HAARLEM'S DAGBLAD. «"SS.**®. FEUILLETON Het Vergaan van de „Ladj Jermyn." OM ONS HEEN No. 1020. Inkrimping der Zomerracantie aan de scholen voor M. en H. O, IV. (S 1 o t.) Tot slot heb lk nog ©enige afwijken de meeningen te vermelden over de quaestta Van ouders en verzorgers, die noch zeven, noch vier weken va cantie wenschen. Velen vinden zes weken voldoende, anderen vijf, som migen bepalen die zelfs op vijf en een halve, hoewel de zaak nu niet zoo precies op een paar dagen aankomt. Over het algemeen heerscht in deze antwoorden reeks, die vrij talrijk is, een sterke neiging om het nu maar eens precies te regelen. Ik heb bij sommige wel eens aan een Sinter klaas verlanglijst gedacht, bij voor beeld toen ik los, dat een vader den toestand zóó sterk wenschte „om te wentelen", dat de zomervacantie vier k vijf, de Kerstvacantie, die met Pa- schen en Pinksteren elk twee weken zouden zijn, en dat bij goed ijs boven dien nog één week gegeven zou wor den. Of bij het voorstel, dat voor alle scholen een gelijke zomervacantie van zee weken zou worden bepaald, of telkens na proefwerk vacantie zou worden gegeven. De laatste regeling heb ik door een deskundig© als de meest wenschelijke hooren aandui den jammer dat hij er bij voegde, dat de school arbeid die onmogelijk maken zou. Enkele vaders weaischten de vacan tie nog veel verder in te perken, één der vaders vindt tweemaal veertien dagen per jaar méér dan genoeg en een ander klaagt er over, dat voor al dien vacantietijd, waarin de leerling niets te leeren krijgt, betaald moet worden. Ik vermeld deze laatste bij wijze van curiosa, evenals de on verschilligheids-verklaring van een derde, in dezen vorm geuit „Dit punt interesseert mij zóó „weinig en vind het beat, zooals „de mogendheden beslissen." Uit deze kleine enquête is wel over tuigend gebleken, dat do meeste ouders er anders over denken en dat de quaestie hun wel degelijk belang stelling inboezemt. Overigens geeft een der inzenders nog een eigenaardig bezwaar aan te gen verkorting der vacantie, wan neer die bij vele ouders, zooals geble ken is, niet in den smaak valt. Hij voorspelt namelijk, dat aangezien er ten opzichte van deze leerlingen geen leerplicht bestaat, de klassen aan 't einde en het begin van den cursus gedeeltelijk ontvolkt zullen wezen. Verzet van ouders dus i Of dat te ver- wachten zou zijn, acht ik onzeker, j maar de vraag is wel„wat zouden, I indien het zich voordeed, de leeraren doen Waarom ouders van buitenwonen de leerlingen tegen een verkorte zo mervacantie zijn, illustreert de op merking van een vader „half acht aan den trein, vijf uur thuis, veel huiswerk, dan 13 een maand rust te kort om den nieuwen strijd weer aan te vangen." En voor hen, die de lange vacantie lastig vinden, kan misschien dezo op merking van een anderen vader tot nadenken zijn „Moeder heeft niet veel op met een lange vacantie, want de jongens zijn „thuis zoo lastig. Vader evenwel oor- „deelt er anders over. Die vindt, dat „een jongen, die op de H. B. S. een „jaar lang flink, heeft gewerkt, ook „eens flink moet kunnen uitrusten en „genieten, om daarna niet te meer „lust en ijver te beginnen. „Daarom geen verkorting van de „vacantie, wel verlenging, zooals in „Amerika." En hiermee sluit ik de rij van cita ten, met leedwezen verklarende, dat ik geen gebruik meer heb kunnen maken van verschillende opmerkin gen, die inkwamen, nadat ik de twee eerst© artikelen geschreven had. Ik moest eenmaal een grens stellen. Misschien kan het zijn nut hebben, eens na te gaan, welke beteekenls nu dit overzichtje heeft gehad. In de eerste plaats dunkt mij deze, dat de ouders kennis konden nemen van ar gumenten, die in strijd wanen met de hunne. Een referendum, waarbij hel aantal stemmen voor of tegen den doorslag geeft, kon het niet zijn. Daarom heb ik ook al die cijfers ach- terwege gelaten. Ik kan mij eigenlijk niet goed be grijpen, dat onderwijs-autoriteiten er toe zouden kunnen komen, na ai het meegedeelde, een belangrijke inkrim ping van de vacantie door te zetten. Al ware het alleen om deze enkele reden, dat tal van oudera oordeel en, dat om gezondheidsredenen een lange vacantie voor hunne kinderen noodig is. Het zou ontactisch, ja wreed zijn, na deze verklaring een belangrijke inkrimping door te zetten. En in verband daarmee moet ik melding maken van een ander resul taat dezer enquête. Ik bedoel de zeer talrijke blijken van ontevredenheid, die worden gegeven met de inrichting van het middelbaar onderwijs. Ik deelde daarvan al eenig© staaltjes mee, helaas, ik heb er zeer vele. Op goed geluk ai grijp ik er enkele uit de prassa. „Zoolang de tegenwoordige manier „van werken op de H. B. S. blijft „bestaan, roet de afmattende en ze nuwachtig makende proefweken, is „mijn besliste meening, dat de vacan cies, te zamen genomen, ln geen ge „val mogen worden ingekrompen. waarloosd wordt. Verkondigt als Ideaal, dat de maatschappij meer behoefte heeft asm bruikbare, dan aan geleerde jongens en meisjes, en dat het geluk van verreweg de meea ten niet ligt in geleerdheid, maar In het bezit van een goede gezondheid en van een ferm karakter. Wanneer in deze richting ook maar oen kleinen stoot kan worden gege ven door hen, aan wier advies over de regeling van hot onderwijs waarde mag worden gehecht, dan zal deze kleine enquête van groote vrucht baarheid zijn geweest. j. a p. Mtenlandsch Overzicht Een ander, niet minder beslist, ie. van oordeel, dat aan de leerlingen in een vacantie van vier weken „te we'- „nlg tijd gegeven wordt, oin van hun „overspannen arbeid geheel op ver- j „haal te komen." En een derde drukt zich uit op deze wijze ,Ware de vraag geweesthet on derwijs aan de H. B. S., dan zou ik „wel meer te zeggen hebben en zeker „anderen met mij. Als mijn jongen „te huis komt en hij wijst mij, welk „werk hij moet maken of wat hij lee- „ren moet, dan haal ik somtijds „mijn schouders op en vraag mijzel- ,ven af „waarom, waarvoor Van ©en vierde is het bezwaar „het .onderwijs geefi toch al te veel voor „hot intellect en te weinig voor het „gemoed I" Welnu, van deze en andere klagers ken ik velen. Het zijn geen prut telaars uit gewoonte, geen mopper aars van professie, maar bezadigde, rustige menschen, aan wier critiek waarde mag worden gehecht. Tegen den berg van bezwaren, die uit de ontvangen papieren kan worden op gebouwd, heb ik met schrik opge zien. Wij, leeken, die enkel den buiten kant zien en de bezwaren van binnen niet voldoende kunnen schatten, moe ten natuurlijk in onze critiek met om- z.ichtigheid te werk gaan en er voor al geen personen op aanzien, want directeuren en leeraren zijn onder- worpen aan het systeem, aan de in- J richting van het onderwijs, zoo goed ais wij en onze kinderen. 1 Maar wel mogen wij zeggen tot al len, die eenigen invloed kunnen uit oefenen ten goede Maakt daarvan gebruik. Helpt toch mee, om te verzachten dat drillen en africhten op overgangs- en eind-exa mens. Verkondigt het mee, gij, die het voorrecht der ervaring bezit, dat het i tegenwoordige stelsel niet deugt met zijn streven naar geleerdheid, met zijn noodzakelijkheid van inpompen en uit het hoofd leeren. Stuurt, wat I gij kunt, mee in de richting van een wel ontwikkelend, maar niet over- jachtend onderwijs, dat waar het don geest bezighoudt met wetens waardige dingen, meewerkt tot ka raktervorming, die nu geheel ver- DE TSAAR IN ITALI8. De Itallaansche en Russische pers gaat voort, hooggestemde lofliederen tj zingen op de nu verwachte maar reeds Iantr gewenschte toenadering tusschen deze rijken. In Italië is Rus land on de Tsaar alles en in Rusland Italië en Koning Emmanuel.... De ontvangst van den Tsaar aller Russen is dan ook schitterend te noe men En hartelijk Als een bijzonder heid wordt vermeld, dat de beide ge bieders elkaar tot driemaal toe omhelsd n. Wat wtlt ge nog meer? Ook wordt, verzekerd, dat 't volk de beide monarchen hartelijk toejuich te. Onder deze toejuichers moeten evenwel veel soldaten geweest zijn, want er was bij de ontvangst te Rac- oonigi een zeer sterke legermacht Natuurlijk is aan tafel veel gespro ken en getoast Als altijd zijn zulke dronken bij koningsmaaltijden voor de politiekers 't neusje van de zalm. De Koning van Italië stelde aan den gala-maaltijd den eersten dronk in. Z. M. zei„lk begroet met vreugde Uwe Majesteit als gast van Italië en els de mijne, want het bezoek is de ix vestiging van de ernstige vriend schap en van de eenheid van bedoe lingen, d»e onze stamhuizen, onze re- geeringen en onze landen vereenigt De gemeenschap van belangen en de gevoelens van sympathie, evenals de moed en de zelfverloochening der dap pere Russische matrozen bij de groote rampen, d»e ons land onlangs troffen, droegen er toe bij Italië en Rusland steeds nader rot eikaar te brengen. Hei Russische volk en het Italiaan- ache volk leerden elkander kennen en achten, en onze regeeringen vereenig- deu zich voor een, in gemeenschap met andere mogendheden onderno men arbeid, om de orde te bandhaven, lk heb vast vertrouwen mei Uwe Ma jesteit te kunnen samenwerken om aan onze volkeren die weldaad te kunnen verzekeren, en ik dank üwe Majesteit hartelijk voor het mij ge bracht bezoek, tevens mijn leedwezen uitsprekend, dat ik aan Uwe zijde niet zie Uwe Doorluchtige Gemalin, voor wier gezondheid ik vurige wen schen koesier." Hierna dronk de Koning op de ge zondheid van den Tsaar en diens fa milie. Vervolgens was 't woord aan den Tsaar. „De hartelijkheid waarmede Uwe Majesteit mij het welkom toeroept, treil mij diep door myn komst in Italië hub ik een hartewenach ver vuld, dieu ik allang koesterde. L>e sympulhieke ontvangst, die ik in lta- iie ondervond beantwoordt geheel aan de ernstige vriendschap en de ge- meen-chup van bedoelingen en belan gen, die onze huizen, onze regeerin gen c-n onze landen vereenigen. Lie. levendig aandeel dat geheel Rusland nam in bet ongeluk dat Ita lië velleden jaar trof en de echo, die deze gevoelens vonden in Italië, zijn hel wcispreüeude getuigenis van de steeds groeiende sympathie tusschen de be.de volkeren. Ik heb het vaste vertrouwen, dat onze regeeringen op afdoende wijze zullen medewerken om die sympathie te doen toenemen, en door voortdu rende en vertrouwelijke samenwer king zullen bijdragen, niet alleen aan de toenadering van Italië en Rusland maar tevens aan het werk van den al- gemeenen vrede". 't Bezoek van den Tsaar is niet van langen duur geweest, want gisteren middag te 3 uur heeft hij Racconigi weer verlaten. Zooals we reeds schreven, de pers is vol verwachting over de nieuwe vriendschap, 't Scherpst uit zich weer de Russische „Noweje Wremja", die schrijft „Een toenadering tot Rusland is voor Italië een onderpand voor vei ligheid en vrede. En voor Rusland heeft zij het voordeel, dat het rijk, zich een conflict mocht voor doen, op de grens tegenover het Gelli- ciach strategisch tooneel een aantal legercorpsen hun vrijheid van bewe- g»ng zal kunnen ontnemen. Dat Is het voordeel voor de toekomst Voor het oogenbLik echter, is het in de eerste plaats wenschelijk de verbeterde be trekkingen dienstbaar te maken aan het behoud van den status quo in het Oosten. De Russische en ItaLiaansche belangen gaan daar hand aan hand. Het streven van beide landen is er op gericht daar een spoorweg aange legd te zien, die de Slavische volken ln den Balkan zal vrijmaken van de Oostenrijksche contróle." De ministère van buitenlondsche zo- ken hebben tegelijkertijd een samen- sprek!ng gehouden. *t Gesprek tus schen TIttoni en Iswolsky liep in het bijzonder over de Ralkan-qunestfe. Na deze beraadslaging heeft de Rus sische minister een en ander gezegd tegen een Fransch Journalist. Z.Exc. verklaarde dat Rusland en Italië ge meenschappelijke belangen hebben, n.l. bandhaviug van den vrede, be houd van den status quo in het Oos ten en de ontwikkeling van het zelfbe stuur van de Balkanvolken. Er wordt niet gestreefd naar bet brengen van verwarring in den hul digen toestand van Europa, men wil dien integendeel consolideeren. De vriendschap van Italië is niet alleen van hooge waarde wegens de sterkte en macht van het land zelve, maar ook wegens de verbonden, die het heeft gesloten. Iswolsky verklaarde zich voor den status quo op Kreta en spiak de hoop uit, dat het Grieksche volk niet zoo dwaas zal zijn de dynas tie omver te werpen. Minister Tiltoni, die bij hel onder houd met den journalist tegenwoor dig was. verklaarde het volkomen eens te zijn met het gesprokene. hebben dan eerst geraamd was, om dat de regeering aan de oppositie be langrijke toezeggingen heeft gedaan, om de nieuwe regelingen minder drukkend te maken Maar, 1 eigenaardige Is, dat de be lastingen waarvoor 't meest gevreesd werd, 't best geloopen hebben. Dat is een succesje voor de regee ring. En een waarschuwing voor het Hoo- gerhuis. DE MTNISTERCRISIS IN DENEMARKEN. De Koning droeg aan den leider der radjcalen Zahle de vonning van een ministerie op. Stadsnieuws RUSLAND EN FRANKRIJK. De Tsaar kwam gisteravond op zijn terugreis te Modane aan. Minister Is wolsky verdocht den heer Pichon den Franschen minister van buiten- landscaen zaken ln den keizerlijken waggon te stappen, waarna de Tsaar geheel alleen gedurende eenige minu ten een gesprek met Pichon voerde. De trein vertrok daarna in de richting van Chambéry, waar Pichon den kei zerlijken wagcon weder zou verlaten. Heeft de Tsaar aan Frankrijk willen meedeeien, wat het resultaat van zijn Italiaansche reis is geweest? DE POLITIEK IN RUSLAND. De binnenlandsche politiek in Rus land is niet zoo actief als de buiten- landsche. Nu is de Doema weer voor de derde zittingsperiode geopend. Zal de arbeid nu vruchtbaarder zijn, dan de vorige jaren? KEN BETOOGING IN SPANJE. De groote betooging van Spaansche republikeinen en socialisten tot welke reeds sedert eenige dagen besloten was, toen het kabinet-Maura nog aan het bewind was, heeft Zondag te Mar drid plaats gehad. Meer dan 50,000 personen deden mede. Het doei was, zooals uiteengezet werd in een mani fest aan de bewoners van Madrid, te toonen, dat de Spaansche democrati sche elementen, behoorende tot alle partijen van de uiterste linkerzijde vastbesloten zijn ten koste van wat het ook zij en ten allen tijde de vrijheden en rechten, bij de grondwet gewaar borgd, te verdedigen en te verhinde ren, dat Maura weder aan de regee ring komt. Te vier uur zette do onmetelijke stoet zich in beweging. In vijf kwar tier legden de betoogers in de grootst mogelijke orde den 2 K. M. langen weg af van het plein Canovas naar hot standbeeld van Castelar, waar door verschil lende sprekers het woord werd gevoerd. De orde werd niet verstoord. GEEN FERRERHULDE. De Raad van Parijs verwierp het voorstel van het gemeentebestuur om aan een straat te Purijs den naam Ferrer te geven en de kleinkinderen van Ferrer te adopteeren. Het geheeie gemeentebestuur heeft zijn ontslag ingediend. DE BEGROOT1NGSSTRIJD IN ENGELAND. Nu de boraadslagingen van het La gerhuis over de begrootiug zoo lang duren, heeft de minister van finan ciën een mooie gelegenheid om de practijk der nieuwe belastingen te zien. Zooals bekend is, worden de belastingwetten in Engeland dadelijk uitgevoerd. Nu blijkt, dat verschillende belas tingen zeer zijn meegevallen, zoodat de bedrasren belangrijk verhoogd kun nen worden. Daartegenover staat, dat andere belastingen minder opgebracht Gev. Voorwerpen. Een hruinharig hondje, Groote Houtstraat 51. Een kalf, Leidschevaairt 252. Een zakje, lnh. geld, Gen. de Wet straat 46. Een zakje meel, Turfmarkt 14. Een hulssleutel, aan het Politie bureau. Een rol schoenenelastiek, Zomer straat 23. Een rozenkrans, Sophiastr. 59. Een hondenzweep, Leldschestr. 128. Een klndermuts, L. Poellaan 20 rd. Een boterhammeataschje, Pieter Kiesstraaat 73. Een grijsharige keeshond, Koning straat 51. Een inmaakpot. Warmoesstraat 27 Een damesparaplule, Kampers tr. 24 rood. Een dienstbodenmuts. Olieslagers- laan 8. Een portemonnaie inh. geld N. Kerksplein 20. Een portemonnaie, inh. geld, Brou wersstraat 22. Een boodschappenzak met inhoud, Bannesteeg 13. Een ledig boodschappermet, Krom 25. Een portemonnaie inh geld, Groote Houtsir. 76. Een volgbriefje van verstrekte ge reedschappen, Zuid Brouwersstraat 29 rood. MilitaireZaken. Aan het bestuur der nationale ten toonstelling van Huisvlijt, uitgaande van den Volksbond tegen drankmis bruik, is door den Minister van Oor log welwillend vergund om in het le ger propaganda voor deze tentoonstel ling te maken. Te dien einde zijn aan de korps commandanten door dat bestuur een aantal biljetten, welke van die ten toonstelling melding maken, benevens een aantal gedetailleerde progrum- ma's en reglementen gezonden, met verzoek deze in de cantine's enz. on der het bereik der militairen te bren gen. Wij twijfelen niet, of door deze wij ze van propaganda maken zal het bestuur, waarvan eere-voorzittter is Z K. H. Prins Hendrik der Neder landen, hertog von Mecklenburg, ten opzichte der militairen zijn doel be reiken, immers in de huisvlijt, die tegen lediggang en verveling en de daaruit maar al te noodlottig voort vloeiende gevolgen, zulk een uitne mend wapen is, schuilt ook voor hen in hunne vrije oogenblikken veel goeds. Thans wordt zij in het leger zeer sporadisch beoefend. Tal van inschrijvingskaarten zijn beschikbaar om aan hen, die er om vragen, te worden uitgereikt. Wij hopen, dat op deze tentoonstel ling een flinke militaire af dee ling zal worden gevormd. Rubriek voor Vragen Geabonoeerdeii hebben liet voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te teoden by de Reductie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53 Alle antwoorden worden geheel kostelooe gegeven en, voor sooveei mogelijk la, den dag na de intending Aanvragen, die niet volledig naam en, woonpisata van don inzender vermelden wordt geen aandachlgesebonken. VRAAG: Twee zwagers, die elk aan een gepensionneerde f 5 hebben ge leend, kunnen dat geld niet terug krijgen. Hebben zij het recht om die schuld van zijn pensioen te eischen? ANTWOORD: Dat hangt van om standigheden af, die wij, zonder ze te kennen, onmogelijk kunnen beoordee- len. Vervoeg u aan het bureau van consultatie, om kosteloos advies. Het bureau vorgadert in het paleis van Justitie den len en den Sen Vrijdag van iedere maand. VRAAG: Als ik een kamer n«n lp. mand verhuur met pension per week, om op een bepaalden datum te be- trekken en die persoon niet komt, heb Ik dan het recht een week kostgeld te eischen als schadevergoeding? ANTWOORD: Natuurlijk hebt O recht op schadevergoeding wegens het willekeurig verbreken van het huurcontract. Hoeveel, dat zal do rechter moeten bepalen, want vrijwil lig zal de bewuste persoon wel niet betalen. VRAAG: Mag ik voordrachten van bekende humoristen koopen, loeren en voordragen, waar ik wil, hetzij in besloten gezelschap of in een publie ke vermakelijkheid, zooals b.v. een variété-théater? Ik bedoel natuurlijk zonder medeweten van de auteurs. ANTWOORD: Het is nergens ver boden; alleen brengt het gebruik me de, dat men den naam des auteurs noemt. VRAAG: Kunnen echtelieden met minderjarige kinderen en In gemeen- schap van goederen getrouwd, een testament laten maken, krachtens hetwelk de langstlevende alles krijgt, zoodat die kinderen geen erfrecht hebben vóór beide ouders overleden zijn? ANTWOORD: Neen, de kinderen hebben recht op een bepaald deel der nalatenschap, hetwelk hun niet kan worden ontnomen. VRAAG: Een persoon te H. plaat ste eene advertentie. Een werkgever te D. verzocht genoemden persoon over te komen en Iaat hem proef wer ken. Twaalf dagen daarna meldt de werkgever schriftelijk dat hij dien persoon aanneemt, doch bij aanmel ding zegt deze hem niet noodig U hebben, als «reden opgevende dat he4 medegebrachte gereedschap niet vol doende was, terwijl daarover niet ge sproken was en voor het gemaakte proefwerk geen andor gereedschap vereischt werd. Heeft zulk een werk man nu recht op vergoeding? ANTWOORD: Zeker, als er schrift- telijk bewijs van de aanneming be staat, dan moet die werkgever wor den aangesproken tot vergoeding van kosten, schaden en interessen. Stel de zaak in handen van eenen advocaat of vervoeg u bij het bureau van con sultatie, hetwelk den len en den 3en Vrijdag van iedere maand in het pa leis van justitie zitting heeft VRAAG. Heeft een meisje recht op kostgeld, wanneer zij naar huis is ge zonden en met Kerstmis haar dienst tijd is geëindigd? De reden is, dat haar patroon is gestorven en de juf frouw naar haar dochter gaat. Nu is haar gezegd, dat zij haar geld tot Kersttijd kreeg. Nu bij het weggaan heeft zij haar geld tot Kersttijd ont vangen, maar geen kostgeld, terwijl de betrekking haar niet is opgezegd.. Wat is daaraan te doen ANTWOORD. Wij zien een verbre king van het bestaande contract met onderlinge toestemming Immers, bet meisje kan zich dadelijk bij een ander verhuren en heelt dan voordeel in plaais vun schade bij de zaak. ij ge- looven wel, dat de rechter het ook zóó zou opvatten en kunnen u n>et aanbe velen hiervan een rechtzaak te ma ken. VRAAG. Ik huurde drie weken gele den een dienstbode van 1 Nov. af en heb haar den godspenning gegeven. Nu kwam zij heden zeggen, dat zij slechts voor een maand wil komen, lot 1 December. Ik zou haar loon per drie maanden betalen. Is dit wettig of niet? ANTWOORD. Neen, zij moet na tuurlijk voor drie maanden in dienst komen, maar zij kan met Nov. komen voor drie maanden en dan toch inet December weggaan. Gebeurt dat, dan hebt u recht op schadevergoeding en afhouding van den godspenning en zal zij dus moeten vertrekken zonder één cent te ontvangen. Komt zij daar entegen in 't geheeL niet in dienst, dan zult u den godspenning ook wel kwijt wezen. in door E. W. H o r n u n g„ De man ging naar de deur van mijn hut. Dat ziet er mooi uit, zei hij, den naam van zijn eigen schip ver geten. Waar is die lijst, mijnheer Bowles Misschien is het hetzelfde schip. Ik heb haar weggelegd, mijn heer. Ga haar dan halen en kom hier binnen, mijnheer Bowles, misschien komt u op een gedachte. Een blozend man met een haviks neus en met een jolig gelaat kwam binnen en glimlachte mij op de vrien delijkste wijze toe de geur van uien werd bijna ondraaglijk. Ooit gehoord van het schip „La- ry Jermyn" vroeg de eerst bin nengekomen© met een wenk naar den ander. Ik dacht heel goed na de naam klonk bekend maar neen. ik kon niet zeker zeggen, dat ik hem meer gehoord had. De kapitein keek naar zijn stuur man. Het was duizend kansen tegen één, zei hij, toch moeten wij liet met de andere namen probeeren. Ooit gehoord van kapitein Harris, mijn heer Niet dat ik weet. Van Saunderson hofmeester N... neen. Van Grookes kwartiermeester? Nooit. Ook niet van Ready een pas sagier Neen. Het heeft geen nut er verder mee voort te gaan, zei de kapitein, ter wijl hij het papier opvouwde. Neen, mijnheer, zei de stuur man. Ready 1 Ready herhaalde ik. Mij dunkt, dien naam heb ik meer gehoord. Kan u mij nog geen ande ren naam opgeven Schouderophalend werd het papier weer opengevouwen. Nog een andere passagier met den naam van San-Santos. Een Hol lander, naar 't schijnt. Ooit van hèin gehoord Mijn teleurstelling was groot. Ik kon niet zeggen, dat ik er wel van gehoord had. Tech zou ik op het te genovergestelde ook niet willen xwe- Zoo Welnu, dan is er nog een kans. Ooit gehoord van juffrouw Eva Denison Ja I Heeft u Ik zat rechtop in mijn kooi. Eindelijk 1 De laatste naam dus wel Heeft U van haar gehoord herhaalde ik. Wacht even, boste jongen I Niet zoo snel. Ga weer liggen en zeg mij, wie zij was. Wie zij was schreeuwde ik. Ik wil weten waar zij is I Dat kan ik u onmogelijk zeggen, zei de kapitein onhandig. Wij vonden de kapiteinsboot van de „Lady Jermyn" in de week nadat wij u gevonden hadden, voor zoover wij konden nagaan was er geen dame aan boord geweest Was er iemand in Twee lijken en dit papier hier. Laat mij dat zien I De kapitein aarzelde. Zou het niet verstandiger zijn nog wat te wachten Neen, neen laat mij in vredes naam l»et ergste zien denkt u, dat ik het niet in uw oogen kan lezen Dat kon ik en ik deed het ook. Ik maakte hun dat duidelijk, en ein delijk had ik het papier op mijne knieën glad uitgestreken. Het was een kort verhaal van het geen zij, die ln de kapiteinsboot hun leven hadden willen redden, hadden uitgestaan, en er stond niets In, dat ik nu niet verwachtte. Zij hadden eerst Ready begraven toen mijn lieveling daarna haar stiefvader. De overigen verwachtten heel spoedig de anderen te zullen volgen. Het was allee duidelijk opgeschre ven, op een vel papier uit het scheeps- boek in verschillende beverige hand schriften. Kapitein Harris was daar op gestorven en de twee anderen wa ren dood gevonden. Hoe lang ik dat verkreukte stuk papier heb bestudeerd, waarop het zoute schuim nog glinsterde, ik weet het niet Plotseling klonk er een waanzinnig lachen in de hut. Mijn bevrijders keken ontsteld op. Dat lachen kwam van mij* HOOFDSTUK VI. De eenige overlevend©; Een paar weken later landde ik ln Engeland, Ik, die niet meer begeerde ergens voet aan wal te zetten. Op negen-en-twintigjarigen leeftijd was ik vermagerd en grijs mijn ze nuwen waren van streek mijn hart was gebroken; en mijn gelaat gaf dui delijk weer, dat ook mijn geest ge broken was. Trots, wilskracht, moed en volharding, dat alles was verdwe nen in mijn langen en eenzamen strijd met de zee. Daarvoor was Ik ln leven gebleven. Want iedere hand scheen tegen mii te zijn opgeheven, maar in waarheid was het de hand der vriendschap, die de wereld naar mij uitstrekte. Ik kon hot niet helpen, ©r was een ver gift in mijn aderen, dat mij ondank baar en achterdochtig maakte. De wereld heette mij welkom en ik be antwoordde het compliment, door een zuur gezicht te zetten als do weer ge pakte deserteur, dien ik in mijn hart was. De wereld toonde plotseling groote belangstelling in mij daarom stelde ik geen belang meer in de war ©ld, maar nam haar integendeel haar attenties heel kwalijk en mijn zoogenaamde vrienden beschouwde lk als mijn ergste vijanden. Het meeren- deel, daarvan ben ik overtuigd, meen de het goed en vriendelijk met den armen overlevende. Maar de over levende kon niet vergeten, dat zijn naam nog in de couranten stond, noch het feit loochenen, dat hij ln deze dagen onverdiend als held word beschouwd. En hij ondervond genoeg van bemoeizieke menschen en leegloo- pers, van onbeschaamde en nieuws gierige indringers, om eenige ver denking te rechtvaardigen op oude kennissen, die zich plotseling ontpop ten als oude vrienden en op verre be trekkingen, die zich onverwacht en met aandrang op hun bloedverwant schap beriepen. Menigeen heb ik veis keerd beoordeeld ea dat heb ik lao* geweten. Over het algemeen echter vorbaas ik mij even weinig over mijn houding, als ik haar wil verontschul digen. Als ik mij op een of andere wijze onderscheiden had, zou hei iets an ders geweest zijn. Het was de onbe duidende, sent i men teeJe, oppervlak kige belangstelling in iemand, dis toevallig en tegen zijn wil in eene pijnlijke positie gebracht ut het vulgaire van een onuitsprekelijke tra gédie dat mijn ziel afschuw Inboe- zemde. Ik beken, dal ik het van mijn eigen zelfzuchtig standpunt uit beschouw de. Wat een belaugrijke zaak was voor de wereld, was ©en kwellende herinnering voor mij. Het ergste van die kwelling was bo vendien mijn eigen geheim Het was niet be* verlies van de „Lady Jer myn", waarover ik niet kon hooren spreken het was mijn eigen verlies j maar het eene sloot het andere In Afgescheiden vun mijn verlies ech ter, was het kwellend genoeg om stil te staan bij ervaringen, zoo vreeeelijk on zoo pas doorleefd ais die van mij. Ik deed wat ik beschouwde ais mijn plicht tegenover het publiek, maar ik deed zeker niet meer. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5