Verschijnt dagelijks, behalve op Zoo- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Uit de ''Jaish'skeï- Binnenland S7e Jsugang. No. 8079 DINSDAG 26 OOTOBBB 1909 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PSR DRIB HA&NDBNl Voor Haarlem f 15® Voor de dorpen In des omtrek «aar een Agent gevestigd Is (kcm der gemeente)'50 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 4 rjt omstreken en franco per post 0.45 Dllgava der Vennootschap loaren» Coster. Direct ear j. PEEREooOIL ADVERTENT IÊNI Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel rarer 10 Cis. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—elke regel meer a ÏB Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertenüën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsfruti 50 Cts. voor 3 plaatsingen A contant Redactie eo Administratie; Groote Houtstraat Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratis 724 Drukkerij: Zaider Baitenspanrne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad Is uitsluitend gemachtigd hei Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon Intere. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. WOENSDAG 27 OCTOBER. Gemeenteraadsvergadering, 10 uur. Schouwburg: Ned. Tooneelvereen.: 'Arsènc Lupin, 8 uur. Soc. Vereeniging: Toynbee-Vereeni- glng; Muziek- en voordrachtavond, 8 1/2 uur. Zandvoort: Gemeenteraadsvergade ring, 7 1/2 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Inkrimping der zomervacantie en instelling eener najaarsvacantie" (IV slot) in de rubriek Om Ons Heen. DE VEROORDEELDE HAARLEM MER. Aan hen, die ons een bijdrage toe zonden in het belang van den te Kleef veroordeelden Haarlemmer zijn wij nog een verantwoording van de ontvangen gelden schuldig. Wij ontvingen van: den heer P. H. H. f 1.50, den heer S. f 0.50, mevrouw X. f 25, mevr. H.-G. f 5, den heer O. J 2.50, den heer R. R. f 5, te zamen 39.50. Do heer C. N., die f 2.50 bijdroeg, vroeg die overeenkomstig onze op roeping terug, toen bleek, dat de zaak niet zóó ernstig was, als zij zich aanvankelijk wel liet aanzien. Van verschillende toezeggingen, van den heer G., mevrouw H. en den heer K.,_ die evenwel nog geen geld zon den, behoefde geen gebruik te warden gemaakt, daar wij toch reeds eenig geld overhouden. Aan reis- en verblijfkosten voor Mr. Andreae en den vader werd door ons uitgegeven 25.41, aan vergoe ding van verzuim voor laatstgenoem de 2, te zamen 27.41. Wij houden nog f 12.09 over, die wij, meenende dat de gevers dit zouden goedkeuren, hebben gestort in de kas der Vereeni ging Weldadigheid naar Vermogen. De verschillende quitanties liggen, voor hen die bijdroegen, ten onzen kantore, G'root© Houtstraat 53, ter inzage. POLDERBEWONERS IN DE STAD. Men schrijft ons: Bij het woord polderbewoners denkt men onwillekeurig aan een dorp, boerenwoningen enz. Haarlem heeft echter ook polderbewoners. Natuur lijk, zegt ge: 't Huis ter Spijt, huis Ier Kleef, de woningen langs het bin nenpad naar Schoten. Doch ook de bewoners van het Kleverpark wonen in een polder. Voor menig pand zijn de polderlasten afgekocht, maar voor de overige wordt elk jaar een zij 't kleine bijdrage aan het Bestuur van den Schoterveenschen polder ge offerd. Minder aangenaam was het voor hen, die nog een sloot achter het huis hebben Zaterdagmiddag een boete- briefje te ontvangen voor het niet in orde hebben van die sloot. Zaterdag a.s. is er herschouw. De schouw wordt op een vijftal plaatsen o.a. in de Maarten van Heemskerckstraat aangekondigd. NED. PROTESTANTENBOND. De winterlezingen zullen gehouden worden op 8 November, 9 December, 13 Januari, 11 Februari en 4 Maairt. Als sprekers zullen optreden: Ds. A. M. A. Reynders van Amsterdam, Ds. W. Bax Jr. van Santpoort, Dr. H. W. Ph. E, van den Bergh, van Eysinga van Zutphen, Prof. Dr. H. Y. Groenewegen van Leiden en Dr. G. J. Heering van Dordrecht. De voordrachten worden in den Schouwburg gehouden. HAARLEM—ZANDVOORT. In de maand Juni 1909 zijn door de n. IJ. S. M., op de lijn Haarlem— Zandvoort uitgegeven 15801 plaats- kaarten, opbrengende t fi.744 53 1/2. KEIEN OF KLINKERS. Wij ontvangen de navolgende be schouwing, waaraan wij gaarne een plaatsje verleenen: M. de R.I Was het wel juist dat de Raad ver leden Woensdag de vraag keien of klinkers te berde bracht toen moest worden vastgesteld welken bijslag de maatschappij Bosch en Vaart zoude betalen bij haar overdracht van voor straat bestemden grond? Ik meen van niet! Of bedrieg ik mij, wanneer ik aanneem: lo. dat de bouwexploitanten geheel vrijwillig en ten eigen bate tot die overdracht overgaan, wijl zij daar door hunne andere gronden beter ver koopbaar maken, omdat de aspirant- koopers zoo zekerheid hebben gas, duinwater en goede toegangswegen te j zullen krijgen en wijl de bouwexploi tanten daardoor ontheven worden1 van hunne onderhoudsplicht. 2o. dat de gemeente die dus: vooral niet beschouwd mag worden i als een leverancier bij wien de ex ploitanten een wegbedekking bestel len bij het ook harerzijds vrijwil lig aangaan van de overeenkomst wel ter dege moet zorgen, dat de verplich tingen die zij op zich neemt hare be lastingbetalende burgers niet te zwaar drukken; maar in hoofdzaak komen op de schouders van hen, die het meeste profijt bij den weg heb ben, wat geschiedt indien de exploi tanten ze afwentelen op de koopers van hunne terreinen. So. dat hier ter stede en bijna over al elders de alleszins billijke 'regel geldt, dat de gemeente de eerste 50 jaren geen onderhoudskosten van be teek en Ls aan zulke wegen moet heb ben en dat inen aannemende dat een keibestrating pl.m. 50 jaren duurt Bteods billijkheidshalve den bijslag vaststelt op den prijs van zulk een wegbedekking. Is dit juist (zoo niet, dan zal het mij aangenaam zijn te vernemen waar ik dwaalde), dan geloof ik te mogen aannemen, dat het bij de bepaling van den bijslag volkomen onverschil lig moet zijn of de gemeente die zich verbinden gaat een goeden weg aan te leggen en te onderhouden, dit ver kiest te doen door eenmaal een dure en duurzame wegbedekking te maken, dan wel daar een goedkoopere en kor ter durende bestrating te maken en die herhaaldelijk te vernieuwen. De bouwexploitant is toch door het overdragen van den grond van zijnj onderhoudsplicht ontheven? Ik meen zeker te weten van ja, doch vergis ik mij daarin dan verandert de geheele zaak, want dan, maar ook dan alleen w-as aanneming van het voorstel-Mo- doo goed. CULTUUR-MAATSCHAPPIJ „SOEM- j BER A JOE". In de algemeens vergadering van aandeelhouders der cultuur maat schappij „Soember Ajoe" werd tot commissaris gekozen de heer J. W. j A. Beynes alhier. ORGELBESPELING op Donderdag 28 Oct., des nam. van 2—3 uur, in de Groote of Sint-Bavo-J kerk albier, door den heer W. Ezer- man. Programma: No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. No. 2. Adagio, Mozart No. 3. Sonate, A. Maillij. a. Allegro maestoso. b. Andante. c. Allegro con brio. No. 4. Vorspiel zu Parsifal, R. Wag ner. D u e 11 e n-w e d s t r ij d. Men schrijft ons: Bij den Zondag gehouden nationa- len wedstrijd in komische duetten, uitgeschreven door de Rederijkers kamer. „Vondel" te Oosterhout, werd de eerste prijs met algemeene stem men toegekend aan het duo Voget van Haarlem voor het duet „Hoe een boe renjongen het vrijen leerde!" Mevr. Voget verwierf tevens den eere-prijs (gouden medaille) als de beste actri ce, en ten slotte werd aan 't duo Vo get met 174 stemmen de publieksprijs, een schemerlamp, toegekend. Benoemd. Mej. C. G. Noteboom van hier is benoemd tot onderwijzeres te Roder- wolde. VERKIEZING KIESCOLLEGE NED. HERV. GEMEENTE. De verkiezing van 21 gemachtigden voor het kiescollege der Ned. Herv. gemeente kenmerkte zich heden door een veel drukker opkomst der lidma ten-kiezers dan gewoonlijk. De oorzaak daarvan is, dat thans voor het eerst door de Vereeniging van Vrij zinnig Hervormden candida- ten zijn gesteld, terwijl vroeger al leen de kiesvereeniging „Evangelie en Belijdenis" een candidatenlijst in zond. Te 1 3/4 uur waren er van de 830 uit te brengen stemmen 250 uitgebracht. De stembus blijft geopend tot heden avond 9 uur. Den vorigen keer werden in het ge heel een 400 stemmen uitgebracht. Dior „Evangelie en Belijdenis" waren ditmaal de volgende candida- ten --esteld: J. Bielderman, A. Bierens de Haan, G. Bos, H. Bremer, W. Eg- gink, H. J. van Egmond, J. A. Heins, H. F. Hessels, J. W. Hilbrander, G. H. J&pikse, W. L. Koelewijn, G. J. Ki k, Alb. van der Lande, G. A. Lui- tingh, F. M. bar. Van Lyqden, Ds. P. J. Moeton, C. Nel, A. Ooijevaar, B. A. Snelleman. J. C .Uithoven, Joh. Vas ten ouw. De Vereeniging van Vrijzinnig Her- vurmden stelde de volgende candida- ten: M. L. van Acker, S. Bertram, G. J. Droste Sr., Jacob van Dijk (Voorzorg- straat), H. Fikkert, N. J. Hoekeema, G. I. Hos Jr., J. R. L. J. Koster, A. v. d. Maaren Jansen, C.van Meert en, \V\ C. Meyer, H. Natte, A. C. van Poü •com, Dr. A. Rutgers v. d. Loeff, Joii. Smits (Ged. Voldersgracht), J. G. Tuytel, A. Vernout, E. Voet, J. Wii- lem-s, J. van der Wijde, W. E. Zuu- rendonk. Faillissementen. Door de Arr. Rechtbank alhier zijn heden in staat van faillissement ver klaard Jan Kars, winkelier in manufactu ren en kruidenierswaren, wonende te Haarlemmermeer. Rechter commissaris mr. W. H. van Nes van Meerkerk J. Rakker, schilder te Velsen. R. C. als voren. J. P. de Wit, brandstoffenhande- laa,- te Haarlem, Kinderhuissingel. R. C. als voren. Hcoger beroep. Men schrijft ons Zooals men zich wellicht zal herin neren, werd in het voorjaar op een avond een predikant in den trein van Rotterdam naar Amsterdam lastig gevallen door z.g. „kwartjesvinders" door hem o. a. ook een spel kaarten in den zak te willen duwen. Voor echo vervolging kon slechts bewijs bij- eehracht worden voor het zonder be hoorlijk plaatsbewijs zich in een trein bevinden en ze werden veroordeeLd tot 15 of 15 dagen hechtenis. Een hunner, J. T., te Amsterdam, kwam in verzet teen dat vonnis, maar dit word bekrachtigd. Nu is hij in hooger beroep gekomen. De ander is niet te vinden en staat gesignaleerd in het Politieblad, waarschijnlijk heeft deze een valschen naam opgegeven. Overgeplaatst. De commies der posterijen en tele grafie 3e kl. W. B. Blokhuis is van Zwolle naar hier overgeplaatst en de heer M. C. Keukenmeester van hier naar Bussum. Militaire zaken. Te rekenen op 20 October j.l. zijn door den Minister van Oorlog be noemd tot vaandrig bij het korps de reserve-sergeanten F. E. Willekes Macdonald, W. J. Gerber, H. G. A. Götz, en F. Helder, allen van het 10e regiment infanterie. DE VROOLUKE VROUWTJES VAN WINDSOR. Op 2 November geeft „Het Too- neel," onder leiding van Willem Roy- aards „De vroolijke vrouwtjes van Windsor" van William Shakespeare. Vele bladen hebben de opvoering gunstig beoordeeld. Dooreen slag op hethoofd. We namen gisteren een bericht op over den dood van een 19-jarigen kell- ner uit het Brongebouw. Dit berustte op gegevens door een bloedverwante van den e-estorven jongeman aan on zen berichtgever verstrekt. Zijn vader verzekert ons evenwel, dat zijn zoon niet op het hoofd is ge slagen en dat <3e jongeman niet op „Oud-Haerlem" is mishandeld gewor den. LiberaleUnie. Donderdag vergadert de Liberale Unie tot het stellen van een candidaai in de Raadsvacature-Gravestein. Verlof drankwet. B. en W. brengen ter kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van J. Koene om verlof tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank ande ren dan sterken drank voor gehruik ter plaatse van verkoop in de gelag kamer van het perceel aan de Nassau- laan No. 8. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten. SCHOTEN. Maandagmiddag terwijl de koetsier W. v. Eek, van de gemeente-reiniging met zijn paard eenige werkzaamheden verrichtte, ontving hij een slag van het dier tegen de borst en hand, zoo dat hij zich moest laten verbinden en niet in staat is, voorloopig zijn werk zaamheden waar te nemen. HAARLEMMERMEER. Zondag a s. zal de heer Bijvank, evangelist (godsdienstonderwijzer) in het gebouw „Geloof Hoop en Liefde" in de nabijheid der Lijnden zijn af scheidsrede uitspreken, wegens zijn vertrek naar Amsterdam. I Reeds zijn een 6-tal heeren uitgenoo- digd proeven hunner bekwaamheid te geven, om in die vacature te voor zien. AERDENHOUT. Tijdens het hevige onweer van Zon- dagnacht sloeg de bliksem op enkele draden der electrische verlichting, waardoor bij verschillende bewoners bet licht opeens uitging en zij eenigen tijd verstoken bleven van licht bin nenshuis. Do straatverlichting onder vond hierdoor ook belemmering, zoo- dat deze gisterenavond eerst te half zeven brandde. i Aangezien de draden der telefoons ook geleden hadden, was de telefoni- J sche gemeenschap voor sommige in- I woners verbrokenspoedig echter j werden de lijnen hersteld. HAARLEMMERL1EDE c. a RAADSVERGADERING. Hedenochtend te 11 uur vergaderde de gemeenteraad, onder presidium van Jhr. Mr. Teding van Berkhout, burgemeester. Afwezig zijn de heeren C. Hartge- rink en D. Vriesekoop. Punt 1. Na goedkeuring der notulen deelt de VOORZITTER mede, dat ingeko men zijïx enkele goedgekeurde raads besluiten van Ged. Staten. Punt 2. De heer v. d. VLUGT, voorzitter der commissie tot het nazien der ge- meentebegrooting, over 1910, deelt mede, dat bij de commissie geen be- zwaar bestaat, haar goed te keuren. De heer BIESHEUVEL stelt voor, de opcenten op de personeele belas ting van 100 op 50 tc brengen en den hoofdelijken omslag met het verschil te verhoogen. Na eenige discussie wordt het voor- stel-Biesheuvel aangenomen tegen zijn de heeren Kroon, S. P. Vink en v. d. Vlugt. De begrooting wordt nu in ontvangst en uitgaaf op 32.381.71 vastgesteld. Punt 3. Wed. Slootweg vraagt of een per ceeltje tuingrond, dat zij van de ge meente in huur heeft, op haars zoons naam mag wonden overgeschreven. In de vorige vergadering is dit verzoek naar aanleiding van 't woord „tuingrond" aangehouden. Toen daarna de zaak onderzocht is, is ge bleken, dat hier van „tuingrond" geen sprake meer is, maar dat het stukje grond geheel bij een groot perceel veengrond is getrokken geen grens is er meer te zien. B. en W. stellen daarom voor, dit verzoek niet toe te staan, maar het op dezelfde condities als de overige grond ter vervening te verhuren. Aldus wordt besloten. Punt 4. Een adres is ingekomen van A. de Vries en H. Overweg, waarin zij het gemeentebestuur om een bijdrage ver zoeken ter tegemoetkoming in het schoolgeld van hun kinderen, dat op de Burger-Avondschool te Haarlem betaald moet worden. Dit schoolgeld toch is van vier tot twaalf gulden ge stegen, zoodat zij, als werklieden, hun kinderen niet langer op die in richting van onderwijs kunnen laten. B. en W. stellen voor, afwijzend op dit verzoek te beschikken, daar het, stond men dit verzoek toe, bij dit eene adres zeker niet blijven zou. Met dit voorstel van B. en W. gaat de raad mede. Punt 5. De heer J. C. van Leeuwen, van Hil versum, heeft tot het gemeentebestuur een aanvrage om gasconcessie ge richt. De heer Van Leeuwen verbindt zich steenkolengas te leveren, zoowel ten dienste van de straatverlichting der gemeente als van particulieren. De op te richten gasfabriek zal een capaciteit van 200G M3. per etmaal hebben. De gemeente is verplicht, liem het uitsluitend recht van gasleve ring te verleenen. De werken, die voor het leggen van een buizennet in den puhlieken weg noodzakelijk zul len zijn, moeten zóó uitgevoerd wor den, dat het verkeer zoo min moge lijk belemmerd wordt. Voorloopig zul len op plaatsen, door de gemeente aan te wijzen, 30 lantaarns, ieder met een lichtsterkte van 60 normaal- kaarsen, geplaatst worden. De ge meente is bevoegd zooveel lantaarns bij te plaatsen, als zij wenschelijk acht. Per lantaarn en per brand-uur vraagt de concessionaris 1,2 ct., stij gen de brand-uren boven de duizend, dan wordit de prijs 1 ct. per lantaarn en per brand-uur. Ter vergemakkelij king van de betaling zal iedere maand een staat van brand-uren bij de ge meente worden ingediend. Het licht gas zal voor particulieren geleverd worden tot een maximum prijs van 9 ct. per M3., de kosten voor kook- en verwarmingsgas zullen hoogstens 7 ct. per M3. bedragen. De duur van het contract is 30 jaar, in te gaan op den dag, waarop de gaslevering een aanvang neemt Telkens zal dit contract met 10 jaren verlengd wor den. Doet de gemeente van contract verlenging afstand, dan is zij ver plicht de geheele exploitatie aan te koopen. Geschillen zullen door twee scheidsrechters, waarvan door elk der partijen één is aan te wijzen, beslecht worden. Blijft er verschil van gevoe len bestaan, dan zal nog een derde scheidsrechter worden toegevoegd, aan te wijze-1 door den kantonrechter te Haarlem. Het gas zal een warmte- capaciteit van 5000 eenheden hebben. Tot xiehtige nakoming van de voorwaarden, zal door den concessio naris een waarborgsom van 2000 ge stort worden, w aarvan de heer Van I/ceuwen de rente zal blijven genieten. Na afloop van ieder boekjaar zal de gemeente het recht hebben de exploi tatie over te nemen voor de helft van de taxatie-waarde, plus de helft van de zaakwaarde. De heer VAN WARMERDAM vraagt of er al een bepaald terrein voor de oprichting van de gasfabriek bestemd is en of de fabriek ook binnen de be woonde kom zal worden opgericht Do VOORZITTER antwoordt, dat van een bouw binnen de kom der ge meente geen sprake is. Een bepaald terrein is ook nog niet aangewezen. Hierna wordt de concessie-aanvrage in haar geheel goedgekeurd. Bij de RONDVRAAG brengt de heer F. L. FAAS hulde aan de gas-commissie, bestaande uit de heeren Barendrecht en Cos, voor de moeite, die zij genomen hebben, om deze zaak te onderzooken. Nadat de heer VAN WARMERDAM nog op den slechten toestand van den Ouden Weg nabij de viaduct gewezen heeft, wordt de vergadering gesloten. SLOTEN. De te Amsterdam gehouden alge meene vergadering der Maatschappij voor Grondbezit te Sloten, heeft een voorstel tot liquidatie aangenomen. STAKING TE IJMUIDEN. Gistermiddag vergaderden de sta kers in grooten getale in Café Tivoli te Veiseroord. Een parig werd beslo ten dat de stakers zich niet zullen aanbieden als stoker of matroos op de koopvaardijvaart. Evenmin zullen zij aan de visschershaven te IJmuiden diensten gaan verrichten als losser van stoomtrawlers of anderszins. Met algemeene stemmen werd besloten de staking vol te houden. Opnieuw zal bij den minister van waterstaat aangevraagd worden de Rijksvischhal voor eene groote mee ting te mogen gebruiken. ONTPLOFFING TE KATWIJK. Het lijk van den sergeant Smit, dat gistermorgen binnen de pieren te IJ- muiden aanspoelde, is gistermiddag naar Den Briel vervoerd per spoor. Op de IJmuiden liggende schepen van den torpedodienst wei-den dadelijk de vlaggen halfstok geheschen. ZANDVOORT. Door den inspecteur van politie van Zandvoort zijn te Haarlem in beslag genomen twee antieke zilveren lepels, die ten nadeelo van den heer R. B., alhier, door inklimming waren ont vreemd. De dader, de 13-jarige J. A. S., van Zandvoort, heeft bekend, den diefstal door inklimminz te hebben gepleegd. (Tel.). TARIEFHERZIENING. No. 58 van de blaadjes der Vereeni ging „Het vrije Ruilverkeer", versche nen onder den titel „Buitengewoon!", bespreekt de plannen der regeering tot tariefherziening. Voorop wordt ge steld, dat de herziening van het tarief „een verhooging der inkomende rech ten in protectionnistischen zin betee- kent" en dat de regeering het tarief verlaagt tot „sluitpost der begroo ting". De slotsom van het betoog is deze: „Het opcenten-voorstel tot „voorloo- pïge" verhooging der inkomende rech ten en do „verdere plannen" van de regeering zijn in strijd met de vrijzin nig economische politiek tot dusverre gehuldigd de voorloopige verhooging bevestigt en vermeerdert voor alle in dustrieën die voor export werken, de belemmering, die haar drukt en ver groot de technische fouten van ons ta rief het legt zonder equivalent hoo ger lasten op de financieel zwakken „het tarief te maken tot sluitpost van de begrooting brengt groote onze kerheid, dc verhooglng der rechten groote nadoelen aan den nationalen handel en aan de nationale nijver heid „zoodat de aanneming van het Voor stel, in afwachting van „de verdere plannen" ten sterkste moet worden ontraden." AFZONDERING EN VERPLEGING VAN CHOLERA-LIJDERS. Toen in 1906 in een deel van Euro pa de cholera dreigend optrad, werd er vanwege den Minister van Binnon- landsclie Zaken bij de gemeentebestu ren op aangedrongen, intijds te zor- gen voor een doeltreffende gelegen heid tot het doen afzonderen en ver plegen van lijders aan die ziekte. In verband met de mogelijkheid, dat zich, hetzij nog in dit jaar, hetzij in den loop van het volgende jaar, meer gevallen van Aziatische cholera in ons land voordoen, heeft de Minister do colleges van Gedeputeerde Staten uit- genoodigd, een onderzoek in te stellen naar de maatregelen, die in 1906 ten behoeve van dc bedoelde eventueels afzondering en verpleging door de ge meentebesturen zijn genomen. VAN HASSELTFONDS. Zondag had te Amsterdam de op- richtingsvergadering pluats van de Vereeniging „Het Van Hasseltfonds", nadat door de heeren C. Th. van Spankeren en A. Wittichdoclen strek king waren uiteengezet. Statuten en huishoudelijk reglement werden goed gekeurd, waarna tot bestuur gekozen werden de heeren A. Wittich, C. Th. van Spankeren, II. J. C. Venings, J. F. G. Wigman en J. A. Gaarlandt, die al len hunne benoeming aannamen. De Vereeniging stelt zich ten doel de leden van de „Herstellingsoord- Verceniging 1836—1905" te geuioet to komen in de verplegingskosten, zoo wel voor hun zelven, als van hunne van een ziekte herstellende huisgenoo- ten bij opname in de inrichting van vorengemeld herstellingsoord of el ders en werkt dus met een zuiver lief dadig doeL De vergadering meende als blijvende herinnering aan het vele goede door den heer Van Hasselt voor zijn personeel tot stand gebracht, zijn naam aan de Vereeniging te moeten verbinden. Secretaris is de heer H. J. C. Ve nings, commies li. IJ. S. M., Schoter- weg 94, Haarlem. ONBEWOONBAAR VERKLARINGEN TE AMSTERDAM. In de twee bekende groepen van ge vallen omvattende samen 172 wo ningen, waarin in Fehruari on Maart 1.1. de Gezondheidscommissie tot onbewoonbaarverklaring geadvi seerd, maar de Gemeenteraad de voordrachten niet in behandeling ge nomen had, hebben Gedeputeerde Sta ten dezer dagen in hooger beroep be slist en do Gezondheidscommissie over de geheele linie in het gelijk ge steld. TEGEN WEGGELD. De Nederl. Stalhoudexsbond zond een adres aan de Tweede Kamer, ver zoekende bij de a.s. behandeling der Gemeentewet art. 238 zoodanig te wij zigen, dat aan de gemeenten de ge legenheid wordt ontnomen om het voorbeeld van Noord-Brabant met 't weggeld te volgen, en te voorkomen dat bijzondere belastingen onder dat artikel worden ondergebracht. INBREKFRSSPEL IN VIJF BE DRIJVEN. In cLe „Nieuwe Groninger Courant" lezen we Eerste bedrijf. Familiediner bij een der ingezetenen onzer sta«l. Papjfc mama, twee dochters en schoonzoon 'zijn in druk eesprek gewikkeld. Ileb-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1