BtaseaUad Kerk eo School Rechtszaken Letteren en Kunst Sport en Wedstrijdea Gemengd Nieuws Kort Nieuws. Burgerlijke Stand HOFBERICHTEN. Éls Hendrik Is voornemens van I November in Den Haag te var- i, op welke dagen jachtpartijen plaats hebben op de velden on- tessonaar. TWEEDE KAMER. De verveling die de zitting van gis teren kenmerkte, werd In den middag Verbroken door een levendig incident, uitgelokt door het reeds in Het Volk aangekondigde voorstel van de soci aal-democratische fractie om het Bu reau der Kamer te verzoeken een brief van rouwbeklag te zenden aan de kinderen van Francisco Ferrer .De heer Troelstra leidde het voorstel zeer kort in, met een herinnering aan de J»kendö feiten en verwijzing naar een praecedent: het zenden van een brief van rouwbeklag aan de familie van den vermoorden Koning van Portu gal. Toen hij zijn voorstel echter breeder wilde toelichten, meende de voorzitter de Kamer eerst voor de be slissing te moeten plaatsen of zij het voorstel van den heer Troelstra wel in behandeling zou nemen. Ofschoon de heer Lobman die opvatting deelde en de gansehe rechterzijde het blij kens herhaalde interrupties met hem eens was, kreeg de heer Troelstra ten slotte toch de gelegenheid zijn voor stel toe te lichten. Vooraf hadden de heeren Schaper en Borgesius dit ïecht voor den heer Troelstra opge- ëischt en had do heer Duys gedebu teerd met den uitroep dat men blijk baar ,,bang voor de toelichting was." De heer Troelstra bepaalde zich in middels tot een kort woord ter aan beveling van zijn voorstel. Hij deed uitkomen de verontwaar diging bij alle volkeren, ook bij een groot deel van ons volk over de te rechtstelling van Ferrer die gefusl- leerd werd, zonder dat zijn rechters hem in staat hadden gesteld tot be wijslevering van zijn onschuld. Over die daad, zoo meende de heer Troel stra, moesten de vertrouwensmannen van alle naties zich uitspreken en ze ker die van Nederland, de bakermat ,-an de vrijheid; van Nederland waai- in vroeger eeuwen gestreden was voor- de vrijheid van geweten. Na deze toelichting achtte de voor zitter opnieuw den tijd gekomen om aar. de Kamw v«m* te sMlen 't voor stel om eeu jM-iei «un rouwbeklag te zenden, niet verder te behandelen. Dit voorstel van den voorzitter werd door den heer Borgesius ondersteund. Hoezeer ook anderen dan de sociaal democraten bedroefd en ontstemd wa ren over het gebeurde in Spanje, het ging z. i. niet aan dat het Nederiand- zche Parlement zich zou uitspreken over eene rechterlijke beslissing In Bpanje, en, zij het in den vorm van een brief van rouwbeklag, zou pio- iesteeren tegen het optreden van do Bpaansche Regeering. Ten slotte vetrd besloten met 70 tegen 8 stem man het voorstel van den heer Troel stra niet in behandeling te nemen. A "Veen d6 sociaal-democraten en do beer Thomson waren vóór behande ling. In den voormiddag waren, behalve eenige kleine ontwerpen, waaronder dat tot verbetering van de haventoe- «tanden te Semarang, aangenomen de wetsontwerpen tot wijziging van de Gemeentewet en tot regeling van de wijze van zekerheidsstelling voor gemeente-ambtenaren. Eenige discussie was aan de aan neming der voorstellen voorafgegaan. De heer Treub had een amende ment verdedigd om ook aan de sub ontvangers het recht te geven dwang bevelen uit te vaardigen en Minister Heemskerk had, ofschoon hij het denkbeeld niet aanbeval, zich er niet tegen verzet. Maar de heeren Van Id- ainga en Van der Velde oordeelden het reeds een fout van de bestaande wet dat de ontvanger deze bevoegd heid had en wilden die fout niet ver- grooten door nu nog hetzelfde recht aan de sub-ontvangers te geven. Het amendement viel met vrij groote meerderheid, een lot dat later ook aan een amendement van de Commis sie van Rapporteurs beschoren was. Dit amendement bedoelde te bepa len dat de borgtochtenvereenigingen konden volstaan met de storting van een waarborgkapitaal van ten min ste 20.000, terwijl bij het ontwerp dit minimum op f 40.000 werd gesteld. De heer Patijn wilde in het geheel geen storting van een waarborgkapi taal. Hij vond dien eisch onredelijk en zonder zin; onnoodig en overbo dig; bemoeielijkend de oprichting van vereenigingen die voor de storting van waarborgkapitalen bezwaarlijk te plaatsen obligatieleeningen zouden moeten aangaan. Intusschen betoog de de Minister dat het eischen van waarborgkapitalen noodig was om vereenigingen te krijgen op breeden grondslag en omdat het practisch tot bezwaren aanleiding zou geven even tueel verlies te verhalen op de lndivl- dueele leden der borgtochtenvereeni gingen. Om drie uur begon de Kamer nog met de behandeling van het wetsont werp regelende de lotsverbetering Van directeuren en commiezen der posterijen en telegraphie. In een breedvoerig betoog bestreed heer Helsdingen het wetsontwerp, bt hoogere, reeds goed bezoldigde Ambtenaren, met name de commiezen bevoordeelde en geen lotsverbetering jlnhield voor de lagere beambten; dat de ontevredenheid in het corps ver grootte en dat in ieder geval eerst .had moeten komen na een gansche reorganisatie van post- en telegrafie, èchoon geen schitterende resultaten daarvan verwachtende, had ook de heer Bogaardt gaarne reorganisatie voorstellen Ingediond willen zien. HIJ volstond nu met het ontwerp op ee nige ondeTdeelen to critiseeren. Het schijnt de bedooling te zijn de Kamer nog dezo week op trecès te doen gaan. In die veronderstelling vroeg do heer Hubrecht althans het voorstel tot het instellen van een enquête naar do Inrichting der Depair tem enten van Algemeen Bestuur dat onderaan de agenda stond, na terugkeer der Ka mer het eerst te behandelen. Er werd daaromtrent niets beslist, zoomin als over het tijdstip waarop zal behan deld worden de conclusie van het rap port dor Commissie voor de geloofs brieven, welke conclusie van de meerderheid althans strekt den heer Ruys de Beerenhrouck, gekozen In Gulpen, als Kamerlid toe te laten. Üe minderheid dar Commissie ver langt eerst nog nadere inlichtingen van den Minister van Binnenlandsche Zaken over feiten in nadere adressen ter kennis van de Kamer gebracht. NEDERLAND EN PERZlé. Naar do „N. Ct." verneemt, heeft de Re&oering besloten den gezantschaps- post te Teheran, die sedert de ver plaatsing van jhr. rnr. Da Sturler naar Athene onvervuld was gebleven, weder te bezetten. GOUVERNEUR-GENERAAL IDENBURG. Men meldt uit Den Haag: Het vertrek van den Gouverneur- Generaal Idenburg ter aanvaarding van de reis naar Ned.-Indië kenmerk te zich Donderdagochtend aan het Holl. Spoorstation door een grooten toevloed van autoriteiten, vrienden en kennissen, die den benoemden op- perlandvoogd een afscheidsgroet wil den brongen. De heer en mevrouw Idenburg be vonden zich reeds even 9 uur op het perron, waar de Minister van Kolo niën, de heer De Waal Malefljit, ook reeds aanwezig was. In het half uur, dat de Gouverneur- Generaal nog voo rzich had, werd hij van alle kanten met handdrukken be groet, door ministers. Kamerleden, gezanten, enz. De heer Idenburg bedankte ieder voor de vriendelijkheid en belangstel ling. Dames boden mevrouw Iden burg bloemen aan. Een talrijke menigte op het perron was getuige van het hartelijke af scheid. De bovengemelde stoet volgde den gouverneur tot aan den trein en na dat deze zich in beweging had gesteld wuifde men don vertrekkenden met handen en hoeden toe. AUDIËNTIE LOVINK, De heer H. J. Lovink, a.s. dir. van landbouw in Ned.-Indië, zal aan hen die hem over onder dit departement ressorteerende aangelegenheden wen- schen te spreken, daartoe de gelegen heid geven op Vrijdag en Zaterdag 29 en 30 Oct., van 10 tot 1 uur, in het gebouw van het Dep. van Koloniën. Hun die van deze gelegenheid wen- schen gebruik te maken, wordt ver zocht het voornemen daartoe vóór Woensdag 27 dezer, aan laatstge noemd departement kenbaar te ma ken, onder vermelding van qualiteit en woonplaats en onder mededeeling op welken der beide vastgestelde da gen men bij voorkeur wenscht te ko men. ZONDAGSRUST. De Nederlandsche Barbiers- en Kap pers bond (patroons) heeft naar aan leiding van de bekende circulaire in zake beperking van Zondagsarbeid in 30 plaatsen van hot land eene en quête gehouden naar de wensciielijk- heul van Zondagsluiting voor kap pers- en barbierszaken. De uitslag was, dat 80 pet. van de gevestigde patroons zich uitspraken voor een ge heel verbod van Zondagsarbeid in het kappers- en barbiersbedrijf, niet al leen voor liet personeel, doch ook voor de patroons. Do cijfers der enquête zijn door het hoofdbestuur aan den minister opge zonden. SCHUTTEVAER, De 47ste algemeen© jaarvergadering van de Schippersvereeniging „Schut- tevaer", zal te Hoogeveen gehouden worden, alwaar dan tevens een ge- denkteeken zal onthuld worden op het graf van het onlangs overleden hoofdbestuurslid J. IJmker. ONTPLOFFING TE KATWIJK. BIJ gunstig weder zal door een dui ker een onderzoek worden ingesteld op de plaats waar "het wrak van de „Caledonia" ligt, of zich daar nog lijken van de omgekomenen bevin den. BRANDEN. De boarderrij van B. Heuver te Nieuwehrug (Fr.) is afgebrand. 'Al les was verzekerd, behalve het hooi. Oorzaak het vallen van een petro leumlamp. EEN PRIJSVRAAG VOOR DEN VREDE. De Algemeene Nederlandsche Bond „Vrede door Recht" heeft besloten tot het uitschrijven van een prijs vraag. Verlangd wordt een tooneel- stuk, tot opvoering geschikt, dat tot bet doel van den Bond In den uitge- breldsten tin nader brengen kan. De Bond gaat uit van de gedachte, de mededingers zooveel mogelijk vrij te laten in do wijze waarop zij het onder werp behandelen willen, hetzij dat *11 do tragische *i]d© van den oorlog in aangrijpenden vorm ten tooneele willen brengen, hetzij op satirische wijze den „gewapenden vrede" van onzen tijd willen hekelen, 't zij dat zij de ellende in het licht willen stellen, die de ooirlog brengt over het huisge zin, of hoe dan ook. Voor het bekroonde werk wordt een prijs van 500 beschikbaor gesteld. Inlichtingen geeft de voorzitter te 's-Gravenhage. De uiterste termijn van inzending is bepaald op 1 Maart 1911. Op verzoek van den Bond heeft zich eene commissie van beoordeeling ge vormd, bestaande uit: mevrouw Betty HoltropVan Gelder, mr. P. W. de Koning, Willem Royaards en mr. J. van Schevichaven, onder voorzitter schap van mr. M. de Pinto, den voor zitter van den Bond. GEEN CHOLERA MEER. Men seint uit Hattem: De vietr cholerapatienten zullen de barak verlaten aangezien zich geen enkel verschijnsel van cholera meer bij hen voordoet, zoodat ook hier de cholera geweken is. KOLONEL VAN DER CAPELLEN. De kolonel baron Van der Capellen zal zich Maandag aan de gevangenis te Sclieveningen melden tot het on dergaan van de vijf dagen gevange nisstraf, hem bij vonnis van de Haag- sche Rechtbank opgelegd wegens het bekende duel. STAATSCOMMISSIE NOORDZEE KANAAL. De installatie van de Staatscommis sie voor het Noordzeekanaal, door den Minister van Waterstaat, zal ver moedelijk wegens bijzondere omstan digheden, niet vóór begin November kunnen plaats hebben. AANRANDING. 'a Morgens om half drie werd1 de be jaarde Z., onder Heeg, aangerand door twee mannen en eene vrouw. Zij namen hem alles af, scheurden zijn ringen uit de ooren, mishandelden hem en wierpen hem in een sloot. Een uur later werd hij uit zijn benarde positie verlost. ONGELUKKEN. Te Tilburg geraakte een jongetje van drie jaren, Van M., onder een zwaren bierwagen. Het arme kind werden heide beenen zoodanig verpletterd, dat die vermoe delijk geamputeerd moeten worden. HET EéNDAAGS-KAMERLLD. Het bekende oud-Kamerlid W. van Manen Jzn., heeft op zijn request aan den minister van Financiën om scha deloosstelling van 1 Augustus af een afwijzende beschikking ontvangen met de mededeeling, dat de laatste jaren steeds de regel is toegepast om de schadeloosstelling te berekenen van den dag af der beëediging, op welke toepassing door de Rekenkar mer nimmer aanmerking is gemaakt en de Minister bovendien in die op vatting deelt. EEN MISDAAD, Het tienjarig dochterken van den heer Eduard Braeckman, herbergier te Lokeren, is sedert Vrijdagavond uit de ouderlijke woning verdwenen. liet kind dat voor haar ouderdom nog al groot is en zeer verstandig, werd Vrijdagavond door haar moeder om brood gezonden bij den bakker Van Acker, wonende op de wijk Ber- gendries. Het was toen ongeveer 5 uur. Het is bij Van Acker gekomen, heeft de brooden In een netzak gesto ken en is toen op weg gegaan naar huis, waar het niet meer is terugge keerd. Verscheidene menschen hebben het meisje op haren terugtocht ontmoet: zij was toen in gezelschap van een arbeider, een man van middelbare lengte, met een baard, dragend on der zijn vest een blauwen kiel. Uit het riviertje de Durne zijn schoenen en kousen opgevisebt, die herkend zijn als behoorende aan Ber tha Braeckman. Een landbouwer heeft verklaard Bertha te hebben zien gaan met ze keren B. een gehuwd man, vader van verscheidene kinderen. Later hoor den hij en nog twee anderen een kor ten schreeuw waar zij toen evenwel weinig aandacht aan schonken. B. is gearresteerd. Hij weet niet aan te geven waar hij van 5 tot 6 uur geweest is. Het lijk van een meisje is nog niet gevonden en ook geen spoor van een mogelijk nog in leven zijn. EEN SLUWE OPLICHTSTER! Eenige dagen geleden bracht een onbekende dame een bezoek aan een modewinkel te Dordrecht om een man telcostuum te koopen. Er werden er haar eenige voorgelegd en gepast, maar zij wenschte ook een costuum te zien dat in de uitstalling stond. Dit werd voor haar gehaald, maar het beviel haar evenmin als de andere, reden waarom zij stof uitzocht om daarvan een costuum op maat te ma ken, dat aan een opgegeven adres aan de Steegoversloot moest worden bezorgd. Nadat de dame was vertrok ken werden de haar vertoonde cos- tuums weer opgeborgen, maar den volgenden dag kwam men tot de ont dekking, dat er een verdwenen was. Alles werd nagegaan, maar vergeefs, zoodat er geen andere mogelijkheid scheen to bestaan dan dat de onbe kende dame van de gelegenheid dat de winkeljuffrouw zich een oogenblik verwijderd had om het costuum uit de uitstalling te halen, gebruik had gemaakt, om het thans vermiste cos tuum onder hare kleeren te verher- gen, Hoe het moeeliik was dat dit niet bij het maatnemen zou zijn ont dekt bleef een raadsel, maar het ver moeden werd nog sterker, toen de da me aan het opgegeven adres aan de Steegoveirsloot niet bekend bleek te zijn. De politie van het gebeurde in kennis gesteld, zettte toen haar on derzoek voort, met het resultaat, dat de verdachte vrouw te Rotterdam op gespoord en het gestolen costuum in hare woning in beslag genomen werd. Zondagavond vervoegde zich bij den winkelier een heer uit Rotter dam, die hom vertelde een broeder der bewuste dame te zijn en zich be reid verklaarde het gestolen costuum alsmede het bestelde te betalen, wan neer hij van de zaak verder geen werk wilde maken. Hij zou zelf later komen afrekenen. De winkelier ver trouwde de zaak echter maar half en deelde zijne ontmoeting aan de poli tie mede. Van de financieele regeling zul het natuurlijk in de eerste plaats afhangen of het zaakje nog verdere gevolgen zal hebben. (D. Ct.) PROF. J. C. KAPTEYN. 6 October is door de Harvard-Uni- versiteit net eere-doctoraat in de na- tuurwetenschappefi verleend aan on zen landgenoot prof. J. C. Kapteyn, directeur van hot astronomisch labo ratorium te Groningen. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het 2de natuurkundig exa men door den heer W. F. Ridder van Rappard het eandidoats-examen in de pharmacie door den heer J. F. G. H. Chambille; het candidaats-examen in de scheikunde cum laude door den heer Z. P. Polak. Groningen. Cand. Godgeleerdheid I de heer J. W. L. Gunning. SPOORWEGDIEFSTALLEN. Voor de Rechtbank te Maastricht stonden terecht een rangeerder en een wisselwachter aldaar, beklaagd van diefstal uit een gesloten spoorweg- waggon. Het O. M. was vau oordeel, dat dit misdrijf streng moet gestraft worden, omdat er in den laatsten tijd zooveel klachten over spoorwegdiefstallen voorkwamen. De eisch luidde ander half jaar gevangenisstraf voor ieder der beklaagden. EEN GOEIE RAAD. Door het O M. bij de Haagsche Rechtbank werd vrijspraak gevraagd voor een ten laste gelegden diefstal van bloembollen te Rijnsburg. Door een notaris was de beklaagde er op attent gemaakt, dat hij do bollen niet te Rijnsburg, maar te Oegstgeest had gestolen en de dagvaarding dus nietig was, van welk advies de man met succes gebruik maakte. CARUSO. Caruso's optreden als Don José is te Berlijn weer een groot succes ge weest. Zijn stem is nog even mooi als vóór de veelbesproken keelaandoe ning. Na afloop der opvoering ont bood de keizer den zanger In zijn loge, INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN: „De Auto" Is ditmaal weer zeer ac tueel. We vinden o.a.: De internatio nale conferentie over automobielver- keer. De pannet bij de automobiel. Het concours van lndustrieele mo torwagens te Versailles. De snel heid en de slijtage van de banden. Particuliere correspondentie uit Ame rika. Vlieg-mensch. De interna tionale tentoonstelling voor lucht vaart te Parijs. Motorwielrijden. Luchtscheepvaart. LUCHTVAART. John Stol is, naar de Duitsche kran ten melden, al druk bezig met zijn vliegproeven. Hij hoopt nog in dit jaar te Amsterdam eenige voorstellin gen te kunne ngeven en zal met Stal- ler, die thans te Berlijn bij hem is, als passagier opstijgen. Stol is ver rukt over de nieuwe sport, net als Brondgeest, die ook spoedig hoopt te zweven boven de hoofden zijner land- genooten. Het Ilollandsche najaar zal echter nog wel eerst moeten uitrazen. (De Fiets). VOETBAL. Het Noordelijk elftal voor 81 October is als volgt gekozen: Van Slooten (W. V. V.) doelOever en D. D. Hui- zinga Bruins (beiden Be Quick) ach ter Meinertsma en Pinto (beiden van Frisia) en Kriegsman (W, V. V.) mid den Van Beek (Frisia), Wesseling (Forward), Volkmaars (L. V. V.), H. J. Kalk (Frisia- en Holwerda (L. V. V.) Voorwaarts. NEDERL. HOCKEY-BOND. Het programma voor a. s. Zondag luidt als volgt le Klasse. Den Haag. H. H. V.—Hilversum, 2e Klasse., Bussum. Gooische H. C.Amster dam II A. Den Haag. Odis IIH. D. M. Breda. Enricus—Dordrecht, NOG MEER HOLLANDSCHE AVIATEURS, Jan- van der Tuyn, de bekende Haagsche wielrenner, die tegenwoor dig te Berlijn verblijf houdt, gaat vliegen. Hij heeft eene Blériot-machi- &e besteld en denkt xich In begin Ja nuari te oefenen. Ook Jan Duchairt, een der bekendste 'Ainsterdamscho chauffeurs, die in dienst van den Mning van Grieken land te Parije was, gaat zijn gelrik in de lucht beproeven. Duchart laat eene machine volgens teekeningen te Amsterdam bouwen en daarna over trekken met Peter Union-ballonstof. Dose wordt dan van een Antoinette- motor voorzien. Zijne oefeningen denkt hij begin Mei op een achter het IJ gelegen terrein aan te vangen. spoedig verholpen zijn. Voor de k"o- mende gemeenteraadsverkiezingen zijn weer... drie Kamerleden candi- daat gesteld: de heeren Thomson, Snoeck Henkemans en Roodhuijzen. Deze drie volksvertegenwoordigers hebben een goede kans, om nu ook raadslid te worden, zoodat we dan zeven Binnenhof-klanten op de Groen markt zullen hebben. Dat deze toe stand een goede is, zal niemand kunnen beweren. Het éénige is, dat we zoodoende aardig op weg zijn naar 'n curieuse inrichting: 'n parlement- in-'t-klein, 'n vóór-Tweede Kamer. CHOLERA'. Volgens officieels mededeelingcn zijn te Andreischken departement Niederung (Oost-Pruisen' een airbei- der en diens vrouw aan cholera over leden. DE 30 ADDITIONEELE RECHTEN. De „Atnlgoe di Curasao" schrijft „De heer Corbett, gezant van Enge land, heeft een tijdje te Caracas ver toefd, om daar mot de verschillende ministers besprekingen te houden over de afschaffing der 30 De on derhandelingen konden, helaas, nog tot niets leiden, daar het officieel ver slag der Venezolaansche regeering, door do onderscheidene Kamers van Koophandel uitgebracht, ongunstig luidde en de regeering derhalve zich tegen de afschaffing moest verkla ren. „De heer Corbett is 24 September 1.1. naar Trinidad terug gekeerd om aldaar verdere instructies der- Engel- sche regeering af te wachten. Hij hoopt de volgende maand weder in Caracas te komen." DE WERVELSTORM IN AMERIKA. Omtrent den hevigen wervelstorm, die over een deel van Midden-Amerika heeft gewoed en waaromtrent wij reeds korte berichten hebben mede gedeeld, worden thans nog bijzonder heden gemeld, die de gevolgen van dien storm nog vreeselijker voorstel len, dan de eerste berichten reeds de den vermoeden. De stormen streken over de Noord kust van Cuba Key West en Florida. De telegrafische verbindingen zijn vernield en zelfs de draadlooze tele graaf is gestoord. Van de stad Key West is niet veel meer dan een puin hoop overgebleven. Geheele blokken huizen werden door de woede van den orkaan weggevaagd. De houten huizen moesten er het eerst aan ge- looven, maar weldra werden ook de steenen gebouwen neergerukt. De groote tabaksfabrieken zijn zwaar be schadigd. Juist bij het ontketenen van den storm lagen er vele schepen in de haven, die van hun anker werden weggeslagen en zee in gedreven. Ve len gelukte het, den storm te door staan en zij keerden den volgenden morgen, ofschoon met averij, in de haven terug, maar nagenoeg 75 vaar tuigen zijn in den storm vergaan en nog dagen lang is er wrakhout uit zee aangedreven, terwijl men vreest, dat het meerendeel der bemanning is omgekomen. Een draadloos telegram, dat verminkt te New-Orleans over kwam, spreekt van 700 verdronkenen. Alleen te Key West wordt de scha de op 5 millioen gulden begroot. De 4 grootste kerken zijn geheel ingestort. Ook de gevangenis werd door den wervelstorm beschadigd, waarbij de: gevangenen gelegenheid gekregen om te ontsnappen en zich vreeselijke too- neelen afspeelden van gevechten tus- schen gevangenen en bewakers, die Ihen wilden tegenhouden. Een groot aantal boeven was aldus op de geteis terde stad losgelaten en toen de storm ging Liggen, begonnen zij te plunderen en in de puinhoopen naar kostbaar heden te zoeken. De electrische gelei dingen in de stad waren verwoest, zoodat overal diepe duisternis heersclite. Men nam terstond maatregelen te gen de misdadigers, de troepen na men den bewakingsdienst der politie over en patrouilleerden den geheele® nacht door de straten, de krijgsraad werd ingesteld en elke betrapte plun deraar met den dood bedreigd, een vrijwillig bewakerscorps georgani seerd, maar door de diepe duisternis baatten al dio maatregelen weinig. In de weinige huizen, die aan de woede van den orkaan weerstand hadden geboden, hoopten zich de dakloozen en naar onderkomen zoekenden op. Overal heerscht gebrek aan voedsel. De plaatselijke overheid organiseer de Urstond de verdeeling der levens middelen, die nog beschikbaar waren en zond dadelijk een bericht aan de regeering af, met verzoek om hulp en het zenden van -meer troepen. Men verkeert in groote ongerustheid over het lot van eenige honderden arbei ders, die in Florida werkzaam waren bij het aanleggen van een spoorweg en omtrent wie nog alle berichten ontbreken. DE KUNSTSCHATTEN VAN KO NING LEOPOLD. Men verzekert, aldus schrijft het „Handelsblad van Antwerpen", dat, na zijne kunstwerken en het meubi lair van zijn paleis te Brussel ver kocht te hebben .koning Leopold II ook zijn meubilair en de kunstwerken van zijne villa te Ostende onder den hamer zal doen brengen. De geneesheeren zouden hem het vetrblijf aan de zee hebben afgeraden. Ook de meubelen en kunstvoorwer pen van het koninklijke kasteel in de Ardennen werden reeds te koop aan geboden, naar men beweert. EEN PARLEMENT IN 'T KLEIN. Do Haagsche correspondent der Tel. schrijft: Over eenige jaren zal de residentie een parlement in het klein rijk we zen. De Haagsche Raad toch wordt meer en meer veroverd door leden der Tweede Kamer. De heeren Treub, Ter Laan, Lely, Jansen en De Mees ter vormden tot voor kort het parle mentaire vijftal in den Haagschen Raad, maar toen viel do heer Lely voor de Kamer, en bleven er dus ^maar' vier over. Dit euvel zal echter HONDSDOLHEID. In 1908 werden in het instituut- Pasteur te Parijs 524 personen tegen hondsdolheid ingeënt. Van dezen stierven er 3 aan hondsdolheid, waar bij echter in aanmerking dient geno men te worden, dat in 1 geval de eer ste verschijnselen van hondsdolheid reeds tijdens de behandeling, en in een ander geval korter dan 14 dagen na de behandeling zijn opgetreden, zoodat de mortaliteit slechts 0.19 bedroeg. MISHANDELING VAN EEN SOLDAAT. De minister van oorlog in Duitsch- land heeft dertig dagen arrest opge legd aan kapitein de Broglie, die on langs in drift een reservesoldaat met de karwats- ïn het gezicht heeft gesla gen, toen die reservist niet vlug ge noeg naar den zin van den kapitein uitweek. Dat kapitein de Broglie op order van den kolonel zijn veront schuldiging heeft aangeboden aan den reservist, blijkt de minister niet voldoende te vinden. Hij heeft den kapitein arrest opgelegd en boven dien zal deze voor den krijgsraad moeten verschijnen. ZAAK—STEINHEIL'. De Matin weet het vermoedelijk verloop van de behandeling van het proces-Steinheil mede te deelen. Het verhoor van de beklaagde zal plaats hebben op 3 en 4 November; de drie daarop volgende zittingen zullen gebruikt worden voor de getuigenver- hooren; 9 November zal de advocaat- generaal zijn requisitoir houden, den volgenden dag zal de verdediger het woord krijgen en het vonnis worden gewezen. GRATIE GEWEIGERD, Het gratie-verzoek van Renard, den wegens moord op zijn meester Rémé veroordeelden maitre d'hotel, is ver worpen, zoodat maatregelen zijn ge nomen om den veroordeelde naar het bagno over te brengen. Een typhoon heeft te Hongkong groote schade aangericht. Huizen zijn ingestort en vele schepen gezonken. Het aantal der slachtoffers, dat zeer groot is, kan nog niet met nauwkeu righeid worden vastgesteld. De revolutie in Nicaragua neemt steeds grooter afmetingen aan. Tele grammen uit Bluefields melden, dat de steden Rivas, Colorinto, Léon en S. Juan-del-Sur in handen der op standelingen vielen. Lombroso heeft den avond voor zijn dood nog rustig met zijn familie het avondmaal gebruikt. Om elf uur begaf men zich ter ruste. Ongeveer 2 uur bemerkte mevrouw Lombroso dat haar echtgenoot aan hevige hart- krampen leed. Zij wekte haar dochter en schoonzoon en een arts werd ge waarschuwd. De patient kwam niet meer tot bewustzijn. Om vijf uur was de dood ingetreden. BENNEBROEK. OVERLEDEN: J. D. van der Werff, 69 jaar, HAARLEMMERLIEDE EN SPAARN- WOUDE. GETROUWD: H. G. J. Kemper en H, J, iVriese- koop. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Utrecht. R. W. Rijksen, vroeger schoenmaker en winkelier te Zeist, thans in Züid-Afrika. Jhr. mr. T. J. de Marees van Swinderen rechter- commisarismr. A. J. S. van Lier, curator. Almelo. A. Klein Obbink, voorheen koopman, vroeger te Oosterbeek, thans te Enschedé. Rechter-comxnissa- ris mr. J. H. G. Jorritsma. Curator mr. A. ter Weele. Zuuphen. W. Jonker, koopman en winkelier te Apeldoorn. Rechter-com- missaris jhr. mr. J. L. J. C. Martens van Sevenhoven. Curator mr. dr. B. Th. Baron van Heemstra. Roermond. J. Nooijen, winkelier en metselaar, te Vlierden. Rechter-com- missaris mr. R. baron de Biebexstein. Curator jhr. mr. G. Michiels van Kes» senich. Geëindigd W. L. Koster (Amsterdam) H. Kamps, aannemer te Groningen.: Ph. J. E. Nieberding, te Arnhem, J. Cam, winkelier te Noord-Schap woude. W. Th. Veer, brandstoffenhande- laar, te Alkmaar, C. van Eeten, land man te Anna Paulowna, Job Zonne veld, werkman te Limmen. L. F. van de Gumster, echtgenoot® van F. W. Boddé. Vernietigd Amsterdam. J. C. Baan, weduwe J. Ferree. aldaar.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6