Baïtenlandsch Overzicht Uit de IMistrekeü Rubriek voor Vragen Binnenland stelden, succes, ook In in kunnen zij hun man er misschien doorhalen. Daar is mr. Van Deventer met Thom. son in herstemming en al is de kans voor den laatste de grootste, in de Indische wijk zitten nog wel stem men voor een Indo-specialiteit, al heeft de raad gelukkig niets met de koloniën te maken. Het fulmtoeeren van Thomson tegen de z.g. leger- quaestie in Atjeh zou hem wel eens een aardig aantal kiezers kunnen kosten. SINTRAM. HET onderwerp van den dag is natuurlijk nog en zal het de eerste lagen ook wel blijven de rechts- laak tegen MADAME STEINHEIL, Onder buitengewone belangstelling van het Parijsche publiek is de behan deling der zaak gisteren weer ver volgd. Ook nu is men nog niet verder gekomen, dan het verhoor der be klaagde, welk verhoor al weer weinig resul'aat had. Met een rijken woor denvloed en theater-achtige gemaakt heid, heeft madame op de verschillen de vragen van den president ant woord gegeven, of.... er handig om heen gepraatBij alles hield ze haar onschuld volwel twintig maal ver zekerde ze. dat aan haar handen geen bloed kleeft. Ze werd daarbij zóó op gewonden, dat de zitting een half uurtje geschorst moest worden, om haar weer op verhaal te laten ko men. Teekenend voor 't verhoor is, dat de officier van justitie in een opwellin, van toorn tegen beklaagde zei je liegt al weer, 't zijn alle leugens van Je De zitting begon gisteren met een verklaring van den president, dat de jongeman, die zich Woensdag had aangemeld als medeplichtig aan den moord, in instructie al dadelijk door de mand gevallen was, en bekende, dat hij niets met de zaak had uit te staan, en alleen zich zelf beschul digd had, om.... madame Stelnheil eens te zien Het verhaal van de vrouweuklee- ding en de roodharige pruik was dus geheel verzonnen I Zoo iets kan men van een 17-jarigen tooneelspeler met cwakke zinnen verwachten I.... to deze dagen raken wel andere menschen hun hoofd een beetje kwijt Daar zijn o. a. verslaggevers, die van de zitting een allerzonderlingst ver slag geven. Ze erkennen, dat hun sympathie bij de beklaagde is, roe men haar mooi voorkomen, haar zil ver-reine stem Vergeet men, dat deze vrouw be schuldigd wordt van een allergruwe lijkst misdrijf, haar man en moe der vermoord te hebben Denemarken heeft EEN ANDER SCHANDAAL-PROCES, namelijk dat van den oneerlijken mi nister Alberti, die millioenen stal. Daardoor wordt de Deenscbe politiek nog steeds beïnvloed. De Deensche minister-president heeft gezegd, dat hij het als den plicht der regeering beschouwt, in de zaak- Alberti tot een zuivering te koinen, '.maai- hij wil het initiatief aan den Folkethiug overlaten. Hij zegt daar over Reinere en zuiverder politieke toe standen aunuen in Denemarken eerst ouLstaun, als de gebeele zaak-Alberti opgeruimd is. Hierin moet met groote energie en zonder aanzien des per- soons opgetreden worden. Dat een aanklacht tegen Alberti en de minis ters, die aan de misdaden van den oud-minister van justitie medeplich tig zijn, bij den Rigsret, het siaats- geiechtshof, moet worden ingediend, is waarschijnlijk. Die aanklacht moet gescheiden blijven van de tegen Al berti loopende aanklacht voor de cri- mineele rechtbank. De aanklacht bij den Rigsret moet worden ingediend volgens art. 14 der Deenscbe grondwetdit artikel be paalt, dat ministers, die zich schul dig maken aan misdrijven in hun ambt, voor het staatsgerechtshof moe ten terecht staan. De aanklacht kan worden ingediend door den Koning, of door den Folkething. De aanklacht moet zoowel gericht zijn tegen Alberti als tegen den oud- minister Christensen. Daar echter de koning in den afgeloopen zomer den heer ChrLstensen nogmaals tot minis ter heeft benoemd, en gemeend heeft dien minister te moeten dekken tegen de overbrengers van het protest adres, kan men van den koning niet venvachten of verlangen, dat hij een aanklacht tegen Alberti c. s. bij den Rigsret zal indienen. De klacht moet dus komen van den Folkething. Een commissie van vijftien afge vaardigden moet, na grondige studie der akten in de zaak-Alberti, haar advies geven over de vraag, of die aanklacht moet wórden ingediend. Dan kan de Folkething er zelfstandig over beslissen. De aanklacht wordt ingediend, als de enkelvoudige meer derheid zich daarvoor uitspreekt. l>e behandeling der zaak voor den Rigsret moet volkomen openbaar zijn. De rechtbank zal worden samenge steld uit leden van de hoogste recht bank te Kopenhagen, en van den Landsthing. De openbare aanklager wordt aangewezen door den Folke thing. Uit Rusland komt een bericht, dat van veel belang is. Daarin wordt na melijk verzekerd, dat de Russische minister van Justitie voornemens is, voorstellen te doen, om uit het wet boek van strafrecht de paragraaf te schrappen, dat 't recht geeft gevaar lijke en politieke misdadigers naar Siborie te verbannen. Volhardt de Excellentie bij dit plan en keurt de Duema en de Tsaar het goed, dan zullen ar GEEN BANNELINGEN MEER NAAR SIBERIë gezonden worden. Het is te mooi om te geloovon Eindelijk een einde ge maakt aan deze barbaarsche bestraf fing, die alleen in do middeleeuwen thuis behoorde. Hot gevolg van zoo'n reorganisatie zal zijn, dat het aantal gevangenissen in Rusland moet worden vermeer derd. Ook daarvoor heeft de minister al plannen klaar. Maar, alleen met plannen doet men niet veel 1 Dat is nu weer bewaarheid in de AANSTOKERS DER MUITERIJ IN GRIEKENLAND. Luitenant Typaldos en enkele col lega's hadden zulke flinke plannen gemaakt, doch alles is op niets uitge- loopen. Hun aanhangers zijn afgeval len en nu zitten Typaldos en zijn makkers eenzaam in de gevangenis, te wachten op het vonnis van den krijgsraad. Een troost voor de wach tenden is, dat op deze muiterij i Griekenland niet de doodstraf staat. Do Grieksche minister van marine heeft de muitorszaak onderzocht vorklaarde nu aan een journalist, dat de muiterij een onzinnige daad van eenige jonge, eerzuchtige officieren was. De onderofficieren waren volko men onbekend met de bedoelingen van do aanstichters van do muiterij. Typaldos had het doen voorkomen, alsof er enkel sprake was van een eenvoudig protest van de officieren tegen de regeering. Op de vraag, of al de officieren, die aan de muiterij haddon deelgenomen, uit vrijen wil gehandeld haddon, ant woordde de minister Vrijdag 1.1. waren in het arsenaal op Salamis 18 officieren bijeen, die goedschiks of kwaadschiks de bevelen van Typaldos moesten opvolgen. Ik herhaal het, de manschappen geloofden in hun over spannen geestdrift aan oen algomeene beweging van leger en marinetroe pen. Toen zij zagen, dat de kanonnen van hun schepen op de pantsersche pen gericht werden, kwamen zij verzet, maar werden door Typaldos geterroriseerd. De minister verzekerde ten slotte, dat cl© discipline op hechte basis her steld was. Nu worden er ook eenige bijzonder heden gemeld, over de VLUCHT DER MUITENDE OFFICIEREN. Nadat de gendarmes in Tanagra (tien uur ten noorden van Athene) voetstappen gevonden hadden, die duidelijk van die der boeren to on derscheiden waren, volgden zij dit spoor. Ze zagen nu brokken biscuits gebroken flesschen en kwamen ten slotte aan eon schuur, waarin de vluchtelingen zoo vast sliepen, dat de gendarmes de geweren op hen kon den richten, vóór zij hen uit hun slaap wekten. De militair© arts Zumos riep den gendarmes too „Wij geven ons over, schiet ons niet dood. Wij zijn officieren I" Na hun arrestatie verklaarden de officieren, dat zij reeds tot het besluit gekomen waren, zich over te geven, maar dat zij geen gelegenheid had den gehad, dit den minister te tele- grafeeren. Zij deelden vorder mede, dat ook Typaldos voornemens was, zich over te geven. De gevangenen verzekerden, dat zij geen rebelion waren en do kruisers niet hadden aangevallen. Er waren slechts twee blinde schoten afgevuurd om de schepen, die de regeering trouw waren gebleven, van een aanval op het arsenaal af te houden. 't Wordt dus nu voorgesteld als een spelletje Of het inderdaad zoo on schuldig is geweest Gisteren heeft men onder do Tele grammen kunnen lezen, dat het En- gelsche Lagerhuis do begrooting heeft aangenomen. Nu is hot wachten op het Hooger- huis. Ook is er nog oen ander Incident in den STRIJD TUSSCHEN 'T HOOGER- EN LAGERHUIS te melden. Het Lagerhuis heeft name lijk een lersche landwet aangenomen, die niet naar den zin der Hoogerhuis- heeren is. Daarom hebben do Lords 24 artikelen van het ontwerp ge schrapt, 13 geheel en al gewijzigd en 13 nieuwe artikelen ingevoegd. Nu is de veranderde wet weer in 't Lagerhuis in behandeling gebracht. Terecht zei do heer Birrell, eersto- secnetaris van Ierland, dat de wet nu niet meer de wet is, die 't Lagerhuis heeft gemaakt. De Lagerhuis-leden dachten er ook zoo over, want met 219 tegen 54 stem men werden de amendementen ver- Worpen. Misschien wordt cr door de regee ring getracht een schikking mogelijk te maken. In Rusland is weer eens EEN BRUTALE ROOF GEPLEEGD. In een dorp van het district Gomel plunderden drie gewapende roovers een brandewijnwinkel, doodden twee geestelijken, de vrouw en de dochter van een hunner en een onderwijzer, en verwondden drie andere personen door revolverschoten. De bandieten ontkwamen. WGkeiijksch BenrsoverzicM van Merens Tieleman WEEKBERICHT tot 6 November. Behalve in do locale waarden met name Indische Cultuurwaarden had de beurs in de afgeloopen week een kalm aanzien en was voor Ameri- kaansche waarden op sommige dagen zelfs zeer ongeanimeerd; de grond toon blijft evenwel nog voortdurend vast. De mogelijkheid bestaat, dat die vaste stemming nog oenigen tijd zal voortduren, ondanks het duurder worden van het geld. Men redeneert aldaar aldus, de ijzer- en stoalhandel blijft op een voortdurenden, gunsti- gen vooruitgang bogen, de spoorweg ontvangsten gaan gestadig vooruit; de verschillende maatschappijen doen reusachtige bestellingen, welke in hoofdzaal! de industrie ten goede ko men, maar men ziet daarbij over het hoofd, dat te zijner tijd voor al die bestellingen geld moet zijn, en d a t gold niet anders, dan onder zeer be zwarende omstandigeden te krijgen zal zijn. Het resultaat zal niet ver to. zoeken aljn; de sporen Somen In fl uoric ieele moeilijkheden en betalingen aan de Steel Trust zullen niet anders dan tegen Bonds of iets dergelijks moeten plaats hebben, tenzij deze trust zich tevtreden stelt met uitstel van betaling. Deze overwegingen moeten er nood zakelijk toe leiden, dat men wat voor zichtig is bij het doen van aankoopen in de Amerikaansche markt, daar de verhooging, die in de verschillende shaires heeft plaats gehad reeds een verre toekomst disconteert en de min ste of geringste storing in de Unie de meest noodlottige gevolgen na zich kan sleepen. Ofschoon wij hier voldoende heb ben aangetoond, dat over het alge meen de koersen hoog opgevoerd zijn, blijft de technisohe positie dor Ameri kaansche markt nog gezond. Derhal ve Is liest mogelijk, dat, zooals boven gezegd, de koersen in de naaste toe komst nog zullen stijgen, afgewis seld door voorbijgaande reacties Zooals ook reeds boven gezegd blij- Ter verzekering legen verlies bQ uilloting In November 1 November 6 China (Goudlee- nlng) 1895. 1 November Weenen 1874. 14 November. 5 Rijks-Adel»-Agrar Bank. 15 November. 4 Hongaarsche Hyp. Bank loten 1884. 15 November. 4 Hongaarsche Staatsleening 1870. 15 November. 3 K.K. Oostenr. Bo- dencredit Anstalt 1880. In November. 5 Ant Jurgens Ver een. Fabr. te Oss. In November 4 1/2 Dordtsche Pe trol. Industrie Mij. 1897. In November 4 Geld.-Overijsel- sche Lokaalspoor 1888. In November. 4 's-Gravenhage 1908. In November 4 NederL Centr.- Spoorw. Mij. 1901-1908. In November. 4 Rotterdamsche Lloyd. In November. 4 Sarnarang-Joana Stoomtram Mij. 1887-1888-1891. In November. 4 idem 1892-1899- 1901. In November. 4 Gemeente Utrecht 1907. ven de ontvangsten, zoowel netto's als To, .M, Ter verkrijging van nieuwe coupon- hrutos der verschillende spoorwegen bladen kunnen worden ingeleverd de ANTWOORD: Uitgever van 'dit blad is de heer J. D. Schuitemaker, aldaar. VRAAG: Kunt u mij oolc waar biezen voor het matten van stoe len verkrijgbaar zijn? ANTWOORD: Bij de firma M. G. Uchtmann, Smedestraat 31, alhier. VRAAG: Waar is hier des avonds onderwijs in teekenen en schilderen te krijgen? ANTWOORD: De avondvakteeken- school onder bestuur van de vereeni- ging „De Ambachtschool" geeft hot door u bedoelde teekenonderwijs. Schilderen leert men to de Am bachtsschool zelf. De cursus der avondschool loopt van 1 October tot 1 April. nog steeds verbeteren, hetgeen wel toont, dat handel en nijverheid in de Veroenlgde Staten nog altijd verbete ren. Do mooie suikerprijzen doen nog steeds groote vraag ontstaan naar In dische Cultuurwaarden, waardoor zoowel aand. Vorstenlanden en Ind. Handelsbank opnieuw belangrijk ste gen. Do winsten in en door deze cul tuur to de laatste jaren behaald, zijn zoo enorm, dat het publiek bijna niet meer schijnt te kunnen of willen ge loovon in een terugkeeren tot minder lucratieve tijden. Wij wenschen tegen overdrijving in deze afdeeling te waarschuwen, want het optimisme neemt ook hier hand over hand toe, zonder dat men be denkt, welke risico men loopt door zich op het huidige koersniveau voor cultuurwaarden te interesseeren. Wij willen geenszins beweren, dat eene verdere rijzing is uitgesloten, doch slechts met nadruk wijzen op de reeds plaats gehad hebbende ver betering. Voor Tabaksaandeelen was de han del zeer miniem en de koersen namen dientengevolge weder voortdurend af. Voor Olie waarden bestond meer dere belangstelling tegen oploopende koersen; in het bijzonder voor Kon. Oliewaarden en in 't begin dezer week voor Dordtsche. In verband met het duurdere geld waren Nederl. Staatsfondsen flauw gestemd en lager en waren ook Rus sische aangeboden en moesten Oos tenr ijksche, onder den indruk der in gediende begrooting, die een aanzien lijk te kort aanwijst, een kleinigheid prijsgeven. Uitlotingen. Gemeente Beverwijk, betaalbaar 3 Jan 1910. Gemeent8 Enschedé, 31 Dec. 1909. Gemeente Harlingen, 3 Jan. 1910. Gemeente Leeuwarden, 1 Jan. 1910. Gemeente Schiedam, 31 December 1909. Hollandsche Electr. Sp/oorw. Mij. Jon. 1910. 's-Giravenhaagsche Hyp. Bank. voor Nederl.. 1 Jan. 1910. Loten Luik 1897, 1 Sept. 1910. Crédit Foncier Egyptien, 2 Nov. 1909. Loten Panama Kanaal Mij., 15 No vember 1909. Loten Parijs 1871, 20 Nov. 1909. 3 Obl. MorschanskSysran, 15 Jan. 1910. 3 Obl. Riaschsk—Wiamia, 15 Jan. 1910. WarschauWeenen, Spoorw. Mij., 1 Juli 1910. 4 ObL Warschau—Weenen Spoor weg-Mij. 2 Jan. 1910. Aangekondigde Dividenden en Coupons 1 November. Victoria-Minas Spoor, Frs. 125. 160. (Behoudens wijziging). United Fruit Company cpn. 5 f 49. Associated Mercftants Cy. Ie pref. 36.84. Associated Merchants Cy. 2e pref. f 42.98. Canadian General Electric Cy., doll. 400, f 17.02. 1 Nov. 4 City of Rosario Leening, met affidavit per Oblig. van pnd. st. 100, I 21.10. Met affidavit per Oblig. van pnd. st. 25, f 5.27. Zonder affidavit per Oblig. van pnd. st. 100, f 19.90. Zonder affidavit per Oblig. van pnd. st. 25, 4.97. 1 Nov. St~ Louis San Francisco R. R. Cy., f 62. 1 Nov. Underground Electric Rail ways pud. st. 210, 30.30. 30 Oct. Central Argentinië pnd. st. 100, I 39.72. Cert. Amsterdam-Deli Compagnie no. 32 14.85. Cert. The Oroya Brownhill Compa ny No. 18 2.97. 1 Nov. Ver. Bezit van Hypothecaire Spoorw. Oblig. 100, 2.50. 1 Nov. Republiek Urugay 31/2% Gecons. Lng. L. 3/6, /2.12. 1 Nov. Chineesche 7 Zilverleening '94, f 24.04. Losb. Oblig. Chineesche 7 Zilver leening '94, f 688.63. 1 Nov. Russ. Zuid-Oost Spoorw. Mij. '97 M. 500, f 5.921/2. 1—14 Nov. 4 GeoonsoL Rtiss. Staatslng. '80 R. M. 120, ƒ4 82. 1 Nov. Rjasan Uralsk Spwg. Mij. 4 1897, /5.921/2. 1—14 Nov. 31/2% Pandbr. Russ. Rijks-Adels-Agrarsk f 1.12. Amsterdam Deli Compie. 75. 1—14 Jul! 6 Russ. Inschrijvingen Rs. Ass. 30, H0.89. 6% Rusa. Inschrijvingen Zilver 15, 19.051/2. Mantels van 4 Pandbrieven Un- gar Bodencredit Institut Talons 4 Orel Guasl Spoorweg- Mij. Serie B. Idem 4 Kursk Charkow Azow Spoorweg Mij. Serie B. Idem 3 Russische Staatsleening 1859. Idem van 3 RiaschskWianna. Idem van 3 MorschanskSysran Idem van 4 Pandbrieven Ungar. Hypotheken Bank. Idem van Aand. Oestenr. Ungari- sche Bank. De volgende stukken zijn te verwis selen tegen nieuwe aandeelen: Perlak Petroleum Mij. A en B, met coupon 9. Stadsnieuws VRAAG: Zou in verband met de uitspraak der Amsterdamsche recht bank in zake de eedsweigering van Kriller, art. 192 van 't Wetboek van Strafrecht niet gewijzigd dienen to worden? ANTWOORD: Zoover is het nog lang niet. Deze quaestie zal wel, om het belang van de zaak, tot in hoog ste instantie worden behandeld. KENNISGEVING. B. en W .doen weten, dat het 1ste suppletoiro kohier voor de plaatselij ke directe belasting naar het inkomen dezer gemeente, dienst 1909, ter in vordering van de daarop voorkomen de aanslagen aan den gemeente-ont vanger is ter hand gesteld, en dat ieder verplicht is, zijnen aanslag op de door hen volgens art. 23 der veror dening op de heffing van deze belas ting vastgestelde termijnen, te vol doen.. Gedurende vijf maanden ligt een afschrift van het kohier op de se cretarie (4e afd.) ter inzage. tetr een voorlooplge lijst van te deeqf rear en personen aan de goodkeurir^ van de Koningin onderworpen. Al dfc) niet gewijzigd, ook wel door de Ko^ ntogin aangevuld met personen, di$ H. M. uit eigen bewoging verlangt te decorearen, worden de lijsten aan de< ministers teruggezonden, Hierop volgt de officieele voordracht van H. M. Uit het medegedeelde kan genoeg zaam blijken, dat of alle ministers even verantwoordelijk zijn voor de de destijds aan den heer Lehr.-^nn verleende decoratie, of dat de toen malige minister Kuyper op de ceua of andere wijze, buiten zijn ambtge- nooten om, de zaak heeft weten in orde te brengen en daardoor een hoogst afkeurenswaardig precedent heeft gesteld. De Burgemeester brengt ter keunis: dat de op den lsten November j.l. executoir vorklaarde kohieren No. 8 op de bedrijfsbelasting, dienst 19U9 1910 en nos. 18. 19, 20 op de personee- le belasting dezer gemeente, aan den ontvanger der directe belastingen zijn ter hand gesteld. De ingezetenen worden er aan her innerd, dat de belastingschuldigen I verplicht zijn hun aanslag op den bij GARNIZOENSAANVRAGE. De luitenant-kolonel Francken, provinciaal adjudant to Noard-Hol- land, deelt mede, dat lotellngen, die aan den burgemeester hunner meente den wensch te kennen geven de wet bepaalden voet te voldoen, of hebben gegeven om bij een bere-1 den wapen te worden ingedeeld, er Burgemeester van Haarlem brengt nogmaals, m aausluiUng met het. O®'28 ler kannis vau de mgeteteaeh 6 7 v,- f dezer gemeente, dat de op den 3en geen daaromtrent in de publicatie November j.i. executoir verklaarde ko- van die autoriteit reeds vermeld staat hieren No. 17 en No. 6 op de Perso- uitdrukkeüjk op gewezen worden, dat neele belasting en op de Bedrijfsbe- het, met het oog op het niet altijd noegzaam beschikbaar aantal plaat sen bij een wapen en een bepaald garnizoen, aanbeveling verdient méér dan één korps aan te vragen. Zaadcontróle. D© directeur-generaal van den land bouw brengt ter kennis, dat de heer C. G. van Tubergen Jr.. en de Wed. J. Leupen en Zoon, handelaren in zaai zaden alhier, zich onder openbare contróle van het Rijksproefstation voor Zaadcontróle hebben gesteld. Museum van Kunstnijver- heid. Op verzoek van verschillende be langstellenden zullen de platen uit den Wereldbijbel Zondag a. a voor het laatst nog ten toon gesteld zijn in de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid. Zondag is de toegang kosteloos. Bad en. In het douche-badhuis aan het Leïd- scheplein zijn in de afgeLoopen week genomen 953 baden in dat aan den Koudenhorn 718. Ex. V r ij e- en Ord e-0 e f entog. Haarlem, 5 November. Geëxami neerd 6 vrouwelijke en 5 mannelijke candidaten. Geslaagd de dames K. C. j M. Koopmans, M. M. van Schaick en M. Gehring, te Amsterdam M. M. Kimman en A. J. Kuipers, te Bergen de lieeren E. Clason te Amsterdam A. de Nijs te Hillegom D. Schering te Berkhout en W. C. Speets, te Oud- karspeL lasting dezer gemeente, dienst 19Ü9 en 1909/1910 gisteren aan den ontvanger der directe belastingen zijn ter hand gesteld. De ingezetenen worden er tevens aan herinnerd, dat de belastingschul digen verplicht zijn hun aanslag op den bij de wet bepaalden voet te vol doen. Geabonneerde:; hebben bot voorrecht vragen op vereohillend gebied, ruits voor beantwoording vatbaar, in te seuden bij de Redaotie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 58 Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor sooveel mogelijk is, den dag na de insending Aanvragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden, wordt geen aandachtgesohonken. VRAAG: Ik heb drie maanden ge diend. Heeft mevrouw nu het recht mijn fooi in te houden, daar zij aelf den dienst opgezegd heeft? ANTWOORD: Neen* VRAAG: Kunt u mij ook een mid del aanwijzen om de krul weder in bont te krijgen? ANTWOORD: Dit is een zeer moei lijke behandeling, die door een parti culier niet tot een goed einde te bren gen is. Wend u tot een bontwerker, b.v. de firma A. Weill, Bairteljoris- straat, alhier. VRAAG: Wat ls de goedkoopste ge legenheid om den staat Nlzza te berei ken? ANTWOORD: Per spoor is hier de goedkoopste manier van reizen, ten zij u er de voorkeur aangeeft met een vrachtboot te gaan, wat ongeveer twee gulden per dag kost. VRAAG: Wanneer moet nummer 256 van deze loting onder de wapens komen? ANTWOORD: Dit is nog niet met zekerheid te zeggen. VRAAG: Kunt u mij het accres g» yen van de ..Purmerender Courant". BLOEMENDAAL. Door de onlangs alhier opgerichte Bloemendaalsche politie-schietveree- niging, waarvan de burgemeester, Jhr. A. Bas Backer, het beschermheer schap heeft aanvaard, zal de vroege re schietbaan de Blinkert, welke eeni ge jaren niet meer in gebruik was, we der in orde worden gemaakt en in ge bruik worden genomen voor het schie ten met de revolver. HEEMSTEDE. Woensdag a. s. zal alhier de jaar lij kscbe wintercoliecte voor de diaco nie der N. II. gemeente worden ge houden. VELSEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Velsen op Maandag 8 November 1909, 's namiddags 3 uur ten gemeentehuize. Agenda Schrijven van den Raad van State betreffende oproeping tot bijwoning, desgewen8cht, der vergadering, waar in verslag zal worden uitgebracht, in zake de niet toelating van raadsleden. STAKING TE UMUIDEN. Gisteren zijn wederom eenige stoom trawlers naar zee vertrokken. Thans is reeds de helft der IJmuïder Stoom- visschersvloot ter vissclierij uitgeva ren. DE TOEKENNING VAN RIDDER ORDEN. Men schrijft am. aan 't Alg. Hbld.: In afwachting van het Regeeringe antwoord op de in het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Staatsbegrroottog voor 1910 gedane vraag omtrent den weg, die bij het voordragen van personen voor Ko ninklijke onderscheidingen wordt ge volgd, kan ik u het volgende mede- de© leu, dat aan de Kamerleden, die vroeger minister waren, wel niet on bekend kon zijn en daarom eigenlijk door dezen wel bij het afdeeltogson- derzoek ter kennis van de leden had kunnen worden gebracht. Volgens uit betrouwbare bron door mij geputte inlichtingen wordt jaar lijks eenigen tijd vóór den verjaardag der Koningin door de ministers, der voor zijn departement, van de eerste onder hen ressorteerende auto riteiten opgaaf gevraagd van perso nen, die naar him oordeel, voor een Koninklijke onderscheiding verdie nen in aanmerking te komen. Nadat al de opgaven zijn ingeko men, gaat ieder minister ze beoor- deelen en dikwijls ze min of meer besnoeien. Dan komen ze in den mi nisterraad en volgt gewoonlijk een nieuwe reductie; leder minister wil, zooveel mogelijk, een evenredig aan deel in den lintjes-regen hebben. Er wordt hierna door ieder ininis- TWEEDE KAMER. REGEERINGSANTWOORD. INDI SCHE BEGROOTING 1910. Aan de memorie vau antwoord op 't afdeelingsverslag is het volgende ontleend; De Minister dcolt niet in de vrees, dat waar een zoo krachtig en begaafd man als de heer Idenburg tot Land voogd werd benoemd, de leiding der Indische politiek meer van Buitenzorg dan van het Plein zou uitgaan. De groote lijnen behooren voor het opper bestuur te worden getrokken, ook al zal het advies van den gouverneur- generaal daarbij van grooten invloed, zijn. Maar eenmaal de hoofdlijnen door het opperbestuur vastgelegd, zal aan den gouverneur-generaal in de uitoefening een groote mate van vrij heid behooren te worden gelaten zon der nochtans de verantwoordelijkheid van den Minister ook maar eenigszins ter zijde te stellen. De zegenrijke werking van de zen ding erkennende, ligt het niet op den weg der Reg. haar te steunen en te bevorderen om hare werkzaamheid als zoodanig. Slechts daar waar zij zich op sociaal gebied bc .veegt en deel neemt aan de taak, welke anders in Indie de overheid op hare schouders zou moeten nemen, b.v. zorg voor on derwijs, voor zieken, verwaarloosden en weezen, heeft zij recht op tegemoet koming op dezelfde wijze als elk an der initiatief, dat zich met maat schappelijke werkzaamheid wil belaa- ten. De vrijheid van geweten moet ook voor de belijders vau de Mohan*- medaanschen godsdienst worden ge ëerbiedigd en van het aannemen van een meer of min agressieve houding door de Regeering mag of kan geen sprake zijn. Bij de hulde aan G.-G. Van Heutss, voor hetgeen hij in de buitenbezittin gen voor de vestiging van een ordelijk en rustig bestuur heeft gedaan, sluit de Minister zich gaarne aan. Er is daar in weinige jaren een groot werk tot stand gebracht. Aan de hand van het verslag van den heer Liefrinck geeft de Minister een nadere, breede uiteenzetting om trent den stand van zaken in Atjeh. Vooraf gaat, ter verklaring van de be vordering van generaal Van Daalen tot een hoogeren militairen rang, do opmerking, dat G.G. Van Heutsz in zijn bekend rapport wèl liet bestuurs beleid, doch niet het militair beleid van generaal Van Daalen heeft afge keurd, integendeel aan de militaire verdiensten van dezen oppercdficier ook toen ten volle recht heeft, doen wedervaren. AVICULTURA. Ter viering van hot ?5-jarig be staan der Nederlandsche Vereenigirig „Avicultura" organiseert die Vereeni- ging tegen 4, 5 en 6 Fobr. 1910 een groote internationale jubilee-tentoon stelling in de zalen van het Kon. ZoöL Bolan. Genootschap te 's-Gravenhage., Het eerste Nederlandsch Pluimvee- cougres zal bij deze gelegenheid te vens zijn beslag krijgen. DIERENBESCHERMING. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van die ren vergaderde Woensdag te 's-Gra venhage, onder voorzitterschap van jhr. mr. R. A. Klerck. O. a. kwam ter sprake het door de vereeniging ingediende ontwerp van wet tot regeling van het trekhonden- vervoer in ons land, en men bestoot aan de hand van in het buitenland geldende regelingen, zich tot regee ring en Kamerleden te wenden, ten ctode de hoogste eischen gesteld te zien aan hond, kar, tuig, enz. DE STERREN IN NOVEMBER. Aldus prof. A. A. Nyland in Builen: De komeet van Halley is sedert mijn vorige bericht al heel wat dich terbij gekomen. De afstand tot de aan- de was toen (2 October) 2.9, en is nu (6 November) 1.9 maal den gemiddel den afstand aarde-zon. De komeet loopt deze maand tamelijk snel West waarts; zij zal den 3den November in de onmiddellijke nabijheid van Al- debairan staan. Ik heb alle hoop, Laar nu in de eerste de beste heieera maanvrije nacht in den Utrechtscuen kijker van 26 c.M. opening te kunnen waarnemen. Tegen den morgen van 27 Novem ber ls een totale maansvorduist/vtog voorspeld. Daar echter de maan eerst te half acht 's morgens in de totaal- schaduw der aarde treedt, en even' daarna al ondergaat, zoo zal Neder- land het verschijnsel niet kunnen! zien. ZWERVELINGEN. Te Naarden zwerven reeds wn paar dagen een zeer haveloos geklee- 4e vrouw met twee kinderen en een oude moeder van 74 innr.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 10