Weerbericht KEIJSER'S" Schoenenmagazijn, Binnenland Koloniën Letteren en KnnsS Telegrammen Advertentiën MEDEDEELINGBN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 23 Oct. 1909. Hoogste barometerstand 773.0 m.M. te Horta (Azoron)laagste 740.7 m.M. to Dunrossness (ten Noorden van En geland). Verwachting tol don avond van £4 October Windmatige tot krachtigen Z.- Westeiijken tot Westelijken wind. Gesteldheid van de luchtzwaarbe wolkt of betrokken, regenbuien. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 763 m.M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 770 m.M. ïbermoineterstand te Haarlem. Zaterdag 23 October Hoogste gisteren 8 uur F. 56 Laagste hedennacht F. 52 Hoogste heden tot 18 uur F. 55 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN h, 30 Cts. per regel 32 Lange Voorstraat deze verhooging toe te staan. Wan neer het verzoek niet wordt ingewil ligd, kan de cursus voor stokers en machinisten niet geopend worden. Dr. KUYPER BESTOLEN. Toen dr. A. Kuypesr dezer dagen naar Amsterdam reisde, miste hij bij aankomst zijn portemonnaie met 25. Vermoedelijk is deze gestolen. FERRER-BETGOGINGEN. Gisterenavond zijn te 's-Gravenhage twee protest-meetings gehouden, uit gaande van de vrije socialisten. Een der leiders deed het voorstel, gezamenlijk een brief aan den Spaan- echen gezant te gaan overhandigen, waarin geprotesteerd werd tegen dén ■„gerechtelijken moord op Ferrer" en verlangd wordt, „dat de gerechtelijke straf zal worden voltrokken aan al len, die medeschuldig zijn aan dezen gruwelijker) moord." De Spaansche legatie, zetelende in tiel Hótql des Indes, werd evenwel niet bereikt, daar die naar schatting 100 man sterke troep in de Vlaming straat uiteengedreven werd. De sterke politiemacht behoefde verder niet handelend op te treden UIT MEDEMBLIK ONTSNAPT. Uit het Rijkskrankzinnigengesticht te Medemblik zijn gistermiddag twee verpleegden ontvlucht. Zij werden op het avondappèl gemist In alle richtingen wordt gezocht. DRAMA TE HEERLEN. Gistermorgen vijf uur wilde briga dier Willems der Koninklijke Mar - chaussée te Heerlen (L.), een Duit- schen mijnwerker, Fox genaamd, ar resteeren. Deze loste toen op zijn huishoudster twee schoten en joeg zichzelf daarna twee schoten door het hoofd. De vrouw werd door twee schampschoten aan hand en nek ge raakt Fox zelf was onmiddellijk dood. ONGELUKKEN. Te Humfnelo is door de goederen- tram va.n Zutfen het zevenjarig zoon tje van den heer Te Pas overreden en gedood. DE INVOERING VAN DE BOTER- WET. In de algemeene vergadering van de Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boter- en kaas handel, deed de voorzitter, de heer F. Middelbeek, mededeeling, dat blij kens een telegram van minister Tal- rna het in werking treden van de ge wijzigde boterwet uiterlijk 1 Januari 1910 kan worden tegemoet gezien. GESTOLEN Eene dame uit Beverwijk, die Vrij dagmiddag te 12.12 met den trein van Uitgeest aan het Centraal Station te 'Amsterdam arriveerde, bemerkte even nadat zij het station verlaten had, dat zii een taschje, inhoudende ruim 260 aan bankpapier en zilvergeld, een antiek gouden dameshorloge en een gouden ketting, in den trein had la ten liggen. Er werd onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteldj doch bet taschje was verdwenen uit den 2e klasse coupé, waarin de eigenares van het taschje met nog twee andere dames gezeten had. De politie werd van de zaak in ken nis gesteld, zij ging aan liet zoeken, of het horloge en de ketting wellicht ook reeds te Amsterdam verkocht of helpend wanen, doch dit onderzoek beeft nog geen resultaat opgeleverd. BEDRUKTE BRIEFKAARTEN EN OMSLAGEN. De dir.-gen. der posterijen en tele- graphie vestigt nader do aandacht van het publiek op de bestaande gele genheid om, zonder verhooging van kosten, Rijksbriofkaartformulieren en briefomslagen te verkrijgen, voorzien yan den naam en het adres van den efzender. in eenvoudicen letterdruk ca !n de kleur van den op die rormo- lieren en omslagen voorkomenden ze gelstempel, onder mededeeling, dat voortaan mede zal worden voldaan aan aanvragen om 500 stuks van elke waarde of veelvouden daarvan. Nadere inlichtingen ter zake kun nen aan de kantoren der posterijen worden verkregen. BRANDEN. In den afgeloopeu nacht te onge veer 3 uutr, brak een hevige brand uit in den kruidenierswinkel van den heer Van Tongerloo, aan de Markt te Gouda, welk perceel ook een ingang heeft aan de Korte Groenendaal. De brandweer was spoedig met veel ma teriaal aanwezig. Hoewel groote hoe veelheden water in het pand werden gespoten, brandde het toch geheel uit, ten gevolge van den grooten voor raad brandbare stoffen: lucifers, vuurmakers, enz. Op het aan het brandende perceel grenzende po litiebureau en kantoor van den ge meente-ontvanger was alles in de weer; de belendingen bekwamen al leen waterschade. De oorzaak van den brand is bij het afzenden van dit bericht nog onbekend. Verzekering dekt de schade. DE VERKIEZING IN GULPEN. De commissie tot onderzoek van den geloofsbrief von Jhr. mr. Ch. J. M. Ruys do Beerenbxouck, benoemd lid der Tweede Kamer voor het district Gulpen, heeft verslag uitgebracht. Waar de afwijking der stembiljet ten er stond in plaats van „stem ming ter verkiezing" alleen „verkie zing" slechts van redactioneelen aard is, meent de meerderheid dor commissie tot toelating te moeten adviseeren. Geen gevallen van cor ruptie en pressie zijn aangetoond. De minderheid der commissie concludeert tot inwinning van nadere inlichtingen omtrent de gevallen van beweerde corruptie en ongeregeldhe den bij de verkiezing. EINDELIJK GESNAPT. Sinds geruimen tijd werden uit graan- en suikerbalen, die ter verzen ding in de goederenloods van het tramstation te Meppel opgeslagen wa ren, telken male tamelijke hoeveelhe den vermist, en al wat van wege de politie aangewend werd om de da- der(s) te ontdekken, bleef vruchteloos totdat 't den gemeenteveldwachter Bonder gelukte, Licht in deze duistere aangelegenheid te ontsteken. De da ders zijn een goederenbesteller en een machinist, die een volledige bekente nis afgelegd hebben. Ten overvloede is door de politie in beslag genomen een bus met kippenvoeder en ongepel de rijst uit het kippenhok van den be steller. die ook door diefstal verkre gen zijn. Beiden zij in hun betrekking geschorst. Sport sa Wedstrijden VLIEGPROEVEN. „De Geld." meldit, dat te Nijmegen sedert eenige dagen zich een jeugdige lucht vlieger aan den Groenen woud- schen weg op een door hem zelf uit gedacht en vervaardigd vliegtoestel oefent. Het bestaat uit een fiets, die hij voorzien heeft van twee groote zeilvlakken, uit bamboe en dubbel perkamentpapier vervaardigd. Door bet trappen op de pedalen, wordteen windschroef in beweging gebracht, die 90U omwentelingen moet maken bij eiken slag. De uitvinder, de twintigjarige L. van Goffen, moet er in geslaagd zijn, zegt „De Geld.", bij de genomen proe ven zich een 25 35 decimeter van den grond te verheffen, doch telkens maar voor een afstand van ongeveer anderhalven meter. Dit nog vrij gebrekkig succes wijt hij aan het ongeschikt terrein,, dat hü voor zijn proefnemingen kan ge in uiken, een weiland namelijk. Mocht hij een planken vloer voor den aan loop tot zijn beschikking hebben, dan vleit hij zich het tot hooger vlucht tc kunnen brengen. „AMOK'-MAKEN. Ja„ waarom doen we dat in onze Oost ook niet zoo?... We hebben er veel last van het amok-maken, d. w. z. dat de een of andere-Inlander, al of niet onder den Invloed van opium, zich tot 'razernij en dolheid opwindt, zijn kris grijpt, dc straat oploopt en alles neersteekt, wat hom in den weg komt of niet tij dig vluchten kan: mannen en vrou wen, grijsaards en kinderen, blanken en bruinen. Er is geen ander middel om zulk een razende onschadelijk te maken dan hem neer te schieten als een dollen hond. Dat gebeurt dan ook geregeld. Maar telkens en telkens opnieuw wordt er amok gemaakt. Het neer schieten heeft voor zulk een dolleman dus blijkbaar niets afschrikwekkends. En toch hebben de Amerikanen, practisch als altijd, er een zeer een voudig middeltje op gevonden, om die slachtingen in te perken. Op hunne Filippijnsche koloniën, benoorden on ze Oost gelegen, hebben zij eveneens een MaleLech inlanderras. Ook daar komt do amokmakex voor; hij heet alleen andera (el juramenlado), maar het feit is hetzelfde. Evenwel heeft de woestheid daar in veel minder getale plaats dan op Java. Waarom? De bevolking weel, dat het lijk van den amokmakor met varkensbloed wordt ingesmeerd en dan in zee ge worpen. Dit is nu iets verschrikkelijks voor den Mahomedaan: het varken is in zijn oog het meest onreine dier ter wereld; het eten van varkensvleesch Is hem streng verboden, de aanraking alleen maakt den geloovigen Moslem reeds onrein. Een doode, wiens lijk met varkensbloed is ingesmeerd, kan •ooit het rijk van Allah en zijn Pro- Jfcet binnengaan. En daarom bedenkt op de Filippij nen menig amokzuchtige zich tijdig, bedwingt zich en wcurdt geen jura- ment&do.' Wat is er tegen, dal men In Ne- derlandsch-Indië dezelfde proef eens nam? Men mag de bevolking niet In haar godsdienstig gevoel aantasten, zal de ze of gene zeggen. Maar dan vragen we, wat beter is, dat het volk beqpft, dat er ook oen godsdienstige straf op de gruweldaad staat, dan wel dat men het weerloos overlaat aan de .ra zernij van den eersten den besten mfioenschuiver? (L. K.) GEWOND. Uit Koeta Radja werd den 27sten Sept. 1.1. gemeld, dat in het Meulabo- sche bij een huisonderzoek de le-Iui- tenant A. de Braconier zwaar ge wond is. TOOROP. Men meldt aan de N. R. Ct: De bekende en veelbesproken teeke- ning van Jan Toorop: „De dirie brui den" is het eigendom geworden van Frciherr von der Heydt te ELberfeld en de St.Aloysiusteekeningen (montee ring voor de beschildering dor kapel St. Bavo) zijn aangekocht door den Koning van Saksen. De Luchtvaart. Het nieuwe nummer van „De Lucht vaart" geeft weer veel belangwek- kens, o.a.: De opleidingsvaarten in 1909. Beschouwingen over bestaan de typen van bestuurbare luchtsche pen. Beschouwingen over het vliegvraagstuk. Ballonvervolging door automobielen. Kleine meedee- lingen en de gewone rubrieken. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. „Eigen Haard" Overgeplant, door Non Nieuwenhuyzen. Het zieken- en pensioenfonds voor Enschedé en Lonneker, door R. S. Schortinghuis. De nieuwe „Emmaüsgangers" in het Rijksmuseum te Amsterdam, door Jero. de Vries. De Emmaüsgangers, naar de schilderij van Jan Steen, en de Emmaüsgangers naar de schilderij va!) een onbekend meester, in het Rijksmuseum. Jongensleed, door Ni co Bergsma. Amsterdam.... vroeg, door J. A. Doesburg Lannooy, slot. Van mutsen kornetten en hoofd ijzers, III. Feuilleton Christopher, van Janet S. Aldie. Bijvoegsel Beelwortelsuiker-cam- pagne te Halfweg. Mevrouw Van Marken. Prof. Dr. J. Ritsema Bos. Ferrer en de zijnen. H. J. Leeuw. H. Berta. Dingen waard te weten. Hond en brij alles met afbeeldingen. Kerk en Schco! NED. HERV. KERK. Beroepen te Woud send (Fr.) ds. C. Vlasblom te Uirk. Aangenomen het beroep te Leiden (vacature dr. B. van Meer) door mr. J. Schokking te Dordrecht; te Wa- geningen (vac. ds. Ph. Peter) door ds. J. Jellema te Losdorp (Gron.), Bedankt voor het beroep te Hoeve laken door ds. J. M. Ph. Schippers, te Edo (Geld.) Beroepen te Tholen ds. P. Zandt te Loon op Zand (gem. Kaatsheuvel- Bedankt voor het beroep te Hendrik- Ido-Ambacht (toez.) door ds. S. v. Dorp te Zegveld. EVANG. LUTHERSCHE KERK. Beroepen bij de gecombineerde ge meenten Winschoten-Sappemeer toez.) ds. G. de Leeuw te Barchem (Geld.), thans Herv. predikant. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Bevorderd tot arts de hoeren W. A. Wiemer, geboren te Haarlem J. G. Dusser de Barenne, geb. te Brielle F. J. J. Buytendijk, geb. te Breda G. C. v. Balen Blanken, Spanbroek. Geslaagd voor het eerste gedeelte de heeren P. A. Dillewijn, E. A. Grunbergen, mej. II. J. C. v. d. Berg en de heer W. F. Bijvoet. Leidon. Geslaagd voor het candi- daatsexamen in de rechten de heeren D. N. A. de Lange en J. Hüsen voor het eerste natuurkundig examen de heer M. de Wildt. Leiden. Geslaagd voor het artsexa- men eerste doei de heer E. N. de J onge. Groningen. Geslaagd voor het eer ste gedeelte van het artsexamen de heer A. Maas. Utrecht. Geslaagd doet. ex. Schei kunde de heer W. Schut. Prop. Theo logie de heeren W. J. van Elden en J. C H. Romijn. TECHNISCHE HOOGESCHOOL Bevorderd tot doctor in de techni sche wetenschap, op proefschrift „Onderzoekingen in verband met de afscheiding van foezeiolie uit alcoho lische vloeistoffen", de heer F. Fon tein, technoloog. Kort Nieuws. De Lord-mayor van Londen heeft de burgemeesters van geheel het Veree- nigd Koninkrijk bijeengeroepen voor een besproking van het plan om een nationaal Shakespeare-theater op te richten. Aan de vergadering zal een resolutie worden voorgelegd, waarin de burgemeesters hun instemming met liet plan uitsproken. Men rekent voor de stichting van den Shakespeare- sehouwburg een som van zes mil- lioen gulden noodig te hebben. Dr. Jameson heeft over Hofmeyr ge zegd „Hoezeer wij van hem in de po litiek verschillen, het moet erkend worden, dat de heer Ilofmeyr verre weg de uitstekendste en machtigste politieke figuur in Zuid-Afrika was en dat hij met heeler hart zijn land en volk was toegewijd." Met Toistoi moet het weer minder goed gaan. Dc genoesheeren hebben verzwakking geconstateerd en het ge heugen blijkt zeer te hebben geleden. 2 November zal te Pont-aux-Dames het stoffelijk overschot van Coquelin worden bijgezet. Er komt een monu ment op het graf met het door Aug. Maillard gemaakte bronzen borst beeld van don grooten tooneelspeler. Duilschlaud en Italië zullen binnen kort telefonisch verbonden worden. De lijn zal te Frankfort a. d. Main be ginnen, langs den Gotthardspoor door de Alpen gaan en te Milaan eindigen. Gemengd Nieuws GEVAARLIJKE VONDST. Volgens een mededeeling in de bla den zijn voor het Paleis van justitie te München drie pakken ontplofbare stoffen, benevens een lont gevonden. Men brengt deze vondst in verband met de poging, in den vorigen nacht gedaan, om uit het Duitsche museum hulzen voor dynamietpatronen te ste len. PEARY EN COOK. Reuter seint uit Kopenhagen, dat Politiken een brief van den Groen landreiziger Kuud Rasmussen publi ceert. Daarin deelt Rasmussen mee, dat het hem niet gelukt is, de beide Eskimo's, die met, Cook naar het noor den zijn geweest, zelf te spreken te krijgen. Maar hij is op grond van de beschrijvingen en mededeelingen wel ke dio beide Eskimo's aan hun stam- genooten hebben gedaan, tot de vaste overtuiging gekomen, dat Cook In derdaad de Noordpool heeft bereikt. STORM IN BENGALEN. Nadere berichten over den storm, die in Oostelijk Bengalen heeft ge woed, bevestigen het eerste zorgwek kende telegram. Te Goalanda, waar reizigers uit den trein op de boot naar Assam stappen, zijn er, volgens be richt, 13 of 14 stoombooten vergaan. Geen boot schijnt daar boven water gebleven te zijn. Een is er, op weg van Chandpore naar Goalanda, met alle opvarenden gezonken. Hetzelfde lot overkwam een boot, die in tegenge stelde richting voer. Van een maat schappij zijn zes rivierstoombooten gezonken en een aantal beschadigd van een andere onderneming vijf ge zonken. Dezer dagen woedde er ook een or kaan te Hongkong en in de Macao- slaten. STAKENDE DOKWERKERS hebben te Havre danig huisgehouden. Op het bericht nk, dat het den pa troons gelukt was werklieden van buiten te werven, trok een troep van 400 man.naar de haven en bleef daar eonigen lijd do arbeiders uitjouwen. Toen wilden zij met geweld het bas sin d'Eylau binnendringen, dat geluk te hun niet, d oordat men de brug had opengedraaid. Intusschen zagen de stakers 7 of 8 wagens, zwaarbeladen met koopmansgoederen, aankomen. Zonder zich lang te bedenken, span den zij de paarden uit, haalden de goederen van de wagens en wierpen die tegen den grond. Politie en bere den gendarmen trachtten de woeste bende uiteen te jagen, dezen echter verzetten zich met kracht en er ont stond een hevig gevecht. Ten laatste gelukte het der politie tien der belha mels in verzekerde bewaring te bren gen. Ook op andere plaatsen koelden de stakers hun woede aan de vracht wagens, die zij op hun weg ontmoet ten. Daarna hielden zij een vergadering en besloten daar do staking tot het uitsterste door te zetten. LASTIGE HUISHEEREN. In de laatste jaren werd het te Chi cago meer en meer gewoonte, dat huiseigenaren weigerden woningen te verhuren aan gezinnen met kinderen. Het kwaad nam zulk een omvang aan, dat er van staatswege tegen deze „race suicide landlords", zooals men in de wandeling die huiseigenaren her theide, maatregelen werden geno men, en een wet werd uitgevaardigd, tegen de huuropzegging wegens uit breiding van het gezin. Woensdag nu is te Chicago voor het eerst een pro ces te dezer zake begonnen. Een huurder heeft n.l. een klacht inge diend tegen zijn huiseigenaar, omdat deze weigert de huur te hernieuwen, wijl de huurster een kind heeft gekre gen. Met groote belangstelling wordt nu het resultaat van dit geding afge wacht. Leger en Vloot GENERAAL VETTER. Bij Koninklijk besluit is aan den generaal-majoor A. J. Vetter, com- candant der 3de divisie, op zijne aan vrage, met ingang van 1 November, ter zake van langduriger) dienst, on der toekenning van een pensioen van 2700, eervol ontslag verleend. NED. ESKADER IN OOST-INDI6. Hot Nederlandsch eskader xal in O - Indië gedurende de jaren 19101912, behoudens onvoorziene omstandighe den, als volgt zijn samengesteld: in 1910: do pantserschepen Koning in-Regentes, de Ruyter en Hertog Hendrik en de pantserdekschepen N. Brabant en Holland, benevens torpe- dobootjagers; in 1911: de pantserschepen de Ruy ter, I-Iertog Hendrik, Tromp en de Zeven Provinciën en het pantserdek- schip Holland, benevens torpedoboot- jagers; in 1912; de pantserschepen Hertog Hendrik, Tromp, De Zeven Provin ciën en Koningin-Regentes en het pantserdekschip Holland, benevens torpedobootjagers. 1 Laatste Berichten ZIckenbriefjes. De Geneeskundige Kring alhter heeft, om den steeds wassenden stroom van z. i. onnoodige briefjes een weinig te koeren, besloten, dat do le den voortaan een briefje afgeven, wanneer een patient ziek geworden en een ander, wanneer hij hersteld is. Dit besluit is van belang voor ar beiders en anderen, die uitkeering van loon of ziekengeld kunnen bekomen, wanneer zij iedere week een ge neeskundige verklaring overleggen, dat zij nog niet in staat zijn, hun werk te verrichten, want deze brief jes worden, zooals uit het bovenstaan de blijkt, niet meer afgegeven. KINDERVERLAMMING. In Schoten is een geval voorgeko men van kinderverlamming bij het tweejarig zoontje van De Vr. in de Scheperstraat. Dr. Boshouwers, die hot geval behandeld heeft, constateer de de echte verschijnselen van kinder verlamming het jongetje is den volgenden dag gestorven. De kelen van de ouders en de andere kinderen zijn bacteriologisch onderzocht zij blijven onder observatie, en de kin deren geïsoleerd. Naar we vernemen heeft zich in Haarlem nog een ander geval voor gedaan, waarbij evenwel het patiëntje sinds eenigen tijd in behandeling is. Naar wij van medische zijde verne men, komt deze ziekte telkens bij af wisseling voor, zoodat er geen reden tot ongerustheid bestaat. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst oi niet gepluutst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeve Voor don inhoud dezer rubriek stelt de Uedaotie zich niet aansprakelijk. VOOR ONZE KOLONIALEN. Wie helpt ons aan boeken voor onze kolonialen? In de vredesgarnizoenen in Indië hebben onze soldaten dik wijls veel vrijen tijd. Veel gelegenheid tot ontspanning bestaat daar niet; wat moeten zij in hun vrijen tijd doen? Wij zouden hen nu zoo gaarne in de gelegenheid stellen goede boe ken te lezen, en daarom op de groot ste garnizoensplaatsen flinke biblio theken vormen. Wij kunnen die boe ken niet koopen, maar wilt gij ze ons niet geven? Als gij uw boekenkast eens nagaat, zult gij allicht allerlei boeken vinden op welker behoud gij geen prijs meer stelt; zend ons die dan toe. Ons leger in Indië bevat zoo velerlei elementen, waarvoor wij alle goede lectuur kunnen gebruiken, Christelijke lectuur, jongensboeken, boeken voor ouderen, goede romans, reisverhalen, geschiedboeken, enz. zoowel in het Hollandsch als in het Duitsch, Engelsch of Fransch. En dan hebben wij nog een tweede verzoek. Jarenlang waren wij in do gelegenheid tegen het Kerstfeest al lerlei kalenders en blaadjes aan onze kolonialen te zenden, wat door hen op hoogen prijs werd gesteld. De lieer Gruys te Zaandam zorgde er voor (niettegenstaande hij steeds bedlege rig was), dat de noodige gelden bijeen kwamen. Hij kan zich thans met dien arbeid helaas niet meer belasten daar zijn lichaam te zeer verzwakt is. En toch zouden hij en wij zoo gaarne ook met die lectuurzending voortgaan. Wilt gij ons ook daarbij helpen? Onze kolonialen zijn flinke solda ten. Aan ons leger in Indië hebben wij veel te danken. Maar zij staan in de Indische Maatschappij vrijwel al leen. Met de burgerij hebben zij zoo weinig omgang, terwijl zij in Indië zoovee lmissen wat het leven aange naam maakt. Toon nu eens Uwe be langstelling in hun lot. Dat wat gij kunt, en zend boeken of gaven onder hot motto: „Voor onze kolonialen" aan een der ondergenoemde adressen: Het bestuur der Vereeniging voor Evangelisatie onder de militairen in Nederlandsch-Indië: Ds. H. TEN IvATE te Slledreoht, Voorzitter. Jhr. Mr. A. F. DE SAVORNIN LOHMAN Jr., te Haarlem, Prinsen Bolwerk. (Ook Kei zersgracht 547, Amsterdam), Secretaris. Ds. M. A. ROUWENHORST, te Leersum, Penningmeester. Dr. J. R. SLOTEMAKER DE BRUINE te Utrecht, Weistr. 132. H. A. I. LEEMBRUGGEN, te Velp bij Arnhem. G. J. G. C. Graaf VAN ALDEN- BURG BENTINCK te Ame- rongen. rA. BIERENS DE HAAN, ie Haarlem. B. L. HAGENDOORN, te Den Haag, Conradkade 28. ONTDEKTE KERKSCHILDERING. Geachte Redactie I Naar aanleiding van uw bericht over de ontdekking van een gedeelte der oude gewelfschildering in de Nieuw» Kerk alhier, is dienende Ter opwekking tot verder blootleg gen en reslaureeren der historische schildering in do gewelven der Nieu we Kerk alhier, vestig ik de aandacht op de schilderij van Saenredam in ons Stedelijk Museum, die eene aan schouwelijke voorstelling geeft, hoe deze schildering geweest is. Allan beschrijft deze in zijne Ge schiedenis van Haarlem, als „be staande uit verscheidene wapenschil den, die in groepen verdeeld, in de hoeken der zijpanden zoowel als op de plafonds werden aangebracht. Zoo zag men tegen het plafond van hot middenpand o. a. een zeer groot schild, voorstellende het gekroonde wapen van Haarlem, gedragen door twee engelen en daaronder het be- kendo „Vicit vim Virtus", terwijl uit de kroon, die het wapen dekt, twee vredespalmen als opschieten." i Het Komt mij waarschijnlijk voor, dat deze schilderingen zijn uitge voerd door Pleter Holsteijn, die voor de Nieuwe Kerk in hetzelfde genre de glasramen schilderde. De wapens blij ken volgens de schilderij van Saenre dam betrekking te hebben op de Ste delijke Regeering, die deze kerk liet bouwen en mogelijk ook op vermaar de overledenen, die in deze kerk be graven liggen. Zoo rusten daar veie Haarlemscho kunstschilders, o.a. Pie- ter Claes, Phi lippus Wouwerman, Jan Staclcman, Izack Ruysdael, Frans de Jong (leerling van A. Ostade) en op hot tegenwoordige Nieuwe Kerks- Plein (voorheen het St. Anna-kerk- liof), Harman Hals, Pieter van Sant voort en Jacob Ruysdael. De Haarlemsche glasschilder Pietet Holsteijn, die in 1634 de nog bestaan de glasramen schilderde in het oude kerkje te Egmond, is als zoodanig na de gebroeders Crabeth, wel de voor naamste meester onzer Nederlandscha glasschilderkunst. GUSTAAF VAN KALCKEN. Haarlem, 22 October 1909. HET SPAANSCHE MINISTERIE. MADRID, 22 Oct. (Reuter). Bij het eindigen van den ministerraad werd een nota aan de pers medegedeeld, waarin gezegd wordtDe regeering stelt zich voor, een breede politiek van bevrediging en vrijheid te volgen. De zelfde nota bevat den tekst een er dé pêche, die de minister van oorlog, <ia- üaiijk na zijn ambt te hebben aan vaard, aan generaal Marina zond eu waarin gezegd wordtHet leger dat Dij Mciilia opereert zal alle materiee- le eu militaire hulpmiddelen ontvan gen, beuevens den moreelen steun, noodig, om de zending te vervullen, die bet vaderland aan het leger toe vertrouwde. Amsterdamsciie Beurs. Openingskoersen van 23 Oct. LABOUCHERË O YENS Lo.'s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. STAA'ISFONDSENMARKT stil.21/2 Certific. N. W. S. 77 1/8, Russen onver anderd. TABAKSAANDEELEN flauw. Biud- jey 102, Deli Mij. 465, Medau 260, N. Asahan 79, Rotterdam Deli 365, Se- uembah 445. PËTKOLEUMAANDEELEN stil. KoninKlijke Petr. 450, Moeara Enim 189, bumatru Palembang 162 1/2, Per- lak 150, Zuid Perl a k 192. M1J N A AN D E E L E N ongean imeord Ketahocns 269, Preferente 420, Red- jaug Lebong 915, Great Cobur 124—5, Cultuur Vorstenlanden 178, Actions f 133, Suiker Cultuur 114 1/2. De AMEKIK. MARKT opende flauw: Atchison Topeka 119, Denver 46 3/4, Erie 32 5/8, Kansas 43 1/2, Missouri 45 1/2, Rock Island 37 1/2, Southern Rails 30 3/16, Southern Pacific 126 "1/8, Union Pacific 199 1/2, Wabash 20 3 4, Wab. Pittsb. 9 1/4, Steel 87, Carrcn 68 1/4, C. Marine's 7 1/8, Pref. 22 1/2, Bonds 70 7/8, Ontario 46 3/4, Amal gam 80 1/4, M. C. Un. Cigars 82, C. Un Copper 10 1/4, Pittsb. Coal 20 1/2, Anglo A 22 5/8, South Iron Steel 18 3/4. Bargerlijke Siaaii HAARLEM. BEVALLEN 21 October. E. J. Voorham, geb. Blesgraaf, d. 22 October. B. Ko- nings, gob. Butter, z. OVERLEDEN 22 October. F. de Graaf, geb. Buse, 53 j., Lange Vlamingstraat. 23 Oc tober. A. J. G. Nijhoff, 46 j., Twijn- derslaan. BLOEMENDAAL. BEVALLEN: M. S. v. d. Veldt—Natrop z. M. C, van Hooff—Leenen d. OVERLEDEN: L. Ph. Ch. Boskott, 61 jaar, B. Vis ser, 19 jaar, M. J. van Dalen 58 jaar.' SteoHivaartberïcliteii I-let stoomschip Sloterdijk arriveer de 22 October te Rotterdam van Phila delphia. Het stoomschip Koning Willem I, van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 21 Oct. Point de Galle. Het stoomschip Sumatra, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 22 Oct. Kaap St. Vincent. Het stoomschip Vondel vertrok 21 October van Batavia naar Amster dam Het stoomschip Frisia, van Amster dam naar Buenos Ayres, vertrok 22 Oct. van Santos. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken '8-Hertogeabosch. H. D. Verstegen, handelaar en fabrikant van suiker werken te Uden. Mr. Van Baar, rech ter in gemelde rechtbank, tot rechter commissaris, en lot curator mr. F. v. de Ven. Amsterdam. E. A. A. Heidoorn, be hanger en stoffeerder te Hilversum. Rechter-commissaris mr. J. Kruze- man curator mr. C. J. Heemskerk. Geëindigd J. Dekkers, schoenmaker te Waal wijk. G. P. Könst, varkensslacbter, laatst gewoond hebbende te Amsterdam, tlians zonder bekend verblijf. Ondertrouwd: J. LIPPITS, Wedn. van Mej. A. HARMS, en E. M. ANDREX. Wed. van den Heer J. SCHUTTEROP Haarlem, 22 October 1909. Den Haag,

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2