Verscfaijnt dagelijks» behalve op Zo» an Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. Ho. 8089 ZATEBDAQ 6 NOVEMBEB 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABOHHBMENTEH AD V B RTENT1N< PER BRIB MAANDBNI Vs- 1—3 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het ArrondisseinenJ Voor Haarlem !2a Haarlem van 1—5 regels ft—, elke regel meer ƒ0.20 Reclames 30 Cent per reset. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd ia (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente).. 130 Advertentlên van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j Franco per post door Nederland 1.65 t|9J§ 80 Cb- v00r 3 plaatsingen k contant. 81 GaSustreerd zSagSlad, 'voor Haarlem" I J 037Redastle es Administratie! Groote Houtstraat i3c omstreken en franco per post 0.45 lEtercommnnaaiTdefoonuummer der Redactie 600 en der Adminlstratl«724 Sitg'ave der Vcnnaotsciap Loarens Coster. Dlrectear J. G. PEB3EB90B. Brakke rij: Zuider Buitenspaartie 6. Teiefoonnammer 122. Tot de plaatsing van advertentlün en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem bi dit blad is uitsluitend gemachtigd bet Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon lnterc. 6229. Meermalen komt het voor, dat ons een -JSL«^^ar«s voor 3 maal (tweemaal beialen) wordt opgegeven en dat men enkele uren na de eerste plaatsing komt vragen, om de advertentie niet meer te plaatsen, OMDAT HET DOEL DAARVAN REEDS BEREIKT IS. Dat is een gevolg van onze zeer groote en nog altijd stijgende oplage. Dl 1' NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 7 NOVEMBER., Schouwburg: Ned. Operette Ensem ble: De Geisha, 8 uur. Soc. Vereen i ging: Specialiteiten en Bioscoopvoorstelling, 8 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstellingen en 8 1/4. uur. Brongebouw: Wedstrijd voor solo zang, 8 uur. KI. Vetreeniging: Specialiteitènvoor stelling, 7^ uur. Teylers Museum: Geopend van 14 uur. Bioscoop Theater Gr. Markt: Voor stellingen. MAANDAG 8 NOVEMBER. De Kroon: Bioscoopvoorstelling, 8 1/4 uur. Nutsgebouw, Zijlstraat: Bijeen komst. Bespreking gebouw Protestan tenbond, ty uur. .Velsen: Raadsvergadering, 3 uur. Stadsnieuws DuiOuslIee n. In bet Derde Blad van dit num mer vLuoc-u onze lezers een artikel „Vijf en twintig maal" in de rubriek Óm Ons Heen., VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Woensdagmiddag te half twee ver gadert de Raad. HULPTELEGRAFISTEN. Men schrijft ons Door den Nederlandschen bond van hulptelegrafisten werd dezer dagen aan Z. E den Minister van Water staat een verzoekschrift gericht, waar in er op gewezen wordt, dat de positie dezer ambtenaren zoodanig is, dat spoedige voorziening noodzakelijk ge>- acht moet worden. Zij verzoeken hun iractementsregeüng te verbeteren, op dat deze in overeenstemming zij met de geëischte dienstpraestatie en meer beantwoorde aan de eischen des le vens. In de uitvoerige memorie van toe lichting wijzen zij er op, dat, ten le. de hulptelegrafisten worden gerecru- teerd uit jongelieden, die middelbaar- onderwijs hebben genoten, of die vol daan hebben aan de eischen van het examen voor klerk der posterijen en telegrafie, ten 2c. dat zij bij de rijks telegraaf den voJledigen toesteldienst uitoefenen, en dat zij toch nog aan merkelijk lager worden bezoldigd, dan hun volgens eene billijke regeling in vergelijking met andere categorie- en zou toekomen. Voorts brengen zij onder de aan dacht van Z. E., dat elke groep van ambtenaren en beambten der p. en t. gelegenheid heeft om door vakexa mens promotie te maken. Zulk een ge legenheid bestaat voor de hulptele grafisten echter niet, en dat bij een salarisregeling, welke gedurende de eerste 10 jaren zelfs beneden die van een bestelier blijft. Ten slotte wijzen zij er op, dat het voor cie mannelijke hulptelegrafisten onmogelijk is, zelfs op middelbaren leeftijd eeu huwelijk aan to gaan, wijl zij door hun langdurigen tijdelijken diensttijd op 30-jarigen leeftijd een salaris van 700 gulden genieten. Zij dringen daarom op spoedige herziening hunnor regeling aan. BACHCONCERT. Dinsdag 9 November geeft de Haar- lemsche Bachvereeniging haar eerste concert in dit seizoen in do concert zaal der Sociëteit „Vereeniging". Als soliste treedt op mevrouw E. Boehm- van Endert, sopraan, uit Dresden, toet liederen van Puccini, Schumann en Joh, Brahms. Het concertgebouw-orkest, 'onder leiding van den heer W. Mengelberg geeft, behalve da begeleiding, stuk ken van Beethoven, Joh. Brahms, Ed ward Elgar en F- Liszt* L CHRISTELIJKE BESTURENBOND, Aan het vijfde jaairverslag van de zen bond ontleenen we het volgende: Vergelijken wij de werkzaamheden met die van vorige jaren, dan blijkt dat die belangrijk zijn vermeerderd. Korten tijd na de vorige jaarvergade ring werd het bestuur gemachtigd in samenwerking met andere organisa ties de werkloozen te steunen. Een verzoek tot medewerking werd beperkt tot het Haarlemsch Arbeiders secretariaat. Het helpen van werkloozen door werkverschaffing ondervond bestrij ding, omdat dan de werkloozen niet zoo spoedig lid van een verzekering tegen werkloosheid zouden worden. Om aan dit bezwaar tegemoet te ko men werd in overweging gegeven een fonds te stichten, waaruit een half- jaarlijksche contributie ineens werd betaald voor verzekering tegen werk loosheid. Voor te verrichten arbeid in den a.s. winter werd genoemd het maken van een zwemschool, waaraan voor Haarlem groote behoefte bestaat, het aanleggen van straten en wegen voor woningbouw en het ontginnen van duingrond. Voor de Kamers van Ar beid voor de drukkersbedrijven, voor die van voedings- en genotmiddelen en voor die van metaal- en houtbe werking werden verschillende candi- daten gekozen. Er ontstond evenwel in do Kamer voor Yoedings- en ge- middelen wrijving tusschen patiroons- leden en leden-werklieden, waarna ten slotte gevraagd werd de Kamer te ontbinden. De Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, die geen voldoende re denen aanwezig achtte om direct tot opheffing der Kamer over te gaan, verzocht den Burgemeester om be middelend op te treden. Deze aan vaardde die taak, maar is hier nog niet zoover mede gevorderd dat het •resultaat kan worden bekend ge maakt Ondanks vele teleurstellingen om de Christelijke werklieden in organi satie te brengen, heeft het bestuur der vereeniging „Ons Beginsel" te Amsterdam beloofd behulpzaam te zijn vakgenooten te dezer stede samen te brengen. Voor bestrijding van werkloosheid in den a.s. winter is aan de besturen der aangesloten organisaties ge vraagd om te overwegen welke werk zaamheden door werkloozen kunnen verricht worden* Hoewel de Bond geen politieke ver eeniging is, werd toch namens gede legeerden Jhr. rnr. F. K. van Lennep met zijn verkiezing tot lid van de Tweede Kamer, geluk gewenscht. ADRESBOEK VOOR HAARLEM 1909—1910. Verschenen is het adresboek 1909— 1910 voor Haarlem bij de uitgevers Van der Wilk en Groeneveld. Inhoud: Provinciaal bestuur. Gemeentezaken. Spreekuren van H.H. Doktoren. Al- phabetische lijst der namen van in woners met vermelding van beroep, straat, huisnummer en telefoonnum mer. Alphabetischo lijst der beroepen met vermelding van straat en num mer. Straalsgewijze lijst met vermel ding van beroepen. Verdeeling der ge meen te In kies- en stemdistricten in alphabefische volgorde der straten. Adverlentiën* KON. LIEDERTAFEL ZANG EN VRIENDSCHAP.: Het eerste concert in dit seizoen zal plaats hebben op Woensdag 24 Nov., waarop als solisten zullen optreden mejuffrouw Brandsma, sopraan, en de heer Lidus Klein, viool. Als teoken van bloei der Liedertafeil beeft zich het bijzondere geval voor gedaan, dat gisterenavond op de ge wone repetitie juist 100 leden aanwe- °ig waren* Cursus Boekhouden. Door den heer H. B. Weyland Jr., zal in vergadering van Haarlemsche b akkerspatroons op Woensdag a.s. een inleiding gehouden worden over: 't Nut van een cursus in het boek houden. Later zal waarschijnlijk door genoemde vereeniging zulk een cur sus gegeven worden. NATIONALE BLOEMENTEN TOONSTELLING. Het bestuur van deze in 1910 alhier te houden tentoonstelling bericht, dat nog beschikbaar zijn gesteld: Eén ver guld zilveren en een zilveren medail le op eigen stempel geslagen door den Nederlandschen Hotelhoudersbond. Gouden medailles door de leden van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Haarlem, de afd. Haarlem en Omstreken van de Nederl. Maatschap pij van tuinbouw en plantkunde, de uaaml. vennootschap café voorheen gebrs. Brinkmann te Haarlem, en de afd. Oegstgeest en BennehroekVoge lenzang der algemeens vereeniging voor bloembollencultuur. Verguld zil veren medailles door de afd. Oegsit- geest en Beverwijk der algemeene vereeniging voor boembollencultuur. Zilveren enbronzen medailles door de beide vorige afdeelingen en een zilve ren medaille door den heer Fr. Lief- tinck te Haarlem. Militaire Zaken. Te rekenen op 5 November zijn de navolgende sergeanten aangesteld tot sergeant le klasse J. A. de Gee, J. G. Baak, A. Koper, J. Schenkel, F. J. W. Muller, B. J. Bots, L. Klinkspopr, M. J. Post, K. J. A. Beers. Tevens wordt aan de eerste vijf, die de gescbikheid voor sergeant-ma joor-instructeur bezitten, de soldij als zoodanig toegekend. C u r s us. In de Kleine Vereeniging zal Maan dagavond een bijeenkomst gehouden worden van bezoekers van den Don derdagavondcursus, die jaarlijks in „Weten en Werken" gehouden werd, en daar nu wegens de ontruiming van dat gebouw niet meer gehouden kan worden, teneinde besprekingen ie houden over de mogelijkheid, dezen cursus in een andere localiteit voort te zetten. Benoemd. Tot bode aan de Centrale Werk plaats der H. IJ. S. M. is, naar wij vernemen, benoemd de hoer G. Silvis, werkzaam aan genoemde werkplaats. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL, SCHOOLHOOFD CONTRA SCHOOL BESTUUR. Eenigen tijd geleden maakten we melding van het feit, dat de heeu* G. van den Berg we noemden toen geen naam bij de Commissie van Beroep, ingesteld volgens de Wet op het Lager Onderwijs in verzet was ge komen tegen zijn ontslag als Hoofd der Christ. School te Bloemendaal. Donderdag heeft de Commissie van Beroep te Amsterdam in het gebouw „Eensgezindheid" vergaderd onder voorzitterschap van mr. S. de Vries. Gehoord werden de voorzitter van t Schoolbestuur en de ontslagen hoofd onderwijzer. De commissie zaJ nader uitspraak geven. Naar men weet kan zij alleen beslissen of bet ontslag al dan niet gerechtvaardigd is. Voor .het geval, dat een dergelijke commissie een ontslag als onrechtvaardig quali- liceert, bepaalt do wet, dat bij hand having van het ontslag de Rijkssub sidie aan de school vervalt SANTPOORT* In eene gisteren gehouden bijeen komst van de dames en heeren. die in de avondgodsdienstoefening der Ned. Hov. gemeente on 31 Oct 1.1* ee- nige liederen ten gehoore brachten, is eenparig besloten zich tot een vast zangkoor dezer gemeente te vormen. Tot leden van 't bestuur werden ge kozen de heer C. H. B. Lonbar Petri, Mevrouw Dekker en de heer C. G. Dekketr, respectievelijk tot voorzitter, secretaresse en penningmeester, ter wijl de heer G. Mulder, organist der kerk, bereidwillig werd bevonden als directeur op te treden. HEEMSTEDE. Hedenmorgen werd door den ar chitect J. Etmans, van Haarlem, al hier aanbesteed Het bouwen van 16 woonhuizen hij den Cloosterweg. Ingekomen waren 14 biljetten. Het laagst werd ingeschreven door den heer W. van der Bijl, te Alphen (Z.-H.), voor f 27500. Behalve te Buren zal de heer W. G. van der Wal, oud-kapt.-paardenarts, alhier nog voordrachten houden over paardenfokkerij te Ochten en te Rossum, op vex*zoe<k van de afdeelin gen der Geld. afd. van Landbouw. BENNEBROEK. Door het gemeentebestuur is beslo ten om den gemeenteveldwachter te gen ongelukken te verzekeren, in gaande met 1 Januari a.s. HILLEGOM. Terwijl de werkman P. van zijn werk naar huis terugkeerde, werd hij op een overweg nabij Hillegom door een passeerenden sneltrein gegrepen. De inmiddels ontboden dokter ver klaarde den toestand van den onge lukkige hopeloos. HAARLEMMERMEER. De laatste dagen heeft de bieten- oogst flink kunnen vorderen; alge meen valt het gewas tegen, zoowel in gehalte (lal 1/2 minder dan hot vorige jaar) als in gewicht (10 a 15 pet. lagetr dan het gewone. Bij Koninklijk besluit van 4 Novem ber is mr. D. J. Kuipers, substituut- griffier bij de anrondissementa-recht- bank te Breda, benoemd tot griffier bij het kanton gei'echt in de Haarlem mermeer. Aan den spoorweg in de nabijheid van Hoofddorp werkt men des avonds met helder schijnende lichten. Er wordt flink daggeld verdiend. IJMUIDEN. De staking van het stoomtrawler- personeel. Onze correspondent te IJmuiden schrijft Van de stilliggende vloot zijn nog slechte ruim 20 schepen overgebleven. Over het algemeen heeft het dek personeel den arbeid hervat en be paalt de staking zich tot het machine- pei'soneel, omvattende de tweede ma chinisten en de stokers. Van dezen hebben nog slechte enkelen den bond den rug toegekeerd. In de gisterenavond gehouden ver gadering van stakers is, naar. we ver nemen, door den spreker Van den Berg geadviseerd den strijd te eindi gen. Er werd evenwel met groote meerderheid van stemmen besloten te blijven staken. STAKING OPGEHEVEN. In een huishoudelijke vergadering van stakers, hedenmorgen gehouden, is met nagenoeg algemeene stemmen besloten, de staking op te heffen. On geveer 150 2e machinisten en stokers zijn nu zonder schip. De resteerende stoomtrawlers ver trekken nog heden. ZUID-SCHALKWIJK. De besmettelijke veeziekte het milt vuur is volgens verklaring van den distriets-veearts, op de hoeve van den veehouder Petrie aan de Zom ervaart, thans geweken. Btasafaod PRINS HENDRIK IN AMSTERDAM. Hedenmorgen arriveerde Z. K. H. Plrins Hendrik, met den trein van 9.55 uit Den Haag, aan het Centraal-Slo tion, vergezeld van zijn adjudant, den luitenant ter zee le klasse, Bijl de Vroe. De Prins begaf zich onmiddellijk naar het Paleis, dat Z. K. H. aan den Voorburgwal binnenging. De hoofd wacht stond vó6r het Paleis aangetre den, wat honderden mensohen ver geefs deed saamloopen. Om half elf ving ten Paleize de be stuursvergadering aan van de veree niging het „Oranje-kruis". De Plrins vertrekt met den trein van i u. 50 min. naar Het Loo* De ZendlDgstentoonstelllng te Amsterdam (Van onzen specialen verslaggever). Een merkwaardige tentoonstelling, die Maandag a. s. te Amsterdam zal worden geopend. Merkwaardig in meer dan één opzicht. Niet alleen om dat deze expositie zoo'n goeden kijk geeft op 't werken der Nederlandsche zendelingen in 't verre eilandenrijk „dat zich om den evenaar slingert als een gordel van smaragd", maar ook, en vooral, omdat er zóóveel inland- sche amuletten, wapenen en werktui gen te vinden zijn, dat menig ethno- grafisch en koloniaal museum er trotsch op zou wezen, deze verzame ling de hare te mogen noemen. De wel niet al te ruime, maar in elk geval mooi-verlichto militie-zaal, aan het Singel nabij den Heiligeweg, is tot tentoonstellingszaal ingericht. Toen we Vrijdagochtend binnenstap ten, heersclxte er wel nog een chaoti sche wanorde, maar bij wat scherper rondzien, was toch al heel goed te bespeuren, hoe de expositie er in haar vollen wasdom zou uitzien. Al dade lijk vallen een achttal tafreelen op, die, geheel natuurgetrouw, ineengezet zijn door eexx viertal kwoekelingen van de Nedei'landsche Zendings- schooL Deze tafreelen maken, vooral op 'n afstand een mooi effectde kleu ren zijn spiekend, maar niet scherp, en 't belangwekkende neemt è.1 toe, naarmate men meer van de vooi'stel- ling begint te begrijpen. Daarom zul len we even 't uitgebeelde kortelings weergeven. 't Eerste tafi-eel stelt den terugkeer vaxi een wilden stam op Nieuw-Guinca voor. De bloeddorstige zwartjes zijn op een raaktocht geweest, en zwaaien nu de behaalde zegeteekenen in victo rie door de lucht. Waaruit die be staan Wel, uitschrik niet xnenschenschedels. Niet altijd is dit een bewijs van wilde wreedheid ge weest. Integendeel I Eeuwen geleden was 't er zelfs oen van hooge gods dienstigheid. Men ging n.l. van de ver onderstelling uit., dat ieder mensph een zekere hoeveelheid zielestof in zich omdraagt. Doodde men nu iemand, dan vermeerderde men eigen zielestof met die van den verslagenc. Daarme de ging men dus geestelijk vooruit. Thans is van deze oude heideusche plnlosophie niets meer over. Wanneer 'n raaktocht ('t zelfde als op Borneo een tocht van koppeusnel- len) goed geslaagd is, m. a. w. wan neer veel scalpen veroverd zijn, wor den de lerugkeerende strijders door de thuisblijvers met groot gejuich ont vangen. Op dit tafreel ziei men ook een wilde, die op den koeboer, een soort tritonschelp, blaast, en hierme de een geluid, niet ongelijk aan dat van het huilen van den wind voort brengt. Aan 't strand slaat ©en roem seram, een nachtverblijf der jonge mannen. Dezen zijn uitgesloten van de woningen der overige familie. Het tweede tafx-ee-l stelt 't eiland Biak voor, een van de Schouten- groep, dat steeds als een centrum van zeerooverij bekend stond en waai de Papoesche volkszonden welig tier den. Maar, merkwaardig genoeg, wa xen juist deze wilden gemakkelijk tot 't Cliristendom te brengen. Bij een be zoek van den zendeling F. van Hasselt in 1908 werden geheel vrijwillig mas sa's korwaars en amuletten ingele verd of aan het vuur prijsgegeven. Ter verduidelijking diene nog, dat de koi'waar, 't stoffelijke beeld van de ziel der afgestorvenen is. Later werd de schedel van het doode lichaam weggenomen en als aangezicht van deu korwaar gebruikt. Ook aan de amuletten, die meestal uit kunstig be werkte houtstaafjes, bestaan, wordt een aanmerkolijke hoeveelheid kracht en zielestof toegekend, liet moment van uitlevering dezer voorwerpen is op dit tweede tafreel uitgebeeld. Nummer drie stelt een heidenschen kampong op Halmaheira voor. In het midden staat 't vreemd-gebouwde geestenhuis, waarin de dorpsgeesten worden aangeroepen. Daar omheen de doodenhuisjes, de bewaarplaatsen van do beenderen der overledenen. De doodenfeesten zijn daar ware feesten van 'n rouw is hier absoluut geen sprake, 't Gebruik, dat de weduwe met haar dooden echtgenoot ten brandstapel wordt gevoerd, bestaat tier ©venwel niet meer dèt heeft nog alleen te Baii plaats, 't eenige eiland van onzen archipel, waar nog onver- valschte Hixxdoes wonen. Tafreel vier beeldt een historisch moment uit, 't bezoek van den zende ling Hueting op Rati in den nacht van 9 op 10 December 1897. In dat jaar ontstond op Halmaheira ©en bewe ging, ten doel hebbende een verban nen districtshoofd in zijn waardighe den te herstellen. De zaak werd hoe langer hoe bedenkelijker, en kreeg, als altijd in dergelijke gevallen, meer en meer een godsdienstig karakter. Op een nachtelijk feest verscheen plotseling genoemde zendeling en wist niet alleen door zijn tactvol optreden een opstand te voorkomen, maar ook de harten voor 't Christendom te win nen.. Sedert die aebeurtenissen hebben heider.dom en Mohammedanisme hun machtsgebied op Halmaheira dl meer moeten inperken. Dit tafreel vooral ziet er fantastisch uit. Aan 'n blauw-, zwarte lucht drijven onstuimige stormwolken, terwijl op den voor grond, tusschen hoog-opgaand ge boomte, vreugde-vuren rood-fel het; nacht-zwart inflikkeren. Vooral bij avond is 't om er van te griezelen. Aan de overzijde komend vinden, we een gezicht in een school op Hal maheira, waaraclder in 't verschiet een doi-p. Voor hun overgang tot het. Christendom leefden de inlanders op Halmaheira in nederzettingen van drie of vier huizen door 't land ver spreid en leidden een echt nomaden bestaan. Toen ze eenmaal 't nut van scholen en dorpen hadden ingezien, en ze hierom vroegen, stelde men htm den eisch behoorlijke nederzettingen te stichten, waaraan gereedelijk vol daan werd. Tafreel zes geeft eon voorstelling van een gedeelte van de zendings school dex ütrechtsche Zendingsver- eeniging. De beide laatste tafreelen zijn nabootsingen van een lleidensch (Mohammedaansch) en een Christelijk dorp op Boeroe. liet verschil is opvul lend. Is 't Christelijke dorp een toon beeld van orde en regel, met een fraai- en weg en zindelijke buizen, de ande- re nederzetting verraadt groote onbe- kendheid met alle architectonische eischen, die aan een gebouwen-com plex, ai is 't ook nog zoo eenvoudig, kunnen gesteld worden. Schots en scheef staan de huizen dooreen, 't on kruid tiert wel'g iu de nauwe door gangspoortjes, van eenig spoor van zindelijkheid is geen sprake. Ais bij zonderheid zij nog vermeld, dat doge- meentetuin van 't Christendorp door de leden is aangelegd en onderhonden wordt in vrij willigen, onbetaalden ar beid, waarvan de opbi-engst dienen moet om de kosten van kerk en school te dekken. Li 't midden der zaal zijn op lange tafels smaakvol tal van interessant® voorwerpen uit 't Oosten van den ar- ch'pel gerangschikt, bijeengebracht, door verschillende zendelingen al daar. 't Is ons onmogelijk de rijke ver zameling volledig op te geven, zondor in een dorr© eatalogiseering te verval- len. Daarom zullen we met enkele gre pen volstaan. Er is dan een model van 'n Papoesch huis, waarin ieder, di© 'n steentje tot den opbouw aandraagt, wonen mag. Deze woningen staan alle in 't water, op hooge palen, waardoor de reinheid nu niet direct ui de hand gewerkt' wordt. Voorts is er een eigenaardig groot schild uit Biak aan don om vang van de greep is 't te zien, hoe uiterst kleine handen deze inlander» wel moeten hebben. Heupsieraden van boomschors vervaardigd en versierd met 'n groot aantal kleine schelpjes, rouwkappen voor weduwen, 'n model van do kerk te Mansinam, waarvan dc wanden met rel'gieuse voorstellin gen overdekt zijn, oen Papoesche smidse en steenen beitels uit de Hum- boldtsbaui zij u mede aanwezig. Voorts nog een inzending van mevr. Van Ba len—Micliot werk, vervaai'digd door de schoolkinderen van Windessi. In 'n bijzaaltje worden eenige gra- phische voorstellingen betreffende de zending geëxposeerd, 't Zij ons ver gund een paar der sprekende cijfers hier over le nemen. Aan gedist'lleerd wordt (hier te lande) jaarlijks verhan- deld59 millioen gulden, aan bier en wijn 42 millioen, aan tabak 65 mil lioen de begrooting van oorlog be draagt 27 millioen, di© van marine 16 millioen, voor de zending wordt jaarlijks 1 millioen 170.000 gulden be stoe d. Van de inlaudsche bevolking zijn 35 millioeriMohammedaan, 11/2 millioen heiden, en slechts 1/2 millioen Chris ten. Een bewijs dat er dus nog veel ge. daan kan worden. Wanneer we de bij dragen voor de zending per hoofd der Protestantsche bevolking in verschil lende landen vergelijken, maakt Ne derland ook geen al te schitterend fi guur. Wij krijgen dan Engeland, 60 cts., Ver. Staten, 30 cts., Noorwegen, 24 cts., Nederland, 15 cts., Zweden, 12 cts., Duitschland, 12 cts.. Deneraar ken 8 1/2 cts. Overigens heeft de zending op Nieuw-Guinea groote vorderingen ge maakt, dn 1870 bedroeg 't aantal ge- doopten 5, in 1900 130, in 1909 1000. Ook het aantal schoolkinderen ging sterk vooruitin 1870 bedroeg dit 30, in 1900 160, en in 1909 reeds 800. Wie nu nog meer weten wil, komo en kijke zelf. De heer J. W. Gunning, die zelf langen tijd zendeling in onze koloniën is geweest, is gaarne bereid ieder de gewenscht© inlichtingen te verschaffen. De tentoonstelling zal 4 dagen te Amsterdam blijven en dau Den Haag en Arnhem en waarschijn lijk nog meer plaatsen van ons land bezoeken* DE ZAAK—GIPS. Reuter seint uit Londen: Volgen* een telegram uit New-York aan d« Times, te de heer Gips. do generaal-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1