Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Uit de Omstreken 27e Jaargang. No. 8007 DIN8DAG 12 OCTOBER 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB BAAMDBNl Voor Haariem1.23 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland 1.(3 Afzonderlijke nummers0.02kl Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haariem 037 H 3e omstreken en tranco per post 0.45 CHgava der Venoootacilap tonreas Custer. Blrecfear 1. C. PEE8EE00H. AD VERTENTIÈNi /sn 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel 10 Cte. Bulten het ArrondJsiCfflttrt Haarlem van 1—5 regels ft-elke regel meer fO.ïti Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentlën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing i 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie ca Administratie: Groote Houtstraat Intercommunaal Telefoonnnmmer der Redactie 600 es der Adniiiilstratie724. Drukkerij: Zolder Bcitenspaarns 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentlën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is nitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon Intere. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 13 OCTOBER. Soc. Vereeniging: Concert Mischa Elman, 8 uur. Jansstr. 49: St Elisabeths-Vereeni- ging: Voorstelling met de Oud-Holl. poppenkast, 2 en 7 uur. De Kroon: Voordracht van den Heer H. Blok over Esperanto, 8 uur. OM ONS HEEN No. 1010. Verkorting van Vacantie. De leztr zal uit het vorige nummer van onze courant vernomen hebben, dat bij de onderwijs-autoriteiten in overweging is een denkbeeld om de zomervacantie aan de Hoogere bur gerscholen met vijf- en driejarigen cursus, de handelsschool, het gymna sium en de meisjesschool voor mid delbaar onderwijs, te verkorten, zoo dat die niet meer zeven weken zal du ren, maar een maand, namelijk de maand Augustus. Als nieuwe vacan tie zou dan worden ingesteld, een na- jaarsvacantie van een week, einde Oc tober of begin November, om de lange arbeidsperiode van begin September tot aan de Kerstvacantie wat af te wisselen. 't Is nog maar een denkbeeld en lang niet al de onderwijs-autoriteiten heb ben zich daarover tot dusver uitge sproken. Juist daarom is het nu de tijd om eens na te gaan, wat partijen daarvan denken. We kunnen dezen verdeelen in twee categorieën, de be langstellenden en de belanghebben den. Belangstellenden zijn Burge meester en Wethouders, de leden van de Commissie van toezicht, het Colle ge van curatoren en do inspecteur bij het middelbaar en gymnasiaal onder wijs. Belanghebbenden zijn in de eer ste plaats de leerlingen, dan de leer aren en vervolgens de ouders. Ter wijl ik de belangstellenden voorloopig rustig aan hunne overpeinzingen over laat, stel ik u voor, na te gaan wat belanghebbenden wel van het denk beeld zeggen. Ik moet evenwel erkennen, dat zich daarbij al dadelijk een groote moei lijkheid voordoet. Hoe moet ik het aanleggen, om de opinie van de leer lingen te vernemen Zal ik de zeven- A achthonderd jongens en meisjes in de groote zaai van de Sociëteit Ver- ïeniging bij elkaar roepen, ter be raadslaging, met zooals de ouden zongen een inleider en daarop vol gende discussie, een en ander te be ëindigen door een motie? Eerlijk ge zegd ontbreekt me daartoe de moed. Als ik hoor, dat leeraren, in het vak vergrijsd, doorkneed in de moeilijk heden verbonden aan de handhaving der orde in klassen van niet meer dan een kwart honderd, verlangend uitzien naar de vacantie om op hun verhaal te komen van de inspanning, die daarbij noodig is geweest, dan durf ik den bruisenden stroom van zóóveel jeugd niet in éénmaal door de openslaande deuren van de concert zaal lokken. Zulk een moed ware roe keloosheid 1 Maar bovendien, is het wel noodig naar de opinio van de leerlingen nog te gaan onderzoeken Weten we niet bij voorbaat, tot welk besluit zij ko men zouden Ik herinner me uitspra ken, lang vóór dezen door enkelingen over de vacantie gedaan, die ook nu nog wel als maatstaf kunnen dienen. De vacantie, verklaarde er een, is de eenige reden van bestaan van het Mid delbaar en hooger onderwijs. Een ander, niet minder beslist, schreef ter neer, dat alleen door de ontspanning de inspanning wordt ge wettigd. Een derde, door zijn leeraax uitge- noodigd, om in tvveo volzinnen twee duidelijke tegenstellingen op te geven, meende die hierin te hebben gevon den De vacantietijd Is prettig, maar kort. De werktijd is lang, maar saai- Was het gebrek aan inzicht of een ze kere verstoktheid, die hem er toe bracht het betoog van den leeraar, dat dit laatste geen zuivere tegenstelling mocht heeten, als voor hem onbegrij pelijk af te wijzen Zooveel is zeker, dat het den leeraar niet aangenamer te moede werd, toen een andere leer ling opmerkte, dat dit de zaak niet be ter maakte. Inderdaad, het is onnoodig de leer lingen nog over de zaak te hooren. Hun antecedenten zijn in dat opzicht duidelijk genoeg. Ik durf voorspellen, dat indien ik den moed had hen ter vergadering bijeen te roepen, de bijeenkomst eindigen zou met een mo tie, waarin zij, op allerlei gronden, de noodzakelijkheid zouden betoogen om do zomervacantie te laten zooals die is, maar ten spoedigste, liefst dit jaar nog, de voorgenomen najaarsva- cantie in te voeren. Ik neem dds hierbij afscheid van de eerste soort der belanghebbenden en koon tot de tweede, de leeraren en leeraressen. Geleerdheid en eenstemmigheid zijn stiefzusters is wel eens gezegd. Als dat niet waar was, zou er' over het onderwijs zooveel strijd niet bestaan. Maar omtrent de vacantie, zoo ver nam ik, zijn de geleerden het eens. Allen voor een en een voor allen. Het is niet noodig, hen ter vergadering op to roepen, want zij zijn althans de leeraren van het middelbaar onder wijs al vergaderd geweest. Er is een commissie aangewezen van vier personen, die eetn rapport zal opma ken en wanneer ik den euvelen moed heb, enkele argumenten reeds bij voorbaat mee te deelen, dan is dat niet om der commissie het gras voor de voeten weg te maaien, maar den bodem voor haar, natuurlijk veel uit voeriger, betoog te bereiden. In de eerste plaats, zeggen de leer aren, zijn wij op zoo'n korte vacantie niet gekomen, 't Mag dan ook niet in de aanstelling staan, naar billijkheid kon gerekend worden op een normale zomervacantie, zooals die overal be staat. En mocht dat alleen ook geen voldoende reden wezen om inkrimping tegen te houden, een grooter beletsel zou blijken te zijn, dat bij vacatures de sollicitanten de voorkeur zouden geven bij gelijke bezoldiging, aan plaatsen waar de vacantie milder zou zijn. Of, om het nog een graad drei gender uit te drukken de beste krach ten zouden naar Haarlem niet komen. Maar er is meer. Wanneer de va cantie begon met Augustus, zouden de overgangs-examens in 't einde van Juli vallen. En daar de eindexamens worden gehouden van half Juli tot omstreeks 10 Augustus, zou geen en kele Haarlemsche leeraar meer zit ting kunnen hebben in deze of in een andere examencommissie. Nu komt dat meermalen voor. Collega's Zuide- ma, Van der Vegt en De Haan zaten met den directeur dit jaar in de com missie voor het eindexamen, collega Wieringa in de commissie te Amster dam, collega Sauveur in de commissie voor de acte-examens voor Fransch, collega Pauw in die van de Alkmaar- sche cadettenschool. Mogelijk waren er meer: j'en passé.et des me il- 1 e u r s 1 (1) Maar om niet den on- juisten indruk te geven, dat hier al leen sprake zou wezen van het vuig gewin, dat bestaat in reiskosten en zes gulden daags, kan met nadruk ge vraagd worden, of het voor de jonge lui van de Haarlemsche school, die eindexamen moeten doen, gewenscht zou zijn, dat er geen enkele leeraar van hun school, in de commissie zit ting had. Het antwoord zal vanzelf een krachtig neen moeten wezen Maar daarmee is de argumenten- pot, ware doos van Pandora, niet leeg. Men vindt de vier maanden van September tot de Kerstvacantie te long, maar wanneer Paschen vroeg valt, duurt de werktijd tot 1 Augustus even lang en daarbij ig dan nog de tweede helft van Juli, die in een min der ziekelijken zomer dan van 1909 ge ducht warm kan zijn. Taal-leeraren, die uit eigen bewe ging vacantiecursussen gaan meema ken in 't buitenland, zullen bij een ver korte zomervacantie daar niet meer aan kunnen denken. Het denkbeeld van den directeur van de handels school, om leerlingen eenige weken op kantoren of fabrieken geplaatst te krijgen, komt te vervallen, want óf die plaatsing duurt te kort öf er zal voor de jongens in 't geheel geen va cantie van kunnen overschieten. Bo vendien zullen jongens, die met een paar flinke taken of een tweetal her examens de vacantie ingaan, die juist tegen September weer uitkomen, als wiser but sadder men. (2) En nu heb ik nog niet eens het ar gument gebruikt, dat leeraren leeraressen precies zeven weken, geen dag minder, noodig hebben om te rus ten en in staat te zijn bij het herope nen van den cursus aan de uitbun digheid der jeugd met frissche kracht het hoofd te bieden. Als gevoels-argument, oversausd met ietwat moeilijk naspeurbare hy giënische begrippen, bleef dit gerecht in mijn betoog achterwege. Hoe de leeraren aan het gymnasium en de dames van de Middelbare School voor meisjes erover denken, heb ik tot heden niet in bijzonderheden ver nomen. Het lijkt me evenwel, zacht gezegd, onwaarschijnlijk, dat zij ge noegen zouden nemen met vier weken, wanneer de leeraren van de H. B. S. en handelsschool, staan op zeven 't Doceeren van oude talen moet nog véél vermoeiender wezen dan van de moderne, je moet ze zoo diep opha len, heel van de Grieken en Romeinen af. J. C. P. (1) Ik sla er over en van de beste 1 (2) Verstandiger, maar droeviger. 't Leven van Visschers. Hl. De dagtaak was afgeloopen. Het scheepje lag aan 't anker rustig op de golven te wiegelen. Ook de bemanning had rust. De laatste avondboterham was al in de maag gewerkt, zoodat men niets meer te doen had, dan een „piep" te roo- ken en daarna in „kooi" te kruipen, om voor den volgenden dag nieuwe krachten te verzamelen. De benauwde walm van vier om 't hardst-dampende pijpen deed me het roefje ontvluchten, om op het dek nog een luchtje te happen en van een sigaar te semieten. In den kraag van m'n regenjas ge doken zat ik op de waterton een andere zitgelegenheid was er niet 1 het natuurschoon te bewonderen. Het was ook zoo'n heerlijke zomer avond! „Ouwe Jaap" kwam me nog een poosje gezelschap houden. Ons ge sprek liep over het gevaarlijke van het zeemans-leven. Storm is niet de eenigste ramp, waarmee de visscher te kampen heeft; ook kou, mist en vorst. Als gij, lezer, thuis achter de warme kachel uw courant leest, >s de visscher op zee, om daar met van kou verkleum de handen te werken. Wel brandt er in het roefje een kacheltje, maar de bezigheden, de zorg Yoor de zeilen, voor 't roer, voor de netten, voor de visch, roepen de menschen op het dek, waar de ijskoude wind vr>i spel heeft. Nog erger is de vorst. Vooral de visschers op de Zuiderzee weten daar van mee te praten I Wanneer het enkele dagen flink vriest, is dat wa ter al gauw met drijfijs bezet. Dan kan niet meer gevischt worden, want de netten zouden vernield worden. Daarom naar huis i Maar.... de zee is vol ijs. De schotsen worden met kracht tegen het zwakke scheepje ge slagen en meermalen ontstaat een lek, dat in het gunstigste geval veel ongemak veroorzaakt, doch ook wel eens het zinken van 't schuitje ten gevolge heeft, zoodat de opvarenden om het leven komen. Daarom wordt zooveel mogelijk nog open zee ge zocht. Onverwacht komt er dan soms een ijsmassa do schotsen schuiven op elkaar en vormen dan ijsheuvels van huizen-hoogte aandrijven en het scheepje is weer in gevaar... Komt men eindelijk voor de haven, dan moet men daar soms uren, of wel dagen werken, om zich door het op gekruide ijs een doortocht te banen. De vrienden aan land trekken aan touwen, om de scheepjes in de haven te krijgen. Ook een zwaar en koud werkje. Dan is er nog een plaagde mist. 't Kan boven 't water vreeselijk mis ten, zoodat de dikke grijze dampen elk uitzicht beJemmeren. Van visschen kan dan niets komen, en de grootste zorg is, dat aanvaringen met andere schepen voorkomen worden, 't Beste is, veel lawaai op den scheepsroeper te maken, die dan als misthoorn dienst doet. 't Visscher zijn is wel een droef be staan I En dan de vrouwen en kinderen ook zij zijn te beklagen. Het huiselijk leven van den visscher is niet veel, want altijd moeten vader en zoons gaan varen nu eens voor dagen, don voor weken, soms zelfs voor maan den. De vrouw blijft thuis, om in het armoedige huisje met de kleintjes op hun thuiskomst te wachten.... De verdiensten van den visscher ziin niet veel, en, als de vangst mis lukt of tegenloopt, is het ook voor de (huis-blijvenden kommer en gebrek lijden Als een storm heeft uitgewoed en het tegen den tijd loopt, dat vader zou thuiskomen, gaan moeder en de kinderen naar het strand, om uit te kiiken. Ze turen, of er aan den hori zont een zeil opdoemt, of het nader komt of 't voder's boot isUren, dagen van vertwijfeling en bange onrust 1 Als 't wei-bekende schoepje nader komt, en de opvarenden al roepen „alles goed aan boord 1", d&n 's de vrouw gelukkig. Maar, hoe vaak ge beurt 't niet, dat na dagen en weken nog niets gekomen is. Eindelijk spoelt wrakhout aan, ze herkent het als van hun scheepje de vrouw is weduwe, de kinderen zijn weezen En toch, al is 't zeker, dat het scheep je vergaan is, toch blijven de moeder en de kindoren hopen, 't Kan immers, <Lat vader gered is en later met een andere boot thuis zal komen.... 't Kan 't Is misschien vreemd, maar de visschers behouden, bij hun droef en gevaarlijk leven, toch hun natuurlijke opgewektheid. Als 't mooi weer is en de vangst een beetje meeloopt, dan zijn ze vroolijk. Heerlijk, als ze straks aan moeder-de- vrouw kunnen zeggen„Wijf, ik ben gelukk;g geweest, ik heb zooveel ver diend." Dan is er vreugde in zoo'n hutje, want nu kan van het extra-verdiende wat gekocht worden. Er is aan -veel gebrek Jantje loopt immers zonder kousen, Pietje heeft geen klompen, Marietje moet een jurkje hebben, enz. Zoo gezegd, als de zaakjes goed gaan, is er vreugde aan boord. Dan wordt er gelachen, klinken de liedjes. 'k Heb Tjeerd den 20-jarigen knecht van „ouwe Jaap", een aardi ge levenslustige jongeman een ty pisch liedje hooren zingen, een echt visscherslied. Eenige coupletten heb :k onthouden Nog eenmaal in zee, m'n lieve, M'n lieve, nog eenmaal in zee! Dan sturen we ons bootje te gader, Te gader ons bootje op zee Dan roep ik Yan verre m'n liefste, M'n liefste, nu los ik m'n woord I Uw liefde viel toch op geen ander Geen ander en klampte u aan boord? Nog eenmaal der golven-gevaren, Der golven-gevaren getart, En ,'k druk u als vrouw m'n liefste, M'n liefste, als vrouw aan m'n hart Nog eenmaal door branding en ijs- schol, Door ijsschol en branding gestuurd, En 'k bouw u een zindelijk huisje, Een zindelijk huisje in do buurt Nog eenmaal stak Wannes de vis scher, Stak Wannes de visscher in zee Niet lang bleef hij weg en bracht schatten, Bracht schatten en rijkdommen mee. Nog meermaal zong Wannes z'n liedje, Z'n liedje, dat ieder bekoort Het wordt van do meisjes nog heden, Nog heden zoo gaarne gehoord. Maar iedere visscher en keert niet, En keert niet terug uit 't Noord, Noch houdt zoo getrouw niet als Wannes, Als Wannes aan Roosje z'n woord 1 Tjeerd zong dit liedje zoo treffend, weinig variatie van toon, maar door den eenvoud juist aandoenlijk. Voor al dat„maar iedere visscher en keert niet M'n sigaar was op en 'k kreeg slaap. Dus ging ik het voorbeeld dei* mede-varenden volgen en ter ruste. Hoe ik geslapen heb? Voor mij was natuurlijk geen „kooi" over. Daarom was er een ge maakt in het roefje van „ouwe Jaap". Een paar kisten naast de zitbank en alles was klaar. Gelukkig had ik een extra-jas bij me, daar wikkelde ik me in en.... 't was klaar 1 Toch heb ik heerlijk geslapen, 's Morgens om zes uur werd 'k al ge wekt, want ik wilde een zons-opgang zien. Dat natuur-tafreel was 't vroege opstaan waardEen prachtig ge zicht, de nevel opklarend, dan 't oos ters morgenvuur uit de kimmen oprij zend ln rossigen gloed, kwistig goud-strooiend op de kalme zee... Na 't ontbijt nam ik afscheid van „ouwe Jaap" en.z'n gezellen en stapte op een andere schuit over, om daar nieuwe ervaring op te doen. Daarover in m'n slot-artikel, waar in ik ook nog iets schrijven zal over de levensomstandigheden der vis schers en over hun bedrijf. KEES. Stadsnieuws Nut. Onder voorzitterschap von Mr. H. J. D. D. Enschedé vergaderde Maan dagavond het Haarlemsche Nutsde- partement, voornamelijk tot het af doen van eenige huishoudelijke za ken. Door den heer Berdenis van Berlekom werd verslag uitgebracht over de vorige algenieene vergade ring. Als commissaris van de Kweek school voor onderwijzeressen, wegens het overlijden vau Dr. E. van der Ven, werd benoemd Dr. D. J. Bierens de Haan en in deze zelfde functie wer den herbenoemd de heeren Mr. Th. de Haan Hugenholtz en P. II. van der Ley. Als commissaris der volksbiblio theek werd benoemd de heer II. J. M. Bernclot Moens. Door het bestuur zal dezen winter een proef genomen worden met hoo ger onderwijs buiten do universiteit. Prof. Knappert zal zes zeven voor drachten houden over het zedelijk en geestelijk leven onzer voorouders in de achttiende eeuw, waarbij leden met hunne dames kosteloos toegang zullen hebben, mits zij vóórof opge ven de voordrachten te willen bijwo nen en niet-leden tegen een kleine vergoedig zullen worden toegelaten, bijvoorbeeld f 1.50 voor den geheelen cursus. De voordrachten zullen waarschijn lijk op Maandag warden gehouden en des avonds van acht tot negen uur duren, waarna het uur van negen tot tien zal zijn gewijd aan het stellen door de hoorders en beantwoorden door den spreker van vragen. In verband hiermede is voor dezen winter het aantal gewone Nutslezin gen beperkt tot een, door den heer Henri Dekking van Rotterdam. Indien de proef slaagt (en elders had ze veel succes) dan zullen nader hand de gewone Nutslezingen, die toch weinig belangstelling meer ge noten, geheel achterwege blijven. Slagvaardig. Gisteravond, omstreeks een uur of half 10 weigerde een wagenvoerder van de E. N. E. T. een beschonken man naar Zandvoort mee te nemen. Daarom werd de man zoo boos, dat hij den trambeambte een klap in het gezicht gaf. Toen men nu nog niet bereid was hem mee te nemen zette de Zandvoorter het op een huilen. Ie Liederenavond Ger. Zalsman. Deze week zal de heer Gerard Zals man zijn len Liederenavond geven ln de Kroon, met medewerking van Fraulein Elisabeth Ohlhoff, sopraan zangeres te Berlijn, en onzen beken den stadgenoot Willem Andriessen. Fr&ulein Ohlhoff, zoo schrijft men ons, is hier te lande grootendeels nog een onbekende, echter alzoo niet ïn Duitschland, daar is zij één der gevierde zangeressen van den tegen- woordigen tijd; zij bezit een heerlijke sopraanstem en prachtvolle voor dracht Het programma bevat liederen van Brahms, Wolf, Loots, Andriessen, Strauss, Rossini, Diepenbrock e.a. Willem Andriessen zal de begelei ding op zich nemen, en buitendien nog een compositie van Ph. Loots, „Dreizehnlinden, 6 kleine characters- kizzen" voordragen. Uit de Rechtszaal OP AVONTUUR. Twee Haarlemsche jongemannen, die vroeger ook al eens met de justi tie in aanraking zijn geweest, gingen op een kermisavond met meisjes (een van slechts 15 jaren) „uit" Des nachts brachten ze verschillende be zoeken aan verboden plaatsen. Allereerst werd een bezoek ge bracht aan een timmerloods van den aannemer Nederkoorn. Alles werd daar onderzocht en nagesnuffeld, waarbij werden buitgemaakt eenige jassen, boekjes, potlooden, en tim mergereedschappen, zooals een hand zaag en beitels. Daarna werd het tuinhuisje van Jhr. Gevaerts van Geervliet in 't Fre- derikspark bezocht, waar eenige waaiers ontvreemd werden. Ten slotte kwam men aan de bol lenschuur van J J. van Logchem in de Linnaeuslaan. Maar... er kwam juist een waker van den particulieren veiligheidsdienst van den heer Pot hoven. Eerst zag hij 't viertal gearmd loe pen, en even later waren de meisjes alleen. Hij hoorde 't tweetal zeggen: „ze zijn er al in.' Dit vond de waker heel verdacht, zoodat hij een nader onderzoek in stelde. Hij ging met z'n hond in de schuur, en zag daar twee mannen, die dadelijk het hazenpad kozen. Ze zaten ln de benauwdheid, en ontza gen zich niet, om een ruit te verbrij zelen en door de opening te vliegen. De waker ging hen na en 't werd een ware jacht. Een der inbrekers ontkwam over een sloot, de ander even later ook, maar, die viel eerst in 't water en kreeg dus een nat pak. In de sloot werd een pet gevonden en dit corpus delicti was een welkom spoor voor 't verdere onderzoek. Niet lang daarna werden de twee verdachten in hechtenis genomen. Maandagmiddag stonden ze in een buitengewone zitting dor rechtbank terecht Er werd een twaalftal getuigen ge hoord, die voornamelijk de vermis sing der voorwerpen onder eede kwa men bevestigen. Na dit verhoor achtte het Openbaar Ministerie de bewijzen voor schuld aanwezig en eischte tegen elk der be klaagden twee jaren gevangenisstraf.- De ambtshalve verdedigers mrs. Ribbius en Thöne meenden, dat de laatste inbraak niet bewezen was, om dat het hier nog slechts een „poging" gold. Voorts drongen de verdedigers op een lichtere straf aan. Militaire zaken. Heden werd onder leiding van den kapitein M Beltzer eene oefening met scherpe patronen gehouden aan het strand te Zandvoort. De troepen rukten daartoe om 3 uur voorm. uit en keerden in den loop van der. namiddag daarvan te rug. Ongeval. Gisterenmiddag kwam een juf frouw bij het uitstappen van de stoomtram ïn den Hout, toen deze nog niet stil stond, te vallen en raak te met haar hand onder de tram. He vig bloedende werd zij naar Dr. Van Linden Tol gebracht, die haar ge neeskundige hulp verleende. (Zie verder Stadsnieuws onder laat» ste berichten. HAARLEMMERMEER, Vanwege de afd. Haarlemmermeer van den Protestantenbond, zal met ingang van 1 Nov. a.s. elke week, kosteloos godsdienstonderwijs in vrij zinnigen geest aan kinderen en meer volwassenen worden gegeven. In een vergadering van genoemde afdeeling, werd tot secretaris, in de plaats van den heer A. v. d. Hor ge kozen, de heer P. Bier. Tevens zal door de afd. nog dezen winter begonnen worden, een eigen localiteit voor het houden van gods dienstoefeningen enz. te Hoofddorp, te stichten. Met den bouw van de R. K. school te Nieuw-VenneD zal men in het

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1