Verschijnt dagelijks, behaive op 2ory en Feestdagen- NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Stadsnieuws üit de ©mstreke® Binnenland 27e Jaargang. No. 8082 VBIJDAG 29 OCTOBER 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNBMBNTBH PBR DRIB MARNDBNl Voor Haarlem 1-20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd b (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37K Se omstreken en franco per post 0.45 Biijjava der Vennootschap lonreos Coster. Directeur 3. li PEEREBÖ0JL Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitaluftend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. ADVERTENTiÊNt Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het ArrondlsSttaeaft Haarlem van 1—5 regels /telke regel meer ƒ0. tb Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentifin van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; (0 Cts. voor 3 plaatsingen h contant Redactie ©a Admiaistraties Groot© Houtstraat 5»toommnnaa! Teletooanammer der Redactie 600 m der Administratie 724. Drukkerijs Zaider Boitenspaares© 6. Telefoonauiumer Ï22* DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. ZATERDAG 30 OCTOBER. Schouwburg: Louis Bouwmeester: Ontrouw en De Greep, 8 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstelling, 8 u. Jansstraat 85: Alg. Ned. Verbond: Lezing door Dr. Van Everdingen, 8 u. VERTRAGING. Tengevolge van kortsluiting in den electrischen kabel der gemeentelijke centrale kon onze drukkerij Donder dag geruimen tijd geen stroom krij gen, zoodat buiten onze schuld de ver zending en bezorging der couranten toen zeer werden vertraagd. Om Ons Heen. In toet Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Figuren uit de Raadsvergadering E. H. Krelage", in de rubriek Om Ons Heen. HELLENDOORN-CONCERT. Er waren wel nogal heel wat men- fcchen naar de Vereeniging getogen, om het Weldadigheidsconcert bij te wonen. Maar, al beeft bun samenko men een voor het goede doel waar schijnlijk niet zoo heel onbelangrijk resultaat opgeleverd, lxun getal was toch beslist te klein om de taak van de uitvoerenden een wat men noemt dankbare te doen zijn. Want zoo'n concert van solistisch karakter krijgt het in een maar voor een deel gevulde groote ruimte al gauw te kwaad met een te veel aan weêrgalm. En bet ge zegde, waarmede de groote compo nist-impresario Handel zich trachtte te troosten, wanneer een zijner con certen slecht bezocht was, namelijk „dat bet des te beter zou schallen", moge voor den muzikant zelf eenigen schijn van waarheid hebben, de toe hoorder zal, dunkt mij, meer voelen voor de stelling hoe meer gega" hoe minder muziek. Daargelaten nu de minder gunstige accoustische omstandigheden, waarin de concertgevenden verkeerden, zou ik van menig nummer van het wel voorziene programma met lof kunnen spreken. Zoo was de entrée van de vier medewerkende dames zangeres sen Janna Brandsma en Henriëtte Schlüter, sopranen, Maries Bies en Nettie Evekink Busgers, alten al dadelijk gunstig, in zooverre het aan wezige stem materiaal voor liet ver loop van den avond heel wat goeds beloofde. Dat goede bleef dan ook niet uit, want verschillende der vele semble-nummers duetten van Brahms en Schumann, terzetten van Leonhard en Wagenaar,, kwartetten van Schubert, Zweers, Wagen aar en Cath. van Rennes slaagden zeer wel. Van den leider van dit concert- ensemble, den heer Hendrik C. van Oort, kregen we een paar liederen van Brahms en een drietal van Schubert te hooren. Uit elk dezer liederen bleek opnieuw, dat hier een begaafd zanger voor ons stond maar den grootsten indruk maakte bij toch met „Feldein- samkeit" van eerstgenoemden en „De Atlas" van laatstgenoemden compo nist. Als hulde aan zijn talent en in dank. voor het beschikbaar stellen daarvan ten bate van bet bekende nobele doel, werd hem, onder eenige hartelijke woorden, een grooten lauwerkrans aangeboden. Rest mij nog te noemen de pianiste mej. Jannette Walen, van Hilversum, die niet alleen op zeer artistieke wij ze de liederen begeleidde, maar te vens door haar solo-voordracht van een drietal stukken van Chopin (Pre lude in C-moll, Nocturne in C-moll en Tar an telle) een der schoonste num mers aan het programma toevoegde. De Blüthner concertvleugel, waar op zij haar inderdaad merkwaardig talent ten toon spreidde, was door de firma Duwaer en Naessens, te Am sterdam, welwillend afgestaan. PHILIP LOOTS. Manifest. Donderdagavond werd in eenige dui zendtallen door het Ferrer-comité al hier verspreid een manifest, waarin zij de zaak-Ferrer bespreekt en een protest-vergadering wordt aangekon digd- Hoog water. Na eenige dagen van gedwongen stilstand wegens onvoldoenden wind, zijn vanmorgen alle watermolens in dó omgeving in werking gesteld. Wel noodig, want de waterstand is ver boven gewoon peil en er zijn landerij en die „blank" staan. VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Burgemeester van Haarlem Gelet op art. 51 al. 1 der Kieswet, gewijzigd bij de wet van 8 December 1900 (Stbl. no. 208) en op art. 3 van het Koninklijk Besluit van 8 Mei 1897 (Stbl. no. 144) gewijzigd bij dat van 10 Januari 1901 (Stbl. no. 27) maakt bekenddat op Donderdag 11 November 1909 van des voormiddags negen tot des namiddags vier uur bij hem ter Secretarie der gemeente kun nen worden ingeleverd de opgaven van candidaten ter tusschentijdsche verkiezing van één lid van den Ge meenteraad in het 3e kiesdistrict der gemeente Haarlem en dat van 29 October a. s. tot en met vorengenoemden dag ter gemeen te-secretarie (aan de le Afdeeling) de formulieren voor die opgaven koste loos voor de kiezers verkrijgbaar zijn. Liber ale Unie. Iu de gisteravond gehouden verga dering van de Liberale Unie te Haar lem, werd voor de a. a. raadsverkie zing gecandideerd de heer G. Adrian, arts alhier. Gonnerman Co. B. en W. van Gouda stellen den Raad voor, hun college te machtigen in verband met de op te richten elec- trische centrale, aan de firma Gon nerman Co. te Haarlem, in combi natie met de firma Frans Smulders te Schiedam, op te dragen de vervaardi ging en levering van den ketedaanleg met toebehooren, de pijpleiding en pompen voor de som van 20,860, ver hoogd met 2900 voor bet maken van koelwaterieidingen tot in de Gouwe, voor de aanschaffing van ketels met een verw. oppervl. van 80 vierk. M. en voor het aanbrengen van een tweede hoofdstoomleiding en pompleiding. Ex. Vrije- en Orde-o efenin gen Haarlem, 28 Oct. Geëx. 6 dames en 6 heeren. Geslaagd de dames A. M. Eickholtz, B. W. H. Gemans, J. Vroon van Gerstel te Haarlem, J. T. M. C. de Raadt te Amsterdam, A. A. J. Ro- dolph te Leiden, de heeren C. Visser M. Houtkooper, W. K. Goedheer te Huarlem, O. de Wit, A. A. Tjittes te Heider, J. H. van der Steen te Alk maar. Beëediging. In een zitting van het Gerechtshof te 's-Gravenhage werd mr. J. de Vries van Doesburgh (vroeger te Haarlem substituut-officier) beëedigd tot offi cier van justitie bij de rechtbank te Zierikzee. Een achtergebleven ooie vaar. Op Elswout is een ooievaar achter gebleven. Waarschijnlijk is deze te- ruggestooten door den naar het Zui den vertrekkenden troep. Voor het vertrek toch wordt het ooievaarsge- richt gehouden en de ouden van dagen of de zwakken, die de reis toch niet zouden kunnen maken, worden mee- doogenloos verstooten of gedood. Zoo is het ook met dit oudje gegaan, en nu zal men trachten het dier meester te worden en dan naar Artis opzen den, anders zou het toch waarschijn lijk van honger en koude sterven. Men heeft al strikken gezit, doch het beest stapt er tot nu toe gerust om heen zonder in de klem te geraken. Geheelonthouding. In het gebouw van de Haarlemsche Jongelings Vereeniging Pred. 12 v. la in de Lange Margarethastraat alhier, hield gisterenavond de afdeeling Haarlem van de Chr. Nat. Geheelont houders Vereeniging haar jaarfeest- viering. De bijeenkomst werd geleid door Ds. Montijn, die de talrijke aanwezi gen hartelijk welkom heette. Door den secretaris en den penning meester werden de jaarverslagen uit gebracht, waaruit bleek, dat de ver eeniging in het afgeloopen jaar flink is vooruitgegaan. Onder de aanwezigen waren afge vaardigden van afdeelingen uit de omstreken. De voordrachten, die gehouden werden, hadden veel bijval. Evenzoo de zangstukjes. Ruim elf uur werd de bijeenkomst met dankzegging door den voorzitter Hervormingsdag. Evenals voorgaande jaren wordt de herdenkingsdag van de hervorming in de godsdienstoefening op Zondag as. bij de Ev. Luth. Gemeente alhier herdacht, door de uitvoering van solo zang. Uit de Rechtszaak In ons rechtbank-verslag over de zaak-Leupen werd geschreven over den getuige Joh. L. Sparreboora, dat hij een „kornuit" van den beklaagde is Met dit woord is niets slechts be doeld, het moet opgevat worden als „makker". S. was alleen op den lo tingedag in gezelschap van den be klaagde. Benoemd. De heer S. M. Noach, alhier, is be noemd tot tijdelijk leeraar in de Ne- derlandsche taal en letterkunde aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Door een hond gebeten. Hedenmorgen ongeveer half negen is de schildersknecht K. in de Lange Wijngaardstraat door een grooten zwartharig en hond, die aldaar losliep in de rechterhand gebeten. De hand was zóo verwond, dat de man zich aan het politiebureau onder genees kundige behandeling heeft gesteld van een dokter, die juist in die huurt was. De hond, toebehoorende aan V. in de Lange Wijngaardstraat, heeft jongen en was even te voren door een melk boer, dien hij aanblafte, geslagen. Gouden huwelijksfeest. Ter e-are van het echtpaar Oostergo, dat 12 November a.s. zijn 50-jarige echtverecniging zal herdenken, wap perde heden bij het ingaan der bruids dagen, de drielileur van verschillende woningen van de Esscihiiderstraat, waar het echtpaar woont. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten. SANTPOORT. Gisteren had in het met bloemen versierde kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente alhier de Ringvergadering plaats van de onderwijzeressen der Zondagsscholen in Haarlem en om streken, welke 's middags te 6 uur be gon en geleid werd door Ds. v. Cal- car, van Beverwijk. Achtereenvolgens werden de volgen de punten behandeld 1. Wij moeten op onze Z. S. er toe medewerken, dat de kinderen in aan raking komen met den levenden God. Op welke wijze zal onze Z. S.-arbeid aan dit doel het meest bevorderlijk zijn. (InleiderDs. v. Calcar). 2. IJzeren tucht. (Inl. Mej. v. Ber- likom). 3. Rondvraag. (Opgave van vraag punten voor de volgende vergade ring). Het was een opgewekte, gezellige bijeenkomst, waarbij ook eenige da mes genoodigd waren, die niet aan Zondagsscholen verbonden zijn. BENNEBROEK. Donderdag had te Montfoort en Willeskop de installatie plaats van den heer F. H. v. Kempen, als bur gemeester dier gemeenten. Des morens werd de nieuwe burge meester met zijn echtgenoote door de wethouders en den secretaris afge haald aa nhet station Oudewater. Op de grens van Willeskop, waar een keurige ©erepoort door de ingezete nen was aangebracht, werd halt ge houden en werd de burgemeester door den voorzitter der feestcommis sie, welke oommissie gezeten in zeven landauers den nieuwen titularis op wachtte, toegesproken. Een ruiter stoet van 50 man en 20 wielrijders met versierde paarden en fietsen slo ten met het fanfarecorps van Mont foort zich hierbij aan. Te Willeskop zongen de kinderen van het Rijksop voedingsgesticht den heer en me vrouw Van Kempen een welkomstlied toe. Nadat de gemeenten Montfoort en Willeskop waren doorgetrokken had te half twee in de raadsvergadering te Montfoort, in welke gemeente ook een mooie eerepoort was opgericht, plechtig de installatie plaats. Daarna werd de lunch gebruikt op het stadhuis en receptie gehouden. Te drie uur bracht de xangvereeniging Euphonia eene aubade, na afloop waarvan naar het Raadhuis van Willeskop werd gereden en de Bur gemeester aldaar in openbare Raads zitting zijn ambt aanvaardde. Overal heerschte een blijde feest stemming, huis aan huis wapperde de driekleur. Te vijf uur vertrok de burgemeester met familie weer naar het station Woerden. Onze corr. schrijft Thans is door den gemeente-veld wachter voor do 4e maal reeds eene overtreding der ijkwet geconstateerd bij vreemde kooplieden, die him wa ren alhier verkoopen en afwegen met afgekeurde of niet van de vereischte ijk-letter voorziene gewichten. HAARLEMMERMEER. Zekere de R., arbeider van den heer E. alhier, viel, terwijl hij zat te mel ken, van het melkblok en brak daarbij zijn rechterbeen. Door andere arbei ders werd bij uit het land huiswaarts gedragen. Tot onderwijzeres aan do Chr. school te Niouw-Vennep is benoemd mej. J. van Driem te Amsterdam, die deze benoeming heeft aangenomen en met 1 November ln functie hoopt te tre den. De centrale verwarming aan het Raadhuis is opgedragen aan de firma Wolter en Dros te Amersfoort, voor 2250. In een gehouden vergadering van den ring van Chr. Jongelingsvereeni- gingen te Haarlemmermeer en om streken, ziin tot voorzitter en secreta ris gekozen, respectievelijk K. Clay en A. Pruissen, beiden te N.-Vennep. De vroegere functionarissen hadden bedankt. ZUID-SCHALKWIJK. Bij den veehouder Petrie aan de Zomervaart is een tweede rund aan miltvuur gestorven. IJ MUIDEN. DE STAKING. De Hbld.-berichtgever meldt De aanrandingen, welke de laatste dagen plaats hadden, gaven den bur gemeester aanleiding versterking van politie aan te vragen. Gisteren kwa men hier 25 rijksveldwachters aan, die over deze plaats en over Veleer- ooixl, waar ook vele stakende zeelie den wonen, verdeeld zullen worden. Door den burgemeester werd gister middag door middel van aanplakking ter kennis van de burgerij gebracht eene bekendmaking van den volgen den inhoud „De burgemeester der gemeente Vel- sen, tot zijn leedwezen bemerkt heb bende, dat men niet alleen <ie vrijheid van staken neemt, maar dat men per sonen die willen arbeiden de laatste dagen daarin verhinderd heeft door bedreiginen geweldpleging, gelet op art. 4 der Grondwet, ver klaart hierbij uitdrukkelijk dat ieders persoonlijke vrijheid beschermd zal worden en zegt daartoe de noodige hulp van politiewege toe. Men melde zich daartoe aan bij de politie".. Hedenmiddag drie uur wordt in de Schouwburgzaal „Tlvoli" wederom een openbare samenkomst belegd door de zeelieden, waar het woord zal wor den gevoerd door den heer Kolthek van Amsterdam. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" liep te lJmuiden binnen. Alles wel aan boord. De zaak Dr. Kuyper ln da Tweede Hamer. In het gister-en verschenen ver-slag betreffende bet onderzoek der begroo- ting in de afdeelingen der Tweede Kamer, leest men omtrent de beken de zaak liet volgende: In alle afdeelingen weirden gedach- tenwisselingen gevoerd ter zake van de in 1907 aan den heer R. Lebman verleende decoratie en betgeen om trent deze zaak bekend werd. Vele le den watren van oordeel, dat het voor gevallene van dien aard is, dat de Kamer zich aan eene bespreking daar van niet mag onttrekken. Terwijl tot dusver ons land zich onderscheidde door de zuiverheid zijner politieke zeden en nimmer gebleken is van het- geven van ridderorden in verband met politieke verkiezingen, hadden deze leden den indruk gekregen, dat door de wijze, waarop ten deze door den toonmaligen minister van Bin- nenlandsche Zaken gehandeld is, de goede naam der regeering niet zon der reden in binnen- en buitenland in opspraak is gebracht. Men achtte eene bespreking te meer noodig, om dat het hier betreft handelingen van den leider eener invloedrijke partij, die er hare eer in stelt op te komen voor hooge beginselen van moraliteit. Hier scheen te blijken, dat het voor opstellen van Christelijke leuzen geen waarborg geeft voor het hoog hou den van het gezag. Naar men meen de, moeten de politieke medestanders van dr. Kuyper in de verantwoorde lijkheid voor zijne houding deelen, zoolang zij die houding verdedigen. Ten einde zich te vrijwaren voor de beschuldiging, dat zij zich ten deze zouden schuldig maliën aan lasterlij ke aantijgingen .uitgevochten om een politieken tegenstander te treffen, stelden deze leden er prijs op, aan te toonen, dat de grieven, welke zij te gen de houding van den oud-minister hadden, berusten op de door hem zei ven in „De Standaard" van 29 Juni j.l. afgelegde verklaringen. In de eerste plaats blijkt uit die verklaringen, dat hij, terwijl hij mi nister was, herhaaldelijk, ook van den heer R. Lehman, gelden aannam voor de kas zijner partij. Tot dusverro was het, voor zoover men wist, regel, dat een minister zich onthoudt van elke bemoeiing met politieke verkie zingen. Afwijking van dien regel is, naar men meende, met goede politie ke zeden niet vereenigbaar. In de tweede plaats erkent de oud-minister, dat hij omtrent het verleenen der rid derorde correspondentie voerde met iemand, die in echt Engelschen stijl bij de verkiezingen als agente zonder aanstelling optrad. Indien de aan de zelfde persoon gerichte brief, gepubli ceerd in „Het Volk" van 1 Juli jl.t in derdaad van den genoemde afkomstig is, waaromtrent deze zich in zijne verklaringen van 28 Juni natuurlijk niet kan uitlaten, dan blijkt, dat hij haar oo kgeschreven heeft over eene aangelegenheid, de Utrechtsehc uni versiteit rakende. Men oordeelde, dat het voeren van correspondentie, met bedoelde persoon over staatszaken, niet strookt met goede beginselen van regeeringsbeleid.Evenmin achtte men het behoorlijk, dat de weg aangewe zen werd, waarop aanspraak op eene decoratie kan worden verkregen, om dat daardoor de schijn is gewekt, dat het geven van decoraties door politie ke consideraties wordt beheerscht. In de derde plaats verklaart de heer Kuyper dat door hem in verband met de decoratie, niets is ontvangen, noch voor hem zelf, noch met eene bestem ming voor eene verkiezingsactie, en dat er geenerlei verband bestond tus- schen het verleenen der decoratie en de verstrekking van gelden, ten be hoeve der partijkas. De verzekering, dat hij niets voor zichzelf aannam, achtte men overbodig, maar van de juistheid der verklaring, dat er gee nerlei verband bestond tusschen de decoratie en de verstrekking van gel den, ten behoeve der partijkas, was men niet overtuigd. De geloofwaardig heid dezer verklaring wordt, naar men beweerde, niet versterkt door de omstandigheid, dat dr. Kuyper het noodig vond herhaaldelijk aan juf frouw Westmeijer te verklaren, dat zoodanig verband was uitgesloten.Hij zegt, in Juli 1903 vernomen te hebben, dat de consul-genetraal van Grieken land zich in nation alen zin verdien stelijk maakte, door aan de Neder- landsche krijgsgevangenen uit dén Boerenoorlog, die op een der Bermu da-eilanden waren geïnterneerd, de middelen te verschaffen om naar Ne derland terug te keeren, alsmede door aan de Nederlandsche kolonie op Ceylon gelden te verschaffen voor de nwedeiropbouw eener ingestorte kerk. Men meende, dat, indien deze feiten aanleiding gaven tot het ver leenen van eene decoratie aan den consul-generaal van Griekenland, de voordracht niet van den minister van Binnenlandsche, maar van zijn ambt genoot voor Buitenlandsche Zaken had behooren uit te gaan. Verder merkte men op, dat, blij kens de memorie van antwoord be treffende hoofdstuk III der Staatsbe- grooting voor 1903, reeds op 24 Sep tember 1902 geen krijgsgevangenen op de Bermuda-eilanden en in Britsch Indië meer aanwezig waren, en blij kens een bericht in het „Handels blad" van 29 October 1902 reeds toen aan den Minister van Binnenland sche Zaken door iemand, die voelde voor onze nationale eer, het geheele bedrag was ter hand gesteld, dat nog noodig was voor de restauratie van de oude Nederlandsche kerk te Co lombo, op Ceylon. Het scheen dus niet aannemelijk, dat de oud-minister de beide door hem bedoelde feiten eerst in Juli 1903 zou hebben verno men. Sommige leden waren van oordeel, dat de hierboven aangestipte feiten, in onderling verband beschouwd, voldoende vermoedens opleveren, om daaruit bewijs te putten, dat het ont kende verband wel degelijk bestond. Anderen gingen niet zoover, maar achtten toch verschaffing van meer licht omtrent deze zaak noodig. In verband met het bovenstaande werden van de regeering verschillen de inlichtingen gevraagd. Het spreekt van zelf, dat het tegenwoordige kabi net niet verantwoordelijk is voor eene in 1903 verleende decoratie, maar men vertrouwde, dat de regeering de Ka mer zal willen inlichten omtrent de wijze, waarop ten aanzien van liet verleenen van decoraties ln het alge meen gehandeld pleegt te worden, en van wat naar haar weten bij het ver leenen van bedoelde decoratie is ge schied. Ook wenschte men, dat zij haar oordeel zou uitspreken over de vra gen van politiek beleid, waartoe het gebeurde aanleiding geeft. Men her innerde hierbij, dat de minister van Financiën zich in 1868 bereid ver klaarde inlichtingen te verstrekken omtrent de redenen, waarom de uit gaven voor decoraties onder het be wind zijns ambtsvoorgangers hei daarvoor toegestane credïet hadden overschreden (Handelingen 1S6869, bladz. 261 en vig.), en dat het minis- terie-Roëll in 1894 aan de Eerste Ka mer stukken overlegde, waaruit bleek, welke motieven liet vorige Kabinet er toe hadden geleid, ontbinding der Kamer raadzaam te achten. (Hande lingen Eerste Kamer 1894, bladz. 25-29. De inlichtingen, welke gevraagd werden, waren de volgende le. Welke zijn de regels, welke hij het verleenen van decoraties aan in gezetenen plegen gevolgd te worden 1 Van welke autoriteiten worden daar bij informaties gevraagd Is bij de decoratie van den heer R. Lchmann de gebruikelijke weg gevolgd 7 Gaar ne zou men de ter zake daarvan uit gebrachte ambtelijke adviezen aan d» Kamer overgelegd zien. 2e. Welke regels geiden ten aanzien van de vraag, tot het ressort van 'wel ken minister de voordracht tot toe kenning eener decoratie behoort 3e. Komt het meer voor en acht de regeering het oorbaar, dat door eeu minister de weg wordt aangewezen, door het volgen waarvan iemand aan spraak zal kunnen maken op eene ridderorde 4e. Acht de regeering het in over. eenstemming met goede politieke ze den, dat een minister geld aanneemt voor eene partijkas en op de in de verklaringen van dr. Kuyper verniel de wijze over regeeringsaangelegen- heden correspondentie voort met iemand, die geenerlei officiocie positie bezit 5e. In verband met de verklaring van dr. Kuyper, dat de heer E. A. Lehmann niet op eene lijst betreffende liet verleenen van decoraties kon ge plaatst zijn, omdat zoodanige lijst door het kabinet, dat aftrad, niet „gearresteerd" was, werd verder de vraag gesteld, of vóór dat aftreden eene voorloopige lijst werd opge maakt, en zoo ja, of de naam van ge noemden persoon daarop voorkwam. Algemeen was uien, van hen, die aan de zijde van dr. Kuyper staan, vau oordeel, dat de uitdrukkelijke verklaring van dr. Kuyper, dat er geen verband bestaat tusschen het verleenen der decoratie en het aanne men van geld voor verkiezingsdoel einden, geloofd behoort te worden, totdat liet, tegendeel gebleken is. Dat het bewijs van het tegendeel uit zijne verklaringen afgeleid zou kunnen worden, werd dezerzijds ontkend. Voorts was men van oordeel, dat hetgeen de heer Lehmann voor de krijgsgevangen Nederlanders en voor de iierk te Colombo deed, het verleu nen der decoratie alleszins rechtvaar digt. Verscheidene leden achtten het overigens gewenscht, dat dr. Kuyper de nadere inlichtingen, die hij toege zegd heeft, niet langer achterwege zou houden. Naar aanleiding van het geopperd® denkbeeld, dat de regeering een on derzoek zou instellen, werd verder op gemerkt, dat zij zich met deze zaak alleen kan inlaten voor zoover cr sprake zou kunnen zijn van eeuig ambtsmisdrijf en voor zoover betreft liet verstrekken van inlichtingen aan gaande het verleenen van de dcc»* ratie. DE RAMP VAN DE „KW 38". De Katwijksche visschcrschuit „KW 38", eigenaar Kleen te Katwijk, gezagvoerder Arie van Duyn, met 8 man aan boord, is Maandagavond iu stormachtig weder, in de nabijheid van Kijkduin in botsing gekomen met het wrak van een groot zeilschip, dat onderstboven dreef en in de duister nis niet kon worden gezien. De schuit was zóó ernstig beschadigd, dat zij binnen twintig minuten zonk. Geluk kig had zij twee booten aan boord. Vijf man gingen in de eene, vier man in de andere boot Zij dreven vijf uren op de stormachtige zee, toen %©n der booten werd opgepikt door liet Dantziger stoomschip „Oliva", kapi tein Becker, op reis naar Londen. De „Oliva" zocht toen naar de tweede boot, en vond die na eenige uren. De schipbreukelingen werden gastvrij opgenomen en goed behandeld. Woensdagmiddag kwam de „Oliva" te Londen aan. Toen de schipbreukelingen werden opgenomen waren zij bijna uitgeput zij hadden het meerendeel hunner kleeren verloren in den storm. Na aankomst werden zij naar het Hol- landsche consulaat gebracht, waar zij van kleeding werden voorzien en toen voor den nacht in een Sailors home werden ondergebracht- Donderdag werden zij door den consul, wiens behandeling zij hooge- lijk roemden, per Batavierboot naar Nederland teruggezonden.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1