AARLEM'S DAGBLAD. TWEEDB 8LAD. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen OM ONS HEEN rauiuLbi'Oh Het Vergaan van de „Lady Jerinyn." Iriieruandscb Overzicht DONDERDAG 28 OCTOBER 1909 gouverneur-generaal van Vereealgd Zutd-Afrika zal -worden angebodon aim den beer Herbert Gladstone, thans Britsch minister .van binnen- landsche zaken.- OORLOG IN MIDDEN-AMERIKA, Gemeld wordt, dat de president van Nicaragua, Zolayla, den oorlog heeft verklaard aan San Salvador. De vij andelijkheden zijn reeds begonnen. Men vreest, dat ook Guatemala en Honduras In het conflict betrokken zullen worden. CHOLERA IN BELGIö. Te Boom bij Brussel zijn volgens of- ficieele mededeeling zes gevallen van cholera voorgekomen. Alle personen, die in aanraking zijn geweest met de slachtoffers, zijn in het ziekenhuis In observat'e opgenomen. De minister van buitenlandsche za ken heeft onmiddellijk aan alle re geeringen mededeeling gedaan* NOODWEER IN ENGELAND. De laatste dagen hebben storm en hevige regens verschillende doelen van Engeland overstroomd. Het trein verkeer is op talrijke plaatsen onder broken. De spoorbrug over de Rother- rivier in Sussex, is ineen gestort, waardoor een gedeelte van een goede ren-trein van de Southern Railway is in de rivier gevallen. SCHEEPSRAMP. De vrachtboot „Kestia", van de Do- naldsonline is nabij de kust van Maine (Amerika) gezonken, 34 personen zijn verdronken. Zes personen werden ge red. KLAVIER-AVOND DOOR WILLEM ANDRIESSEN. Een „Klaviar-avond" te geven d. w. z. de aandacht van een publiek anderhalf uur lang te vergen voor niets anders dan pianospel, blijft ook voor zeer begaafde pianisten een waagstuk. Dit heeft onze Willem An- driessen die beschikt niet alleen over zeer gelukkige, schitterende ei genschappen als bespeler van zijn in strument, maar tevens over een reeds zeer uitgebreid repertoire wel ter dege ingezien. En hij heeft zijn pro gramma samengesteld zóó dat het op overtuigende wijze uitdrukking gaf aan zijn hoog en ernstig willen, zon der toch de toehoorders door al te zware eischen aan hun inspanning want het volgen en in zich opnemen van diepzinnige, gecompliceerde mu ziek kost zeer zeker groote inspan ning van den geest te vermoeien. Met een Sonate van Mozart D-dur, 6/8 maat ving hij aan. En hoe heeft hij aan dit werkje dat we im mers allemaal al lang kenden of meenden te kennen een glans van nieuwheid weten te geven. Hij speelde hot alsof het eerst gisteren gecompo- noer was alsof hij zelf het gisteren gecomponeerd had. Zóó scheen hij vertrouwd met elk schuilhoekje In dit zonnige lusthofje zóó ongekun steld, teer en fijngevoelig zong hij ons dat naïeve Adagio voor, en met zóó lichte, vrije hand strooide hij in liet slot-Allegretto die geparelde, blij- zwierige passages door de zoal. Maar dit is dan ook juist een van Andries- sen's beste hoedanigheden: dat hij elk voorgedragen werk geheel tot zijn geestelijk eigendom heeft gemaakt. Niet enkel het uiterlijk er van niet alleen zoo, dat hij alle noten plus voordrachtteekens van een stuk in a'n hoofd heoft, zoodat hij het zonder muziek voor zich kan spelen wat natuurlijk op zichzelf toch ook een verdienste is; maair ook het karak ter heeft hij doorgrond en elke be doeling en elke expressie heeft hij na*- govorscht en nagevoeld en zoo is het vreemde werk hem geworden als een spontane uiting van eigen gemoeds leven; zoo krijgt zijn weergave van dat werk het oorspronkelijke, het zon der opzet overtuigende, dat altijd tot belangstelling dwingt. Misschien heb ik de As-dur-Ballade van Chopin wel eens met nog fraaier klankkleuren, met nog keuriger verzórgde techniek hooren voordragen, maar bij mijn weten heeft mij dit werk als muziek stuk nooit meer geboeid dan dezen avond. Niet minder kwam die gave: zich met zijn auteur te vereenzelvi gen aan den dag in het hoofdmoment van het programma, de laatste Sona te, op. Ill, van Beethoven. Hoe prach tig deed Andriessen dat geweldige eerste Allegro ontgroeien aan het knoestige, oerkrachtige hoofdmotief, en hoe innig, fijn poëtisch sloot zich daaraan het wonderbaar teere Ada gio, die verrukkelijk simpele melodie in haar telkens wisselende belichting. In deze sonate bereikte het reptro- duotief talent van den speler wel zijn hoogste spankracht hoewel het tweede deel van het programma aan het meer bepaald technische van zijn kunnen nog minstens zoo zware ei schen stelde. Dat tweede deel bracht namelijk de „Etudes symphoniques" van Schu mann en de Polonaise in E-duir van Liszt Zonder dótailleerlng de „Etudes" kenden we trouwens reeds van hem zij gezegd dat Andriessen zich ook van dit gedeelte zijner taak met vol komen meesterschap en zonder merk bare inspanning kweet. De zaal van „De Kroon" was heel aardig bezet en de toehoorders toon den zich zeer warm gestemd. Elke voordracht werd levendig toegejuicht. Na de Beethoven-sonate had de con- certgever een fraai bloemstuk in ont vangst te nemen en aan 't einde der uitvoering raakten de menschen ge woon niet uitgejubeld. Ze hadden dit maal heel geen haast om naar huis te komen. Het was don ook een pret tige en heel mooie avond, die bij den jongen kunstenaar en zijn kring lang in aangename herinnering zal blijven en die ons allerduidelijkst getoond heeft dat het waagstuk waarvan ik in 't begin van dit verslag sprak en een klavier-avond van Willem An driessen twee zeer verschillende be grippen zijn* PHILIP LOOTS. ARBEIDSCONTRACT. Door de patroonsvereeniging van metselaars, timmerlieden, aanneimers enz. is (zooals we gisteren reeds in 't kort meldden), het navolgende schrij ven verzonden aan de timmerlieden- vereenigingen Eensgezindheid, NetL Chr. Bouwarb.bond afd. Haarlem, R.-K. houtbewerkers St. Jozef, Door Eendracht Verbetering Naar aanleiding van de besprekin gen tusschen uwe besturen en het onze, gehouden don 8sten October, over de door u gedane voorstellen, betreffende vernieuwing van het be staande collectieve arbeidscontracten het in deze zaak door de patroons vereeniging ingenomen standpunt, heeft Vrijdag 22 October 1.1. onze ver- eeniging opnieuw vergaderd, zijn op die vergadering de verschillende door u gedane vooretellen punt voor punt behandeld en zijn genomen de navol gende besluiten Betreffende Art. I werd met alge meen e stemmen besloten, den be- staanden toestand te bestendigen, en alzoo het minimum uurloon geduren de de vier eerstvolgende jaren weder te bepalen op 25 cents per uur, met een normalen werktijd van tien uur per dag. De patroons zijn van meening, dat hoe gaarne zij ook medewerken tot loonsverhooging, wanneer daarvoor termen beslaan, de omstandigheden zulks thans in geenen deele gedoogen. Het werk is in Haarlem zeer sckaarsch, terwijl de loonstarwLaard in vergelijking met heden van gelijke grootte alhier eer hoog dan laag is te noemen. In de meeste omliggende gemeenten is zelfs het loon algemeen lager en zou dus verhooging van den loonstandaard op dit oogenblik tenge volge hebben, dat de trek van werk lieden naar onze gemeente daardoor grootelijks werd bevorderd, en de werkloosheid daardoor alweder groo- tere verhoudingen zou aannemen. Vooral de werklieden op eenigszins gevorderden leeftijd zouden daarvan de nadeelige gevolgen ondervinden. Zonder verhooging van het loon ver valt als van zelve de verkorting van den normalen arbeidsdag. Wel zullen vele patroons door het weinige werk noode gedwongen worden om dezen winter minder dan 10 uur per dag te laten werken. Betreffende Art 2 werd besloten dit in het vervolg te lezen als volgt De normaio werktijd zal gehouden worden tusschen 6 uur 's morgens on 7 uur 's avonds (zonder nadere aan duiding der schafttijden). Hierdoor kunnen de werktijden over genoemd tijdvak verdeeld worden, zooals de omstandigheden zulks eischen en voor elke werkplaats of elk werk afzonder lijk in onderling overleg worden vast gesteld. Betreffende Art 3, betaling van feestdagen, werd besloten, dat liet loon voor do algemeen erkende Chris telijke feestdagen voor zooverre zij niet op een Zondag vallen, alzoo 2e Paaschdag, Hemelvaartsdag, 2e Pink sterdag, con of twee Kerstdagen en Nieuwjaarsdag, benevens Koningin nedag of andere te houden officlcole nationale feestdagen, zal worden uit betaald aan die werklieden, die go durende één week, voorafgaande aan don feestdag, één uur per dag hebben ingehaald. Voor 6 uur vooraf inhalen wordt alzoo den vollen dag uitbetaald. Betreffende het door u voorgestelde Art 9 werd besloten, dit over te tio« men in dezen volgenden vorm De ziektebepalingen, alsmede dlo omtrent onvrijwillig verzuim van hot Jndividueele contract, zullen mede in liet collectieve contract worden opge» nomen. Het individueele contract blijft ech ter bestaan, zoowel voor de ovexigp bepalingen, als met het oog op de niet georganiseerde werklieden. In het individueele contract zal echter de op zeggingstermijn facultatief worden gesteld en alzoo voor ieder contract afzonderlijk door beide partijen ge zamenlijk worden bepaald. Over het door u voorgestelde Art. 5 was reeds tusschen de verschillende besturen overeenstemming verkregen, dat aan oen permanente commissie, als daarin bedoeld, vooralsnog geen' behoefte bestaat. Met inachtneming van het boven* staande is onze patroonsvereeniging bereid, wederom eeu collectief ar beidscontract voor vlor jaar met uwe vereeniging te sluiten. Namens de vereeniging is dit' schrijven onderteekend door clen hoen M van Ommeren als voorzitter, en den heer J. C. Geijl als secretaris. Öoftbonneoideu hebben het voorreoht vragen op voreohillend gebied, mitB voot beantwoording vatbaar, in te «enden b(J de ttedactie van Haarlem'e Dagblad, Qroote Houtstraat 68 Alle antwoorden worden geheel koetelooe gegeven en, voor vooyeol mogeiyk ie, don rlttj na de incendlng Aanvragen, die niet volledig naam en. woonplaate van den Inzender vermelden, wordt geen aondaohtgooobonken. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen wel ken weg ik moet inslaan om geplaatst te wordon in <le kolome van Dr. Fr* van Eeden. ANTWOORD. Richt con schrijven tot Dr. FrederiU van Eeden, Walden, Bussum (N.-Iï.)* VRAAG. Kunt u mij ook zoggen, welk© dames naaiwerk v.crschaifen? ANTWOORD. Wond u tot mej. Kru» seman, Dreef 16, alhier. VRAAG. Ik vortrek binnen eenigo weken naar Amerika. Kan ik n u voor een zoon en een dochter van mij een blanco volmacht geven voor een' huwelijk, dat begin 1910 zal plaata hebben ANTWOORD. Geon blanco vol macht. U moet u bij een notaris ver voegen en dezen opdragen de noodige authentieke huwelijkstoestemmingen op te maken; dan komt de zaak wel in orde. VRAAG. Mijno dienstbode heeft te» gen November haar dienst opgezegd. Nu wil zij met 1 Nov. haar d'onst ver laten, daar haar nieuwe mevrouw, haar een contract heeft laton teeke nen om met 1 Nov. in dienst te ko men. Moet ik dit toelaten ANTWOORD. Wij hebben gemeend^ dat het anders vas, muar vernemen nu ook, dat het plaatselijk gebruik is om op den 3en te vertrekken en den Gen in den nieuwen dienst te komen.. Het meisje is dus tot 8 Nov. verbonden en 't beste is, dat u die dugen van haar loon inhoudt. Ze feitelijk dwin gen om te blijven kunt u toch be zwaarlijk deen. VRAAG. Het huis dat ik bewoon: heeft mijn echtgenoot, die reeds over leden is, gehuurd op contract voor een jaarwelk contract niet vernieuwd is. Ilc betaal per d-rie maanden en wil met 1 Februari vertrokken. Heb ik daarop recht ANTWOORD. Zeker, deze huur, wordt geregeld, wat de opzegging be-: treft, voleeus het plaatselijk gebruik en het plaatselijk gebruik is in uw, geval drie maanden te voren opzeg gen. VRAAG. fVan iemand, die de vraafp liever niet in de courant had en peT' post antwoord verzoekt). ANTWOORD. Daar kunnen wij niet aan beginnen, maar de „kijkere"* waarover u schrijft, begrijpen ear toch niets van als wij vraag en antwoord No. 10 2 Nabetrachting ran den Gemeenteraad. Dat de begrootingsvergaderfng van Woensdag niet beginnen zou zonder 'een afscheidswoord aan Mr. Thiel aLs wethouder, sprak van zelf. De voor zitter uitte het met dien cigenaardi- gen klank in de stem, waaraan men herkent, dat het meer is dan een bloote formaliteit. De heer Thiel be dankte daarvoor en voor den daar aan geschonken bijval der leden, kort af, zonder meer, zonder de geringste nadere argumentatie of toelichting. Ietwat vreemd keek de Raad daarvan op, maar ik vermoed, dat het heen gaan den wethouder toch moer kostte, dan hij wel graag wou laten blijken. Nadat over den heer Milatz, ik wil zeggen over zijn plantsoen bezwaren, het doodvonnis gestreken was, dat ze verwachten konden, (geen Raadslid deed er een mond over open) en de heer Dumont de gratificatie van ƒ1000, die hij eveneens veilig tegemoet kon zien, al was 't niet zonder oppositie, verkregen had, zette zich de Raad aan de begrooting en kloof dit groote been in den tijd van vier uur schoon af Waaruit blijken kan, dat er niet veel aan zat. Zelfs de algemeene beschouwingen Van den heer Thijssen waren geen al gemeens beschouwingen. Hij raakte immers niet aan de algemeene lei ding, die hij zeer prees, van B. en W., maar sprak over onderdeelen onze gemeentelijke huizen die leeg staan en de gewenschte reorganisatie van het bureau van openbare werken. Het denkbeeld om het huis in de Kruis straat aan 't Rijk als belastingkan toor te verhuren, het voor Museum bestemde weeshuis op 't Heiligland Voor armenhuis, wat 't vroeger was, .te bestemmen, en op den Schotersin gel, waar nu hot Buitenhuis staat, een nieuw museum te bouwen, was in elk geval nieuw. Practisch leek het *ne nietde vreemdelingen zouden allicht het museum alléén even heb ben bezocht en daarna per volgenden trein vertrokken zijn, zonder dat zij verder iets van Haarlem, of Haarlem iets van hen zou hebben genoten. Uit het antwoord van den heer De Breuk vernamen we althans, dat het nieuwe plan van den directeur voor een museum bij de Commissie is, en dat het over het plan van eenige Raadsleden, om een gedeelte van het buis aan de Kruisstraat voor nood zakelijke localiteiten ten dienste van de lichtfabrieken te bestemmen, rap port van de Raadscommissie is inge komen. Gaat het langzaam (men is in de gemeente, als bij de opera, aan een slepend tempo gewend), het gaat toch. Den heer Krelage, die niets meer öf minder beweerde, dan dat het ge meentebestuur meer doet voor wie hier hun geld verteren, dan het e<r verdienen, werd eveneens een rede lijke verklaring toegediend, en zoo kwamen we allengs tot de behande ling der onderdeelen. Niets dan kleingoed I De verhoo ging van het salaris van den gemeen te-ontvanger, verleden jaar afgewe zen, nu met slechts drie stemmen te gen, er door, de verhooging van het subsidie aan de Haarlemsche Huis houd- en Industrieschool, verleden jaar met een stern meerderheid ge vallen, nu met drie stemmen tegen aangenomen. Het bestuur van de school, reeds 's morgens vroeg ge deeltelijk aanwezig, ziet zijn volhar ding terecht beloond. Waarom B. en W. dezen keer het Voorstel deden, waartegen zij het vo rige jaar gekant waren De verkla ring werd door Mr. Thiel gegeven. Speelde hij niet een beetje het e n- 'ant terrible, toen hij vertelde, dat de dames al bij voorbaat, reke nende op de verhooging, een en ander hadden gedaan en dat B. en W. niet door E. W. H o r n u ii g. Maar evenmin brak Ik mij 't hoofd over de vraag, wat die reden kon zijn. Ik wachtte, tot zij mij onthuld zou worden, als het moest zijn ten minste, dat zij mij ooit onthuld zou worden. En dat is, geloof ik, de eeni ge wijze, waarop een man de gehei men en ellende van zijn leven vol eer bied mag beschouwen. HOOFDSTUK VIL Ik' vind een vriend. i t Den avond nadat ik den specialist had geraadpleegd, was ik vast beslo ten ie gaan slapen. Ik had een bun del dagbladen doorgezien. Geen land huisje werd fee huur gepresenteerd, iOf ik wist het dien avond, en op alle, 'die mij eenigszins aanstonden, had *k al geschreven. Het plan liield mijn Bedachten bezig. Het visscben naar konden goedkeuren.- Zóó'n majesteits schennis op mijn woord, dat was ook te erg. Ik deel hier bet geval mee, als waarschuwing aan mogelijke an dere subsidie-aanvragers. Tot de be slissing nederig blijven eerst daar na mag U victorie kraaien begin nen f Nu de héér Sneltjea de twee sta-in-den-wegs bij de Groote Hout poort niet weg kon krijgen, probeerde hij hét met één. Natuurlijk werd dat voorstel door da meerderheid van den Raad verworpen. Eén wegnemen en een ander laten staan, zou toch niet afdoende zijn geweest. De beer Schram kwam toen mét Óen motie aan, waarin verklaard werd, dat spoedige herziening van den toe stand aan de Houtbrug wenschelijk is, maar trok die in, toen de voorzit ter een rapport van den Commissaris van Politie in T vooruitzicht stelde. Maar, wil Ik vragen, wat weet deze ambtenaar van gemeentelijken aan leg af Hoe hij oordeelt over bet af breken van dat leelijke politiehuisje, weten we al lang. De Commissaris meent immers, dat bet er blijven moei De meening van den beer Springer was dan heel wat beter van pas geweest. Zoolang de Raad niet beter durft doortasten, blijft de leelij ke toestand bestendigd. Er kamen bordjes aan de bruggen en een voorstel van den heer Loosjee tot verhooging van het aan van gs- tractement der leeraressen aan de meisjesschool voor middelbaar onder wijs. Alles goed en wel. Maar niet goed en niet wel is het» dat we nu toch waarlijk wéér klachten moesten hooren over de Halsen. De heer Mid delkoop wist te vertellen, dat de wanden der zaal nat waren van het doorregenen en dat er weer niet ge stookt wordt, en juist toen we dach ten 't zal misschien overdreven zijn, kwam de burgemeester meedeelen, dat de hevige hagelbuien van eergis- tornacht lekkage hebben veroorzaakt. Ik moet zeggen, dat dit heel kras is. In mijn huis, een burgermanswo- ning, lekt bet na een hagelbui niet boe wordt bet Stadhuis dan onder houden, hoe een zaal met kostbare schilderwerken gecontroleerd, terwijl het bureau voor openbare werken, met zijn tallooze deskundigen, vlak in de buurt is 1 En dan bet niet stoken, waarover zooveel te doen is geweest. Er bestaat zoo'n groot verschil over de noodzaak bij de deskundigen, zeide de voorzit ter. Beteekent dit, dat er in de Com missie over gekibbeld wordt Ik vind dit alles beangstigend, on bevredigend en naar. Er Is in het museum aan iets anders behoefte, dan aan een nieuw gebouw dat is aan een éénhoofdig bestuur. Ex zijn te veel koks en de brij bederft. Heelwat vermakelijker was het de batje tusschen de heeren Krelage en Thiol. Do eerste vroeg naar de resul taten van het toezicht op de ge-subsi dieerde onderwijs-insteilingen en de laatste antwoordde, dat hij daar niets aan gedaan had. Je kunt wel een keer of wat 'sjaars in een zwarte jas en met eétn hoogen hoed op de scholen rondgaan, maar dat beduidt niets. „Dat weten de heeren wel, die scho len moeten bezoeken", zei de spre ker. Ik vrees, dat hij met deze verkla ring dezen en genen in zijn zeer heeft getast, maar openhartig was ze in ieder geval. En duidelijker ook, dan liet ant woord, dat Dr. Nieuwenhuijzen Kru- seman, als wethouder belast niet de lichtfabrieken, aan den heer Visser gaf, toen deze vroeg waarom B. cn W. geen uitbreiding van do eleotri- sche straatverlichting hebben voorge steld. Met het antwoord „op hot oogenblik zijn de plannen niet in be handeling, maar ze rusten niet", hield do spreker feitelijk den heer Visser aan 't lijntje, terwijl hij hem uitdruk kelijk verklaarde, dat hij niet aan 't lijntje gehouden werd. De heer Hulswit brak nog een lans forellen behoorde tot de gewenschte mogelijkheden. Ik zou mijn hengel meenemen en veel boeken, zou lande lijk en eenvoudig leven en met Kerst mis zou ik als 't ware herleefd zijn. Het was nu October. Ik viel in slaap met de gedachten aan herfsttinten in een herfst-zons- or,dergang. Het moet heel vroeg ge weest zijn, zeker niet later dan tien uur den vorigen nacht had ik heele- maal niet geslapen. Het kleine hotel, waar ik nu nog verblijf hield, was oen heel ouder- wetsch huis, donker en somber, den geheel en dag door, met zware, oude meubelen van zwart geworden eiken hout en doode bloemen in gebroken bloempotten, die op den achtergrond eon vuil grasperk omringden. Op dit laatste keek mijn slaapka merraam uiten nooit zal ik verge ten, hoe in mijn eersten langen nacht, dion ik wakend doorbracht, de katten daar te keer gingen. Den tweeden nacht maakten zij mij werkelijk wak ker ongetwijfeld hadden zij al lang geschreeuwd, maar plotseling hoor de ik ze, en log klaar wakker een oogenblik te luisteren, of er nog meer lawaai zou volgen. Mijn venster werd lieel zachtjes ge opend, en de tocht streek langs mijn voorhoofd, terwijl ik mijn adem in hield. Een zwak licht schemerde door eón bovonraampj© boven cfe deur en word voor veria» gd tarief vain elecirtschen stroom. Het antwoord, dat hij daarop kreeg, was minder orakelachtigliet denkbeeld zal in da Commissie be sproken worden. En toen werd dé begrooting goed gekeurd en bedankte de heer Sooitjes burgemeester en wethouders en in- stantelijk den burgemeester voor zijn leiding, en de burgemeester bedankte den heer Sneltjes en den Raad, en daarop kwam voor de zooveelste maal de zaak van de bouwgronden van den heer Oostenbroek ter sprake, die nu waarlijk eindelijk wel eens uitgevoch ten mag worden en toen gingen we heen. Pos half vier* Zóó vroeg, dat Haarlem's Dagblad niet, zooals an ders altijd op den begrooüngsdag, rondgedeeld kon worden onder de le den, maar de brenger den leden nog Juist bij het heengaan een exemplaar kon aanbieden, J. C. P. DE CRISIS IN SPANJE. De val van het kabinet-Maura is on verwachts geweest. Vandaar dat moii gaat denken aan buitenlandsche in vloeden. Reeds worden veronderstellingen gemaakt. De regeering van Engeland, die met bezorgdheid den loop van za ken in het rijk van koning Alfonso volgde, zou de hand in deze zaak heb ben gehad, evenwel met medeweten en goedkeuring van de regeeringen te Berlijn en Parijs. Te controleeren zijn zulke berichten natuurlijk niet dadelijk voor waar aan te nemen ook niet t Generaal Weyler is benoemd tot ka pitein-generaal in CataloniS. Het bijeenkomen der Cortes is uit gesteld. DE SPAANSCHE REGEERING EN DE PERS. Perez Caballero, de nieuwe Spaan- sche munster van buitenlandsche za ken, heeft aan de journalisten ge zegd, dat hij hun ten allen tijde alles, wat tót zijn kermis kwam, zou mede- deelen. Aan geheimzinnigheid, zooals die tot dusverre gebruikelijk was, zou hij niet mededoen. „Volgens mijn meening zoo zeide hij moet de moderne diplomatie met open kaart spelen en niets verzwijgen van hetgeen het land het recht heeft te weten. Dan is het volk steeds voor bereid op hetgeen gebeuren kan. De openbare meening kan slechts door de medewerk'ng van de pers geschoold en geleid worden. Hand in hand met de pers zal ik mijne taak vervullen." 't Is in eens wel een groote omkee ring voor de Spaansche journalisten I HET NIEUWE DEENSCHE MINISTERIE. De kabinetsformateur dr. Zahle de leider der radicalen in den Fol- kething heeft den koning een voor dracht gedaan, vermeldend Dr. Zahle, minister-president, tevens minister van justit'ekantonrechter Krabbe, minister van landsverdedi ging de afdeelingschef van het mi nisterie van buitenlandsche zaken Scavenius, minister van buitenland sche zaken; dr. Phil. Munch, minis ter van binnenlandsche zakenPaul Christensen, minister van landbouw ds. Nielsen Vernmeier, minister van ©eredienst; consul-generaal Weimanz Sfanburg, minister van handelland eigenaar Jensen Onsted, minister van openbare werken. Hedenmiddag zal de Koning de nieuwe ministers ontvangen. JAPAN EN KOREA. De dood van prins Ito is in alle be schaafde landen met oprecht leedwe zen vernomen. Algemeen werd deze staatsman, de grondlegger van het nieuwe Japan, hooggeacht en om z'n bekwaamheden geëerd. Keizer Wil helm telegrafeerde o. a. aan z'n Ja- panscheu collega „Zooeven verneem ik, dat prins Ito vermoord is. Ik verzoek Uwe Majes teit de betuiging van mijn oprechte deelneming in het verlies van een zoo trouw en uitstekend staatsman te aan vaarden." Belangrijg is de vraag zal Japan zich over den moord op de Koreanen wreken Uit Tokio wordt geseind 1-let ministerie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat de ver moording van prins ito geen wijzi ging zal brengen in de staatkunde van Japan ten opzichte van Korea. GOUVERNEUR-GENERAAL VAN 'T VEREENIGD ZUID-AFRIKA. Verzekerd wordt, dat de post van onduidelijk weerkaatst door den toi letspiegel, op zijn gewone plaats naast liet venster. Dezen spiegel zag ik be wegen en het volgend oogenblik was ik uit bed gesprongen. De spiegel viel met een afschuwelijk gerinkel, de toilettafel volgde daarop met nog meer geweld de dief was void wenen, zooals hij gekomen was, voordat mijn voeten een plaatsje had den gevonden tusschen de scherven. Een nutteloos klein baloon met steenen vloer en ijzeren balustrade was van mijn venster uit te bereiken. Ik meende een hand op de balustrade t© zien, een andere op den vloer van het balcon, toen beide samen nog één oogenblik wat lager, voordat zij ver dwenen. Kr volgde een doffe, maar veer krachtige plof op het gras beneden. Toen hoorde ik niets meer dan het verwijderd rommelen van hot verkeer en het lawaai, dat mij wakker ge maakt had, totdat het venster naast het mijne werd opengeworpen. Wat is ar toch aan de hand De stem was vol, opgewekt, lucht hartig, aangenaam alle welke eigen schappen mijn stem niet bezat toen ik antwoordde „Niets i", want dit was niet de eerste maal, dat mijn buurman naast mij trachtte met mij in kennis te komen. Maar werkelijk, rmjnhééTjik hoorde rumoer Dat kan wiel zfjotó Ik was bang, dat er iemand in uw kamer had ingebroken 1 Er is niets meer waar dan dat, zei ik, terwijl ik mij schaamde over het onveranderd goed humeur van mijn buurman, er was hier iemand maar hij is mi weer weg, dus laat hem maar wegblijven. Weg Neen 1 Hij klimt over dion muur. Zet hem na zet hem na En het hoofd verdween uit liet venstor naast het mijne. Ik snelde de gang in en was juist vroeg genoeg om een bijzonder knap pen jonden man, dien ik tot nu toe nauwelijks de moeite had genomeu aan te kijken, tegen te houden. Hij was in volslagen avondtoilet, en zijn gelaat schitterde van lust tot het avontuurlijke on buitengewone. Mijnheer, fluisterde ik, laat deze zaak rusten. Ik zal op den voor grond moeten komen ate u aan- houdt, en ik ben al veel te veel op den voorgrond geweest I Zijn donkere oogen keken mij een oogenblik vragend aan, toen sloeg hij ze neer, als wilde hij verbergen, dat hij het zich herinnerde en begreep. Hij beviel mij om zijn fijn gevoel. Hij beviel mij om zijn zwijgende sympa thie, en meer nog om de natuurlijke teleurstelling op zijn moedig, jong ge laat* -*+* Het spijt mij, 'dat IK n heb moe ten berooven van een aangename jacht, zei ik. Eéns zou ik de eerste geweest zijn om met u mee te doen. Maar om u de waarheid te zeggen, heb ik den laatsten tijd ge noeg opwinding gehad voor mijn ge- heele leven. Dat kan ik mij begrijpen, ant woordde hij, met zijn mooie oogen vol op mij gericht. Hoe verkeerd had ik hom beoor deeld I Ik zag nu geon alledaagsoke nieuwsgierigheid in zijn vleienden blik, maar veeleer die sympathie, waaraan ik juist zooveel behoefte had. Ik bood hem mijn hand aan. Het is heel goed van u, mij mijn zin te geven, zei ik. Niemand anders heeft iets gehoord, begrijpt u. Ik hoop morgen nog eens de gelegen heid te hebben u te bedanken. Neen, neen I riep hij uit geen bedankjes, maar maar als ik u nu beloof u met geen vragen lastig te vallen wil u dan een glas bran dewijn met water in mijn kamer ko men drinken, vóór u weer naar uw eigen kamer teruggaat? Brandewijn en water was nu juist' een. waaraan ik behoefte had, en at deze jonge man mij steeds be ter beviel, zei ik dat ik heel graag bij hem- zou komen, en keerde naar mijn kamer terug om mijn kamer japon en pantoffels te halen. Om ze echter te vinden moest ik mijn kaars aansteken, toen zag ik de groote ver woesting, die mijn aanvaller had: achtergelaten. De spiegel was verbrij* zeldde toilettufel had een poot vei* loren, en heide lagen op den grond, met mijn horstcis on scheerbekken ea alle dwaze toilet-prulletjes, die nte< mand gebruikt (maar die ik took te» rug zou moeten geven), over hot kar*, pet uitgestrooid. Maar één ding vond ik, dat daar eerst nog niet geweest was onder het venster lag een reus achtig mes, waarvan de scheede wa£ afgenomen. Met een soort van huivering nant ik het op, wat niet vermindeme, toon ik voelde of het geslepen was. Hot ding was duivelachtig scherp. Ik nam het moe om het aan mijn bum-man te laten kijken, die juist bezig was den huW-.neeht zijn orders te geven het scheen nog niet later dan twaalf uur te zijn, en hij scheen' juist thuis te zijn gekomen, toen het rumoer in mijn kamer plaats had. Wat 1 riep hij uit, toen dé man verdwenen was en ik mijn txo» phéé liet kijken. Wat, wat heeft tt daar Het visitekaartje van mijn bezoe* ker, zei ik. Hij hoeft het achter»: gelaten. Voel eens, hoe scherp Ik heb zelden een meer voren tw aar» dlgd gelaat gezien, dan dat van mijn nieuwen kowiis over hot wapen, teen hij het bij hot licht hield en met zljq vinger langs het lemmet streek. 'Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5