Weerbericht ibermoraeterstaod KEIJSER'S ff°en<>nmagaztln Sport en Wedstrijden Koloniën Kerk en Schoof letteren en KimsS Kort Nieuws. Gemengd Nïetiws Burgerlijke Stand Amsteniamsclie Beurs. Telegrammen ffiarkteieims INGEZONDEN MEDEDEELINGEN VAN HEI KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 2 Nov. 1909. Hoogste barometerstand 709.2 ro.M. te Horta (Azoren)laagste 753.4 m.M. te Dodo (Westkust van Noorwegen). Verwachting tot den avond van 3 November Wind veranderlijke wind,! Gesteldheid van de lucht, meest nevelig, waarschijnlijk droog weer. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 767 m.M. te Haarlem. Dinsdag 8 November Hoogste gisteren 2 uur F. 63 Laagste hedennacht F. 43 Hoogste heden tot 12 uur F. 48 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regeL y 82 Lange Voeretraa) over. In '98 gaf hij 'bovenbedoeld be- ivel weder over en repatrieerde, om in Let einde van dit jaar hier te lande [weder te worden ingedeeld hij het reg. gren. en jagers, met bestemming Om belast te worden met het bevel over het bij mobilisatie op te richten Üepöt-bataljon (7 Jan. '99). Dec. '99 overgeplaatst naar den generalen Btaf, werd bij aangewezen als hoofd yan de lie afdeeling van het Departe ment van Oorlog. In December 1900 bevorderd tot luit.-kolonel en be noemd tot commandant van het 5e regiment infanterie, evenwel met de bepaling, dat hij tot 1 Juli '03 als ge detacheerd van zijn korps in zijn functie bij het Dep. van Oorlog zou worden gehandhaafd. Den len Mei *06 benoemd tot generaal-majoor, commandant der le divisie infanterie, wérd hij 16 Mei d. a. v. aangewezen ,tot waarnemend gouverneur der re sidentie, tot hij nu 1 October als op volger van generaal Van Ermel Sche ler de functie van gouverneur der re sidentie aanvaardde. Generaal De Meester is ridder in de orde van den Nederlnndschen Leuw, ridder der Luxemburgsche or de van de Eikekroon, ridder der Da- uebrogorde, commandeur der Orde van het Zwaard, hem door Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen ge schonken, terwijl hem mede hot on- derscheidingsteeken, ingesteld voor langdurigen Nederlandschen dienst ais officier, is toegekend. OM DEN NEDERLANDSCHEN VOETBALBEKER. Zooals wij reeds meldden, wordt £ondag de eerste ronde om dezen be ker gespoeld. Deelnemende Haarlem- sclie clubs zijn E. D. O. I tegen Hercules te Ensche dé op het veld aan den Schoterweg. Scheidsrechter is de heer A. J. Bronlc- horst te Rotterdam. E. D. O. II tegen V. V. A. II op het Amsterdamsche terrein. Scheidsrech ter de heer W. Teeuwen Jr. Te Utrecht speelt Haarlem II legen Hercules II, onder leiding van den heer D. Schutte. II. F. C. II bindt ten slotte den strijd aan tegen V. M. C. te Den Ilaag. Bij deze ontmoeting scheidsrechtert de heer H. Verbeek. HAARLEMSCHE VOETBALBOND. 2e Klasse: Klein Haarlem IIII. F. C. IV, terrein afgekeurel. WEDSTRIJD TE IIOORN. Een spannende match, zooals wel licht nog nooit te Hoorn werd ge speeld, gaf Zondag te zien de wed strijd tusschen de Gibsons, een Haar- lemsche combinatie, en de Sport-Hol land ia combinatie. Het terrein was in uitstekende conditie, het weer liet niets to wenschen, en de spelers moch ten zich verheugen in de belangstel ling van een zeer talrijk publiek. De verhouding was echter als die van den reus tot den dwerg. De Gibsons waren veel sterker, alhoewel Sport- lioilondia haar beste krachten in het veld had gebracht. De uitlag was 5—4 in het voordeel der Gibsons. De scheidsrechter was de heer Strauch. DE VLEERMUIZEN IN DEN IIAAG. Do Vleermuizen, een combinatie van spelers uit allerlei vereenigingen, speelden Zondag in Den Haag tegen een II. B. S.-combinatie. De H. B. S.'ers wonnen met 4—0. Als prijs voor de winners was een mand Bor- schilletjes uitgeloofd. BRUSSEL—LONDEN. Gisteren werd op 't Racing-lerrein te Brussel bovenstaande interessante ontmoeting gespeeld, door een zeer talrijk publiek bijgewoond. Even vóór drie uur komen de beide Hftallen in 't veld, die als volgt sa mengesteld zijn Londen doel, Guy Watson achter hoede, A. Peacok en T. Ralston mid denlinie, Mc. Whirter, C. Rance en E. Oileyvoorhoede, W. Melrush, W. Steer, V. Woodward, J. Russei en A. Grant. Brussel doel, M. Feyeachterhoe de, E. Poelmans en L. Jouxmidden, Theunen, G. van den Eynde en C. Mattholvoorhoede, L. van Hegge, G. Iïebden, Le Clercq, P. Goossens en A. Wr right. Als scheidsrechter fungeert de heer C. J. Groothoff uit Amsterdam. Al dadelijk treden de Engelschon aanvallend op en 't duurt niet lang of Feye krijgt een hard schot van Wood ward te stoppen. Er wordt vlug ge speeldnu eens is do bal bij 't eene, dan weer bij 't andere doel. Na 15 mi nuten weet. Woodward het, Belgische doel te doorboren, liet spel wordt met vuur voortgezet, maar de beide verde digingen blijken solide en met 1—0 voor Londen wordt gedraaid. De tweede helft begmt met een klei ne meerderheid voor de Belgen, maar Peacok slaat alle aanvallen af. Na 'n kwartier weet Steer uit een doelwor- steling 't twee.de punt voor Londen te maken. In dezen stand komt, ondanks hard werken der Brusselaren, geen verandering meer. Bij de Belgen waren Poelmans, v. d. Eynde en Hebden de bestende En- gelsche sterren waren Woodward, Rance en Peacok. NIEUW-GUINEA-EXPEDITIE. De „Java-Bode" van 1 October meldt. Blijkens een gisteren van Thursday- Island ontvangen telegram is de we tenschappelijke expeditie naar Zuid- Nieuw-Guinea, onder leiding van den beer mr. H. A. Lorentz, behouden ontscheept op Bivak-eiland (Noord rivier) en is het bivakschip „Arend" bij dat eiland verankerd. Het blad teekent hierbij aan (Bivak-eiland ligt aan cfe Noord O e t o e mboe w e-r 1 v i er bij de samen vloeiing met de Dumas-rivier. Van hier uit beginnen de eigenlijke moei lijkheden voor de reizigers, die, ver moedelijk eerst per stoombarkas, mis schien later per prauw door dajaks geroeid, den bovenloop van den stroom zoo ver mogelijk zullen opva ren. Hoogerop liggen nog de vroegere kampen, Van Weels kamp, Sabang en Alkmaar. Na Alkmaar komt men in het gebergte). RAMP TE LOEMADJANG. Door de hoofdcommissie, te Batavia gevormd voor het innen van gelden tot steun van de slachtoffers van de ramp te Loemadjang, werd een circu laire gericht lot de ingezetenen van Nederl.-Indïë, waarin het volgende voorkomt „Aanvankelijk werden de verhalen over den omvang van de ramp over dreven geacht, daar in de zenuwover spanning van de eerste dagen niet voldoende onderscheid kon worden gemaakt tusschen de werkelijkheid en opgesmukte voorstellingen. Na onderzoek ter plaatse is evenwel gebleken, dat de werkelijke directe schade zeker op minstens f200,000 is te stellen, de indirecte nadeelen nog builen beschouwing gelaten. Niet al leen de iniandsche bevolking, maar ook vreemde Oosterlingen en Euro peanen hebben door deze ramp groote geldelijke verliezen geleden, voor me nigeen 1,e groot om die zonder hulp weder le boven te komen." DE PLANNEN VAN CHRISTOFFEL. Een dor correspondenten van het „Bat. Nbld." in Nederland schrijft Naar men in Nederland beweert, is het een geenszins uitgemaakte zaak, dat de kapitein H. Christoffel na om- nekomst van zijn verlof naar Indie zal terugkeeren. In elk geval zal men, nu hij gehuwd is, iu de toekomst niet zooveel diensten meer van hem kun nen hebben als vroeger, toen bij jong gezel was en onbepaalden tijd en on ophoudelijk naar de rimboe kon wor den gezonden. Aan den anderen kant maken de zeer bijzondere omstandigheden, waaronder hij tot dusver, los van eenigerlei ranglijst, tot eiken rang promotie heeft gemaakt, den kranigen woudlooper als compagniescomman dant in een garnizoen minder op zijn plaats, terwijl wanneer hij blijft door dienen, de hoofdofficiersrang, al was het alleen maar om zijn verleden, hem nooit zal mogen ontgaan. In de couloirs van het Ministerie van Koloniën wordt daarom bepraat dat, wanneer in de toekomst geen op drachten in liet beleende genre weer kunnen worden gegeven, of wel de huwelijkenstaat van den lield zich daartegen verzet, het beste zal zijn, om hem in een der buitenbezittingen civiel gezaghebber van een belangrij ke streek te maken en hem daartoe zoo noodig, in 's lands burgerlijken dienst te doen overgaan. HULDEBLIJK AAN GOUVERNEUR DE JONG VAN BEEK EN DONK. Er heeft zich te Curagao een com missie gevormd met het doel aan jhr. J. O. de Jong van Beek en Donk, afge treden Gouverneur van Curagao, bij zijn vertrek uit de Kolonie een stoffe lijk blijk van achting aan te bieden. Voor het aan te bieden geschenk is de keuze gevallen op een portret in olieverf van jhr. De Jong en echtge- noole. Het voornemen bestaat de ver vaardiging op te dragen aan een Ne derlandschen kunstschilder. REDE VAN PROF. VAN RIJNBERK. Maandagmiddag aanvaardde dr. G. van Rijnberk het hoogleeraairs- ambl aan de Universiteit van Amster dam, met het uitspreken eener rede: Over het Begrip „Leven." GEBRANDSCHILDERDE KERK GLAZEN. In tegenwoordigheid van verschei dene leden der familie Stoop, van den burgemeester, voorzitter en secreta xis van kerkvoogden en de heeren mr. S. van Gijn en S. M. II. v. Gijn, be nevens den vervaardiger en don ont werper de heeren Schouten en Veld huis, had in de Groote Kerk te Dord recht de overdracht plaats van de prachtige glazen, welke de heeren F. i Stoop, J. A. Stoop (Dordrecht), F. C. Stoop te Bylflet en X Stoop Jr. te Bloemendaal, aan die kerk hebben geschonken. Het eerste raam vertoont den St. Elisobethsvloed (1421), 't tweede den kerkbrand van 1457 en het verdere de verlossing van Dordrecht in 1880. IIET BEETHOVEN-HUIS. Het Vad. verneemt, dat hot te New castle gevormd comité voor Het Beet hoven-Huls, het plan heeft om in De- oember een tweede voordracht te 'doen houden en den heer Willem Hut- schiénruyter hiertoe uit te noodigen. Daaraan zou dan een reeks voor tbrachten. in de voornaamste steden van Engeland verbonden worden. OOK AL NAAR INDIë I Volgens een mededeeliug in de „De- li Crt," zou mevrouw Caroline van Dommelen, thans aan het gezelschap van den heer Roy aards verbonden, voornemens zijn het volgend jaar met een gezelschapje naar Indië te vertrekken, tot het geven van tooneel- en cabaretvoorstellingen. EEN FRANS HALS VERKOCHT. Uit Londen wordt bericht, dat het beroemde schilderij van Frans Hals en zijne familie (plus 'n kleinen ne gerjongen), dat tot dusver het eigen dom was van kolonel Warde van W es terham, en o.a. op de laatste ten toonstelling van oude meesters in Burlington-house alleroogen tot zich trok, dezer dagen voor 80.000 pond sterling verkocht is aan de firma Du- veen, te Parijs, in wier schilderijen collectie het thans waarschijnlijk inaar tijdelijk vertoeft. Sinds 1759 was het groote doek, dat uit 's mees ters besten tijd stamt, in het bezit van do Warde-familie. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN.. „Jeugd" heeft deze maand weer een zeer mooi nummer. Het bevat o. a. In een auto de wereld rond, door Mauk. Een geheim, kluchtspel in drie bedrijven, door M. E. v. d. Velde Pijnappel. Vreemd en Eigen. Londensche jongens en hun wérk. Het hout en zijn geschiedenis. Verder de gewone rubrieken. De bijlage is een reproductie van een landschap van Gorter. De Revue der Sporten bevat In ver band met het a_s. 20-ja/rig feest van den N. V. B. een aantal fraaie foto's van verschillende bestuursleden, van de voornaamste voetballers, van ver schillende tropheeën van den bond met bijgaand artikel. Verder vele fo to's van biljart-, korfbal- en andere wedstrijden. Voorts een artikel over het ringsteken en een uitvoerige be schrijving van de „Kromhout", een zeewaardig motorjacht. De Hollandsche Revue: Het laatste nummer bevat als flrontisplce de beel tenis van den heer J. T. Cremer, ge delegeerde der Ned. Vereorviging bij de Hudson-Fultonfeesten to New-York In de rubriek „Wereldgeschiedenis" wordt behandeld de Ferxer-zaak, de Marokkaansche kwestie, en de poli tieke toestand in verschillende lanrlen van Europa. Als belangrijke onder werpen worden gegeven: Lantaarnplaatjes, met een aantal bijzonder mooie afdrukken, de Utrechtsche Zendingsveireeniging en de Arnhemsche inrichting voor Oog4' lijders. Als karakterschets wordt de heer J. II. de Waal Malefijt, nieuw benoemd Minister van Koloniën be sproken. „Op Dwaalwegen" door Henri Dekking, wordt als „Het boek van de maand behandeld." Verder de gewone rubrieken. De Auto: Waarom rooken sommige motoren? Uit de practijk van den au tomobilist. De wedstrijd voor imdus- trieele voertuigen. Particuliere cor respondentie uit Amerika. Een vrien delijk verzoek aan de leden der Ned. Automobiel-Club. Uit Indië. Uit Enge land. Een Auto-Taxi-brief. Motorwiel- rijden: Nieuws uit Engeland. Verder de gewone rubrieken. Het Leven. Het juist verschenen nummer van Het Leven (No. 44, van 29 October 1909) bevat de volgende ge illustreerde artikelen en foto's: Een artikel met foto's, naar aanleiding van P. H. Hugenholtz Jr.'s heengaan; Het nieuwe algemeen bestuur van de vereeniging tegen de kwakzalverij; Mevrouw Alida LobmanLutkeinan; 1-Iet muzikale leven in Amsterdam, door Jan Feith (met vele foto's); Me vrouw Christine Poolman's 40-jarig jubileum (met portret); Een plechtig heid op den doodenakketi'; Am sterdam zooals het was en zooals liet is; Een merkwaardige oude Amster damsche „kast" en verder de gewone rubrieken. De bijlage geeft een reproductie van een schilderij van J. II. van Mas tenbroek: „Bij de stad". Eigen Haard Weerzien, door Certi Fines. Nederland vóór honderd ja ren, door Generaal Wiipperman. Het interessante Kerkje van Hall, door Fr. J. van Uildriks. „Onze vloot", als gastvrouw op 's Rijks werf, door Gos. de Voogt. De salon des Variétés le Amsterdam, door J. II. R. Vorschei- denheid Het geheim dor dierentem mers. De concessie voor het Suez- lcanaal. Verbetering. FeuilletonGi deons strijd, naar het Ehgelsch. Bij voegsel Het stoffelijk overschot van een Oranje-Prinses. Tentoonstelling van schilderwerken van Gouwe, Ham mers en Westerman. Personalia, enz., alles met afbeeldingen. Do New-Yorksche milliairdairs heb ben hun eigeu schouwburg gesticht te Sixty-Second Street. Aandeelhouders ontvangen geen rente van hun geld, doch hebben recht op hun vaste plaat sen. De schouwburg, verzekert men, is zoo grootsch als er eenige in de Engelsch-sprekende landen bestaat. Men wil er een soort nationaal thea ter in zien. Ongeveer een derde van het repertoire, zoo leest men In het prospectus, zal uit klassieke werken bestaan, de rest van het speelplan wordt door werken van den dag in genomen. Het luchtschip Z III is uit de drij vende loods op hel meer van ICon- stans voorgoed naar een loods op den vasten grond in het Riedlepark te Firiedrichshafen overgebracht. De Zeppelin-luchtschepen hebben ge toond, dat zij evengoed op do aarde kunnen opstijgen en landen en do oude loods op het Meer kan nu vei lig afgebroken worden. De senator Sol y Ortega heeft de Spaansche regeering verzocht de doodvonnissen, die de krijgsraad te Barcelona heeft geveld na de berech ting van Ferrer, niet te bekrachtigen. De regeerlng heeft geantwoord, dat zij had gelast, dat er geen doodvon nis zou worden voltrokken, voordat zij, na onderzoek van de stukken, haar goedkeuring daaraan zou heli- ben gehecht. Een millioen dollar heeft John Rockefeller beschikbaar gesteld voor de uitroeiing van den haakworm, die in de Zuidelijke staten van de Ame- rikaansche republiek epidemisch voor komt bij de varkens en ook somwijlen zijn parasitisch bestaan voert in de ingewanden van den mensch. Het verzoek om gratie van Renard, veroordeeld als moordenaar van den gewezen wisselagent Rémy, is afge wezen. In het district Meurs, bij Dussel- dorp, zijn 16 kinderen door kinder verlamming aangetast en vier over leden. De „Geld." vertelt Zij kwam uit Duitschland naar Gennep. Bij het passeeren der gren zen vroegen de rijksambtenaren „Niets aan te geven, vrouwtje?" „Jawel, heeren, een klein pakje 1 Anders niets." „Nou, gaat dan maar door, hoor Rrrrr... klinkt het opeens I De vrouw grijpt achter haar rokken vast en roept „Schei uit, blding Ze had namelijk een wekker ge smokkeld, die juist afliep onderwijl de visitatie plaats vond. EEN MODERNE BLAUWBAARD. Een dag of wat geleden hebben wij melding gemaakt van zekeren Mül- ler of Gerhardt, die te Brooklyn was in hechtenis genomen, wegens moord, gepleegd op een of meer vrouwen. Het lijk van een dier ongelukkigen was op een afgelegen plek op Long Island ge vonden en herkend, hetgeen leidde tot de opsporing en aanhouding van den moordenaar. Müiler bekende toen, nog andere vrouwen te hebben uit den weg geruimd, die hij eerst had getrouwd om zich van haar bezittingen meester te maken. In de Amerikaansche bladen vindt men over dit even geheimzinnige als griezelige geval nog het volgende Miiller wist zijn slachtoffers >n het net te krijgen door middel van huwe lijksadvertenties. Hij heeft reeds be kend in 1896 te Worcester in Mas sachusetts een boer, diens vrouw en een 16-jarige dochter te hebben omge bracht. Muller heeft beloofd, een vol ledige bekentenis te zullen afleggen, indien de justitie hem garandeert, dat hij niet zal worden terdoodveroor- deeld. Maar dat is onmogelijk. Het is reeds gebleken, dat Müiler huwelijksadvertenties plaatste onder de namen„Schaferlein", „Link", „Riser", „Gerhardt" en „Freund- lich". In een twist met de vrouw met wie hij leefde en ook getrouwd was toen hij werd gearresteerd, moet Mul ler o. a. het volgende hebben ver klaard „Ik heb zeven vrouwen ge trouwd en ze allen vermoord. Jij gaat er ook aan, als je niet zwijgt Deze vrouw, die twee jaar geleden met Müiler, die zich toen Gerhardt noemde, gehuwd was, heeft aan de po litie meegedeeld, dat de man getracht had, haar op een eenzame plek te wurgen, dicht bij de plaats, waar het lijk van een der andere slachtoffers werd gevonden. Zij had n.l. geweigerd hem haar spaarpenningen af te staan. Sindsdien was Müller-Gerhardt er op blijven aandringen, dat zij met hem in de bosschen zou gaan wande len. Maar zij durfde niet, uit vrees, dat bij haar zou vermoorden. Een maand geleden werd Müiler vaak gezien in gezelschap van twee vrouwen beiden zijn verdwenen. In 1906 'trouwde Müiler onder een ande ren naam met een juffrouw Katz. Drie dagen later stierf zij onder verdachte omstandigheden. In 1907 trouwde hij met een meisje uit Brooklyn, Anna Link, die in Februari 1908 verdween. Even vóór den moord op Anna Mul ler, welke heeft geleid tot ontmaske ring van den dader, huwde hij een juffrouw Kathe Lanz, die ook verdwe nen is. Al deze slachtoffers waren Duitschc vrouwen. In 1896 werd Muller tot 9 jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens ver duistering van de spaarduitjes van zekere Lena Wessner, wie hij trouw belofte had gedaan. REUTER-HERDENKING. Men meldt aan „De N- Ct." Zooals bekend is, herdenkt men 7 November 1910 in Duitschland den lOOsten geboortedag van Frits Reu ter. In Duitschland heeft men een comité opgericht, aan het hoofd waarvan staan de beide grootherto gen van Mecklenburg. Een monu ment, ontworpen door prof. W. Wandsohneider, zal worden uitge voerd en op 12 Juli 1911 op de Staveu- h-acer Markt worden onthuld. Hier te lande heeft men, in overleg met het Duitsche comité, pogingen aangewend, om een Nederlandsch Reuter-comité op te richten, teneinde van onze belangstelling in deze Reu- ter-herdenking te doen blijken. Bin nen eenige weken zal het voorloopig comité zich tot eenige bekende be langstellenden richten, ten einde in de bladen iederen belangstellende tot deelneming uit te noodigen. Van de meerdere of mindere deelneming zal de wijze van herdenking hier te. lande afhangen. 700.000 MARK VERDUISTERD. Een kasbearnbte van de „Mitteldeut- scher Kredilbank" te Frankfort pleeg de door het valschelijk namaken der handteekeuingen van particuliere klanten der Bank verduisteringen tot een gezamenlijk bedrag van 700.000 mark. De dader is in hechtenis genomen. DE ONTEVREDEN EX-SULTAN. Te Konstantinopel loopt het gerucht dat de afgezette Sultan van Turkije, Abdoel I-Iamid, den grootvizier heeft verzocht hem een andere verblijf plaats aan te wijzen, daar hij en zijn gezin het klimaat te Saloniki niet kunnen verdiragen. Het liefst zou hij, volgens zijn eigen verklaring, te Konstantinopel wo nen. Verder heeft hij ©r op aangedron gen, dat er zou worden gezorgd voor de opvoeding van zijn zoons, die thans in onwetendheid opgroeien en bovendien heeft hij medegedeeld, dat de som van 1000 Tp., die zijn maan de! ij ksch inkomen uitmaken, maar waarvan nog een gedeelte te Kon stantinopel wordt Ingehouden, niet voldoende is voor het onderhoud van hem en zijn gezin. ZAAK-STEINHEIL. Weder doet zich een liefhebber voor een reisje naar de hoofdstad voor. Andrieux Michel, In September ver oordeeld tot levenslangen dwangar beid, heeft aan den president van het assisenhof, dat binnenkort de zaak SteLnheil moet berechten, geschre ven, dat hij de onvindbare rossige vrouw kent, die aan den moord heeft deelgenomen. Deze vrouw, verzekert hij, is een vroegere vriendin van hem, Marie Mundling, die voor Stein- heil als model zat. ZEPPELIN'S POOL-EXPEDITIE. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat Zeppelin In onderhandeling is over een terrein te Skagen. Dit terrein is tegen den wind beschermd. Zeppelin hoeft Skagen gekozen als terrein voor de Noordpool-expeditie, daar het een vuurtoren, een semaphore en een seinhuis bezit, vanwaar inlichtingen betreffende den wind kunnen worden geseind. HAARLEM. BEVALLEN: 1 Nov. E. de WidLasschuit z. 30 Oc tober M. M. E. Neelis—Timmer z. 1 Nov. A. KuijkVolkers z. E. Prin sen—Buurman z. A. Jordaan—Hage- bout z. OVERLEDEN: 1 Nov.: C. Veeger, 64 jaar, Aelberts- bergstraat. Openingskoersen van 2 Nov. 1909, LABOUCHERE OYENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. STAATSFONDSENMARKT: 2 1/2 Certific. N.W.S. 76 15/16, 3 1/2 Cextific. N.W.S. 90 7/8, Rus sen 1909 92 3/4. Z. AMERIK. STAATSFONDSEN: C. Peru 9 15/16—10, Pref. Peru 38 1/8. TABAKSAANDEELEN: Bindjey 101 1/4, Dcli Mij. 463, Nieuwe Asahan 77, Rotterdam Deli 305, Senembah 440. PETROLEUM-AANDEELEN. Ko ninklijke Petr. 450, Moeara En-im 187 1/2, Sumatra Palembang 162 3/4. MIJNAANDEELEN. Great Cobar 127 1/2. DE AMERIKAANSCHE MARKT opende vest. Atchison Topeka 123, Denver 47 7/8, Erie 33 7/8, Kansas 44—70 5/8, Missou ri 47 1/2, Rock Island 40 5/8, Southern Rails 311/2, Union Pacific 201 1/2, Wabash 20 3/4, Steel 90 3/8, Carren 75 3/8, C. Mar ine's 7 1/8, 23. VERKIEZINGEN TE LONDEN. LONDEN, 2 Nov. Uit de lot half één des nachts bekend geworden uitslagen van de gemeentelijke verkiezingen te Londen blijkt, dat in 28 wijken de winsten der partijen ongeveer over eenkomen met haar verliezen, zoodat de conservatieven de groote .-meerder heid behouden, die zij drie jaren ga- leden verkregen. DE NEGUS VAN ABESSYNIë STERVENDE. ADDIS ABEBA, 1 Nov. Menelik ligt op het uiterste. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Almelo. II. A. Nolbers, caféhouder te Enschedé. Rechter-commissaris mr. C. W. Star Busmann, curator mr. A. ter Weele. Vernietigd sF. de Vries, verver en winkelier te Zevenhuizen Geëindigd A. Buma, boekhandelaar te Amster dam. H. M. H. Th. T. van Embden, zon der beroep te Lobith. A. Rademaker, weduwe Hartman, en van de nalatenschap E. Hartman te Amsterdam, PURMERËND, 2 Nov, 1909. Kaas. Aanvoer 128 stapels kleine, f 30 per 50 kg. Boter. Aanvoer 1274 kg., prijs f 1.50 a 1.60, gemiddeld 1.55 per kg. Vee. 839 Runderen, waaronder zijn 677 vette, 13 stieren. 32 paarden, 50 a 200. 166 vette kalveren, 0.65 a 0.85 pea* kilo gr. 193 nuchtere dito, f 10 a/25 per stuk. 394 vette varkens, 48 en 52 cent por kilogr. 39 magere dito, f 16 a 28 per stuk. 348 biggen, 5 a 9 per stuk. 5458 schapen en lammeren. 1000 zak peren, 1.25 a f 4 p. zak. 655 zak appelen, 1.50 a f 2.50 per zak. 470 ganzen, 3 a 4. Eieren. Kip- f 6.50 a f 7.50 per 100 stuks. Vette koeieu prijshoudend, han del stug, 0.52 a 0.68 per kg. Gelden koeien prijshoudend, han del stug, 110 a f 150 per stuk. Melkkoeien prijshoudend, handel stug, 120 a 230 per stuk. Nuchtere kalveren prijshoudend, handel matig. Vette varkens prijshoudend, han del vlug. Magere varkens en biggen prijs houdend, handel stug. Vette schapen prijshoudend, han del matig, f 18 a 26. Overhouders prijshoudend, handel matig, f 12 a 19. Van ingezonden at-nlcken, gopIaotBt of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegevo Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. ARME TERINGLIJDERS. Ons beroep op welwillende mede werking is niet te vergeefs geweest. De verwachting is verre overtrof fen. Op a.s. Woensdag zal de collecte voor zoover ons reeds bussen ver strekt werden, beginnen. Wij bevelen met het oog op het goede doel, die wekelijksche collecte en de kinderen collectanten in de wel willendheid van een ieder aan. En zoo begint het werk, in de hoop op zegen van Boven. DE VEREENIGING DOOR KLEINTJES GROOT. Bloemendaal, 2 Nov. 1909. HET HAARLEMSCHE MUSEUM. (Een droom). Ik droomde... een sc-hoonen droom! De Hooge Raad had, overeenkom stig de conclusie van zijn Procureur- Generaal de Vereeniging tot instand houding van de verzameling van oude kunst bevoegd verklaard tot het ver richten van burgerrechtelijke hande lingen en haai' was alzoo het legaat Druvesteyn (ik meen ten bedrage van f 500.000) ten deel gevallen. De ver dienstelijke en gelukkige Vereeniging had zich gehaast een som van een paar ton gouds aan ons gemeentebe stuur aari te bieden, ten einde het in staat te stellen een Museurngebouw te stichten in het voormalige Florapark. In dat park, groot, grootsch en doodsch, waar vr-oeger iedereen langs liep, was thans een monumentaal ge bouw verrezen, met het front naar den Wagenweg, ver genoeg daarvan verwijderd orn daarvóór 't beeld van Frans Hals te plaatsen; een gebouw onder deskundige leiding gebouwd en ingericht voor zijn doel, zonder ee nige belendingen, dus brandvrij, met aan alle zijden eene goede belichting, centrale verwarming, een lokaal voor eventueele exposities, een veu'gader- lokaal voor de Commissie van Toe zicht, tevens bureau voor den Direc teur. Vóór liet gebouw om het standbeeld, langs de zijden en daarachter, met behoud van de bestaande boompartij en, een smaakvolle aanleg van hees ter- en bloemperken. Daar zag ik, op een bankje gezeten, de vreemdelingen met hunne Baede kers opgaan naar dien tempel der kunst, ja zelfs Haarlemmers gingen naar het Museum, kosteloos voor ie der opengesteld. Van het plan om het oude Burger weeshuis, gelegen tusschen twee ste gen, met omliggend-en huizenbouw, zo-odat van den aairdigen gevel van Lieven de Keij niets zou zijn te zien, in te richten tot museum, was gan- schelijk afgezien. Men had afgelaten van het getob om van dat ongeschikte gebouw, na het grootendeels te hebben afgebro ken, met groote kosten een Museum te maken en het voor andere behoef ten bestemd, zooals voo.r Stads- Ar menhuis, scholen of dergelijke. Het park heette nu Frans IlaLspairk en was een gezochte wandel- en rust plaats geworden. Het vroegere Frans Halsplein, met zijn fontein en eenige fraaie bloem perken daaromheen, was tot Flora plein herdoopt. Nu waren onze kunstschatten vei lig bewaard en het Museurngebouw in het Frans Halspaxk was een sie raad en een nieuwe attractie voor Haarlem geworden. Toen ontwaakte ik... en vond mij zittende in het Florapark, eenzaam en verlaten, in den kille najaars- damp van dat uitgestrekte weideveld. Mocht do 5e December (St. Nico- laasdag) de dag voor de uitspraak van den T-Ioogen Raad bepaald, de voor de Vereeniging zoozeer ge wen sch te beslissing brengen en daar na haar hart neigen om mede te wer ken tot do verwezenlijking van mijö schoouen drooml TRESKQ 31 Oct. 1909.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2