NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Stadsnieuws Van 't Kantongerecht Uit de Omstreken Binnenland 27e Jaargang. No. 8068 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. WOENSDAG 18 OCTOBER 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E R T E NTlÉNi per drib maandbni ««EL «JSv Vaa 1—5 regels 50 Cfs Iedere regel mee 10 Cte. Eidten het Arronfisseaort Voor rTajrtem '-20 AfcÊJkfeBjMËéSSBp&sXê Haarlem van 1—5 regels Jt—, elke regei meer /0.S3 Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd ls (kom der rS B( Abonnement aanzienlijk rabat gemeente) J-£> Advertentlen van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cis. per plaatsing! Franco per post door Nederland1.65 Va E?' P 50 Cts. voor 3 plaatsingen A contant bödushcerd Zondagsblad, voor "Haarlem* 1 JJ 037># Redaetie en Administratie: Groote Houtstraat ge omstreken en franco per post ,0.45 laiercommiinaal Telefoonnummer der Redaetie 600 en der Administratie 7X4. Uigave dor Vennootseftap loarena Coster. Blrectear I d. PEERES008. &-g*g^ri?jg?gg*3*<S5yDrukkerij i Zolder Buitenspaarae 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haariem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y, ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon intere. 6229. WAAROM hebben onze KWARTJES-ADVERTENTIËN voor Vraüg en Aanbod zooveel succes OMDAT de oplaag van onze Courant zoo groot is en steeds stijgt, zoodat onze advertentiën door veie duizende abonné's gelezen worden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN, EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 14 OCTOBER. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 2—3 uur. Schouwburg: Ned. Operette Ensem ble: De Dollarprinses, 8 uur. Soc. Vereenlging: Feestconcert Kunst door Oefening, 8 uur. Gouden Leeuw: Ledenvergadering der V. P. N., 8 uur. St, Bavo: Cursus in de Katholieke geloofs- en zedenleer. Onderwerp: On feilbaarheid van het gezag van het Episcopaat. Dr. LeidsstnaaJt 8: Openbare Ver gadering. Spreker de heer C. P. van Leeuwen van Amsteu-dam, 8 uur. Café de Karseboom: Concert Am- Eterdamsch Trio. Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Een verdwenen beroep", in de ru briek Om Ons Heen. De gevangen genemen Haarlemmer. Dinsdag is Mir. Andreae met den vader van Willem H. naar Kleef ge gaan en heeft daar den eersten Staatsanwalt, officier van justitie gesproken, die hem mededeel de, dat inderdaad aanvankelijk H. wegens moord is vervolgd. Deze aan klacht heeft men daarna evenwel la ten vallen en in de plaats daarvan verschillende personen vervolgd, w geus de vechtpartij, die den dood van den versla gene ten gevolge heeft ge had. Aan H. waren drie feiten ten laste lo. deelneming aan deze vechtpar tij (Schlagerei), 2o. het wonden van den verslagens door soh oppen, en 3o. het hem toeb'rengen van verwondingen met een scherp voor werp. De twee eerste feiten waren, zoo zeide de Staatsanwalt, door H. erkend, het derde feit niet, maar daar een getuige onder eede had ver klaard, dat hij uit een bovenraam ge zien had, hoe Willem H. stak met een voorwerp en dit daarna weggooide, had de rechtbank ook dit punt als be wezen aangenomen. De eisch was tien maanden gevangenisstraf ge weest, maar de rechtbank had den beklaagde veroordeeld tot een jaar, met aftrek van do preventieve hech tenis, die omstreeks 2 maanden moet hebben geduurd. Donderdag den 7den October werd dit vonnis uitgespro ken. De verzwaring van de straf ge schiedde op grond van deze overwe ging, dat er in de Vorörter (voorste den) van Kleef onder de talrijke ar beiders, die daar wonen, dikwijls vechtpartijen plaats hebben, zoodat het stellen van een voorbeeld noodig was. Nadat de Duitsche rechterlijk amb tenaar deze inlichtingen had gege ven, stond hij onmiddellijk toe, dat de vader zijn zoon zou mogen spre ken. Willem was opgesloten in den bekenden Schwanenturm, daar had de ontmoeting, in tegenwoordig heid van Mr. Andreae, plaats en ver telde de veroordeelde, hoe het geval zich had toegedragen. Men had in de keet waar de arbei ders wonen gedanst en ook wel wat gedronken, toen Willem aan den baas f»m een voorschot verzocht. De baas üad dat evenwel geweigerd, zeggen- Se: „ga jij maar werken!" Daarop had de verslagens sarrend herhaald: „ga jij maar werken!" en Willem een stomp onder de kin ge geven, zooals hij wel meer gewoon was te doen. Willem had toen terug geslagen en daarop was een alge- meene vechtpartij gevolgd, waarin de verslagene was gebleven. Het schop pen was evenwel hiervan een gevolg gevVeest, dat Willem over de voeten van een ander gestruikeld was en dat hij met een mes of ander scherp voorwerp zou hebben gestoken, bleef hij ten sterkste ontkennen. Dcnzelfdon dag zijn Mr. Andreae en de vader weer vertrokken. De vader, anders een geslóten man van weinig woorden, heeft toen toch zijn groote erkentelijkheid betuigd: hij was voor zijn zoon zeer bezorgd geweest en dat hij nu precies wist, hoe alles gebeurd was en welke straf hij gekregen had, was hem een pak van t hart geweest. Deze voldoening kunnen diegenen onder onze lezers zich aanrekenen, die de welwillendheid hadden ons een bijdrage in de reiskosten toe te zen den. Er is evenwel nog een tweede zaak. Kan onder deze omstandigheden aan den veroordeelde nog rechtsbijstand worden verleend? Volgens het gebruik ln Duitschland heeft men Willem H. een verklaring aangeboden, waarin hij van appèl er kent af te zien. Deze verklaring heeft hij onderteekend, zoodat daarmee de gelegenheid tot het instellen van hoo- ger beroep is afgesneden. Wel zou men nog in cassatie kunnen gaan, d. w. z. vernietiging van liet vonnis kun nen wagen, op grond van een moge lijke informaliteit ln de procedure, maar onder de bestaande omstandig heden raadde Mr. Andreae dat niet aan en wij zijn ook niet bereid, daar voor verder een beroep te doen op de offervaardigheid van onze lezers. En hiermede komen wij aan een derde punt, waarmee wij thans deze zaak kunnen beëindigen. Zij die ons een bijdrage zonden hebben dat ge daan op een oogenblik, toen de mee ning kon bestaan, dat II. gevaar liep, zonder voldoenden rechtsbijstand ter dood veroordeeld te worden. De afmetingen van de zaak zijn thans wel verminderd, het dramatische is om zoo te zeggen geslonken. Het is mogelijk, dat deze of gene daarin aanleiding vindt tot de overweging, dat hij voor de eenvoudige zaak geen geld beschikbaar zou hebben gesteld. Wij hebben er over gedacht, om al de bijdragen in dank aan de inzen ders terug te zenden, maar zijn daar toe niet in de gelegenheid, omdat ver- schilleude slechts een paar letters hebben opgegeven. Vandaar dat wij ons hebben te be palen tot de mededeeling, dat ieder die dit wenscht, zijn bijdrage aan ons Bureau, Groote Houtstraat 53, terug bekomen kan. KunstdoorOefening. De mannenzongvereeniging Kunst door Oefening geeft op Donderdag 14 October, onder leiding van haren di recteur, den heer Carel Phlippeau, een feestconcert ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan, in de groote zaal der Soc. Vereeniging. Als solis ten treden op mej. Kato van der Hoe ven, solo-violoncelliste van het Con certgebouworkest te Amsterdam, de heer Carel Phlippeau, Haarlemsche tenor, terwijl mej. Louise van Ooy al hier, voor de begeleiding zorgt Willem Andrlessen, Van het groot succes, dat bovenge noemde componist Zaterdag op het Conservatorium had, was ook Mr. Henri Viotta, uit Den Haag, getuige. Heden ontving Willem Andriessen van de directie van het Residentie- Orkest, uit Den Haag, de vereerande uitnoodiging, om zijn Concertstuk voor piano met het orkest aldarf on der de leiding van Mr. Heairi Viotta voor te dragen. PROTEST-REDE F. DOMELA NIEUWENHUIS. Gisteravond sprak voor 't stampvol le bovenzaaltje van de Sociëteit „Ver eeniging" op uitnoodiging van de ver eeniging voor libertair onderwijs, al hier, de heer F. Domela Nieuwenhuis, over de gevangenhouding van Fr. Ferrer, in verband met het libertair onderwijs. De heer Nieuwenhuis, met applaus begroet, ving zijn rede aan met in het kort de geschiedenis te memoreeren van Spanje's avontuur op de Noord kust van Afrika en de spontane revo lutie te Barcelona. Spreker legde uit, waarom z. i. de ze oorlog, want die afmetingen hooft de straf-expeditie reeds aangenomen, de sympathie van 't Spaansche volk niet kan hebben. Gestreden toch wordt alleen voor de belangen van eenlge kapitalisten, niet voor de eer of de vrijheid van 't vaderland. De re volutie is mislukt, zegt men, ja, maar alleen in dit opzicht., dat de overheid de macht behouden heeft. Maar aan de andere zijde is zij gelukt, 't doel waarvoor gestreden werd, is bereikt na de gebeurtenissen te Barcelona zijn geen reservisten meer naar Ma- j rokko gezonden. De opstand was spontaan in 't ge heel niet voorbereid en ook door nio- mand verwacht. Ieder werd er door verrast, ook Ferrer. Dit blijkt o. a. uit een brief, dien hij een vriend ge- i zonden heeft. In Spanje ',oefde hij alleen om een zieke nicht te bezoeken en Ferrer is een te hoogstaand man, om zich met een onwaarheid aan de gerechtigheid te onttrekken. Maar de Spaansche regeering, zei- de spreker, haat Ferrer om de door hem gestichte scholen. Daarom zal Ferrer gedood worden, of, wat minstens even erg 's, worden veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf en verbeurdverklaring zijner goederen. Maar dan ook, zal 't met de Spaan sche monarchie gedaan zijridan zal de algemeene opstand uitbreken. Met Ferrers' dood leeft de revolutie Ten slotte stelde spreker voor, aan den Spaanschen koning een telegram te zenden, inhoudende deze, aan den Bijbel ontleende woorden„Wie het zwaard neemt, zal door het zwaard vergaan." Onder grooten bijval gaven de aan wezigen huil instemming hiermede te kennen. Daarna werd de bijeenkomst geslo ten* URK, en Z'N BEWONERS. Eenige maanden geleden gaf onze medewerker Kees een serie schetsen over „Urk, en z'n bewoners'. Daarin liet hij uitkomen, dat een groot deel der visschers 's winters door gedwon gen werkloosheid graote armoede lijdt, en besprak de mogelijkheid, om door werkverschaffing daarin verbe tering te brengen. Thans vernemen we, dat er inder daad zulk een poging gedaan zal worden. Er is een commissie voor werkverschaffing opgericht, die een flinke werkplaats gehuurd heeft, waar de werkloozen nu 's winters voor rekening der commissie kunnen werken, mandenvlechten, vervaardi gen van rieten stoelen, enz. Een bekwaam vlechter zal aange steld worden, om de visschers te on derwijzen. Aanbesteding. Hedenmorgen werd door de Genie alhier aanbesteed Het doen van herstellingswerken aan het fort bij IJmuiden, onder be heer der genie te Haarlem. Raming 1025. Ingekomen waren 10 biljetten. Het laagst werd ingeschreven door den heer J. Smit, te Beverwijk, voor 748. Ontslag genomen, Mej. W. M. G. Kraseman, apotheek ster te Haarlem, adsistent bij het on derwijs van den buitengewoon hoog- leeraair P. van der Wielen aan het pharmaceutisch laboratorium aan de universiteit te Amsterdam, heeft met Ingang van 1 November ontslae ge vraagd. NATIONALE MILITIE. Zeemilitie. B. en W. brengen ter kennis van de lotelingen dezer gemeente van de lichting 1910, dat zij, die voor volle dige oefening bij de Militie zouden moeten worden ingelijfd, een der door den Minister van Marine aan gewezen beroepen uitoefenen of be lmoren tot een der door dien Minister aangewezen categorieën van leerlin gen of studenten aan een inrichting van onderwijs, welke geacht kunnen worden het meest geschikt te zijn ter opleiding voor de hun op te dragen diensten bij de Zeemilitie en die ver langen daarbij te dienen, zich daar toe vóór 1 November a.s. bij hen moe ten aanmelden of laten opgeven ter secretarie alhier (2e afdeeLLng), ge opend dagelijks van 92 uur. De bedoelde beroepen en inrichtin gen voor onderwijs zijn: Zeevarenden, binnenschippers, sme den, stokers, machinisten, bankwer kers, telegrafisten (radio), scheeps timmerlieden, bakkers, koks, hof meesters cn keilners, ziekenverple gers, barbiers, apothekers-bedienden, studenten in de geneeskunde of artse- nijbereidkunde en personeel van 's Rijks werven. Het ond-erzoek naar de geschiktheid voor inlijving hij de Zeemilitie heeft plaats van 1—25 Januari 1910. TE SNEL GEREDEN. In deze tijden van vooruitgang wil de mensch zich steeds sneller ver plaatsen. Vooral de automobilisten Daarom is 't voor deze snelrijders een doorn in 't oog, dat op sommige wegen borden geplaatst zijn, met het op schrift„Maximum-snelheid 10 K.M. per uur." Er zijn er daarom wel, die deze bor den liefst niet zien. Vraag 't maar aan de bewoners van de Haarlemmer straat te Zandvoort, die geregeld auto's voorbij zien vliegen, met veel meer snelheid dan 10 K.M. Ingevolge de klachten droeg de bur gemeester aan de veldwachters op, een speciaal oogje op deze snelrijders te houden. Hoe de snelheid te constateeren De rijksveldwachter De Bruyn nam een maatstaf en rekende uit, dat de weg van den tol tot de R. K. kerk 500 meter is. Met een 10 K.M.-snelheid moeten de auto's er dus d r i e m i n u- t e n over rijden. Eens stond de veld wachter met z'n horloge op post en constateerde, dat een auto de 500 me ter in... 45 seconden verslond. Dat waren dus geen 10 maar 40 K.M. in 't urn' I De veldwachter had gelegenheid 't nummer der auto op te teekenen. Nu moest de tuf-tuf-man zich voor den kantonrechter rechtvaardigen. Hij was evenwel niet verschenen. De ambtenaar van het O. M. eischte 15 gulden boete of 5 dagen hechtenis. DRANKWET-SCHENNERS. Wederom een serie Drankwet-over treders Een bierhuishouder te Vel- seu verkocht zonder vergunning een glaasje klare. Daarvoor werd 50 gulden boete of 20 dagen hechtenis geëischt. Een Zandvoortsche collega werd van twee zulke feiten beschuldigd. Als de kantonrechter zich met de neisch vau 't O. M. vereenigd, zal 't den Zand- voorier twee keer 25 gulden boete of twee keer tien dagen hechtenis kosten. De man was zoo eerlijk te zeggen van 't bier alleen kunnen we niet be staan, daarom moeten we wel tegen de wet zondigen. 'T OPGEVEN VAN EEN VALSCHEN NAAM. Een jonge man werd bekeurd, om dat hij met een fiets zonder bel reed. 't Is geen halsmisdaad, maar de deugniet was zoo brutaal, om een val- schen naam en verkeerd adres op te geveu. Lekker, dacht hij, nu kost 't me „mks". Zoo goedkoop is ons baasje er even wel niet afgekomen. De agent zag in dat hij bedrogen was en besloot z'n oogen goed te laten werken, om nog maals den leugenachtigen fietsrijder te ontdekken. Tien dagen later kwam de agent den jongen weer tegen en nu moest hij opnieuw z'n naam opgeven. Nu had hij twee bekeuringen 1 Wegens de rij wiel verordening-over treding werd 2 gulden boete geëischt en wegens het opgeven van een yal- schen naam 6 gulden. Een duur leugentje LOGICA Waarom moet een fietsrijder des avonds een brandende lantaarn od z'n stalen ros hebben? We zouden zoo zeggen, opdat de menschen hem kun nen zien aankomen, en opdat hij de menschen kan zien. Mis hoor Nu stond er zoo'n fietsrijder in het beklaagdenbankje. Do agent, die proces-verbaal had op gemaakt, zei, dat hij den fietser al op een afstand van 200 meter had zien aankomen, en dat hij toen al zag, dat hij een niet-brandende lantaarn in de hand had. Dan kan 't niet zóó donker geweest zijn, dat het rijden zonder licht ge vaar opleverde De ambtenaar van het O. M. vond 't feit niet zoo heel erg, want de eisch luidde slechts 1 gulden boete. EEN DUBBELGANGER Een stoombootondernemer te Bever wijk werd ook beschuldigd gereden te hebben zonder licht. De man ontkende, hij had den ge- heelen zomer 's avonds niet met de fiets geredenBeklaagde vermoedt met een dubbelganger te doen te hebben. Het O. M. vroeg, de zaak tot Woens dag aan te houden, opdat de veld wachter gehoord kon worden. Beklaagde Ik kom dan ook met ge tuigen, 't is me wel wat waard.... Ik wil niet onschuldig veroordeeld wor den, ook al is 't een onbeteekenend feit. Protestantse he Kiesver- e en i ging. Men schrijft ons Maandagavond j.l. hield de Protes- tantsche Kiesvereeniging haar verga dering. Besloten werd, om bij de aanstaan de verkiezing van den Gemeenteraad te steunen de candidatuur van Mr. Monnik. Tevens werd goedgekeurd het be stuursvoorstel, om den naam van Protostantsche Kiesvereeniging te laten vervallen en de kiesvereeniging in het vervolg te noemen afdeeling Haarlem van de Christelijk Histori sche Unie. Wegens aftreding en vacature moesten drie nieuwe bestuursleden worden gekozen. Van de gekozenen was alléén ter vergadering, aanwezig Dr. K. E. de Jong, die zich bereid verklaarde als bestuurslid toe te treden. De beide andere gekozenen zullen met hunne benoeming in kennis wor den gesteld. (Zie verder Stadsnieuws onder laatr ste berichten. SCHOTEN. Gisteravond werden de eerste proe ven met de automatische ontsteking der straatlantaarns genomen, welke goed voldeden. Zij zijn aangebracht bij een tiental lantaarns op de meest uit elkaar loopende punten. Als een en ander goed blijft voldoen, dan zullen meer lantaarns hiervan wor den voorzien. Hoe verderflijk het lezen van de 10- cents sensatieromans op de jongens werkt, bleek gistermiddag. Een zekere W. kwam als gewoon lijk om 4 uur uit school, toen hij plotseling door een 3-tal knapen uit de hoogste klasse werd aangegrepen en naar den Doodweg gestuurd werd; daar werd hij met een touw stevig aan een boom gebonden, waarop de jongens op de wijze der Indianen om hem heen bleven dansen. Ruim 1 1/2 uur heeft dit geduurd, waarop de doodelijk ontstelde jongen door een juffrouw werd ontzet en losgemaakt. De jongen was zoo van streek, dat zijn ouders hem voortdurend moesten kalmeeren, alvorens hij in staat was, een en andor geregeld mede te deelen. De agenda van de op 14 October, des avonds to half acht, te houden ge meenteraadsvergadering, luidt als volgt 1. Ingekomen stukken. 2. Behandeling reglement werkloo- zenfonds. 3. Behandeling verordening jaar wedden, ontslag, enz., van ambtena ren. 4. Behandeling van geldleeningsbe- sluiten. HILLEGOM. Door het gemeentebestuur alhier is aanbesteed 1. Doortrekking van de Van Wave- renstraat op den Stationsweg. 2. Verlaging van de kruin van de Hippelaarsbrug. 3. Afbreken van den duiker in de Venneperlaan en daarvoor aanbren gen van een duiker van cementbeton. 4. Maken van walbeschoeilngen voor de uitloozingen van de nieuwe rioleering. 5. Leveren van 25.000 stuks straat klinkers (Rijnvorm). Laagste inschrijvers perceel 1, C. G. v. d. Pol, alhier, voor f 1680 per ceel 2, J. v. d. Bos, alhier, voor 539 perceel 3, dezelfde, voor f 90 perceel 4 dezelfde, voor f 698 perceel 5 T. Los, te Montfoort, voor f 225 massa, C. G. v. d. Pol, voor f 3243. BENNEBROEK. Landweer. De inspectie over de verlofgangers zal warden gehouden voor deze ge meente op 2 November a.s. te Heem stede in het Raadhuis aldaar en wel die der lichting 1903 en 1904 des voor middags om 9 1/2 uur, en de lichting 1905 en 1906 om 1 uur des nam. Op 3 November de lichtingen 1907 en 1908, des voorm. 9 1/2 uur, en de lichting 1909 des nam. om 1 1/2 uur. De heer F. H. v. Kempen, secreta ris-ontvanger dezer gemeente, thans benoemd tot burgemeester der ge meenten Montfoort en Willeskop, wordt heden Woensdag als zoodanig beëedigd. Door de alhier bestaande toonoel- club Nut en Genoegen zijn eenige stukken in studie genomen en wel een drama „de Twee Gebroeders" en een blijspel „Photograaf-Telefonist", welke stukken in den loop der volgen de maand zullen worden opgevoerd m het Vereenigingsgebouw alhier. HEEMSTEDE. IJk. Tegen acht neringdoenden alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der IJkwet. SPAARNDAM. De inmetseling van vier nieuwé stoomketels aan het stoomgemaal al hier is door het Hoogheemraadschap Rijnland opgedragen aan den heer J. van der Fange, metselaar te Haar lemmermeer. HAARLEMMERMEER. Mr. W. de Sitter, griffier bij het kantongerecht alhier, is benoemd tol kantonrechter te Den Helder. HALFWEG. Markten. De najaarspaardenmarkt zal alhier a.s. Woensdag gehouden worden, de veemarkten 26 October en veertien da gen daarna. SLOTEN. Door kerkelijke omstandigheden zal Ds. Faber niet op 24 October, zooals gemeld is, maar op den 31sten zijne intreerede houden. SLOTERDIJK. Twee paarden van den slager Kroe ze zijn, als lijdende aan schurft, op last van den districts-veearts afge maakt. EEN ONDANKBAAR FAMILIELID. Te Rotterdam is aangehouden eo vandaar naar Wormerveer overge bracht een Duitscher, met name J. H. J. W. Wittig, oud 32 jaar, woonach tig te Hamburg. Deze persoon is ge durende drie weken gelogeerd ge weest bij zijn oom K. II. Wiebrecht te Wormerveer. Verleden week Wocns dag nam hij onder hartelijken dank voor de gastvrijheid afscheid van zijn oom en tante om, naar hij had voor gegeven, naar Antwerpen te gaan, ten einde zich daar voor de vaart te laten aanmonsteren. Zijn oom gaf hem nog bovendien 3.50 als tege moetkoming in de reiskosten mee. In plaats van naar Antwerpen te gaan is hij Donderdagmorgen in de vroeg te teruggekomen, wetende, dat zijn oom naar de fabriek was en tante nog in diepe rust lag, is hij stil bin nengekomen en heeft zich meester ge maakt van twee zilveren horloges met kettingen, waarmee hij even stil als hij gekomen was zich uit do voeten maakte. Het gestolene heeft hij in de bank van leening te Amsterdam ver pand. Wegens diefstal is hij ter be schikking van den officier van Justi tie te Haarlem gesteld. NEDERLAND EN VENEZUELA. „De Wekker" van Willemstad schrijft Tot vice-consul der V. S. van Vene-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1