Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen- NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8009 DONDERDAG 14 OCTOBER 1900 ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDBNl Voor Haarlem f 12Q Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)a1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 M Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 H a öe omstreken en franco per post B 0.45 &J&|av© der Vennootschap Loorens Coster. Directeur J. C. PEEREBÖG8L AD VERTENTIÈNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels r t—elke regel mee?/0.2U Reclames 30 Cent per reed. Bfl Abonnement aanzienlijk rabat AdvertentiCn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! A3 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat intercommunaal Teiefooanummer der Redactie 6GG aa der Administratie 724. DruikeriJ: Zuider Buitenspaars© 6. Teleloönnnmmer 122. Tot de plaatsing an dvertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit bïad 16 uitsluitend gemachtigd bet Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon lnterc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 15 OCTOBER. Soc. Vereeniging: le Liederenavond Zalsman, 8 uur. OM ONS HEEN No. 1012. Hst Brongebouw en zfln Buren Nadat ik in de vorige week de oplos sing aan do liand deed, om het Bron gebouw in te richten tot schildor ij en- museum en op een geschikter plek, dan in het Frederikspark, door de gemeente een feestgelegenheid te la- i/en bouwen, die dan zou kunnen wor den verpacht, heb iik verschillende personen over deze zaak gesproken. En merkwaardig is het, dat het eer ste punt weinig belangstelling onder vond, niet omdat men het verbouwde Brongebouw voor dit doel niet schikt vond, maar omdat men eigen lijk van de heele museumhistorie lie ver niet meer hooren wou. De zaak is doodgepraat. Er is al zooveel met onze schilderijen gesold. In gedachte zijn ze al geborgen in een nagenoeg nieuw museum aan het Heiligland, in een heel nieuw, dat een onderne mend architect wou bouwen, ik ge loof op het Lakenkoopersveld, en in het oude huis aan den Kruisweg, dat het gemeentebestuur heeft gekocht van de erven van juffrouw De Haan. Alle phasen zijn we dus dóór geweest en ik verwonder me er dan ook vol strekt niet over, dat de men6ohen zeggen „praat me niet over dat mu seum, ik ben er moe van Er zijn van die dingen, waarover het maar beter is te zwijgen. Van deze meening zijn blijkbaar ook B. en W., die de zaak niet opnieuw in den Raad brengen, hoewel ze verband houdt met andere noodzakelijke ver anderingen een nieuwj} raadszaal, wethouderskamers en uitbreiding van secretarieruimte. Mij is het wel, al staat het Weeshuis op 't Heiligland ieder jaar vierdui- •zend gulden nutteloos te verrenten 1 Maar het tweede punt, de oprich ting van een feestgebouw op een andere plaats, had bij wie ik ont moette des te moer belangstelling. Verschillende menschen vonden in dat denkbeeld iets bijzonder komieks. Een gemeente, die een feestgebouw ging zetten en verhuren neen naar, dat was nog eens een nieuwig heid Ik heb aangetoond, dat de zaak integendeel zoo algemeen is, dat ze bijna alweer versleten is. De buiten- landsehe badplaatsen en plaatsjes, waar voor gemeenterekening een Kur- haus is gebouwd, zijn eenvoudig niet te tellen. En als indertijd, bij de oprichting van de Maatschappij tot exploitatie van Staalwaterbronnen de gemeente de noodige gebou wen had gezet en zich ook verder voor de zaak had geïnteresseerd, in- plaats van gretige bepalingen te ma ken omtrent de overwinst, die de ge meentekas in geval van welslagen maken zou, dan ware wellicht de zaak anders geloopen. Maar dit in het voorbijgaan het is wel mogelijk, dat het publiek de staal- oron-quaestie even doodgepraat vindt als de museum-zaak. Wat ik maar zeggen wou is, dat een dergelijk op treden van een gemeente al lang geen merkwaardigheid meer is en de ge meente Haarlem met dergelijke on derneming in zeer goed gezelschap zou verkeeren. Zoolang zij nog niet, als nu onlangs Buda Pesth, een broodbakkerij gaat exploiteeren, is er voor verbazing waarlijk geen reden. Maar dan de plaats, waar dit feest gebouw zoi\ komen te staan. Een plek, waar niemand er hinder van zou hebben, bestond volgens sommi gen niet Dit waren beste, brave lie den, maar met korte neuzen, zoodat ze niet in staat waren heel ver te zien. Er is, wel niet in de gemeente Haarlem, maar even over de grens, ten terrein, zoo bij uitstek voor een feestgebouw geschikt, dat ik zeker ben van Veler Instemming, wanneer ik dat noem. Maar eerst over Iets anders. Een week of wat geleden had de heer Krelage, als voorzitter van de algemeene vereeniging voor bloem bollencultuur, de Haarlemsche Jour nalisten uitgenoodigd eens een wan deling met hem te komen doen op het voor de aanstaande groote ten toonstelling in 1910 bestemde terrein. Het was een mooie middag, de wij kende zon bescheen de prachtige om geving. Sommige van de journalisten waren voor den eersten keer in den Hertenkamp, andere hadden bij een vroegere feestelijke gelegenheid er wel eens rondgewandeld, maar ver schillende uitten dezelfde gedachte „hoe jammer toch, dat dit prachtige terrein in gewone tijden voor de men schen niet toegankelijk is 1" Hoe vaak zal diezelfde verzuchtin niet zijn geslaakt door de duizende wandelaars, die in voorjaar, zomer en herfst rondom de afwerende hek ken wandelen. Zelfs is er, jaren gele den, uit de burgerij een poging ge daan om daarin verandering te bren gen, maar zonder resultaatde her ten hebben het veld behouden. Dat besluit heb ik altijd jammer gevon den. Men kan veel gevoelen voor een aardig kijkje op de vlugge dieren, voor liet plezier dat kinderen er in hebben om ze te voeren, en toch van mecning wezen, dat herten en reeën zich en ons heel wel kunnen verma ken op een kleiner plek en ons een deel van hun gebied afstaan. Moet ik daartoe een ernstig pleidooi houden over den voorrang van den mensch op het dier 't Zal niet noodig we zen. Onze Hout, hoe mooi ook, is niet groot. Wat gedaan kan worden tot uitbreiding, mag niet worden ver zuimd. Welnu, goedkooper en gemak kelijker kan het niet, dan door een flink stuk af te nemen van een Her tenkamp. Dat dit heel goed mogelijk is, zullen de bezoekers van de groote tentoonstelling in 1910 met eigen oogen kunnen waarnemen. Derhalve ik zou het gemeentelijk feestgebouw willen vestigen op een stuk van het terrein, wat nu Herten kamp is. Het is op zichzelf een ideale plek, met prachtig hout en waar gemakke lijk bloem- en grasperken kunnen worden aangelegd. Het is een terrein, waar geen huizen omheen staan de naaste buurman is de kastelein van de Buiten-Societeit, die met zijn fami lie aan concerten gewoon is. In de buurt zijn nooit huizen te verwachten, want niemand krijgt toestemming., om in den Hout te bouwen. Waar zou do burger 's avonds in den zomer met vrouw en kinderen liever naar een concert willen luisteren, dan daar Waar kan hij gemakkelijker heen- en vandaan komen, dan per electriscbe tram, die er dan wezen zal, juist daar Eerlijk maar figuurlijk gezegd Yie- len sommige van dc menschen van dit denkbeeld om. „In den Herten kamp Bouwen in den Hertenkamp En de herten dan Ik heb getracht, te betoogen, dat we hier toch niet te doen hebben met de heilige koe van de oervolkeren en dat er toch niets tegen kan zijn, om ter wille van do menschen een stuk grond af te nemen aan dieren, die binnen tweemaal vier en twintig uur aan de inkrimping van hun domein gewend zullen zijn geraakt. Dan kwamen er nog meer bezwa ren. Een gebouw op die plaats zou mis staan. Dat hangt van het gebouw af, meende ik. Er zouden moeilijkheden ontstaan mot do concerten in Trouw moet Blijken en die in do stedelijke mu ziektent Waarom Trouw geeft nu toch ook geen muziek, als er concert is in de stedelijke tent En misschien zouden de stedelijke muziekuitvoeringen kun nen worden overgebracht naar de tont in het Frederikspark, waar om heen de menschen zich vrij hunnen bewegen, zoodra do hekken weggeno men zijn. Te veel menschen zouden naar den Hout worden gelokt 1 Och kom, en do tegenwoordige concerten dan Bovendien zou dat bezwaar een reden wezen, om einde lijk dit gedeelte eens flink electrisch te verlichten, waaraan al zoolang be hoefte is, ook voor de voorbijgangers naar Heemstede. En ten slotte de gemeente kan voor de verhuring van haar feestge bouw de voorwaarden stellen die zij wil, bijvoorbeeld nooit op langen ter mijn verpachten en zich allerlei rech ten voorbehouden. Maar één ding zal dan niet meer kunnen voorkomen dat namelijk omwonenden klagen over hun aangedanen overlast, want hot feestgebouw zal geen buren heb ben 1 J. C. P. Stadsnieuws ESPERANTO. De afdeeiing Haarlem van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedien den „Mercurius" had gisteravond veel succes met haar poging om het „Esperanto"' meer bekend te maken onder haar leden en genoodigden. Een zestigtal leden en genoodigden vulden een bovenzaaltje van De Kroon, om naar de voordracht van den heer H. Blok te luisteren. Onder hen waxen o.a. mr. J. H. Thiel, wethouder van Onderwijs, de heer P. H. van der Ley, directeur van de Rijkskweekschool voor Onderwij zers, eenige leeraren dier onderwijs inrichting en eenige hoofden van scholen. De heer W. P. Zoetemeijex, voor zitter der afdeeiing, verwelkomde mr. Thiel, in wiens belangstelling hij de vereeniging aanbeval, en mede de verdere aanwezigen. Spreker hoopte, dat de betoonde belangstelling ook de zen winter zou blijken, daar Mercu rius een belangrijk program had, o.a. een actie voor verschillende soorten van verzekeringen. Daarna kreeg de heer Blok het woord. Deze wees op het eigenaardige feit, dat terwijl de ontzaglijke ontwikke ling der techniek er toe meewerkt om de internationale verhoudingen tot ontwikkeling te brengen, het de taal is, die blijft tegenwerken en zich niet ontwikkelt in internationalen zin. Toch heeft men de behoefte aan een wereldtaal reeds eeuwen geleden voeld. Descartes stelde in 1629 een systeem samen en Leibnitz deed des gelijks. Sindsdien ontstonden er 150 stelsels, waarvan het Volapuk en het Esperanto de meest beteekenende waren. In korte trekken gaf spr. aan waarom een kunsttaal te verkiezen is boven een der doode of een der leven de talen. De klassieke talen kunnen vele moderne begrippen niet om schrijven en het gebruik van één mo derne taal zou afstuiten op het be zwaar*, dat uitbreiding van taalge bied de uitbreiding van de politieke machtssfeer met zich brengt. Het „Volapuk' nu dateert van 1880, toen Dr. Schleier het samenstelde. Heit „Esperanto"' is door Dr. Zamen- hof uitgevonden. De samensteller de zer wereldtaal, die 15 December 1859 in de Poolsche stad Biastolsky gebo ren werd, had in de plaats zijner in woning gezien welk een strijd er was tusschen de vier verschillende land aarden, die daar samenwoonden. Die strijd zou verminderen, wanneer er één taal was, die de menschen tot el kaar zou brengen. Daartoe stelde hij het „Esperantosamen, zoo genoemd naar het pseudoniem, waaronder hij zijn eerste geschrift daarover uitgaf: „Doktoro Esperanto d. i.: „van den dokter, die hoopt, dat zijn taal we reldtaal zal worden. Thans gaf de heer Blok een over zicht over de taal. Zij bestaat voor 75 pet. uit Romaansche elementen; voor 24 pet uit Germaansche en voor 1 pet. uit Slavische woordvormen. Men behoeft slechts een 2000 woor den te kennen, die met behulp van ee nige letters, welke van de grondwoor den verschillende woordsoorten vor men, benevens zes voorvoegsels en 25 achtervoegsels, de geheele taal uit maken. Men behoeft dus niet als bij een der moderne talen een 20.000 woor den te kennen. Als een staaltje van den eenvoud van het „Esperanto" vertelde de 1 Blok, dat in die taal 12 werkwoord vormen voldoende zijn, om alle wer kingen enz. te kunnen uitdrukken.Het Fransch bv. heeft daarvoor 2265 vor men noodig. Van die 2000 aan te leeren woorden, kent iemand, die in de moderne ta len thuis is, er reeds een 1600. Voor het leeren der taal is drie maanden voldoende, sommigen zijn het Esperanto reeds in één maand meester. Ten slotte wekte de heer Blok op tot aansluiting bij de Haarlemsche afdeeiing van den Nederl. Esperantis ten-Bond, waarna de voorzitter van Mercurius met een woord van dank aan den sptrekev de bijeenkomst sloot. Huisvlijt-tentoon stelling. Men schrijft ons: De tweede huisvlijt-tentoonstelling der afd. Haarlem van den Volksbond zal gehouden worden half April in de zalen van het Brongebouw. De namen der leden van het Comité van Bijstand worden binnenkort be kend gemaakt; jhr. mr. J. W. G. Bo- reel van Iiogelanden, burgemeester van Haarlem, heeft het beschermheer schap aanvaard. UIT D ERECHTSZAAL. BLOEMBOLLENDIEFSTAL. Een arbeider uit lliLlegom, I. I., wordt beschuldigd van een perceel bollenland een hoeveelheid bloembol len te hebbe nweggenomen, ter waar de van ongeveer f 30. Twee getuigen bevestigen het feit, o.a. de heer G. L. Veldhuyzen van Zanten, eigenaar Yan het bollenveld, ook beklaagde probeert 't niet te ont kennen. Alleen verzoekt hij te mogen weten wie de taxateur was; volgens zijn meening is die raming veel te hoog. Ten slotte vraagt hij opnieuw taxatie. De officier vindt het feit vrij ern stig en eisebt drie weken gevangenis straf. ZALSMANANDRIESSEN. In het „Alg. Hbld." schrijft S. Z. ovor bovenstaand te Amsterdam ge houden concert o. m. „Er was veel genot in het luisteren naar Zalsman, toen hij Brahms' liederen zong en tot een teer mezza voce zijn kloek en warm orgaan dwongevenzeer toen hij in liedereu van Hugo Wolf de inacht en glans zijner stem ons in steeds zoo wel overwogen voordracht toonde. En we lieten, niet zonder stij gende spanning van aandacht en on belemmerde ingenomenheid, ons boei en door Andriessen's pianospel, en dat niet slechts bij het zangbegelei- den. Zooals Zalsman Diepenbrock's Celebritat zong, zooals Andriessen al de geestigheden der illustreerende klavierpaxtij ons proeven deed, was het luisteren een even fijne als zeld zame weelde, die naar herhaling doet verlangen". Ook H. J. de H. laat zich in de „Tel." zeer waardeerend uit. Daarin lezen we o. m. „Zalsman was goed bij stem en prachtig op dreef, gaf weer veel mezza-voce en warmgetinte vol heid van geluid. Willem Andriessen begeleidde met groot meesterschapen leefde alle stemmingen volkomen mee." Voetbalwedstrijd. Zondag a s. speelt de tweede klas- ser E. D. O. haar eersten wedstrijd in dit seizoen op eigen terrein tegen de kampioenen der tweede klasse, A. F. C. to Amsterdam. Te twee uur neemt de match een aanvang. Besmettelijke Ziekten. In de week van 6 tot en met 12 Oc tober is te Schoten één geval van roodvonk voorgekomen. Aanbesteding Post kantoor. Bij de op Woensdag 13 October, in het gebouw van het hoofdbestuur der posterijen on telegraphic te 's-Gra- venhage, gehouden aanbesteding van het onderhoud van het post- en telegraafkantoor te Haarlem, van den dag der kennisgeving van de goed keuring der aanbesteding tot en met 31 Maart 1911, werd ingeschreven door: P. van Duur en, te Haarlem, v. 934, S. Goldstein, te Haarlem v. 1,693, J. P. A. Nelissen, te Haarlem, v. f 1.710, H. London, te Haarlem, v. f 1,790, A. C. Vander, te Haarlem, v. J 1,876, M. Yan Ommeren, te Haarlem v. 2.591. 't Legaat Druyvesteln. De advocaat-generaal bij den Hoo- gen Raad concludeerde heden in het cassatie-beroep betreffende de zaak over het legaut-Druyveste'n. De conclusie strekte tot vernietiging van 't bestreden arrest van 't Ge rechtshof, tot ontvankelijk verklaring van de eischeres in haar vordering, en dat deze haar zal worden toegewe zen, met veroordeeling van den eer sten verweerder in de proceskosten. Wanneer de Hooge Raad zich met deze conclusie vereenigt, zou de Ver eeniging tot uitbreiding der verzame ling van kunst en oudheden in het Haarlemsche Museum uus de beschik king krijgen over de f 500,000 van dit legaat. De rechtbank en 't gerechtshof had den uitgesproken,dat de Vereeniging geen aanspraak op dit legaat kon ma ken, omdat indertijd vergeten was op nieuw de koninklijke goedkeuring op de statuten aan te vragen. STUKKEN VAN DEN RAAD. Muziektent. B. en W. stellen voor, de muziek tent bij den Hertenkamp reeds nu in bruikleen af te staan aan de Alg. Ver eeniging voor Bloembollencultuur, voor de te houden tentoonstelling. De Parklaan. In druk is thans verschenen het ver zoekschrift van J. G. Broekhuizen en 14 andere Parklaan-bewoners, om op ruiming van de steenvoorraden al daar. B. en W. stellen voor, hun te mach tigen aan de verzoekers mee te doe len, dat zooveel mogelijk aan hun wensch zal worden voldaan. Jubileum. lieden herdacht de heer J. F. Nuyens, leeraar M. O. en onderwijzer aan de R. K. Parochiale Burgerschool alhier, zijn 25-jarig onderwijzers schap. De heer J. Ch. Vintges, hoofd dier schooi, sprak den jubilaris na mens zijn collega's toe en bood hem een fraai bloemstuk aan. Van de leer lingen ontving de heer Nuyens als blijk van vriendschap en waardeering een mooi inktstel. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Aan 't ons gezonden verslag van de vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Haarlem, ge houden op 5 October 1909, ontleenen we, dat de Kamer aan B. en W. het volgende schrijven heeft gezonden: ,Naar aanleiding van Uw schrij ven van den 20sten September heb ben wij de eer U mede te deelen, dat het ook ons gewenscht voorkomt, dat do veemarkt die des Woensdags op de Oude Groenmarkt wordt gehouden, worde verplaatst naar een terrein in de nabijheid van het gemeentelijk slachthuis, met dien verstande, dat ook de veemarkt die des Maandags op de Botermarkt gehouden wordt, daarheen worde overgebracht. In die verplaatsing zien wij toch het aanwenden eener poging om on ze wekelijksche veemarkt welke jaar lijks meer en meer achteruit gaat uit hairen vervallen toestand op te hef fen en door het beschikbaar stellen van een geschikt terrein dat door de bewoners uit de omstreken zeer ge makkelijk zoowel over land als te war ter bereikt kan warden, ook meerde re bezoekers tot zich te trekken. Eerst dan echter zal dit doel volledig kun nen bereikt worden wanneer, al ware het dan ook aanvankelijk voor een gedeelte van het aan te voeren vee overdekte stallen werden aange bracht, ten einde dit niet steeds aan wind en weer en brandende zonne schijn zoude behoeven blootgesteld te worden. Daar hieraan voorzeker niet onbelangrijke kosten zouden verbon den zijn zou het ons billijk voorko men dat van degenen die van dit over dekt terrein gebruik maken daarvoor een zeker bedrag werd geheven. Ove rigens zouden wij er voor zijn, ten einde het marktbezoek zooveel moge lijk te bevorderen, althans voorloo- pig geen marktgeld te heffen. Dat op de nieuwe veemarkt ook een terrein speciaal voor varkenmarkt werd ingericht komt ons mede ge wenscht voor. Een varkenmarkt tóch ontbreekt hier geheel. In de plaats daarvan verschaffen enkele particulieren thans gelegen heid tot het bewaren en verkoopen van varkens hetgeen dan tegelijker tijd, voor zooveel noodig door aanvul ling van art. 119 der Po litie-v er orde ning zou behooren te warden tegen gegaan." Do Begrooting voor 1910 ln de Raadsafdeellngon. Verschenen zijn de verslagen van de Raadsafdoelingen, die op Woens dag 6 October over de Gemeentebe- grooting voor 1910 vergaderden. De eerste afdeeiing vergaderde on der voorzitterschap van den Burge meester, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hoge landen. lu die afdeeiing waren aanwezig Jhr. Mr. F. W. van Styrura, Mr. P. Tjeenk Willink, A. Punkema, J. L. E. I. Breda KLeijnenberg, C. G. Loo- meijer Jr., J. B. Lasschuit, Dr. J. Timmer, Z. Middelkoop, M. de Braai, J. Schreuders en M. W. Smit. De tweede afdeeiing werd voorgeze ten door den wethouder Dr. J. Nieu- wenhuyzen Kruseman. Aanwezig wa ren de heerenJ. de Breuk, J. Winkler, L. Modoo, Mr. J. Spoor, Mr. J. N. J. E. Thijssen, B. E. C. Seignet- te, A. van Rossum, en E. H. Krelage. Afwezig was met kennisgeving de heer J. H, Welsenaar. In de derde afdeeiing presideerde de wethouder Mr. J. H. Thiel, bij af wezigheid van Dr. H. D. Kruseman. Aanwezig waren de heeren Van de Kamp, Levert, Loosjes, Visser, Sneltjes, Van Lynden en Hulswit. Afwezig waren, behalve Dr. II. D. Kruseman, Dr. H. van den Berg en W. L. Schram. Als rapporteurs der drie afdeelin- gen werden onderscheidenlijk be noemd de heeren Mr. W. Smit, E. H. Krelage en J. F. Hulswit. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Algemeene beschouwingen werden alleen in de tweede afdeeiing gehou den. Daarover meldt de rapporteur Gewezen werd op het geruimen tijd renteloos ledig blijven staan van het Herv. Weeshuis en het huis in de Kruisstraat. Het eerste, gekocht met de bepaalde bestemming, om daarin het gemeentelijk Museurn te vestigen, is daarvoor nog steeds niet gereed het tweede heeft nog geeno bestem ming, omdat de Raad de daartoe in gediende plannen te kostbaar achtte. Van andere zijde werd op grond der houding van den Raad ten opzichte der ingediende voorstellen betoogd, dat het nog ongebruikt staan van de beide perceelen, althans ten deele. daarmede verband houdt. Algemeen achtte men een spoedige Indiening van nieuwe voorstellen te dezer zake hij den Raad wenschelijk. Nu de zeer gewaardeerde reorgani satie van liet onderwijs voltooid is, zou men gaarne zien, dat door het jemeentebestuur meer aandacht dan tot dusver geschonken werd aan de belangen van handel en nijverheid, met name door de verbetering van den loswal aan de Houtmarkt en ha re toegangswegen en door den aan leg van eene los- en ladingplaats voor zware lasten met bijbehoorende spoorwegverbinding aan het Noorder- Spaarne, op de wenschelijkheid van welke zaken o. a. herhaaldelijk door de Kamer van Koophandel is aange drongen. Betreurd werd, dat het plan voor de verbeteringen van do verkeerswe gen aan de Spaarnezijde en van het stadsgedeelte aan de overzijde van het Spaarne.don Raad nog niet liad bereikt. Indien dit aan overlading van werkzaamheden van den Direcieur van Openbare Werken moest worden toegeschreven, zouden dan zoo werd gevraagd B. en W. niet ge neigd zijn een reorganisatie van den dienst van Openbare Werken te over wegen UITGAVEN. In de drie afdeellngen bepleitte men de verhooging van de jaarwedde van den gemeente-ontvanger, wegens de toenemende verantwoordelijklieid van die betrekking. In de eerste afdeeiing waren daar voor :„vele leden" in de tweede af deeiing was men „vrij algemeen' daarvoor en in de derde afdeeiing waren alle leden het daarover eens. De tweede afdeeiing dan was er voor, dit salaris op 4000 te brengen, welk voorstel bij de begrooting voor 1908 reeds door B. en W. werd inge- diend, doch niet is aangenomen. In de tweede afdeeiing werd ge vraagd of, afgezien van de dit jaar bij het drukken van het gemeentever slag ondervondon onvoorziene moei lijkheden B. en W. voor de toekomst maatregelen zouden willen overwegen om het tijdstip van verschijning van het verslag iets meer te doen naderen tot den daarvoor in Art. 182 der Ge meentewet bepaalden termijn. Naar aanleiding van de herhaling eener ook reeds in een openbare Raadszitting uitgesproken klacht over de inrichting van liet bevol kingsregister, wordt in deze afdee iing erkend, dat deze voor verbete ring vatbaar is. Algemeen werd in deze afdeeiing de wensch geuit, dat B. en W. geregeld mededeeling zouden doen van hun voornemens ten aanzien van verbete ring en vernieuwing der bestratin gen.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1