Scoffs Emulsion Uit de Omstreken Binnenland Kecistszaken Vóór de geboorte van het Kind. sport ets Wedsfrijdéü letteren en KunsS DE PROTEST-VERGADERING IN ZAKE FERRER. Zondagmiddag waren In do grooto «aal der VereenigLng een 1100 perso nen, waaronder ook vrouwen en en kele kinderen. De eerste toehoorders kwamen al om hall twee en tegen twee 't oflicleelc aanvangsuur was de zaal geheel gevuld. Ook op do gaanderij zaten velen. Er werd druk gecolporteerd met anarchistische en anti-militaristische drukwerken, ook waren er portretten van Ferrer te koop. De tijd word gekort met het zingen van oenige vrijheidsliederen, o. a. de „Internationale." De leider der vergadering, de heer Nouveraz, heette namens 't Fertrer- oomité alle aanwezigen welkom. Daarna bracht hij hulde aan het be stuur der sociëteit Vereeniging, om dat het in de zaal de vrijheid van 't woord gehandhaafd heeft. Voorts besprak spreker t Ferrer blaadje van de Katholieke Sociale Ac tie en becritiseerde dit. Meegedeeld werd, dat het Feirer- comité aan de sociëteit een brief met strafport heeft ontvangen, waarin niets anders zat, dan een Ferrer- strooibiljet besmeerd met een niet te noemen stof. (Stemmen uit de vergadering: ,,bah"; ook klonk er gefluit). Ook werd door den voorzitter ge zegd, dat eenige vereenigingen sym pathie-betuigingen met deze betoo ging hadden gezonden. Hierna was het woord aan den eer eten spreker, den heer J. W. Smit. Deze ving aan met het te betreuren, dat de Ferre>r-betoogingen eerst in volle bracht gekomen zijn, na de te rechtstelling van Ferrer. Wanneer er lóó geprotesteerd was voor den dood, dan zou de Spaansche regee ring hem zeker losgelaten hebben. Maar het geval Ferrer staat niet al leen, in de Spaansche gevangenissen luchten nog 4000 arme slachtoffers, wien hetzelfde lot wacht, als Ferrer getroffen heeft. Als nu kwam spreker tot het geval- Ferrer. Hem kan niets anders ten las te gelegd worden, dan dat hij voor nieuwe denkbeelden streed. Hij zag het diepe verval van 't Spaansche volk, 70 van de menschen kan niet lezen en wilde moderne scholen stichten. Voor deze onderwijsquaestie kon men hem evenwel niet vervolgen. Neen er werd iets anders gezocht. Hij moest schuldig verklaard aan de re volutie. Hij was toen in Pariis en is naar Spanje gegaan om zich te verdedigen. Een verdediging is evenwel onmoge lijk geweest, Ferrer weird in hechtenis genomen en zonder een vormelijk pro ces vermoord. Ten slotte herinnerde spreker aan net jongste anti-militaristisch proces in Amsterdam, de Hoogerhuis-zaak en de Papendrechtsche strafzaak. Dit lijn alle rechtsverkrachtingen, die in ons eigen land voorkwamen, waarte gen ook krachtig geprotesteerd moet worden. De rede werd met applaus beloond. Er was gelegenheid tot debat Iemand op de gaanderij begon te spreken over de werkstaking van 1903. Wat hij bedoelde was niet te be grijpen. De voorzitter verzocht den spreker op 't podium te komen en alleen over de rede van den heer Smit te debat- teeren. Na een onder ons gesprek tus- schen deze twee zag de debater van het woord af. Tweede spreker was de heer J. A. Bergmeijer, di eallereerst zei, dat de Ferrer-zaak voor hem van beteekenis is om 't beginsel. Daarna weidde hij uit over de Mgxokkaansche politie der Spaansche regeering. In het belang der mijn- exploitatie werd de onrechtvaardige oorlog begonnen en de reservisten op geroepen, hoewel dit in strijd was met de bepalingen der Grondwet. Het proces-Ferrer noemde spreker een schijn-proces. Er mochten o.a. geen getuigen décharge gehoord Worden. Eerst hebben de burgerlijke pers en de partijen zich geuit tegen 't pro- ees-Ferrer. Toen de betoogingen te fel werden voor de kapitalisten, is er een draai genomen, 't Voorstel- Troelstra om een adres van deelne ming te zenden aan de dochters van Ferrer, is in do Tweede Kamer ver donkeremaand, evenais men in Span je met Ferrer deed. Ten slotte spoorde spreker aan, de arbeidsoreanisatie te versterken. De voorzitter stolde voor, een motie te zenden aan den Bisschop van Haar lem, waarin geprotesteerd wordt te gen den gerechtelijken moord op Fer rer. De voorzitterIs er iemand tegen deze motie? Eenige stemmen Niet tegen de mo tie, maar ik zie er het nut niet van in, om de motie aan den Bisschop te zen den. Wij staan veel hooger als we geen motie zenden 1 (Luid applaus). De voorzitter verklaarde t met dit «tandpunt eens te zijn. Hierna was het woord aan den heer B Reyndorp. Ook deze spreker critiseerde den gerechtelijken moord Ferrer was geen mau, die heil ver wachtte van het terrorisme. Hij was evenwel gevaarlijk voor de Spaansche regeerders, omdat hij streed voor *t yrije onderwijs. De ontwikkeling van het volk was streven van zijn geheele leven. De stem van Ferrer is tot zwijgen gebracht, maar zijn werk zal voortle ven. De redevoeringen werden herhaal delijk door applaus onderbroken. De voorzitter zei, dat er buiten min- «tens 300 menschen staan. Zii willen misschien een relletje uitlokken, maar gaat kalm uw weg. Nu niemand zich meer aanmeldde voor 't debat, werd de vergadering gesloten. De politie had voor mogelijke orde verstoringen maatregelen genomen. Aan den ingang van 't gebouw ston den vier agenten en een adjunct-in specteur en in de zaal waren drie in specteurs en vier agenten. Er hadden evenwel geen rustversto ringen plaats. Benoemd. Benoemd is tot onderwijzer aan de school van de Amsterdamsche School- vexeeniging, Heerengracht 471 te Am sterdam, de heer D. Loenen te Haar lem SCHOTEN. Electrische tram. In de onlangs gehouden vergade ring van de winlceliersvereeniging „Eendracht maakt Macht" werd het bestuur eemachtigd, zich met de H. IJ. S. M. in verbinding te stellen, ten einde pogingen aan te wenden om het Schoterkwartier in het aan te leg gen Electrische tramnet opgenomen te krijgen. Spoedig zal dat in den ge meenteraad ter sprake worden ge bracht. GOED AFGELOOPEN. Bij het vertrek van het mailstoom schip „Oranje" uit de nieuwe sluis te IJmuiden knapte een staaldraad af en sloeg één der talrijke toeschouwers tegen het hoofd. In bewusteloozen toe stand werd de getroffene in een sluis- woning gedragen, waar bleek, dat al leen uitwendige verwondingen ont staan waren. MONUMENT VAN HASSELT. Zaterdag werd op de algemeene begraafplaats te Zutphen het monu ment onthuld, geplaatst op het graf van wijlen den heer A. K. P. F. R. van Hasselt. Het is het werk van den Haarlemschen beeldhouwer Vreugde, waarvan wij reeds vroeger een be schrijving gaven. Behalve de leden der commissie, die het initiatief nam voor de hulde aan den ontslapene, waren velen op gekomen om de plechtigheid bij te wonen. De heer G. Sariemijn, voorzit ter der commissie, voerde bij de ont hulling het woord. Spreker zei o. a.: Toen wij ruim een jaar geleden van dezen doodenakker terugkeerden e n onze bloemen en kransen hadden ge legd op het graf van hem dien wij nooit vergeten zullen, gingen reeds dadelijk uit alle rangen van het per soneel stemmen op, dat er iets meer gedaan moest worden dan het strooi en van vergankelijke bloemen. De dTang hiertoe, voortspruitende uit den boezem van het personeel, uit alle oorden van het land, was zoo groot, zoo spontaan, dat enkele onzer meenden aan deze grootsche uiting leiding te mogen geven. Eene com missie, waarin vertegenwoordigd al le rangen van ambtenaren, beambten en werklieden der Maatschappij hier vertegenwoordigd, stelde zich samen en laat ik 't dankbaar erkennen deze had eene, wel veelomvattende, doch gemakkelijke taak. Van alle kanten stroomden de bij dragen toe en zoo kwamen wij tot het resultaat, dat er bijna 10.000 deelne mers kwamen, die een blijk van hul de, doch vooral ook van dankbaar heid wilden geven, aan de nagedach tenis van hem die met recht genoemd kan worden: een vader voor zijn per soneel. Van de talrijke ontwerpen door beeldhouwers ingezonden, kozen wij het monument dat wij u hier zullen aanbieden. Wij vermeenden dat dit monument de meeste uitdrukking gaf aan de hoofdeigenschappen van hem, wien deze hulde geldt, n.l. genialiteit, wils kracht, scheppingskracht en werk kracht. Spreker bracht hulde aan den ont werper van het monument en droeg het over aan de familie Van Has selt. De oudste zoon van den heer Van Hasselt dankte ook namens zijn moe der en verwanten met de verklaring, dat 't geschenk door de familie gaar ne wordt aanvaard. BRIEVENBUS-DIEFSTALLEN. We lezen in de Tel.: De heeren dieven te Amsterdam schijnen het tegenwoordig op de par ticuliere brievenbussen gemunt te hebben. Reeds tweemaal maakten wij mel ding van een brutalen aanslag op zulk een bus, waarbij een niet onaan zienlijk bedrag gestolen werd. Deze gevallen schijnen echter niet alleen te staan. Althans, herhaaldelijk is in den laatsten tijd door beambten van den particulieren nachtveiligheids dienst geconstateerd, dat pogingen waren aangewend om brieven te ste len uit de bussen, welke aan de huis deuren zijn aangebracht. Daartoe hadden de dieven het klep je van de bus opgelicht, om daarna met een houtje of ijzertjo do brieven er uit te visschen, natuurlijk in de hoop, stukken van waarde te bemach tigen. Als de beambte van den nachtveillg- heidsdienst een onderzoek instelde, bleek vaak het houtje of ijzertje nog in de bus te steken. Onwillekeurig rijst de vraag, of de bussen, welke thans aan de wonin gen in gebruik lijn, wel voldoende veiligheid bieden voor de daarin ge worpen stukken en brieven. DE MOORD TE SURHUIZUM, Do verdachten van den moord op vrouw Hoekstra, Bauke Oldenburger en Andries van der Veen, werden zwaar geboeid te Leeuwarden ge bracht. Beiden zijn ze van Harkema- Opeinde afkomstig. Van der Veen heeft, na confrontatie met de verslagene aan de justitie be kend. Hij was toen erg zenuwachtig. Oldenburger vertrok, toen hij bij het lijk stond, geen spiertje van zijn ge laat. Toen hij hoorde, dat Van der Veen bad bekend, zeide hij tegen de zen, dat hij (v. d. Veen) het alleen ge daan had. SPEELBANK TE MAASTRICHT. Men meldt uit Maastricht: Heden werd de instructie gesloten tegen zekere Parser, Hanssens en Duchateau, vermoedelijke bestuursle den der club internationale de bien- faisance, in het jaar 1905 gevestigd in de bovenlokalen van het Grand-Hotel de l'Empereur, al waai- gelegenheid gegeven weird tot spelen, en vooral het roulette-spel veel gebezigd werd. In Januari 1906 deed de justitie een goed geslaagden inval en werden bo vengenoemde personen geverbaliseerd Dit is dus bijna vier jaren geleden. IN DEN JENEVER GESTIKT. Te Wageningen werd achter de schuur van het Lencesneer gevonden het lijk van den photograaf R. Waar schijnlijk is hij in den jenever gestikt. HET ONTSLAG VAN DEN BURGE MEESTER VAN AMSTERDAM. Naai- vernomen wordt, zijn, naar aanleiding van het besluit van burge meester Van Leeuwen om heen te gaan, in middenstandskringen daar ter stede, besprekingen gevoerd over de mogelijkheid, om den burgemees ter alsnog op zijn besluit te doen te rugkomen. In de Dinsdag a. s. te houden vergadering der Algemeene Winkeliersvereeniging zal de ontslag aanvrage van den burgemeester aan de orde worden gesteld. TEGENBEZOEK. Deze maand zal de voorzitter van *t Hudson-Fulton-Committee, generaal Woodford, met zijn echtgenoote, ons land bezoeken, mede om persoonlijk dank te brengen voor de wijze, waar op Nederland zich te Ne\v-York heeft laten vertegenwoordigen. Kers es Schooi NED. HERV. KERK. Bedankt voor het beroep te Donker broek (toez.) door den heer E. W. ten Oever, cand. te Assen. BELANGRIJK ARREST. Het Gerechtshof te Amsterdam wees een belangrijk arrest. Het was hier, als er door de ge meentelijke belasting beslag gelegd moest worden op de goederen van een commensaal, gewoonte zooveel beslag te leggen op de goederen van den eigenaar, omdat de wet het recht geeft de goederen, die zich op den bodem van den belastingschuldige be vinden, aan te spreken, en men be weerde dat er geen onderscheid be stond tusschen den bodem van den belastingschuldige en den bodem van den huiseigenaar. De sinds jaren gevolgde jurispru dentie steunde die opvatting. En ook de Rechtbank te Amsterdam week j daarvan niet af, toen eenige huiseige naren opnieuw opkwamen tegen het op hun goederen gelegde beslag. Het Hof echter heeft nu uitgemaakt dat de goederen van de huiseigenaren niet in beslag genomen mogen wor den, als er voor belastingschuld van den commensaal in beslag genomen moet worden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. Om de krachten der Moeder te steunen, den geest op te wekken en zeker te zyn van den voorspoedigen groei van het kind, gebruike men gedurende eenigen tyd vóór en na de crisis Scott's Emulsion. Scott's Emul sion zal U niet tegenstaan, noch Uwe maag van streek brengen. Éénmaal den proef genomen, zult ge in die perioden nooit weer zonder Scott's Emulsion willen zyn. De echte wordt uitsluitend bereid door Scott Bowne Ltd., Londen, Engeland, wier naam en fabrieks merk (de Visscher met de Visch) op elke ver pakking voorkomt. By alle Apothekers en Drogisten. VOETBAL. Westelijk XI - Oostelijk XI 3-3 Het is niet dan met eenige schroom valligheid, dat ik de pen in den inkt doop, om de Oost—West-ontmoeting te „verslaan". En geen wonder! Wan neer ik mij de uitgebreide en van- zooveel-technische-kennis-getuigende verslagen van mijn voorganger voor den geest roep, wanneer ik mij her inner, over welk een uiterst bekwame sportpen hij beschikte, dan weet ik niet, of ik hem, vooral in den eersten tijd, voldoende zal kunnen vervan gen. Alleen zal mij dat x e k e r niet mogelijk zijn. Slechts wanneer ik op de welwillendheid mag rekenen \an club-beeturen en sportmenschen, wier inlichtingen en aanwijzingen ik «teeds zoo noodig xal hebben, kan ik dit seizoen met een gerust hart tege moet zien. Dat die welwillendheid mij niet ontbreken zal, ik hoop en ge loof het. En hiermede in zee I Als we even vóór tweeën op het mooie, droge Haarlem-veld komen, dat zijw superioriteit boven 't R.A.P.- veld zoo schitterend bewezen heeft, zien -we, dat er al heel wat voetbal- enthousiasten langs de lijntjes staan. Waaien doet liet ook gelukkig niet vee), zoodat de spelers er niet veel last van zullen hebben. Nauwelijks zijn we een pas of twintig het terrein op gewandeld, of we hoeren de treur mare, dat Welcker en Snethlage, on ze internationale pracht-wing, niet spelen. Wie doen er dan in hun plaats mee Dat schijnt niemand precies te weten. De namen van alle eerste-klas- spelers doen zoowat de rondte. Ten slotte loopen we Alb. Haak tegen het lijf (dit figuurlijk op te vatten), die ons mededeelt, dat invallers zijn Pa trick Miller en de H. B. S.-speler „Twaantje" van Renterghem. Van Duynhoven, die al evenmin gearri veerd is, wordt vervangen door Kam meijer, van 't Amsterdamsche Ajax. Het Oosten daarentegen is „au grand complet", en hun kansen zijn aanmerkelijk gestegen. Kwartier over tweeën stellen zich onder de beproefde leiding van scheidsrechter H. J. Groothoff de vol gende elftallen op W e s t e 1 ij k XI Beeuwkes, Heyting, Otten, Pop, De Korver, Alb. Haak, Patrick Miller, v. Renterghem, Lut- jens, Francken, Kammeijer. O o s t e 1 ij k XI Bueters, F. Pluim, Geul, Münch, Nordbeck, v. Heek, v. Laar, Holterman ten Hove Kelderman, Wijlhuizen, Ledeboer. Eerst speelt het Westen met wind mee. Een vlug spel ontwikkelt zich dadelijk van beide zijden, een spel vol trucjes en handigheidjes, waarbij de bal nu eens naar de W est-, dan weer naar de Oosthelft verhuist. Het echte vuur zit er nog niet in, „terrein-ver kennen" blijft de eerste minuten hoofdzaak. Plots komt het Westen e\en met een vaart opzetten, Kam meijer zet voor en Lutjens trapt den bal kalm langs Ledeboer (10). Groot gejuich stijgt op, het Westen heeft de leiding I „Dat dacht ik wel en „Heb ik het je niet gezegd 1" hoor je van aiie kanten, waaruit blijkt, dat voorspellende geesten 't wit-blau- we elftal den zege voorzegd hebben. De Korver is enorm. Wat een speler is Sparta's captain toch Overal zie je 'm, voor, achter, in 't midden, steeds is hij bij den bal. Patrick, als invaller, houdt zich uitstekend, zijn goede voorzetten en tactisch spel wekken ieders bewondering. Met „Twaantje" is het anders gesteld. Die doet nu en dan of hij nog nooit een „stuk leer met lucht er in" voor de voeten gehad heeft. In deze periode verknoeit hij het goede oenterspel van Mannus Francken jammerlijk. Ineens krijgen we dan een door braak van 't Oosten Münch schiet, uiaar Beeuwkes redt schitterend en onbegrijpelijk. Even hierna komt het tot een samentreffen van Mannus Francken en Kelderman, waartegen de bal niet bestand blijkt met een harden knal springt hij uiteen. Geen twee minuten later doen de rood-wit-blauw-zwarten een gevaarlij ke attaque, waartegen D. F. C.'s kee per, na nog eens zijn heiligdom onge rept gehouden te hebben, 't afleggen moet, daar Geul met een hard kalm schot een doelpunt voor de gasten maakt (1—1). Dan is er twintig minuten ge speeld. De Westelijken beginnen weer vol moed. Kammeijer, die vrijwel voldoet, geeft een prachtigen voorzet, ieder waant een doelpunt reeds zeker, som migen juichen al, maar Van Renter ghem trapt er royaal over heen. Wijl huizen is er als de kippen bij en liet leder verhuist weer naar de andere helft. Toch zijn de Westelijken in deze periode iets sterker, maar voorloopig zien zij er geen kans toe, hun over wicht in doelpunten uit te drukken. Op een gegeven oogenhlik geelt Pa trick Milier een harde kei, maar Le deboer redt prachtig. Even later schiet Kammeijer van de wing, maar alweer treedt Ledeboer reddend op. Intusschen zijn Patrick Miller en Van Renterghem van plaats verwis seld, wat nu juist geen verbetering blijkt. Toch schijnt „Twaantje" als uiterst wel iets beter. Als het dicht naar rust loopt, komt de nationaal-gekleurde voorhoede weer opzetten en Beeuwkes, die meer van die buitennissigheden heeft, loopt bij het wegwerken van een bal ge vaarlijk-ver uit doel. Een schot v©n de rechterwing snelt op de leege goal aan, maar nog juist weet Pop zijn hoofd onder het „bruine monster" te zetten en zoo een zeker doelpunt te voorkomen. ieder denkt reeds, dat de stand tot half-ume 1—1 blijven zal, ais plotse ling Geul uit een mooi stukje center- spel no. 2 langs Beeuwkes weet te ja gen. (2—1). 't Oosten leidt De Westen-supporters zien elkaar benepen aan die uit het Oosten jui chen. Edoch, het is een korte vreugde. Een halve minuut vóór rust maakt Patrick Milier voor zijn elftal het tweede punt. Het enthousiasme, dat Al gestegen is, wordt dadelijk hierop afgebroken door Groothoff's fluitspel, dat de rust aankondigt. Zeker over den afloop, die zoo ge makkelijk te voorspellen leek, is nie mand meer. Het Oosten heeft zich tegen 't Westen ten volle opgewassen getoond. Als 't straks eens de baas bleek te zijn De wind is vrijwel gaan liggen, zoodat de Oosterlingen daar aan niet veel meer als helper heb ben. Wanneer opnieuw begonnen is, moet Beeuwkes al dadelijk handelend optreden, wat hij dan ook naar be- h oor en doet. Toch is zijn wegwerken min of meer gevaarlijk en aan zijn buitengewoon geluk is het te danken, dat zijn net voorloopig schoon blijft. Van geluk kan ook Ledeboer spre ken, MannuB schiet keihard tegen de bovenlat, als hij allen reeds gepas seerd is. Een oogenhlik later her haalt hij dit zelfde spelletje. Kort na het begin scoort het Westen tweemaal achtereen, maar.... het zijn beide off- side-goals, dus niet geldig. Toch is het Westen een heelen tijd lang veel sterker en aan den keeper voornamelijk is het to danken» dat het Oostersch doel niet doorboord werd. Een viertal corners loopen op niets uit, een hoekschop aan de over zijde wordt met even weinig succes genomen. Het loopt al naar tijd. Zou 't 2—2 blijven? Vijf minuten voor het einde lost Patrick een geweldig hard schot, dat Ledeboer er tot aller verwonde ring uit houdt. Een oogenhlik latei- kogelt Lutjens tegen den paal. Nog twee minuten. Het publiek brult om een goaltjo. Van alle zijden klinken aannioedigingskreten. En 't komtMaar van onverwachte zijde. Münch passeert na goed opbrengen van de geheele voorhoede, Heyting en jaagt dan kalm het leder langs den uitloopenden Beeuwkes in 't net der Westerlingen (3—2). ,,'t Oosten heeft gewonnen, 't Oosten hoeft gewonnen hoor je aJMrwegen. Niet alzoo, denkt Lutjens, en met een mooi laag schot maakt hij een kwart minuut vóór tijd den derden goal voor het Westelijk elftal. Het publiek is een oogenhlik ver stomd dan barst een geweldig ge juich los, dat nauw is verstomd, of Groothof! blaast tijd. Geen van beide partijen heeft den zege kunnen wegdragen. Of dit gelijke spel zuiver de verhou ding weergeeft We wagen het te betwijfelen. Een 43 uitslag voor het Westen zou o. i. een betere verhou ding geweest zijn. Maar in ieder ge val hebben de Oosterlingen kranig „espeeld. Alle spelers voldeden daar vrij goed, met Ledeboer, Geul en Van Laar ais de besten. Wat de Westerlingen aangaatDe Korver was allen weit überlegen, evenwel dienen ook genoemd te wor den Beeuwkes, die goed werk ver richtte, Lutjens, Patrick Miller, Man nus Francken, Alb. Haak, Otten en Heyting. Van Renterghem voldeed in 't geiieel niet. Zou ie misschien z'n jour niet gehad hebben Pop was ook niet bijzonder, Van Gogh is hem stukken de baas. Deze laatste komt voor een Nederlandsch elftal zeker heel wat eerder in aanmerking dan ie eerste. DE NEDERLANDSCHE VOETBAL BOND. De Nederlandsehe Voetbalbond her denkt zijn 20-jarig bestaan. In een der zalen van Américan- Hotel te Amsterdam waren Zaterdag avond uit alle oorden des lands de feestelingen samengestroomd, ouden en jongen. De zaal was smaakvol en gezellig versierd met overvloedig groen en de kleurige vaandels der vereenigingen. Deputaties van een groot aantal organisaties op het gebied der sport kwamen het bestuur op deze receptie de hand drukken. De voorzitter der feestcommissie, de heer L. J. Wijnands, sprak een harte lijk welkom tot voorzitter en bestuurs leden, eere-leden, afgevaardigden van bevriende bonden en toegetreden ver eenigingen en andere belangstellen den. De Bond, zei spreker, heeft alle reden om feest te vieren, want zijn bloei stemt tot tevredenheid. Hulde bracht spreker aan den eere-voorzit ter, den lieer W. J. H. Muiier, die het gezonde voetbalspel hier te lande in troduceerde. Hij speelde zelf voetbal, gaf leiding aan zijn club, de nog be staande H. F. C., en was de eerste, die zich ook bezighield met de theorie. Toen zijn bezigheden hem naar Indië riepen, wist hij ook da ai* het voetbal spel ingang te doen vinden. Spreker eindigde met een „three cheers voor den Nederlandschen Voetbalbond", dat geestdriftig werd beantwoord. De heer W. J. H. Muiier, eere-voor- zitter van den Bond, trad op als feest redenaar. Deze verdeelde de voetbal geschiedenis in een prae-historisch, een middel-eeuwsch en een nieuwer tijdperk. De jaren van 1879 tot het ontstaan van den Bond in 1889 rekent spreker tot de eerste periode, en her innert er aan, dat hij met eenige an dere jongelui van den Haarlemschen burgemeester Jordeus permissie kreeg om in den Koekamp te voetballen. Aanvankelijk speelde men rugby, doch do ouderlijke zuinigheid deed dit truien verslindende spel in den ban. Bij een verblijf in Engeland had spreker association leeren kennen en waardeeren boven rugby, en in den winter van '83 op '84 werd te Haarlem association gespeeld. Van 1880 tot '86 werd voetbal gespeeld zonder wed strijden, en toch genoten de spelers zeer van het spel, hetgeen de jongeren van thans zeker moeilijk zullen kun nen begrijpen. Eerst in 1886 had cLe eerste ontmoeting plaats met een an dere club, do Amsterdanisclie Sport club. Sport, die geheel uit Engelschen bestond, en de Haarlemmers wisten fatsoenlijk te sneven met 53. De tweede wedstrijd had op bom ijs plaats in het Vondelpark. In 1886 trok spre ker met zijn Haarlemmers naar Den Haag en toen bleek, dat de spelregels niet „gelijk gestemd" waren. Bespre kingen werden gevoerd over éénheid van reglementen, die leidden tot vor ming van één leidend lichaam. Het aantal clubs begon reeds toe te ne men in '84 werd opgericht Rotter- damsch Concordia, in '86 het Haag se he Olympia, Go Ahead, Excelsior te Haarlem, Gelria te Nijmegen, de Apeldoornsche F. C., V. V. V. te Am sterdam. Sport sliep zachtjes in, en uit Progress, Run en Amstels C. C. ontpopte zich R. A. P. Na eenige vruchtelooze pogingen om te komen tot een algemeene orga nisatie werd 8 December de N. V. en Athlet. Bond officieel opgericht, waaraan de heeren Burkens, Wein- thai, Drooglever Fortuijn, Bijstra en Harthoorn medewerkten. Vervolgens treedt spreker In een zeer breed overzicht van de sport in het algemeen. Dat sport wel eens tot overdrijving lijdt, zal spreker niet tegenspreken. Laten wij samenwer ken, zegt hij, tot bestrijding en beteu geling van dit kwaad, dat door een commissie voor schoolvoetbal reeds in studLie is genomen. Daar is niets slechts, aldus eindigt spreker, in dat verlangen naa.r bui ten, in dat blijmoedig opzien tot de eindeloos blauwe luchten, de longen, open, de borst breed uitgezet, verheer lijkt zich gevoelen In de vrije natuur, en in blijheid en schoonheid zich geven aan het vreugdevol spel. Opdal jonge mensehen gevormd worden iu ons vaderland, met helderen oogop slag, trouw en simpel van hart, groot van gemoed, beschikkend over een prachtig physiek, toegerust voor ver standelijke ontwikkeling, moedig het hen wachtende leven binnentredend Dat leere het spel. Moge het deu Bond gegeven zijn, daartoe bij te dragen. Deze rede werd meermalen door applaus en gejuich onderbroken. Daarna sprak namens do zilveren- voetbalcommissie de heer Musley, die den Bond een krans en hartelijkon gelukwensch bood. Daarna bood de heer Engelbens namens eereleden het bestuur een voorzittershamer. De heer Isbrücker sprak en boou bloemstukken namens den Nederland schen Bond v. Lich. Opv. Vervolgens overhandigden achter eenvolgens met 'n toepasselijk woord kransen of bloemstukken de afge vaardigden van de Oostelijke 1ste clubs, de Rott. Voetbalbond, de Am sterdamsche Bond van Lichamelijke Opvoeding, de H. F. C., de A. N. W. B., de Ned. Athletiek Unie, R. A. P., Volharding, Frisia, D. F. C., H. 13. S., Sparta, U. V. V., Ajax, A. F. C. en V. V. A., Velocitas, Concordia en Ro- bur et Velocitas. Voorts werd melding gemaakt van een schrijven van den heer C. J. Be geer te Utrecht, die den Bond een vaandelschild aanbiedt. Nog waren vertegenwoordigd de N. W. B., de Ned. Lawntennisbond, de Ned. Hockey- en Bandy Bond, het Ned. Gymnastiekverbond, de Nederl. Korfbalbond, de Ned. Zwembond, de Ned. Amateur Schermbond, en was er een zee van telegrammen en brieven ingekomen, o. a. van den Deenschen Voetbalbond, de Union beige, den Ned. Schaatsenrijdersbon d en den Engelschen scheidsrechter Howcroft. Ten slotte nam de voorzitter van den jubileerenden Bond het woord, die den ouderen spelers aanried, de jongeren onder den duim te houden, en er toe mede te werken, dat ze hun studie niet ter wille van de sport verwaarloozen. Een gezellig smoking concert be sloot den avond, waarbij de secreta ris-penningmeester zich deed kennen als solo-zanger, en luide werd toege juicht, en de komiek Dumas eenige voordrachten ten beste gaf. Het viel den feestvierenden Zondag niet bijzonder mee niet naar Oud- Roosenburorh te kunnen trekken, wes halve velon maar tram of trein naar Haarlem namen, om tenminste van een Oost-West-strijd op 't Haarlem- veld te profiteeren. De feesten werden des avonds be sloten met een feestmaaltijd, waar aan 62 gasten deelnamen. Ónder de aanzittenden waren vertegenwoordi gers van den Nederlandschen korf balbond, de Nederlandsehe Athletiek Unie, den Nederlandschen Wieler bond, den Nederlandschen Hockey- Bandy- en Cricketbond, de zilveren Voetbalcommissie enz. De voorzitter opende de tafel met een welkomstwoord aan do genoodig- den en stelde daarop een dronk in op H. M. de Koningin, waarna de aan wezigen het volkslied zongen. Tele grafisch werd de Koningin vqn deze hulde kennis gegeven. Verschillende sprekers voerden hier na het woord. Mr. P. Droogleever Fortuijn, eere lid en oud-bestuurslid, wijdde eenige waardeerende woorden aan den bondsvoorzitter, den heer J. Warner, die nu al zooveel jaren aan het hoofd van den N. V. B. staat en 't voorne- men te kennen gegeven heeft eens 't bijltje er bij te willen neerleggen. Spreker eindigde met den wensch, dat de N. V. B. steeds zal groeien en bloei en en niet alleen een lichaam zijn zal, dat zich de ontwikkeling van 't wed strijdwezen tot taak stelt, doch ook wil werken tot heil van het Neder landsehe volk. Daarop voerden andere sprekers het woord, waaronder Jhr. J Feith, Joh. B. van Zuijlen en de bekende scheidsrechter H. A. Tromp, die hulde bracht aan de echtgenoote van den bondsvoorzitter, als de eer ste voetbalvrouw in Nederland. De heer mr. F. L. Kleijn brak een lans voor het professionalisme, maar de aanwezigen gaven blijk de denk beelden van dezen spreker allerminst te huldigen. Op de wedstrijden na mag dit sport- feest wel geslaagd heeten. HET HERSTELLEN VAN SCHIL DERIJEN. Onze stadgenoot, de heer Joh. Kar stens Jzn., heeft hierover een boekje uitgegeven, waarin ook eenige clichés zijn opgenomen naar schilderijen, door hem gerestaureerd. De schrijver deelt een en ander me de over het herstellen van schilderij en, wat hier te lande eerst in do laatste 10-tallen jaren met vrucht be oefend wordt. Menigeen zal niet kun nen begrijpen, dat oude doeken nog zoodanig gerestaureerd kunnen wor den, dat zij in gloed en frischheid wed ijveren met stukken van modern© meesters. Dit komt, doordat het vuil, dat men dikwijls op oude stukken waarneemt, zich slechts op het vernis bevond, en door een vaardige hand met het vernis is verwijderd, waarna eeD nieuw laagje helder vernis is aange bracht, waardoor zich allerlei partij en en kleuren aan ons oog voordoen, te voren niet waarneembaar. Is do verf zelf aangetast dan moet de res taurateur met de grootste omzichtig heid als bijwerker optreden. Verras sende resultaten werden verkregen; stukjes, als waardeloos beschouwd, kwamen dikwijls met geringe kos ten onder de hand des restaurateurs vandaan als keurige meesterstukjes. In het boekje komen zeer waardee rende verklaringen voor van den heer A. Ie Comte, directeur van het Rijksmuseum te Delft en den heer C. J. Gonnet, lid van de commissie van toezicht op het Stedelijk Museum al hier, over schilderijen door den heer Karstens gerestaureerd.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6