Uit de Omstreken Binoenlasê Kerk en School Gesnengfi ftieatvs Rechtszaken Letteren en Kunst Koloniën Pers-Overzicht Spert es Wedstrijden VRAAG. Wat is <L» verplichting, mei 1 of 3 Nov. do dienstbode te laten ver trekken ANTWOORD. Volgens plaatselijk gebruik gaat de dienstbode 1 Nov. weg en komt 3 Nov. in haren nieuwen dienst. VRAAG: Kunt u mij ook het tegen woordig adres opgeven van den heer W. A. Kantor, die in 1878 Haarlem merdijk 115 te Amsterdam gewoond heeft? ANTWOORD: Dat ls schriftelijk to informeeren aan de secretarie van 'Amsterdam, afd. bevolking, met bij voeging van 5 postzegels van 5 ct. voor de informatiekosten. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen Waar de „Deutsche Zeitung" verkrijg baar Is? ANTWOORD: Het beste is, dat u deze courant door middel van een boekhandelaar aanvraagt. VRAAG: Weet u ook een middel om diertjes, die veel op vliegen gelijken, uit het privaat mijner woning te verwijderen? ANTWOORD: Wanneer u het pri vaat goed met een mengsel van creo- line en water inwrijft, en het daarna flink afspoelt, zullen de diertjes wel verdwijnen. HEEMSTEDE. Drankwet. Bij B. en W. is ©en verzoek ingeko men van S. J. Steenvoorden alhier, om vergunning tot verkoop van ster ken drank in het klein in het perceel aan den Heerenweg hoek Zandvoort- sche laan. De cursus voor lierhalingsonderwijs Ie begonnen met 8 leerlingen. SCHOTEN. In de bewaarschool (Colensostraat) vergaderde de nieuw opgerichte ver eeniging voor ondersteuning van be hoeftige kraamvrouwen. De presidente, mej. C. J. van Wa- geningen, gemeente-verloskundige te Schoten, opende de vergadering met een woord van dank aan de opgeko men leden en gaf in haar openings woord haar vreugde te kennen over het feit, dat Schoten zoo'n nuttige vereeniging was ri]k geworden. Zij was nu verzekerd, dat voor de kraam vrouwen, die zulks noodig hadden, goed zou gezorgd worden. De vereeniging bestaat uit een groot aantal leden en heeft een flink bedrag aan janrlijksche contributie. Het voorloopige bestuur werd met bijna algemeene stemmen benoemd tot definitief bestuur. De hulp van de vereeniging, welke den naam van „Moederzorg" ver kreeg, zal in combinatie met de Haar- j lem^che vereeniging verstrekt wor den. De hulp, door de Haavlemsche vereeniging te verstrekken, zal be staan uit de verpleging van moeder er kind en tevens het in gebruik ge ven van kleeren voor de kraamvrouw, terwijl „Moederzorg" to Schoten geeft hulp in de huishouding, wariü voedsel voor do kraamvrouw, en kleertjes voor het kind. Staande de vergadering, deden nog enkele leden toezegging, te zullen ko ken voor kraamvrouwen, en andoren, nog iets extra te willen geven bij de kinderkleertjes. VELSEN. STEUN IN WERKELOOSHEID. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten der Veree niging Steun in Werkeloosheid, te Velsen. De vereeniging spreekt In haar statuten de meening uit, dat ieder, tot arbeiden in staat, in zijn on derhoud moet voorzien, en dat het op den weg der gemeenschap ligt, om arbeidswilligen, die geen werk heb ben, daaraan te helpen en zoo noodig het onderhoud over te nemen. Het doel der vereeniging is, voor deze meening propaganda te maken en de nodeelige gevolgen van werkloosheid te beper ken in de eerste plaats zal aandacht gewijd worden aan diegenen, die reeds twee jaar in Velsen wonen. 1JMUIDEN. Dii. ISS;.n;.,lSHAVEN TE «jMLIDEN. Het jaarverslag om.rent het beheer van de Visseiiersliaveii te lJmuiden over 1908, door den directeur uitge bracht aan den Minister van Water staat, is thans in druk verschenen. Wij antieenen daaraan het vol gende: De slechte uitkomsten met de zee- visscherij in het algemeen behaald, en het faillissement van verschillen de tot ééne reederij behoorende vis- echerij-maaischappijen, hebben ook dit jaar weder verdere uitbreiding van de vloot in den weg gestaan. Voor handel en industrie hier ter plaatse was het van groot belang, dat een alhier nieuw opgerichte, kapitaal krachtige maatschappij, bijna alle schepen der failliete reederij heeft overgenomen, en dat ook de overige Schepen in handen van hier gevestig de of nieuw opgericht© reederij en zijn overgegaan, zoodat de in deze haven •thuisbehoorende vloot geen varminde ring heeft ondergaan. Nu er kans be staat dat de uitkomsten met dit deel der vloot, ook bij dezelfde vangst en ophrengst als vroeger( gunstiger zul len wezen, en, na de slechte vangsten in de laatste jaren bij do steeds sterk wisselende uitkomsten van de vissche- rij, ook de mogelijkheid van betere vangsten bestaat, zijn de vooruit zichten voor de verdere ontwikkeling Van de üviwtrie, weder gunstiger, te ineer, ïia door de geleidelijke vol tooiing vau d* outilleering van de ha- Ven, de uHoeïening van het bedrijf toog oeconomiacher zal kunnen ge schieden. Ook het havoTibedrijf zelf heeft In- lusschen mede den Invloed van de minder gunstige uitkomsten van" Bét vlescherijbedrljf niet kunnen ontgaan daar de inkomsten, voor een deel af hankelijk zijn van de ophrengst der aangevoerde vangsten. Evenals het vorige jaar was het verkeer der zeilvloot weder grooter. Zooals In den regel was de toeneming ook thans bijna uitsluitend het gevolg van het grootere verkeer van de tal rijke ultkleine schepen bestaande kust vloot. Het aantal der binnengekomen stoomtrawlers Is met 61 toegenomen. Het aantal kotters nam met 67 toe. voornamelijk veroorzaakt door het •meerdere bezoek van Engelsche kot ters, nl. 230 tegen 174 in 1907, Neder- landsche kotters, kwamen thans 64 aan tegen 61 in 1907. De binnengekomen loggers en bom men telden thans resp. 246 en 84 min der. Het kleinere aantal binnengekomen bommen zal wel hoofdzakelijk het ge volg zijn van het verval dezer vloot. De vermeerdering van het aantal kustvlsschcrs 5393 tegen 4763 ln 1907 was gedeeltelijk het gevolg van het ln meerdere mate op de Noordzee visschen dezer vloot, ten gevolge van de slechte ansjovisvangst, gedeeltelijk van het in mindere mate binnenloopen te Scheveningen. In het geheel kwamen 41 stoom beu ge rs meer, daarentegen 49 zeil- beugers (sloepen) minder binnen dan in 1907. Het aantal der binnengekomen stoomloggers was aanmerkelijk klei ner dan in 1907, nl. 75 tegen 119. In verband met het algemeen uit gebreider verkeer Ls het aantal der binnengekomen vrachtvaartulgen we der aanmerkelijk grooter. Het aantal binnengekomen kolen schepen was 59 grooter dan in 1907, terwijl, hl verband met het toegeno men verkeer van stoomtrawlers en stoombeugers, de geheele kolenoan- voer ook grooter was en 9.184.000 ki logram meer bedroeg. Van de overige vrachtschepen ver voerden 93 schepen haring of zoute- visch (56 in 1907), 20 voerden 8250 le dige tonnen en 207.300 kilogram zout! aan (37 in 1907 met 9225 ledige tonnen en 157.000 kilogram zout), terwijl 23 schepen ijs en 53 proviand, vischnet- ten en vischlever vervoerden (in 1907, 19 ijs en 40 proviand, vischnetten en lever). De opbrengst van de in de Rijks- vischhal verkochte visch bedroeg in het afgeloopen jaar f 4.433.283 tegen 4.754.196 in het jaar 1907, dus rond f 321.000 of 6.5 minder (ln 1907 1.5 meer). Deze vermindering was het gevolg deels van de staking van de vischhandeloren in Mei J.I., deels van geringer aanvoer en lagere prijzen. Ondanks de toeneming in het ver keer der Nederlandsche stoomtrawl- vloot was de opbrengst van haar aan voer beduidend lager, en wel rond 148.000 of ruim 4 ten gevolge van kleinere vangsten en, voornamelijk in het eerste halfjaar, van lagere prij zen. Ondanks hun grooter verkeer, was de opbrengst der stoombeugers, hoofd zakelijk ten gevolge van de slechte vangst-resultaten, eenigszins lager dan in 1907; ook bij de zeilbeugers wa ren de vangsten slecht. De opbrengst van de Nederlandsche drijfnet-visschersvaartuigen was la ger, niet zoozeer ten gevolge van min deren aanvoer, maar door de belang rijk lagere prijzen der pekelharing in het afgeloopen jaar. Het aantal vaartuigen, waarvan de vangst hier niet publiek verkocht werd, was in afwijking van vorige jaren, ditmaal grooter dan het jaar te voren; het bedroeg thans te zamen 44, tegen 5 in 1907. Het vervoer van verse he visch per spoor van lJmuiden bedroeg 26.407.890 KG. tegen 27.262.805 KG. ln 1907; het totaal vervoer van visch per spoor 27.804.110 KG. tegen 29.343.995 KG. In 1907. De toestand van den vischhandel scheen in het afgeloopen Jaar even gunstig als in 1907. Met de geleidelijke afbetaling van de achterstallige schulden van vori ge jaren werd geregeld voortgegaan, terwijl wederom geen handelaren in gebreke bleven. Het aantal handelaren, dat gere geld hier versche visch en gedeelte lijk daarbij ook haring en zoutevisch kocht, was op 31 December j.l. 147, tegen 139 op 81 December 1907. Onder de 8 handelaren, die zich hier nieuw vestigden, waren 3 groot handelaren. De handel op Duitschland scheen over het algemeen minder gunstige resultaten opgeleverd te hebben dan het vorige Jaar, eensdeels als gevolg van den ongunstige oeconomischen toestand aldaar, wat op den export een nadeeligen invloed had, ander deels door den kleineren aanvoer van beugschelvisch, welke ln het bijzon der door Duitschland wordt gevraagd. Do handel op België en het binnen land bleek weder gunstige resultaten op te leveren. Over het algemeen viel onder de handelaren ln dezen tak van handel weder flinke vooruitgang op te merken.- DE VISSCHERIJSCHOOL TE IJMUIDEN. Voor het openen van een cursus voor stokers en machinisten wordt door het bestuur der school aan de gemeente gevraagd verhooging van het jaarlijksch subsidie van 1500 tot f 2000, op grond, dat van deze ver hooging afhankelijk wordt gesteld verhooging van het Rijkssubsidie van f 8000 tot f 5100. en het provinciaal subsidie van f 1500 tot 2000, zonder welke verhoogfngen Bet niet mogelijk" is bedoelde cursus, welke van zoo groot nut kan zijn en waaraan zoo groote behoefte bestaat, volgens het bestuur, tot stand te brengen. Inzonderheid is dit verzoek geba- seerd op de omstandigheid, dat de juist in werking getreden Schepenwet het daarheen leidt, behoudens een zeker overgangsstadium, dat schip pers en stuurlieden en machinisten van stoom visschersvaartuigen gedi plomeerd moeten zijn. HOFBERICHTEN. Z. K. H. de Prins word ta.s. Zater dag op het Loo terugverwacht. DE SOPIIIASTICHTING TE SCHEVENINGEN. Door B. en W. van 's-Gravenhage is in zake de besmettingsquaestïe in de Sophiastichting te Scheveningen een onderzoek ingesteld. Dit geschiedt door de wethouders de heeren J. C. Jansen en II. de Wilde, die naar „De Nieuwe Ct." kan mededeelen, reeds eind September, vergezeld van een tweetal gemeente-ambtenaren, de h.h. mr. dir. D. Albers, hoofdcommies, en J. van Nassau, secretaris-boekhouder van het burgerlijk armbestuur, een bezoek hebben gebracht aan de stich ting. Valt over het onderzoek door B. en W. ingesteld voorloopig nog niets te zeggen, wel kan het blad mededee len, dat ook door een commissie van medici een onderzoek Ingesteld wordt. Het initiatief hiertoe werd genomen door het college van regenten der Sophiastichting. KRANKZINNIGEN VERPLEGING. Deze examens, ingesteld door de Nederlandsche Vereeniging voor psy chiatrie en neurologie, zullen in No vember/December afgenomen worden in de hieronder genoemde gestichten Utrecht 2 en 3 Nov., Castricum. 2 Nov., Mefrenberg, 10, 11 en 12 Nov., Si. Joris binnen Delft, 16 Nov., Oud- Rosenburg, 17 Nov., Endegeest, 18 Nov., Franeker, 1 Dec., Zutpben, 7 Dec., Warnsveld, 8 Dec., en Vucht, 15 Dec. EEN BRUTALE INBRAAK. Zondagnacht heeft te Utrecht een brutale diefstal plaats gevonden. De brandkast van het station Biltstiraat der Hoilandsche Spoor is met een handkar naar den Ezeldijk vervoerd en daar geopend. Eb- was circa 500, in. Van de dieven geen spoor. ONWEER. Zondagnacht sloeg de bliksem In t achtergebouw van het Hoenderpark aan den Amstelveenscheweg te Am sterdam. Meer dan 50 hoenders en ee- nige konijnen verbrandden. Te Harderwijk ontstond tijdens het hevig onweer brand In den molen, gelegen tusschen de haven en gasfa briek. De schepen in de haven liepen aanvankelijk gevaar. Men sleepte ze weg, zoodat, toen tegen vier uur de molen instortte, de vaartuigen er niet door leden. De molen, die ïaag ver zekerd was, bevatte een groote hoe veelheid graan. Zondagnacht is de bliksem geslagen in het woonhuis van den burgemees ter van Krommenie, den heer P. Lam- merschaag. Geen brand of persoonlij-i ke ongelukken, doch wel veel materi- eele schade werd veroorzaakt. Een zwaar onweder trok ook over Alkmaar. Spoedig bleek het dan ook, dat de boerenplaats (vóór 3 jaar nieuw gebouwd) van mej. de wed. Helder en bewoond door W. Schoen, staande in de Egmonderraeer, door het hemel vuur was getroffen en, niettegen staande de brandweer spoedig ter plaatse kwam, met alles wat zich daarin bevond geheel afbrandde. Al leen het geld en de gouden en zilve ren sieraden konden worden gered. Alles is verzekerd. EEN ONDERNEMEND OUDJE. Uit Goes is op het laatst der vorige week een tachtigjarige weduwe naar Noord-Amerika vertrokken, met het doel den overigen tijd van haar leven bij haar kinderen aldaar door te brengen. De oude vrouw zag volstrekt niet tegen de verre reis op. EEN POSTWISSEL GESTOLEN. Zaterdag is de brievenhuis van een huis aan de Heeren gracht te Amster dam opengebroken en daaruit een postwissel, groot ruim f 100, ont vreemd, welk bedrag door bet stellen van een valsche hand teekening aan het hoofdpostkantoor is in ontvangst genomen. STAATSCOMMISSIE WERK LOOSHEID. De Staatscommissie vooir het werk- loozen-vraagstuk heeft benoemd tot haren onder-voorzitter het lid J. Th. de Visser, lid van de Tweede Kamer Zij heeft zich in 7 sub-commissiën ver deeld aan welke adjunct-secretarissen tot bijstand zullen worden toegevoegd. Tevens is een werkprogram vastge steld. VEREENIGING TEGEN DE KWAKZALVERIJ. De Vereeniging tegen de kwakzalve rij hield te Amsterdam hare algemee ne vergadering, onder leiding van haar voorzitter, mr. P. W. de Ko ning. In zijn openingswoord betreur de spreker het, dat de verandering In de werkwüze der vereeniging niet de oprichting van nieuwe afdeeüngen ten gevolge heeft gehad. Uit Bet jaarverslag van den secre taris-penningmeester, den heer J. van Biel, blijkt, dat do financieele toe stand der vereeniging gunstig, kan worden genoemd. Op 31 December j.l. bedroeg het ledental 759. Het maand blad verscheen in 79,200 exemplaren, zoodat een groote gratis verspreiding mogelijk was. Betreffende do bestuurswerkzaamhe den wordt o. a. vermeld, dat een en quête is ingesteld naar de in ons land geadverteerde geheimmiddelen en dientengevolge, met medewerking van enkele leden, over Januari 1908 uit 65 *n ons land verschijnende nieuwsbla den de kwakzalversadvertentiën zijn uitgeknipt en ten getale van 3147 stuks op 192 vellen carton overge bracht- Deze collectie is door een bestuurs commissie op een audiëntie aan Mi nister Heemskerk getoond en daarna ter kennisneming aan de Tweede Ka mer der Staten-Generaal gezonden, terwijl aan Zijn Excellentie, zoowel als aan genoemd wetgevend lichaam adressen zijn gericht. Herkozen werden de heeren C. Nan- nes Gorter te Alkmaar, P. Keg Czn. te Middelburg en J. van Riel te Amster dam, als lid van het bestuur. MedodeeUng werd gedaan van de totstandkoming van eon Intern. Bond van Vereenigingen tegen de Kwakzal verij. Aangesloten zijn Nederland, Oostenrijk, Engeland, Zweden en Frankrijk. De statuten van dezen Bond kwamen daarna in behandeling en werden ongewijzigd goedgekeurd. TER WILLE VAN HET KIND. Ons werd een circulaire vanwege het dames-comité „Ter wille van het kind" toegezonden. Daarin wordt gememoreerd, hoe o.a. door het Centraal Genootschap het naar buiten zenden van kinderen van behoeftige ouders werd mogelijk gemaakt. „Verkwikkend is het om te zien, hoe een vacantie van vier weken buiten, de tengere, vaak oude gezicht jes een gezonde blos kunnen geven, de oogen doen glinsteren als echte kin- deroogen en het gewicht en de levens lust toenemen." Maar vele kinderen heeft het Cen traal Genootschap wegens plaatsge brek moeten afwijzen, en honderden zal het nog moeten afwijzen als niet een tweede koloniehuis gebouwd wordt. Een beroep doet het dames-comité op de ouders, om mee te werken om de vóór December benoodigde 70.000 r-ijeen to krijgen Thans is reeds 945.56 1/2 ontvan gen. GEHUWDE ONDERWIJZERES. Bij den gemeenteraad van Alkmaar 19 van de drie leden, de heeren Glin- derman, Zaadnoordijk en Dorbeck in gekomen de volgende motie „De raad, van oordeel, dat het in de school werkzaam blijven van onder wijzeressen na haar huwelijk, niet in het belang is van het onderwijs, gaat over tot de orde van den dag." INAUGURALE ORATIE PROF. W. M. DE VRIES. Maandagmiddag aanvaardde dir. W. M. de Vries, benoemd tot, gewoon hoogleeraar in de ziektekundige ont leedkunde en de gerechtelijke genees kunde aan de Universiteit te Amster dam zijn ambt met het uitspreken ee- ner redevoering. EEN SLUWE OPLICHTSTER. „De Winkelier" deelt het volgende mede, dal tevens ai8 waarschuwing kan gelden „Te Berlijn heeft een slimme jonge dame n nieuwe manier toegepast om de winkel'era te lichten. Zij wao elegant gekleed, en zag er aardig uit. Een banketbakkerswinkel Linnenlou- peude, waar «ie Lelephoon in of vlak bij den wentel hing, vroeg zij vriende lijk of zij even mocht teiephoueeren. Dit werd haar natuurlijk toegestaan en nadat zij aansluiting had verkre gen voerde zij op luiuen loon een ge sprek met een tante, wier naam zij genoemd had en die den winkelier goed bekend was. Zij vroeg tante, of deze even «ie meid wilde sturen met wat geld, omdat zij haar portemon- naie vergeten had. Tante scheen te antwoorden, dat de winkelier het maar moest opschrijven op de reke ning. .Nichtje moest evenwel nog er gens anders heen, waar zij ^eld noo dig had. Tante wist daar raad op al thans nicht riep luid „Aan mijnheer vragen, of hij tien Mark wil geven? Vindt u dat niet gek Mijnheer kent mij niet", enz. De winkelier had naar de voor hem hoorbare helft van bet gesprek geluis terd en toen de jonge dame, met een aardig blosje van verlegenheid, hem de zaak voordroeg, kon hij het niet over zijn hart krijgen, haar in de ver legenheid te laten. Het eind van de historie was, dat zij een mooie doos fijne bonbons kocht, en nog tien Mark ter leen kreeg, alles op rekening van tante. Eenige dagen daarna merkte de winkelier, dat hij bedrogen was. Op het telephoonnummer had hij niet ge let. Nog eenige banketbakkers en ande re winkeliers werden op dezelfde wij ze gefopt, totdat het juffertje eindelijk in de val liep en ingerekend werd." PERSDELICT. Sdv.-generaal bij den Hoogen Raad jhr. mr. Rethaan Mocaré nam con clusie in de zaak van Cornelia Sijt- Boff, directeur-uitgever van het Rot- terdamsch Nieuwsblad'', door het Ge rechtshof te 's-Gravenhage in hoogew beroep van een vonnis der Rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf en f 150 schadever goeding aan de beléedlgde partij tot betering van het nadeel in eer en goe den naam, door dezen geleden, we gens het voortgezet misdrijf van het uitgeven van eenig geschrift van straf baren aard, terwijl de dader noch be kend was, noch op de eerste aanma ning na den rechtsingang was bekend gemaakt. Het. betrof artikelen, bele digend voor mr. A. Slob, destijds ad vocaat en lid van den gemeenteraad van Rotterdam, ter zake waarvan Mr. Slob een klacht had ingediend. De cassatie-middelen werden door den adv.-generaal ongegrond geacht, zoodat tot verwerping werd geconclu deerd. CHINEESCH PORSELEIN. Pierpont Morgan heeft de prachtige verzameling Chineesch porselein van Marsden J. Perry te Providence (Rhode Island) aangekocht voor een som van ruim 500.000 dollars. De verzameling, die uit 250 stukken bestaat, zal door den heer Morgan in bruikleen worden afgestaan aan het Stedelijk Museum te New-York. VAN KEMPEN—LUTTER CONCERT Men schrijft ons: Eerstdaags zal in de kleine zaal van het Concert-gebouw de heer Jac. van Kempen te Bloemendaal, de jonge Hoilandsche tenor, voor het eerst in Amsterdam een liederen-avond ge ven. Wie den heer Van Kempen kart ge leden hoorde in zangvereenigingen en bij uitvoeringen van oratoria, weet dat zijn prachtig getimbreerde tenor stem thans tot haar volle ontwikke ling is gekomen. In den liederen- avond zal men zich bovendien kun nen overtuigen, hoe goed hij de tech nische moeilijkheden beheerséht en hoe sympathiek beschaafd en goed ge schoold zijne voordracht is. Naast den heer Van Kempen die door Mej. Ré Levie zal worden geac compagneerd, zal het echtpaar* Lut- ter zich doen hooren. Prof. Heinrioh Lutter is de eerste musicale Kracht in Hannover. Zijne vrouw een door hem gevormde pia niste van groot talent. Zij zullen stukken voor twee pia no's ten gehoore brengen, waarmede zij in Duitschland en aan de Olden- burgsclxe en Waldecltsche hoven bui tengewoon Bucces verwierven. Uit Duitsche critieken citeeren wij, dat weinig pianisten de groote mees ters zoo stemmingsvol weten te vertol ken als prof. Lutter, dat hij een vol komen meesterschap heeft over zijn instrument en een geheel persoonlijke opvatting, wucht van grooten aan leg, diep gevoel en voortdurende stu die. Het spel van het echtpaar op twee piano's wordt beschreven als kwa men de tonen uit één bron, zoo vol maakt gelijkgestemd zijn deze twee kunstenaars, die jarenlang samen hebben gewerkt om de innigste schoonheid der compositiën naar vo- iren te brengen. Een familiegroep door Frans Hals, eigendom van kolonel Warde, die het doek voor eenige jaren in Burlington- house ten toon stelde, moet thans naar Parijs verkocht zijn voor een be drag tusschen 50.000 en 60.000 pond sterling. De veelbesproken familie groep in de National Gallery kostte 25.000 pond. De „Deli Ct." schrijft 28 September. Sedert gisteren over leden 7 choiera-iijders en zijn «n be handeling 22 patiënten. Dc mediei oonstateeren vermindering van het aantal ziektegevallen. Onder de Chineezen en inlanders heerscht een sterk verzet tegen de maatregelen van het bestuur om de uitbreiding der cholera tegen te gaan. De cholerabrigades zijn daar aan totaal onschuldig. L)e te nemen maatregelen worden onmogelijk ge maakt door allerlei lasterlijke praat jes, uitgaande van zekeren beruchten hadji en Chineesche wijkmeesters, waardoor de bevolking geprikkeld wordt. Ook versc-heen een opruiend artikel in het Maleische blad „Pant- jaran Warta", waartegen eene aan klacht ls ingediend. In totaal zijn 3 Europeanen en 1 Amboinees gedood. De belhamels-moordenaars, vier Chi neezen, zijn gearresteerd. De brigades kunnen geen koelies meer engagee- ren, zelfs niet meer voor 10 daags. Het gerucht loopt, dat het plebs niet zal rusten voor de brigades zijn uitgeroeid. Op den 20sten dag van de poeasa-maand (5 October) worden nieuwe ongeregeldheden voorspeld. De militaire patrouilles werken uit muntend. Gister- en hedennacht was allee rustig. In do benedenstad heerschte overal een akelige stilte. De bevolking uit verscheidene kam pangs is gevlucht, meer uit vrees voor moeilijkheden, dan wel uit angst. DR. KUYPER. In een artikel, hoofdzakelijk ter be strijding van wat het blad noemt ,,de socialistische campagne', tegen dr. Kuyper, antwoordt de anti-rev. „Rot terdammer" als volgt op de uitdaging van „Het Volk" om dr. Kuyper te ver-' dedigen Daarop is ons bescheidwij wen- echen de echtheid van de gepubliceer de brieven niet te betwisten, omdat wij dat uitteraard niet kunnen maar nadat wij gezien hebben, hoe „Het Volk" onze eigen woorden vervalscht, wenschen wij evenmin maar onvoor waardelijk te gelooven, wat „Het Volk" als brieven van dr. Kuyper heeft afgedrukt. Dr. Kuyper schrijft verba zend onduidelijk. Iedereen weet, dat somtijds vele menschen er aan te pas moeten komen om een briefje te ont cijferen. En nu wilden we dan wel zeggen, dat wij de ontcijfering van mr. Tideman en „Het Volk" zoo maar niet aanstonds ongezien voor Lief wil len nemen. De slotsom van het artikel is, dat de socialistische campagne tegen dr. Kuyper walgelijk is en men op derge lijke wijze wel zou kunnen pogen elk fatsoenlijk man in het geniep af te maken. BERGEN. Het zeer onstuimige weder van Zondag had waarschijnlijk velen af geschrikt, zich naar Bergen te bege ven, althans het bezoek was niet erg groot. De baan was toch nog vrij goed, doch aan de dravers kan men nu zoo langzamerhand zien, dat do winter in aantocht is, de snelst ge maakte tijd was nu niet meer wet men van eerste klasse dravers gewoon is te zien. Merry Simmons, Davoust, Rheingold en Carentan konden geen van allen sneller dan 1.41 gaan. De Talingen-prijs werd door een achttal deelnemers betwist. Stal Ock- horst genoot het grootste vertrouwen met Echo, doch de zoon van Prince Noir stelde zeer teleur, door zelfs niet eens in de plaats te komen. Varro schijnt ook rust noodig te hebben, anders had de hengst op stap moeten winnen. Merry Simmons won dan ook gemakkelijk met Caren tan als tweede. Arak en Jaantje waren bij de ope ning der cote's favoriet in den Sijzen- prijs, doch al spoedig verliet men Jaantje en koos meer partij voor Arak. „Schönrock is in vorm", werd algemeen gezegd, doch wat Paul ook probeerde, Arak bleek niet al te best te willen. Kwarteltje was beter gehu meurd en won uiterst licht van Arak met Robert H. als derde. Stal Lijnkamp smaakte nu het ge noegen met Clerimond B., zeer goed door Commijs gereden, de Prijzen- draverij te winnen, met Jacobus als niet door velen verwachte tweede. Lancier, het paard, dat anders zulK een enorme snelheid kan laten zien in de rechte einden, haakt ook naar rust. Redseer was nergens. Hierop volgde de Eenden-prijs, wel ke tot een match tusschen Davoust en Rheingold gereduceerd was, waarvan Davoust met een koplengte van Rhein gold won. En ten slotte de periodieke Heat, waarin Kozijn favoriet was de eerste heat won het dan ook, alhoewel in geen besten gang, het verwonderde dan ook niet velen, dat dit paard in de tweede heat gedisqualificeerd werd. (Waarom niet direct in de eer ste heat Tallien's Pride had wederom voor de zooveeLste maal een goede kans, doch geprofiteerd werd hiervan niet. Tall lens Charm, eveneens van Stal Lijnkamp, won de tweede en de derde heat, en bemachtigde daardoor da f 600 voor den Stal. Sierra F lis, die voor de start een baantje aan de flap geweest was, liep in de definitieve heat de plaats. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt Talingen-prijs. Handicap draverij.: Minimum snelheid 1.41. Minimum afstand 2400 M. 1 Merry Simmons (2465), G. Ensing, in 4.08 vier vijfde sec. 2 Carentan (2495), D. Pronk, in 4.09 drie vijfde sec. 3 Varro (2425), H. Snoek, in 4.10 een vijfde sec. Sijzen-prijs. Record draverij voor Nederlandsche paarden. Afstand 2400 Meter. 1 Kwarteltje (2540), A'. Witteveen, in 4.35 drie vijfde sec. 2 Arak (2560), P. Schönrock, in 4.37. 3 Robert H. (2400), B. J. van Alke made, in 4.39 drie vijfde sec. Snippen-prijs. Prijzen draverij voor Nederlandsche paarden van 3 en 4 jaar. Afstand 2000 Meter. 1 Clerimond B. (2070), A. Commijs, in 3.47 vier vijfde sec. 2 Jacobus (2060), A. Mol, in 3.49. 3 Lancier (2170), P. Schönrock, bs 3.51 drie vijfde sec. Eenden-prijs. Record draverij. Afstand 2800 Meter. 1 Davoust (2850), G. Ensing, in 4.49 di'ie vijfde sec. 2 Rheingold (2850), P. Schönrock, in denzelfden tijd. Ganzen-prijs. Heat-draverij. Handi cap voor Nederlandsche paarden. Minimum snelheid 1.50. Minimum afstand 1600 Meter. Eerste heat 1 Kozijn (1740), A. Mol, in 3.01. 2 Albertine (1780), J. Ensing, in 8.01 een vijfde sec. Gedistaneeerd Letta en Elsje (1600). Tweede heat 1 Talliens Charm (1660), Monsieur, in 2.58. 2 Talliens Pride (1630), H. Bultman, in 2.58 drie vijfde sec. Gedisqualificeerd Kozijn, wegens onzuiver draven en gedistaneeerd Elly (1600) en Redmond (1740). Dorde heat le Talliens Charm, in 2.59 twöe vijfde sec. 2 Sierra Fils (1670), J. G. de Boer, in 2.59 vier vijfde sec. EEN VLIEGSTER. Naar „De Auto" meldt, is te Parijs voor het eerst een vrouw met een aéroplan opgestegen, nl. barones Da Laroche. Met een biplan volbracht ze een prachtige vlucht van 300 M. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Groningen. F. de Vries, schilder, te Zevenhuizen. Rechter-commissaris: mr. J. A. G. Gockinga. Curator: mr. W. J. H. Dons. Breda. A. Wilmont, caféhouder, al daar. Rechter-commissaris: mr. H. E. van IJsendijk. Curator: mir. D. H. J. van Mens. Geëindigd: H. Bosma, timmerman, vroeger té Zorgvlied (Diever). G. Valkenburg, photograaf, te Leeuwarden. Opgeheven: P. F. M. Nieuwenhuis, brood- banketbakker te Deventer. Roermond, 21 Oct. S. H. Jansen, agent eener levensverzekerinosmaat" schappij, te

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6