Scoff's Emulsion ÖE HARDNEKKIGSTE HOEST Uit de Omstreken BincenlarJ Telegrammen Burgerlijke Slani Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur De Bildt, 28 Oct. 1909. Hoogste barometerstand 771.7 m.M. te Horta (Azoren)laagste 742.5 m.M, te lie d'Aix (ten Westen van Frank rijk). Verwachting tot den avond van 29 October Wind veranderlijke, later matige Noordelijke wind. Gesteldheid van de lucht, meest be irokken, waarschijnlijk nog regen. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 752 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 753 m.M. Tbermometerstaod te Haarlem. Donderdag 28 October Hoogste gisteren 9 uur F. 44 Laagste hedennacht F. 43 Hoogste heden tot 12 uur F. 48 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 80 Cts. peer regel. KEIJSER'S SchoBMnmagarUn, 82 Lange Voorstraat wordt onmiddellyk verlicht en tegengegaan door Scott's Emulsion. Eenige doses slechts zullen U dit reeds bewyzeq. De voortreffelyke genezende kracht van Scott's is een gevolg van hare voortreffelyke zuiverheid, lichtvcrteer- baarheid en voedende kracht der grondstoffen, waaruit ze bereid is. De echte wordt uitsluitend bereid door Scott Bowne Ltd., Londen, Engeland, wier naam fen fabrieksmerk (de Visscher met de Visch) op elke verpakking voor komt en indien men Scott's resul taten dat wil zeggen zekere resultateu wil verkrygen, dar. lette men er op om de echte Scott's te gebruiken. Van geen andere Emulsion kan men precies dezelfde uitwerking verwachten. By alls Apcthokors en Drogisten. ker alhier, heelt gezien, dat do heer Leupen tegen beklaagde aanliep, en dat deze toen onopzettelijk tegen den heer Leupen aanviel. Deze heeft hem toen meit zijn wandelstok bewerkt, waarop de zaak verder liet bekende gevolg had. De getuige spreekt ook niet van één, maar van meerdere «lagen. De beer Leupen zegt, dat hij maar eens geraakt heeft. Getuige Wildschut meent ten slotte, dat wanneer de heer Leupen niet zoo aggressief was opgetreden, het ge- heele geval had kunnen voorkomen .worden. De officier van justitie vangt zijn requisitoir aan met er op te wijzen, dat in den laatsten tijd de toestand in de Groote Houtstraat veel verbe terd is. Niettegenstaande die verbete ring, zal spreker toch een zware straf vragen, niet alleen tot afschrik wekkend voorbeeld van anderen, maar ook omdat we hier werkelijk met een zware lichamelijke mishande ling te doen hebben. De getuigen zijn het niet eons over hot verloop van de zaak, spreker gelooft evenwel, dat de slag, dien de heer Leupen gaf, van 't begin af het karakter van afweer had. Deze beklaagde is ten volle ver antwoordelijk voor de verwonding, die hij den heer Leupen heeft toege bracht Daarom eischt de officier wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, een gevangenisstraf van negen maanden. DE ONEERLIJKE LOOPKNECHT. Vandaag werd de behandeling voortgezet van Cornells L.# vroeger varensgezel, later loopknecht in dienst van den lieer P. A. v. d. Maaren Jan sen, kruidenier alhier. Bij het innen van geld bij de klan ten heeft hij een bedrag van ruim 50 zich toegeëigend, waarmee hij naar Rotterdam ging, en daar een gedeelte opmaakte. Twoe nieuwe getuigen werden ge hoord. Daarop eischte de officier van jus titie tegen den man een maand ge vangenisstraf. UITSPRAKEN: J. van A., arbeider te Beverwijk, appèl openbare dronkenschap, 6e herhaling 2 maal 3 dagen hechtenis en 1 jaar en 6 maanden"opzending. A. L. A. P. A., schoenmaker, en S. 7.., los werkman, beiden gedetineerd, bedelarij, ieder 5 dagen hechtenis en 1 jaar 6 maanden opzending. A. C M. F., naaister te Haarlem, diefstal, 14 dagen gevangenisstraf M. L., varensgezel te Haarlem, verduistering, de behandeling uitge steld tot 8 November. S. A., bakkersknecht, gedetineerd, diefstal, 1 jaar en 6 maanden gevan genisstraf met aftrek preventieve hechtenis. A. J. E., schippersknecht te Ilille- fcom, wederspannigheid, 3 weken gevangenisstraf. G. P. V., boerenarbeider te Bloe- mendaal, wederspannigheid, 3 weken gevangenisstraf. J. B., schippersknecht te Koog aan de Zaan .wederspannigheid, en belee- diging ambt., 7 dagen gevangenis straf. P. K., tuiniersknecht te Jan Gij- zenvaart, mishandeling, 7 dagen ge vangenisstraf. G. L., arbeideir te Oudenhoorn, mis handeling, 3 weken gevangenisstraf. M. J. S., varensgezel en J. de W., varensgezel, beiden te IJmuiden, dief stal, de le 4 weken, de 2e 3 weken ge vangenisstraf. P. van D., visscher te Monniken dam, mishandeling, 5 dagen gevange nisstraf. C. O., schilleboer te Landsmeer, wederspannigheid, f 15 boete of 10 dagen hechtenis. J u b i 1 e. 8 November zal de heer C. de Koek, 12 1/2 Jaar verbonden zijn aan het Geref. Weeshuis (Olieslagerlaan). De eerste 2 jaar was hij adjunctr binnenvader, van 1 Mei 1899 af bin nenvader en vervult sedert de func tie van directeur van het nieuwe weeshuis. Benoemd. De gemeenteraad van Alkmaar heeft mej. C. Land te Haarlem be noemd tot leerares in het Engelsch en correspondentie aan de Handels school. Besmett. Ziekten. In de week van 20 tot en met 26 Oc tober kwamen te Haarlem 2 gevallen van roodvonk voor. Te Haarlemmermeer één geval van typhus. Te water. Gisteren, Woensdagnamiddag om streeks drie uur is aan het Donkere Spaarne een 11-jarige knaap te water geraakt, die met moeite is gered door eenige werklieden, in de nabijheid bezig met steenen lossen. Door het toewerpen van een touw heeft men hem naar den wal en verder kunnen ophalen. Collecte Centr. Werkpl. A. s. Zaterdag zal aan den uitgang van de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. een collecte gehouden wor den voor een makker, J. te V., vuur werker, die jaren achtereen niet in staat is geweest eenig werk te ver richten. C. W. Men schrijft ons: Gisterenavond had het voorloopig bestuur van de vereeniging voor werk lieden van de Centrale Werkplaats der H.IJ.S.M. een vergadering be legd in de bovenzaal van het café van Dijk in de KL Houtstraat alhier, tot vaststelling van het reglement en be stuursverkiezing. Behoudens eenige wijziging en aanvulling werd het re glement vastgesteld, zooals dit door het voorloopig bestuur was samenge steld. De contributie werd gesteld op 10 cents por maand. Om lid der ver eeniging te kunnen worden moet men den leeftijd van 18 jaren bereikt heb ben. Bestuursleden moeten den leef tijd van 23 jaar bereikt hebben. De vereeniging draagt den naam Sa menwerking, en heeft ten doel uit sluitend de stoffelijke belangen van 't personeel te behartigen zonder zich op godsdienstig of staatkundigterrein te begeven. Als voorzitter werd geko zen de heer W. de Geest, en als be stuursleden de heeren S. J. Vester, F. Boerée, W .Hollander en Voetelink, welke de bestuursfuncties onderling zullen verdeelen. Kinderzorgln de Classis van Haarlem der Ned. Herv. Kerk. De Staatscourant bevat de Koninki. goedgekeurde statuten van de Veree niging Kinderzorg in de Classis van Haarlem der Nederlandsch Hervorm de Kerk, te Haarlem. De vereeniging stelt zich ten doel de behartiging van de belangen van onverzorgde of verwaarloosde min derjarigen, die volgens artt. 2 en 3 van het algemeen reglement voor de Nederlandsch-Hervormde Kerk behoo- ren tot en woonachtig zijn in een van de Hervormde Gemeenten der Classis Haarlem en wel van hen: die tijdelijk aan de zorgen van den voogdijraad zijn toevertrouwd b. wier ouders of voogden beiden of een van beiden van de ouderlij ke macht of de voogdij zijn ontheven of ontzet wier opvoeding door de Regee ring aan de vereeniging wordt toe vertrouwd d. die door vereenigingen, slichtin gen, instellingen van weldadigheid of 'jijzondere personen aan hare zorg zijn toevertrouwd. De vereeniging tracht dit doel te be reiken door, zoo noodig, de voogdij over de in art. 3 bedoelde minderjarigen te aanvaarden b. door deze minderjarigen te plaatsen in Christelijke gezinnen of gestichten c. door het zoo mogelijk oprichten, onderhouden en besturen van één of meer gestichten, waarin deze min derjarigen tijdelijk of blijvend worden opgenomen. Militaire Zaken. Heden werd onder leiding van den kapitein A S. de Jongh, door de troe pen van het 10e regiment infanterie, alhier in garnizoen, een manoeuvre gehouden in den omtrek van Velsen en Santpoort. Als partijcommandan ten traden op de kapiteins J. Trimpe en M. Belzer. Er werd van losse patronen gebruik gemaakt. De troepen rukten om 8 uur uil en keerden om 3 uur In de kazerne te rug. OVERVEEN. Heden ls men begonnen met de ver breeding van het eerste gedeelte van den Tetterodeweg, dat toegang geeft van den Bloemendaalschen weg tot het station-Overveen. Voorzeker weer een goede verbetering van onze we gen. SCHOTEN. SCHOOLKINDERONDERZOEK. De heer G. A. Ootmair, arts te Haar lem, heeft verslag uitgebracht over onderzoek der kinderen van de school in de Soendastraat. 352 kinderen wer den onderzocht, wat betreft oogen en ooren, waarbij 28 oog- en 12 ooraf wijkingen werden geconstateerd. Toen in April de nieuwe school ge opend was, werd begonnen met het onderzoek naar de lichamelijke ge zondheid, met het volgend resultaat: Onderzocht werden 117 kinderen: hiervan bleken er 16 te lijden aan ruggegraatsverkromming; 14 hunner hadden de bewaarschool bezocht; 36 hadden een te geringe ademhaling- grootte, waarvan 28 op de bewaar school waren geweest; 32 bleken last te hebben van adenoïde vegetaties; 15 hadden last van overgroote dikte, 14 waren te mager; 6 vertoonden oog, 4 oorafwijkingen, 6 longafwijkingen, 8 hartafwijkingen; aan bleekzucht of overgroote nerveusiteit bleken 2 kin deren te lijden, aan tandziekten 39, huidziekte 1, Ozaena 1, uitslag 1, ter wijl er 3 geestelijk minderwaardig waren. Van deze 117 kinderen bleken er 63 borstkinderen en 54 fleschkinde- ren te zijn, en nu was het opvallend, dat bijna alle afwijkingen bij flesch- kinderen in veel grooter getale voor kwamen dan bij borstkinderen. Het ligt in het voornemen van den heetr Ootmar, om op een der komen de winteravonden de ouders uit te noodigen tot een samenkomst, ten einde hen met de gevolgen van het onderzoek bekend te maken en er op te wijzen, hoeveel lijden door doelma tige behandeling voorkomen kan wor den, SPAARNDAM. Voor de afdeeling Spaatrndam van den Bond voor Staatspensioneering zal Zaterdagavond optreden de heer Bakker van Amsterdam met het on- derweirp: „Strijd en overwinning". HAARLEMMERMEER. De gebroeders v. E., wonende aan den Ringdijk, kregen, terwijl zij in beschonken toestand verkeerden, twist met elkander en werden hand gemeen, waarbij de oudste aan de jongste verschillende bloedende ver wondingen toebracht. Ten slotte vluchtte de jongste en verborg zich zoodat hij voor verdere mishandelin gen gevrijwaard bleef. Het is niet de de eerste maal dat deze broeders met elkander vechtpartijen houden, doch meestal is het niet van zoo'n ernstige aard als thans. Niettegenstaande er In Haarlemmer meer door de veehouders weinig hooi is gewonnen, is men reeds genood zaakt door het natte weder het vee te stallen. De te Hoofddorp onder architectuur van den heer T. Kuipers te Amster- nam, gebouwde Chr. school zal begin November reeds geopend worden. HALFWEG. Eerste najaarsveemarkt. De aanvoer bestond uit 138 runderenbij tragen handel waren de prijzen voor kalf- koeien hoogstens 240, vaarzen f 130 a f 190 en graskalveren f 30 a f 50. Terwijl het met 4 personen bezette rijtuig van den heer C. gisternamid dag den spoorwegovergang Spaarn- dammerdijk passeerde, naderde er reeds in de onmiddellijke nabijheid een sneltrein van de richting Haar lem. Het machinepersoneel zag het gevaar en door onverwijld te reinmen werd een groot ongeluk voorkomen. De overweg was niet gesloten. SLOTEN. De tweede najaarsveemarkt zal al hier gehouden worden op Woensdag 3 November a. s., die te Halfweg op Dinsdag 9 November. VELSEN. Dooie den Directeur der Tuchtschool voor jongens alhier, is aanbesteed: De levering van benoodigdheden voor het onderhoud der verpleegden bene vens de schoolboeken en schoolbe- hoeften gedurende het jaar 1910. Ingeschreven werd voor diverse soorten vleesch en spek door J. T. Kort, IJmuiden; Lam, Velsen; van Leeuwen, Santpoort; Vlotman, Vel sen, P. H. Hartel, Haarlem, en H. G. Vriendt, IJmuiden. Voor melk en boter door de melk inrichting Velsen. Voor brood door H. Zool, IJmuiden; Idsinga, Velsen en A. v. d. Kuijl, IJ muiden. Voor aardappelen en groenten door N. C. Hin, IJmuiden, en Berghuis, Beverwijk. Voor Kruidenierswaren: door A. v. Leeuwen, Velseroord, L. H. Adriani, Velsen en J. Meijnhout, Haarlem. Voor margarine door A. van Leeu wen, Velseroord, en A. Jurgena, Osch. Voor stokvsch door v. Rossum en Zoon, Rotterdam en Van Abshoven, Vlaardingen. Voor shroo door J. Limbach, Sant poort, Voor bransstoffen door T. W. Kors, Santpoort en, voor s choolbehoeften, H. de Klein, "Schoten; firma Antonij- sen, Beverwijk en J. S. Hoek. Bever wijk. IJMUIDEN. DE STAKING VAN HET STOOM- TRAWLERPERSONEEL. De heer Van IJsselstein, directeur- generaal van den arbeid, bevond zich gisteren te IJmuiden, om namens den Minister te trachten onderhandelin gen aan te knoopen tusschen reeders en stakers. De hoer Van IJsselstein bracht een bezoek aan het kantoor van den Zee mansbond, waar hij zich door het be stuur van den bond de verschillende grieven liet uiteenzetten. Vervolgens begaf hij zich naar de reeders om ook van die zijde den toe stand te hooren en te vernemen waar om die heeren niet zouden kunnen toegeven aan de eischen der zeelie den. Gisteravond keerde de heer Van IJsselstein weer naar de residentie te rug. In café „Tivoli" trad gisteren we derom als spreker in eene openbare samenkomst op de heer S. van den Berg, die ook de vorige week op ver zoek van de stakers het woord voerde in de Rijksvischhal, welk gebouw thans door den Minister van Water staat was geweigerd. Van zekere zijde, zegt spreker, is in de bladen geprotesteerd tegen het ge ven van de hal voor de openbare ver gadering. Ook is hem verweten als partijman te zijn opgetreden, wat hij ten sterkste ontkent. Het was eerlijker geweest, zegt spre ker, als de reeders in openbaar debat waren gekomen en spreekt de ver wachting uit, dat er thans reeders on der liet gehoor zullen zijn. Waarom plakken de reeders toch al les aan de muren en zenden zij strooi-" biljetten rond? vraagt spreker. Zij kunnen toch beter rechtstreeks ant woord per brief geven. Het wordt betreurd, dat de reedere den Zeemansbond niet willen erken nen, nu thans zelfs de Minister met den bond in briefwisseling trad. In den laatsten tijd sprak de heer Van den Berg meermalen op verga deringen en ook particulier met werk lieden en hij heeft de overtuiging dat het geheele Nederlandsche publiek met de zeelieden sympathiseert. Onze correspondent meldt uit IJ muiden: Dezen morgen kwamen weder een vijftal trawlers aan de markt, waar van enkele van een reederij, die toe gegeven heeft en een tweetal van een reederij, die een paar schepen met eigen volk bemand gekregen heeft. Een Engelsche trawler uit Grims by besomde na een vijfdaagsche reis niet minder dan ruim 4400 gulden, een bewijs, welke hooge prijzen voor de visch worden besteed. Het sta kingscomité betreurt ten zeerste, dat er handtastelijkheden zijn gep doch meent, dat dit langzaam maair zeker komen moet, als er door onder handelingen niet spoedig een einde aan de slaking komt. Tegen hedenavond is te Egmond een openbare vergadering uitgeschreven. De Tel schrijft Juist vernemen we, dat een varens gezel uit Amsterdam, die als machi nist op een trawler was gaan varen gedurende de staking, door stakers op den Rijksweg te IJmuiden zoodanig is mishandeld, dat hij geneeskundige hulp moest inroepen. Gisteren is te Velseroord een rijtuig aangehouden, waarin drie „onder kruipers" zaten, die per spoor van Amsterdam te Velsen gekomen waren en van daar per rijtuig naar IJmui den gebracht zouden worden. Zij wa ren te Amsterdam aangeworven door een „onderkruiper". Het gevolg van de aanhouding, die nu juist niet par lementair heeft plaats gehad, is, naar we vernemen, geweest, dat de varens gezellen per eerste spoorgelegenheid naar Amsterdam terugkeerden. ZANDVOORT. Gedurende het winterseizoen zullen in Ons Huis weder lezingen worden gehouden en wel een 9-tal op religieus medisch, letterkundig, geographisch, sociaal, historisch en muzikaal ge bied. Tot leden van het kiescollege der Ned. He>*v. Gemeente alhier, zijn her kozen de h.h. G. Bol, A. Dalman, D. Driehuizen en E. Scha: p, terwijl her stemming moet plaats hebben tus schen de heeren Jhr. mr. Frank K. v. Lennep en L. N. Weber. De inspectie voor de landweer zal als volgt gehouden worden te Bloe- mendaal in het Wagenhuis bij de Nederl. Herv. Kerk. Voor hen die in 1903 en 1904 tot de landweer zijn over gegaan 9 Nov. voorm. 9J uur, in 1905 en 1906 overgaan 9 Nov. nam. 1 uur; in 1907 en 19Ö8 overgaan 10 Nov. v.m. 91 uur en in 1909 overgegaan 10 Nov. nam. 1 uur. DE BURGEMEESTER VAN AMSTERDAM. In ons vorig blad werd al bericht, dat mr. W. F. van Leeuwen aan H. M. de Koningin liefst tegen 1 Januari a s. ontslag heeft gevraagd als bur gemeester van Amsterdam. Het Hbld. schrijft nog, dat mr. Van Leeuwen nog niet wilde meedeelen, welke redenen hem tot dien zoo ern- stigen stap genoopt hebben Doch wie don loop der gemeentezaken in Am sterdam kent, wie zich herinnert de vele uitlatingen van den burgemees ter omtrent de werkzaamheden van den burgemeester en omtrent de wij ze, waarop de gemeentelijke zaken be handeld werden, zal omtrent de rede nen, die tot het ontslag geleld hebben, niet iu het onzekere verkeeren. Het moet voor een krachtige per soonlijkheid, die gaarne ziet, dat zijn werk resultaat heeft, bedroevend en ontmoedigend zijn te zien, hoe voor dracht na voordracht onbehandeld blijfthoe de Raad haast uitsluitend tijd over heeft voor de behandeling van de grieven van gemeente-ambte naren of subsidies aan liefdadige In stellingen hoe het werk dat een stad vooruit moet helpen geen aandacht krijgt of ongedaan blijft. 't Hbld. betreurt het besluit en hoopt dat mr. Van Leeuwen alsnog daarop terug zal komen. UIT DEN AMSTERDAMSCHEN RAAD. In de gistermiddag gehouden zitting nam het oudste lid, de heer Fabius, 't woord, om in waardeerende woor den te gedenken, hoe de burgemees ter bij de Iludsonfeesten in Amerika Holland zoo kranig vertegenwoordigd heeft. Spreker is gelukkig dit te mogen uiten, maar moet daarbij tevens uiting geven aan het feit, dat over deze ge lukkige gevoelens een schaduw is door het bericht, dat de burgemeester ontslag heeft gevraagd. Als een elec- trische schok is dit bericht door de burgerij gegaan. Het is thans niet bet oogenblik daarop nader in te gaan, maar de Raad zal beseffen, dat dit bericht voor de hoofdstad van het grootste belang is en met smart en vreeze is verno men. De burgemeester dankte voor deze hulde. Wat zijn ontslag als burgemeester bol reft, dat bericht is vroeger in de bladen verschenen, dan hern lief was. Maar op dit punt wenscht spreker niet nader in te gaan. Hij is thans nog niet weg en bij een andere gele genheid zal hij er mogelijk over spre ken. EEN DIENSTWEIGERAAR. De dienstweigeraar, milicien D. Ko ning van het 2e regiment veldartille rie te Leiden, is door den krijgsraad te 's-Gravenhage overeenkomstig den eisch van den auditeur-militair ver oordeeld tot 4 maanden militaire ge vangenisstraf. Beklaagde heefl van dit vonnis hooger beroep aangeteekend Gerechtshof te bij het Hoog Militair l Utrecht. FERRER-BETOOGING TE AMSTERDAM. Dinsdagavond hadden do vrije socia listen in de hoofdstad een paar verga deringen en optochten georganiseerd. De vergaderingen verliepen onge stoord, maar de stoet van een 1000 be- toogers werd in de Fransche laan door de politie met de sabels uiteen geslagen. Later hadden er elders in de stad nog eenige opstootjes plaats. OVERSPANNEN? traaf comité der vrijrfnnfg Hervorir. den te overwegen, of en zoo ja, hoode werkzaamheid dier commissie gelei delijk af te wikkelen en het volgtad jaar voorstellen ter tafel te brengea'y Amstgrdamsehe Bears. Openingskoersen van 28 October 1909, LABOUCHERE O YENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. DE STAATSFONDSENMARKT was stil. 2 1/2 Certific. N. W. S. 76 3/4, 3 1/2 Certific. N. W. S. 90 1/2. ZUID-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN vast. C. Peru 10, Pref. Peru 38 1/4. TABAKSAANDEELEN. Bindjey 102, Deli Mij. 467, Nieuwe Asahan 78, Rotterdam Deli 365, Se- neinbah 450. PETROLEUM-AANDEELEN luier: Koninklijke Petr. 447, Moeara Enim 184, Sumatra Palembang 160 3/4 Perlak 145 1/2, Z. Perlak 190. MIJNAANDEELEN: Great Cobat 124 1/2125, Cult. Vorstenl. 178 1/4, ActionvS f 136.50, Suiker-Cultuur 115 1/2—115 1/4. De AMERIKAANSCHE MARKT opende ongeanimeerd Atchison 1201/2 Denver 461/8, Eriea 325/8, Kansas 431/2, Pref. 69 3/4, Missouri 47 1/4 On tario 46 1/8, Rock Island 38 1/4, Sout hern Rails 30 5/16, Southern Pacific 1263/4, Union Pacific 199-200 Wa bash 20, Wam. Pitlsb. 91/2, Steel 87 5/8, Carren 683/8, C. Marine's 7 1/16 Pref. 221/4, Bonds 701/4, Amalg. Cop per 813/4, U. Copper 10, C Cigars 101/2, Hide Leather 411/8, Inc. bonds Maxwell 9, Lappen 57 7/8. Dinsdagavond laat wilde een achter vloot, het Koninklijk Paleis te Amsterdam r>" op schildwacht staand militair, een agent beletten, op de kleine steentjes te loopen waartoe natuurlijk niet de minste aanleiding bestond. Het ge volg was, dat er een opstootje ont stond en de kolonel-plaatselijk-com- mandant, op de hoogte gebracht, wil de Woensdagochtend den soldaat daarover onderhouden en hem met een paar dagen politie-kamer straf fen. Op het vernemen van die straf, ontstak de militair in woede en belee- digde den kolonel, die daarop gelast te het opgewonden jongmenscb weg te voeren. Maar dat was allerminst naar den zin van den soldaat, en toen eeni ge militairen hem wilden aanvatten, trok hij zijn bajonet om zich te ver dedigen. Hij werd overmand, in ver zekerde bewaring gesteld en vervol gens overgebracht naar de Oranje- Nassaukazerne. Waarschijnlijk heeft men (naar de Tel. bericht.) te doen met een geval van overspanning. CHOLERA. ANTWERPEN, 28 Oct. (Reuter). De bladen molden, dat een nieuw geval van cholera is voorgekomen onder de in het hospitaal te Boorm opgenomen en geïsoleerde verdachten. UIT GRIEKENLAND. LONDEN, 28 Oct. (Reuter.) De „Dai ly Telegraph" verneernL uil Athene, dat een rrocp zee-officieren aan dere- geering een ultimatum zond, waarin afschaffing wordt gevraagd van do overbodige posten en ontslag van de' onbekwame hooge officieren der SLECHTS MET VEEL MOEITE GERED. Dinsdagnacht tegen half drie ont stond door onbekende oorzaak brand in den comestibleswinkel Graven straat 2, te Amsterdam. De winkelier, de heer Boekbinder en diens echtge noot©, die hun slaapkamer hadden op de Lweede étage, werden door het ru moer op straat gewekt. Op de eerste verdieping gekomen zagen zij zich den weg naar buiten, die verder door den winkel leidde, afgesneden door de vlammen .Ze besloten toen uit het raam te springen van de eerste verdie ping. Hevig ontsteld kwamen zij ech ter vrij goed, ten minste zonder ern stig letsel er af, en werden door buren liefderijk opgenomen. D© spoedig aangerukte brandweer was het vuur spoedig meester. Alleen de winkel brandde uit. OM TE PROTESTEEREN. Te Gorredijk drijven een paar brie venbestellers handel, waartegen bij deu betrokken Minister reeds is ge protesteerd, tot nog toe zonder succes. De winkeliers gaan nu op andere wij ze protesteeren zij weigeren nu beta ling der quitanties, hun door de post aangeboden Kerk en Schoof NEDERLANDSCHE PROTESTAN TENBOND. Dinsdagmiddag werd in Irene te Rotterdam onder leiding van den voorzitter, den heer VV. H. Stenfert Kroese, de 89ste algemeen© vergade ring gehouden van den Nederiand- scheu Protestantenbond. De vergade ring werd geopend met het zingen van lied 7 vers 1 uit den bekeuden liederenbundel, waarna de voorzitter het woord nam tot het uitspreken eener openingsrede, waarin den aan wezigen het welkom toegeroepen en het doel en de beteekenis van den bond werd geschetst. In de te Rotterdam voortgezette ver gadering werd tot lid van het hoofd bestuur, in de plaats van den heer W. 11. Stenfert Kroese, bij acclamatie benoemd de heer J- H- W. Bisschop Boele. Een adres tegen den bestaanden eedsdwang werd niet in behandeling genomen, omdat de boud zich reeds eenige jaren geleden tegen dezen dwang heeft uitgesproken. Daarna kwam aan de orde het on derwerp De verhouding van den Pro testantenbond tot de Vereenigde Vrij zinnige Hervormden, ingeleid door dr. C. J. Niemeyer te Bolsward. Met 62 tegen 48 stemmen werd de volgend© motie aangenomen „De vergadering verzoekt het hoofd bestuur in overleg met de commissie voor het godsdienstonderwijs en de godsdienslprediking en met het een- De gToep, gesteund door den mili tairen bond, is naar Salamis gegaan, waar zij bij het arsenaal het ant woord der regeering afwacht. Marktnieuws BEVERWIJK. Groentenmarkt. Aangevoerd en verkocht te Bever wijk op 27 October 1909 Andijvie, 100 str. 2. Raapstelen, 100 bos f 2.50. Koolrapen, per 100 /4 Wortelen, 100 bos 6. Bieten, per 100 f 1.25. Aardap. klei, p. Heet. f 2.50. ld. zand, f 4. Ileerenboonen, per 1000 75 ct Roode kool, per 100 f 7.50. Bloemkool, per 100 f 812.. Uien, per Ilect. f 2. Prei, per bos 12 ct. Sla, per 100 krop, 70 ct. Pigterselie, per bos 5 ct. Selderie, per bos 6 ct. Appelen, per Heet. f 6f 8. Penen, per Hec-t. f 4. Druiven, per kilo 40 ct. HAARLEM. ONDERTROUWD 28 October. J. W. Karstens en W. J. B. Dernison. A. B. Huijkman en M. C. van Zutphen. GETROUWD 28 October. L. J. Raadersma ©n G. Heins. F. A. Krenning en J. M. S. Weijers. P. Harkema en C. M. v. d. Meer. BEVALLEN 26 October. D. Grillis, geb. Sloot, d. 27 October. J. Kloos. geb. Huisman, d. E. Hasselmeïjer, geb. Ketzer, z. C. van Roon, geb. Schoen, d. M. Leis, geb. Stijnman, d. 28 October. P. F. Logmans, geb. Voorderhake, z. II. Franssen, geb. Nederkoorn, d. A. Heiligers, geb. Dekker, z. OVERLEDEN 27 October. D. Veen, 20 j., Generaal Cronjéstraat. 28 October. J. M., 7 m dochter van R. Visser, Schoter straat. SPAARNDAM. Getrouwd: A. van Vliet en C. M.- Willemse. Sport ea Wedstrijdea DE CAMBRIDGESHIRE. Gisteren-, Woensdagnamiddag, ls de in Engeland klassieke Camb -idsge- shire geloopen, en is zooals gewoon lijk niet door den favoriet gewon nen. Mr. S. Joel's Arranmore met William Griggs genoot hot meest© ver trouwen en hierop volgde Sir Martin met J. H. Martin als berijder. Deze hengst kon nog juist ais derde binnen komen. Cristmas Daisy, toevertrouwd aan Ringslaed, werd in fraai en stijl win ner, en Mustaph (Trigg) ais goede tweede. A. s. Vrijdag rullen de Historische vlakkebaanrennea voor dit seizoen al weder tot het verledene bebooreu. VOETBAL. Zondag a. s. speelt Z. V, V. uit Zandvoort tegen II F. C. III voor de le kl. comp. van den H. V. B even eens om 2 uur aan de Spanjaards- laan. Zondagmorgen a. s. om 10 uur ont moeten Edo II en Haarlem III elkaar vcor de 1ste kl. van den H. V .B. op 't veld der II. F. C. aan de Spanjaards laan. 's Middags gaan om 2 uur op het-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2