AARLEM'S DAGBLAD. Stadsnieuws FEUILLETON Het Vergaan van tie „laiy Jennyn." i'jif-'V-tV toin gemoedelijk' begroet met ©eat „Maar dat kost ie centen, .vader." In de Gouwe krijg ja den indruk, dat Jo in een met water gevulde doos vaart. De omliggende polders liggen meters lager dan bet .waterniveau „Je zou 'ereis wat zien, als die dijk doorbrak", zegt de kaptein. Spoedig zijn we de Boskoopsche tuinen genaderd, waar ja een mooi uitzicht over hebt. Dit is wel hét Ne- derlandsche tuinbouwdiatrict, en onze stoomlier moet direct aan het werk, om een paar langwerpige kisten van 'n meter of drie lengte aan boord te brengen. Die zijn met planten voor Engeland en Noorwegen gevuld in Rotterdam worden ze op de zeebooten overgebracht. Vermoeid zuchtend hijscht de lier de kisten op, langzaam dalen ze op 't dek neer. We gaan weer verder, maar even tjes daar hangt weer het vlaggetje, weer die groote kisten en manden. Zoo passeeren we Boskoop, eerst verlaat ons de heer Pronker, dan is de Boskooper boot, onze trouwe met gezel, aan z'n eindpunt. 'n Breed, mooi water is de Gouwe buiten Boskoop, voor op het dek be wonder ik Zuid-Holland mooie provincie toch I We naderen Gouda. „Niks voor Gouda, kaptein roept een van 't personeel. „Waarachtig wel, 'n juffrouw inde voorkajuit" en gemoedelijk tegen mij „We zijn d'r bijna, 't Zal d'r ook niet spijten I" 'k Geloof ook niet, dat f de juffrouw spijt. De heele reis heeft ze in de klei ne voorkajuit doorgebracht, niets ge zien van de mooie streek, die we doorvoeren In Gouda hebben we verder niets te doen, dan 'n langen tijd vóór en in de schutsluis liggen. Dan den Hol- landsohen IJsel op. 't Handelsgedeelte van de reis, de tusschenstations ten minste, zijn nu vrijwel afgeloopen alleen Ouwerkerk en Capelle doen we nog even aan, maar dat is van weinig belang. Capelle dat is het eerste deel van het groote fabrieksdistrict, waarin een enorm aantal werkplaatsen en scheepswerven, tot Rotterdam. Voor de laatste en een-en-dertigste maal leggen we daar aan. Mooi gaat de zon onder, grillig spe len de laatste stralen op liet water voor ons tegen de felgekleurde lucht steken de zwarte schoorsteenen, waaruit rookwolken krinkelen scherp af. 'n Groote zeeboot ligt op stapel op een der werven, roestige kolossus. Het geluid van tientallen hamers, overal om hem heen, klinkt over het water. Kleine sleepbootjes, groote en kleine vrachtbooten komen we legen, of halen we in of varen óns voor- hij. Uit den rooknevel doemt 't Witte Huis op, 'k hoor de electrische tram rinkelen, vrachtkarren bolderen op de keien al die bekende stadsge luiden en 't is kwart over vijf als we aan den- steiger bij 't Witte Huis liggen. Daar neem ik afscheid van den kaptein, bedank 'm voor zijn pret tig gezelschap en zet dan weer voet aan wal. M'n boottocht is geëindigd. Als ik nog even omkijk naar de „Burgemeester Jordens", zie 'k ze al bezig met afladen. „Morgenochtend om tien uur weer terug", zei de kaptein. Zoo was m'n eerste reis met Bus. 'k Hoop die naar Amsterdam nog mee te maken en daarvan in een la ter artikel mijne ervaringen te ver tellen, en eindig hiermee mijn eerste Bus-verhaal. ELECTRISCHE SPOORWEG MAATSCHAPPIJ. Gedurende de maand Sept. 1909 bedroeg het aantal vervoerde passa giers op de verschillende lijnen: AmsterdamHaarlemZandvoort 149.382. Ceintuurbaan te Haarlem 126.694, HaarlemBloemendaal 68.593. Totaal 344.669. De ontvangsten per dagkilometer bedroegen: Lijn AmsterdamHaarlemZond- voort f 40.62 1/2. Ceintuurbaan te Haarlem f 36.19. Lijn HaarlemBloemendaal /45.80£ Naar wij vernemen zal de school met den Bijbel in het Klever park, die hare voltooiing nadert met April of Mei a.s. worden geopend. Er zijn 7 schoollokalen, die door het te veel van Bakenessergracht en Antho- niestraat zullen worden gevuld. Velo leerlingen, tonende Beseft» den d© Nieuwe Graoht gaan daar ter schooL STUKKEN VAN DEN RAAD* ONDERWIJSZAKEN. B. en W. stellen voor mej.. Jenny Hosting, leeirares te Amsterdam tot Kerstvacantie te benoemen als tijde lijk leerares in het Duitseh aan het Gymnasium met ingang van 11 Octo ber 1.1. tegen een belooning van 2.50 per uur* De onderwijzer J. W. van den Boo- gaardt is bij ontstentenis van een plaatsvervangend hoofd aan school no. 11, gedurende de ziekte van het hoofd dier school 3 maanden belast geweest met administratieve werk zaamheden aan die schooL B. en W. stellen voor hem daarom een gratificatie van 50 toe te ken nen* Aanbesteding. Door het College van Regenten over de Gevangenissen alhier is aanbe steed: de levering van diverse levens middelen, ligstroo, sch ooibehoeften enz. en het leveren van de bespan ning en van een bergplaats voor het cellulaire rijtuig, gedurende het jaar 1910. Ingeschreven werd als volgt: H. E. Hölsben, varkensvleesch 0.99, spek 0.795, T. de Graaf, kalfevleesch 1.20, rundvleesch 0.90, schenkelvleesch 0.47, J. P. Stol, varkensvleesch 0.96, spek 0.77, J. II. D. v, Hemsbergen. rundvleesch 0.99, schenkelvleesch 0.70 varkensvleesoh 0.90, spek 0.77, C. H. Kammeijer, rundvleesch 0.70, schen kelvleesch 0.55, P. H. Hartel, rund vleesch 0.799, schenkelvleesch 0.499, kalfsvleesch 0.995; R. Mühler, varkens vleesch 0.89, spek 0.73. H. Vermeer, groenten 0.16, H. Bok hoven, idem 0.085. J. H. Draaijer, Delft, koffie 0.5945, cichorei 0.1855, thee 1.20; II. G. J. van der Sand, Arnhem, zachte groene zeep 0.169, harde idem 0.213, soda 0.0474, Koffie 0.694, stroop 0.177, zout 0.0674, peper 0.69, rijst 0.24, J. Pel Hzn., Leeuwarden, zachte groene zeep 0.1625, C. Mol, Monnikendam, idem 0.1623, J. Meijnhout, rijst 0.16, zout 0.067, peper 0.68, azijn 0.054, zachte groene zeep 0.165, soda 0.039, koffie 0.74, cichorei 0.19, harde groene zeep 0.19, witte suiker 0.49, stroop 0.17. Bos en Co., Amsterdam, aardappe len f 3.70, J. Verbeek, idem 4.30, J. Dokter, Leeuwarden, idem, 3.92 per 100 KG. H. Soelloart, zoete melk 0.0723, na tuurboter 1.48, eieren 4.75, karnemelk 0.05, Melkinrichting „De Toekomst",: zoete melk 0.08; H. KoLderie, ligstroo f 36, Firma Paulen, idem, f 34.80 per 1000 KG. S. T. Glasz, wit brood 0.25, tarwe brood 0.1274, roggebrood 0.0878, firma Houting-Vergers, tarwebrood 0.1275, roggebrood 0.085. Voor de schoolbehoeften en boeken werd ingeschreven door P. Saaf, Zandvoort en G. W. Groeneveld, te gen diverse prijzen. Bespanning cellulaire rijtuig: J. Ver- wer f 675, L. J. A. van Vuur en 590, Gehr. v. d. Berg, f 750, J. A. Voorting, f 625, W. Heins, f 645 De inschrijvers, bij wien geen woon plaats is vermeld, wonen alhier. Rubriek voor Vragen Geabonneerde» hebben bet voorrecht vragen op verschillend gebied, ndts voor beantwoording vatbaar, In te «enden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote HoutBtraet 63 Alle antwoorden worden geheel kcmteloos gegeven en, voor Eooveel mogelijk 1b, den dag na de insending Aanvragen, dio niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden, wordt geen Bandachtgeschonken. VRAAG: Als ik om wettige redenen mijne dienstbode onverwijld ontsla, moet ik dan ook kostgeld geven? ANTWOORD: Neen, daar is u niet toe verplicht. VRAAG: Mag ik voordrachten van b.v. Contran of Dumas, nadoen waar ik wiL Zij zijn in den handel ver krijgbaar. ANTWOORD: Wat is nad o e n? Wij weten wel wat nad rukken Isofl nadrukken in 't algemeen ia verbo den, wanneer men zich het auteur» reoht heeft voorbehouden. Uwe vraag is ver van duidelijk. VRAAG: Ik heb een tweede hypo. theek op mijn huis en landerijen^ daar ik voordeeliger bij een ander te recht kan, wil ik deze hypotheek la ten overschrijven. Voor wien zijn de kosten en op welken termijn moet iX opzeggen? ANTWOORD: De kosten van hypo- theek en roiement zijn voor uwe re kening. De termijn van opzegging ie in de akte bepaald. Dat leunt u bij den notaris informearen, die de akte gemaakt heeft. VRAAG: Ik huur een huis an ben geen huur schuldig. Heeft nu de huis heer het recht om mij met 14 dagen op te zeggen? ANTWOORD: Als het weekhuur is* dan ja; anders is de termijn langer. VRAAG: Welke stukken moeten door een meisje boven 30 jaar bij hu welijksaangifte worden overgelegd? ANTWOORD: Bij de aangifte wor den geene stukken overgelegd. Voor het weinige dat zij noodig heeft zorgt de ambtenaar van den burgerlijken stand. VRAAG: Als men circa 2 jaar gele den met politie in aanraking is ge weest en geen vervolg gehad, zelfs niet vóór geweest, bestaat er dan nog recht om dezulke nog weder voor do rechtbank te dagen? Vijf weken gele den ben ik voor een zelfde feit veroor deeld. ANTWOORD: Neen, aan die oude zaak kan geen gevolg meer worden gegeven; maar u schijnt anders nog al dikwijls met de openbare macht iu aanraking te komen en moogt in het vervolg wel wat beter oppassen. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen waar en wanneer ik mij moet aan geven voo.r de voorbereidende oofe- ningen, die kosteloos gegeven wor den? ANTWOORD: Het voorbereidend militair onderwijs wordt gegeven van 1 October af tot ultimo Januari, ge durende ten minste vier uren per week. De aanmelding tot deelneming ge schiedt jaarlijks vóór 1 Juni bij den commadeeronden officier der Infau- teriekazerne, aan den Koudenhorn. VRAAG: Wie is verplicht de goten van een perceel te laten schoonma ken, huurder of verhuurder? ANTWOORD: De huurder. Uit de Omstreken IJ MUIDEN. OPRUIMING VAN WRAKKEN. De correspondent der Tel. meldt: In het binnentoeleidingskauaal naar de sluizen liggen de boeier TD2 en de sleepboot „Den Briel", van den torpedodienst, om wrakken, gevaar lijk liggende voor de scheepvaart en de visscherij, op te ruimen. Opgeruimd zullen worden de wrak ken van de schepen „Van Linderen", tusschen IJmuiden en Zandvoort, waarvan nog altijd de masi boven water stak, van het stoomschip „Al- ba", onder Zandvoort, en van een iu de nabijheid daarvan gestrande» Bel gischen stoomtrawler. Gopasseerden Dinsdag zijn van den wal mijnen gezet op het wrak van de „Van Linderen", en een gedeelte daar van is, onder meer de mast, opgebla zen. liet nog overgebleven gedeelte zal later worden opgeruimd. Donderdag daaraanvolgende zijn de onderzoe kingen aangevangen naar het wrak van het stoomschip „Alba" en drie schoten zijn genomen op het wrak van den gestranden stoomtrawler. De operatiën bij de „Van Linderen" ge schiedden bij laag water van het strand bij den Belgischen stoomtraw ler door het met een vlet aanbrengen en laten zinken van mijnen, doch bij het wrak van de. „Alba" kan rnenniet zonder duiker werken. Ook bij deze werkzaamheden wordt gebruik gemaakt van pikrinezuur, fSsttenlandscb Overzicht De vraag OF FERRER SCHULDIG OF ONSCHULDIG IS wordt nog druk besproken ep be schreven* Het Spaansche ministerie heeft nu beloofd de stukken, betreffende het proces, aan de Kamer over te leggen. Wanneer deze openbaarmaking is ge schied, zal de „publieke opinie", vol lediger ingelicht dan tot lieden, over de zaak oen beter oordeel kun nen uitspreken. Met veel belangstelling wacht men jui op de stukken. Intusschen heeft de Spaansche pre- friier in de Kamer een en ander ge zegd over de pro-Ferrer-betooglngen in liet buitenland. Z. Exc. zei o. a. „De betoogers ontzeggen Spanje het recht, de bewerkers van den opstand van Barcelona te straffen. De regee ring wacht bedaard af, tot men haar dat recht mocht komen betwisten." „Wilt gij weten (zoo besloot de mi nister) wat wij, als patriotten, over deze betoogingen denken Welnu: zij 'rijn gehouden door geestverwanten van de lieden, die den opstand in Bar celona maakten, lieden die klaarblij kelijk onbekend zijn met de Spaan sche rechtspleging en de Spaansche wetten." Nu is een nieuw stuk in het geding der „publieke opinie" gebracht. Het Jrepublikeinsche blad „El Pais" maakt een brief van een der hoofdleiders van den Jull-opstand openbaar. De schrij ver is na de mislukking naar Frank rijk gevlucht. Deze BRIEF, DIE FERRER'S ONSCHULD MOET BEWIJZEN, wekt wel eenige sensatie. De redactie schrijft als commentaar, dat de schrijver lid was van den arbeiders bond, die de algemeens staking op touw zette en dus weet, wat er achter de schermen is afgespeeld. Hij schrijft Nadat de minister van buitenland- sche zaken alle vergaderingen en be toogingen tegen den oorlog verboden had, en de Arbeidersbond dientenge volge aan de verschillende afdcelin- gen medegedeeld had, dat onder deze omstandigheden moest worden afge zien van de aangekondigde meetings, besloot ik met eenige vrienden op an dere on nog wat krachtiger wijze een protest te doen hooren. In alle stilte beraadslaagden wij met eenige makkers en maakten een plan, hetwelk wij echter zorgvuldig Verborgen hielden voor het uitvoe rend bestuur van onzen bond. Want wij begrepen zeer goed, dat van die Jijde toch de groote verantwoordelijk heid zou worden afgewezen- welke \vij nu eenmaal vastbesloten waren te aanvaarden. De stemming onder het volk, die tot het uiterste gespannen was, verze kerde ons weislagen. Wij wezen eenige kameraden aan, die da verschillende plaatsen van Ca- talonië moesten afreizen, knoopten per brief betrekkingen aan in andere steden en wisten op deze wijze in rui men kring onze vrienden voor te be reiden op de algemeeno staking, wel ke wij den 2östen Juli wilden begin nen. Dit geheele plan werd in elkaar gezet en ontwikkeld in het korte tijds verloop van Vrijdag- tot Zaterdag- uacht. Een van onae gewichtigste beslis singen was, dat wij Lederen politiekon persoon er buiten zouden laten. On der degenen, die ahsóluut niet in het vertrouwen werden genomen, behoor de Ferrer. Het beste bewijs er voor, dat wij alles strikt buiten het politie ke terrein hebben gehouden, is wel, dat geen enkele partijleider zich in die Barcelona-week in ons midden heeft vertoond. De reden van deze beperking was, dat wij vreesden door eenige inmenging of onbescheiden heid van de zijde dier beroeps-politici de beweging, die een zuivere volks beweging moest zijn, fiasco te zien maken. Toen dan de staking begon en het verloop nam, dat iedereen kent, en •tot een oproer groeide, stelden wij alles in het werk, om liet oproer zich te doen uitbreiden tot een revolutie, die een einde aan den Manokko-oorlog 20u maken, en de kerkelijke regeering zou doen vallen. Niemand heeft in die dagen Ferrer onder ons gezien niemand van ons heeft zich ook met hem in verbinding gesteld of ruggespraak met hem ge houden. Evenruin heeft Ferrer ons geld verschaft. Het geld, benoodigd voor de reizen der afgezanten in do provincie, werd door ons uit kleine bijdragen bij elkaar gebracht. Wij beschikten dan ook slechts over eeni ge honderden peseta's. Hot is beslist onwaar, dat wij geld zouden ontvan gen hebben uit het buitenland. Geen door E. W. li o r n u n g. 5) De goudgraver plantte zich voor iden kapitein. Zijn gelaat was even rood ais het vuur in de ingewanden jvan ons stevig schip. Hij had een reusachtig groot pak onder iederen arm. Op een eenvoudige vraag past eon eenvoudig antwoord, hoorden wij hem stotteren. Is er ©enige kans om ditschip te redden De kapitein had een blik gewisseld mot den heer Santos, en ik geloof dat •wij allen voelden, dat hij ons de 'waarheid zou gaan vertellen. Hij vertelde haar in twee woorden Heel weinig. Toen werd het eerste persoonlijke treurspel voor ieders oog afgespeeld. Met een schreeuw snelde de dronken dwaas naar de borstwering. De neger was hem op de hielen hij was te laat. Na nogmaals een doordringen den kreet l© hebben laten hooren* enkele buitenlandsche vereeniging of persoonlijkheid stond met ons in ver binding. Iedereen werd volkomen verrast door de beweging, zoowel de overheid als het volk in het overige Spanje, en de politieke lodders Fer rer niet uitgesloten. IJ ei ia waanzin nig. dat de regeering Ferrer beschul digt., de opstandelingen van wapens voorzien te hebben. De eenige wa pens, di(e wij hadden, waren afkom stig uit de bestormde en geplunderde wapenmagazijnen. Alles hebben wij ons zelf raat geweld verschaft. Ferrer stond er volkomen buiten, wist van niets en heeft zich er ook niet In ge mengd. Er is dan ook niets van aan, dat hij het oproer langs de kust zou verspreid hebben en aangemoedigd dit is alleen en uitsluitend het werk geweest van onze afgevaardigden. Tot zoover deze schrijver* Gisteren Is SPAANSCHE KAMER begonnen met de aangekondigde In terpellaties. Het eerst sprak da leider der libe rale partij Mo ret, die breedvoerig den toestand in Spanje becritiseerde. Z. i. blijkt uit alles, dat het der regeering aan doorzicht ontbroken heeft. Waar om werd het in brand steken van kloosters en kerken niet verhinderd Kon het niet verhinderd worden, om- dot de regeering de troepen uit Cata- lonië en Barcelona onttrokken had, om ze naar het oorlogsterrein te zen den Maar dan was dit een groote fout. BETOOGINGEN. Do Parijsche oorrespondent der „N. R. Ct." schrijft o. a. over do betooging van Zondag „Deze laffe aanslag van Donderdag vooral, die, zooals men weet, het le ven kostte aan den agent Dufresne, die zich achter zijn chef bevond, heeft bekoelend en ten minste afleidend op voler verontwaardiging over het Spaansche gerechtelijke drama ge werkt. Ferrer's schuld mocht aan twijfel onderhevig zijn, de agent Du- fresne was zeker onschuldig, zoo werd geredeneerd. Te Parijs een vol komen onsohuldigen, zijn plicht doen- den Franschman dood te schieten, om te protesteeren tegen het feit, dat de Spaansche regeering een mogelijk on- schuldigen Spaauschen anarchist had laten doodschieten dat was een schreeuwend onrecht. De overvloed van giften, ingekomen voor de wedu we en de jonge kinderen van den vermoorden agent ecu lief thans ge opperde voorstel, om de opvoeding van de kinderen van den agent Du- fresne voor stadsrekening te hemen, als tegenvoorstel tegen het plan van den. socialistischen voorzitter van den gemeenteraad, om de kinderen van een te Parijs levende dochter van Fer rer voor rekening van de stad Parijs te doen opvoeden, geven reeds duide lijk die stemming in de openbare mee ning weer." In Itome heeft een deel der werk lieden bij wijze van protest twee da gen gestaakt. Een gerucht wil, dat getracht is een drietal R.-K. kerken in brand te ste ken. UIT HET MAROKKO-LAND. De Fransche Matin" heeft eenige opzienbarende berichten. Ten eerste, dat de verschillende Kaïds Van don Makhzen to Fez brie ven hébben ontvangen van vertrou- welijken aard, waarbij zij worden uitgenoodigd, voor de Spaansche be schermelingen eenige tegemoetko ming te toonen, zoolang de vijande lijkheden bij Melilla duren, de door Duitschland en Engeland beschermd© inboorlingen met strengheid te be handelen en de onder Fransche hoede staande Mooren volstrekt niet te ont zien. Moulay Hafid drukt de Kaïds op het hart, dat zij daarbij zich voor niets bevreesd behoeven te maken, daar hij alles op zich neemt, voor het geval er verwikkelingen uit mochten voortvloeien. Ten tweede, dat de Sultan Moulay Hafid de eigendoms- en ontginnings- reohten op de Rif-mijnen, waarover de tegenwoordige oorlog gevoerd wordt, aan een Duitsche maatschap pij verkocht heeft. Openlijk worden zelfs de namen genoemd van degenen, die bij deze handeling betrokken zouden zijn, en onder lien dien vau een bekenden Duitschen financier, sinds eenigen tijd te Fez woonachtig. Wanneer deze berichten juist zijn, dan. kunnen de gevolgen belangrijk zijn. Want al is op het rechtmatig eigendom van de Spanjaarden, died© mijnen kochten van een niet-eigenaar (den Roghi) veel af te dingen, na de opofferingen in menschenlevens en I sprong de krankzinnige overboord een zijner bundels met zich sleep end terwijl de ander als een kanonskogel op het dek neerviel. De neger raapte hem op en bracht hem bij den kapitein. Harris hield zijn hand op. Wij wa ren stil, want van verbazing had nie mand nog woorden kunnen vulden. Zijn woorden hepen wat iu elkaar, maar hij was niet dronken. Mannen en vrouwen, zei hij, wat ik dien armen kerel vertelde, is maar al te waar, maar ik zei hem niet, dat wij geen kans hadden onze levens te redden, is 't wel Dat deed ik niet, omdat wij dat wel hebben Houdt u bedaard en luistert naar nüj. Er hangen op het midden twee goede booten in de davids; de eerste stuurman zal er een nemen, de twee de de andereen er is geen enkele reden, waarom niet ieder uwer mor gennacht rust'g op Ascension zou sla pen. Wat mijzelf betreft, ik zal wach ten tot iedere levende ziel van mijn schip af is en dan zal ik misschien volgen maar houdt je nu ook flink Arnott en Mc. Clellan beman de booten en laat ze zakken. Ge kunt niet te snel zijn met dat werk, en ik zie er niets in, u te zeggen waarom. Ik zal u het ergste zeggen, en dan weet ge, waaraan ge u te houden hebt Men heeft babbelpraatjes rondgestrooid geld, wélké Spanjé zioh getroost heeft, is hei niet aan te nemen, dat de Spaansche jegeering zich nu maar kalm zal neerleggen bij een dergelij ke regeling. Uit Berliin komt evenwel het be richt, dat daar van zoo'n Verloop niets bekend ia. Zeer beslist is de te genspraak intusschen niet. VAN 'T OORLOGSTERREIN» Zondag is er weer gevochten. Ambtelijk wordt over dit gevecht gemeld i Generaal Aguillera heeft, met drie regimenten ©n een bergbatterij, ge steund door den kabelballon, e©n ver kenning tot op 4 K.M. van Nador uit gevoerd. De vijand werd verstrooid. Nadat de Spaansche troepen het ge- wenschte doel hadden bereikt trokken zii terug. Aan Spaanschen kant sneu velden ©en majoor en twee soldaten, en zijn veertien soldaten gekwetst. De ruiterij trachtte een charge te doen, maar de vijand vluchtte. De Mooren hebben groote verliezen gele den. DE HONGAARSCHE MINISTER. CRISIS. De Hongaarsche minister-president Wiekerle is opnieuw door Frans Jozef in gehoor ontvangen. Een beslissing is, volgens de jongste berichten, nog niet gevallen. De Keizer heeft tegen Woensdag den Kroonraad bijeengeroepen. Volgens loopende geruchten zouden in den Kroonraad middelen worden beraamd, door welke het aan het Hongaarsche Kabinet, dat zijn ont slag heeft aangeboden, mogelijk zou worden gemaakt om aan te blijven. MET 60S OP REIS li. NAAR ROTTERDAM, i (Vervolg). Als al haar soortgeuooten heeft ook deze koe 'n zeer bepaalde antipathie tegen s'toombooten, en vertikt 't dood eenvoudig om de loopplank over le wandelen. Twee man van achteren en één van voren ontwikkelen echter meer kracht dan haar in haar tering achtige body is overgebleven, en zij komt aan boord. „'n Mager exemplaar", zeg ik tegen den kaptein. „'k Heb ze nog wel veel magerder gezien", antwoordt ie, terwijl hij met zekere goedkeuring het beestje be kijkt, wiens ribben je tellen kunt. We zijn nu eindelijk uit de Ring vaart, en na 'n klein eindje Oude We tering vaart onze „Burgemeester Jor dens" het Brasemermeer op, en stopt te Roelofarendsveen, 'n plaatsje, dat van tuinbouw bestaat. De wal ligt daar bijzonder laag, en de bemanning moet zeven zware va ten tegen de steile loopplank opwer ken. 't Gaat handig en vlug, en hoe wel elk vat zich bovenaan even schijnt te bedenken, of 1 maar niet weer te rug zou gaan, liggen ze binnen vier minuten alle zeven in 't gangboord. Net komt de „Boskoop", die van Amsterdam op Boskoop vaart, 't klei ne haventje in als wij er uitgaan, en onze voorsteven krast drie breede schrammen op z'n mooi geverfde romp. varen nu door de Heimanswete ring, de zon schijnt vroolijk op het water, 't is een mooie vaart door deze welvarende streek, die nog mooier wordt ais we straks, na Woubrugge, te Alfen en Oudshoom komen, aan den Ouden Rijn. „Dat is altijd 'n druk gedeelte voor ons", zegt de kaptein. „Aanlegplaat sen Wel, 'k geloof dat we als we alles aandoen, d'r wol 'n twintig daar hebben maar dat 's natuurlijk nooit noodig. Veel fabrieken hebben w© er aan te doen, u zult het aanstonds wel zien." Ik zie het. Een heerlijk tochtje is het op den Ouden Rijn, onafgebroken zien we aan weerszijden de huizen en huisjes, do villa's en fabrieken van dit „Holland's welvaren". Aan den linkeroever Alfen, aan den rechter Oudsboorn. Telkens zie 'k 't vlaggetje links of rechts hangen, en dan is er weer bier, of lak, of limonade of.... ja, wat al niet, om onze „gemengde lading" nog gemengder te maken. De Boskooper boot vergezelt ons trouw, beurt om beurt passeeren we elkaar, en als we 't eind van het dorp (of eigenlijk de dorpEN) een stelletje ouwe kratten afleveren, merk ik, dat we zoowaar onze twintigste stop plaats al te pakken hebben. Dan draaien we de Gouwe in, en krijgen den directeur van „Bus" aan boord. Om elf uur is hij (per trein) uit Haarlem gegaan, wij om half zeven Naar Boskoop gaat de heer Pronker nu vérder met ons mee, en wordt bij z'n aan boord komen door den leap- over mijn lading. Ik gaf voor, dat het schip niets dan ballast in had, toen heb ik gelogen. Ik geef er niet om, het u nu te vertellen. Het was een ver- wenschle leugen, maar ik deed het voor bestwil I Wat gaf het, de men- schen angstig te maken Maar wat zou het nu geven, het nog langer ge heim te houden? Wij hebben een groote lading, schreeuwde Harris en het is buskruit vele tonnen bus kruit. De uitwerking van deze woorden kan men zich voorstellenik ben niet in staat dat op het papier te vertel len en als ik het kon, dan zou ik er nog voor terugdeinzen. Vriendelijke meuschen werden beesten, brutale mannen duivels, vrouwen schreeuw den als furies. Nooit zal Ik haar ver geten met haar loshangende haren, haar schreeuwende open monden, en het wreed© steeds aanwakkerende vuur glinsterend op haar verschrikt© oogen. Holderdebolder tuimelden zij langs de ladders naar benedenholderde bolder snelden zij naar het midden schip langs dien gapenden ovenhet pek kookte door de naden van het krakend dek zij gleden uit en vielen de een over den ander, en het mag een wonder heefcen, dat er niemand lang uit in de vlammen vieL Een handvol menschen bleek handenwringend, en verlamd van schrik op het voordek. Tot hen wendde z'ch kapitein Harris, toen Ready en ik ons zelf beheer- schend, weer op het voordek terug kwamen. Vooruit, gij allen! schreeuwde de schipper. Het buskruit zit hier onder Zij werden als schapen opgejaagd. En nu stonden wij met ons vieren overlevende eerste klasse passagiers alleen nog achter de vlammende ope ning, de kapitein, zijn hofmeester, de neger van de Zambesi en de kwar tiermeester bij het roer. Ik merkte op, dat de hofmeester en de neger bezig waren de boot van den kapitein naai' beneden te laten. Nu, hoeren, zei Harris tot ons bei den, ik moet u verzoeken u bij de an deren te voegen. Mijnheer Santos dringt er op aan met de jonge dame in mijn boot te stappen. Ik heb hem verteld, dat er groote gevaren aan verhonden zijn, maar hij staat er op, en het bootje kan niet meer passa giers bevatten. Maar zij moet toch een beman ning hebben en ik kan roeien. Neem mij, kapitein schreeuwde ik want Eva Denison zat in haar dekstoel te 6chreien en mijn hart bloedde bij de gedachte haar te moeten verlaten, ik die haar zoo beminde en zou kunnen sterven sonder ha aar ooit over mlin liefde te hebben gesproken 1 Harris hield z'ch echter aan zijn woorden. De kwartiermeester en mijn hof meester zijn er ook nog en José de neger, zei hij. Dat is volkomen vol doende. Mijnheer Cole, want ik kan zelf ook nog wel een riem hanteeren maar ik ben kapitein op dit schip en ik zal hiér bevelen zoolang ik aan boord blijf 1 Ik zog hoe zijn hand naar zijn gor del gingik zag de pistolen daar in steken in geval van mmterij Ik keek naar Santos. Hij beantwoordde mijn blik met onverschillig schouderopha len en op mijn woord, hij streek een lucifer af en stak op dat gevaarlijk oogenblik een sigaret aan. Toen ein delijk keek ik naar Ready en hij hing uitgeput over de borstwering meelij wekkend hijgend van zijn inspanning om het voordek te bereiken, nogmaals een stervend man. Ik wees vol mede lijden op hem. U zal toch ten minste niet weige ren hem mee te nemen, flu'sterd© ik Zal er iets mee te nemen zijn zei de kapitein brutaal. Santos kwam langzaam naderbij, en blies de rook van zijn sigaret uit over het arme ziekelijke en uitgeputte lichaam. U moet er over beslissen, kapi tein, zei hij cynisch, maar deze man zal geen verschil maken. Ja, ik zou hem wel willen meenemen. Het zal niet ver zijn, voegde hij er bij op een toon, die niet minder hatelijk was, omdat hij fluisterend klonk. Neem hen allebei mee smeekte de kleine Eva, daarmee voor 't eerst en voor 't laatst zich in deze kwestie mengend. Dan verdrinken wij allen, lieve Eva, zei haar stiefvader. Het is on mogelijk. Wij zijn toch ai met te veel perso nen, zei d© kapitein. Daarom, vooruit, mijnheer Cole, voordat het te laat is. Maar het dapper© woord van mijn lieveling voor mij had mij aange vuurd en ik wendde mij met minstens evenveel beslistheid tot Harris enden Portugees. Ik zal gaan als een lam, zei ik, als u mij vijf minuten wil geven voor een gesprek met juffrouw Denison. Andere ga ik nieten wat die boot betreft, u kan mij dan meenemen of achterlaten, precies als g© verkiest Wat heelt u haai1 te zeggen vroeg Santos, naar mij toekomend, terwijl zijn stom in een fluistertoon overging. Ik sprak nog zachter. Dat ik haai' liefheb 1 antwoordde ik met onderdrukte opgewondenheid- Dat zij er aan moet denken, hoezeer Iik haar liefhad, ais ik sterf 1 i Wordt verYOiitd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5