Pref. Union Pacific Railroad Co. f24,49. Cert. Idem, idem, idem. idem f30,61. Pref. Ch'cago North Western Railway Co. f4.90. Cert. Chicago, Rock Island Paci fic Railway Co. f4.28 1/2. Am. Car Foundry Co. Div. 26, f 12,24. Cert. American Beet Sucar Compa ny f36.72. Gort. Chicago Burlineton Qu'ncy Railway Company f 4,891/2. Pref. Aand. The New Jagersfontein Mining and Explor. Co. 2 sh. 6 d. Gew. id. id. id. idem idem idem id id. 5 sh. Reading Company. Div. No. 17, 48,90. Centrale Guanofabrieken te Rotter dam Div. '08/ 09 f 25. Aflossingen. The Vitrite Works le Middelburg. Het restant van de Obligatieleening 1898 zal van 1 Januari 1910 af worden aflosbaar gesteld. Uitlotingen wekelljksche aankondiging; Provincie Noord-Holland 1898, be taaibaar 31 Oct. 1909. Provincie Zuid-Hoiiand 1891, 2 Jan. 1910. Gemeenten Breda, 1Ö03, Deventer 1895, Hesp. 1 Nov. 1909 en 1 Dec. 1909. Gemeente Goes 1896, 1 Jan. 1910. Gemeente Goes 19u4, 1 Nov. 1909. Gemeente V'laardiugeu 1904, 31 Dec. 1909. R. K. Ziekenverpleging te Arnsler- dam, 2 Nov. 1909. Utrechtsche Waterleiding-Maat schappij 188», 3 Jan. 1910. Suikerfabriek Poerwokerto, 31 Dec. 1909. „Electra" Mij. voor Elecuische Sta tions, 1 Nov. 1909. Loten Antwerpen 1903, 1 Mei 1910. Loten Gent 1896, 1 Juli 1910. Loten Mij. voor Kanaal- en Haven werken te Brussel, 2 Jan. 1910. Credit Foncier de France 1909, 3 Obligations Foncieres, 1 Nov. 1909. Credit Foncier de France 1880, 3 Obligations Coramunaies, 1 Nov. 1909 Loten Freiburg 1887, 2 Jan. 1910. Loten Lenzburg 1885, Dadelijk. 3 1/2 SLaatsleening Baden 1900. 1 Mei 1910. 5 Gothaer Premie-Pandbrieven, 30 Dec. 1909. 4 Oblig. Hong. Locaalspoorwegen 1 Jan. 1910. Temes-Bega-Thal Wasserreguli- rungs-gesellschaft, 1 April 1910. 4 Rusland 1880, 14 Nov. 1909. Loten Parijs 1865, 1 Febr. 1910. Nieuwe Couponbladen verkrijgbaar op de: Talons Residentie Hypotheekbank. Talons 4 Orel Griasi Spoorweg- Maatschappij '89 Serie B. Talons 4 Kursk Charkow Azow Spoor '89 Serie B. ^Talons 3 Russische Stoatsleening Talons 3 Riosk Wiasma Spoor weg Maatschappij. Talons 3 Morschansk Sysran Spoorweg Maatschappij. Talons Aand. Oost Ungar. Bank. Talons Cert. A. B. Vereen, tot Be heer enz., v. Nederl. Tramweg Oblig. lalous 4 Moskau Window Ry binsk 99. lalous 4 Pandbr. lïngarische Hypotheken bank. Talons 4 Oostenrijksche Goud- rente. Mantels 4 Pandbr. Ungar. Bo- dencredit Institut. 'lalons 4 Russische Goudleening 89. Talons 4 Russische Goudleening 9U. Talons Rotterdamsche Hypotheek bank voor Nederland. Talons Cert. pref. Aand. Chicago, Rock Island Pacific Railway Co. Ter verzekering tegen verlies bij uitloting in November 6 China (Goudleening 95) 1 No vember. VVeeuen 1874, 1 November. 5 Rijks-Adels-Agrar Rank, 14 No vember. 4 Hong. Hyp. Bank loten 1884, 15 November. 4 Hong. Staatsleening 1870, 15 November. 3 K. K. O os te nr. Bodencredit Anstalt 1880, 15 November. 5 Ant. Jurgens Vereen. Fabr. te Oss, in November. 4 1/2 Dordtsche Petro. Industrie Mij. 1897, in November. Zijn misdaad uitgeboet. Buiten woedde de storm, die gie rend door de boomen joeg en bulde rend neerviel tegen de muren van bet Geldersche kasteel, op welks toren de tv.ndhaan kraste en kreunde. Maar in de groote kamer was het gezellig daar brandde een knette rend vuur van groote blokken hout, die vlammen eu vonken verspreidden en hun gloed deden afstralen op de twee mannen, die in behaaglijke hou ding voor den haard zaten te praten. De eene was de heer des huizes, een edelman van oude familie, die op zijn vaderlijk landgoed kalme dagen 6leet de ander was een rechtsgeleer de uit Den Haag, die niet zijn vriend en küènt over zaken had gesproken, en nu den Oudejaarsavond, dat hij hier vertoefde, met zijn gasthtx^.- alle onderwerpen van den dag behandel de. liet gesprek kwam op de roovers, die juist weer eenige boevenstreken hadden uitgevoerd. De gast betoonde niets dan verachting voor de schel men, die volgens hem mannen waren zonder hart en gevoel, terwijl de an der, hoezeer hij ook hun schanddaden afkeurde, beweerde, dat de meesten dezer roovers meer door de omstan- digheden of door slecht gezelschap tot hun treurig bestaan vervielen en zich op lateren leeftijd dikwijls be keerden en hun vroeger leven betreur den. Dat wilde ik dan toch wel eens zien, een bekeerden mover riep de advocaatik heb voor de recht 4 Geld. Overljsolsche Lokaal- spoor 1888, in November. 4 's-Gravenhage 1908, In Novem ber. 4 Nederl. Centr. Spoorweg Mij. '01'08, in November. 4 Rotterdamsche Lloyd, In No vember. 4 Samarang-Joana Stoomtram- Mij., 87'88—91, in November. 4 idem idem idem idem '92"99 '01, in November. 4 Gemeente Utrecht 1907, in No vember. Recepisson van de volgende stukken xljn te verwisselen tegen de Definitieve Obligation 5 Geg. Goudlng. Rio de Janeiro *09 {Fed. Distr.) Aand. Chicago Lumber Coal Cy. Aand. Mijnbouw Maatschappij Se- pingan. Stadsnieuws Huisverzorging. Gistermiddag hield de veroeniging „Huisverzorging" in een der boven zalen van „de Kroon" hare jaarverga dering, onder presidium van Mevr. F. J. Blomter Gast. In een kort openingswoord betuig de de presidente, namens de leden, haren dank voor de welwillende me dewerking, die men van zoovele zij den ondervonden had. Enkele doktoren slechts hebben niet die hulpvaardigheid geloond, waarop de vereeniging krachtens recht en billijkheid aanspraak meen de te mogen maken. Hierna verkreeg de secretaresse, mevr. W. J. S. Badon Ghijben—Huy- singa het woord. Aan haar jaarver slag ontleenen wij het volgender 3 September 1908 mocht de vereeniging de koninklijke goedkeuring op hare statuten, en daarmede rechtspersoon lijkheid verkrijgen; Het Witte Kruis blijft evenwel medezeggenschap In 't bestuur houden. Aan Mevr. Planten- gaWijsman, die voor deze aongeie- gei:heid het initiatief genomen heeft, werd door spreekster een woord v dank gebracht. De huisverzorgsters hebben het bestuur over het algemeen reden tot tevredenheid gegeven; lan; zamerhaud heeft zich een staf ge vormd, waarin vertrouwen mag ge steld worden. Aan 126 gezinnen kon hulp worden verstrekt. Mevr. L. H. L. PLantengaWijs man, peuningmeesteresse, deelde hierna mede dat de vereeniging thans 302 leden telt, die aan contributie f 1036 betalen. Do werf Conrad" gaf dit jaar f 25, de raad van administra tie der H. IJ. S. M. 100, 't Witte Kruis schonk de gewone jaarlijksche subsidie van f 100. Uit het fonds van Jan de Koning werd voorts f 200 ont vangen, terwijl aan particuliere gif ten ook nog voor een belangrijke som inkwam. Hot Concert dat door bet be stuur gearrangeerd werd, levetrde een bedrag van f 187.95 op. Een en ander leidde tot een batig saldo van f 720, zoodat met een gerust hart de komende winter mag worden tegemoet gezien. Hietrop werd de vergadering geslo ten. Rubriek voor Vragen Geabouneerdeu hebben het voorrecht vragen op versohillend gebied, unte voor beantwoording vatbaar, in te renden b{j de Redactie vau Haarlem'» Dagblad, Groote Houtetruai 53 Alle autwoordei. worden eheei kontelooi gegeven eu, Yoor too veel mogelijk is, den dag ua de intending Aanvragen, die niet volledig naam eu Woonplaat* van dun iuteuder vermelden, wordt geen aandaohlgeschonketu VRAAG: Kunt u mij ook zeggen hoe ik kosteloos naar Noord-Amerika einigreeren kan? ANTWOORD: Wend u tot het hoofd kwartier van het Leger des Heils, Prins Hendrikkade, Amsterdam. VRAAG: Hoeveel zijn de belasting- kosten om een kistje van 100 sigaren in New-York in te voeren. ANTWOORD: De invoerrechten be dragen 40 cent per pond. Het zal evenwel de vraag zijn of uw sigairen zullen geaccepteerd worden. vraag: Ktmt mq ook zeggen oï Dr. J. Mieg aan een ziekenfonds ver bonden is? ANTWOORD: Dr. Mleg Is verbon den aan het homoeopathisch zieken fonds. VRAAG: Wanneer door onbekende jongens een ruit wordt ingegooid, zijn de kosten dan voor den huurder of den verhuurder. ANTWOORD: Voor den huurder. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen, welke dames naaiwerk verschaffen? ANTWOORD: Wend u tot mej. Kru- seman, Dreef 16, alhier. VRAAG: Kunt u mij ook het adres opgeven van de werkioosheid-vereeni- ging. ANTWOORD: Vervoeg u bij den heer J. F. van Emmerik, secretaris- penningmeester van de algemeene Haarlemsche vereeniging „Bestrij ding van Werkloosheid", die u wel alle gewenschte inlichtingen verschaf fen zal. Het adres van den heer van Emmerik is. Tweede Zuidpolder- stxaat 52 rood. VRAAG: Waar worden door den Ned. Protestantenbond boeken uitge geven? Is dit kosteloos? ANTWOORD: De leesbibliotheek, die in het gebouw aan de Nieuwe Gracht 3 gevestigd is, staat voor ie der kosteloos open. De uitreiking van boeken heeft ieder en Zaterdagavond van 89 1/2 ure plaats. NATIONALE BLOEMENTENTOON STELLING. Voor de in 1910 alhier te houden na tionale bloemententoonstelling zijn nog beschikbaar gesteld: Eén eereprijs, zilveren lauwerkrans door den heer P. C. C. Jacobi, te Haarlem. Eén gouden medaille door den heer A. de Clercq te Aerdenhout. Verguld zilveren medailles door de afd. Voorschoten-Veur en Y\ armond e acjme ell waarbij de meerdere der algemeene vereeniging voor j kosten tot 180,000 waren ingeperkt, bloembollencultuur en Jhr. mr. A. L. I Ret verdere betoog van den Minis- J. Melvill van Carnbee te Rijsenburg. i ter was eene uiteenzetting in breede Verder zilveren medailles door de j trekken van zijn toekomstige reorga- afd. Voorschoten-Veur der algemeene msatienlannen. Men zou hem roeke- vereeniging van bloembollencultuur, mevr. J. C. A. Asserde Sturler te Haarlem en den heer J. J. Zeewoldt te '8-Gravenhage. zes sprekers in het strijdperk, maar zij bepaalden zich tot een'ge algemee ne opmerkingen of tot bespreking van een enkel détailpunt In één opzicht stemden ze overeen, dat zij allen geneigd waren vóór het ontwerp te stemmen. De heeren Van Vliet, Roessingh en Smeenge deden dit meer van harte dan de heeren Van Doorn en Ketelaar, welke laat- sten liever hadden gezien, dat aan dit wetsontwerp een algeheeJe perso- neels-reorgani8atie ware voorafge gaan. De heer Ketelaar was het scherpst in zijn oordooimeende dat de Mi nister thans lapwerk deed dat hij het toch reeds schrikbarend groot aantal rangen nog vermeerderde en daar door in de hand werkte de ontevreden heid in het korps, welke schadelijk is voor de belangen van den dienst. De heer Van Vliet had die ontevre denheid ook besproken en daarbij ge legenheid gevonuen den heer Hels- dingen verscherping vau den klassen strijd te verwijten door eenzijdige be- pleiling van de belangen van één ca tegorie van ambtenaren de klerken. De Minister van YVutorstaat zette zijn betoog breed op. Zijn rede, keurig van vorm ais steeds, hield iutusschen eene afwijzing in van alle eischen, die de kosten van de regeling zouden ver zwaren. Alleen de heer Tydeman, die in bet licht had gesteld, dat verkregen rechten van den Haagschen postdirec teur door de nieuwe regeling werden geschonden, kreeg een gunstig be scheid. Maar voor het overige wilde de Minister niets weten noch van een bezoldiging van de surnumerairs, noch van verhooging der salarissen van adjunct-directeuren en adjunct inspecteurs, zoomin als van opdrijving vau de trakteiiic.iien der lager9 be ambten bij deze geiegenneid. Zijn uinLis voorganger had een duurdere regeling voorgesteld op advies van een ajnbtenarencomuiissie die eigen wensciien had geformuleerd. Dat was een onvoorzichtigheid van mr. Be vers geweest en Minister Regout ver klaarde dan ook, dat hij, advies aan dezelfde commissie vragende, haar j gebonden had aan financieele gren-1 zen. Daardoor was thans een regeling 1 verkregen, die de Minister afdoen-; nister door de klerken zou women ge ëxploiteerd, ten koste van het prestige der meerderen, dat de Minister ook bij een reorganisatie vóór alles wenschte hoogte te houden. Bij de replieken ver klaarde de hoer Ilelsdingen, dat de sociaal-democraten gekant bleven te gen het ontwerp, doch de Kamer eene stemming wilden besparen. Toen werd liet ontwerp zonder stemming aangenomen en ging de Kamer op recès. NOG NIET TEVREDEN. Door het bestuur van den Ned. Post en Telegraafbond is aan de Tweede Kaïn er een adres gericht, waarin ge noemd bestuur te kennen geeft dat bij hem, ook na de aangebrachte wijzi gingen, tegen het ontwerp tot verhoo ging van Hoofdstuk IX der Staatsbe- grooting voor 1909 dezelfde bezwaren beslaan als tegen de oorspronkelijke ontwerpen, met uitzondering van die, betrekking hebbende op de bezoldi ging van surnumerairs. ONGELUKKEN. Te Nes (N.-H.j is een 4-jarig doch tertje van den landman A. Haan te water gevallen en verdronken. KRANKZINNIGEN- STATISTIEK. Uit een beschouwing in „De Tijd" over het krankzinnigenwezen De volgende tabel geeft een over zicht, in vijfjarige tijdperken, te be ginnen op 1 Januari 1884, van het aantal krankzinnigen, aanwezig in de gestichten. ^Verder wordt vermeld het aantal mannen en vrouwen, het totaalcijfer en de verhouding op 10000 inwoners van het rijk 10.8 12.2 13.9 15.0 16.8 19.0 hij velen de gedachte op, dat in dt residentie iets verrijzen moest, da/ zou blijven getuigen van de gevoeleiu van dankbaarheid, die ieder vervul den en zoo geestdriftig tot uiting kwa men. Maar aan den heer J. G. Smits komt de eer toe, voor de verwezen lijking van het denkbeeld den besten en aantrekkelijksten vorm te hebben aangegeven, toen hij in de „Nieuwe Courant" van 14 Juni 1909 het plan ontwikkelde, om op het Juliana van Stolbergplein een monumentale vaas te doen verrijzen, die, steeds met bloe men en planten gevuld, de herinne ring zou levendig houden aan wat, bij de blijde mare der geboorte van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, is omgegaan in het gemoed van ieder die gevoelt hoe nauw de toekomst van Nederland samenhangt met het voortbestaan van 't Huis van Oranje. De Commissie heeft zich tot taak gesteld aan het denkbeeld in de zen geest uitvoering te geven; zij re kent op bijdragen uit alle kringen der samenleving, vertrouwende dat haar voornemen allerwege sympathie zaJ vinden. Hoewel de tijd kort is, ligt het in de bedoeling der Commissie dit her inner ingsbl ijk gereed te doen zijn op den eersten verjaardag der Prinses. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. hi t4 c Jaar. Jj li bt S 11 £2 1 O 1884 2337 2434 4771 1889: 2953 3101 6054 1894 3469 3441 6910 1899 40% 4043 8139 1904 4591 4537 9128 1909 5471 5440 10911 Uit de Omsirekei* BENNEBROEK. n'satieplannen. Men zou hom roeke loosheid hebben verweten, wanneer hij kort ua zijn optreaen, eene reor ganisatie had aangeboden, maar hij was er thans uiede bezig en in groote lijnen was de zaak reeds vastgesteld. Litusschen zou geleidelijk te werk moeten worden gegaan, omdat de Mi nister bezwaarlijk kon voldoen aan den wensch van den heer Ketelaar, die de tegenwoordige organisatie geheel Voor de vacante betrekking van i nieuw wilde opbouwen. Dat achtte de secretaris-ontvanger en ambtenaar Minister alleen mogelijk en uitvoer- van den Burgerlijken Stand hebben zich 34 sollicitanten aangemeld. Wederom Is door den Gem.-veld- wachter een gewicht in beslag geno men vootrzien van het afkeurings- merk. Thans bij een vischkoopman uit Bussum, die zijn paling alhier langs de huizen te koop aanbood en verkocht. In een korten tijd zijn bij drie per sonen, die alhier van buiten komen venten, gewichten in beslag genomen, welke niet van de vereischte IJklet- ter, of, van het afkeuringsmerk voor zien waren. isiiuicfifmid bank al tientallen onbekeerden ge zien, maar nog nooit anderen. Op dit oogenblik werd er aan de deur geklopt. Een dienaar kwam bin nen en deelde zijn heer mede, dat Reinier, de oude schaapherder, daar was, met een gewichtige boodschap. Dat treft juist goed, riep de hoer des huizes, laat hem binnen komen. En terwijl ile bediende zich verwij derde, zei hij tot zijn gast Nu zult go kennis makon met een man, die voor nnoord reeds twin tig jaren tuchthuisstraf heeft gehad. De rechtsgeleerde keerde zich nieHwsg:erig naar de deur hij ver wachtte niet anders, of hij zou een man mot een vervaarlijk uiterlijk, met woest onrustige oogen, ontmoe ten In plaats daarvan trad een grijs aard binnen van eerbiedwaardig voorkomen, die inet open oogen de beide aanwezigen aanzag en beleefd groette. Kom binnen, Reinier, en vertel eens wat ge hebt te zeggen. Mijnheer, ik heb een wolf in de kudde gehad, die °on schaap heeft meegenomen ik teil dadelijk aan het zoeken gegaan en heb het hol ge vonden als ge morgen mee kunt gaan, clan wilde ik graag, dut ge hem doodschoot. Goed, Reinier, ik ga morgon met u mee, maar hot is nu te slecht voor u om terug te gaan, ge blijft van nacht hier Ga nu eens op uw gemak zitten en als het niet te veel is ge vraagd, vertel dan dezen heer uw le vensloop eens. De oude man aarzelde een oogen- bl'k. King daarop zitten en begon EERSTE KAMER. Het is zeer waarschijnlijk, dat de Eerste Kamer in de tweede week van November e.k. zal bijeenkomen. TWEEDE KAMER. De veronderstelling, dat de Kamer nog deze week „huistoe' zou gaan, is juist gebleken, üp eon betrekkelijk vroeg uur heelt zij gisteren haar werkzaamheden beëindigd om, na twee weken rust, voor den be-groo- tiugsarbeid terug te koeren. Ware de tijd minder beperkt geweest, het wetsontwerp inhoudende de lotsverbe tering voor directeuren en commiezen bij de posterijen en telegrafie, alge meen bekend onder den naam van de „Suppletoire'", zou meer strijd heb ben uitgelokt, dan thans het geval was. Want wèl traden gisteren nog Mijn vader stierf, toen ik nog heel jong was en mijn moeder had werk om ons wij waren met vijf jongens op behoorlijke manier te eten te geven Zij deed het echter, door dag en nacht te werken, en wat nog meer is, zij trachtte van ons bra ve menschen te maken, door ons een goed onderricht te geven en ons zelf voor te gaan in goed leven. Maar nauwelijks was ik dertien jaar oud, of zij kwam te sterven, en liet ons alleen achter, terwijl onze buren en familieleden ook ternauwer nood een stuk brood voor zich zelf hadden en ons ni6t konden helpen. We trokken toen, ieder op eigen gele- ggnheid, de wereld in, en spoedig was ik ais schaapherdersjongen ergens geplaatst. Maar door armoede moest mijn baas na een paar jaar zijne schapen verkoopen en mij ontslaan, zoodat ik weer zonder dak was Nu begon er een leven voor mij van zwer ven en zoeken, en de oude man zweeg een oogenblik en een traan glinsterde in zijn oog en daarbij kwam het ongeluk, dat Ik dikwijls in slecht gezelschap verkeerde. Op zekeren dag zwierf ik langs den weg zonder iets te hebben, waarmede ik mijn middagmaal kon doen, en mij vergeefs afvragende, hoe ik hei zou kunnen verdienen, toen Ik mijn naam hoorde roepen. Het was een jongen uit ons dorp, dien ik een paar jaar niet had gezien en die mij vroeg, of ik met hem mee ging. We praatten over een en ander en gingen een herberg binnen. Ik zei, dat ik geen geld had, maar hij begon te lachen en zei alles te zullen beta len. Hij bestelde hier- brood ea baar als de heer Ketelaar alle ambte naren ais een cadeuu wilde accepiee- ren. De Min'ster dan denkt zich de toekomst alduseenerzijds de leiden de ambtenaren met een algemeene ontwikkeling, dat zijn de directeuren en de commiezen, met dien verstande, dat het aantal commiezen wordt be perkt, maar genoeg overblijven oin uit hen de directeuren te recruteeren anderzijos do lagere ambtenaren, die minder ontwikkeld behoeven te zijn, maar in staat tot het verrichten van routine-arbeid. Die lagere ambtena ren zouueu dan gevormd worden door acLsisienton, waarvan de bekwaam- sten den conim'esraug kunnen ver werven en door zoogenaamde „locale krachten", jongelui die op 17-jarigen leeftijd in dienst komen op 10 's ihaaiids en geleidelijk opklimmen tot 195U salaris 'sjaars, en die voor hun ambt op de postkantoren prac tise!) worden opgeleid. De klerken zouden dan vervallen. De Minister was over hen slecht te apioueu. z.ij steiaeu eiscuen, <ne met m o v er eens lemming waren met hun genieaen beawaamneaen en hadden een actie gevoerd, die de Minister, ais onduldbaar tegenover superieuren eu als scnadeujK voor den dienst ten scherpste moest afkeuren. De gelegen heid om cummieB te worden stond door een examen voor de klerken open. Maar zij wensciien allen com mies te worden zonder examen een eisch die de Minister met beslistheid afwees, ook wijl hij den heer Rood-l huijzeu niet kon toegeven, dat de exa- meneischen te hoog waren. Maar bo venal omdat toegeven aan dezen eisch als een zwakheid van den Mi vleesch ik deed mij natuurlijk flink te goed hij haalde eindelijk een groote hand vol rijksdaalders uit zijn zak, waarvan hij mij eenige liet zien. Hoe komt ge daaraan vroeg ik hem. Verdiend, zei hij. Waarmee Ga mee. ik zal u het vak ook lee- ren. En hij leerde mij het vakik werd een smokkelaar. Menig vrachtje had ik ai over de grenzen gebracht en menig goudstuk je daarmee verdiend, toeu ik op zeke ren dag, met een zwaar pak op inijn rug door een bosch gaande, opeens een grenswachter voor mij zag staan. Wat te doen Vluchten Maar hot was te laat. de man pakte mij bij de keel can mij op den grond te gooien en te binden daat keerde ik mij om en gaf een steek met mijn mes.... Met doorboord hart lag hij voor mijn voeten. Ik vluchtte, een dag eu een nacht liep ik aan één stuk door. in 't wilde weg, nu links, dan rechts, van de eene plaats naar de andere, totdat ik eindelijk een afgelegen dorp in Lim burg gevonden had, waar ik besloot vooreerst te blijven en te leven van het geld dat ik nog had. Al gauw had ik een kosthuis gevon den en 's Zondags ging ik naar de kerk. Men kon niet ongelukkiger zijn, dan ik mij gevoelde door zelfverwijt. Éin delijk was de dienst afgeloopen. Juist wilde ik heengaan, toen mijn oog viel op een vrouw, in het zwart gekleed, met een klein kind, Uit deze tabel blijkt, dat het aantal krankzinnigen, die in de gestichten verpleegd worden, in 25 jaren met 6140 is vermeerderd in 1884 waren er 13 krankzinnigen gestichten, welk aantal, na de invoe ring der nieuwe wel, spoedig uitge breid werd niet het rijksgesticht te Medeinhük. Thans bestaan er 30 gestichten. Een vermeerdering dus van 17 in 25 jaren 1 HET WEDER IN SEPTEMBER. Aan het algemeen overzicht van het weder in September, opgemaakt door het hoofdobaerva tori urn te De duul, is het volgende ontleend „ln de eerste dekade van Septem ber werden de hooge drukkingen voor namelijk in het Z. W.-lijk doei van het waarnemingsgebied aangetroffen. Hier te lande was het weer toen al gemeen koud en regenachtigde hoe veelheid neerslag overtrof verre de normale hoeveelheid, in de Noordelij ke provincies was zij zelfs ongeveer dubbel zoo groot. De wind was groo- tendeels uit westelijke richling en vrij sterk. Daarna was de regenval be- nuive ui net N.u. huiaenJxeiijk ge ring ail weeK de tempex al u ui' weinig vun ue uuiiiuiti alop uen 1U, li, zz tin zó Went till vi ij nouge maxima ne- loiivt. De tweede uo&aue onuerscneid- ile zich door talrijke N. O.-iijae win den eu een grout uuntui belrukkeu na- gen, ui veiuaiid met de hooge di'Uit- tungen m de umgevnig van jvuuru- en uustzee. in de uerde deKade was er moest zwakke wind. Den 1, 7, 1Z en tan 'zl tut 'zü kwam op verscneidene plaatsen onweer voor. Ten sloite wua het maandgemiddel- de van de bewolking boven de nor maal, dat van de temperatuur 1 gr. er beneden". 30 APRIL 1909. Men schrijft uit Den ilaag: Er heeft zich een Commissie ge vormd om uitvoering te geven aan het denkbeeld, om in de residentie een blijvende herinnering tot stand te brengen aan de blijde gebeurtenis van 30 April 1909. Het denkbeeld, zoo zegt de Com missie in eene circulaire is niet nieuw. Reeds aanstonds, onder den nog verschen indruk van den zegen, die liet vaderland ten deel viel welde WISJESJüüidl'j»*5^ Tegen hetV 6f fiUÖifBII E Dr. flommel's Haematogen WAARSCHUWING Men vrage uitdrukkeiijk den naam Dr. HOMMEL. dat niets deed dan schreien. De menschen liepen langs mij heen, een paar zagen naar de vrouw in het zwart. - Wie is dat V vroeg een man. - Dat is de vrouw van den kom mies, die gisteren is begraven het mensch lieefl geen cent in de wereld en niemand kan haar heipen. Welke schurk zou dat hebben gedaan Ik weel het niet, maar eens zal het wel uitkomen, zei de andere vlak bij mij. O, ik kromp in elkaar. Van dat oogenblik af had ik vol strekt geen rust meer. Twee dagen later had ik mij aangemeld bij de politie en goen maand daarna was ik veroordeeld tot 20 jaren tuchthuis straf. De oude man nam »ijn gelaat tus- schen de handen óe schijn der vlam men speelde daarop en weerkaatste in eon traan, die er tusschen door naar beneden vloeide. Vertel verder, Reinier niet at- leen uw schaude, ook uw eer moeten wij vernemen. In de gevangenis, begon de oude, in de vlammen starend, op zachten toon, deed ik mijn best zoo nuttig mogelijk te wezen en spoe dig kreeg ik moor vrijheid en beter werk, zoodat ik ook. wat kon verdie- Jaar ln. jaar uit werkte ik zooveel ik kon ia was van plan een kapi taaltje te verzamelen om, als ik vrij gelaten werd, eeu boerderijtje te kun nen koopen. En het lukte mij. Toen Ik achttien jaar had gezeten, had ik eon flinke som bijeen. De laatste twee Aangenaam, werkzaam Laxeermiddel voor volwassenen en kinderen. Door H.H. Medici als een zacht en zeker werkend laxeermiddel menigvuldig aanbevolen, wordt „Califig""-stroop, nithoofde van hare zuiverheid en uit muntende eigenschappen, gaarne en dikwijls bij habituëele en toevallige verstopping, storingen in de spijsver tering alsmede bij gebrek aan eetlust in genomen en door H.H. Medici voorge schreven. Men lette vooral op het merk CalijigVerkrijgbaar in Apotheken. P-ijs 1.25 per flacon. Gemengd Nieuws HET LEVEN VAN EEN AFGE VAARDIGDE. Aan een deir l'Tanscne tijdschriften wordt door een Fransch schrijver een artikel ontleend, tot titel voerende: „Het leven van een afgevaardigde." Daar het in meerdere uf mindere mar te de volksvertegenwoordigers van al le landen raakt, en het wellicht me nigeen leek genezen kan van Óen waan, dat zoo n leven hoogst begeer lijk is, laten wij het hier volgen: In de vacantie wordt de algevaar digde onophoudelijk bestormd door een bende sollicitanten. In zijn dis trict is een post vacant, honderd can- didaten dingen er naar... Allen mee- nen er recht op te hebben. Eu vergeet niet, dat de lieden, die aldus om eeu aanbeveling van den afgevaardigde bedelen, dezelfden zijn, die er bij hem op aandringen, tegen de misbruiken op te komen, aan de ministers niets toe te geven, voor de traktementen der ambtenaren zonder medelijden te zijn, hun getal te verminderen, ster ke verlagingen van de belastingen L bewerken enz. enz. De Kamerzittingen hebben nu een aanvang genomen, maar de afgevaar digde heeft het niet rustiger te Parijs dan daarbuiten. De menigte van sol licitanten begint opnieuw toe te stroo jaar zouden spoedig om zijn, daai kreeg ik op zekeren dag bevel bij den directeur \e> komen. Er was een vreemd© heer, die zeiöe volmacht t© hebben, om aari een der gevangenen gratie te schenken, en nu had de di recteur mij daarvoor aanbevolen. Ik moest mijn lev©nsioop vertellen eu de misdaad, waarvoor ik was veroor deeld. Toen opeens legde de vreemde heer de hand op mijn schouder en vroeg Weet je wel, hoe het met de we duwe van dien kommies staat Neen, mijnheer. Zij is doodarm en is ziek, haar dochtertje is voor eet paar dagen gestorven, en ik betwijfel, of aij de kosten der begrafenis kan betalen. Gij moest mij een honderd gulden ge ven van uw geld, ik zal het haar ge ven. Nu, mijnheer, dat dacht ik ook eu daarom heb ik haar alles gegeven, wat ik bezatik heb zelf sedert den kost verdiend met de schapon van mijnheer te hoeden. Dat is wel zoo gemakkelijk niet in de hei, maar.... Alien zwegen.... Door den achooi>- steen loeide d© wind.. D« vlammen op den haard flikkerden op en deden hun licht vallen in het oog van den grijsaard, dat naar boven was ge richt, hopende dat zijn offer aange nomen zou zijn en een sachte glans straalde daaruit, die getuigde van in- wendigen yrede. Zijn misdaad was uitgeboet- L.N Br.")

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 10