Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8081 DONDERDAG 28 OCTOBER 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB «lAANDBNl Voor Haarlem l l\2& Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland 1-65 Afzonderlijke nummers 0 0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 H fle omstreken en franco per post 0.45 Uttgaro der Vennootschap Loarens Coster. Olrecfear J, C. PEEREBÖOM. AD VERTENTÏIËNj Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Eulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /i—elke regel meer/0.sfi Reclames 30 Cent per regel, Bij Abonnement aanzienlijk rabat. AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administraties Groot© Houtstraat Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij; Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA. Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 29 OCTOBER. Schouwburg. Wiener Ope'rette-Ge- sellschaft: De Geschiedene Frau, 8 u. Stadsnieuws VERTRAGING. Tengevolge van kortsluiting in den electrischen kabel der gemeentelijke centrale kon onze drukkerij geruimen tijd geen stroom krijgen, zoodat bui ten onze schuld, de verzending en be zorging der couranten heden zeer is vertraagd. Schaak-séance. De heer Davidson, uit Londen, heeft (zooals we ai in het vorig num mer berichtten) Dinsdagavond voor de leden van het Haarlernsch Schaak gezelschap een simultaan-séance ge geven. In de groote zaal van „Weten en Werken" werd de slag geleverd 25 spelers, meest leden der vereeniging, hadden de stukken tegen den heer Daviudson opgezet, en.... hebben het Item niet gemakkelijk gemaakt. Dit blijkt wel uit den stand 13 gewon nen, G remise en 6 verloren. De heer Davidson komt wel uit En geland, maar is van afkomst een Hollander. Eeuige jaren geleden is hij naar. Londen vertrokken en wilde nu in zijn vaderland weer eens met de schakers kennis maken. Hij is 24 jaar oud. Nu Lasker en Mieses vóór hem te gen onze Haarlemsche schakers zijn opgetreden, had hij een zware taak. Het spreekwoord zegt immers als de zon opgaat verbleken de sterren. En Davidson is aan den schaakhemel nog slechts een ster. Voor een simultaan-speler was hij #erbazend langzaam. Bij elk bord nam hij een poosje, soms wel minu ten, ont over een zet te beraadslagen. Het gevolg was, dat de séance tot 2 uur 's nachts duurde en verschillende partijen maar opgegeven of remise verklaard werden, ook al gaf de stand daartoe geen bepaalde aanlei ding. De simultaan-speler had over het algemeen goede spelers tegenover zich. Hij verzocht dan ook niet te con- sulteeren, want dat zou zijn krachten te boven gaan. Natuurlijk werd heel stilletjes toch wel tegen dezen regel gezondigd Met veel aandacht hebben we de gespeelde partijen gevolgd. Davidson toonde zich een goed speler, die wel over de uoodige aanvais- en verdedi gt ngs-eapacuei ten beschikt; vooral in h«t gecombineerd aanvallen gaf hij soms mooie stukjes spel te zien. Toch is hij voor een sirnultaan-speler nog ie weinig geoefend en toont zich niet in één oogopslag meester van 't veld. Zoo kwam het dan ook, dat hij in enkele partijen een mooi en zuiver opgezetten aanval niet ten einde bracht; dat hij eenige valletjes min achtte, en dat hij in een partij een gro.oteu blunder maakte en z'n ko ningin cadeau gaf. Evenwel, hij is nog jong en wan neer hij zoo voortgaat, zal hij zeker een goed schaakmeester worden. Gewonnen werd door de heeren Busó, Fröger, H. van Boekhoven, Willemse, Puts en Schenk. Remise maakten de heeren Van Arkel, Splinter, Voorting, Nijssen, De Bruyn en D. van Boekhoven. Toen de voorzitter den uitslag be kend maakte, waren er nog slechts enkele getrouwen in de zaai gebleven om ook de laatste partij ten einde' te zien. Al g. Ned. T y p o g r a f e n-Bond.- Men schrijft ons: Door do afdeeiing Haarlem van den A.N.T.B. is aan de Gemeenteraads leden een exemplaar van het Gira- fiscii Weekblad gezonden, waarin voorkomt een artikel, waarin zij ver slag doet van de lotgevallen van aan sluiting bij het Gem. Werkloozen- ionds. Her. vorig jaar werd door het Be stuur van het Werkloozenfonds tot toelating van de afd. Haarlem A. N. T. B. besloten, waarvan bij het Be stuur de bewijzen voorhanden zijn, doch toen in de maand Mei van dit jaar de eerste uitkeering plaats had, en de afdeeiing de door haar uitge keerde gelden van het fonds terug' iwenschte, kwam het fondsbestuur met de raededeeling dat door hem nog nooit tot toelating was besloten. Serenade. Dinsdagavond bracht do muziekver- eeniging „Harmonie", directeur do heer H. W. Hofmeester Rzn., een sere nade aan den heer E. J. Borger, die, zooals wij gisteren reeds meldden, zijn 50-jarig jubilé vierde, als opzich ter-teekenaar 1ste klasse aan de Cen trale Werkplaats der H. IJ. S. M. Op do anders zoo stille Brouwerskade be gon het tegen achten al drukker en drukker te loopen. Voorbijgangers, die niet wisten, wat er aan de hand was, vroegen, nieuwsgierig-belang stellend, waarop men wachtte, bleven als zo van 'n serenade hoorden, mee staan, geduldig drentelend in den koe len avond. Brouwersvaart-bewoners verschenen voor de vensters, bleven in groepjes voor hun deuren staan, wachtend op do dingen, dio komen zouden, 't Weer was opmerkelijk mooi, een ongekend verschijnsel inde laatste dagen. Telkens klonk 'n ge roep van „Daar heb je ze maar het bleek al gauw 'n vergissing te zijn en dan leek de Brouwerskade nog kouder en donkerder dan te voren. Eindelijk, om ongeveer kwart voor negen, werden de fakkels van de „Harmonie" in de verte zichtbaar en meteen bereikten ons de schetteren de koperklanken van een helder-jui- chende fanfare. Voor het huis van den jubilaris werd post gevat. Het was een fantastisch tooneeltje; het rossig-gele licht van de walmen de fakkels stak fel af tegen den zwart-hlauwen avondhemel, een joe lende, lachende menscbenmassa ver drong zich op de kade, met als mid delpunt een groepje uniformen, van waar de muziek omhoog daverde. Achter ons roerloos-stil het glans- gladde Brouwersvaart-wate-r Na het spelen van een paar popu laire melodiën werd den leden van „Harmonie" de eerewijn aangeboden. Het publiek trok langzamerhand heen en na een half uurtje lag de Brouwerskade weer in haar rust van altoos... Kostbaar porcelein. Bij de op 26 October j.l. te Schoten gehouden veiling door de makelaars Sarlet alhier, zijn o. a. de volgende prijzen besteed voor een melkketel 22, twee trekpotjes f 30, twee knob- belflesschen 155, een geëmailleerd kaststel 380, zes borden 70, vijf schotels 330, vijf schaaltjes 70, tien paar geëmailleerd theegoed 300, zes paar dito 84, zes geëmailleerde scha len 79 een melkkan 50, zes paar geëmailleerd theegoed 277, een zak flacon 146, twee biscuitgroepjes ƒ100, een Delftsche aarden kop 155, twee dito schoentjes 132, zes dito schotels 185, twee Chin, beeldjes 102, een dito 114. A anbesteding. Bij de aan het hoofdbestuur der posterijen en telegraphic gehouden aanbesteding van het herstellen en verbeteren van eene telephoonlijn langs den spoorweg HaarlemVeisen IJmuiden en het bijspannen van draden aan die lijn met bijkomende werkzaamheden, werden de volgende inschrijvingen ontvangen, van: H. F. van Essen, te Halfweg, voor 1762. H. Baas, te Waddinxveen, voor 1849. P. v. d. Berg, te Waddinxveen, voor 1873. H .Roseboom en H. van Dijk, te Hattem, voor 2082. J. Romein, te Schiedam, voor 2118. G. Schouten, te Vianen, voor 2190. H. Oudshoorn en J. Slinger-land, te Velseroord, voor ƒ2316. P. Langendonk, te Zandvoord, voor 2775. F. A. Kriebel, te Rotterdam, voor voor 2950. Door den Intendant bij de 4e divi sie infanterie te Amersfoort is aanbe steed: De levering van diverse levens middelen enz. voor de vei-schillende garnizoensplaatsen, w. o. ook voor Haarlem. Het laagst werd ingeschreven als volgt: Koffiebranderij HoJlandia, te Boxtel, koffie 0.60 per KG.; G. Udo, te Tiel, bruine boonen 18.80 per Hl., M. Sluijter, Enkhuizen, capucijners, 23.21 petr HL., A. Jeronimus, Mid delburg, witte boonen f 17.25 per HL.; J. A. van Heelj Goes, groene erwten 19.75 per HL. en C .A. van Sille- voldt, Rotterdam, rijst 12.31 per 100 KG. Op diens verzoek is de heer Mir. H. J. C. van Scherpenberg, advocaat en procureur- alhier, als zoodanig geroi- eerd, S. D. A. P. Men schrijft ons: Dinsdagavond had een vergadering van de afd. Haarlem S. D. A. P. plaats in de bovenzaal van het Volks gebouw, Smedenstraat. Te ongeveer half negen opende de voorzitter, de heetr Joosten, de verga dering en behandelde een protest, in zake de Ferrer-kwestie, welk protest door alle aanwezigen weird geteekend. Daarna verkreeg de spreker, Mr. Mendels het woord en behandelde het onderwerp: „De S. D. A. P. en het Militarisme", op zakelijke en duidelij ke wij ze. Van de gelegenheid tot debat werd door 2 personen gebruik ge maakt, die door spreker werden be antwoord. Dat men het een belangrijk onderwerp achtte bleek wel uit de ve le aanwezigen en door het applaus. Velen konden geen toegang meer krijgen tot de vergadering, aangezien het zaaltje stampvol was. Na dank zegging door den voorzitter aan spre ker, sloot hij de vergadering. Aan den uitgang werd gecollecteerd vootr steun in Zweden. KORPS VAN DE KON. NEDERL. WEERBAARHEIDS-VEREENIGING. Afdeeiing Haarlem. Op Zaterdag 30 October zal door de afd. Haarlem in verband met de afd. Hoorn en het Egmonder Vrijwilliger Korps een velddienstoefening gehou den worden. De afdeeiing vertrekt om 2.38 nam. per H. S. M. naar Alk maar, vervolgens wordt een militaire rnarsch naar Bergen gemaakt, waar 5.20 nam. de oefening een aanvang neemt. Na afloop der oefening wordt bij den Berger watertoren verzameld en keert de troep per tram naar Alk maar terug om vandaar per trein naar Haarlem te vertrekken, waar men om 10.42 nam. zal aankomen. De veronderstelling voor de oefe ning is de volgende: Alkmaar is be zet door eene sterke vijandelijke af deeiing, die door de Berger duinwa terleiding van drinkwater wordt voorzien. De taak van de tegenpartij het Egmonder Virijwilligerkorps Ls 't pompstation te vernielen.Het doel der tegenpartij (K.N.W.V.) is zulks te be letten. Het doel dezer oefening ls het be oefenen van patrouille loopen in on bekend terrein. De reserve le luitenant dor infan terie J. Wethaar, commandant der afdeeiing Hoorn zal optreden als lei der dezer oefening. Hinderwet. B. en W. doen weten, dat de volgen de verzoekschriften om vergunning, van 9—2 uur tot 9 November e. k. 's namiddags te 11/4 uur ter gemeen te secretarie ter inzage liggen le. van H. Smolenaars, tot uitbrei ding van een stoomkleerenwasscherij en drogerij, door het plaatsen vaneen stoommach'ne van 16 P. K. en een stoomketel, ter vervanging van de be staande stoommachine van 7 P. K. met ketel, in perceel no. 28 aan de Amsterdamsche Vaart; 2e. van A. Verhave tot oprichting van een koek- en banketbakkerij in het achtergedeelte van perceel no. 90 aan de Groote Houtstraat 3e. van C. Schornagel tot oprichting van een worstmakerij in den paar denstal, behoorende bij perceel no. 68 aan den Burgwal 4e. van O. F. R. Schönhuth, tot uit breiding van de rozijnazijn makerij „Het Anker" in perceel no. 18 aan de Spaarnwouderstraat. Bezwaren kunnen op Donderdag 9 Nov. te 11/4 uur op het Raadhuis word® ingebracht. ALGEMEEN VERKOOPLOKAAL. In het oude gebouw aan de Nieuwe Gracht, dat voor veiling-doeleinden en bewaarplaats voor meubilair is in gericht., en daarvoor gewijzigd, ver anderd en geheel opgeknapt moest worden, is het schilderwerk uitge voerd op een wijze, die den schilders patroon, den heer H. Kooreman, alle eer aandoet. De stucadoorsfirma Wempe en Van de»r Meuten zorgde op uitstekende en vakkundige wijze voor alle stuca- doorswerkzaamheden, getuige het Louis XVI plafond in de verkoopzaal en dat in de z.g. notariskamer. De lift, van bijzonder veilige con structie, met een draagkracht van 500 KG., is geleverd door de Haarlem sche Machinefabriek,, voorheen Gebr. Figee. MUZIEK- EN VOORDRACHTAVOND. De Toynbee-vereeniging gaf giste ren in de bovenzaal der Vereeniging haar eersten muziek- en voordracht avond in dit winterseizoen. Deze eerste is al naar wensch ge- Niettegenstaande den killen regen hadden velen den weg naar de Bagij- nestraat erevonden, zoodat 't zaaltje goed bezet was. De opgekomenen heb ben zeker van de hun geboden kunst genoten, want herhaaldelijk gaven ze door applaus hun tevredenheid en dank te kennen. Mejuffrouw M. J. C. Schultz, van Amsterdam, bewees een bekwame vio liste te zijn, die met veel gevoel aan haar schoon Instrument heerlijke klanken ontlokt. Sonate no. 7 van Mo zart werd door haar keurig uitge voerd. Bii het publiek hadden de oud- Hollandsche hoerenliedjes en contra dansen en eenige andere bekende oud- Hollandsche liederen evenwel meer succes. Geen wonder, want ook daar van was de uitvoering onberispelijk. De heer, die haai' spel op de piano begeleidde, kweet zich verdienstelijk van die taak. 't Zang-gedeelte was toevertrouwd aan den heer J. de Groot van Amster dam, die vier liederen van E. v. d. Eijndë voordroeg. Hij genoot vooral veel bijval met „Het liedje van den smid" en .jVIakrhsch Kermislied". Ook ons vol deden die 't meest. De stem en voor dracht van den zanger leenen zich meer voor forsche liederen, dan voor sentimenteele, zooals „Madeliefje" en „Lentelied". Mejuffrouw Jetty Demmink van Hilversum liet haai' voordrachtkunst bewonderen, 't Gevoelvolle lied van Staring „Vogelschieten" en enkele verzen van Guido Gazelle („Mijn hart is als een biomme" en „O, 't ruischen van het ranke riet") wenden mooi door haar gezegd. Ook in 't ondeu gende genre was ze thuis, getuige haar voordracht van „De gebroken schaats" en „Oom en neef". Nog eens 't was een gezellige, wel geslaagde avond. Kriens te Rotterdam. In „De Nederlander" vinden we een verslag over Haydn's oratorium Tobias Heimkehr, uitgevoerd te Rot terdam ter gelegenheid van 't zilve ren feest der Chr. Zangvereeniging „Halleluja". Kriens' musici van Haar lem verklankten de orkestpartij. Over hen schrijft „De Nederlander" het volgende„Kriens' orkest, uit Haar lem gekomen om de orkestpartij te vervuilen, heeft zich van deze taak ge kweten, zooals we dat van dit keur korps mogen verwachten. In een bij na onafgebroken lusschenspei, bege leiding eu illustratief spel, heeft het met lofwaardige juistheid en met pas in het slotkoor van vermoeiing Uiijk gevende kracht, z'n aanzienlijk deel geleverd tot het succes van dezen avond. V r ij e- en Ord e-o e f-e-n i n g en. Haarlem, 27 Oct. Geëxamineerd 6 dames en 6 heeren. Geslaagd de da mes A. E. Peters, M. VV. A. Peters en H. M. Loeven té Amsterdam, C. J. Pieleprat te Haarlem, H. C. Niessen te Beverwijk, 1. VV. C. Oberman te Leiden. De heeren C. VV. L. van Beek en G. C. Spruyt te Haarlem, M. van Donselaar te Laren. Prinses Marsepein tje. Naar we vernemen, zal Zondag middag onder leiding van mevrouw C. HopmanKwast, in den Schouw burg een opvoering gegeven worden van „Prinses Mairsepeintje", nieuw ste kinder-operette, muziek van den Duitschen componist Adolf Klages. Schilderwerk Nieuwe Kerk. Naar we vernemen is door de kerk voogden der Ned. Hervormde Ge meente besloten, het schilderwerk in de bovengewelven van de Nieuwe Kerk geheel te laten restaureeren. 't Werk is thans al in vollen gang en belooft wei 'tgewenschte resultaat op te leveren. Drankbestrijding. Verschenen is het eerste nummer van het maandblad Onze Strijd, uit gegeven door het Centraal Comité van drankbestrijdende vereenigingen te Haarlem, onder redactie van de heeren J. Veenstra en K. Houwen. Bij het centraal comité zijn de volgende vereenigingen aangesloten: Afd. Haar lem van de Ned. Vereen, tot afschaf fing van alcoholhoudende dranken, afd. Haarlem van den Nat. Chr. Geh. Onth. vereeniging; afd. Haarlem van den Chr. Geh. Onth. Bond; afd. Haar lem van de Gereformeerde vereeni ging voor Drankbestrijding, afd. Haarlem van de Onderwijzerspropa- gandaclub (voor drankbestrijding) en het Geh. Onth. Zangkoor „Kunst Adelt.' SCHOOLKINDERKLEEDING. De afd. Haarlem van den Bond van Ned. Onderwijzers dringt er bij den Raad op aan, om te voorzien in de behoefte aan schoeisel van school gaande kinderen, zooals de heer Ger- dessen sinds jaren gedaan heeft, waardoor geen leerling door gebrek aan schoeisel de school behoefde te verzuimen. In een memorie van toelichting wordt de meening uitgesproken, dat gebrek aan kleeding meestal onvol doend schoeisel vooral 's winters de oorzaak is van schoolverzuim. Als staving van deze meening dienen de volgende briefjes: Mijnheer! Bij deze laat ik u vriendelijk ver zoeken, of u niet zoo goed zoudt wil len zijn, om mijn zoontje een paar klompen te geven, daar hij anders onmogelijk naar school kan gaan en de verdienste is zoo slecht, mijnheer. Mijnheer! De reden, dat B. niet op de school kan komen is, omdat hij geen klom pen heeft, en zijn schoenen zoo erg stuk zijn, dat hij kletsnatte voeten heeft. Ik ben niet in staat om 'u paar klompen voor hem le koopen. Als u wil hebben, dat ik op de school kom, om u de schoenen te laten zien, wil ik dat wel doen. Zijn moeder, K. Van 't Kantongerecht VALSCHEN NAAM OPGEGEVEN. Een dame was op zekeren avond on der de gemeente Bennebroek aan het fietsen, zonder licht. Maar zóó don ker was 't. toch niet, dat ze voor het speurdersoog van een veldwachter kon verborgen blijven en weldra zag ze in de duisternis de uniform opdui ken. Voor een kleinigheid bleek zo evenwel niet vervaard, 'n valschen naam was gauw genoeg verzonnen en lustig reed ze door, zich vermakend over de onnoozelheid van den veld wachter, die zich zoo gemakkelijk bij den neus had laten nemen. Maar de veldwachter, die iets vermoedde, was achter do zaak gekomen en had den waren naam der fietsrijdster uitge- vischt. Woensdag had zij zich voor 't kan tongerecht te verantwoorden, maar was niet verschenen. De ambtenaar eischte 2 boete voor het rijden zon der licht en f 15 voor het opgeven van een valschen naam. BEDREIGING. Een blikslager te Haarlem heeft in itaat van dronkenschap iemand met een schoenmakersmes op den openba ren weg gedreigd. Bekl. zegt niets meer daarvan te weten. Anders was ie nooit dronken, maar juist dien morgen had ie.met iemand woorden gehad, en in zijn drift had ie 'n paar borrels gepakt. Daarmee dacht ie zich te kalmeeren, maar de uitwerking was negatief, hoe langer hoe meer had ie zich opge wonden. Bekl. verklaart, dat t 'in erg spijt;, nog nooit is ie in handen van do po- liiie geweest. De ambtenaar eischt ƒ10 boete of 4 dagen hechtenis. TüSSCHENPERSOON. Een staartje kregen we nog te hoo- ren van de bekende quaes tie tusschen een kastelein en een fotograaf in de Leidschestraat. Een als heer gekleed persoon, die veel bij den kastelein aan huis kwam. had den fotograaf, onder voorwend sel van journalist te zijn, zijn dag vaarding probeeren te ontfutselen, in ieder geval er inzage van trachten te krijgen. Dit gebeurde toen 't proces nog in wording was, en achteraf bleek, dat deze persoon in opdracht van den kastelein handelde Van 's middags twee tot 's nachts 12 uur, had hij, bij tusschenpoozen bellend en den fotograaf te spreken vragend, zich in de Leidschestraat vertoond. Daarbij was hij hoe langer hoe meer beschonken geworden, en telken reize had hij dringender ora een onderhoud gevraagd. Toen hij voor de vijfde maal terug kwam, had hij den foto graaf naar een café probeeren te lok ken, zeggende ,,'t komt er niet op aan, wat je verteert, hier heb je 'u rijksdaalder, dan kun je zelf je gelag betalen." Op dit annbod was evenwel niet ingegaan. Toen was de gulle heer woedend goworden, had de bel uit de deur gerukt en op straat gegoo'd, na ook nog de paraplubak verpletterd te hebben. Woensdagochtend had hij zich daar voor te verantwoorden, maar was niet verschenen. De ambtenaar vroeg 15 gld. boete of 3 dagen hechtenis. Uit de Rechtszaal BEDELARIJ. In de zitting van hedenmorgen ver scheen een zwervende sigarenmaker C. J-, ter zake van bedelarij te Koog aan de Zaan. Bij mej. A. altlaar had hij om nachtverblijf gevraagd. Het feit wordt door de winkelierster A. en een voorbijganger bevestigd, waar op de officier een hechtenisstraf van 12 dagen vraagt en opzending naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van 1 jaar'en 6 maanden. LASTER. W. v. d. B., opzichter, aan de alge- meene begraafplaats te Haarlem eu onbezoldigd rijksveldwachter, stond terecht wegens laster. Hij had name lijk den heer P. R., bloemist te Haar lem, opzettelijk beleedigd, door hem te beschuldigen van het wegnemen van een occuba van een dor graven op de algemeene begraafplaats, en die te hebben geplant op het graf van de familie K. De plant was, volgens de verklaring van v. d. B., onkenbaar gemaakt, door or eenige takken en bladeren af te snijden. Beklaagde beweert, dat hij in het geheel niet de veronderstelling geuit heeft, dat dit de occuba van de fami- l' Li. was. De bloemist R. verklaart, dat do occuba op het graf van de familie B. een andere is dan die op dat van de familie K. Ook R. verklaart, dat v. d. B. niet pertinent gezegd had, dat het dezelfde occuba wasevenwel was uit zijn woorden heel goed op te ma ken wat hij bedoelde. R. vond de woorden „Je houding verraadt je duidelijk genoeg. De officier vraagt vrijspraak, we gens gebrek aan bewijs. MISHANDELING VAN DEN IiEER P. A. LEUPEN. Aan de or do is de geruchtmakende Groote Houtstraat-zaak. Den katoen- drukker M, M. v. d. Mey wordt ten laste gelegd, den heer P. A. Leupen op den 19den Augustus in de Groote Houtstraat op den grond te hebben geworpen en te hebben geslagen en getrapt, waardoor de knieschijf van hot rechterbeen gebroken is. Dr. B ijle veld verklaart als deskun dige, dot bij het Röntgen-onderzoek niet gebleken is, dat de knieschijf be paald gebroken was evenwel was de verbinding tusschen knieschijf en scheenbeen beschadigd. Dit is niet tengevolge van den val gebeurd, maar door het opzettelijk toebrengen van een schop. De heer Bijleveld meent, dat hier van zwaar lichamelijk letsel sprake is zes weken lang heeft de heer Leupen in liggende houding moeten blijven getuige veronderstelt even- wei, dat de heer Leupen geheel her stellen zal. Beklaagde zegt van de iieele zaak niets meer af te weten, „hij heeft dien dag niet geleefd". De heer P. A. Leupen verklaart, dat op dien bewusten dag, op hot kruispunt van Groote Houtstraat en Auegang, een troep zingende jongens uit de laatste straat kwam. Op den Hoek had een botsing plaats, die door v. d. Mey vermeden had kunnen wor den. De heer Leupen had beklaagde toen een duw gegeven, en na zijn aanval hem nog een slag met. zijn wandelstok gegeven. Daarop had be klaagde gedoken en den lieer Leupen een trap tegen de rechterknie gego- ven, waardoor hij iets voelde breken. Den volgenden dag is hij naar het Diacouessenhuis vervoerd en daar tot 2 October gebleven zes volle weken heeft hij daar gelegen en zijn beroep niet kunnen uitoefenen. Binnen eeni ge weken denkt hij weer geheel her steld te zijn. Beklaagde heeft later den heer Leupen zijn excuses aange boden, maar toen was de zaak al in handen van de justitie. De getuige H. A. L. Beuns, boek houder alhier, verklaart geeu zingen de jongens gehoord te hebben, wél twee jongens in zwaaiende houding gezien. De heer Beuns heeft toon ge zien, dat ze tegen den heer Leupen aanliepen of dit opzet of toeval was, kon hij evenwel niet waarnemen. De dagvaarding spreekt van „aangrij ping", maar de heer Beuns meent, evenals de heer Leupen zelf dat hier van geen sprake is geweest. De heer Leupen kon na den schop niet meer loopen. Getuige Joh. L. Sparréboom, een der kornuiten van v, d. Mey, geeft een andere lezing van het geval. Zon der dat er van een aanval sprake was, hoogstens van een toevallige botsing tusschen v. d. Mey en den heer Leupen, heeft de laatste dadelijk naar zijn stok gegrepen en er op ge slagen. Beklaagde is daarop woe dend geworden en heeft den heer Leupen een schop gegeven, waardoor de heer Leupen viel en niet meer gaan kon. Sparréboom beweert, in 't geheel niet dronken geweest te zijn, hij had alleen een glaasje kwast ge bruikt. Van voortzetting van het ge vecht, nadat de heer Leupen gevallen was, is geen sprake geweest. Gatniora B. J. Wildschut, kleerma-.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1