Weerbericht ïbermorneterstand KEIJSER'S Schoenenmagazijn, Uit dg Ünretrekeo Uit de Arbeiderswereld Sport en Wedstrijden Kerk en School Telegrammen Amsterdamssbe Beurs. Binnenland Burgerlijke Siansl Marktnienws MEDEDEELINGEN VAN HET •KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 22 Oct. 1909. - Hoogste barometerstand 773.5 m.M. te CLermont (Frankrijk)laagste 747.2 tn.M. te Stornoway (ten W. van Schot land). Verwachting tot den avond van 23 October Wind matige tot krachtigen Zuid- Westelijken tot Westelijken wind. Gesteldheid van de luchtmeest zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen. Temperatuur warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 770 m.M. Vooruitgang. .Vorige stand te 2 uur 763 m.M. te Haarlem. Vrijdag 22 October Hoogste gisteren 9 uur F. 57 Laagste hedennacht F. 51 Hoogste heden tot IS uur F. 65 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 80 Cta. per -regel. 82 Lange V«erstraat tfekend wordt het aantal zijner dienst uren geschat op ongeveer 1000 per laar. In de In 1908 met de Hollandsche Electrische Spoorwegmaatschappij gesloten overeenkomst zijn de voor waarden aan de H. E. S. M. gesteld, opgenomen. Tengevolge van nadere ramingen {worden eenige posten hooger of la ger begroot. Bij do uitgaven wordt in totaal meer geraamd 12845 en bij de In komsten f 3706.30 meer. Blijft meer voor uitgaven 9138.70, Welk bedrag door verhooging van den post.directe belasting naar het inko men" moet worden gevonden. B. en W. stellen voor de vorhooglng le bepalen op 8000 en hei totaal 'der gewone inkomsten en uitgaven sluitend te maken door het bedrag van „Onvoorziene Uitgaven" te var- minderen met 1138.70 en te bepalen op f 17652.87. ONTVANGSTEN. B. en W. brengen In herinnering, dat een ontwerp-verordening op do belastingheffing op de openbare ver makelijkheden in 1899 werd verwar pen. Daarom zullen B. en W. niet op nieuw een dergelijk voorstel doen. Opgemerkt was, dat het beter zou zijn in veirband met het schoonhou den van het terrein, dat de groenten- markt 's morgens in plaats van des middags wordt gehouden. B. en W. meene nechter, dat de marktdrukte eerst begint des mid dags. vDe ondervinding lieeft geleerd dat het niet wenschelijk is weer verande ring te brengen in de vastgestelde «larkttijden. B. en W. deelen de meening van do Kamer van Koophandel, dal de weke- lijksche botermarkt vooral ten doel heeft de boter van buiten af te koop te doen stellen, en dat het dus geen zin zoude hebben de niet-Ingezetenen te weren. Het niet toelaten van kooplieden uit andere plaatsen zou de concurrentie doen verminderen en juist de concur rentie bevordert het bezoek van koo- pers uit den omtrekwaarvan weer andere neringdoenden voordeel trek ken. Omtrent de mogelijkheid om te ven bieden aardappelschillen en groenten- afval, in 't algemeen, alle niet-waan delooze zaken, af te geven aan ande ren dan aan het personeel der ge meente-reiniging blijft de aandacht van B. en W. op deze aangelegenheid gevestigd. Tegen het SAMENVOEGEN VAN ALLE GE MEENTEBEDRIJVEN onder de -leiding van één wethouder bestaai bij B. en W. In beginsel wel geen bezwaar. Zij zijn bereid een der gelijke regeling in ernstige overwe ging te nemen. Iutusschen zal de uit voering van het gerezen denkbeeld thans nog niet kunnen geschieden. GEMEENTE-LICHTFABRIEKEN. (Afd. Electriciteit). Hoe moeilijk het is de toeneming yan het stroomverbruik met eenige nauwkeurigheid vooruit te schatten, kan wel hieruit blijken, dat in 1906 die toeneming bedroeg 64 en in 1907 en evenzoo in 1908 niet meer dan on geveer S Dat onzekere ramingen voor de eerstvolgende jaren een ge volg van deze geweldige schommelin gen moesten zijn, is niet meer dan na tuurlijk. Nu het evenwel schijnt te blijken, «Jat B. en VV., wat het particuliere •troornverbruik betreft, vrijwel op het doode punt gekomen zijn, kon een hoogere raming dan van 2 vermeer dering niet wel voorgesteld worden. Die geringe toeneming van de vraag naar electrischen stroom heeft intus- schen ook B. en W. tot de meening ge bracht, dat verlaging van tarief ern stige overweging verdient. Dat evenwel de gemiddelde eenheids prijzen in deze begrooting iets hoo ger geraamd zijn, dan in die van het vorige jaar, vindt zijn grond in de omstandigheid, dat sommige groote stroomverbruikers minder stroom af nemen dan vroeger en dus in een hoo ger tarief verv allen. Van invloed is ook het moer in zwang komen van metaaldraadlam pen, die bij gelijke lichtkracht aan zienlijk minder stroom eischen dan de kooldraadlampen, en voor den afne mer voordeelig zijn, zelfs al moet een eenigszins hoogere eenheidsprijs be taald worden. Afd. Gas. Nadat de Begrooting was ingedieno Is gebleken, dat in het onderdeel, be trekking hebbend op de Lichtfabrie ken, eenige wijzigingen moeten wor den aangebracht. Vooreerst is door een vergissing het aanleg-kapitaal te groot aangegeven geworden, en daardoor ook de ver plichte aflossing te hoog geraamd daar evenwel op de verschillende be zittingen wordt afgeschreven tot een bedrag, dat niet onaanzienlijk hooger is dan dat van de verplichte aflossing, on die afschrijving van het eigenlijke aanleg-kapitaal onafhankelijk is, is de bedoelde vergissing van geen in vloed op de batige saldo's. Verder scheen het wenschelijk, om op sommige bezittingen iets ruimer af te schrijven dan aanvankelijk be doeld was. De batige saldo's van bel de lichtfabrieken worden daardoor uit den aard der zaak minder. En ein delijk werd in den loop van dit jaar een contract voor electriciteits-leve- ring gesloten met een groot verbrui ker, waardoor zoowel de ontvangsten als de uitgaven (voor kolen) hooger moeten worden geraamd. Deze wijzigingen hebben ten gevol ge, dat debatige saldo's voor de afdee- lingen Ga3 en Electriciteit resp. wor den teruggebracht tot 89725.82 1/2 en f 17.121/2. SLACHTHUIS. Herhaaldelijk wordt met een soort van teleurstelling en misnoegen gewe zen op het nadeelig saldo van het Openbaar Slachthuis. Naar do mee ning van B. en W. ten onrechte. Ma ken de berichten en verslagen over an dere slachthuizen oppervlakkig een gunstiger indruk, nadere beschou wing leert, dat ook hierbij de schijn dikwijls bedriegt. Zoo wordt b.v. in het verBlag over het slachthuis in één gemeente gewe zen op een „voordeelig saldo" van ongeveer /3000, maar daargelaten dat zulk een uitkomst zou strijden met Art. 254 G. VV., verschijnt dat saldo in een geheel ander licht zoodra men be merkt, dut voor afschrijving nog geen f 273 werd besteed, terwijl op dien post alhier ruim f 13000 meer werd uit betaald. In andere gemeenten wordt nóch rente nóch aflossing in rekening ge bracht en het aldus verkregen voor- doelig verschil tusschen Ontvangsten en Uitgaven, als bate in de gemeente kas gestort. Had men in een bepaal de gemeente, waar men evenzoo te werk gaat, voor rente en aflossing evenals te Haarlem ƒ35,800 betaald, dan zou daar het voordeelig verschil van 1350Ü zijn omgezet In een nadee lig saldo van 22300. BALANS. Wegens de voorgestelde wijzigingen zal de balans der begrooting de vol gende bedragen moeten aanwijzen Inkomsten Gewone 2215566.24. Buitengewone 139013. In totaalf 3534579.24. Uitgaven. Gewone: 2247488.24. Buitengewone: ƒ1287091* In totaal 3534579.24. (Ongecorrigeerd). HAARLEMSCHE KORFBALCLUB. Opgericht ia hier een korfbalclub, genuamd H. O. C. (Haarlemsche open luchtspel club). Op den spelleiderscureus te Breda, vanwege den Ned. Bond v. Lich. Opv., die ook door eenige Haarlemsche da mes en heeren is bezocht, werd groo te verb&zing uitgesproken over het feit, dat in Haarlom geen korfbalclub bestond. Eenige dames hebben zich kort daarop tot den heer S. de Groot, alhier, gewend met de vraag of deze kans zag een dergelijke club op te richten. De heer De Groot heeft er zich toen voorgespannen, zich in ver binding gesteld met den kapitein-adju dant, den heer W. C. Schönstedt, voor zitter der afd. Haarlem van den Bond v Lich. Opv., die zijn medewerking verleende, waardoor de inmiddels ge constitueerde club het terrein voor de cavalerie-kazerne iederen Zondagmor gen kan bespelen. De club bestaat uit ruim dertig leden, en zonder twijfel zullen 6po©dig meerderen toetreden om dit gezonde en geanimeerde open luchtspel voor dames en heeren te be oefenen. liet bestuur wordt gevormd door do heeren De Groot en J. M. Beets, voorzitter en vlce-voorzitter, de dames A. de Klerk en H. W. van Bil- dorbeek, le en 2de secretaresse, J. B. M. Spuybroek en H. P. Jongeleen le en 2e penningmeesteresso. Tot captain is gekozen de heer P. C. <le Jongh, tot terrein-commissarissen de heeren Groen en P. Jongcpier. Inbrekers gepakt Na verhoor door den rechter-com missaris zijn naar het Huls van Be waring overgebracht twee bekenden der justitie, I), en C., verdacht van de laatste Inbraken te hebben gepleegd. D. werd onlangs reeds aangehouden na de inbraak bij de Gebra. Merena, maar moest toen wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten worden. Kerkschilderingen. De ontbloote stukjes schilderwerk in de boven-gewelven van de Nieuw© Kerk zijn gedeelten van het wapen van Noord-Holland, dat geschilderd is op een doek voji Fransch© lelies. Hot is vermoedelijk werk van den Ilaarlemschen schilder Saenreda^. Van een bepaalde „vondst" kan niet gesproken worden. Het was be kend, dat er schilderwerk in de kerk aanwezig was, zelfa is er op het museum alhier een afbedlding daar van te vinden. De kerkvoogden had den do werklieden van den heer Van Niel dan ook gewaarschuwd. COMMISSIE TOT OPLEIDING TYPOGRAFEN. De onlangs door de Kamer van Ar beid voor de Drukkersbedrijven saam gestelde commissie tot opleiding voor typografen, vergaderde Donderdag. Tot voorzitter werd bij acclamatie benoemd de heer J. L. E. I. Breda Kleijnenbörg, terwijl tot secretaris werd aangewezen de heer J. Gerritsz, secretaris van bovengenoemde Kamer van Arbeid. In plaats van den heer J. C. Peere boom, die als lid bedankt heeft, werd benoemd de heer H. A. van Olphen, patroon-lid. Lichtfabrieken. Blijkens een bijlage op de Memorie van Antwoord op de afdelingsversla gen betreffende de Begrooting voor 1910, heeft onlangs een groot afne mer een contract met de Lichtfabrie ken afd. electriciteit afgesloten tot een jaarverbruik van 50.000 K.W.U. voor de som van 2000. SCHOTEN. Sedert eenige dagen wordt de werk man De W., werkzaam aan de Werf Conrad alhier, vermist. Zijn gezin, niet gewoon zijnde aan dit uitblijven, verkeert in groote ongerustheid. Bij de echtgenoot© van den 70-jarl- gen bakkersknecht G., wonende aan de Soendastraat alhier, bestonden reeds lang plannen, om zich metter woon in Amsterdam te vestigen. Haar echtgenoot, die zich daarte gen steeds verzette, wist zij evenwel niet over te halen. Doch gisterenmor gen, toen de oude man van zijn nacht arbeid in de woning terugkeerde, vond hij deze geheel ledig. Met ach terlating van wat hij het noodigst Hon hebben, was de vrouw met haar twee dochters naar Amsterdam vertrok ken. HEEMSTEDE. FEESTVIERING. Onder blijken van groote belang stelling vierde Donderdag het gouden echtpaar P. Wiedijk en echtgenoot© hun vijftigjarige echtvereeniglng. Door de gezamenlijke buren was dezer dagen een eerepoort opgericht, die gisteravond verder was versierd met bloemen, gulrlanders en lampions hetgeen een prachtig gezicht oplever de. Omstreeks half negen arriveerde de muziekvereeniging „Harmonie", om het gouden echtpaar een serenade to brengen. Verschillende stukjes wer den ten gehoore gebracht, die alle zeer goed werden uitgevoerd. Onder het spelen vertoonden zich de oude luidjes, omringd door hun kin deren en kleinkinderen. Al dadelijk ward een dansje gemaakt, waaraan het gouoen echtpaar even goed met groote opgewektheid mededeed. Bij het ontsteken van bengaalsvuur kon men zich eenig denkbeeld vormen van de honderden menschen, die ter eere van het echtpaar waren samen gestroomd. Een woord van dank komt zeker aan de buren toe voor de aardige at tentie. Zondag vergaderen de kruideniers te Heemstede om te geraken tot een algemene sluiting van de kruideniers winkels op Zondag. BENNEBROEK Begin November zal in het vereenL- gingsgebouw alhier door de afdeeling Bennebroek van den R. K. Volksbond een openbare vergadering worden ge houden, waarin als spreker zal optre den de heer v. d. Berg, rector te Rot terdam. Vele muntgasmeterverbruikers be ginnen thans te klagen over de lange termijn voor het ledigen der meters het Is reeds ruim vijf weken geleden, dat de meters werden geledigd, zoodat er nu gebrek aan 21/2-centstukken komt. Deze zijn wei te bekomen aan de gasfabriek, doch deze staat ln Heemstede en 't komt menigeen niet gelegen dit reisje te maken. Nu de winter aanstaande is, zou in een groo te behoefte voorzien worden, wanneer deze meters b.v. om de veertien dagen werden geledigd, of de 21/2-centstuk- ken ook in Beunebroek verkrijgbaar werden gesteld. HAARLEMMERMEER. Een 14-jarige jongen te Nieuw-Ven- nep, die een paar dagen geleden ruzie met een andoren jongen had, kwam dezen nu tegen op den Venneperweg, en werd nog zoo kwaad, dat hij naar hem toe kwam en hem op het onver wachts met een mes stak. Gelukkig kwam de stoot niet met volle kracht aan, zoodat het mes nu enkel maar door de k leer en, even de huid raakte. HALFWEG. Aan de bijzondere school alhier is tot onderwijzer benoemd de heer J. Gielstra, te Ouddorp, zoodat in beide vacaturen nu is voorzien. SLOTEN. Tegen verschillende winkeliers ln deze gemeente is proces-verbaal opge maakt, wegens het in hunne winkels voorhanden hebben van ongeijkto afgekeurde maten en gewichten. Te Sloterdijk zal Zondag, vanwege 'le geitenfokvereeniging, die aldaar 3 jaar bestaat, eene tentoonstelling ge houden Nvorden van Zwitsersche bok ken en geiten en de afstammelingen, door kruising verkregen. VELSEN. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. 't Was enkel het verzoek van den Raad van State om nadere inlichtin gen va zake het door den Raad geno men besluit tot niet-toelating der nieuw-gekozen Raadsleden, dat Don derdagmiddag den Gemeenteraad van Velsen bezig hield. De notulen werden aangehouden tot de volgende vergadoring, die 26 dezer zal gehouden worden. De Raadsvoorzitter meende, dat al le mogelijke inlichtingen gegeven wa ren, doch bij de beraadslagingen bleek, dat men nog een viertal mce- deelingen wenschte to doen. Gelijk men zich herinneren zal, weigerde de Raadsmeerderheid de toelating dor nieuw-gekozenen op grond, dat e-cn der stembureaus te vroeg gesloten was en een aantal kiezers hun stem niet. meer konden uitbrengen. Een belangrijke rol in deze quaestie speelt de klok van het stembureau, die geleverd werd door den horloge maker Vreden. Op het politiebureau werd die klok gelijk gezet volgens den officieelen tijd. De heer NETSCHER nu deelt mee, dat de horlogemaker Vreden bij 't af nemen der klok des middags gezegd heeft, sprekend tot de klok „Jongen, je hebt slecht geloopen vandaag je bent 31/2 minuut verloopen Deze mededeeling heeft Vreden gedaan aan den burgemeester bij diens onderzoek naar het gebeurde. Ook wensebt de heer Netscher meedeeling aan den Raad van State van 'de namen der drie kiezers, die zich bij den burge meester hebben vervoegd op diens op roep van kiezers, die zich in het stem lokaal bevonden, in den tijd tus schen het sluiten van de stembus en 5 uur. De heer VERMEULEN wil dan ook de verklaring overleggen, dat de heer Van der Does, voorzitter van het stembureau, den heelen dag den tijd van de klok heeft vergeleken met dien van zijn horloge en dat deze twee tijdsaanwijzingen overeenkwamen. Ook de hoofdcommies ter secretarie, de heer Atema, heeft op die wijze de klok gecontroleerd. Zijn horloge was echter om 3 uur blijven stilstaan, 'lot dat tijdstip wees zijn horloge denzelf den tijd ais de klok. Tegenover de door den burgemeester afgelegde ver- klaring van Vreden wil de heer Van der Does, voorzitter van het stembu reau, berichten aan den Raad van State, dat Vreden tegen hem persoon lijk heeft gezegd, toen er aanmerking was gemaakt op het loopen van do klok „Ze benne gek, ze benne gek met d'r klok. M'n klokken hebben toch altijd goed geloopen I" Voorts wilde de heer NETSCHER nog opnemen de verklaring van den stationschef, dat de trein uit IJmui- den, die nog kiezers meebracht, dien dag op tijd binnen was, waaruit zou blijken, dat de kiezers, die in een rij tuig waren afgehaald, nog vóór 5 uur op het stembureau geweest waren. De bijvoeging van den weg, dien het rijtuig genomen had, alsmede de lengte van dion weg, werd niet noo- dig geacht. De heer VAN TUYLL wenschte nog meedeeling van hot feit, dat een Raadsminderheid voor de toelating der verkozenen was geweest. In een rapport aan den Raad van State zullen deze meedeelingen wor den samengevat. De heer NETSCHER legde nog uit, dat de gang van zaken deze is. De Raad van State benoemt een rappor teur. Na onderzoek van de aangele genheid brengt de rapporteur in een openbare vergadering van den Raad van State verslag uit, waarna de Raad van State uitspraak doet. Bij de Rondvraag vroeg de heer ZEGEL voorziening in het gebrek aan een houten brug over eeu droge sloot; de heer VAN TUYLL wilde eeu paar electrische lampen op den weg bij do Tuchtschool. Op een vraag van den heer v. T., wie plaatsvervangend ge meente-ontvanger is, deelde de VOOR ZITTER inee, dat de heer Atema die functie vervult. De heer BOEKEL drong aan op be ter toezicht bij den spoorwegovergang aan Ruigenhoek. Daar is onlangs net bijtijds een ongeluk voorkomen. Nadat de heer FALK nog aange drongen had op meerdere verlichting van den Rijksstraatweg bij de Roorn- sche kerk te IJ muiden, ging de Raad in geheime zitting over. IJMUIDEN. In de vergadering der stakers van Donderdagmiddag werd besloten, op het eens ingenomen standpunt te blij ven staan. Van de nieuwe voorwaarden der reeders, die alleen per strooibiljet werden bekend gemaakt, werd geen kennis genomen. Een aantal varensgezellen, op ad vertentie gelokt naar LJmuiden te ko men, om als stoker of matroos te gaan varen, keerden terug. Verplaatsing van het Trawler bedrijf naar het Buitenland? Naar het bestuur van de Reeders- vereenlging ons meldt, wordt er door de directies van eenige groote traw lermaatschappijen ernstig over ge dacht, hot bedrijf naar liet buitenland te verplaatsen, daar de onderhande lingen met de stakers op het doode punt zijn gekomen en men niet ver der toegeven kan. Onze berichtgever meldt ons Het begint voor den vischhandel te nijpen. Een drietal groote vischhan- delaren is naar Engeland vertrokken, om betrekkingen aan te knoopen. Op nieuw Is aan Engeische reeders ver zocht trawlers en carriers te zenden, welk verzoek ondersteund wordt door reeders-patroons en den directeur van de Visschershaven. De loonlijst geldende voor 18 roede- rijen, tellende 85 booten ls gisteren notarieel vastgesteld. Hedenmorgen 4 trawlers aan de markt, waarvan 3 werden afgeslagen. Ook daarvan staakte het personeel. Vijf varkens, die in een beestenwagen waren, werden gedood. Een drietal passagiers werd gekwetst en een con ducteur licht aan den pols gewond. Het verkeer werd niet gestremd. De oorzaak schijnt het rijden op een ver keerd spoor, door verkeerden wissel stand. VERWAARLOOSDE KINDEREN. Een weduwnaar wonende te Leeu warden, had kennis gemaakt met een weduwe met drie kinderen uit Sneek. Hunne kennismaking leidde tot een huwelijk en de man kwam met zijn kinderen naar Sneek over. Maar nu kwam ook uit, dat hij geen twee, zoo ais hij haar had verteld, maar.... ze ven kinderen had. Gevolgen daarvan waren veel huiselijke twist en in erge mate verwaarloozing van de kinderen van don manzoo erg, dat de buren zich hun lot aantrokken cn reeds stap pen hebben gedaan bij de bevoegde macht tot ontzetting der ouders uitde ouderlijke macht cn om deze kinderen te behoeden voor lichamelijken, zede lijken en maatschappelijken onder gang. Doch het bleek, dat daarvoor ƒ1500 ncodig zou zijn, waarvoor door het Rijk 1000 wordt bijgedragen. Geluk kig is in het ontbrekende voorzien en heeft iemand, met deernis vervuld over het lot deze* ongelukkigen, ƒ400 geschonken, terwijl de buren met in- tcckeningslijsten nog ƒ130 wisten te verkrijgen, zoodat de benoodigde kos ten gevonden zijn. In afwachting van de beslissing en vooral omdat directe voorziening in den hoogst treurigen toestand dozer kinderen dringend noodig was, zijn ze ter verzorging opgenomen in het Stads-Armhuis te Sneek. (Leeuw. Ct.) INBRAAK. In hel hotel „Hof van Brabant", aan de Korenmarkt te Nijmegen, is dief stal met braak gepleegd. Een bedrag van ƒ625 is uit een lessenaar ont vreemd. De dief heeft zich door een kelderraam toegang verschaft. BRANDEN. Onder de gemeente Zevenhuizen bij den Zuidplaspolder is de stalling van den bouwman Van Vliet afgebrand. Drie paarden kwamen in de vlammen om. liet gebouw was verzekerd, de paarden niet. DE KINDERVERLAMMING. In de Leidsche raadsvergadering heeft dr. Meuleman, arts, een inter pellatie tot B. en W. gericht, naar aanleiding van de in deze gemeente voorkomende gevallen van z.g. kin derverlamming. De paniek onder de ouders der leerlingen van de eerste klasscholen is zoo groot, dat de moe ders do kinderen uit de school houden zoodat deze scholen bijna geheel ont volkt zijn. Hoewel hij het gevaar vrij denkbeeldig acht, zou hij toch wen- schen, dat deze scholen worden ge sloten. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. daartoe het recht niet hebben, om dat deze ziekte niet tot de besmettelij ke ziekten wordt gea-ekend en het ge neeskundig staatstoezicht daartoe ook geen stappen bij de regeering wil doen. Zij zullen echter vacantie geven en de scholen des-infecteeren. Het aantal gevallen bedraagt ook volgens den burgemeester 17, doch daaronder zijn er enkele van 12 jaar. B. en W. blijven diligent. UIT DE DIAMANT-INDUSTRIE. Blijkens het Weekblad van den A. N. D. B. zal de Bond weldra eene nieuwe campagne tegen de clandestie ne leerling-kweekers ondernemen. gen, dat de bevoegdheden en 'de on derlinge verhoudingen van het be stuur en de comités in de statuten worden vastgelegd. De kascommissie werd herkozen. Na afdoening van enkele huishoude lijke zaken, werd de vergadering ge sloten. GEEN HERFSTVACANTIE. Naar men verneemt, hebben B. en W. van 's-Gravenhage besloten, niet in te gaan op een verzoek om herfst- vacantie op de openbare scholen voor lager onderwijs in te voeren. RUSLAND EN FINLAND. PETERSBURG, 22 Oct. (Reuter.) Morgen zal een Keizerlijk manifest worden gepubliceerd over de betalin gen, die door het Finsche departement van financiën aan de Rijksschatkist moeten worden gedaan voor oorlogs doeleinden, als vergoeding voor de vrijstelling der bewoners van het Grootvorstendom Finland voor den persoonlijken dienstplicht. WERKSTAKING. HALLE AAN DE SAALE, 22 Octo ber. (Reuter.) Naar do bladen melden vertrokken hedennacht, tengevolge der ongeregeldheden onder de stakers der Mansfelderkopermijnen, drie com- pagniën van het 36e regiment fuse liers en eenige compagniën van het 66e regiment infanterie naar het ter rein der staking. Bij de koperpletter ij zijn vier machinegeweren opgesteld. IIET NIEUWE SPAANSCHE KABINET. Tot ministers van onderwijs en jus. titie zijn respectievelijk benoemd de heeren Barosso en Martinez del Cam- po. Het nieuwe kabinet zal heden avond te 10 uur beëedigd worden. AARDBEVINGEN. ACIREALE, 21 Oct. (Reuter.) Te 6 uur hedenavond hadden nieuwe aard schokken plaats, die ernstige schado toebrachten aan de dorpen Sorba, Co- rlco, Linera en Mangano. Tien huizen vielen in. Vele andere scheurden. Een persoon werd onder het puin bedol ven. De bevolking bracht den nacht ln de open lucht door. De schokken du ren voort. De autoriteiten en troepen komen aan om te helpen. Openingskoersen van 22 Oct. 1909, LABOUCHERE O YENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was met vaste tendenz. 2 1/2 Certific. N.W.S. 77 15/16, 3 Certific. N.W.S. 92 1/8, Consols 87 1/16 Hope's 87, Russen 1909: 93 1/8. TABAKSAANDEELEN luier: Bind- jey 103, Deli Mij. 465/8, Nieuwe Asa- han 80, Rotterdam Deli 370, Senem- bah 450, ongeanimcerd. PETROLEUM-AANDEELEN. Dordt- sche Petr. 175, Koninklijke 450. MIJNAANDEELEN. Ivetahoens 270, Proferente 420, Cultuur Vorstenl. 179 1/8, Actions id. 1331/2, Hand. Mij. 1771/2, Suiker Cultuur 1151/4, Great Cobar 130. DE AMERIKA ANSCHE MARKT opende iets vaster. Denver 47 3/4, Erie 33 1/4, Kansas 44, pref. 70 1/8, Missouri 47 5/8, Rock Island 39, Southern Rails 31 1/2, Uni on Pacific 202, Wabash 2111/16, Wab. Pittsburg 9 3/4, Steel 90 1/4, Car ren 691/4, C. Marine's 7 3/16, Preferente 23, 4 1/2 Bonds 711/8, Ontario 47 1/2, Amalgamated 82 3/8, Un. Cigars 82, Un. Copper 10 1/8, Pittsb. Coal 21 1/2, Anglo A 22 3/4, South Iron Steel 18 3/4. TREINENBOTSING, 'Op de lijn AlmeloCoevorden van de Noord-Ooster Locaal Spoorweg- Maatschappij is gisteren nabij Den Ham een trein op een slilstaanden goederentrein geloopen. Van dezen laatste werd een wagen vernield. Voetbal. Zondag 24 October a.s. ontvangt de II F. C. aan de Spanjaardslaan Sparta uit Rotterdam. VOETBAL. FR. KONERT. De bekende Sparta-speier Fr. Ko- nert, die naar Antwerpen vertrekt en niet meer voor zlin Rotterdamsche voreeniging zal kunnen uitkomen, gaat nu in de Antwerp F. C. (Belgi sche le klasse) spelen. Op 31 October zal hij te Luik tegen de F. C. Liègeois voor 't eerst zijn steun aan de Ant- werpsche club verleenen. VOETBALLERS GEVRAAGD. In het Rotterdamsch Nieuwsblad stond de volgende advertentie VOETBAL1 In een nette, fatsoenlijke club kun nen nog eenige nette jongens ge plaatst worden. Zij, die reeds in een club geweest zijn, genieten de voor keur. Br. fr., No. 1926, Bur. van dit blad. liet Sportblad merkt erbij op We gaan vooruit. Binnenkort prijkt er onder„salaris naar bekwaam heid", of iets van dien aard l NEDERLANDSCHE HARDDRAVE RIJ- EN RENVEREENIGING. Donderdag werd op het bureau der Nederlandsche Harddraverij- en Ren- vereeniging, onder voorzitterschap van den heer F. W. C. H. baron van Tuyll van Serooskerken, de algemeen e vergadering dezer vereeuiging gehou den. De aftredende bestuursleden de hee ren jhr. E. Boreel, Th. A. v. d. Broek en jhr. E. \an Loon werden met groo te meerderheid herkozen. De voorzitter, die den wensch ken baar had gemaakt, definitief te willen aftreden, werd bereid gevonden, voor- loopig, totdat de statutenwijziging zal hebben plaats gehad, aan te blijvon. Vervolgens werd een commissie be noemd, bestaande uit de heeren graaf E. van Bylandt, J. Meier, C. E. ter Meulen, jhr. Rutgers van Rozenburg en jhr. C. de Pesters, welke heeren zullen onderzoeken, of het wensche lijk Is, de statuten zoodanig te wljzl- HAARLEM. ONDERTROUWD 22 October. C. L. Schoorl en M. H. Raaphorst. BEVALLEN 20 October. A. M. de Winter, geb. Snoeks, z. A. G. Kan, geb. Deen, d. OVERLEDEN 21 October. C. C. Vallenduuk, geb. Hofman, 75 j., Tulpenstraat. C. G. van Mastwijk, 43 j., Ged. Volders gracht. A. Zwart, geb. Arendsen, 44 j., Kleine Houtstraat. HAARLEMMERMEER". ONDERTROUWD J. A. Wólfert en J. v. d. Bogert J. A. Kemp en J. v. d. Pol. GETROUWD A. Jansen en A. de Gier. A. Lj Kroes en A. Horchner. BEVALLEN T. Offerman, geb. Slijkoord, z. L. Troost, geb. Eveleens, z. A. Pan- nekoek, geb. Vreeken, d. A. Nieu- weveen, geb. De Zanger, z. C. van Keulen, geb. Verhulst, d. G. C. Roos, geb. Peters, z. J, Evers, geb. Van Loo, z. G. Blokker, geb. Noor- loos, d. M. M. Teeuwen, geb. Vis ser, z. G. Ieendertse, geb. Van Ga meren, d. OVERLEDEN G. de Koter, 71 j. Ca. Bezemer, 67 j. N. Stokn an, 75 j. J. Johannls- se, 1 j. W. Bies, 61 j. C. Bart 9 mnd. A. van Beusekom, 15 4. II. A. van Stav«den, 6 rowL HEEMSTEDE. GETROUWD J. A. Prins en P. H. Goteling. BEVALLEN I P. v. d. Klashorst, geb. De Haas, 8* OVERLEDEN M. J. Viehof, 41 j. HAARLEMMERMEER. Graanmarkt. Aangevoerd en verkocht te Hoofd dorp op 21 October 1909 Witte tarwe, 5.408.50 per 80 kilogr. i Haver, 67 per 100 kil. Rogge, f 55.50 per 75 kil. Wintergerst, 4.755 per £5 kiL Groene erwten, f 915 Der»u5 kil.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2