Verschijnt degelijke, behtrtve op Zon» en Feestdozen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. KWARTJES-ADVERTEMTIËN Stadsnieuws Van 't Kantongerecht 27e Jaargang. No. 8074 WOENSDAG 20 OCTOBER 1909 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VBR T ENTINi PBR drib maandbni Va» 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondlsssiaeot Vqot HaafteM 1 Hsaiiem vsn 1—5 regels /t™, elke regel meer /0.èu Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen In den omtrefc waar een Agent gevestigd la (kom der b| Abonnement aanzienlijk rabat gemeente).. i i JnatSSÊBBS/fiX£. AdvertenHSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! taco per post door Nederland 1.65 wOHsl l 60 cts- v0°' 3 plaatsingen 4 contant Geïllustreerd ZondTgSlad, voor Haarlem" i J 0S!H Bedastie es Administratie i Groote DooMnat ge omstreken en franco per post ,0.45 Werooramonsal Telefoonnummer der Redaeöe 800 en der Administratie 724. Sitg'svo der Vennootscilap teareng Caster. Birecieor 3. 0. PEEREE0QS. Drnkkeriji Znider Bnitenspaarse Telefoonnnmmer 122. Tot de plaatsing van adverientlta en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem ln dit blad 13 nttslnitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buftenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 70—78, Amsterdam. Telephoön interc. 0229. WAAROM hebben onze voor Vraag en Aanbod zooveel succes? OMDAT do oplaag van onze Courant zoo groot Is en steeds stijgt, zoodat onze advertentiên door vele dulzende abonné's gelezen worden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 21 OCTOBER. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 2—3 uur. Schouwburg: Ned. Operette-En semble: De Dollarprinses, 8 uur. Gebouw De Nijverheid: Multatuli- Iezing door den heer W. Meng Sr., 8 uur. St. Bavo: Cursus in de Katholieke geloofs- en zedenleer. Onderwerp: De noodzakelijkheid van het lidmaat schap der kerk. OmOnsHeen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Inkrimping der Zomervacantie aan de scholen voor M. en H. O.", in de rubriek Om Ons Heen. CHRISTEN-SOCIALISME. „Enka", de in Christelijke kringen zeer bekende Rotterdamscbe onder wijzeres mej. Van der Vlies, thans ook secretaresse van den Bond van Christen-socialisten, trad gisteravond hier ter stede op in het Gebouw der Haarlemsche Jongelingsvereenigiing met een voordracht over het Chiristen- socialisme. Mej. Van der Vlies werd ingeleid door den heer M. Koornstna, van hier, die de bijeenkomst opende met voorlezing van eenige verzen uit den Bijbel. Do spreekster van den avond, her innerend aan het begin van Gorter's Mei, gaf in den aanvang van haar rede als haar meening te kennen, dat het Christen-sociallsme zou gaan over de aarde als een „Nieuwe lente en een nieuw geluid". Men heeft veel verkeerds over de Christen-socialisten gedacht, maar die onwaarheden zullen al smelten ln den stroom der waarheid, gelijk de ijsbergen van het noorden smelten in de warmere stroomen in het zuiden. Daarna schetste mej. Van der Vlies de burcht van hét Christen-socialls me, van waar uitwapperen de vlag gen met de leuzen: „Weg met het ka pitalisme" en „De grond en de pro ductie-middelen aan de Gemeen schap". De machine is het die maakt, dat in de behoefte van alle menschen zou kunnen worden voorzien, zeide de spreekster, doch het huidig productie stelsel beoogt slechts het maken van winst en doet de meerdere voortbren gingskracht slechts ten goede van een kleine groep komen. Zoo kon Dr. Kuypex dan ook spre ken van den arbeider als een „instru ment van de kapitalistische voeding" en van „een verlengstuk der ma chine". Daarna besprak mej. Van dar Vlies de stelling dat de moderne oorlogen mede een uitvloeisel zijn van het te genwoordige stelsel van voortbren ging, wijl de fabrikanten elders af zetgebieden voor hun waren zoeken en de belangen van de fabrikanten van verschillenden landaard in bot sing met elkander komen. Wanneer de socialiseering van den grond en de productiemiddelen tot stand zal zijn gekomen zal de tech nische vervolmaking der machines niet langer door den arbeider ge vreesd worden, wijl die hem zijn brood ontneemt, maar als een wel daad worden gevoeld, daar zij de pro ductiviteit vergroot en dus beter in 'aller behoefte voorziet en den ar beidstijd verkort. Nadat de spreekster had aange tipt hcw een ontwikkeld' arbeider fi lantropie moest haten, besprak zij de bezwaren tegen het socialisme. De specifiek Christelijke bezwaren wogen niet zwaar, meende mej. Van der Vlies. Het socialisme volgde haar inziens uit den geest van den Bijbel, waarvoor zij meer uitvoerig bewijs materiaal trachtte aan te voeren. Meer voelde spreekster voor de econo mische bezwaren van prof. Treub, voornamelijk dat het brengen aan de gemeenschap der middelen van voort brenging het particulier initiatief zou dooden. Maar zij meende, dat daartegen over de voordeelen zouden opwegen, terwijl hot niet aanging te beweren, dat allen den prikkel, ln 't tegen woordig systeem gelegen, noodig heb ben om intensief te arbeiden.- Daarna besprak mej. Van der Vlies de vijanden van het Christ, socialis me, o.a- de coalitie der Christelijke partijen. Op girond van de verschillende eco nomische inzichten van de twee lei ders, Dr. Kuyper en De Savornin Lohman meende spreekster te mogen spreken van een coalitiespel-, dat ge speeld werd om de macht in handen te hebben. Ten slotte verwierp spreek ster het samengaan met de sociaal democraten, omdJat dezen zoo vaak het godsdienstig gevoel der Christen- socialisten krenken. Van.de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door een drietal der aanwezigen, die door de spreekster beantwoord werden. Het slot der vergadering kenmerk te zich nu en dan door een zekere ru moerigheid van de zijde dergenen, die het niet met de spreekster eens waren. Een gedeelte hunner verliet op demonstratieve wijze de zaai. Daarna sloot de heer Koornstna met een woord van dank aan mej. Van der Vlies de bijeenkomst. HET VRIJE TOONEEL. Voor een stampvolle Kroon-zaal trad gisteravond op, het gezelschap, dat het vrije tooneel vormt. Na de niet onverdienstelijke klaviermuziek van H. Davids, ging de eenacter „Z'n Excellentie of Iloe kom ik aan een lintje Vervolgens kregen we van den dichter-zanger J. H. Speenhoff een nieuw repertoire te hooren waaronder „Moederliefde", een schetsje uit het leven, dat op sober weemoedige wijze met heldere stem voorgedragen, ont roerde. Zeer geestig was zijn lied „Iloe men zooal lid wordt van den Gemeente raad". Mevrouw C. SpeenhoffPrinz pakte het publiek vooral in mot haar lied „Een brief van klein Pietje aan zijn tante", waarin Pietje zijn gewaarwor dingen bij een bioscoopbezoek vertelt - een stukje van een kinderziel werd hier vertoond. Weemoedig, innig teer, was het lied van Marietje, wier groot moeder ging sterven, doch beloofde uit den hemel naar klein Marietje te zullen kijken, wanneer ze zoet was. Die droefheid van Marietje, toen ze, na grootmoeders heengaan, haar bril op den schoorsteenmantel vond 1 Speenhoff gaf een geestig lied ten beste op de Noordpoolontdekking op de hem eigene wijze zong hij Nie mand is meer in de mode, die geen Noordpool heeft ontdekt. De voordrachten van Nap. de la Mar vielen in den smaak, blijkens het tot drie malen terugroepen. Als slotnummer ging de eenacter „Snuggere Hannes", 'n variatie op de Tante van Charley, dat vorige jaren werd opgevoerd; het stuk had gevoe gelijk de Oom van Charley genoemd kunnen worden. Nap. de la Mar, die voor Hannes speelde, was hier in z'n elementzijn droog-komieke gezeg den en zijn zeer koddig optreden de den do zaal daveren van lachen. Het Vrije Tooneel heeft gisteren veel succes gehad. ONDERWIJS IN HANDEN ARBEID. Men schrijft ons j De leden uit Haarlem en omstreken van de „Vereeniging ter Bevordering Van bet Onderwijs in Handenarbeid ln Nederland", hebben, ter beharti ging van de plaatselijke belangen, een afdeeling Haarlem opgericht. Het werk dezer afdeeling zal zich in de eerste en voornaamste plaats bepalen tot het stichten van cursussen, waar onderwijzers en onderwijzeressen, die het geluk niet hadden, tijdens hun opleiding met de slöjd kennis te ma ken, worden opgeleid voor het geven van onderwijs in en met handen arbeid, op billijker condities, dan dat bij het nemen van privaatlessen mo gelijk is. Zoo zal Haarlem, dat langen tiid één der brandpunten van de han- denarbeidbeweging was, doch lang zamerhand door Amsterdam, 's-Gra- venhage en Rotterdam werd over schaduwd, weer zijn eereplaats kun nen gaan innemen. Het plan van het bestuur is om binnenkort het geboortefeest te vie ren met een vergadering, waartoe alle belangstellenden en belangheb benden uit Haarlem en omgeving zul len worden uitgenoodigd, en waarop een inleider het streven aer handen arbeiders nog eens helder zal ver klaren. Indien het eenigszins mogelijk Is, zullen ook dezen winter nog cursus sen worden georganiseerd. Als bestuursleden werden gekozen de heeren D. Been, L. Broekhuizen, secrëtam, Dr. P. M. Heringa, voor zitter, A .C. Hendriks, penningmees ter, en L. A. B. Ulehake* „Kunst door Oefenin g". Voornamelijk voor de weezen, oud jes en armen van Haarlem gaf de mannenzangvereeniging „Kunst door Oefening" gisterenavond een concert in de groote zaal van de Sociëteit Vereeniging. Zelden zullen de wandspiegels zoo veel blijde gezichten weerkaatst heb ben als gisterenavond. Men kon het den oudjes aanzien hoe ze genoten, er kwam weer een jeugd blos je op de vermagerde wangen, en do oude oogen tintelden helderder dan ge woonlijk. En hoe ze applaudisseer den. Twee-, driemaal waren de solis ten genoodzaakt te keeren, zóó groot was de dankbaarheid, voor hetgeen hun kunst te genieten gaf. Voor den aanvang der uitvoering trad de voorzitter van „Kunst door Oefening", de heer J. C. Philippo, naar voren, om in een korte, harte lijke, met applaus begroete toespraak het concert van dezen avond te moti- veeren. Gezongen werden door 't koor het Wilhelmus, dat door de aanwezigen staande werd aangehoord, de marte laren van het Colyseum en Andries- sen's Nimmer nacht. Mej. Cato van der Hoeven, te Am sterdam, had veel succes met Bruch's „Kol Nidrei" en enkele kleinere num mertjes. Ten slotte zong de heer C. Phlip- peau een recitatief en aria uit „Jo seph", Romance „Euryanthe" en „Le Nil" met cello-begeleiding. Voor het muzikale verslag verwij zen wij naar de recensie van onzen medewerker voor muziek, den heer Philip Loots, die in de courant van laatstleden Vrijdag te vinden is. 'ArtietReligioni. Op de gistetrenavond druk bezochte algemeene jaarvergadering werd door den secretaris voorlezing gedaan van het jaarverslag, dat ward goedge keurd. Do commissie ter controleering der boeken bracht haar verslag uit, waar na de rekening werd goedgekeurd. Aangevuld werden de opengevallen plaatsen in het bestuur, zoodat er thans weer een volledig bestuur is. Besloten werd de eerstvolgende uit voering te geven einde November met medewerking van het dubbelmannen- kwartet „Cecilia" uit Amsterdam. II. A. S. In de ledenvergadering van het H. A. S. werd meegedeeld, dat zoo moge lijk dezen winter een aantal cursus vergaderingen zullen worden gehou den, waar do heer Eggink, van Scho ten, en de heer Joosten, van Haar lem, besprekingen zullen houden over de vakvereenlging. De heer Van der Gevel werd als be stuurslid gekozen. De propagandacommissie werd met een 5-tal personen uitgebreid^ VERGUNNINGSRECHT. Een IJmuider caféhouder wordt ten laste gelegd, dat hij zijn ingetrokken vergunningsbiljet, ondanks aanma ning van een politieman, niet op tijd teruggegeven heeft. Bekl. is. niet verschenen, maar laat zich vertegenwoordigen door tnr. P. Tideman te Bloemendaal. De ambtenaar, zijn requisitoir ne mend, eischt 5 boete of 2 dagen hechtenis. Hierop krijgt Mr. Tideman het woord, die begint met er op te wij zen, dat bekl. het slachtoffer is ge worden van allerlei ambtelijke cere moniën. Op rechtskundige gronden vraagt mr. Tideman ten slotte opleg ging van de laagst-mogelijke straf, in dit geval 0.50. Bekl. heeft geheel ter goeder trouw gehandeld, tegen de formaliteiten van 't Velsensch meentebestuuir was hij evenwel niet opgewassen. We hebben hier z. i. vol strekt niet met weerspannigheid te doen, maar de Velser verordeningen zijn zoo ingericht, dat de burgerij wel 't schaakbord lijkt, waarop de amb tenaren hun belangwekkend spel spe len. Nadat men In Velsen den IJmuider caféhouder in 't ongelijk had gesteld, Is hij in hooger beroep gekomen, eerst bij Ged. Staten, later bij de Koning in, maar het mocht niet baten, op grond van 't handelen naar de letter der wet en het pijnlijk-rigoreus toe passen van alle bepalingen, werd hem zijn eisch om 't café alsnog te mogen voortzetten, ontzegd. Later hebben B. en W. van Velsen hem het vergunningsrecht ovar 9 maanden terugbetaald, omdat hij ge durende dien tijd van zijn vergun ningsrecht niet heeft kunnen gebruik maken. De ambtenaar verklaarde onbekend te zijn met al wat voorafgegaan was, meende op zijn vordering van 5 te moeten terugkomen en vorderde ƒ0.50 boete. LEERPLICHTOVERTREDER? Een 13-jarige jongen had dagen lang de school verzuimd. Met klem van redenen, aangevuld met reeksen data, waarop de jeugdopvoedeir het aangezicht van de „stukjes-draaier" niet gezien had, poogt de onderwijzer de deugdelijkheid van het verzuim aan te toon en. Maar het duurt niet lang, of het komt uit, dat de deugniet In 't ge heel niet meer leerplichtig is, en het hoofd der school alleen vergeten heeft, hem van de lijst van leerlingen af te schrijven. De zaak wordt thans aangehouden. Nog eenige andere zaken van leer- plichtovertredingen werden voorts behandeld. UITSPRAKEN: Heden werden de navolgende uit spraken gedaan: J. F. D., en C. Z., te Velsen, "over treding Drankwet, 15 boete of 3 da gen hechtenis, en 10 en 15 boete of 2 maal 3 dagen hechtenis. A. J. B., te Bloemendaal en 7 ande ren, overtreding Jachtwet, 7 dagen hechtenis, f 10 boete of 4 dagen hech tenis en 5 boete of 3 dagen hechtenis J. n. v. O., te Velsen, en N. S., tc Haarlem, overtreding Boterwet, 3 boete of 1 dag hechtenis. B. H., te Beveirwijk en 19 anderen, overtredingen IJkwet, 5 miaal 1 boe te of 5 maal 1 dag hechtenis, 4 maal 1 boete of 1 dag hechtenis, 3 maal 1 boete of 8 maal 1 dag hechtenis, 2 maal 1 boete of 2 maal 1 dag hech tenis, en 1 boete of 1 dag hechtenis. C. L. v. D. en K. W., te Haarlem mermeer, in staat van dronkenschap de orde verstoren, 5 boete of 3 da gen hechtenis. C. H., te Velsen en 2 anderen, ru moer verwekken, 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. de K., te Haarlem, en 22 anderen, loopen op verboden grond, 3 boete of 3 dagen hechtenis, 3 boete of 2 da gen hechtenis, en 3 boete of 1 dag hechtenis. A. G. en J. H. C., te Haarlem, over treding A. P. V. Haarlem, 2 boete of 1 dag hechtenis, en 1 boete of 1 dag hechtenis.! J. J .V. ,te Haarlem, overtreding A. P. V., Velsen, 1 boete of 1 dag hech tenis.. h V. H. te VGravenhage en C, P., te Haarlem, overtreding A. P. V. Zandvoort, 15 boete of 3 dagen hech tenis, en 1 boete of 1 dag hechtenis. G. V., te Haarlem, en 7 anderen, overtreding Provinciaal Reglement, 2 maal 3 boete of 2 maal 2 dagen hechtenis, 3 maal 2 boete of 3 maal 1 dag hechtenis, 2 maal f 0.50 of 2 maal 1 dag hechtenis, en 2 boete of 1 dag hechtenis. P .L., te Velsen, en 3 anderen, loo pen op den spoorweg, f 3 boete of 1 d. hechtenis. T. P. M. V., te Velsen, tijden zon der licht en valsche naam opgeven, 1 en 6 boete of 1 en 2 dagen hech tenis. C. T. J., te Haarlem, rijden zonder licht en zonder rem, 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hechtenis. P. A. D.} te Haarlem en 43 anderen, rijden zonder licht, 1 boete of 1 dag hechtenis, 2 boete of 1 dag hechtenis, en 3 boete of 1 dag hechtenis. Voorts werden er nog 14 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot 10 boete of 3 dagen hechtenis, 3 boete of 3 dagen hech tenis en 2 boete of 2 dagen hechtenis. Jubileum'Sneltjes. Donderdag is de heer J- J- Sneltjes 25 jaren lid van den Gemeenteraad. Om dit feit te herdenken, hadden een aantal ingezetenen zich tot een com missie gevormd, die hedenmorgen uit naam van velen, den heer Sneltjes Ln de bovenzalen van het Brongebouw een huldeblijk aanbood. De Commissie bestond uit de heeren Jhr. Mr. F. W. van Styrum, voorzit ter, J. L. E. I. Breda Kleynenberg, se cretaris, Dr. H. D. Kruseman, Mr. A. S. Miedema, F. M. baron van Lynden, A. van Rossum, Mr. J. H. Thiol, C. G. Loomeijer Jr., Mr. A. A. van der Mersch, J. C. Peereboom, Mr. N. G. Cnoop Koopmans, Jhr. F. Teding van Berkhout, G. J. Droste, Mr. Joh. En schedé, H. van den Berg, C. A. Joe- kes, Vincent Loosjes en Mr. A. A. Land. Eerevoorzitter van deze Commissie was onze burgemeester Jhr. Mr. J. W. G. Boreei van Hogelandon. De zalen leverden een feestelijken aanblik op, versierd als zij waren met groen en bloemen door de goede zor gen van de firma C. A. Kok. Te elf uur hadden zich in de zaal van het Brongebouw ruim honderd personen verzameld, onder wie vele raadsleden, en verschillende hoofden van takken van den gemeentedienst. De jubilaris en zijn familie, door den heer J. L. E. I. Breda Kleynenberg per rijtuig van zijn woning afge haald, werd bij zijn binnentreden met een warm applaus begroet. Nadat hij had plaats genomen, verscheen het College van B. en W., vertegenwoor digd door den burgemeester, de wet houders Dr. H. D. Kruseman, Joh. de Breuk en Mr. J. II. Thiel en den se cretaris, mr. dr. J. Wytema, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden complimenteerde den jubilaris, waar na Jhr. Mr. F. W. van Styrum, voor zitter van het huldigings-comité, het woord nam en ongeveer in de volgen de bewoordingen sprak Geachte jubilaris, dames en heeren, vriendinnen en vrienden en kinderen van den jubilaris, ik heet u allen hier hartelijk welkom Ais voorzitter van het comité uit de ingezetenen om den jubilaris te hul digen, verzoek 'k een kort woord te mogen spreken tot hen, die gekomen zijn, om hem te complimenteeren, vóórdat ik het woord tot hem zelf richt. Men kan zich Haarlem eigenlijk niet goed voorstellen zonder den heer Sneltjes, en velen denken dan ook, dat hij hier altijd gewoond heeft en ook te Haarlem geboren is. Toch is dit niet zoo. Mogen we de registers ten raadhuize gelooven (gelach) dan is de heer Sneltjes te Abcoude geboren. De jubilaris is dus geïmporteerdhij is een geïmporteerd merk. Ik zeg dit niet als een blijk van geringschatting, integendeelAls ik mij Haarlem in den geest terugroep als de stad in mijn prille jeugd was, dan zie ik een kalme, kleine, weinig-bedrijvige pro vinciestad en vergelijk ik haar met het Haarlem van thans, dan is daar een groote vooruitgang te bespeuren. Waaraan is die vooruitgang toe te schrijven Voornamelijk denk ik, om dat Haarlem op tijd versch bloed in zijn aderen toeliet. We hebben hier de vreemdelingen met open armen ont- vangen en zoo is er nieuw bloed geko men. Daarmee is gehandeld geheel in den geest van het handvest, dat Wil lem, Grave van Holland, op St. Cle- mensdag van het jaar 1245 aan Haar lem schonk. Daarin lezen we onder het opschrift: „Van wie poorter wor den wil", „de poorten zullen hem open zijn", wanneer hij betaalt 4 penninge aan den Schout, 1 penning aan den bode en drie schellinge aan de gemee- ne schepenen. „Heeft hij dat gedaan, so sal hi ehebruucken het poirter- recht". Toen ik dat gelezen had, kwam een vreemd gevoel in me. Zou Sneltjes, vroeg ik mij af, wel die penninge en die schellinge betaald hebben Daar van wilde ik meer weten. Ik ben naar het bureau van de geldelijke admi nistratie der gemeente gegaan en heb de stukken opgevraagd. Maar daariu was geen spoor te vinden, dat Snel tjes de penningen en schellingen be taald heeft, toen hij hier in de stad kwam. Hoe zullen wij hem nu huldi gen, vroeg ik weer mijzelf af, ais Sneltjes zijn eersten plicht van poor ter niet is nagekomen Dat was een ernstige vraag. Want in het handvest stond toch duidelijk, dat men eerst het gelei moest betalen, vóór men van hel poorterrecht mocht gebruik ma ken. Maai- ik heb doorgelezen in liet handvest en heb toen gelezen wat er staat onder het opschrift „Van die kloeke". Wat daar staat, is Sneltjes trouw nagekomen, want hij was al tijd trouw op zijn post. En hij is de 20 schellingen, die op 't niet nakomen van dien plicht stonden, den schout niet verschuldigd geweest. Daarna heb ik nagelezen wat er staat onder het opschrift„Van die binnen Haer- lem vechten". Daarin wordt straf bedreigd aan wie „vechte of keve". Mijnheer Snel tjes is altijd zeer tegen baldadigheden en „keven" geweest. In de verslagen van den Raad vind ik in 1888, dat hij bij de Rondvraag de heer Sneltjes sprak het meest bij de Rondvraag (ge lach) den burgemeester vroeg naar een volksoploop en baldadigheden we gens bet optreden van het Leger des Heils. Of dat niet belet zou kunnen worden, vroeg hij. Het zou wel lukken, antwoordde de Raadsvoorzitter ge moedelijk. (Gelach). In 1898, tien jaren later had de heer Sneltjes een hoop steenen in de Duvenvoordestraat ge vonden. Hij sprak er bij de Rond vraag over. Hij wist niet van wie die steenen hoorden, maar hij wist wel, dat er baldadigheden mee gepleegd werden. En wie herinnert zich niet, met c!k een vuur de heer Sneltjes onlangs bij de Rondvraag opgekomen is tegen de baldadigheden in de Groote Hout straat. Sneltjes moge dan te kort ge komen zijn in zijn verplichting tot het betalen van die schellingen en pen ningen, zijn andere plichten is hij ge trouw nagekomen. Wie van een an dere opinie is, verzoek ik op te staan. (Gelach). De lust tot opstaan blijkt niet groot. Misschien ben ik met mijn prolegomena wat lang geweest en heb ik het geduld der aanwezigen wat te veel op proef gesteld. Nu richt ik me dus tot den jublilaris. ln de eerste plaats zeg ik den heer Sneltjes dank voor zijn tegenwoordigheid hier ter plaatse. Een groet aantal ingezetenen heeft zich vereenigd om u hulde to brengen ter gelegenheid van uw 25- jarig Raadslidmaatschap. Wij heb ben het eigenaardig gevonden, om u te huldigen op den sluitingsdag van de 25-jarige periode. Evenals we dat op Oudejaarsavond doen, zou ik mij gaarne overgeven aan overpeinzingen wat gij, mijnheer Sneltjes, in die 25 jaren hebt gedaan. Maar om twee re denen zal ik dat nu laten. Die redenen zijn. Ten eerste, dut ik den jubilaris kennend, en dus wetend, dat hij een bescheiden man is, er van overtuigd ben dat hij dat niet aangenaam zou vinden en teu tweede, omdat wie do geschiedenis van Haarlem naleest, tot de ervaring komt, dat de werk zaamheid van den heer Sneltjes zoo buitengewoon veelzijdig was, dat ik het geduld op te zware proef zou stel len, ais ik dat alles ging opsommen. Ik heb het voorrecht gehad 20 jaren met den heer Sneltjes samen lid van den Raad te zijn. De heer Sneltjes bracht nooit een zaak ter sprake, die hij niet bekeken en goed bekeken had. Altijd als hij sprak, sloeg hij den spijker op den kop. Van hem kan gezegd worden: Suaviter in modo, fortiter in re. Van zijn veelzijdigheid sprak ik.- Mijnheer Sneltjes, gij zijt ook een zaaier geweest, die uitging om ta zaaien, en hebt elk hoekje van den ak ker, waar gij zaaidet, vruchtbaar ge maakt. Niet te eigen bate hebt ge ge werkt, maar ten bate van de gemeen te en ten bate van de gemeentenaren, die u 25 jaren onafgebroken hun ver trouwen schonken. Gij zijt een man die altijd durfde te zeggen, wat gij meendet te moeten zeggen. Het comité heeft gemeend het hul deblijk te moeten doen bestaan uit een beeld van den kloeken, arbeidzamen zaaier, die het symbool is van u, mijn heer de jubilaris 1" (Applaus). Daarop nam de heer Breda Kley-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1