Bloedarmoede Scolt's Emulsion Uit de Omstrekec Binnenland Sport en Wedstrijden Rechtszaken Koloniën oen paar weken ln de kool, dan wat minder hennepzaad en wat meer zwart zaad geven. VRAAG. Kunt u mij ook mede- deelen of er gelegenheid bestaat-naar Noord- of Zuid-Ainerika te emigree- ren ANTWOORD. Wend u schrifte lijk tot het hoofdkwartier van hot Le ger des Heils, Prins Hendrikkade, te Amsterdam. VRAAG. Waai- is het kantoor tan de Amsterdamsche waterleiding ANTWOORD. Het hoofdkantoor der waterleiding bevindt zich Nieuwe Heerengracht 49, Amsterdam. VRAAG. Welke waarde bezit te genwoordig een gouden tientje met de beeltenis van de Koningin met hangend haar ANTWOORD. De gewone waar de, 10 gulden. Misschien geeft een liefhebber van munten er meer voor. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen of een echtscheiding in de courant bekend gemaakt wordt? ANTWOORD. Ja, per adverten tie. VRAAG. Is voor de lijn door do Haarlemmermeer stoom of electrici- teit de beweegkracht ANTWOORD. Stoom. VRAAG. Waar moet men zich vervoegen om wagenvoerder of con ducteur op deze lijn te worden ANTWOORD. Schrijf aan de di rectie der IIoll. Eleclrische Spoorweg maatschappij, Heerengracht, te Am sterdam. BLOEMENDAAL. Vergadering van den Raad der ge meente Bloemendaal, te houden op Donderdag, den 28sten October e.k., des nam. 2 ure. Agenda: Punt 1. Ingekomen stukken. Punt 2. Bouw van een rijwielberg plaats aan de school te Bloemen daal. Punt 3. Benoeming van een lid in de commissie tot wering van school verzuim. Punt 4. Vaststelling van twee bouw en wegenplannen. Punt 5. Begrooting voor het jaar 1910. TWEEDE KAMER. De leden der Tweede Kamer zijn Vrijdag uiteen gegaan, om vermoede lijk tegen Dinsdag 9 November tot hervatting der werkzaamheden weer te worden bijeengeroepen. De Kamer zai alsdan nog een of meer dagen in de afdeelingen werken, alvorens met de openbare beraadslaging over de Indische begrooting te beginnen. STAATSCOMMISSIE WERKLOOS HEID. De Staatscommissie voor de werk loosheid is Zaterdag door den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel geïnstalleerd. De heer Tal ma zei o. a.: Mijne Hoeren! Het heeft Hare Majesteit de Ko ningin behaagd, bij Haar besluit van 30 Juli 1909 eene Staatscommissie in te stellen, aan wie de tweeledige taak is opgedragen: vooreerst na te gaan in hoeverre de Regeering over mid delen beschikt om snel en voldoende Ingelicht te worden over den stand van de binnenlandsche arbeidsaan- gelegenheid en den omvang en den aard van werkloosheid in de ver schillende vakken en welke aanvul ling deze middelen behoeven en dan te onderzoeken wat de Regeering kan doen, hetzij dootr steun van personen of corporaties, hetzij zelfstandig zoo wel tot voorkoming of bestrijding van ■werkloosheid, als tot leniging van de gevolgen daarvan. Het zal zeker overbodig zijn voor U, Mijne Heeren, het gewicht uwer taak uiteen te zetten, waar de Regee ring juist u uitnoodigde om zitting te nemen, omdat zij het vertrouwen had in u mannen te vinden in de eer ste plaats bevoegd tot oordeelen. Gij kent de werkloosheid, zoowel waai- zij zich aan de openbare aan dacht opdringt duizenden, die werken kunnen en willen uitstootend uit de werkplaats, hun gelegenheid roovend om door arbeid in de behoeften van hen en hun gezin te voorzien, alsook in den anderen vorm, als een scha duw het bedrijfsleven begeleidende ookin voorspoediger jaren onopge merkt door de menigte, maar niet minder nijpend voor de slachtoffers en hunne gezinnen. De opdracht in het Koninklijk Be sluit uitgedrukt, vraagt zeker in de eerste plaats practische voorstellen, en geen algemeen wetenschappelijke verhandelingen, maar een practische slotsom zal wel niet worden bereikt zonder dat het onderwerp van alle zijden door u wordt bezien. En dan, de Regeering houdt zich overtuigd, dat het gewicht van deze zaak, die u er toe bracht u bereid te verklaren in de commissie zitting te nemen, u zal helpen, om de bezwaren te overwinnen, die dit werk zeker zal opleveren en dat gij het een voor recht zult achten, wanneer het u ge- gegeven mocht zijn door uwen arbeid Iets tot stand te brengen, waardoor de werkloosheid, die een zoo ernstige bedreiging is van den welstand van onze nijvere bevolking, zou kunnen worden besta-eden en smartelijke ge volgen gelenigd. De voorzitter der Staatscommissie, le heer mr. M. W. F. Treub, ant woordde o.m.: Excellentie! Is de taak, welke ons Is opgedra gen op zich zelf reeds moeilijk; xij Wdt dit nog meer, omdat naar algemeen bekend la de feitelijke ge gevens, welke onze commissi» als grondslag van haai- onderzoek behoeft bijzonder schaairsch en onvolledig zijn. Dit brengt ons in de noodzakelijk heid, aan 't werk der beantwoording van do ons gesteldo vragen een feite lijk vooronderzoek te doen vooraf gaan, opdat wij ons een, zij het ook ruw en onvolkomen beeld kunnen vormen van de werkloosheid, gelijk deze zich in het tegenwoordig tijd perk hier te lande in haar helaas zeer bonte verscheidenheid voordoet. Bij het onderzoek naar de middelen ter voorkoming, bestrijding en leni ging der werkloosheid zijn natuurlij ke grenzen ver te zoeken. Wie zich slechts de beraadslagingen over de zaak in de Tweede Kamer in October van het vorig jaar in herinnering roept vindt reeds een stalenkaart van zulke middelen voor zich uitgespreid. En al mogen bij dieper gaand onder zoek sommige van die aangeprezen middelen ter zijde kunnen worden ge steld, daan-tegenover staat, dat tel kens verder reikende gezichtspunten zich openen. En geen wonder. Im mers het vraagstuk der werkloosheid is zoo zeer ingeweven in het maat schappelijk probleem van onzen tijd, dat het schier bij alle onderdeden daarvan zich mede gelden doet. Zoo wel vakopleiding als emigratie, zoo wel werkverschaffing als protectionis me of vrijhandel, zoowel wecrkloos- heidverzekering als armenzorg, ko men hierbij om slechts enkele voor beelden te noemen ter sprake. Niemand onzer ontveinst zich de moeilijkheden, verbonden aan de taak, die ons wacht. Doch wij hopen door eendrachtelijke samenwerking althans iets te kunnen bijdragen om de Regeering beter dan tot nu toe in staat te stellen het kwaad der werk loosheid te kennen en het voor zoo ver dit van overheidswege mogelijk is te bestrijden of te lenigen. BRAND AAN BOORD DER „KO NINGIN WILHELMINA". Een Lloyds-telegram uit Singapore meldt, dat aan boord van het s.s. Ko ningin Wilhelmina, van de maat schappij Nederland, van Amsterdam naar Batavia, brand is ontstaan in de kolen in de bunkers. De kolenvoor- raad wotrdt flink onder water gespo ten, maar de brand is nog niet ge- bluscht. De schade is vermoedelijk zeer gering. INBRAKEN. Men heeft 's nachts ingebroken in de Groote Kerk te Tiel. Onder den to ren is een ruit uitgesneden, waar door men zich toegang verschafte tot consistoriekamer, orgel en kerk. Er wordt, zoover men naging, niets ver mist. Het kostbare avondmaalszilver wordt niet in de kerk bewaard. Bij den kaaskoopman Boast, Looi ersgracht 50 te Amsterdam, heeft in den vroegen morgen een brutale in braak plaats gehad. In het onderhuis is de koopwaar geborgen, terwijl Borst verblijf houdt in de daarvan af gescheiden bovenwoning. Tusschen half zes en zes uur kwo- men eenige mannen met een wagen, forceerden de deuu- en laadden heel gemoedelijk de beste kaasjes, tot een waarde van J 140, op een kar. Voor bijgangers vonden er natuurlijk niets vreemds In, om dien tijd deze werk zaamheden te zien. Te 6 uur werd de diefstal ontdekt, dooh van de daders was geen spoor meer te ontdekken. ONGELUKKEN. Te Ambt Vollenhove viel de wed. Bovendeur bij het plukken van wal noten van de ladder en werd gedood. Bij den landbouwer E. in de buurt schap Averlo bij Diepenveen viel eeni ge dagen geleden het jongste doch tertje in een pot met kokend water, waardoor het erge brandwonden be kwam. Het kind is aan de gevolgen hiervan overleden. AANGEHOUDEN. De ontvluchten uit het krankzinni gengesticht te Medemblik, Roos en Steketee, zijn te Oostwoud aangehou den. Zij werden ontdekt in een schuur van den landbouwer Legut, waar zij den nacht hadden doorge bracht Beiden zijn weer in het ge sticht terug. ONZE KAMERLEDEN. Het Tweede Kamerlid voor Win schoten, dr. D. Bos, heeft zich metter woon in Den Haag gevestigd. Ook de heer E. M. Teenstra, lid der Tweede Kamer voor Zuidhorn, komt daar wonen. DE RAMP BIJ KATWIJK. De weduwe van den verongelukten sergeant-schipper C. M. Smits blijft met haar zoontje geheel zonder in komsten achter, on zoolang het lijk van haar man niet gevonden is, kan van officieelen steun geen sprake zijn. Om nu in den eersten nood te voor zien, zullen knapen en meisjes te Brielle een kinderoperette opvoeren, waarvan de opbrengst voor de wedu we bestemd is. WATERSTAATS-BEAMBTEN. Door het bestuur der Vereenlglnj van beambten in dienst van den Rijk Waterstaat Eendracht maakt Mach is aan den Minister van Waterstad een adres gezonden, waarin de v<- gende wenschen worden kenbaar maakt a. Verhooging der aanvangssalaB- een tot 450, voor die beambten ver aanvangetrademenl thans minder)®- draagt b. Vervroeging van het tijdstip, waarop het maximum salaris kan worden bereikt, en dat de ingekochte dienstjaren (dus erkende) ressortee- rende onder het Departement van Wa terstaat medetellen voor periodieke yerhooging. c. Verstrekken van Rijkswoningen aan alle beambten, voor wie dienst woningen niet noodzakelijk worden geacht, tegen betaling van een billij ken huurprijs. d. Geneeskundige hulp voor Rijks rekening voor den beambte. e. Nacht- en Zondagsrust. KINDERVERLAMMING, Te Wognum doen zich drie gevallen van kinderverlamming voor. De pa tiënten vertoonen reeds eenige beter schap. MATHILDE WESTMEYER. Eenigen tijd geleden werd door ver schillende dagbladen, op gezag van „De Locomotief bet te Sarnaran; verschijnend blad, gemeld, dat me juffrouw Mathilde Westmeyer op reis naar Indié was. Wil kunnen dit bericht ten stellig ste tegenspreken. De bewuste dame bevindt zich te Hilversum. („Tel.") NIEUWE KOPPELINGEN. Wegens de vele klachten, die in den laatsteii tijd wederom bij de Staats spoor inkwamen over het hevig schudden van spoorwegrijtuigen heeft de directie een onderzoek doen instel len, waarbij is gebleken, dat in enke le gevallen de koppeling tusschen twee wagens gedurende den rit losge draaid was. Deze zijn thans door an dere koppelingen vervangen (pateat- koppeling), waardoor losdraaien ge durende dén rit onmogelijk is gewor den. VOETBAL. H. F. C.—SPARTA, 2—4. Zondagmiddag waren er nietteger- staande het waaiorige en regenaci- tige weer veel voetballiefhebbers naar de Spanjaard6laan getrokken, om óe worsteling der blauw-witte en root- witte kleuren te zien. Vele H. F. C.-supporters waren \ol goeden moed. De Haarlemmers had den immers een goed elftal en vol gens de geruchten hadden de Sparta nen eenige oud-beproefde krachten verloren. Deze „ondeugende" ver wachting werd ©venwel beschaand. De Maasstaxï-club verscheen met W. Nieuwenhuyzen, Jacobi, De Bruyn, F. Vermeulen, De Korver, K. Nbu- wenhuyzen, Poortman, Teschmacher, Rnffdse, De Groot en Van der Wolk. We misten dus alleen Boerdan, die zooals men weet kwaad b weg- geloopen. Overigens waren de Rot terdammers volledig. De back Jacobi is dezelfde, die verleden jaai voor Haarlem streed. De H. F. C.'ers hadden cte oud© combinatie, allien w rd eei nieuw© doelvordediger beproefd. Hua opstel ling was Clifford, Ten Cate, Franckra, v. d. Loeff, Seignette, Kater, Van Gogh, Lesieur, Kimmijser, La Bastile, S. Mooy. 1 Helaas, H. F. C. beantwoordde nu niet aan d© verwachtingen. Van een bepaald overwicht was niet veel te bemerken. Het werd een verdeeld spel. Nu eens was de bal bij de Haar- lernsche, dan weer bij d© Rotterdam- sche achterhoede. Hoe dit kwam Och, de Rotterdammers zijn allemaal flinke stoere kerels, die van geen vermoeidheid wisten. Anders bij H. F. C. De jonge spelers hadden voor de rust zoo hard moeten werken, dat de beste krachten verbruikt waren En dan, Sparta speelde met een be langrijk versterkte bncklinie, en... als gewoonlijk wisten ze ook nu te profi- teeren van hun meerdere lichaams sterkte. Wel was dit niet in het oog loopend, maar* vo' tuende, om -minder pootige Haarlemmers wat voorzichtig to maken. Francken wist van geen bangheid en gooide zich overal tus schen. Ook Seignette werkte nog met vol vuur, evenzoo Van Gogh. Zou H. F. C. heelemaal niet tegen- scoren Eerst waagde Van Gogh een verdienstelijk schot, dat gestopt werd, maar even later wist Francken een onhoudbaar schot in te zenden. 3—1. De Sparta-voorhocde schoot weer eens even uit haar slof en wist na ecu schermutseling voor doel haar leiding te vergrooten (door Ruffelse). Clifford vond, dat het zoo niet lan ger ging. Een mooie rush en hij had voor H. F. C. nummer 2 gemaakt. 4-2. Nog restte een kwartiertje. H. F. C. herstelde zich langzamerhand, en be gon sterker te worden. Toch konden de Haarlemmers tot geen scoren meer komen. Dat was jammer 1 De jongens werkten zoo hard en zoo goed en had den zeker nog een tegenpuntje Ver diend. Sparta won dus met 42. Zooals gezegd, 4—3 zou beter de verhouding der clubs hebben weergegeven. Om twee uur precies kvam er een regenbuitje, zoodat de scleidsrechter Kappenburg pas een kwjrtiertje la ter het aanvangssein hl te. De Spartanen hadden't eerst het voordeel van den sterkei wind, die schuindwars over het v.ld stond. Dit was een zeer belangrjke handicap. Voor de rust was de W dan ook voor 3/4 deel op H. F. C.'shelft en geleek het spel veel op „aanballen en verde digen". De Haarlemche achterhoede werd dus wel aan ie tand gevoeld. Geregeld zwierven ie rood-witten bij de veste der blau'-witten. Nu, als een De Korver, of en Ruffelse, of een Teschmacher met den bal voor de voeten komt aanennen, dan is het wel bedenkelijk, immer was het, dat de felle wind eenzuiver spel, vooral een geregeld samenspel, vrijwel on mogelijk maakte 't Wasveelal schop pen „op hoop vd zegen". Het duurde iet lang, of de Rot terdammers hdden de leiding. Jam mer was er en „smetje" aan deze goal. Een derSpartanen maakte voor het H. F. C.doel hands (raakte den bal met de Rnden aan), maar de seheidsrechtr zag het niet. Het is hom te vereven, doch het is voor H. F. C. ndeelig geweest, want nu kreeg Rufflse den bal te pakken en deed een -'hot, dat Mooy moest vis- schen. Zes mbuten na den aanvang was het dus 0 voor Sparta. Hoeveel zouden e komen Een hooge score werd dor velen waarschijnlijk ge- aéht. De H.F. C.'ers wisten evenwel kra nig te erdedigen. De middenlinie vooral 'an Gogh werkte als een, neen als t ve e paarden en ook de backs .veerden zich uitstekend. Me nige gevaarlijke aanval der Rot- terda»mers werd dan ook onschade lijk pmaakt. Mooy stopte als keeper ook erhaaldelijk mooi en deed zijn naai dus alle eer aan. De voorhoede koniiet veel uitrichten, 't Was even- welgoed gezien, om half te helpen verèdigen, dat wil zeggen den bal geigeld te gaan halen. Mannus was dar in specialiteit en gaf aan De Kever een mooie partij Ook Clif- fed, Seignette, och, alle H. F. C.'ers dien meer dan men redelijk kon \rwachten. Een enkelen keer brach- to de H. F. C.-voormannen 't zelfs >t het Spartaansche doel. Nieuwen- uyzen moest enkele keeren hande and optreden, maar zijn doel bleef ein. Reeds was een half uur verloopen en nog altijd hadden de Haarlem mers het op 1—0 gehouden. Eindelijk kwam toch nummer 2 der Spartanen, 't Was Teschmacher, die deze goal bewerkte. Even later volgde ook de derde, nu gemaakt door Poortman, die een ren tot doel doorzette. Met 30 voor Sparta kwam de rust. Nu kregen de Haarlemmers 't voor deel van den wind, die evenwel Iets geminderd was. Ho» sou t thans gaazj T VELOCITAS—HAARLEM. HAARLEM WINT 3-1. In de vaste overtuiging, dat we de reis voor niets ondernamen en een onbespeelbaar m jdderveld te Breda zouden vinden, gingen we Zondag met Haarlem naar Breda. De regen kletterde tegen de ooupérui ten boemelden voorbij verregende lande rijen, voorbij Rotterdam, modderiger dan ooit iet Lags Zwaluwe bleef het een natte regenhisterie. Maar toen begon het er beter uit te zien. bet scheen dat ze ,n B-eda en omge ving van veel nattigheid gespaard waren gebleven. En zoo stonden we om half twee op het droge, uitstekend bespeelbare Academieveld, hoorden al gauw, dat de Cadetten een bijzonder sterk elftal op de been brachten terwijl een der Haarlemsche sterren, Healey, wegens trein-missen absent was. „Arrivé 2.20", luidde z'n telegram in lakonieke kortheid en de beide captains kwa men overeen, dat Wilhelm het eerste deel van de match in Healey's plaats zou spelen. Zoo begon 't om twee uur; scheids rechter Rauch floot. Velocitas: Dijxhoorn, De Wijs, Coleribrander, Triebei (capt.), Vismans, v. d. Nagel, Hosselaar, v. Balluseck, Blume, Van Erpecum, Bakker. Haarlem: Filipse, Jur Haak, Wilhelm, Verwey, Leslie Miller, Alb. Haak, Bouwmeester, Veen, De Wolff, Serné, Utermark (capt.). Het ongeslagen record van Haarlem scheen er Zondag met stukken aan te zullen gaan, want Velocitas ging op de tegenpartij los als een l^euw op z'n prooi. De Haarlem-verdediging be gon bovendien tamelijk onzeker, en Blume en z'n kornuiten speelden een schitterend spel. Utermark kreeg druk werk, hij hield mooi een paar harde schoten en werkte goed weg. Maar de Velocitas- aanval kwam steeds terug, en Haar lem's doel ontsnapte wonderlijk, toen de Cadetten bij een aanval drie maal achtereen tegen den paal schoten. Het geluk was met Haarlem en boven dien speelde Utermark in schitteren den vorm, en stopte een kanjer van Blume ,toen de cadets aan het lijntje al begonnen te juichen. Velocitas speelde een winnend spel, maar Uter mark bleef het eind-struikelblok, ter wijl de paal nog een paar maal Haar lem goede diensten bewees. Zoo ver liep het eerste half uur, de cadets aan de lijn loeiden om een goaltje. Maar de Haarlemsche verdediging kwam op dreef, en gaf niet veel toe vooral De Wolff blonk weer uit. Toen, na 32 minuten spelen, deed Haarlem's voorhoede een van hare kalme aanvallen. Colenbrander kreeg den bal, wachtte eventjes en Pa trick Miller, vlug profiteerende, liep om hem heen en schoot op het doel. De keeper stopte, kon den bal niet wegwerken en van Verwey's body smrong die tenia in het doel (0—1). Haarlem leidde 1 De Bredanaars wisten niet hoe zo het hadden, maar het werd hun spoe dig duidelijker. Even na die eerste goal zette Patrick Miller hoog voor, Filipse ving den bal ineens op en kan- jerde langs Dijxhoorn in 't net (02). Hierna scheen Velocitas een beetje „downhearted", maar kon toch niet nalaten den paal maar weer eens te bewerken. Een gevaarlijk schot van Vismans, die in de Cadetten-midden linie prach tig speelde, werd weer door Jules Utermark gestopt. Zoo kwam half ti me met 0—2. Na rust was het spel der Cadetten- voorhoede veel minder. Het leek af en toe wel luchtbal, en de schoten over 't doel, of stukken naast, waren legio. Een zenuwachtig spelletje. De Haarlem-verdediging was daarente gen uitstekend, Healey stond nu in 't midden en de voorhoede was veel meer in actie dan voor rust, vooral de linkerwing. Met Jan van den Berg heb ik mij staan verbazen over het fijn-berekende spel van kleine trap jes, van handig achteruit-spelen op de middenlinie, dat Jur Haak liet zien. Vooral Filipse profiteerde daar van. Het spel van den nieuwen links buiten was nu nog beter dan tegen H. F. C. de vorige week zijn tegen stander en neer Triebei had zwaar werk, en moest voor den Haarlemmer meermalen dp vlag strijken. Ook Bouwmeester speelde goed In 't mid den. Maar toch had Velocitas het groot ste deel van den aanval, en het was meer dan verdiend, toen dertien mi nuten na rust Von Balluseck eindelijk van vlakbij tegenscoorde. (12). Het publiek natuurlijk in extase, Velocitas plots weer fanatiek. Maar het lukte den Cadetten niet. Nadat de Haarlem-verdediging weer een paar aanvallen bedwongen had, drong de voorhoede op. Filipse loste een gewel dig hard schot tegen de lat, na een mooie rush. Direct daarna zette Filipse voor, Bouwmeester schoot, maar de keeper hield den bal vallend. Weer kwam de bal voor het doel, Haarlem"s midden voor schoot tegen den paal toen was Filipse weer op zijn post en met een kalm schot maakte hij de derde goal. Hierna was het belangrijkste ge beurd. Velocitas drong Haarlem weer eens terug, maar de verdedigers, vooral Utermark en de backs, werk ten hard om te houden wat ze een maal hadden. En de Cadetten konden het 'm niet meer lappen. Met tijd was de stand nog 1—3, had Haarlem, hoewel met veel veine, een mooie overwinning op het onge slagen Velocitas behaald. In de eerste plaats dien ik wel captain Utermark te noemen schit terend heeft hij Zondag weer zijn doel verdedigd. Verder onderscheid den De Wolff, Jur Haak en Filipse zich, terwijl Bouwmeester en Veen uitstekend voetbal speelden. Van Velocitas noern ik keepe? Dijx hoorn, Vismans, Triebd, Blume Hesselaar. De backs waren zeer ma tig. Op het Haarlemsche station, des avonds om kwart over tienen, werd het overwinnende elftal door een mas- enthousiaste Haarlem-leden ont vangen. Utermark kreeg een ovatie. 't Was dan ook een enorm succes voor Haarlem, Zondag. DAMNIEUWS. In de bovenzaal van Café „De Kroon" te Amsterdam heeft 1.1. Dins dagavond, ter gelegenheid van het vierjarig bestaan der Damvereeni- ging „Amsterdam", de Heer Broek kamp eene verhandeling gegeven van zijn onlangs ontworpen „Gewijzigde Centrum-Opening." Spreker toonde aan, dat hem na langdurige studie is gebleken, dat in de algemeen in Holland toegepaste .Centrum-Opening" immer een groo te fout onopgemerkt bleef en wel de theoretisch aangegeven 5o zet van zwart 7 - 12. Deze zet werd steeds gespeeld om wit te verlokken tot de zet 44 - 39, zonder het eigen spel in gevaar te brengen. Op leerzame wijze toonde spreker nu aan, dat deze zet beslist fout is en de zet 14 - 20 als 5en zet moet vol gen. Blijft zwart nu de oude volgorde houden dan is de partij voor zwart in de meeste varianten verloren. Hierbij werden een dertigtal slag- zetten getoond welke noodwendig van do voortzetting het gevolg zijn. Na afloop dezer door vele belang stellenden met aandacht gevolg de voordracht, werd spreker door den 2den voorzitter hulde gebracht voor hetgeen hij weer door deze studie voor het dampsel bereikt heeft. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regeL l zoo gevaarlyk indien men ze niet direct tegengaat, wykt onmiddellyk K voor Scott'a Emulsion. Gezonde kleur en kracht leeeren terug als door tooverslag. Maar de Emulsion moet dan ook zyn DE echte Scott's Emulsion, de Standaard-Emulsie Standaard van zuiverheid, licht- verteerbaarheid en kracht. De echte wordt uitsluitend bereid door Seott Bowne Ltd., Londen, Engeland, wier naam en fabrieks merk (de Visscher met de Visch) op elke ver pakking voorkomt By alle ApotheKers en Drogisten. AANVARING. De raad voor de scheepvaart hield Zaterdag te Amsterdam zitting. Behandeld werd de zaak van den stoomtrawler Eisa, gemerkt IJM III, die 5 October tijdens dikken mist ter hoogte van Doggersbank in aanva ring kwam met den Duitschen har ringloggor „Emden 43" uit Dort mund. Het eerst werd gehoord de 18-jarige matroos Dirk Peters, van de ,Elsa". Hij kwam in den ochtend van de aan varing die te 5.45 plaats had, om 4 uur, toen de netten ingehaald waren, als roerganger aan dek. 5 minuten over half zes verliet de schipper de brug om een pijp te gaan stoppen; be halve getuige bevond zich slechts een uitkijker op de brug (met losvarend stoomen werden de roerganger en de uitkijker om de 2 1/2 uur afgelost, en het kwam wel eens voor dat de 2 1/2 uur verstreken, zonder dat schipper of stuurman op de brug kwamen). Nadat om vijf minuten over half zes de kapitein was weggegaan, zag men, terwijl halve kracht gestoomd werd, met goed brandende lichten, bij zeer dikken mist, kalme zee en gewone koelte, een wit licht aan bakboords boeg; toen men zag dat men het licht te dicht naderde gaf de uitkijk een korten stoot op de fluit en comman deerde „roer stuurboord over"; het vaartuig met volle xeilen xlende, commandeerde de uitkijk door mid del van de telegraaf „volle kracht achteruit.", maar aanvaring was niet te vermijden. Onmiddellijk daarop v9erd de logger stuur boo rdboeg aan gevaren. Eenige menschen van den logger sprongen over, terwijl de an dere opvarenden met een boot aan boord kwamen. De logger die men na een kwartier zoekens gevonden had, werd op sleeptouw genomen, doch zonk 2 uur na de aanvaring. De ka pitein kwam op het hooren van de telegraaf op de brug, en bij zijn we ten had hij geen last gegeven hem te waarschuwen als er een licht in zicht kwam. Van den logger werden geen signalen vernomen. Men dacht dat hij stil lag en wilde daarom voor hem oversteken; als men het groene vuur van den logger had gezien, zou men hem achterom zijn gevaren. Eenig nautisch examen heeft getuige nooit afgelegd. Vervolgens werd de J20-jarige ma troos Jacob Plokber, die als uitkijk fungeerde, gehoord. De aangevaren logger gaf geen sig nalen en voerde alleen een wit licht Vóór de aanvaring werd door de Elsa om de 2 minuten een langen gil op de fluit gegeven. De telegraaf va a de Elsa stond op halve kracht De 2de machinist Jan Kat, 19 jaar was de derde getuige. Dadelijk na de commando's „stop", „volle kracht achteruit' volgde de schok, door de aanvaring veroorzaakt. Hierna werd gehoord de 31-jarige schipper Jan Koen, sedert vijf jaren schipper van de Elsa (reeder Natio nale Stoomvisscherij). De schipper verklaart heelemaal buiten de wacht te zijn; de wachten werden gedeeld met de matrozen. Hij zelf kwam gere geld toezien. Er werden voortdurend signalen gegeven. De telegraaf stond op halve kracht en het schip liep vol gens de orders van den schipper onge veer een mijl of vijf, m. a. w. met niet de minste vaart, die geloopen had kunnen warden, doch wat, volgens de leden van den Raad, bij dikken mist noodzakelijk ware geweest. Po gingen zijn niet aangewend om den aangevaren logger te dichten. Jour naal werd niet aan boord van de Elsa gehouden. De schade der Elsa bestond alleen uit een klein deukje aan bakboords boeg. Het onderzoek werd hierna geslo ten. KIN DER WOEDE. Onder het spelen kregen eenige Chi- neesche kinderen op Tjantian te Soe- rabaja hevige ruzie onder elkaar, die eindelijk op een verwoed gevecht uitdraaide, zoo deelt 't Soer. Nieuws blad mede. Als mokerslagen vielen de vuisten der kleintjes op de onder hun bereik zijnde gezichten der speelgenooten. Een der jongens, voelende dat hij het zou afleggen, raapte in dollen drift een vrij groote kei van de straat op, en gaf een zijner aanvallers daarmee een vervaarlijken slag op het hoofd, die zóó forsch aankwam, dat de kleine zonder een kik te geven, neerzeeg, en is overleden. De jeugdige moorde naar is nog te jong om vervolgd te worden. CHOLERA. Aan de „Deli Ct." werd uit Batavia a. geseind, dato 25 September De ziekte vermindert merkbaar. De bevolking is echter hoogst zenuwach tig en overspannen. De regens hou den gelukkig aan. En dato 28 September Sedert gisteren overleden 7 cholera- lijders en zijn in behandeling nog 22 patiënten. De medici constateeren vermindering van het aantal ziekte gevallen. Onder de Chineczen en Inlanders heerscht een sterk verzet tegen de maatregelen van het bestuur, om de uitbreiding der cholera tegen te gaan. De cholera-brigades zijn daaraan to taal onschuldig. Stoomvaartberichten Het stoomschip Menado, van Java naar Rotterdam, vertrok 23 October van Padang. Het stoomschip Koning Willem III, van Amsterdam naar Batavia, ver trok 22 Oct. van Lissabon. Het stoomschip Rembrandt, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 22 Oct. van Lissabon: Het stoomschip Koningin Wilhelmi- i, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 23 Oct te Singapore. Het stoomschip Tantalus arriveerd» 23 Oct. van Java te Amsterdam. Het stoomschip Potsdam vertrok 23 October van Rotterdam naar New- York. Het stoomschip Gedé vertrok 23 Oc tober van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Lombok, van Bata via naar Amsterdam, arriveerde 23 Oct. te Suez. Het stoomschip Prins Maurits arri veerde 22 October des voormiddags, van West-Indië te Havre. Het stoomschip Prins Willem III vertrok 22 October van New-York naar West-Indië. Het stoomschip Prins Willem V, van Amsterdam naar Paramaribo, ver trok 22 Oct. van Madera. Het stoomschip Vondel, van Bata via naar Amsterdam, vertrok 23 OcL van Singapore. Het stoomschip Sumatra, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 23 Oct. Gibraltar. Het stoomschip Ophir, van Rotter dam naar Java, passeerde 23 October Kaap del Armi. Het stoomschip Goentoer, van Rot terdam naar Java, vertrok 23 October van Colombo. Het stoomschip Celebas vertrok 23 October van Amsterdam naar Bata via. Het stoomschip A rastel dijk vertrok J October van Rotterdam naar New* port Newa.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6