NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Het Vergaan van de „Lady dermyn," 27e Jaargang. No. 8080 Verschijn! dsgeiijka, behalve op Zon- m Feestdagen. WOENSDAG 27 OOTOBEK 1909 J} HAARLEM S DAGBLAD ABOBHBMEHTEB AÜVERTBNTieN. pbr drub iRAANDBNi ^rM Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer ÏO Cis. Buiten het Arfondl^fiient Voot Haarlem128 Haarlem van 1—5 regels elke regel meer /0.80 Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der M Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)1-30 Advertenüën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 1 Franco per post door Nederland .,,1.65 0&*>. voor plaatsingen contant oSjtew?Zemda^iad,Voor Haarlem 1 I l 037tf Redadl® 60 Adailolstratt®t Grcote Hootetraat 5e omstreken en franco per post 0.45 tetefcomntüaaal Telefoofinammer dep Redactie 600 es der Administratie 724. ïllfgave der Vennootschap Lossrsns Caster. Directe» So C. PBERBBÖOM* Drakksrij: Zalder Bniteospaarne 6. Telefoonnummer 122» Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem bi dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bnitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. TWEEDE BLAD. Battenfandseh Overzicht PRINS ITO VERMOORD. Wij, Westerlingen, weten slechts weinig van 't Verre Oosten en van wat daar gebeurt- De oorlog tusschen Rus land was (helaas I) een feit maar waarom er gevochten is Zeker is wel, dat handelsbelangen in Mant sjoerije en Korea de voornaamste aanleiding zijn geweest. Gelukkig be hoort de oorlog weer jaren tot 't ver- ledene. Een vraag is evenwel, of de twistende partijen, met de toen aan genomen v red es-voor waarden, tevre den zijn. Japan We gelooven 't niet't Moderne Ja pan heeft, met de nieuwe beschaving, óók de zucht tot uitbreidng van grondgebied gekregen, 't Oog is ge richt naar het vaste land naar Ko rea en Mantsjoerije. Korea is na den oorlog geheel in de macht van Japan gekomen, vooral na den oorlog werd de heerschappij met alle macht uitgeoefend. Natuur lijk gaat 't niet langs een weg van ro zen, een volk met een eigen taal, met eigen zeden, met eigen idealen ten onder te brengen.... De berichten, die een enkelen keer naar Europa overwaaiden, gewaagden dan ook van dwingelandij, onderdrukking, op stand, enz. Aan Prins Ito was de moeilijke taak opgedragen, om na den oorlog Japan's gezag in Korea te vestigen. Een weinig sympathieke taak 1 Als staatsman moest hij op den ingeslagen weg voortgaan en steeds werken, om de vervulling van den wensch van Japan een volkomen inlijving van Korea steeds nader te laten komen. Natuurlijk is de Japansche politiek bij de Korean en gehaat.... Dat hij nu door de hand van een moordenaar ge vallen is, moet begrepen worden als een protest tegen de Japansche over- heersching. Ito is Maandag vermoord. Juist op een oogenblik, dat er weer iets ge wichtigs zou gebeuren. Men weet, dat Japan door Korea en Mantsjoerije een spoorweg wil leggen, ook met 't ken nelijk doel, om zijn macht uit te brei den, want de militaire beteekenis der hjn is veel groóter, dan de waarde van de lijn voor handelsdoeleinden. China, waaraan Mantsjoerije oor- 6pronkelijK behoort, heeft tegen deze plannen geprotesteerd. Even heeft 't gespannen en werd van oorlogsgevaar gesproken, maar China schrok terug voor de macht van het moderne Japan en gaf toe. In verband met dezo spoorweg- «juaestie was Prins Ito te Charbiu de zetelplaats van de macht der Rus sen in Midden- en N o ord-M ahtsj oer ij e iwaar ook de Rus Kokoftsof vertoef de. Wanneer de moord op Ito niet was voorgevallen, zou er wellicht een over eenkomst van groot belang gesloten zijn. De moord heeft plaats gehad door één Koreaan, maar 't is zeer waar schijnlijk, dat hij met landgenooten een samenzwering daartoe gemaakt had. Teekenend is, dat reeds eenige dagen te voren verdachte Koreanen met revolvers op het station te Char- bin in hechtenis genomen zijn. Ito, die pas uit den trein was ge stapt, was met Kokozen en de Russi sche officieren het front van de eere- wacht langs gegaan en trad op de groep der buitenlandsche consuls toe, toen achter hem eenige schoten vio len. Getroffen door drie kogels, stortte swond neder, personen werden de prins doodelijk gewond neder. Ook eenige andere persor getroffen. De Japansche consul-generaal Ka- wakami werd zwaar, doch niet doode- lijk gewond. De chef van dienst van den Zuid-Mantsjoerijschen spoorweg, Tanaka, werd licht aan de voeten ge kwetst. Twintig minuten na den aanslag is Prins Ito overleden. De dader werd dadelijk gegrepen. Bij een verhoor erkende de moorde naar, dat hij naar Charbin gekomen was om den prins te dooden, en daar door zijn vaderland te wreken. Ito had gedurende zijn verblijf in Korea eeni ge personen doen terechtstellen, tot de familie van den moordenaar be- hoorende. Het lijk van den prins zal met kran sen van den Russischen minister van financiën Kokawzef en van de spoor wegdirectie naar het Zuiden overge bracht worden. De spoorwegdirectie en de Russische regeering hebben al maatregelen genomen om het lijk over het geheel e traject de noodige eerbewijzen te brengen. Japan verliest in Ito een verdienste lijk staatsman met een eervollen le vensloop. Van dat land, van het moderne Ja pan, is Ito een trouw, een nuttig die naar geweest. Er zal dan ook oprechte droefheid zijn in het Rijk van den Mi kado om het heengaan van dezen 69- jarige. In 1840 geboren, vertrok Ito met vier andere jonge Japanners naar Enge land, waar hij de Westersche weten schappen en beschaving bestudeerde. Ook later zette hij die studie voort op langdurige reizen naar de Vereenlgde Staten en naar Europa en oefende zich o a. in de Nederlandsche taal. Hij vertoefde ook geruimen tijd in Duitschland. Na in 1869 minister van financiën, en in 1878 minister van binnenland- sche zaken te zijn geweest, was hij tot viermaal toe minister-president, nl. In 1886—'88, 1892—'96, 1898 en 1900 —'01. De invoering der moderne Japan sche grondwet, geïnspireerd op Prui sisch model, was vooral Iio's werk; en hij heet dan ook wel „de vader van het moderne Japan". In 1885 werd hem den titel verleend van graaf, in 1896 d'en van markies. Veel later werd hij tot prins verhe ven wel een schitterende belooning voor den man, die zich van eenvou dig boerenzoon had opgewerkt I Na de vestiging van de Japansche suzereiniteit over Korea werd dat rampspoedige rijk onder militair be stuur gebracht. De moeilijke taak van het pacificeeren en tot normale toe standen terugbrengen van Korea werd opgedraaen aan den allerbe- kwaamsten staatsman over welken Japan beschikte, aan Ito. Dat hij nu vermoord is, moet opge vat worden als een politieke moord, die niet den mensch Ito heeft willen treffen, maar de door de Koreanen zoo gehate Japansche politiek. SPANJE EN MAROKKO. De nieuwe Spaansche minister van buitenlandsche zaken heelt zich laten interviewen door een journalist. Z. Exc. verzekerde, dat hij zich bezig houdt met den toestand in het Rifge bied en in verband daarmede gene raal Orozco van het oorlogsveld had teruggeroepen, om hem, als onder staatssecretaris, met zijn groote prac- tisclie kennis ter zijde te staan, Ook sprak generaal Luque het gerucht te gen, dat er verandering: op til zou zijn in het opper-commando hiervoor was volstrekt geen aanleiding, daar de re geering volkomen vertrouwen stelde In het beleid van generaal Marinas. „Indien de liberale partij aan het bewind ware geweest, verzekerde de minister, zou deze bloedige en kostba re oorlog ten koste van alles vermeden zijn geworden. Nu wij echter in het schuitje ritten, eischt onze vader landsliefde, dat wij den toestand met al zijn consequenties aanvaarden en onze dappere troepen alles verschaffen wat hun succes kan waarborgen. Wij koesteren geen veroveringsplannen. Het verhaal, dat wij Taza zouden wil len bezetten, is dwaasheid. Zelfs al ware er eeen enkele andere hinder paal, zou het voordeel van een bezet ting niet opwegen tegen de groote op offeringen, welke Spanje zich zou moeten getroosten. Alles wat wij wenschen bepaalt zich tot de beveili ging >n de toekomst van Malilla, door eenzelfde stelsel van versterkte pos ten als Frankrijk in het Chaujagebied en in dat der Beni-Snassen heeft toe gepast. De meeste dezer forten zijn reeds bezetons werk van pacificatie en niet van onderdrukking zal in den vervol ge bestaan ln de verdediging van deze forten, en de poging de kabylen over te halen hun wapens neder te leggen, waarbij wij rekenen op de medewer king der "ezanten van Moulay Hafld." DE FERRER-ZAAK. Na de Marokkaansche quaestie be sproken te hebben, bracht generaal Luque het proces Ferrer op het tapijt, j De verklaringen, door den liberaal als Luque over dit veelbesproken onder werp afgelegd, zullen op menigen warm-bloedigen pro-Ferreriaan ont nuchterend werken. Volgens Luque bestond Maura's misslag in 'n te groo te voorkomendheid jegens Ferrer be tuigd. Maura heeft het proces-Ferrer lan ger laten duren, dan de Spaansche krijgswet toeslaat, alleen om den be schuldigde gelegenheid te geven tot verdediging. Ferrer had onmiddellijk gefusilleerd moeten worden. Het thans gepubliceerde dossier van het proces-Ferrer toont volgens Luque aan, dat de getuigenissen en verdere bewijsstukken op afdoende wijze de schuld van Ferrer vaststellen. Het blijkt, dat Ferrer niet als propagan dist van anarchistische theorieën, maar als hoofdleider (directeur) van den opstand terecht gesteld werd. kracht. En thans is men door de nieu we vindingen in staat in vele gevallen de spoorweg-exploitatie met electri- sche beweegkracht loonender te doen zijn dan dia met stoomvermogen. Bij de locomotief is de stoomketel 't zwakke punt. Door 't opvoeren der snelheid en het steeds grootere ge wicht van de treinen moet men steeds grootere stoomketels aanbrengen. De ze vermeerderen het locomotiefge wicht met een groot „dood gewicht", dat nl. de trekkracht niet verhoogt. Bij de electrische locomotief kunnen alle assen aaneengekoppeld worden. Daardoor wordt de versnelling groo- ter en de rijtijd kleiner. In een zelfde tijdsverloop kunnen derhalve meer treinen op een traject toegelaten wor den en dus een intensiever dienst on derhouden worden. Op stads- en buurtspoorwegen, waar men juist zulk een dienst noodig heeft, verdrijft de electrische kracht de stoomloco motief meer en meer. De sterkste stoomlocomotief, die ei' bestaat, de Mallet compound-machine weegt 300 ton en ontwikkelt 2180 PK., d. L 7.3 P.K. per ton. De sterkste eleo- trische locomotief, die van de New- York Central, beeft hetzelfde vermo gen (2200 P.K.) doch weegt slechts 95 ton, d. L dus 23,2 P.K. per ton. oogenblik bereikt op de lijn. Keulen Bonn, waar de rijspanning 1000 Volt bedraagt. (Deze spanning is ook aan genomen voor do electrische lijn HaarlemLeiden) en op de lijnen van de Moselhtltte, waai* men een hedirijfs- spanning van 2000 Volt heeft. Wil men groote hoeveelheden ener gie overbrengen, dan moet men on- aerstations maken, om den stroom te transformeeren, hetgeen natuurlijk de bedrijfskosten verhoogt. Bovendien kan men bij spanningen van 1000-2000 volt geen stroom direct van den rij- draad betrekken voor verwarming en verlichting. Wisselstroom en wel de z.g. één-fase wisselstroom, is de meest gewenschte, vooral na de uitvinding van den wisselstroom-collectormotor, die in het electrisch spoorwegbedrijf een grooten omkeer heeft teweegge bracht. In Amerika wordt meest een rij- draadspanning van 3500 volt toege past, de Erie-spoorweg en eenige an dere hebben een spanning van 11.000 voltde Zuldh. Electr. Spoor heeft een spanning van 10.000 volt. In Zwe den worden proeven genomen met spanningen tot 20.000 volt toe. Bij electrische spoorwegen kan men de groote hoeveelheden electrische energie niet overbrengen door één of twee draden van 50—-65 m.M.2 door snede als bij tramwegen. In verband met de draagkracht van de masten en draagdraden kan men de electrische draden ook niet naar willekeur ver- De Pennsylvania Railroad Compa-1 zwaren. Bovendien is het aanrakings- aïadsnleews Turfcollecte. Do op Dinsdag door collectanten ten behoeve der Israëlitische armen bin nen deze gemeente gehouden jaarlij k- sche turfcollecte heeft opgebracht de som van f 455.831/2. Eiectrisclie Spoorwagen. Voor een 25-tai leden van den Tech- nischen Vriendenkring en genoodig- den, hield Dinsdagavond de heer E. F. Suringar, electro-technlsch inge nieur bij de Zuid-Holl. Electr. Spoor- weg-Maatschappij, vroeger verbon den aan de E. N .E. T. een voor dracht over Electrische tractie in het Groot-Spoorwegbedrijf. Nadat de voorzitter der vereeniging, de heer J. E. A. R. van Helden, den spreker bad Ingeleid, ving deze zijn lezing aan met uiteen te zetten, hoe de electrische beweegkracht niet al leen in steenkool-arme landen was toe gepast geworden, doch ook gebezigd wordt als concurrent van de stoom ny laat een wisselstroom!ocomotief bouwen, die 145 ton weegt en 4000 P. K., d. 1. 27.6 P.K. per ton, ontwikkelt. Deze machine zal een 400 tons trein met een snelheid van 110 tot 145 K.M. per uur kunnen trekken. Andere voo.r- ,deelen van de electrische boven de stoomlocomotief zijn, dat één man een, zelfs twee gekoppelde locomotie ven kan besturen; dat de machine niet elke 150200 K.M. ruim een half uur buiten dienst gesteld moet worden voor schoonmaken der vuren en inne men van water en kolen, dat het per soneel niet 1 1/2 tot 2 uur vóór en 1/2 na den eigenlijken rijtijd behoeft dienst te doen, dat het ketelwasschen om de 1 tot 3 weken overbodig is; dat in rusttijden, bij het rangeeren, het afgaan van hellingen geen drijfkracht onnut gebruikt wordt (bij de stoom machine gaat brandstof- en water verbruik door en dat het onderhoud veel eenvoudiger ls en herstelling veel spoediger kan geschieden. Hieruit volgt, dat men minder elec trische dan stoomlocomotieven be hoeft aan te schaffen. De Newyork Central had na de ge dwongen invoering van electrische beweegkracht de volgende besparin gen: tijdsbesparing, onderhoud enz. 18 pet.; vermeerdering aantal ton- IC M. per locomotief en per dag 25 pet. Het opvoeren der snelheid kostte 165 pet, meer brandstof en slechts 18 pet. meer stroom. Bij een toeneming van de capaciteit met 1/3 had men nog een totaal besparing van 12 to t27 pet. naar gelang van den dienst. Dat trots deze voord eel en het spoor bedrijf betrekkelijk nog zoo weinig electrische beweegkracht bezigt,wordt veroorzaakt door de moeilijkheid om de benoodigde energie doelmatig en zuinig over te brengen. De uiterste grens van gelijkstroom prestatie voor de tractie is op het oppervlak van den beugel en den draad bij zulke hooge spanningen zoo klein, dat er telkens zware vonken zouden overspringen. Daarom wordt de stroom niet meer feleid door den bovendraad, doch oor een geïsoleerden geleider naast de rails. Men gebruikt daartoe een gewonen rail, dus wordt de electri sche beweegkracht langs den Sden rail gevoerd. De beugel boven op den wagen vervalt uiteraard en wordt vervan gen door een slof of schoen, die over den 3den rail glijdt. Als teruggelei ding voor den stroom dienen dan de rails, waarop de treinen loopen. Moeilijkheden bij het baanonder- houd, overwegen, wissels en kruisin gen maken evenwel, dat nu weer naar een oplossing gezocht wordt door terug te keeren tot de eenvoudige bo- vengrondsche geleiding. Het ophangen der draden veroor zaakt ook veel moeilijkheden. De draden, opgehangen, aan isola toren enz., hangen door. Een gevolg is, dat de beugel niet altijd gelijkmatig met den draad in aanraking is. De nieuwste construc tie, die van de Siemens-Schuckert- Werke, is, dat men ten kabel spanten daaraan een tweeden draad ophangt Aan dezen laatsten draad hangt men nu met z.g. ruiterklenimen den ar- beids&raad op. Onder elkaar heeft men dus draagkabel, hulpdraag- draad en arbeidsdraad. De rijdraad, die door de temperatuurswisseling uitzet of inkrimpt, wordt aan het eind van elke sectie recht getrokken door gewichten. De heer Suringar liet niet na bij verschillende onderdeelen te wijzen op de meerdere voortreffelijkheid der Europeesehe boven de Amerikaansche systemen. In het slot zijner voordracht wees hij er op, dat de Zweedsche Staats spoor proeven neemt met de electrifi- catie van een net van 2086 K.M.. waarvoor de watervallen de beweeg krachten moeten leveren, dat de Ita- liaansche regeering 25 millioen gul den toestond voor den invoer van eleotrische tractie op 311 K.M. hoofd spoor, o. a. verscheidene internatio nale routes en dat de Beiersche Staatsspoor reeds aan de electrisee- ring van het bedrijf begonnen is. De heer Van Helden sloot de bijeen komst met een woord van dank aan den heer Suringar, die zijn voor dracht verduidelijkte met een reeks goede lantaarnplaatjes. Den heeren Beijnes, mede aanwezig, betuigde de heer Van Helden dank voor hunne tegenwoordigheid. ALGEMEEN VERKOOPLOKAAL', Het groote gebouw aan de Nieuwé Gracht no. 74, laatstelijk toebehoo- rende aan Jhr. H. Teding van Berk hout, is thans Ingericht tot verkoop lokaal. Na aangekocht te zijn doar den heer P. Hoogeveen, heeft het ee- nlgé jaren leeg gestaan, totdat een maand of acht geleden timmerlieden, behangers en metselaars, onder lei ding van den architect J. C. van den Berg het gebouw inwendig kwamen veranderen, om het voor de tegen woordige bestemming geschikt maken. Zoo is op de gelijkvloersche verdik ping voor het houden van veilingen een flinke zaal van 20 bij 8 meter verkregen, met mooi zij- en boven licht. In een der wanden is 'n schouw met tegelplaat aangebracht, die den gevel van het gebouw weergeeft. Op zij van deze verkoopzaal bevindt ziel» een vertrek, een z.g. notariskamer In rococo stijl. Do benedenverdieping wordt verder ingenomen door een spreekkamer, diverse toiletten en een telefooncel. Een breede eikenhouten trap voert naar de eerste verdieping, doch gemakkelijker komt men daar door middel van de electrische lift, die loopt tot aan de vliering. Op de eerste verdieping zijn eenige vertrekken, waaronder een massief eikenhouten koepelkamer, bestemd ter expositie voor meubilair dat moei worden verkocht; op deze verdieping hoopt ook de heer P. Hoogeveen Lzn.- na zijn aanstaand huwelijk zijn in trek te nemen; is men per lift op de tweede verdieping aangeland, dan vindt men daar een reeks van vertrek ken, dienende tot bewaarplaats voor inboedels en meubilair; daarboven de zolder, geschikt voor hetzelfde doel, terwijl men ten slotte op de vliering arriveert. Het kolossale gebouw? waairin op alle verdiepingen electrische verlich ting is aangebracht, heeft derhalve een tweeledig doel: Het dient tot vei ling, leder makelaar kan er veilen, en tot berging van meubilair. De ruime lift maakt het laatste gé- makkelijk; de voormalige tuin, die met een inrijpoort op de Parklaan uitkomt, kan dienst doen tot uitstal- stalling van goederen. Het gebouw is Donderdag van 10i voor belangstellenden ter bezichti ging. Voor het Lighalfonds. In do week van 1623 October J.l. word in dank ontvangen van den heer J. Vink, aannemer te Schoten, van huur van materiaal f7.67 1/2, Mevrouw E. f 35, en van de werkliedenvereeo£» ging „Archimedes" 25. EEUILLETÜM door E. W. H o r n u n g. 12) En toch denk ik, dat ik allesbehalve gemakkelijk was tegenover degenen, die het recht hadden mij te ondervra- dere personen, die er belang bij had den, in wier tegenwoordigheid ik on der een of ander voorwendsel ge bracht werd, ik deed mijn verhaal even volledig en even duidelijk als ik het hier verteld heb, ofschoon iedere herhaling mij weer pijnlijker aan deed dan de vorige. Dat was noodzakelijk en onvermij delijk het was een inmenging in mijn particulier leven, dat ik kwalijk nam met al den wrok, dien de zee mij had overgelaten in ruil voor de eigen schappen, die zij had weggenomen. Bloedverwanten had Ik zoo weinig ftls misanthropen maar kunnen wen schen maar van dankbaarheid over dit feit bij mijn eerste landen, ging dit spoedig over ln groot verdriet. Zij zouden mij ten minste be schermd hebben voor spionnen en indringers zij zouden ten minste ge zorgd hebben voor den vrede en rust van iemand, die heelemaal geen held was, wiens edelste daad niets was dan een quaestie van zelfbehoud, die hij met zijn geheele hart ongedaan wenschte te moken. Zelfbewustheid vermeerderde onge twijfeld mijn vleiende plaaggeesten. Ik heb gezegd, dat mijn zenuwen te lijden hadden gehad. Misschien heb ik mij veel verbeeld en de nest over dreven. Maan spoedig zal u zien, dat er veel waarhedd lag in mijn achterdocht. Ik was overtuigd, dat ik op straat ge volgd werd en ieder mijner bewegin gen bespied door hen, tot wien liet mij te min was mij om te wenden. In- tasschen had ik den moed niet in de nabijheid van mijn club te komen, en in de Teimple werd ik in ieder hoekje aangesproken, overvloedig geluk ge- wenscht met het wonderbaarlijk be houd van mijn ilzeren gestel, en rechts en linies ultgenoodigd om mijn ervaringen onder een rustige pijp mee to deelen I Misschien waren zulke uitnood gin gen niet zoo algemeen, als zij mij nu in mijn herinneringen toeschijnen ook moet u mijn gevoelens over al die zaken niet verwarren met die, welke zich nu aan mii ondringen terwijl ik schrijf. Ik ben ouder geworden, en ik hoop wat vriendelijker en verstandiger sinds dien tijd. Toch kan ik mij er tot op dezen dag geen verwijt van ma ken, dat ik mijn kamers verliet en mijn club vermeed. Voor een tijdelijk toevluchtsoord legde ik beslag op een klein, rustig en leeg hotel, dat ik in Charterhouse Square kende. Dadelijk werd de ka mer naast die van mij bezet. Den geheelen eersten nacht door verbeeldde ik mij stemmen in de naaste kamer over mij te hooren praten. Het werd een ondraaglijke toestand voor mij. Of ik werd bespied, bewaakt, gevolgd, dag en nacht, bin- nens- en buitenshuis, óf ik was het slachtoffer van een heel noodlottige zinsbegoocheling. Dien nacht deed ik geen oog dicht, noch draaide mijn licht uit. In den morgen nam ik een rijtuig en reed rechtdoor naar Harley Street; en op mijn woord, terwijl ik op de stoep stond van den specialist, zou ik hebben kunnen zweren, dat ik den bewoner van de kamer naast die van mij in een rijtuig mij voorbij zag gaan. Ja juist 1 zei de specialist dus u kan niet slapen u hoort stem men u verbeeldt u op straat gevolgd te worden. U denkt niet, dat deze voorstellingen geheel uit uw ph an ta ste voortkomen Niet geheel juist. En u heeft neiging achter u te kfiken. alsof er iemand achter u stond, en u wil bet liefst met uw rug vlak tegen den muur aan zitten. Juist ja juist. Noodlottige symptomen zeker, maar maar niet te verwonderen bij een man, die zoo'n zenuwachtige spanning heeft moeten doormaken. Een scherp licht schitterde ;n zijn oogen. En bijna doodgewoon, voegde hij er glimlachend bij, vergeleken bij de zinsbegoochelingen, di9 u van dien hoenderkorf uit zal hebben moe ten doormaken 1 O, waarde heer, het psychologische belang van uw geval is zeer groot 1 Dat kan zijn, zei ik driftig. Maar ik kom bij u, om dien hoender korf uit mijn hoofd te krijgen, met om er aan herinnerd te worden. Iedereen vraagt mij naar die ver- wenschte geschiedenis, en u doet als leder ander. Ik zou wel willen, dat ik met het verhaal op den bodem van de zee was gebleven. Die toespraak had deze uitwerking, dat de dokter werkelijk belang begon te stellen in mijn toestand, die inder daad er een was van chronische ver bittering en groote prikkelbaarheid, afgewisseld door vlagen van grooten wanhoop. In plaats dat ik den dokter belee- digd had, had ik hem op zijn stok paardje gebracht, en een half uur lang vereerde hij mij met hét nauw keurigste onderzoek, óolt door een medicus ingesteld. Zijn voorschriften deden eenigszins aan een anti-climax denken, maar zij spraken ten minste van eenvoud en gezond verstand. Verandering van lucht volslagen rust bijv. een huisje buiten niet te dicht bij de ZH0 En hij drukte mij vriendelijk de hand, toen ik heenging. Houd den moed er maar in, beste heer, zei hij. Laat het hart niet in de schoenen zinken. Mijn hart 1 riep ik uit. Dat ligt op den bodem van den Atlanti- scben Oceaan. Hij was de eerste, tot wien ik zoo veel vertelde, llij was een vreemde ling. Wat deed het er toe En, o, het was zoo waar zoo waar. lederen dag en den geheelen dag door dacht ik aan mijn liefde ieder uur en geheele uren door stond zij voor mij met haar mooi haar en jong, jong gelaat. Haar peinzende" oogen keken voortdurend in de mijne. Tot od dat oogenblik was ik mij nooit be wust geweest van het peinzende in haar blik maar nu welen be schouwde'het als wat het altijd scheen te zijn geweest, den zachten, droevi- gen, verlangenden -blik van iemand, die bestemd is jong te sterven. Zoo jong zoo jong I En ik zou blijven leven om een oud man te worden en haar te betreuren. Dat lk nooit weer zou beminnen, daarvan was ik overtuigd. Ik heb, meen ik, al opgemerkt, da$ ik oorspronkelijk ter wille van een andere vrouw naar de goudvoldeh was gevlucht. Welnu, zij was nog on getrouwd en toen de bladen nu vol waren over mij, schreef zij mij een brief, dien ik nu geloof, dat vriende lijk bedoeld was. In dien tijd was ik alles behalve zacht tegenover mijn medemenschen gestemd en woorden zouden niet kunnen weergeven hoe koud deze brief mij Liethet was een koarsje aangestoken ln het volle licht van de zon. Bij al mijn bitterheid, moet u ech ter niet veronderstellen, dat ik de ge voelens geheel verloren had, die mij waren ingegeven bij het ondergaan van de zon op den stilten oceaan, ter wijl mijn geest nog helder was. Zij waren bij mij in de betore oogenblit- ken van deze, mijn slechtste dagen.- Er was een reden voor alleser waren ook redenen voor dit. Ik alleen was gered van al die zielen, die van Melbourne in de „Lady Jermyn"' ver trokken. Waarom zou ik de begena* digde geweest zijn ik met mijn ge broken hart en nu eenzaam bestaan Een of andere groote, ondoorgronde lijke reden moest daarvoor bestaan in mijn slechtste oogenblikken was lk zelfs daarvan overtuigd. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5