HAARLEM'S DAGBLAD. TOES»^„ Esltenlandacb Overzicht Stadsnieuws iar6Bl^f 1-06"- FEUILLETON Het Vergaan van de „Lady Jermyn." DE OORLOG IN MAROKKO. Sultan Moeley Hafld wil blijkbaar vrede tusschen de Spanjaarden en de Riffioten bewerken. Z. M. beeft daar om een gezantschap naar de in het oorlogsveld zijnde Rifetammen ge zonden, om op 't staken van het wa pengeweld aan te dringen. Een journalist heeft getracht, het hoofd der missie den kaïd El Ba cil, ir ben Sennah aan het praten te krijgen. De Moor verzekerde, dat hij geen scherp omlijnde opdracht van zijn meester had ontvangen, maar dat hij trachten moest, een toenade ring tusschen Kabylen en Spanjaar den voor te bereiden, waarin hij wel hoopte te zullen slagen, aangezien de stammen waarschijnlijk, na vier maanden in het veld te zijn geweest, meer dan genoeg zouden hebben van den oorlog, te meer, daar zij aan alles gebrek moesten lijden, na de ver woesting van hun huizen en den te veld staanden oogst. Daarbij zouden zij ook hunkeren naar den vrede, om weer hun akkers te kunnen bewerken en te gaan zorgen voor het kamende jaar. En, wanneer deze argumenten geen vat hebben, dan zal de Sultan eenigo legers uitrusten, om de opstandige Mooren met geweld tot reden en ge hoorzaamheid te brengen, Hoe komt de Sultan plotseling zoo gedienstig tegenover de Spanjaar den Nog zonderlinger wordt het geval, wanneer men bedenkt, dat Spanje een kruiser ter beschikking van deze mis sie gesteld heeft, om des kaïds veilig heid te verzekeren. Men zou zoo zeggen Spanje en de Sultan spelen onder één hoedje 1 DE NIEUWE SPAANSCHE REGEERING. Als een der onderwerpen die 't mi nisterie Moret in studie heeft, wordt genoemd een, wet tot scheiding van kerk en staat. Een vorlgen keer werd dit de zand bank, waarop 't mlnistarieele scheep je van Moret strandde. HERZIENING VAN 'T PROCES- FERRER. Verzekerd wordt, dat de republi keins che leden van de Spaansche Ka- irer een comité hebben gevormd, dat voor herziening van Ferrer's proces gaat werken. Hun blad, „El Pais", schrijft dienaangaande „De herziening van het proces van Ferrer is gewenscht voor de nage dachtenis van het slachtoffer, ter ver dediging van de regeexing en .voor Spanje's eer."- GEEN DOODSTRAFFEN MEER JN SPANJE Uit Barcelona wordt bericht, dat minister Moret het doodvonnis van zekeren Miguel Roig in gevangenis straf heeft veranderd. GENEESMEESTER, GENEES U ZELF! Onder de F enr-er-pro testen is er ook een van... den Sultan van Marokkol Moeley Hafld moet uitgeroepen heb ben bij 't lezen der artikelen in de Europeesche bladen: „Wat! er wordt geprotesteerd wanneer ik erkende op standelingen, die zich gewapender hand hebben verzet tegen hun wetti ge regeering en die zich aan nog grooter wreedheden jegens mijn on derdanen hebben schuldig gemaakt de hand laat afhakken, en men zou geen aanmerking maken op Spanje, dat een man ter dood laat brengen, die door geheel Europa voor onschul dig wordt gehouden! De Spaansche regeering is dus nog barbaarscher dan de Marokkaansche!" Moeley Hafid wil zelfs een protest naar- Madrid zenden! Geneesmeester... DE MUITERIJ IN GRIEKENLAND. 't Is geen heuschelijke revolutie g< WeestI Luitenant Tilhaldus is met het handje vol soldaten en matrozen al leen blijven staan, zoodat toen de trouw gebleven troepen met oorlogs schepen en kanonnen op hem af kwa men, hij weinig tegenstand kon bie den. Er was keus tusschen vluchten of zich overgeven. De meeste muiters hebben tot het laatste besloten en wachten nu al op hun straf. 12 muitende officieren trachtten In burgerkleeding te vluchten, maar werden ontdekt en aangehouden. De held der muiterij Tihaldus is nog zoek en met hem wordt nog een tor pedo-boot vermist De gevolgtrekking is, dat hij vermoedelijk met enkele getrouwen, op deze boot naar het buitenland is gevlucht, om daar een goed heenkomen te zoeken. Misschien wordt hij dan door de buitenlandsche mogendheden wel uitgeleverdwe gens diefstal van een torpedo-boot! DE REGEERING EN DE OPEN BARE SCHOOL IN FRANKRIJK. Minister Briand heeft (Eugelsche stijl!) op een banket van den Bond voor onderwijs een lange rede gehou den, waarin hij er op wees, dat de xegeering groot belang heeft bij de zaak, die door den Bond verdedigd wordt Naarmate de verkiezingen na deren, vermeerderen ook weer de aan vallen op de openbare school, maar de regeering zal de openbare school op krachtdadige wijze verdedigen en langs wettigen weg zal daartoe het middel worden gevonden. (Welk mid- del zei Z.Exc. niet). Ook wees Briand nog op de Katho lieken en betreurde het, dat de pries ters „zekere bevelen" (bedoeld zijn natuurlijk die van 't Vaticaan) nako men. De regeering zal evenwel nooit dulden, dat er van buiten af bevelen worden gegeven; het zou zoo be sloot de minister een aantasten der Fransche vrijheid zijn. BELGISCHE LEGERZAKEN. Het kan nog, dat een minister-crisis voorkomen zal worden. Verondersteld wordt, dat de meer derheid der Kamer voor persoonlijken dienstplicht is. Ook de minister-presi dent en de minister van oorlog, maar dezen durfden het niet aan, daartoe voorstellen te doen, omdat do andere ministers tegenstanders en ook de regeringspartijen verdeeld zijn. Misschien, dat de andere ministers het verzet willen opgeven, zoodat dan de persoonlijke dienstplicht zal triom feeren. Misschien EEN HEVIGE ORKAAN heeft (zooals we al in het kort bericht ten) ernstige schade aangericht aan de Fransche kust, vooral aan die van Beneden Normandië. Er komen ver schillende berichten over scheepsrom pen. Zoo werd o.a. ook een Neder- landsch schip, de „Zuiderzee"', bij Etretat door den storm op het strand geworpen. De dijken hebben zwaar te lijden gehad; een gedeelte van den dijk, die de moerassen van Dol beschermt, werd over een lengte van 30 KM. ver nield. Het zeewater drong de polders binnen en het vee in de welden ver dronk. Ook de Vendee werd zwaar geteis terd. huizen werden omgeworpen, spoorlijnen verbroken, bruggen weg geslagen, de oogst werd vernield.... In enkele steden stond het water zóó hoog, dat men met schuit jes door de straten moest varen. Eigenaardig Is het, dat van geen persoonlijke ongelukken in de berich ten gewaagd wordt. Zou men mogen hopen, dat deze niet zijn voorgeko men? JAPAN EN KOREA. Volgens een telegram uit Charbin heeft de moordenaar van prins Ito bij zijn verhoor gezegd, dat wat hij gedaan had slechts het voorspel was van een geregelde wraakoefening voor de dwingelandij van Japan in Korea. Japansche bladen hebben, onder den indruk van den moord, geëisaht, dat Korea bij Japan ingelijfd zou wor den. Daarop was het antwoord van de Japansche regeering, dat Japan's politiek tegenover Korea geen veran dering zou ondergaan. TREINONTSPORING. Te Prades (in de Fransche Pyre neeën) is bij een proefrit een eleclri- sche tram ontspoord. 6 menschen kwamen om 't leven en 12 wetrden ernstig gewond. EEN GELUKKIGE VONDST. In de Voorspoedmijn te Johannes burg heeft men een diamant van 116 karaat gevonden. De gelukkige eige naar heeft ieder aanbod voor verkoop nog afgewezen. AARDBEVINGEN, Te Konstantinopel zijn weer eenige aardschokken gevoeld. Er wordt even wel niets gemeld, omtrent ongeluk ken, zoodat gehoopt mag worden, dat deze niet ernstig zijn. Van de Residentie en baar bewoners. XX VUL De Hofvijverkwestie, die een half jaar geleden zooveel artistieke en ook meer gewone gemoederen in bewe ging bracht en tal van pennen met be kwamen spoed over het papier deed vliegen, is al dien tijd geen stap na der tot een oplossing gekomen. Het Rijk beschouwt den vijver als zijn eigendom; de gemeente ook en be sloot er een stuk van te dompen voor een verkeersweg KneuterdijkBui tenhof. De hoop, door tegenstanders van het dempingsplan gekoesterd, dat dit besluit van hoogerhand vernietigd zou worden, werd niet bewaarheid en de gemeente bevindt zich thans in de onaangename positie, van iemand, die wel gedwongen is te handelen, maair niet goed durft. Eerst werd eventjes to kennen ge geven, dat men hoopte op het komen tot een overeenkomst, maar de Re geering zweeg. Het candid aai- aspirant-raadslid Thomson maakte zich daarop ver dienstelijk door aan de RegeeTing te vragen, hoe zij over het dempen dacht. Het antwoord, diplomatiek nietszeggend ingekleed, deed alleen weten dat afgewacht zal worden, wat de gemeente van plan Is. En wat zal die doen? Ik geloof dat B. en W. heel wat zouden willen ge ven als ze het wisten. De zaak laten zooals ze is en het besluit tot demping n!et uitvoeren gaat helaas niet. Met het werk be ginnen schept de mogelijkheid, dat door middel van den sterken arm ver der voortgaan belet zal worden; don is een proces onvermijdelijk en uit alles wat tot dusver geschiedde blijkt ten duidelijkste, dat de gemeente dit juist liever niet wil. De eenige oplossing van de moei lijkheid is, dat de raad zijn besluit in trekt en het indertijd gedane voorstel tot onteigening van de langs den vij ver staande huizen, om over dien grond: de straat te leggen, aanneemt. Wanneer B. en W. hiertoe nu eens meewerkten en meedeelden, dat de ei gendomsrechten, na een nader on derzoek, te zwak bleken om er een proces op te wagen, dan was de eer gered en kwam tevens ln afzienha- ren tijd de verkeersverbetering tot stand. Geplaatst tusschen de keus: 't verliezen van een langdurig en kost baar proces of een weinig bakzeil ha len, schijnt de beslissing niet moei lijk, wanneer de terugtocht maar ee- nigszins eervol gemaakt wordt en dat kan gemakkelijk als boven aan gegeven. Hoe langer het status quo duurt, des te meer kans op vrede. Menschen, die grond aan de ge meente willen verkoopen zijn toch oolijkerds;particulier belang telt bij hen nooit mee, alleen op het alge meen wordt gelet. Daar hebben we pas weer een voor beeld van gekregen. De Heulstraat, de nauwe verbin ding tussclien Noordeinde en Kneu terdijk, is een paar jaren geleden, voor zwaar geld, aan oen zijde over de halve lengte een paar meters ver breed en thans doet zich een gelegen heid voor om haar overal 12 meter wijd te maken. Het voorstel, door een particulier gedaan, is te merkwaar dig, om het niet even te vermelden. De man heeft aan de niet-verhreede zijde een mantelmagazijn, waarvoor een galerij, en nu is hij geneigd, deze en zooveel grond van zijn winkel af te staan, dat ook dit gedeelte van de straat op 12 meter gebracht kun wor den. Het wil hem met besolieidenheid voorkomen, dat een oplossing van het Heulstraat-vraagstuk in dezen geest voor de gemeente veel voordeeliger zal zijn, dan eventueel© aankoop van de aan de overzijde der straat gelegen perceeien (gelijk Berlage in het uitbreidingsplan voorstelt) en de klei ne bocht in de straat behoeft, ook uit een oogpunt van aethestiek, geen bezwaar te zijn." Ziedaar de letterlijke slotsom van de toelichting. Zooals we zien, het gemeentebelang boven alles. Heelem-aal heeft onze oolijkerd zich- zelven echter niet weggecijferd. Een tijd geleden stelde hij den raad voor, hem verlof te geven den grond van de galerij bij zijn winkel te trekken, daar do straat toch verbreed zou wor den door onteigening van de tegen over liggende perceclen. Hij kreeg het echter niet en komt nu met het ge melde plan, waarbij hij, instede van zijn magazijn te vergrooten, dit wil verkleinen en dat alleen om de ge meente spoedig aan een breeden ver keersweg te helpen. Geheel en al gratis kan hij dat echter niet doen. Voor de 135 M2. grond, die aan de gemeente zou ko men, kosten van afbraak van het be staande, gedeeltelijke kosten van op houw van het nieuwe gebouw en als „vergoeding voor de mindere ge bruikswaarde van dit" vraagt hij het bagatel vanf 100.000. Het is ge woon te geef. Nemen we den grond eens aan voor f 200 per M2., wat zeker te veel is, dan blijft als vergoeding in de kosten van afbraak, opbouw en in de ge- bruikswaardevermindering f 100.000 min f 27.000, is 73.000. Zou voor het afbreken nu wel ver goeding verschuldigd zijn Bestaat de mogelijkheid niet, dat do eigenaar geld toekrijgt Ik meen, dat deze zelfs niet zoo heel klein is, maar laat dit thans in het midden. Voor een juiste taxatie van den nieuwen bouw is kennis van de plan nen noodig en die ontbreekt, maar als 73,000 moeten dienen als „ge deeltelijke" vergoeding van de kosten, dan is er een paleis te verwachten. Ik reken al het overblijvende hiervoor omdat we de mindere gebruikswaarde niét te zwaar moeten nemen. Als het magazijn in werkelijkheid minder go- schikt werd voor het doel, dan zou immers van verbouwen geen sprake zijn. En wat de eigenaar niet vermeldt Dat ziin perceel in waarde zal stij gen. Ik ben ten minste zoo naïef om te meenen, dat als de straat, waaraan een winkel ligt, van 5 op 12 meter ge bracht wordt, de gebouwen, die er aan liggen, méér waard worden. Had ik ongelijk, toen ik den man straks een oolijkerd noemde? De overvloed van concerten, waar door we hier bezocht worden, is merk baar aan bet minderen. De twee im- pressario's, die een verwoeden strijd voeren, worden verstandiger. In 10 dagen zijn 4 maal voorstellingen niet doorgegaan wegens plotselinge onge steldheid, d. w. z. omdat er geen en kele plaats besproken was en dat heeft gunstig gewerkt. Het neemt echter niet weg, dat we nog veel te genieten zullen krügen, waarvan het overhou den heusch geen straf is. Beide con currenten hebben n.lv liet Gebouw voor K. en W. voor hoopjes dagen ai- gehuurd tot Mei en laten ze op zoo'n avond niet wat spelen, dan moeten ze toch betalen. Goede krachten of ver- eenigingen zijn zelden vrij en het eenige middel om toch een voorstel ling te geven is, het doen optreden van kluchtspel-ensembles, vaudeville-troe pen, humoristengezelschappen, enz. Mogen die uitvoeringen eens zoo slecht bezocht worden, dat het voor den ondernemer voordeeliger is de zaalhuur te betalen, dan zoo'n troep te doen spelen I SINTRAM. Leger des Heils. Ons wordt verzocht het volgende te plaatsen Op 2 en 3 November (Dinsdag en Woensdag) zal vanwege de llaarlem- sche afdeeling van het Leger des Heils een collecte aan de huizen gehouden worden in gesloten bussen. Deze col lecte strekt tot tegemoetkoming van de financieel© lasten, welke de ko mende wintermaanden ongetwijfeld voor de Heilssoldaten medebrengen. Heel veel steun is in de afgeloopen ja ren verleend, en niet gaarne zouden do officieren en soldaten van het Le ger des Heils hun arbeid verminde ren of doen ophouden door gebrek aan de benoodigde financiën. Mag het Le ger des Heils op don steun van allen rekenen? Helpt dan door eon milde bijdrage, als de collectant bij u komt. Gemeenteraads-ver kiozing. Donderdagavond a. s. vergadert de afdeeling Haarlem van het Alg. Ned. Werklieden-Verbond. O. m. komt dan aan de orde het stellen van een can- didaat voor de aanstaande Gemeente- raads-verkiezing, ter voorziening in de vacature Gravesteln. VEILINGEN, gehouden ln het Verkoop lokaal „De Gouden Leeuw" te Haarlem, op Zaterdag 30 October 1909, des avonds na 5 uur. Na 1. Een gebouw waarin woirdt uitgeoefend een Chemische Wassche- rij en Ververij aan de Lange Poel laan, get. No. 21. J. J. Guldemond, f 2400, No. 2. Eon huis, erf en tuin aan de Teylerstraat, get. No. 38. P. A. Poppink, f 1820. No. 3. Een pakhuis en erve aan de Korte Margarethastr., get. No. 6. Uit de hand verkocht No. 4. Een burgerwoonhuis en erve met tuin aan de Z.z. van de Barend- sestraat, get. No. 58. Opgehouden 3480i No. 5. Een huis en erve met voor tuin aan den weg naar Velsesrend te Santpoort (gem. Velsen), get. No. 8. No. 6. Een idem naast het voor gaande, get No. 5. No. 5 en 6 gecombineerd, P. J. Har gen, 766. No. 7. Een in tweeën verdeeld pak huis en erve met twee afzonderlijk op gaande bovenwoningen aan de Z.z. van de Lange Hofstraat, get. No. 12 zwart en irood, en no. 1 zwart en rood aan de Korte Hofstraat. Frans Erdtsleck q.q., f 8090. No. 8. Een huis en eave met afzon derlijke opgaande bovenwoning aan de Berckheydestraat, get. No. 14 zw. en R. Opgehouden f 2805. No. 9. Een huis en erve met tuin aan de Z.z. van de Brouwersstraat, get. No. 98. J. van Velsen, f 1610. 10. Een heerenhuis en erve met poort en tuin aan den Kampersingel nabij den Kleinen Houtweg, get. No. 2. No. 11. Een perceel Bouwterrein, gelegen naast en grenzende aan het voorgaande perceel. No. 12. Een perceel tuingrond gele gen ten zuiden van de perceeien Nas. 10 en 1L No. 13. Een perceel tuingrond met daarop staande schuur, priëel en kip penhokken ten Zuiden van perceel No. 12. No. 10—13 gecombineerd, C. J. Cra mer q.q., f 21150. No. 14. Een perceel bouwterrein aan de O.z. van den Kleinen Houtweg en ten Zuiden van de Meester Joos- tenlaan. No .15. Een perceel bouwterrein ten zuiden grenzende aan perceel no. 14. No. 16. Het op de perceeien Nos. 14 en 15 bevindend woonhuis tot amo- tie. No. 14 en 16 gecombineerd Firma Van Groenewegen f9400. No. 17. Een huis en erf met tuintje, en schuurtje aan de Kolkstraat, get No. 4. D. van Zalen, f 2400. No. 18. Een pakhuis met afzonder lijk opgaande bovenwoning en erf aan den Burgwal, get No. 89 zw. en rood. No. 19. Een pakhuis en een loods met afzonderlijk opgaande bovenwo ningen en erven aan den Burgwal, get No. 91 zw. en rood en 93 R. No. 18 en 19 gecombineerd, J. A. Lucas f30,35. No. 20. Een heerenhuis met schuur en tuin aan de Dr. Leydsstraat te Schoten, get. No. 4. Opgehouden f 2980. No. 21. Een huis en erve met tuin, waarin gevestigd een stoomdrukkerij aan de N.z. van de Rozenstraat, get. N. 5. M. vanOmmercn q.q., f 6950. Vrije- en Orde-oefeningen. Haarlem, 30 Oct. Geëxamineerd 6 heeren en 6 dames. Geslaagd de dames C. J. Levenhuysen en A. C. Ivupfer, te Haarlem C. J. W. de Groot, te Am sterdam M. H. J. Schretlen, te Ber gen A. M. Gestman, te LeidenM. Niehus, te Bergen de heeren J. Sui ker en W. Tamis, te BeverwijkA, H. de Dreu, te Groote IJpoldcr B. van Elk, te 's-Graveland. Wtlhelminaveree niging. In de Zaterdag gehouden vergade ring der Wilhelminavereeniging, afd. Haarlem en Omstreken, werd Mr. C. W. Thöne tot secretaris benoemd. Hél bestuur is thans saam gesteld all volgtJhr. A. W. G. van Riemsdijk voorjltter, Mr C. W. ThOno. a scrotal ris. Mevr C. L S. Boissevain—Feit- Kamp, Mej. A. Dolleman, Me]. 1 I*, Enschedé, Mevr. W. Haitsma Muller. Baronesse van Sytzema, Dr. W. G. Huet, Dr. L. C. Kersbergen.. ALBERTS FRèRES. De gebroeders Alberts hadden Za. terdag weer voor een nieuw bioscoop^ repertoire gezorgd. Hun voorraad schijnt onuitputtelijk te zijn, en daar zij gaandeweg den smaak van het publiek hebben leeren kennen, worden boeiende en pakkende stukken geko zen. Wel is waar, was de zaal matig bezet, doch die er waren hebben ge noten. Een van de aardigste voorstel* lingen was zonder twijfel een reis langs den Bosphorus. De bezoekers werden daarin gevoerd langs plaat sen en zeeën, die zij misschien nooit van hun leven werkelijk zullen aan schouwen, en wellicht rees in het hart van de jongens en meisjes, waar uit het publiek grootendeels was saamgesteld, de wenseh, dat olies la ter nog eens in werkelijkheid te zien.. Altijd een dankbaar nummer, zoo'n stuk natuur uit verre landen, vooral wanneer er waterpartijen in voorko men Aan de avonturen van Buffalo Bill, den door roovers zeer gevrees de, die alleen met zijn nooit'falende buks, die onveiligmakers van afge legen streken op de hielen zit, kon den de Haarlemscho jongelui hun hart ophalen. De lachspieren werden danig a»n *t werk gezet door de voorstelling van een zonderling duel, waarin de heer schappen verliefd raken opeen wassen vrouwenbeeld in een coiffeurs. winkeL Zij gaan elkaar met kanon nen en andere vreeselijke moordwerk tuigen te lijf. schieten, steken, hak ken elkaar herhaaldelijk dood, om door de wonderlijke bioscoop-techniek steeds springlevend weer op te rijzen. Boeiend was zeer zeker de voorstel ling van „hotelratten", waarmee be doeld wordt dieven, die er hun werk van maken, om als keurig gekleede reizigers vermomd, in eerste klasse hotels hun slag te slaan. Men leest er meermalen van in de kranten, doch Zaterdag kon men een geroutineerde hoteldievegge, die een aan geldge brek lijdend jongmensch tot haar handlanger wist te maken, met chlooroformdoek etc. aan het werk zien, en kreeg men een duidelijk beeld van de handigheid dier indivi duen. Als extra-nuramer werd een stuk van de vliegwedstrijden te Parijs ver toond, wat natuurlijk, waar in ons land slechts enkelen zijn, die derge lijke demonstraties reeds in natura hebben bijgewoond, de olgemeeno aandacht trok. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht vragen op Tereohillend gebied, mlt» too* beantwoording vatbaar, ln t« aeaden b(J de Bedaotle van Haarlem'* Dagblad, Groote Houtstraat 58 Alle antwoorden worden geheel koiteioot gegeven en, voor sooreel mogel(jk ia, den daj na da Inzending Aanvragen, die niet volledig naam os woonplaats van den Inzender vermelden, wordt geen oandaohtgeeohouken. VRAAG. Bij wien moet ik sollicitee* ren ais wagenvoerder of conducteur aan de nieuwe electrische spoor. ANTWOORD. Wend u tot de direC- tie van de Holl. Electrische Spoor weg-maatschappij, Heerengracht, Am, sterdam. Doordat de becijfering van de kapi taalsvermeerdering van 9000, uit gezet gedurende 41 jaren tegen 5 pet* in ons vorig nummer onduidelijk is weergegeven door het zetmachine schrift, geven we haar nu nog eens: Het kapitaal zal na één jaar zijn X ffcOQÜ, na twee jaren ~X--- 1UÜ iUU^lüO X 9000 ot [ijSj' X (8000 en na <1 Die 41ste macht van 1.05 is te bere kenen met behulp van logarithmen. De log. van 1.05 is 0.02118930 en dus de logarithm© van de 41ste macht van 1.05 is 41 maal 0.0211893 is 0.S687G13. De logorithme-tafel nu wijst aan, dat deze laatste log. is de log. van het ge tal 7.391988* Eén gulden uitgezet te gen 5 procent interest op interest wordt dus na 41 jaren f 7.3919SS* en f 'JüOO derhalve 9000 maal f 7.39199, Is f 66527.91. RED. 16) door E. W. H o r n u n g. Ik kleedde mij haastig aan, ln de hoop samen te kunnen ontbijten. Ik tikte aan de deur naast de mijne, en toen ik geen antwoord kreeg, waagde ik het zelfs, met hetzelfde idéé bin nen te treden. Hij was er niet, ook niet in de kof fiekamer, evenmin in liet hotel. Ik voelde mij heel teleurgesteld en liep den heelen morgen troosteloos rond, vol verlangen naar mijn nieu wen vriend uitkijkend. Tegen den middag kwam hij in een cab aangere den, die hij voor het hotel liet wach ten. Alles is in orde riep hij op do hem eigen, hartelijke wijze uit. lk verzond eerst het telegram en in mijn club kreeg ik het antwoord. De kamers zijn vrij en ik zal •zorgen, dat Jane Braithwaite morgenavond alles voor u klaar heeft. Ik bedankte hem van ganscher harte. U schijnt haast te hebben 1 voegde ik er hij, toen ik hem de trap op volgde. Dat heb ik ook, zei hij. De trein vertrekt ai heel spoedig. Ik heb nog juist den tijd om mijn zaken hij elkaar te pakken. Dan zal ik de mijne ook ippak- ken, zei ik in een opwelling, en ik ga met u mee en mij vannacht in een of ander klein hoekje van de we reld opbergen. Hij bleef staan en keerde zich op de trap om. Dat moet u niet doen, zei hij, zij zouden nog niets in orde heb ben. Ik beschouw het als een voor recht om na te gaan, dat alles er zoo gezellig mogelijk uitziet als u aan komt, Ik kan u eenvoudig geen toe stemming geven, vandaag te komen, mijnheer Cole Hij glimlachte, maar ik zag, dat hij in ernst sprak en natuurlijk gaf lk toe. Heel goed, zei ik, dan moet ik mij tevreden stellen met u naar liet station te brengen. Tot mijn verbazing verdween de glimlach van zijn gelaat en maakte plaats voor een blos van onverholen ontstemdheid. Daardoor kwamen er besliste lijnen om mond en kaak, die ik tot nu toe nog niet had opge merkt. Dat moet u evenmin doen. zei hij kortaf. Ik zal iemand aan het station ontmoeten met wien ik voort durend over zaken moet spreken. Hij was naar zijn kamer gegaan en ik ging teleurgesteld terug naar de mijne toch verdiende ik lietwant ik had een gebrek aan smaak ge toond, waaraan ik mij nu nog wel eens schuldig gevoel. Om hem daar over geen ontstemdheid te toonen, volgde ik hem binnen vier of vijf mi nuten weer naar beneden. En ik werd beloond door zijn vroolijksten glim lach, toen hij mijn hand greep. Kom morgen met denzelfden trein, zei hij, terwijl hij station, lijn en uur noemde tenzij ik tele grafeer, zal alles in orde zijn en zal u verwacht worden. U kan er op vertrouwen, dat de kosten niet te hoog zullen zijn. Wat liet vlsschen betreft, ga stroomopwaarts rechts af als u .de heek over is en u zal een of twee goede vijvers vinden. Overmorgen moet ik waarschijnlijk naar Lancaster, maar ik kom u op zoeken zoodra ik terug ben. Met die woorden namen wij als de beste vrienden afscheid van elk'aar. Ik merkte op, dat ik een deelgenoot had in mijn verdriet over zijn verlies, in den huisknecht, die naast mij stond op de stoep, toen zijn rijtuig wegrolde. Mijnheer Rattry logeert hier ze ker altijd als hij in de atad komt zei ik. Neen, mijnheer, zei de man, in mijn tijd is hij hier nooit meer ge weest maar ik zou er niets tegen hebben, als hij hier weer kwam. En hij keek twee maal naar het geldstuk in zijn hand, voordat hij het met de grootste voldoening in zijn zak stak. Eenzaam als ik was en wenschte te zijn, geloof ik, dat ik nooit mijn een zaamheid zoozeer voelde als tijdens de vier-en-twintig uur, die verliepen tus sclien het vertrek van Rattray en dat van mijzelf. Zij schenen langer te worden als regendagen aan het zee strand, en de invloed was even druk kend. Zelden ben ik zoo ten einde raad geweest, wat ik doen zou en in die ledigheid gedroeg ik mij als een kind, nu eens wenschte ik mijn nieu wen vriend terug, dan weer mij zelf in den trein met mijn nieuwen vriend totdat ik mij schaamde over mijne kinderachtigheid. Nu ben ik er min der beschaamd over hij was in mijn duister leven gekomen als een lamp, en zijn heengaan maakte de duister nis intenser dan te voren. In mijn moedeloosheid begon ik het inbreken van dien nacht uit een an der oogpunt te beschouwen. Het was geen gewone diefstal, want wat had ik, dat het stelen waard was Het was het werk van mijn onzichtbare vijanden, die mij op straat volgden, zij alleen wisten waaromde dokter had dit zinsbegoocheling genoemd a» ik had mij zelf gedwongen het met den dokter eens te zijn maar in deze stemming kon ik mij zelf niet meer bedriegen. Ik herinnerde mij de voet stappen die ophielden als ik bleef staan het zich terugtrekken in drukbevolkte straten het meer op dringen op rustiger plekken. Waarom had ik nooit rondgekeken? Waarom Omdat ik het tot heden be schouwd liad als gewone nieuwsgie righeid omdat enkelen mij verveeld hadden, had ik mij voorgesteld, dat velen mij op de hielen zaten maar nu wist ik het ik wist het l Het wa ren er enkelen enkelen die mij haat ten, mij doodelijk haatten. Het denkbeeld maakte zich met zooveel kracht van mij meester, dat lik mij het hoofd met brak met rede nen en motloven. Zekere personen hadden het op mijn leven begrepen dat was voldoende voor mij. Over 1 algemeen was die gedachte prikkelend zij gaf nieuwe waarde aan het bestaan, en zij wekte eeniger- mate geestkracht ln mij op. Ik zou den kerel nog een kans ge ven voor ik de stad verliet. Zij zouden mij weer volgen cn ditmaal zou het een doel hebben. Gisternacht hadden zij een mes bij mij achtergelaten; van nacht zou ik een revolver voor hen klaar houden. Tot nu toe was ik sinds ik voet aan wal had gezet, ongewapend geweest, hetgeen, misschien, niets meer was dan mijn plicht als rustig burger. In de goudvelden echter had ik rnij een andere gewoonte eigen gemaakt, waarmee ik zeker niet zoo gemakke lijk gebroken zou liebben als niet alle vuurwapenen die ik ooit bezeten had, lagen te roesten en te rotten op den bodem van den Atlantischen Oceaanu Ik ging nu uit en kocht er mij een, zooals ik nooit bezeten had. De revolver was toen nog in zijn eerste jaren maar zij bestond toch en tegen den avond was ik eigenaar van de mooiste revolver, die in da» Stad Londen te krijgen was. Zij had maar vijf kamera, maar de loop was tien duijn lang, men moest er het slaghoedje opzeilen, het buskruit en de kogel er ieder apart in doen maar de laatstgenoemde zou een oli fant gedood hebben. De eikenhouten doos, die ik er bij kocht, staat op mijn lessenaar, ter wijl Lk schrijf en gesloten 2ou men denhen. dat hij nooit iets anders had bevat aan vruchtenmeslea Ik doe hem open en aan zie ik d« met groen baai gevoerde afdeelingen, een met een doos met slaghoedjes, blijkbaar nog yoI, een ander, die niet veel meer kogele kon bevatten en «en derde een kruithoorn, dien men rJJi niet veel lichter zou kunnen denken. Wordt vervolgd)-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5