HAARLEM'S DAGBLAD. Onze Lachhoek rifiUlLLETOfei Het Vergaan van de „Lady Jermyn." 't leven van Visschers. IV. 14a „ouwen Jaap" en z'n gezellen een vaarwel en goede vangst ge- wenscht te hebben, kwam 'k op een Marker-schuit. Weer dus bij de wijd- broeken. 't Waren vader en zoon. Ook bij hen heb 'k me goed vermaakt, de vxoolijke kerels hielden van een praatje en von den 't wel aardig een „landman" aan boord te hebben, die nieuwsgierig is en overal belang in stelt. Veel nieuws konden ze me over 't leven ep zee evenwel niet meer vertel len: Jaap had hun 't gras voor de Voeten weggemaaid, of (om met vis- echersmond te spreken) hun water af gejaagd, zoodat zij achter het net yischten De „ouwe" sprak 't liefst over de toestanden op Marken, een 30 of 40 jaar geleden. Er waren zoo vertel de m'n nieuwe gastheer teen stren ge winters en dan was 't eiland geheel geïsoleerd. Weken achtereen was de Gouwzee met ijs bezet, zoodat er geen schuit kon varen. Hoe dan aan eten te komen? Wanneer 't ijs zich had vastgezet waagden de stoutmoedigen 't al gauw, om te voet den tociu te volbrengen, en haalden in een sleê de verlangde levensmiddelen. Natuurlijk was dit een loonend werkje, want de eetbenoodigdheden konden peper duur verkocht worden Soms werd de tocht te vroeg gewaagd en moest de man 't met een nat pak of den dood bekoopen.... In zulke tijden moestan de Markers (ook de Urkers, die in dezelfde om standigheden verkeeren) wel eens hongerlijden en eten, wat er nog te krijgen was. Gelukkig is er nu veran dering in dezen toestand gekomen, want 't moet verbazend streng winte ren, wil de stoomboot in geen week varen. Als 't zóó erg is, kan men wel met paard en wagen naar de eilan ders 1 Nu iets over de verdiensten der vis schers. Ook onder dit zee-volkje heeft men standeneen baas verdient meer dan een knecht. Toch is de verhouding tusschen werkgever en werknemer meestal geheel anders, dan we ons die denken. Weet ge wat „op deel visschen" is? Stel, dat Klaas een schuit heeft, en met Jan, Piet en Hein als knechts vaart. Van alle verdiensten wor den eerst deonkosten betaaldde averij, 't eten, enz. Alles wat er over blijft is schoon geld, en dat wordt broederlijk gedeeld, evenwel met dit verschil, dat Klaas twee postjes krijgt, een voor hem en een voor z'n schuit. De schipper zoowel als z'n knechts, varen dus „op hoop van ze gen". 't Zou ook niet gaan, dat de knechts een vast loon verdienden, want de ontvangsten van den schip per zijn zeer verschillend. Nu eens loopt het mee en dan weer tegen Een reis kan veel tegenspoed opleveren de storm kan de schuit beschadigen, een deel der netten kan verloren gaan. en zoo meer. En dan, ook de vangst is zoo verschillend. De visch houdt van gezelligheid en zwemt veelal in groote families bij elkaar. Wanneer de visschers 't geluk hebben, zoo'n school in hun netten te vangen, zijn ze binnen, maar... zoo'n fortuintje overkomt hun niet altijd I 't Eene jaar is er ook meer visch dan 't andere en het gebeurt wel, dat de geheele ha- xingvisscherij mislukt. Ook dit jaar is 't, om een voorbeeld te geven, niet best geweest met de haringvangst. ,Voor de visschers een schadepostje 1 Hoeveel een visscher eigenlijk ver dient 't Is moeilijk te zeggen. Hij heeft wel ftens weken van elf of twaalf gulden, maar ook wel van drie of vier, of niets. Wanneer hij over het geheele jaar zeven gulden in de week verdient zal hij niet ondankbaar zijn. De visschers, die in dienst zijn bij de groote reeders, zooals te IJmuiden en Scheveningen, verdienen wel iets meer. Natuurlijk is 't hard concurreeren tegen de stoomtrawlers, die met hun vele hulpmiddelen, de visch goedkoop kunnen leveren. Als de kleine vls- schertjes boven dezen prijs vragen, dan kunnen ze niet verkoopen. Op de vissehersdorpen wordt veel armoede en verdriet geleden. Wan neer ge de „ingeburgerden" domi- né, pastoor, dokter, of onderwijzer vraagt, kunt ge de huisjes één voor één langs loopen en bijna overal klin. ken droeve verhalen. Hier is een groot gezin, dat niet bestaan kan van het weinige, dat vader verdient daar een schipper, die zijn scheepje in den storm verloren heeft en nu weer ais knecht moet varen en veel minder „besomt", daar een jonge weduwe, wier man verdronk, daar een va der, die treurt om het verlies van zijn soon, die hem in den ouden dag zou bijstaan, daar een oud vrouwtje, dat zidh in de laatste levensjaren nog haar levensgezel ontnomen zag, dear Een dominee vertelde me, dat hij bij zijn huisbezoek allertreurigste toestanden heeft aangetroffen. Hel pen De kerk is arm, de gemeente Is arm wie is rijk op een visschere- dorp De meergegoeden geven wat ze kunnen, maar om afdoende te helpen, zouden zakken met gouden tientjes noodig zijn. Toch zou er een groote verbetering bekomen worden, wanneer de vis schers opgenomen werden ln de On gevallenwet. Dan zouden er niet zoo velen onver zorgd achterblijven Wel zijn het Is onlangs door den Raad van Beroep te Haarlem beslist de Zuiderzee-vLsschere in de Onge vallenverzekering opgenomen, maar dit is nog altijd quaesüeus, omdat de grens tusschen werkgever en werk nemer door dat eigenaardige op deel varen zoo moeilijk te trekken is. Alle visschers van de Noordzee en de Zuiderzee moesten in de verzeke ring opgenomen wonden, onverschillig of ze baas of knecht zijn. Maar.... dan de premie Het bedrijf zal de zware lasten niet kunnen dra gen. Misschien is daarop evenwel iets te vinden.... Ook op de Marker-schuit heb ik een nacht geslapen, nu in een echte „kooi". Maar als je lang bent en de „kool" kort is, komen ae knieën bij na tot de keel 's Morgens voeren we naar Urk, waar we juist om half negen aan legden. Een, twee, drie overstappen op de stoomboot naar Enkhuizen en daar in den trein gestapt naar Haar lem. 'k Heb ln deze vier schetsen ge tracht, een en ander over het leven van visschers, en hun kommervol, ge vaarlijk bestaan te vertellen. 'k Hoop, dat het me gelukt is, den lezers een anderen „kijk" op de vis schers te geven, zoodat ze niet meer, als de groote „men", minachtend over „dat ruwe zeevolk" zul len spreken. Dan zou m'n .moeite ruimschoots beloond zijn. KEES. jtfuitenlandscfa Overzicht FERRER DOODGESCHOTEN. Men heeft 't gisteren onder de Tele grammen kunnen lezenWoens dagmorgen om 9 uur is Ferrer in de gevangenis te Montjuich gedood. Over de terechtstelling geen enkele bijzon derheid deze is dan ook ln alle stilte verricht en 't eenige wat we weten is, dat Ferrer den kogel gekregen heeft. Ver buiten Spanje stelde men be lang in dit proces, zoodat het bericht over de onverwachte voltrekking van 't vonnis, voor velen een (onaangena me) verrassing is geweest. Want niet allen geLooven in de schuld van Fer rer! De liberale-, vrijzinnige- en socia listische pers schrijft in vele afkeu rende woorden over een „gerechtelij ke moord". De verdediger van Ferrer heeft da delijk na het proces een onderhoud ge had met een Fransch journalist, llij zei „Tegenover iederen getuige k charge had ik een getuige décharge kunnen stellen, en dat wel geen onbe kende of verdachte personen, inaar mannen van aanzien en welbekend. Maar dat werd mij niet veroorloofd. Wat er tegen te doen En toch, hoe hatelijk is het cynisme van sommige beschuldigers en welk een gewillig oor heeft men niet geleend aan hun praatjes. Men heeft verzekerd, dat Ferrer van den opstand, welken hij voorzien zou hebben, geprofiteerd heeft om goede zaken aan de Beurs te maken. Prachtigmaar waarom liet de Rechtbank dan den agent, die Fer rer's orders heeft uitgevoerd, niet op sporen indien men dien man had ge vonden, had men uitnemende aanwij zingen kunnen verzamelen. Niets ech ter werd gedaan men heeft rich te vreden gesteld met de beschuldiging, en haar als een bewezen feit gebezigd. Is dat rechtspraak Alle bewijzen, door den fiscaal te berde gebracht, berusten op politie- verklaringen. De overige boden niet het minste houvast. Het ware mij ge- j makkelijk gevallen te bewijzen, dat Ferrer, hetzij hij dan Ln den tijd van j het Morral-proces andere overtuigin gen gehuldigd liaeft, sinds dien vol- komen neutraal is gebleven en zich bulten elke actieve politiek gehouden heeft. Bovendiensinds dat proces heeft de politie Ferrer onafgebroken bewaakt; hij mocht Barcelona niet verlaten, zonder bijzondere machti ging, terwijl hij duidelijk moest opge ven, waarheen hij zich begaf en voor hoelang. Hoe wilt gij, dat onder zulke om standigheden iemand' een complot ln elkaar zet, een revolutie voorbereidt en een opstand bestuurt" Da R. K. per» oordeelt geheel an ders over dit proces. De Tijd schrijft over „den form eel en Ferrer-Btorm" o. a. „Alsof al die verdediger» van dezen gevaarlijken apostel der „vrije gedachte" van de heele Ferrer-zaak Iets meer wisten, dan hetgeen men kan vinden ln de Spaansche en Fran- sche radicale dagbladen, die zelf ook weer evenmin als iemand anders een juist en volledig oordeel kunnen vor men over de mate van schuld, welke de beklaagde heeft aan de gebeurte nissen te Barcelona! Een der groot ste bezwaren, welke men tegen de pro cedure der militaire rechtbank van Barcelona heeft, is thans deze, dat de getuigen niet gedurende de zitting worden gehoord, doch dat de getui genverklaringen en Ferrer's eigen verklaringen, welke aan het requisi toir voorafgingen, eenvoudig door den officier, die het Openbaar Ministe rie waarnam, werden voorgelezen ln zijn akte van beschuldiging, zoodat deze verklaringen dus te voren waren afgelegd en niet ln de zitting van den krijgsraad. Wat hiervan zij, wij stel len een onbepaald en zeer beslist ver trouwen in den gerechtigheldszin van de ministers en in die van den koning, die zich ongetwijfeld met de stukken voor oogen zal laten inlichten. Moch ten z Ij het doodvonnis over Ferrer uitspreken, eventueel goedkeuren, dan gelooven wij, dat de beschuldig de, al staat hij ook niet terecht we gens een bepaald op zich zelf staand revolutionnair misdrijf, doch als aan stoker der revolutionnaire beweging, deze straf heeft verdiend.' DE VERDEDIGER VAN FERRER. De officier, die Ferrer voor den krijgsraad verdedigd heeft, Is gevan gen genomen. Hoe Ferrer aan dien verdediger ge komen is Hij heeft een lijstje van officieren gekregen, waaruit hij mocht kiezen. Geen dezer officieren kende hij. Zijn keuze viel op een naam, die hem gun stig leek. Het was de naam don Fran cisco Gaiceran Ferrer. Waarschijnlijk heeft Ferrer bij de zen naamgenoot sympathie gezocht. Hij raadde goed, want deze officier heeft hem met veel vrijmoedigheid voor den krijgsraad verdedigd. Evenwel zonder succes voor Ferrer. Wel met een ander resultaat. De re geering vond den officier-verdediger zeker te vrijmoe-die, want thans is hij gevangen genomen. Wat zal er met hem gebeuren FERRER-BETOOGINGEN IN HET BUITENLAND. Tijdens een betooging, die gister avond gehouden werd in de buurt van de Spaansche ambassade te Parijs, werd er geschoten op de agenten. Een agent werd gedood, een andere ern stig gekwetst, terwijl ook een soldaat van de burgerwacht werd gedood. Ook in andere steden en landen hebben betoogingen plaats gehud. Daarover ontbreken heden nog de bij zonderheden, waaruit misschien volt af te leiden, dat er zich geen inciden ten bij hebben voorgedaan. Te Turijn wordt een proteststaking voorbereid, waaraan een 50,000 werk lui zouden deelnemen. DE STRIJD TUSSCHEN 'T HOOGER- EN LAGERHUIS. De Engelsche bladen geven beschou wingen over de conferenties, die de Koning dezer dagen had met Balfour, lord Landsdowne en minister Asquith. Enkelen meenen, dat de minister het initiatief voor deze pogingen tot ver zoening genomen heeft. De conservatieve bladen vallen daar om Asquith aan, wegens de nog nooit voorgekomen, onrechtmatige poging om van de voorrechten van de Kroon gebruik te maken, ten einde invloed te oefenen op de bedoelingen der te genstanders, omdat hij het gevaar van nieuwe verkiezingen vreest. Zij ver klaren dat de audiënties den toestand niet zullen wijzigen, tenzij de regee ring toegeeft De liberale bladen daarentegen zeg gen, dat het niet meer dan natuurlijk is, dat de Koning zijn invloed wil ge bruiken om verzoening te brengen tus schen beide partijen. De unionisten schijnen voet bij stuk te willen houden 1 Lord Hugh Cecil, zoon ran wijlen markies Salisbury, leider der unionistische vrij hande laars, heeft verklaard, dat iljn mee ning omtrent den vrijhandel geens zins gewijzigd is, maar dat hij van oordeel is, dat bet ln de huidige om standigheden de plicht der unionisti sche vrij handelaars ls de tariefher vorming te steunen, daar deze minder gevaren on levert dan de pogingen tot ondermijning van de grondslagen van den eigendom en zij bovendien gemak kelijker onschadelijk te maken is. DE HERVORMINGEN IN GRIE KENLAND. Men zal zich herinneren, dat de jongste beweging der officieren van het Grieksche leger en de marine, voornamelijk gericht was tegen het oppercommando, waarmede de kroon prins belast was en tegen de bevoor rechte positie, die de overige prinsen ln leger en marine innamen. Er wordt thans uit Athene bericht, dat in een bij de Kamer Ingekomen wetsvoorstel wordt bepaald, dat de Prinsen, die ln het vervolg bij leger of marine in dienst treden, wat de bevordering be treft aan dezelfde bepalingen onder worpen zullen zijn als andere officie ren. De thans reeds dienende prinsen echter kunnen door den koning zon der eenige beperking bevorderd wor den, maar mogen geen effectief com mando hebben. Tevens wordt de betrekking van op perbevelhebber opgeheven en worden de functiee van dien titularis opgedra gen aan een commissie, bestaande uit generalen divisie-bevelhebbers en den chef van den generalen staf. STORM IN NOORD-AMERIKA. De telegrammen hebben al eenige bijzonderheden meegedeeld over de verwoestingen door een orkaan in Florida en op Cuba aangericht. Late re berichten doen zien, dat die ver woesting nog ernstiger is. Te New- York wordt het aantal omgekome nen op 1200 geschat, maar dit cijfer schijnt wel zeer overdreven. Key West is vrijwel een ruïne. Aan de kust van Florida worden 95 sche pen vermist. De Florida East Coast Railroad is voor een groot deel ver woest Een jammerlijken LndTuk moet wel het bericht maken, dat, dadelijk nadat de storm was gaan liggen, het gepeu pel te Key West oversloeg tot plunde ring en diefstal, zoodat de krijgswet moest worden afgekondigd, omdat de politie machteloos bleek de orde te handhaven. Stadsnieuws HINDERWET. B. en W. doen weten, dat heden op alle werkdagen, van 9 tot 2 uur tot 26 October e. k., 's namiddags te 11/4 uur, ter gemeente-secretarie (7e afdee- ling) ter inzage ligt het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van Burgemeester en Wethouders van Haarlem, om vergunning tot uitbrei ding van de gemeente-lichtfabrieken Ln den Veerpolder, door het bijplaat sen van een vierden stoomketel in het ketelhuis van de electrische centrale, en dat op 26 Oct. en wel des namiddag dags te 11/4 uur op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen het uit breiden der Inrichting in te brengen. Ook is ter inzage nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bij lagen van J. J, Sickmann, om vergun ning tot opricht'ng van eene koek- en banketbakkerij in het perceel aan de Ostadeslraat no. 14. Ook hiervoor zal op 26 October te 11/4 uur de gelegenheid worden ge geven, om bezwaren tegen het op richten der inrichting in te brengen. Bij vonnis vandeArr.- Rechtbank te Haarlem, dd. 13 October 1909, is G. van Hensbergen, koopman, handelende onder de firmabenaming J. E. Ligtervoet, wonende te Haair- lem, verklaard ln staat van faillisse ment. Rechter-Commlssaris mr. W. H. v. Nes van Meerkerk. Scherm wedstrijden. Met goedkeuring van den Minister van Oorlog zullen door den Koninkl. Onderofficiers Schermbond, aanvan gende den 31sten Januari a.6., scherm wedstrijden worden gehouden, welke dit jaar zullen plaats hebben te Hoorn. Aan deze wedstrijden, welke be staan uitkorpswedstrijden, schoon heidswedstrijden en personoele wed strijden, kunnen respectievelijk deel nemen drie schermers per korps, le den van den bond en leden van den bond met korporaals en manschap pen. Aan onderofficieren, korporaals en manschappen, die aan de wedstrijden wenschen deel te nemen, kan een ver lof verleend worden van zes dagen, vrij vervoer worden verstrekt van hun garnizoen naar Hoorn en terug, terwijl aan hen de gelegenheid zal worden gegeven in de kazerne te Hoorn te logee-ren, en aan de menage deel te nemen. Gev. voorwerpen. Een reticule. Gen. Gronjéatraat 91, Schoten. Een kindewschoentje, Spaansche- vaartstr. 46, Schoten. Een ceintuur, K. Begijnestraat 13. Een paar dameshandschoenen, Ane- gang 3- Een portefeuille met inhoud, Oran jeboomstraat 62. Een schoolatlas, Zijlvest 57. Een hondje, Centraal Station, Am sterdam. Een portret, Heerensingel 35 rood. Een rol hennepzeel, Olivierstr. 15, Schoten. Een kinderportemonnaie met in houd, Olieslagerslaan 18. Een geldzakje met dubbeltjes, N. Kerksplein 4. Rubriek voor Vragen Geabonaeerdeu hebben het roorreob vragen op versohillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in ta zenden bij de Bedactle van Haarlem'» Dogblad, Groote Houtstraat 68 Alle antwoorden worden geheel koatelooa 5egoven en, voor «ooreel mogelijk la, den ag na de lnsending Aanvragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden, wordt geen aandachigeaohonken. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen hoe ratten te verwijderen zijn, die uit een oud pakhuis komen, in zóó gvooten getale, dat de ramen geregeld geslo ten moeten blijven? ANTWOORD: Schrijf een briefje aan de gezondheidscommissie alhier, on doe dat ln een bus, die daarvoor hangt aan het hulpbureau van politie aan de Houtpoort. VRAAG: Wanneer moeten de mili ciens der regimenten infanterie, gre nadiers en jagers, lichting 1904, die met het oog op de in Augustus j.l. heerschende cholera nog niet zijn op geroepen, onder de wapens komen? ANTWOORD: 29 November o.a VRAAG: Komen dezen allen in één garnizoen, of wordt ieder bij zijn el- gen regiment opgeroepen? ANTWOORD: Ieder komt bij zijn eigen korps op. VRAAG: Is hier in Haarlem een af- deellng der Vexeeniging tot Hulp aan Miliciens? ANTWOORD: Ja, secretaris is de heer T. L. van Wagtendonk, reserve- majoor van het 10de regiment in fanterie, Raamsingel 6 alhier. Ver voeg u schriftelijk aan dat adres. CORRESPONDENTIE. Mevr. X. U kunt uwe dienstbode wegens de bedoelde feiten onverwijld ontslaan; evenwel is u gehouden haar het loon tot den opzeggingstermijn uit te betalen. Biimenltfiti PROV. STATEN-VERKIEZING. De uitslag van de stemming te Breukelen voor een lid van de Prov. Staten van Utrecht vacature-J. H. de Waal Malefijt is als volgt: Aantal kiezers 5763. Aantal uitge brachte geldige stemmen 2621. Daar van verkregen de heereu J. v. Doorn (lib.) 391, J. Plomp (11b.) 397 en Jhr. mr. W. B. Sandberg (chr.-hist) 1833 stemmen, zoodat laatstgenoemde ge kozen is. DE WERKLOOSHEID. Men schrijft uit Rotterdam Reeds nu is het geweldig slap in do Rotten damsche metaalindustrie. In één week zijn 135 man ontslagen aan de fa briek „Feijenoord" en nog meerderen staan daartoe op de lijst. DE ANDERE 1 Leeraar behandelt de Engolsche ge schiedenis, en staat wat langer stil bij de regeering van konLigin Elisa-- be tb. Maar hij wordt afgeleid, bij 't zien van een jongeman, één van zijn leer lingen, die met de gedachten mijion ver weg lijkt, en staart als in een droom. Hoe oud was Elisabeth? vraagt hij, plotseling, inet de geheime bedoe ling den jongeling weer méér bij de les te krijgen. Op haar laatsten verjaardag acht tien, luidde 't verrassende antwoord, Dokter, mijn man spreekt tegen woordig altijd in zijn slaap, ls daar niets tegen te doen Laat u hem overdag we! voldoen* de aan 't woord komen DameHeeft u nog meer broertje» en zusjes? Kleine Hendrik Noen, ik ben al de kinderen, die wij hebben. Bob (zeven jaar oud)Moe, zusje heeft een speld Ingeslikt. MoederLieve hemel, loop dan gauw naar den dokter. BobHet kan geen kwaad, moe, 't was een veiligheid s-speld. DANK HAAR REUZENHOEDl HijIk voel 't druppelen, liefste. Zij (met een reuzenhoed op, nieuw ste modei) Je droomt, munlief, ik Yoel totaal niets. ENFANT TERRIBLE. Tante, neemt u iederen avond uw tong uit den mond, zooals mama hare tanden Hoe kom je daarop, jongen Ja, tante, pa zei duareveu, dat U een valsche tong had. ERNSTIGE MISHANDELING. Dinsdagmiddag vervoegden zich een drietal personen, voddeukooplui uit Tilburg, M. en de gebrs. A., bij den pastoor te Diessen, van wien zij geld eischten tot naar zij voorgaven herstelling van hun voertuig. Toen hun dit geweigerd werd, vielen zij den pastoor aan, dien zij ernstig mis handelden. De gemeenteveldwachter wist een hunner, A. A., te arrestce- iren, wat hem evenwel eerst gelukte na een hevige worsteling. DOODSLAG. Te Nieder KréLnig a/d. Oder (Prui sen) sloegen in een twist op een danspartij eenige Hollandsche pol derwerkers een 50-jarigen gehuwden arbeider dood. BRANDSTICHTING? De zadelmaker B. B. te Enschedé, in wiens werkplaats in don nacht van Maandag op Dinsdag een begin van brand ontstond, is onder verdenking van brandstichting naar Almelo over gebracht. BRANDEN. Te Papendrecht brandde een dub bel woonhuis, bewoond door A. Ver- we ij en B. Kraal, tot den grond af. Ook de inboedels werden een prooi der vlammen. Zoowel het gebouw aid de inboedels zijn verzekerd. DIEREN BESCHERMING. Het Engelsche departement van landbouw heelt een besluit uitgevaar digd, waarbij het vervoer per spoor of per schip verboden wordt van paarden, die aan oudordoms-gebre ken, zwakte of wonden lijden. KOOPLIEDEN IN SPECERIJEN. Te Amsterdam is opgericht een ver- eeniging van kooplieden en commis sionairs in specerijen in Nederland. welke zich voornamelijk ten doel stelt een betere positie in te nemen tegen over het buitenland, wat betreft con currentie, prijsbepaling, enz. Verder is het voornemen, een commissie voor arbitrage te benoemeo. DE BEVRIJDING VAN EEN Gft- VANGENE. Door de politie te Rotterdam is ge arresteerd, als verdacht van diefstal met inbraak, Theodoras Johannus ïV« 23 jaar, laatst wonende te Amstor- door E. W. H o r n u n g. 0 HOOFDSTUK I Liefde op den Oceaan. Behalve zijn liefde to zien verkoelen is or niets zoo gemakkelijk op een lange zeereis, dan verliefd te worden. Dat was meer in 't bijzonder het ge- .val in do dagen toen het nog mooi was :als men met de houten zeilschepen binnen vier volle maanden in Sydney of Melbourne landde. t Wij leerden elkaar veel te goed ken nen, tenzij wij werkelijk nog meer ivan elkaar wilden weten. Onze opper vlakkige aantrekkelijkheden raakten wederkeerig uitgeput, wij verloren onze gemoedelijkheid en ons geduld in de teleurstellende tusschenruimte, jdie tusschen de oppervlakte en de 'innerlijke waarde der meeste natu ren ligt. Mijn eigen ervaring bepaal de zich tot de reis van de „Lady Jer myn" in het jaar 1853. Dat was geen alledaagsche ervaring, zooals in dien tijd maar ai te zeer bekend was. En ik mag er wel bijvoegen, dat ik van mijn kant niet het minste plan had om aan boord verliefd te worden ja zelfs laat mij u na al die jaren ver tellen, dat ik goede reden had te meenen, dat ik tegen zooveel zwak heid bestand was. Maar wij hadden een jonge dame aan boord op onze terugreis, tegen wie menig beter man dan ik niet be stand geweest zou zijn I Eva Denison was haar naam en zij kan niet ouder dan negentien jaar zijn geweest. Ik herinner mij, dat zij mij vertelde, dat zij nog niet Ln ge zelschapskringen verscheen den eer sten den besten keer, dat ik met haar het achterdek op en neer wan delde. Mijn eigen naam was haar nog niet bekend, en toch lierinner ik mij, dat ik geheel betooverd was door haar vrijmoedigheid en zelfbeheer- sching. Zij was zoo heerlijk jong, en toch ook weer oud voor haar jaren had een schitterende opvoeding geno ten, hoofdzakelijk buitenslands, en bezat, zooals spoedig te merken was, bekwaamheden, die zelfs de leelijkste oude Juffrouw aan boord van een schip populair gemaakt zouden heb ben. Juffrouw Denison echter was even moca als zij jong was, een gezonde, bloeiende schoonheid. Zij had een overvloed van prachtig haar, goud achtig bruin, dat in mooie golving over haar ooren lag, en uit de diepten van haar ernstige grijze oogen sprak een groote ziel en niet minder groot hart. Wij waren zooveel weken met el kaar op zee. Ik was in dien tijd mij zelf niet. Het was in de goede, oude dagen van Ballarat en Bendiga, toen het ééne schip na het andere uitging, zwart van de passagiers en vol met goederen, om terug te komen met een paar balen wol, en nauwelijks han den genoeg om bij een storm de zeilen te reven. Toch was dit zoo heel erg niet, want in veel gevallen deden niet alleen de matrozen, maar ook de ka pitein en officieren mee aan den alge- moenen hartstocht om goud te groe ven en wij vonden Hobson's Baai propvol van onbeheerde en verlaten schepen. Ik herinner mij nog duidelijk de verontwaardiging van onzen kapi tein, toen de matrozen hem dat mee deelden. Binnen veertien dagen ech- tea ontmoette ik den goeden man van aangezicht tot aangezicht op de goud velden. Tot zijn verontschuldiging moet ik hier bijvoegen, dat de „Lady Jermyn" iederen officier en matroos op dezelfde wijze verloor en dat de kapitein getrouw gebleven was aan de traditie om de laatste te zijn, die zijn schip verliet. Evenwel was ik de eenige van al len, die in Januari met haar uitzeil den, «ie in Juli daaraanvolgende weer klaar was om terug te keeren. Ik was in Ballarat geweest. Ik had het eens geprobeerd. Tien afschuwe lijke weken lang was ik erkend goud graver op de Black Hill Flats zonder mij in dien tijd aan groote uitgaven te buiten te gaan. Dat zal u echter des te minder verbazen als ik u zeg, dat ik tweo gulden en zeventig cents moest betalen voor een hoogst onsma kelijk broodje dat mijn kameraad cn ik onder ons gezegd, zelden meer dan het gewicht van enkele stuivers goudstof op een dag vonden, en nooit op een grooten of kleinen goudader stieten, ofschoon wij bij het aan land komen gelezen hadden over de reus achtige massa's, waarover de bladen vol waren, en die de goudkoorts op onze reis tot kookpunt hadden opge voerd. Bij mij eöhter evenals bij zoo menig anderen Jongen man, die nog wel wat anders in zijn mare voerde, was de ziekte van korten duur. Wij verwacht ten met onze handen fortuin te kun nen maken, en wij hadden bulten het gespuis en de schurkerij gerekend, die ons steeds ongeduldiger naar het einde van ons verblijf deed verlan gen. Onder mijn vuile dekens droomde ik van Londen en hunkerde naar mijn kamers en mijn club veel meer dan naar veel goud. Nooit zal ik mijn eerste warme bad in Melbourne vergeten het kostte drie guldon, maar het was er wel zestig waard, en het is mijn aangenaamste herinne ring aan Australië. Toch was er nog een fortuintje voor mij weggelegd. Ik vond de goe de, oude „Lady Jermyn" op het punt van uit te zeilen met een nieuwen kapitein, nieuwe bemanning, een handvol passagiers en bijna geen la ding. Ik voelde mij zoo goed als thuis, toen ik op het zoo welbekende dek stapte. In de kajuit waren wij maar met ons vijven, maar ik verzeker u, dat ge nooit meer een minder bij elkaar pas send vijftal hebt gezien. Er was een jonge man, Ready genaamd, dte voor zijn gezondheid weg ging, om tus schen vrienden te sterven. Dan was er oen bijzonder gelukkig goudgra^ ver, 'n dwaas, die niets anders wilde drinken dan champagne bij ieder maal en op elk oogenblik van den dag, en ik zag, hoe hij de zeevogels ruw goud toewierp. Juffrouw Denison was onze eenige dame, en haar stiefvader, met wien zij reisde, was de eenige man van distinctie aan boord. Hij was een Portugees van omstreeks zestig jaar, en heette Joaquin Santos, eerst was hel onbegrijpelijk voor mij, dat hij geen titel had. zoo nobel was *ijn gedrag maar heel spoedig was lï overtuigd, dat hij een diergenen was, die geen uiterlijKc eereteckenen noo* dig hebben. Hij behandelde juffrouw Denison. zooals geen vader ooit zijn kina behandelt, met een beleefdheid en hoffelijkheid, die mooi was om op te merken, en niet weinig roerend in het licht dor omstandigheden, waaronder zij samen reisden Het meisje was van scliool al rechtstreeks naar liet landgoed vc» haar vader aan de Zambesi gegaan, waar haar moeder enkele maan den later overleed aan de malaria Na den dood van zijn vrouw niet in staat daar nog langer te blijven, was de lieer Santos naar Victoria gegaan, om daar te beproeven opnieuw for tuin te maken, met even weinig resul taat als ik zelf Hij nam nu Juürouw Denison mee terug naar F.ngel and, om daar bij andere bloedverwanien een tehuis te vinden, voordat hij zelf naar Afrika terugkeerde (zooals hij mij eens vertelde), om naast zijne vrouw ln het graf te rusten. (Wordt vervoVgdj.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5