Verschijnt dagelijks, behatve cp Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Baltenlandsch Overzicht FEUILLETON Het Vergaan van de „Lady Jermvn." 27e Jaargang. No. 8078 MAANDAG 28 OCTOBER 1906 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PEIR DRIB MAANDBNl Voor Haarlem 126 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)Ï^O rranco per post door Nederland 1.55 Afzonderlijke nummers 0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 Y% n n te omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lotarens Ctvster. Directeur Ji. C. PEERE6Ü0& Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad TWEEDE BLAD. RUSLAND EN DE GROOTE POLI TIEK IN EUROPA. 't Belangrijkste nieuws van den dag Vs, dat de Tsaar aller Russen bij den Koning van Italië te gast is. Dit is een vee<l-beteekenend bezoek althans .wanneer men met de omstandigheden rekening houdt. De groote politiek in Europa speelt n.l. achter de schermen. Eerst zij gememoreerd in welke par tijen Europa verdeeld is a. Duitschland—Oostenrijk-Honga- rijeItalië. b. Engeland—Frankrijk—Rusland. Dit zijn de twee groote machten, die hij het diplomatiek-géspeel geregeld op den voorgrond treden. De man nen van den gewapenden vrede verze keren op hoogen toon, dat deze vriendschappelijke verhoudingen een goed evenwicht vormen en dus een waarborg zijn tegen een oorlog. We willen aan deze theorie geenszins alle waarde ontkennen, maar.... wat moet, wat zal er dan gebeuren, als de par tijen anders verdeeld worden? Inderdaad, er bestaat alle kans, dat er binnenkort (daar kunnen ook ja ren onder verstaan worden) een reor ganisatie in „dor-staten-rij" komt. De driebond, de machtige Bismorck- schepping is niet meer wat hij in de glorie-dagen geweest is de schier onbreekbare macht, die het overige Europa sidderen deed. Wel is 't tus schen Duitschland en Oostenrijk-Hon- garije nog alles koek en ei 't is nog gebleken bij het bezoek, dat de nieuwe Rijkskanselier aan Weenen bracht, toen men van weerszijden hoog ophief van de oprechte trouw der bondge nootschap en ook in de dagen der Balkan-crisis is 't duidelijk geworden, dat de twee voorioopig in nood en dod één zijn maar., de derdel Italië is niet meer met volle sympa thie in den driebond begrepen. Reeds in de dagen der Balkan-crisis (tus- schen haakjes zij opgemerkt, dat al is deze crisis zonder wapengeweld ge ëindigd, de gevolgen voor de politiek in Europa toch niet onbelangrijk zijn.) bleek de oneenigheid. Italië toch li on zich niet vereenigen met de poli tiek van Oostenrijk-Hoogarije en voelt zich in den Balkan meer aangelokt door de staatkunde van Rusland. Dit verschil van gevoelen is met meerde re te vergrooten denk o. a. aan het gemodder over een Italiaansche Hoo- geschool in Weenen. Nu blijkt Italië een toenadering tot Rusland te zoeken. En 't eigenaardige is, dat Duitschland noch Oostenrijk- Hongarije ernstige pogingen gedaan hebben, om die ontrouw van Italië te bezweren. Reeds sjids 1902 heeft de Tsaar een bezoek aan Italië aangekon digd, zoodut het gevaar a] 7 jaar heeft gedre'gd. Toen werd 't bezoek evenwel uitgesteld, omdat de Italiaansche so cialisten met ketelmuziek en andere lawaaierige protestmiddelen dreig den. Nu is de Tsaar minder bang voor zulke dreigementen geworden en heeft de reis naar Italië aanvaard. Vadertje is in het land van Kening Emmanuel recht hartelijk ontvangen. De Tribune (een invloedrijk blad in Rome) schrijft „Want hij (de Tsaar) is een auto craat Daardoor hangt de binnen- landsche zoowel als de buitenlandsche staatkunde van Rusland van zijn wil af. 1 o on en wij hem daarom eens, wat een liberaal bestuurd volk is. Wie weet of hem die les niet nuttig kan zijn.... voor Rusland. _,,En wat de goede betrekkingen wellicht zelfs een entente, tus- schen Italië en Rusland betreft, het Is duidelijk dat onze bijstand hem kost baarder moet voorkomen, hoe meer hij overtuigd is van onze militaire kracht. H" moet dus ons leger en on ze vloot zien. De zoo vaak als dwaas heid beschouwde revues kunnen thans voor een ervaren opmerker, dienen om de voordeelen en gebreken van le ger en vloot te doen uitkomen. En voordeelen hebben leger en vloot in Italië zeker." 't Blad-der-bladen in Rusland, de Nowaje Vremja. Is ook voor een Ita liaansche toenadering gestemd, 't Schrijft „Al kan men voorioopig nog niet van een vaste overeenkomst met Ita lië spreken, die tot ontbinding van het Drievoudig verbond zal leiden, toch bevinden wij ons in een sta dium van overgang, dat zeer ern stige gevolgen kan hebben. Als de sa menkomst te Racconigi leiden zal tot een geleidelijke economische en poli tieke toenadering tusschen Rusland en Italië, dan is dit voldoende om een nieuw en belangrijk hoofdstuk in de geschiedenis der Europeesche diplo matie te openen. We moeten afwachten, welke gevol gen het bezoek van den Tsaar zal heb ben. Wel is nog teekenend voor de omstandigheden, dat de Tsaar de reis per spoor zóó heeft uitgekozen, dat hij den grond van Ooslenrijk-Hongarije geheel gemeden heeft. Al moest daar voor een omweg gemaakt worden, dat hindert niet Nog zij opgemerkt, dat de toenade ring tusschen Italië en Rusland na tuurlijk ook beteekenis heeft voor En geland en Frankrijk, 't Zou ons zelfs niet verwonderen, wanneer Enge- land's koning den Tsaar aangespoord heeft om naar Italië te trekken. DE STUKKEN VAN HET PROCES FERRER. Een brochure, betreffende de Fer- xer-zaak, door de vorige Spaansche Regeering aaugekondigd, is nu ver schenen. Ze bevat het requisitoir van den procureur voor den krijgsraad, 't rapport van den assessor van ge noemden krijgsraad, het uitgesproken vonnis, het rapport van den auditeur- generaal en het decreet van den kapi tein-generaal, waarbij het vonnis be vestigd wordt, benevens een resumé van de militaire procedure en de arti kelen van het wetboek voor het krijgs volk te lande, betrekking hebbende op de waarborgen, welke den be schuldigden verstrekt worden. Wanneer ons morgen of overmorgen deze bescheiden ten dienste staan, zui len we er eenige nadere bijzonderhe den over meedeelen. HET WERKEN DER NIEUWE SPAANSCHE REGEERING. In den ministerraad werd een on derzoek ingesteld naar den financiee- len toestand en de begrooting en be sloot men maatregelen te nemen om het batig slot te kunnen behouden. Een delegatie van republikeinsche senatoren en Kamerleden bracht Mo rel (den nieuwen minister-president) een bezoek. Moret verklaarde, dat hij binnen enkele dagen de Kamer zal heropenen en regelen. Hij verklaarde verder nog, dat hij den om den econo- mischen toestand wettelijken staat van beleg in Cataloriië zal opheffen, zoodra de nieuwbenoemde gouverneur en andere ambtenaren op hun post zullen zijn, terwijl de toestand in Ca- talonië alle aandacht zal hebben van de regeering, die zal trachten, den moreelen en rnaterioelen staat van za ken te herstellen. Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. AD VERTEN TIÊNI Van 1-5 regels 50 Cts Iedere regel meer 10 Cis, Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels L--elke regel mee? ƒ0.3e Reclames 3ü Cent per receL Bij Abonnement aanzienlijk rabat ko SIertOTtleo V5T Aanbod, hoogstens zes regels, 25Cts. per plaatsingi 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie em Administratie} Groote Houtstraat fetereommnoaal Telefoonnmnnier der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerijs Zolder Bnitenspaarae 6. Telefoonnummer 122. is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D V ALTA. dam. Te enhnon interr. fi?9Q IIAD KONING ALFONSO GRATIE KUNNEN VERLEENEN? Jules Hedeman, een bekend redac teur van den Matin, is in Madrid en heeft getracht te onderzoeken, waar om de koning geen gratie gegeven heeft. Hij schrijft o. a. De Spaansche eropdwet bepaalt, dat de Koning het recht van gratie slechts mag ,,:tnefenen op formeele voor dracht van de regeering. Wanneer het de doodstraf betreft, bekrachtigt de ministerraad het vonnis van de recht bank en «tint het zelfs den raad van den vorst niet in over de tenuitvoer legging van het vonnis. En de Ko ning weet, dat hij zou handelen in strijd met de grondwet, wanneer hij te dezer zake een raad zou geven of een wensch uitspreken. Men zal zeg gen „Maar in een geval als dat van Ferrer, waarbij de populariteit van den Koning op het spel stond heeft de Koning toch zeker met den heer Mau ra over de tenuitvoerlegging van liet vonnis gesproken". Dit is ook volko men juist. De zaak is herhaaldeüik be sproken. Maar er waren verschillende omstandigheden, die het verleenen van gratie bezwaarlijk maakten. Al fonso aarzelde langen tijd. Ten slotte besloot hü tot clementie. Maar de mi nisterraad wees er op, dat bij de be dreigingen tegen den koning, den heer Maura en den minister van binnen- landsche zaken deze clementie dooi de anarchisten in alle landen ver keerd zouden worden uitgelegd, voor al door die te Barcelona, die de re geering nog steeds had te bestrijden. Do ministerraad vreesde dus be schuldigd te warden van lafheid of vrees en ook yan het aanmoedigen der anarchisten. Was de koning op zijn stuk blijven staan en had hij zijn persoonlijken wensch willen doordrij ven, dan zou hij genoodzaakt zijn ge weest te handelen in strijd met de grondwet en het kabinet té ontslaan. Maar daar de Koning de meest con- stitutioneele vorst is die er bestaat, heeft hij zijn ministers hunnen gang moeten laten en had hij niet het recht op te komen tegen hunne handelwij ze. Ik meen echter te weten, dat in dien het tegenwoordige kabinet aan het bewind ware geweest, Ferrer niet terecht gesteld zou zijn. Dat zijn de feiten, die ik zoo be sluit deze journalist heb kunnen controleeren aan de meest verschil lende en meest betrouwbare bronnen. Wanneer de feiten juist zijn, inder daad een belangrijke mededeeiing. WAT ZAL SPANJE NU IN MAROKKO DOEN Perez Cabaliero, de nieuwe Spaan sche minister van buitenlandsche za ken, deelde aan een journalist mee, dat Spanje zich in Marokko zou blij ven handhaven, maar daarvoor achtte hij volkomen overeenstemming noodig in de eerste plaats met Frankrijk en verder met Engeland en de mogend heden, die de Akte van Algeciras heb ben onderteekend. De actie in Marok ko zal ontdaan worden van haar ka rakter van veroveringstocht. DE KRETENSER-QUAESTIE. De benoeming van kolonel Moscho- poulo, gewezen prefect van Athene, als opvolger van Momferato tot hoofd der gendarmerie op Kreta, heeft een protest uitgelokt van de Grieksche re geering, die vreest, dat door zijn op- tieden de quaesties tusschen Turkije en Griekenland weder nieuw voedsel zullen krijgen. VOOR VADERLAND EN KONING. De vereeniging tot verhooging van 's lauds weerbaarheid „Voor Vader land en Koning" hield Zaterdagavond een feestelijke bijeenkomst, verbonden aan een pi ijsuitreiking, in do groote zeal van de Vereeniging. De voorzitter, majoor J. J. Zeewoldt, commandant van „Voor Vaderland en Koning", heette de aanwezigen, zeker oen 600-tal, gevormd door leden en in- troducé's, welkom. In een feestrede nemoreerde de heer Zeewoldt de be haalde prijzen, noemde schieten fchermen twee der edelste sporten, occh, zeide hij, laat ons de kogels, die vij gratis van het Rijk verkrijgen, niet uitsluitend beschouwen als een n id del om prijzen te behalen, maar laat ons bedenken ,dat wij daarmede ois oefenen om in tijd von nood het véderiand te kunnen bijstaan. Nadat de spreker de Haarlemsche joigeiiedeu had aangespoord, om toe te treden tot de vereeniging, daar ze, onier leiding van den bekwamen ser- geuit-instructeur geweest zijnde, on getwijfeld lot de viermaanders zou- der. behooren, ging de majoor over tot de ïitdeeling der prijzen, behaald in den onlangs gehouden onderiingen schittwedstrijd. De eereprijs, een gou den ïorloge, aangeboden door de be schermvrouwe, mevr. Visser van Ha- zerswoude, viel ditmaal ten deel aan tien toer J. Baardse, 46 p., 5 sch. Vooi de le klasse waren 13 prijzen, uit frtnie kunstvoorwerpen bestaan de, beahikbaar gesteld de 1ste prijs hiervai werd behaald door den hoer D Teeiens, met 100 p., 10 sch. de 2de dooi Corn, van Zalen, met 93 p., de 3de dior D. Sal a met 93 p., en de 4de door J. Viets, 92 p., in de 2e kL voor aspi-ant-Ieden behaalde den len pr. A. A. L. Mooser met 42 p., en den 2den pr. I. Zeilmaker met 34 p. Kam pioen 1901—1910 werd F. Boeree met 59 punten 6 sch., waarvoor eon vvis- seimedailh werd aangebodenden ro- zenpnjs bhaalde eveneens Boeree met 3 rozei. Na de pêjsuitdeeling werd overge gaan tot de aanhechting van de be haalde korpuiedailles, in het geheel een 8-tal, wi&ronder de gouden me daille van mvr. Visser van Hazers- woudede binier der Vereeniging zwaar van dein den loop der jaren benaalde eere tekenen, werd aange dragen, waarni de majoor eigenhan dig de nieuw veworvene vasthechtte; anneer men wet, dat dit alles ver gezeld ging van f ufares, dan begrijpt men, dat zich eei geestdriftige stem ming van het publsk meester maakte. Toen ook de guudei medaille een eere plaatsje aan het vtmdel had beko men, verzocht de vorzitter den aan wezigen op te staat en een driewerf hue;a aan te heffen,oor de edele be schermvrouwe. Om de bijeenkomstzoo aangenaam eu gezellig mogelijk b maken, gaf het echtpaar Schuilenburi uit Amster dam eenige voordrachen ten beste, die al bijzonder in den-jnaak vielen er werd braaf gelachenwant hel ko misch element had den boventoon als slotnummer ging eer. blij spelletje, genaamd „Een ideaal", lat op zeer verdienstelijke wijze were weergege ven. Het echtpaar werd do ook luide toegejuicht, en tot drie mol terugge roepen. Eenige leden der ^reeniging gaven een serie oefeningei met den langen stok ten beste, waabij groote vaardigheid ten toon werdgespreid ook aan dit nummer viel <sn warm applaus ten deel. Wanneer wij nog mededelen, dat een orkest zijn medewerkingverlecn- de, en dat een geanimeerd bal den sue ces vollen avond besloot, dan is het duidelijk, dat „Voor Vaderland en Ko ning" met zeer veel genoegen op de zen welgeslaagden feestavond mag te rugzien. Aanbesteding. Door den architect H. van der Kloot Meyburg te Rotterdam werd aanbesteed het bouwen van een landhuisje met ateliers namens me juffrouw Rachel van Dantzig, te Slo- terdijk. Ingenomen II biljetten. Minste in schrijver de heer J. E. A. Kaub, te Haarlem, voor f 8897. Verlof Drankwet Door J. van den Berg is aan B. en W. gevraagd om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van alcobolhoudenden drank ande ren dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het per ceel aan de Lange Heerenvest No. 104. Kunst door Oefening. Na het geven van haar twee con certen, was de mannenzangvereeni- ging „Kunst door Oefening" Zater dagavond in de bovenzaal van de so ciëteit „Vereeniging" bijeengekomen, om haar 10-ja'rig bestaan in meer in- tiemen kring te gedenken. Voor den aanvang besteeg de voor zitter der vereeniging, de heer J. C. Philippo, het podium, om allen, in 't bijzonder de juryleden, die zoo vrien delijk geweest waren hun avond voor den te houden onderiingen kwartet wedstrijd beschikbaar te stellen, een hartelijk welkom toe te roepen. Nadat het koor een sbrophe van T aloude lied van Marnix van Si Al- degonde, dat door de aanwezigen staande werd aangehoord, en ter eere van den heer N. H. Andriessen „Nim mer Nacht" gezongen had, nam de wedstrijd een aanvang, Zeven kwar tetten namen hieraan deel; vier prij zen waren uitgeloofd. Over het alge meen werd goed gezongen, en het be hoeft don ook niet als een fraze te worden opgevat, wanneer wij zeggen dat de jury, bestaande uit de heeren H. Völlmar te Den Haag, II. W. G. van Nieuwenhoven te Breda, Willem Kerper te Nijmegen, N. H. Andries sen en Ca'rel Phlippeau, beiden te Haarlem, een allesbehalve gemakke lijke taak had. De uitslag, bij monde van den heer C. Phlippeau medegedeeld, was, dat de eerste prijs verwierf Kunstmin, 4 verguld zilveren medailles. De tweede prijs veroverde „Liefde voor de Kunst, vier zilveren medailles. Als derde kwam uit Euterpe; vier bronzen medailles werden haar deel. De vier dasspeldjes werden gewon nen door Cecilia. Iedere uitslag werd met luid gejuich begroet. De uitrei king der prijzen volgde dadelijk hier op. Ten slotte voerde de heer H. Elfrink verschillonde voordrachten uit, die blijkens het warm applaus, zeer in den smaak vielen. Het bal, dat nu een aanvang nam, hield de leden van Kunst door Oefe ning nog zeer lang bijeen; wel een bewijs hoe gezellig men dit 10-jarig beslaansfeest vond. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der g©- meen te Haarlem op Woensdag 27 Oc tober 1909, des vóórmiddags ten 10 ure in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Voorstel B. en W. gratificatie Di recteur Openbare Werken. 3. Id. id. verzoekschrift C. D. Gaa ien, afwijking art. 7, 1 a. Bouwveror dening, bouw werk- en bergplaats Reguliersstxaat. 4. Behandeling ontwerp-begirootiUo inkomsten en uitgaven der gemeen te, dienst 1910. Vrije en ordeocfenin gev Haarlem, 23 October. Geëxamineert 6 vrouwelijke en 6 mannelijke cao didaten. Geslaagd de dames: G. J. Molenaar en H. M. Bender le Haar lem, M. W. B. Naber en R. M. Zand- voort te Amsterdam en M. W Mooy te Zaandam. De heeren: D. J. A. Koe kebakker en J. Odink te Haarlem, A H. F. A. Teune te Amsterdam en T. Meurs te Hilversum. Spaarbank. Zaterdagmiddag had tn de spreekkamer der Doopsgez. Schooi een vergadering plaats van deelheb bers der Hulpspaarbank Haarlem van het Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap. Bij de opening bracht de heer Meurs hulde aan den over leden directeur wijlen den heer B. Serné. Hij was steeds ijverig, hij was de eigenlijke stichter der Hulpspaair- bank. Met krachtige hand ging hij nu 25 jaar geleden aan het werk en 1 Ja- nuari daarop was de Spaarbank er- Al die jaren heeft hij er met liefde aan gewerkt. Volgens reglement maakte de direo- tie een tweetal op voor do voorziening in de vacature. Bij acclamatie werd no. 1 de heer F. W. Fick, leeroair aan de Rijkskweekschool voor ouderwij zers alhier, gekozen verklaard. Rubriek voor Vragen Geabonneerde hennen het voorrecht vragen op vereobillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in te eenden bij de Redactie van Haarlem'» Dagblad. Groote HoQtstrsai 68 Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk Is, den dag na de inzending Aanvragen, die niet volledig naam en woonplaats Tan den Inzender vermelden, wordt geen a&ndacingeschonken. VRAAG. Wie is secretaris van het huldeblijk-comité voor den afge treden directeur-generaal van Laud- bouw, den heer Lovink ANTWOORD. De heer Van Gen- deren Stort, Van Assendelftstraat 14, Den Haag. VRAAG. Ik heb cenjgen tijd gelo den enkele vinken gekocht. Na weini ge dagen waren er een paar van ge storven. Hoe moet ik de overige in 't leven houden ANTWOORD. Vinken zijn zeer ge makkelijk in het leven to houden het is evenwel raadzaam vogels te koopon, die zaadvast zijn. U geeft ze als voed sel wit kanariezaad, wat hennepzaad en een weinig zwart zaad. Heeft u ze 10) door E. W. II o r n u n g. Nu kon ik echter achterover liggen, en do gewoonte had mij een vreemd gevoel van veiligheid gegeven; bo vendien denk ik, dat ik overtuigd was, dat ik voelde, dat de hoenderkorf on der Hooge bescherming stond. Telkens is er verandering in een rnensclielijk hart; nergens volgt het licht de duisternis zoo zeker op als in dat verborgen hoekje, en nu bij het ondergaan van de zon was het klaar licht in mijn hart. Kalme vrede kwam over mij, terwijl ik daar lag uitge strekt in mijn nauw schommelend bed als in mijn lijkkist ;een vertrou wen in den wil vau mijn Schepper, om mij te redden als dat het beste was, een vertrouwen in Zijn groote wijs heid en goedertierenheid, zelfs al zou deze nacht mijn laatste op aarde zijn, kwam over mij. Wat mij zelf betrof, ik was besloten en wat anderen aanging, moest ik Hem niet minder vertrouwen. Wie was ik, flat ik als beschermer van de hulpeloozen wilde optreden, terwij'i Hij in Zijn Hemel was? Het Westen liet een breede streep achter van geel, purper en rood. Ik kan het u niet beschrijven. Als u wel eens gezien heeft, hoe de zon in de tropen ondergaat, zal mijn beschrij ving u toch niet voldoen; en zoo neen, dan zou ik toch niet in staat zijn, het u voor oogen te looveren. Voldoende is het te zeggen, dat die kleuren pracht van donker karmijn tot licht blauw overging, en dat zij mijne ge dachten van alle aardsche ellende af leidde. Ik was er dankbaar voor, dat er geen groote zeevogels, geen haviken, geen albatrossen, geen Kaaphoenders in de nabijheid waren. Ik dacht aan een albatros, die ik op mijn heenreis gevangen had. Zijn snavel en pooien lagen op den bodem, evenals de ver koolde overblijfselen van de „Lady Jermyn". Maar ik zag hem weer te rug, voelde als 't ware zijn greep in mijn vleesch en mij zelf in mijn een zaamheid onmachtig om mij te ver weren. Die eenzaamheid, o, die een zaamheid. Onwillekeurig kwamen mij een paar regels van een gedichtje in de gedachten „Water, water, overal, Geen enkelen druppel te drinken." Het bloed der vogels had mij maar zoo weinig lafenis kunnen brengen. Ik begrijp nu, dat het gelukkig is, dat ik mij maar zoo weinig meer kon her inneren. Eiwaring is minder erg dan hot zich volkomen indenken in een toestand, en zoo dacht ik nu aan een gedicht, dat volkomen weergeeft, wal ik lieb ondervonden. liet heeft cou pletten, die mij krankzinnig gemaakt zouden kunnen hebben. Aan den an deren kant leidde de geestelijke spanning van het zoeken er naar mijn gedachten af totdat de sterren weer aan den hemel stonden en nu had ik een nieuwe bezigheid, in mij zelf alle poëzie op te zeggen, die ik mij kon herinneren, speciaal die van de zoe want ik was altijd een bij zonder liefhebber van letterkunde ge weest. Maar nooit was ik .een studie kop. Ik herinnerde mij verschillende brokstukken van gedichten, op school geleerd, die op mijn toestand toepas selijk waren. Nu kwam mijn eerste stuk Latijnsche repetitie mij in de ge dachten. Hoe scherp afgeteekend zag ik de kamer voor mij, waarin ik haar moest opzeggen, .en den man, voor wien ik haar moest opzeggen, en die na dien tijd altijd mijn vriend geble ven is 1 En ik zei het gedicht op, lig gende in een hoenderkorf, midden op den Atlantischen Oceaan 1 Eindelijk viel ik een diepen slaap, een lange, onbewuste rust voor de ziel. door geen droomen verstoord. Men zegt, dat ons droomn een langzaam ontwaken is dan ad ik er dien nacht geen gelegenhel toe, want een heftig heen en weerschud- den maakte mij in één oognblik wakker. Ik maakte het nog erger door de manier, waarop ik ploteling overeind kwam. Ik had wat -ater binnengekregen. Er kwam nog neer in. Toch was het om mij heen rstig op zee vanwaar kwam dan die be woging Toen mijn schip weer cer- eind kwam, «en ik zag, dat mijn tur nog niet gekomen was, werd de or eaak mij duidelijk en mijn hrt kreeg een heftigen schok, zoodat et minuten duurde, voordat ik den mol had mij van de waarheid van mij theorie te overtuigen. Het was zooals ik dacht. Er ws een haai geweest bij mijn aan de poe ten opgehangen vogels hij had z allen weggenomen. Gelukkig haddei zij niet vaster gezeten 1 Anders zou ik zelf even goed verloren zijn geweest. Ik zei daar gelukkig. Toch was het zoo onbeschrijflijk wreed, want nu had ik eten noch drinkenmijn keel was verdroogd mijn tong brandend heet en een nieuwe dag verrees. De sterren waren weg de zee zil verkleurig de zon was opgegaan. Uren gingen voorbij. Ik wachtte op een aanval van waan zin. Hij kwam bij stukjes en beetjes. Ik was een kind. Ik speelde thnis op het grasveld. Weer was ik terug op de golvende zee. Ik was eeu schooljongen eu moest mijn Latijnsche replitie opzeggen toen was ik weer terug in mijn korf. De hoenderkorf was de „Lady Jer myn". Ik was weer aan de zijde van Eva Denison. Zij trouwden ons aan boord. De scheepsklok luidde voor ons een guitaar op den achtergrond gaf den Hochzeitsmarsch ton beste de lucht was vergeven door een mil- lioen sigaretten, zij veroorzaakten een groote kolom rook boven de mas ten uit zij staken hot schip in brand rook en vlammen vulden het heelalde zee werd droog gelegd en ik log op den bodem, lag in mijn lijk kist met roodgloeiende landen, omdat de zon recht van boven op mij neer- scheen en mijn verdroogde lippen voor altijd verdwenen. Zoo werd ik mij nog eens bewust van mijn levenden dood te zwak nu om zelfs een vinger naar het zoute vater uit te steken en terug te bren- :en naar mijn mond te zwak om aan 'va te denken te zwak om naar het nde le verlangen, om nog ongerust l zijn of zorgen to hebben. Ik was alleen zoo vermoeid.... lijn voortdrijvende lijkkist was nu ees dit, dan weer dat, een spoorweg- copé, een pleizierboot op de Thames, eeitent onder de boomen eindelijk wahet de bovenste kooi in een niet heel aangenaam riekende hut, waar dichtbij messen en vorken kletterden en een sterke lucht van uien op Ier scliè wijze klaargemaakt, hing. Mijn hand kroop langzaam naaL mijn hoofd mijn handen voelden zoo zwaar, en mijn hoofd was bedekt met stekeltjes, niet langer dan die op mijn kin, maar minder halsstarrig. Waar ben ik vroeg ik mij zelf zwakjes af. De messen en vorken bleven klette ren, en nu begou ik hevig te schreien, omdat zij mij niet gehoord hadden en ik wist, dat men mij nooit zou hooren. Maar, zij hoorden mijn snikken, en een reusachtige kerel kwam binnen met zijn mond vol en met een hevigen uienlucht om zich heen. Waar ben ik Aan boord van de brik Eliza". Liverpool, op weg naar huishet verheugt mij, dat ik die oogen ge- onend zie. Ben ik hier lang geweest Ongeveer tien dagen. Waar heeft u mij gevonden Drijvende in een hoenderkorf f ik dacht, dat u dood was. Weet u met welk schip Moeten wij dat weten Neeii, dat moet u ons vertellen Dat kan ik niet, zuchtte ik, te zwak om mijn hoofd van het kussen op te tillen. (Wi/i U vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5