SCOTT'S Uit de Omstreken Zoogende Moeders Emulsion floor den militairen bonfl aangewezen was voortdurend In het gebouw der Kamer aanwezig. Onder de afgevaardigden heerschte, wegens deze pressie, een groote onte vredenheid, die zij echter niet durf den uiten. A2EF VEEMOORD. Een Parijsch blad bevat de mede- deeling, dat de bekende agent-provo cateur der Russische regeering, Azef, die korten tijd geleden door den anarchist Boertzew ontmaskerd werd, te St Petersburg door terroristen ver moord is. Men vond in een leegstaand huis een op afzichtelijke wijze verminkt lijk, dat, naar men vermoedt, van Azef la Men zal zich herinneren, dat ook Gapon, nadat hij zijn vroegere vrienden verraden had, in dezelfde omstandigheden werd ter dood ge bracht De Russische regeering heeft een onderzoek bevolen. MET BUS OP REIS UI (Slot). NAAR AMSTERDAM. Mijn tweede Bus-reis, die naar Am sterdam, was op Donderdag bepaald. Zeven uur afvaren I 't Is een grauwe, droeve regenoch tend, in sterke tegenstelling met den frisschen, helderen dag van m'n Rot- terdamschen tocht. De regen klettert neer op t Spaar- newater, op de ijzeren luiken van de „Haariem-Packet" waarlangs roest kleurige waterstraaltjes afloopen, op de ruggen van de drie tuberculeu- se koeien (herinnering van m'n eerste reis) die saamgedrongen staan bij den stuurstoel en af en toe 'n klaag lijk geloei aanheffen. 't Is weer een „gemengde lading," die, grootendeels bedekt niet zwarte, glimmend-uatgeregende zeilen aan boord ligt. Goed beschut in mijn regenjas heb ik 't nog zoo kwaad niet, en het doet me pleizier als we ai spoedig wegva ren, door de Gravensteenenbrug, langs t Donkere Spaarne zoo naar 't Noorderspaarne. Nauwelijks is de boot onder de spoorbrug door, of we liggen stil. Achttien zware kisten met margarine liggen aan wal te wachten. „To be kept cool" staat er op te lezen, en ik geloof werkelijk niet, dat ze het te warm zullen hebben. Eén mannetje op den wal, één op óe ladder in het ruim, zoo worden ze vlug ingeladen, en we steken over naar de verffahriek om een partij vaatjes verf bestemming Semarang op te nemen. Dan op Spaarndam af. Een paar dikke, logge petroleummotors komen we te gen; met nijdig gepuf gaan ze op Haarlem af. „Slecht weertje", vindt de kapitein maar overigens is de man, niet tot praten geneigd weer een tegenstelling met de eerste reis. Typisch is toch die schutkolk te Spaarndam, met 't pleintje en de klei ne dorpshuisjes er omheen, waar we gezellig in schutten, met zoo'n dikke motorboot. Lossen en iaden zijn daar weer aan de orde; een van de man nen aan boord blijkt fut in zijn body te hebben als hij een zwaar belasten kruiwagen alleen vervoerd. Zijkanaal Cl De warme lucht die uit het luik van de machinekamer opstijgt brengt me op 't idéé daar eens te gaan kij ken. Langs een smal metalen laddertje arriveer ik in het smoor warme hei ligdom van den machinist, die het tusschen stoomketel en machine in nu juist niet ruim heeft, en mijn eer ste opmerking is: „Hoe houdt u het hier uit op den duur!" „Och, wat zal ik zeggen, alles went. Maar ja, 's zomers is het haast geen doen hier, en dan ga ik maar zooveel mogelijk ln de frissche lucht, boven. Belangstellend bekijk ik eens de iwee-cylindrige stoommachine, in V- votrm gebouwd. Snel en regelmatig gaan de beide zuigers op en neer. Hoeveel paardenkracht ie heeft? „Zestien, en we gebruiken ze ook wel. De stoomketel heeft zijn inaxi- muinspaniüng, zes atmosfeer." Daar rinkelt plots een schelletje, en meteen vertraagt de machinist do snelheid en voegt er humoristisch bij: „Ja, hij luistert best naar den baas. Het is ook oen ouwe dieper, meer dan dertig jaren loopt-ie al." „Dit is beter werk dan die petrolie- beweging, ziet u na vijf jaar is zoo'n motor d'r geweest." liet laatste lijkt me een al te pes simistische beschouwing, hij is sterk pro-stoomsnacliine, dat is in ieder geval zeker. Daar komt oen hoofd boven door 't luik, en roept: „Komt 's kijken daar heb je die groote schuit" Het hoofd verdwijnt weer. „Die groote schuit?" vraag Ik den machinist. ,,'t Zal die veertienmaster wezen," antwoordt ie en werkelijk als we aan dek komen zien we daar vlak bij ons de reusachtige „Granges- berg". Zeven paar masten staan op z'n enonne romp, die bovenaan smal ler dan op de waterlijn is, zoodat die reuzenboot een vreemd model hoeft. liet gevaarte, dat in hoofdzaak erts vervoert van Rotterdam naair Rus land en Scandinavië, is nu ongela den; do geweldige schroef komt half boven water uit en gooit schuim gol ven omhoog. Langzaam en statig gaat de Grangesberg zeewaarts 't is een indrukwekkend gezicht. Later zie ik hein in dc verte als oen eiland, dicht met boomen begroeid, j Vóór de Hembrug liggen een paar groote soostoomers te wachten op het opengaan van de hrug; wij leggen daar aan en het La voor de mannen van Bus oen zwaar werkje om over een andere schuit de „afdeellng aard appelen" aan land te brengen. Maar dat is het laatste tuaschen- station, we gaan nu recht door noax Amsterdam. Veel salonbooten ont moeten we nu in de buurt van t IJ die van Bosman, en zijn concur rent op Zaandam, en die van Goed koop, die naar LJmuiden gaat. Dan langs de petroleumhaven, met de groote witte tanks er om heen, den „Amerikaanschen steiger" voor bij... Don zijn we te Amsterdam, gaan vlak voor de Tolhulspont om en liggen om tien uur ruim gemeerd aan de Prins Hendrikkade, tegen de „P. van der Hoog" aan die aanstonds terug naar Haarlem gaat. „Haarlem's goederenvervoer te water" heb ik in vollen fleur aan schouwd en er een goeden indruk van meegenomen. Stadsnieuws N. O. G. Het NederL Onderwijzers Genoot schap vergadert eerstdaags, o a. ter verkiezing van een hoofdbestuurslid (candidaten Feberwee van Wythmen en M. K. de Jong van Deventer), en een lid der weerstandscommissie (candidaten G. Muathuys, Rotterdam, en Klenke, Amsterdam). Om acht uur begint een vergadering van genoodigden, waarin do heer M. A. Pont, van 's-Gravenhage, zal spre ken overbet nut van stenografie en keuze van systeem. Nu het nut van de stenografie hoe langer hoe meer wordt ingezien, noodigen oe Bond van btenograiie-bdoelenuren, systeem Pont, niet <ie aldeeling Haarlem van het N. O. G. hunne leden en genoodig den uit onderwijs- en handelswereld bijeen. Na deze vergadering zai een cursus worden opgericht naar het systeein-Pont, dat zich reeds een eer volle plaats veroverue en thans aan meer onderwijsinrichtingen wordt onderwezen dan eenig stelsel. Gepromoveerd. Aan de Universiteit te Amsterdam is bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap op stellingen, de heer P. van Songboek, te Haarlem. MET ÏÜÜNEEL HET AFSCHEID VAN LOUIS BOUWMEESTER. Dinsdagavond is Louis Bouwmees ter voor de derde maai afscheid we zen nemen van het Ilaarlemsch pu bliek Dat wil niet zeggen, dat hij dezer dagen al tweemaal hier is geweest, om zijn vrienden en bewonderaars in de gelegenheid te stellen hem een goede reis naar Indië toe te wen- schen, neen, het is de derde maal, dat hij voor een tournée naar den Oost goeden dag is wezen zeggen. En voor deze afscheidsvoorstelling had hij „De Koopman van Venetie" geko zen, waarin hij als Shylock altijd zoo'n succes heeft en het publiek hem ook zoo graag ziet. Men zal ons zeker wel verschoonen, wanneer we nu niets zeggen van het stuk en van het spelwe hebben dat hier al vroeger gedaan en zijn dus geëxcuseerd. Trouwens een groot deel van het publiek, en wij ook, wanen niet naar den Jansvveg gegaan om de Shylock-rol nog eens te zien, maar wel om met onze aanwezigheid hem een goede reis toe te vvenschen. Over do reden, dat hij, do meer dan zestigjarige, nu voor de dorde maal met een gezelschap mindere theater-talenten wat gisterenavond bij de opvoering van ,,De Koopman van Venetië" zoo duidelijk aan het licht kwam naar Indië gaat en aan wien d>o schuld ligt, dat hij hier niet behouden kan blijven, willen we thans niet in beschouwingen treden. Want naast de schuld van anderen zouden we ook op schuld van Bouw meester zelf moeten wijzen, en we vinden een afscheid geen geschikt oogeobiik, om met zulke zaken aan to komen Laten we dus volstaan met te mei don, dat het afscheid zeer hartelijk is geweest, wat niet te verwonderen valt als men weet, dat Bouwmeester hier steeds veel vrienden en bewon deraars hoeft gehad. Ln dit bleek al toen hij in hot twoede tafereel, in het tooneei van het geld leenen op de Rialto, opkomt. Dadelijk brak een i luid en hartelijk applaus los. Maar het ware afscheid kwam eerst na het ?de tafereel, na liet tooneei van zijn klagen over de vlucht van zijn doch ter Jessica en zijn blijdschap over de rampen, die over Antonio zijn geko men. Toen verschenen eenige heeren ten tooncele. En 't eerst stapte een der bestuursleden van „J. J. Cremer" naar voren, van welke letterlievende vereeniging Bouwmeester eerelid is. Hij 1 tori mierde er aan, hoe hij altijd hulpvaardig tegenover „Cremer" was, haar steeds hielp, maar dat hij ook in Imiié gewaardeerd werd. En nu hoopte hij, dut als hij gezond terug zou zijn gekeerd, „Cremer" weer en niet tevergeefs Lij hem zou mogen aankloppen. Daarna overhandigde hij liem een krans. Dc driecteur van den schouwburg kwam daarna ook met een krans, maar alvorens die aan te bieden, sprak hij hem ook eenige woorden toe. Hij herinnerde or aan, hoe Bouw meester nu voor do derde maal naar Indië ging maar het publiek zou hem niet missen, want zoo zei hij ironisch de operette en het café- chantant zou wel aan den smaak van het publiek voldoen. Hij dacht echter aan de acteurs. Hij, Bouwmeester, had indertijd don grooten Peters als meester gehad. Maar wie zouden de jongeren nu hebben als hij, Bouw meester, weg was Hij hoopte, dat als li ij terugkwam, do jongeren weer den meester van vroeger zouden vinden en hem als voorbeeld zouden nemen. En hij wenschte hein een goede reis toe. Ten slotte kwam Bouwmeester naar den voorgrond en sprak enkele woor den. öf bfl niet Ileveir gefifcvbn ware Wat zijn hart hem zei Och. hij zou niet veel zeggen, en er liever maar over zwijgen. Hij wilde alleen maar zeggen, dat hij vol goeden moed en met de boste hoop naar Indië trok. Tot weerziens, riep hij Haarlem toe. En wij roepen hem hetzelfde na. Luid en werkelijk warm huldigde het publiek hem toen nog eens op nieuw en voor 't laatst FRANS NETSCHKH. Militaire Zaken. De milicien G J. D., tegen wlon een klacht was opgemaakt wegens het met woorden en gebaren beleedigen en drei gen van zijn meerdere in rang en dien tengevolge voor den krijgsraad zou moeten terecht staan, is op advies van den auditeur-militair ln het 4e mili taire arrondissement van rechtsver volging ontslagen en een disciplinai re straf opgelegd. Vrije-enOrde-oef en 1 n gen. Haarlem, 20 Oct Geëxamineerd C dam es en 6 heeren. Geslaagd de da mes C. J. Antonisse en A. C. Liera te Haarlem, H. van Lunteren en EL Po lak ie Amsterdam. De heeren K. For- tuyn en J. D. Dorgelo te Haarlem, P. lir utter ink te Amsterdam en S. A. T. J Kalkhoven te Hilversum. NederL Wapen. Maison Hegge-Remmers exposeert Id de vitrine s axi de firma M. Scheer, Groote Houtstraat lOü, een volledig model van het Nederlandsche wapen, geheel van bont verwaardigd. Het kunststuk is in groen-geel en zwart uitgevoerd, weike tinten zóó aange bracht prachtig met elkander haniio- nieeren. Elk onderdeel is volkomen ge- trouw nagebootst en geeft een uitmun tende copie van de werkelijkheid. '1 üeneei staat op een voetstuk, van dof groen fluweel, dat indeidaad een zeer ariistiekea acutergrond oplevert De expositie zaï zeker de aandacht trekken. S. D. A. P. Door de afdeeling Haarlem der S. D. A. P. zul in het negm der volgende week een vergadering worden ge houden in hoi gebouw „Vooruitgang". Spreker is de neer Mr. Mendeis met liet onderwerpS. D. A. P. en hot mi litairisme. Gev. Voorwerpen. Een goel puckhondje, Leidschevaart no. 245. Eon parapiuie, Groote Markt 1G. Een zakje inh. eenige centen, A. L. Dyserinckatraat 65. Een zilveren medaljon, waarin twee portretten, Zij huizen 6 rood. Een portemonnaie, inh. een portret, K. Begijnestraat 25. Eon zakportefeuille met inhoud, Roosveldstraat 72. Een kinderkous, De Clercqstr. 115. Een borihoekje, Leidschestr. 89. Ben bonboekje, De Clercqstr. 127. Twee paar damesknooplaarzen, Ro- zenprieelstraat 36a. Een zwart gebrand dameshorloge in foudraal, Teylerstr. 26. Een handvat van een tasch, Bartel- jorissiraat 44. Een porUnuomiaie inh. een rozen krans, Pres. Sleynstraat 48. Een ledige portemonnaie, Donkere Spaarne 28. Een ziiveren theepot, Saanredam straat 18. Een R. K. keikboekje, Zoetestr. 17. lien R. K. keraboekje. Gen. Joubert- straat 43. Een paardendeken, Oranjeboom- straat 84. Aangifte is gedaanvan het verlie zen van twee groote vierkante karton nen doozen, geadresseerd aan Van Asperen, alhier. Rubriek voor Vragen Oeabouuaerdeu iieubaa bet vuorreebt rragea op ver«ohJll«nd gebied, wit» zoor beantwoording vatbaar, in te zenden Ui) de Keüaolie vau Haarlem'» Dagblad, (Jroote Houtstraat OS Alle antwoord»- worden geheel kosteloos gegeven en, voor looveel mogelijk la, den dag na de inzending Aanvragen, die niet volledig naam eu woonpiuata van den maeuder vermeiden, wordt geen aandaomgeeoiioi.ken. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen, hoe ik mijn kanarie, die vroeger een beste zanger was, weer aan 't zingen kan krijgen ANTW uuRD. U hebt den vogel zeker suiker gegeven, wat zeer nadee- lig is. Geef hem veel afwisselend voedsel, b.v. een stukje ongezouten reuzel, een vijg, een stukje peer, enz., dan zal hij zeker wel weer spoedig gaan zingen. VRAAG. Waar moei ik mij ver voegen, om vrijen overtocht naar Bra zilië te krijgen ANTWOORD. Wend u tot het hoofdkwartier van het Leger des Heils, Prins Hendrikkade, Amster dam. VRAAG. Een dienstmeisje is met April in betrekking gekomen en heeft haar godspenning ontvangen. Wan neer zij nu met half November opge zegd wordt, heeft men dan bet recht, haar kermisfooi in te houden ANTWOORD. Begrijpen wij u goed, dan heeft niet de dienstbode op gezegd, maar is haar de dienst opge zegd. In dat laatste geval is er geen enkele reden, waarom zij de kermis-, fooi zou moeten teruggeven. VRAAG. De koning wordt door het kasteel schaak gezet, dat door de koningin beschermd is. Nu ziet de tegenpartij dit over bet hoofd en slaat mot den koning het kasteel. Is nu het spel ten einde? Of is dit geen spel regel ANTWOORD. Een koning mag zichzelf nooit schaak zetten. Wan neer hij niet anders zou kunnen zet ten, dan is 't „pat" of remi6e. Dit schijnt hier niet het geval te zijn. De koning had dus een anderen zet moe ten doen on do tegenpartij had hem moeten waarschuwen. Na de ver gissing had de fout hersteld moeten worden, HAARLEMMERMEER, De oogstcollecte in de Herv. Kerk te Hoofddorp, welke het vorige jaar f 157,50 opbracht, heeft thans opge bracht 90.60. Die mindere opbrengst zal wel een gevolg zijn, van don groo tendeels mislukten oogst in Haarlem mermeer. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cis. pear regel. Een ryke, overvloedigs toevoer van melk, ryk UO die beatanddeelen, die het kind vooral noodig heeft, verkxygt ellce Moeder door het gebruik van Scott'» Emulsion. Van i wak te en moeheid, zoo veelal het gevolg van langdurig zoogen en dat zoowel op Moeder en kind zoo slecht werkt, zal men niet het minst bespeuren. De aan gename, roomachtige smaak en de licbtverteerbaarbeid van zullen U in verrukkiog brengen. De echte Scott's Emulsion wordt uitsluitend bereid door Scott ét Buwne LuL, Louden, Engeland, wier naam en fabrieksmerk (de Vtsschcr met de Visch) op iedere verpakking voorkomt By allo ApotheKera en Drogisten, kliJiiicüïaiid HOFBERICHTEN. De Koning ia-Moeder k in goeden welstand te Fiesole bij Florence aan gekomen, alwaar zij nu vorder v blijf hoopt te houden. NAAR INDIë. Het vertrek van gouverneur-gene raal Idenburg is nader bepaald op hedenochtend te 9 u. 36, per HolL Spoor naar Parijs. TWEEDE KAMER. De wetsontwerpen tot wijziging van de Gemeentewet en tot regeling van de wijze van zekerheidsstelling van gemeente-ambtenairen die gisteren in de Kamer in behandeling kwamen, staan met elkander in direct verband. Naast verscherping van het toezicht op de comptabele gemeen te-ambtena ren, beoogen zij in hoofdzaak verge makkelijking van de zekerheidsstél- ling voor de gemeente-ontvuiigars en het openen van de gelegenheid om sub-ontvangers aan te stellen. Beide ontwerpen, afkomstig uit de nalatenschap van de Ministers Kuy- per en Rink, zijn indertijd door eene Commissie uit de Varoenigig voor meente-ainblenaren gesteund. In uader advies der Veréeniging werden thans nu Minister Heemskerk ze vrij wel ongewijzigd opnieuw bad inge diend, plotseling verschillende won- schen tot verbetering der ontwer-pen geuit. Over deze verandering van opi nie kreeg de Veroeniging gisteren op vriendelij k-sarcastischen toon van den Minister een en ander te hoor en. Maatr dat had de Commissie van Rap porteurs niet belet verschillende wen- schen der vereeniging in amendemen ten te belichamen. Een dier amende menten, strekkende om in plaats van 1/10 de zekerheid voor den ontvanger te bepalen op 1/20 van den ontvang en om een maximum borgtocht van 25000 in de wet vast te leggen, vond bij den minister een weinig vriende lijk onthaal. Had de heer Limburg bet verdedigd en vóór hem de heer F erf op grond dat door aanvaatr- ding van dit stelsel de keuze voor ge meente-ontvanger zou worden ver ruimd, omdat voortaan dan meer op geschiktheid dan op gegoedheid zou warden gelet, de Minister meende dat aanneming van het amendement het ontwerp zou denatureeren, om dat het de zekerheldssteiling feitelijk illusoir zou maken, terwijl hij bere kende dat het geenerlei voordeel aan de ambtenaren zou brengen, om van de vergrooting van het risico voor de gemeenten nog te zwijgen. Bovendien kon men z. i. aan de zeer groote gemeenten niet den eisch opleggen hoogstens 25000 borgtocht te vragen, waar millioenen dooir de handen van den ontvanger gaan. Werd dit amendement van de Com missie van Rapporteurs met groote meerderheid verworpen, met een an der amendement was de Commissie gelukkiger. De commissie stelde nl. voor te be palen, dat de contröle die Ged. Staten zouden uitoefenen zich niet slechts zou uitstrekken over het beheer van den ontvanger, maar ook over de an dere comptabele ambtenaren die de gemeenten eventueel, krachtens dit ontwerp, inning van belastingen zou den opdragen. De Minister meende, dat een en ander bij gemeentelijke verordening geregeld kon worden, maar de heer Limburg betoogde dat vastlegging van deze bepaling in de wet, meer gewenscht was en zoo ge schiedde het ook. De gansche Kamer vereenigde zich met dit amendement. Niet daarentegen met een amende ment van den heer Treub, die de be voegdheid aan Ged. Staten gegeven, om controle uit te oefenen wilde om gezet zien in eene verplichting, ge heel in overeenstemming met den wensch van de meergenoemde veree- ging. Alleen met deze afwijking dat de vereeniging tweemaal per jaar een onderzoek door Ged. Staten noodig vond; nvr. Treub vond éénmaal per jaar voldoende. De voorsteller zag In de verplichting van Ged. Staten om boeken en kas te oontroleeren een zeker middel toi vöorkoming van fraude en een af doend middel om aan het totale ge mis van contröle ln sommige groote en in de meeste kleine gemeenten een einde te maken. Daarentegen betoog den èn de heeren v. d. Velde en van Idslnga èn de Minister dat ean ver plichte contröle onuitvoerbaar was, dat zij de provincies op groote kosten zou jagen; voor groote gemeenten on- noodlg was en in kleine gemeenten het vorantwoordelijksgevoel bij B. en W. zou verzwakken. Zoo viel dit amendement met groo te meerderheid. Heden zet de Kamer de behandeling voort van deze ont werpen. Zij besloot het ontwerp tot verhoo ging van den drankaccijns van de agenda of te voeren.Dit was, zoo ver zekerde de heer Patijn, de eenvoudige strekking van zijn voorstel. Maar met de interpretatie van den voorzitter, dat het ontwerp direct na de algemee ne beschouwingen over de Staatsbe- grooting in behandeling zou komen, nam hij ook genoegen. En mèt hem, alle aanwezige leden. LANDWEERWET. Op het wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van eenige bepalingen der Landweerwet, zijn door den heer Ter Laan twee amendementen voor gesteld: lo. om te bepalen, dat de dienst plichtigen bij de landweer, met uit zondering van hen, die tot de hospi taalsoldaten of tot de administratie- troepen behooren, gedurende hun diensttijd niet tweemaal telkens voor ten hoogste zes dagen", maar een maal voor ten hoogste zes dagen tot het houden van oefeningen onder de wapenen komen; 2o. om te bepalen dat wanneer ter handhaving of tot herstel van de openbare orde of rust enz. zulks noo dig is, niet uiterlijk zes weken, maar twee weken na den voor de opkomst vastgestelden dag een voorstel van wet aan de Staton-Generaal wordt gedaan, om het onder de wapenen blijven van de opgeroepenen zooveel noodig te bepalen. KINDERVERLAMMING. Men meldt uit Leiden: In verband met de in deze gemeen te voorkomende gevallen van Polio myclylis acuta Infantum (kinderver lamming) is een vergadering van de Gezondheidscommissie gehouden wel ke vergadering ook werd bijgewoond door den Inspecteur der volksgezond heid dr Th. G. den Houter te 's-Gra venhage en dr. E. Gorter, kinderarts alhier. De Gezondheidscommissie zal zoo spoedig mogelijk een uitgebreid on derzoek instellen en er zullen bij de Regeering pogingen worden aange wend om deze ziekte besmettelijk te verklaren. Er zijn thans officieel 17 gevallen geconstateerd, allen bij kinderen be neden twee jaar. De ziekte is niet van kwaodaordigen aard. Sommige ou ders houden echter hun kinderen reeds van school. TEVREDENHEIDSBETUIGINGEN AAN INDISCHE AMBTENAREN. Ambtenaren, die aan de Westkust van Sumatra in dagen van spanning en strijd als kloeke Hollandsche man nen met beleid en zelfbedwang hun plicht hebben verricht, zijn door de Regeering onderscheiden met een be tuiging harer bijzondere tevreden heid. WAARDIG ANTWOORD, 's Avonds toen J. d. L., wonende te Halsteren (N.-Br.) met zijn rijwiel van de suikerfabriek Stampersgaf huiswaarts keerde, werd hij onver wacht op den eenzamen Prinsland- schen weg door een hem onbekend manspersoon aangehouden. Deze eischte van hem zijn geld of zijn rij wiel. De L., hierdoor verschrikt, had toch nog de tegenwoordigheid van it om zijn aanvaller een fermen slag toe te brengen, zoodat deze ach terover tuimelde. De L. sprong toen op zijn rijwiel en ontkwam zoo. BL1NDEN-INSTITUUT. Men schrijft ons: Het kan ©on paar weken geleden zijn, dat er in zeer vele couranten, zoo wel in het Noorden als in het Zuiden, een beroep werd gedaan op de edel moedige liefdadigheid van allen in Nederland, wien het lot van armen en ongelukkigen ter harte gaat. Men beoogde niets meer of niets minder dan eene nationale inschrijving ten bate van het Blinden-lnstituut „6t.- Henxicus-Gesticht" te Grave. Op 22 September j.l. vierde dit in stituut het gouden jubilé van zijn be staan, en de feestcommissie, te dier gelegenheid gevormd, overtuigd van het onschatbaar vele, dat hier voor de ongelukkige blinden werd gedaan in den loop van deze vijftig jaren, maar ook, dat er nog veel, zeer veel meer kon gedaan warden, en ook gaarne zou worden gedaan zoo de geldelijke middelen daartoe niet ont braken, vatte het plan op den steun van het heele vaderland ln te roe pen. Die bede om hulp, zoo mochten zij met recht verwachten, zou bij allen ingang vinden en rijke gaven zouden van alle kanten komen toestroomen. Die hulp toch Is, zooals ons uit de circulaire der commissie blijkt, drin gend noodzakelijk en wel om een tweevoudige reden, n.l. ter aanschaffing van nog betere meerdere leermiddelen dan tot op heden ln gebruik waren ten dienste van net onder wijd der blinden, ten einde die ongelukkigen, door hun een hoogere ontwikkeling mede te deelen; zooveel mogelijk schadeloos te stellen voor het gemis hunner oogen en hen nog beter in staat te stellen la ter een zelfstandig bestaan te leiden door in eigen onderhoud te kunnen voorzien; verder om den zwaren schuldenlast te verlichten, die op deze zoo heilrijk werkende en zoo bij uitstek mensch- lievende Instelling drukt, en die even wel nog met den dag aangroeit, daar het aantal der blinden, die, na de klassen doorloopen te hebben, in hot instituut verlangen te blijven om re denen, waarvan de eeno al zwaan- wichtlger is dan de andere, voortdu rend toeneemt. Op het oogenblik bedraagt het aan tal blinden, die in het Instituut ver blijven, reeds 84 en nog zijn er, naar mij werd medegedeeld, verscheide- nen, voor wie dringend om opneming werd gevraagd en die men bij" gebrek aan plaats heeft moeten weigeren. Als men hierbij nog weet, dat verre weg de meeste blinden, die in het In stituut verblijven, uit arme familiën zijn gesproten en dus de inkomsten van het Instituut op verre na -niet toereikend ziin om de steeds grooter wordende uitgaven te dekken, dan zal een ieder 't mij eens zijn, dat een ruime ondersteuning dringend nood zakelijk is. Wie kan, kome dus door milde bïj- dragen te hulp om het Instituut in staat te stellen, nog meer dan tot nu toe geschiedde, het lot van die onge lukkige blinden te verzachten en licht en vreugde te verspreiden in die vai nature zoo 1 ichtlooze levens. Reeds vele kleine en ook enkele aanzienlijke giften werden ontvan gen; doch wat zeggen enkele honder den guldens bij een te kort van tien duizenden! Groote sommen zijn er noodig en hiertoe komt men slechti als allen doen, wat in him vermogen is. De redacties van de verschillend< bladen, waarin de circulaire van de commissie werd geplaatst, zullep gaarne alle giften, ook de kleinste, in ontvangst nemen; desverkiezendo kan men ze ook rechtstreeks opzenden aan den penningmeester der commis sie, den heer J. Lamers, bouwkundig* te Grave. Zoodra de giften ontvan gen zijn, wordt u onmiddellijk daar van bericht gezonden. EEN WERKKRING IN INDIë. Bekend is, dat de Minister van Kolo niën aan de Vereeniging „Oost eu West" heeft bericht, dat hij voorloo- pig bereid is, op de Indische begroo ting voor 1910 een bedrag van /3U00 te brengen, als tegemoetkoming in de te maken onkosten voor bet oprichten van een informatiebureau tot het ge ven van raad en voorlichting, ten be hoeve van personen, die een werk kring zoeken in Nederl. Oost- of West-Indië of daartoe hunne kinderen of pupillen wenschen op te leiden, en voor de werkzaamheden door dat bureau te verrichten. Hieraan kan worden toegevoegd, dat de commissie, die het genoemde bureau zal behulpzaam zijn, thans is gevormd en geïnstalleerd door den voorzitter der Vereeniging, den heer C. R. Bakhuizen van den Brink. In de te houden vergadering zal de com missie haar regiement vaststellen, een plan van werkzaamheden opma ken en die verdeeien. Het bureau zal gevestigd zijn Heul- straat 17, Den Haag. TEGEN ACCIJ NS VERHOOGING. De Bond van Likeurstokers in Ne derland heeft aan de Tweede Kamer een adres verzonden, waarin een aan tal bezwaren worden ontwikkeld te gen het wetsontwerp tot verhooging van don accijns op het gedistilleerd en verzocht wordt dit wetsontwerp niet aan te nemen. „DE MECKLENBURG". A.s. Zaterdag zal de derde in aan bouw zijnde nieuwe mailboot voor de Maatschappij Zeeland, het stoom schip „Mecklenburg", te Govan te water worden gelaten. PLUIMVEETENTOONSTELLINGEN* Door 't hoofdbestuur van de Noord- Hollandsche Pluimveevereeniging Het Rashoen, is aan verschillende pluim- veevereenigingen een schrijven ga- richt, waarin de wenschelijkheid be toogd wordt, om voortaan in plaats van de vele elkaar snel opvolgende tentoonstellingen, jaarlijks een gxoo. te expositie, om beurten in verschil lende plaatsen der aangesloten veree- nigingen te organiseeren. GEHUWDE ONDERWIJZE RESSEN. De minister van Buitenlandscbs Zaken heeft aan de Gedeputeerde Staten der provinciën een opgave ge vraagd van het aantal gehuwde on derwijzeressen in gemeentedienst als hoofd of als onderwijzeres van bij- stand met vermelding van de bezol diging; en van het aantal onderwij zeressen, die na 5 dienstjaren zijn ge huwd in 1906, 1907 en 1908. ONTHULLING GRAFSTEEN PRO?. BIESTERVELD. Woensdagmiddag werd op do Ooe- t er begraafplaats te Amsterdam do ge denksteen onthuld, door leerlingen en oud-leerlingen van nu wijlen prol P- Biesterveld, hoogloeraar aan de Vrije Universiteit op diens graf geplaatst Het geheel rust op een gecroseerd grenen houten raam, waarop een. zwaar voetstuk, dat de volle breedte van het graf beslaat Daarachter staat een zesrk met opschrift ter hoog te van plm. 2 meter. Deze zerk wordt van weerszijden ingesleten door twee pilasters. Vóór het cedenkteeken. eu

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6