Amsterdamsche Kont. Slechte spijsvertering Stadsnieuws biuueuiaua Directeur no. 5, die mi] blijkbaar -roor een Indischen of Japanschen Croesus hield, stemde me vroolijk door ile volgende korte toespraak. Een eerste stuk en dan al opge voerd kriigen Ca ne va pas dat is te zeggen c» va tout de méme, en ik wil het wel doen. Maar dat kost u 5000 francs. Twee voorstellingen. Schikt het u Mijn bescheid, nu In kernachtig Holiandsch, waar hij geen woord van begreep, luidde: In d'r eeuwigheid niet I (Ik heb opgemerkt, dat onaangena me gezegden in het Ilollondsch den diepsten klank hebben). Volgden nog een paar vergeefsche gangen. Ten slotte besloot ik den raad van directeur no. 4 op te volgen. Dat waren me ook tochten, die om de mode-onderteekening door een bo- xoomden of bekenden tooneelschrij- ver I Beroemdheid no. 1 koek terloops in mijn stuk en zei me zonder plichtple gingen, dat hij gaarne zijn naam leen de voor 80 pet. van do recette. Veel was dat niet, lichtte liij ine toe, want ,hij zou het stuk «enigszins moeten om werken, or zijn „empreinte", zijn .„cachet" en zijn „marqué" aan moe ten geven. Ik bedankte voor zoovee! giften van hem. Beroemdheid no. 2 las het stuk, ge heel eu al, zwijgend door, knikte au eens goedkeurend, schudde dau weer afkeurend, liep, na de lezing, heen en weer en sprak ten slotte, in korte, btootende zinnen: Pas mal, inon ami. Mooi gege ven, betrekkelijk nieuw. Sculement... er is een akte te weinig in. En 't slot van elke akte is onvoorbereid. Ook te slap. Publiek wil meer „épaté" zijn. Laat mij het gegeven overnemen. Dan maak ik er een ander stuk van. Met «lijn naam alleen. Wat... wat... hoe veel moet u voor het gegeven hebben? Op d i e vraag was ik niet voorbe reid. Ik voelde me eenerzijds vereerd, anderzijds vernederd, en stamelde: Pardon, cher maitre, ik ben geen... koopman... Ook beroemdheid no. 3 gaf zich de moeite, mijn stuk in zijn geheel te lezen. Waarna hij me toevoegde: Er is wel iets goeds in uw stuk. Maar het is niet voor Parijs geschikt; liet is te ernstig en eindigt te troos teloos. Het moet geparisianiseerd wor den. Meer opzettelijke geestigheden tusschendoor en een minder tragisch einde zouden er wel toe kunnen bij dragen om het in de appreciatie van het Parijsche publiek te doen win nen. Wil ik dat zoo voor u doen? Over de voorwaairden spreken we dan wel irader. Ik moet eerst weten, hoeveel van mijn tijd die omwerkiug in l»e «lag neemt. Ik bedankte hom vriendelijk voor zijh welwillendheid en zei met man nenmoed, dat ik eerst zelf trachten zou, mijn werk te parJsianiseeren. Natuurlijk, heb ik, koppige Bataaf, dat niet gedaan. Beroemdheidxuo. 7 eiudelijk1ik sla nos. 4, 5 en 6 over, wijl deze uit sluitend de geldelijke zijde der zaak bespraken en allen meer dan 50 pet. van de recette eisehten beroemd heid no. 7 eindelijk scheen eeu eerlijk UMjusch te zijn. Vaderlijk zei de be jaarde man mij: Uw stuk is meer om gelezen dan om gespeeld te worden. Er is wel handeling genoeg in, maar do han deling mist verscheidenheid. U hebt u blijkbaar te sterk laten preoccupee- reu door de gedachte aan den hoofd persoon, zoo dat er bij zijn optreden telkenmale een soort van tooneelmu- tig „Leitmotiv" zich schijnt aan te kondigen. Ik ben geen musicus en weot dus niet, of zoo'n „Leitmotiv" in een opera al of niet verwerpelijk is. Doch iu een tooneelstuk is zoo'n „sté- réotypisation" uit den booze. liet pu bliek zegt dan telken keere: „Encore tja?" Weet u, wat u doet? Ga ex op «itten, een, twee jaar lang. En als dio hoofdpersoon u ten slotte niet meer zoo bespookt, werk het stuk dan kalin om. Kom er dan met mij over praten. Ik ben tot uw beschikking. A propos, blijf zoolang mogelijk uit do handen van mijn roofzuchtige col lega's". Ik heb zijn raad opgevolgd. Want Ik vond, dat de man groot gelijk had. Deze wederwaardigheden heb ik op geschreven om mijn lezers op de hoog te te stellen van sommige toestanden In de Parijsche tooneelwereld. OTTO KNAAP. CCCVIII. „Vaartwel, mijn Amstolstad, verwacht een ander Hoer VONDEL. Onze burgemeester gaat ons verla ten. liet is nu wel zeker en nu de stroom van m omen tbesch ou \v i nge n uit de dagbladen eenigszins is bezon ken, acht ook ik het mijn plicht, als steeds, mijn Haarlemsehe lezers in kalmen kout dit niet alleen voor de hoofdstad, maar voor heel het land xóó belangrijke feit toe to lichten. Laat ik voorop stellen, dat het nu een feit is. Gisteravond vergaderde de Wiukeiiersvereeniging en nadat ge bleken was, dat niet minder dan 500 leden individueel het bestuur schrif telijk hadden verzocht, stappen te iloen bij Mr. Van Leeuwen, oiu op zijn besluit terug te komen, verklaarde de heer Meuwsen, voorzitter, een on- dorhoud te hebben gehad met den burgemeester. De laatste had daarbij te kennen gegeven, niet dan na rijp beraad zijn ontslag te hebben geno men, zoodat hij dan ook niet van dezen stap kon terugkomen. De burgemeester had den heer .Meuwsen ook over de motieven inge licht, maar hoewel deze begrijjielij- kcrwijs niet verder werden besproken, was de opmerking, dat, als wij als onafhankelijke mannen, die niet voor vrouw en kinderen hoeven te werken. maar aneen onze voiaoemng vmaen in het tot stand brengen van groote dingen voor de stad op zulk een on dankbaarlieid zouden stuiten, reeds genoeg. Nu is tegen deze conclusie aan te voeren, dat ze wel wat algemeen is. De mensch en do burgemeester, al is hij ook nog zoo voortreffelijk als Mr. Van Leeuwen, die het ieder naar den zin kan maken, moet nog geboren worden. Maar in aanmerking geno men, dat in Amsterdam niet gelijk bijv. in Rotterdam tot nog voor kort eer. soort Regentengeost geheerscht heeft, waardoor de bevolking de eer bied en liefde bij voorname stedelijke geslachten bij intuïtie van vader op zoon deed overgaan en de bevolking niet een „vriendelijk te woord staan" al hoogelijk was ingenomen, is de aanhankelijkheid aan Mr. Van Leeu wen groot. De Amsterdammers zijn altijd nogal „critiek" geweest in hun critiek over gemeentezaken, alle par tijen hebben hieraan meegedaan. Ik behoef maar te herinneren aan de felle oppositie, indertijd tegen den wethouder van Publieke Werken, Co- niuck Westenberg, gevoerd, die er dan ook met een minder besproken collega door do kiezers werd uitge knikkerd, hoewel er iu die dagen nog geen enkele socialist in den Raad zat en do socialistische stemmen dus niet voel mee konden tellen. Dit en passant voor hen, die de heele schuld van dit afscheid op den broeden rug van de S. D. A. P. willen leggen. Trouwens al zou de fractie een voortdurenden strijd tegen don burgemeester ge voerd hebben, en de andere partijen hem even krachtig hebben gesteund, wat zou zij, 1/5 van den Raad, heb ben kunnen uitrichten Een burgemeester staat altijd in een eenigszins halfslachtige positie. Eenerzijds boven de partijen is hij naast voorzitter óók minister-presi dent, als lid van het D. B. de woord voerder van de stedelijke regeoring. Botsingen zijn dus niet altijd te ver mijden, te meer waar omtrent hervor mingen enz., zoowel reeds in theorie als ton opzichte van de practische uitvoering zoo diepgaande meenings- vcrschillen bestaau. Maar als wij dit alles bedenken en dan de vox populi hooren, warrn- hartstochtelijk-aanhankelijk bij 4/5 en waardeerend doch min of meer on voldaan bij het restant Gemeentena ren, dan moet men toch uitroepen, dat mr. Van Leeuwen een zeldzame popu lariteit heoft verworven, een waar deering als wel zelden een ambtgenoot vuu hem ten deel gevallen zal zijn. Het belang van Amsterdam is dat van het land. Onze hoofdstad moge wel niet als Parijs heel het vaderland zijn, niet te ontkennen is toch, dat do bloei of de achteruitgang van do hoofdstad haar weerklank of terug slag vindt in de provincie. Nu gaat Amsterdam achteruit, on danks het goede, dat mr. Van Leeu wen gewild heeft en gebracht. Wel niet met reuzenschreden, maar er is stilstand op elk gebied, er wordt niet meer gebouwd zóó zelfs, dat er door pessimisten ernstig aan getwijfeld wordt of van de bebouwing der ge meente-terreinen aun den Amsteldijk wol ooit iets komen kan, omdat er geon bewoners voor zooveel nieuwe huizen zullen komen. De bronnen van welvaart drogen op, die hier geen be slaan meer kunnen vinden, moeten het elders zookon. In plaats dat de provincie haar overtollige arbeids krachten naai1 Amsterdam kan expor- teeren, heeft al sinds geruiinen tijd de export in omgekeerde richting plaats. De burgemeester wilde veel doen in 't belang van Amsterdam en van hem in samenwerking met den Raad moest daarvoor een krachtig initiatief uitgaan. Momeutoel is dat onmogelyk gebleken. Bij tal van ge meenteraadszittingen toch leken deze meer op een openbaar klachtenbureau dan op een instelling waarvan de le den te zorgen hadden voor de.beharti ging der belangen van een stad van een half millioen inwoners. Door het hand over hand toenemen van het bu- reaucratisme zijn een massa persoon lijke belangen tot onderwerpen van besprekingen in raadszittingen ge maakt. Als men do verslagen en ook nu met de begrooting maar eens volgt, valt het op, hoeveel tijd steeds aan grieven besteed wordt van personen, die van de Gemeente leven. Het zijn allemaal de kleine belan getjes, waaraan de tijd besteed wordt, die dan voor de groote algemeene be langen ontbreekt. Men zou wel eens kunnen vragen, of de ambtenaren, be ambten en werkliedon er zijn om de Gemeente groot en welvarend te ma ken, of dat 't omgekeerde het geval is. Zoek in al de stukjes Begrootings- debat, gij zult ex tevergeefs een lijn van degelijke, noodzakelijke voorstel len in kunnen vinden. Niets dan futiliteiten, 't Toppunt ik noem dat als een karakteristiek iets, was dat twee heeren vroegen, waarom na afloop van „Ferrer"- en werkloozen-vergadoringen altijd po litie aanwezig was, maai- niet bij het „uitgaan" van raadszittingen. De voorzitter was nog zoo gemoe delijk hier op ironisch te antwoorden, dat de houding van Raadsleden tot nog toe geen aanleiding gegeven had, politie bij het uitgaan der 'raadszit tingen te doen aanwezig zijn, enz., maar wie had 't liem kwalijk geno men als hij bij zijn antwoord zich tot één kort, krachtig maar onparle- inentair woord had bepaald. Bij zijn streven naar groote verbe teringen ten algemeenen nutte slaat liet hoofd dei- gemeente ook nog voor de moeilijkheid de begrooting slui tend te maken. Een moeilijkheid des te grooter, wijl de gemeente door on gelukkige verhoudingen met het rijk in ernstige financieele moeilijkheden verkeert. Dit wordt den burgemeester nog moeilijker gemaakt door het ei- schen van subsidies van filantropi- schen aard, door hooger salarieering, die de gemeente niet betalen kan door uitgaven als nu weer de electrische verlichting van het Damrak, die wel goed en nuttig is, inaar oen lapmiddel en wat 't ergste is, weer duizenden kost... dio ar niet zijn. Zoo is in breede trekken do toe stand. Maar net zijn ae nootatretctoou, de rest Ls bijzaak. Met dankbaarheid zal Amsterdam zich in den scheiden den burgemeester herinneren het vele goede dat hij gedaan heeft en het nog veel meerdere dat hij had willen doen. Een sterke persoonlijkheid is mr. Van Leeuwen zeker, maar tegen de huidige toestanden op te iroeien is zelfs hem onmogelijk. Waar is do dichter, de Vondel der Twintigste eeuw, die, als deze Gye- brecht met smart in 't harte zijn ge liefd Amsterdam toeroept: „Vaarwel mijn Amstelstad, ver wacht een ander Heer!" in een visioen ons de toekomstige grootheid laat zien der stad, die aan den Ainstel en het IJ zoo heerlijTc ls gelegen? H. HENNING Jr. Esperanto. XXVIII. CIES KARULO. SI estas amata de ciuj tre Kaj inter beluloj pli bela ne, La patro sin nomis trezor' por li Kaj sla patrino donac' de DL Jes, oft' oni diris de l'eta karul': „Rigardas angelo el sia okull" Ridetoj afablaj je 1' knabinet' Kiam oni vidis la blondan kapot.' Sed juna virino en nigra dolor' Trapasas la straton kun peza fcar'« Sin ankau ïimarkas la bolan infan' Kiu sin salutas per movo de l'nian'. Sed tuj sin deturaas la plendindulin' Kuj povas apenau rospondi gin; Car plore ekgemas malsek' la okul': „Ho Dia, mi ja havis similan karul'. ALLER LIEVELING. Zij was de liev'ling van iedereen Men kende er scboone maar schooner geen. Zij was In alles hem- vaders trots Ze was voor moeder een gave Gods. En wie haar zagen vertelden 't luid: „Daar kijkt een Engel haar d'oogjes uitl" En elk zag vriendlijk het meisje aan. Als zij zoo lachend aan 't raam kwam staaü. Maar zie, daar nadert een jonge vrouw In 't kleed der smarte, verbleekt van rouw. Zij ziet wel 't kindje voor 't venster staan En haar ziet lachend de kleine ook aan. Maar de arme vrouw slaat de oogen neer En geeft der lieve geen lachje weer; Maar zucht met wangen van tranen nat; „O God, zoo'n engel heb 'k ook gehadl" EEN NIEUW WEEKBLAD Te Amsterdam verscheen heden het eerste nummer van het WEEKBLAD „ESPERANTO." Ter inleiding zegt de Redactie: Wie de Esperantische beweging kent, weet dat het voortbestaan der wereldhulptaal Esperanto verzekerd is. De bruikbaarheid van Esperanto is op elk terrein reeds zoo afdoende gebleken en door middel dier taal is er reeds zooveel internationale vriend schap tot stand gekomen, dat Espe rantisten zich niet meer kunnen voor stellen, dat die taal weer zou kunnen verdwijnen. Zij is duizendtallen lief geworden, zij heeft zich onmisbaar gemaakt, het is onze tweede moeder taal. Zij opent ons de mogelijkheid om in contact te komen met gelijk ge zinden in de vijf wexelddeelen en stelt ons in staat tot gedachte verkeer met alle natiën. Ook iu ons landje, dat in tijdver- morsen aan taalstudie wei bovenaan staat, komt er algemeene belangstel ling voor deze zaak, die van meer be teeken is zal blijken dan de stuurbal- lon of de duikboot. Eerstens zal nu dit blad probeeren die belangstelling levendig te houden en te doen toene men. Maar dit is niet het eenige doel. Als alles stuit ook de wereldtaal op vooroordeel. Dat vooroordeel uit zich op velerlei wijze, hier In spot, daar in doodzwijgen, daar weer in minachtende bejegening of modelij dend schouderophalen. De pers is nog vrijwel voor ons ge sloten men vreest zich te compro- mittocren door sympathie te betoonen voor iets, dat nog zoo nieuw is, nog zoo geheel buiten do mode ligt. Per sonen van invloed geneeren zich nog voor deze zaak, om dezelfde redenen. Over het geheel staat men sceptisch tegenover het Esperanto en men ge looft hoogstens aan een voorbijgaand, eventjes opvlammend stroovuurile. waarvan vast staat, dat het heel gauw weetr zal zijn gedoofd. Het eenige afdoend middel nu te gen dit alles ls feiten I Feiten hebben deze eigenaardige eigenschap, dat er weinig tegen in is te brengen. En waar nu dit zoo kost bare materiaal maar voor het grijpen ligt, daar zullen wij vooral daarvan een ruim gebruik maken. Dit „Weekblad" stelt zich voor strijd te voeren in Nederland voor het Esperanto. Het neemt zich daar bij vooir, dat te doen van een alge meen standpunt, niet van eenig be paald gezichtspunt uit, maar met rui men blik. Het zal bij voortduring wij zen op de algemeene voordeelen uit deze zaak te trekken en de algemeene beteekenis, die zij heeft, maar ook op het bijzonder belang, dat de wereld hulptaal kan hebben voor een of an dere bepaalde richting. De zaak van het Esperanto staat ook in ons land al sterk genoeg om den open strijd te kunnen aanbinden tegen wat haar nog in den weg staat: vooroordeel, scepticisme, spotzucht, theoretische bezwaren. Dit „Weekblad" zal zich in het Ne der landsch gedeelte hoofdzakelijk wenden tot het groote publiek, tot de niet-Esperantisten. Het zal daarom bevatten propagauda-artikelen, po lemieken met tegenstanders, interes sante mededeeiingen omtrent den groei der Esp. beweging en verder al les wal strekken kan oin de aandacht op deze schoone taal te vestigen."- J. H. W. HABERMEHL. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 30 Cis. per regel. Hoe kopt a ij vaststellen of gij eenig tee keu van de verschrik kelijke nier- of blaasziekte hebt. Vraag 1. Hebt gij 's morgens bij het opstaan een ellendig gevoel in uw rug? Vraag 2. Zijn uw oogleden opgebla zen? Hebt gij blauwe zwellingen on der de oogen? Zijn uw enkels en handen opgezwollen? (l>e eerste kenteekenen van waterzucht.) Vraag 3. Is uwe urine bewolkt, met bezinksel of schrijnend? Loost gij te veel of te weinig urine? Vraag 4. Zijn uw ledematen bevend of rhemnatisch, vooral bij slecht en vocht'g weer? Vraag 5. Is uw rug pijnlijk, wanneer gij u bukt of uit oen stoel tracht op te staan? Vraag 6. Hebt gij hoofdpijn of klopt uw hogfd? Werkt het hart onregel matig? Wordt gij duizelig na eeni- gen tijd gestaan te hebben? Vraag 7. Lijdt gij aan graveel, len den- of heupjicht? Nierkwalen doen niet ledereen op dezelfde wijze aan geen enkele pa tient heeft alle kenteekenen, maar ie dere patient heeft sommige kenteeke nen. Indien gij echter eenige aanwij zing voor nier- of blaaszwakte hebt, ls uw kwaal misschien reeds tot een hoogeren graad geklommen dan gij denkt, en verliest de blaas misschien plotseling haar kracht om het water op te houden. Alleen een nierengeneesmiddel kan een nierziekte tot in haar wortels uit roeien. Foster's Rugpijn Nieren Pil len dienen speciaal voor nier- en blaaskwalen. Zij lossen het urinezuur volkomen op en werken rechtstreeks op de lijdende nieren. Zij staan hen op een zachtewijze bij in hun grootseh werk ora het bloed te filtreeren en de urinevergiften af te voeren, die zoo vele noodlottige ziekten bij mannen en vrouwen teweegbrengen. Let op den juisten naam: Foster's Rugpijn Nieren Pillen en weigert al le namaak. De echte zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göp- plnger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van post wissel A f 1.75 voor één, of /10.voor zes doozen. is meestentijds het gevolg van verstop ping, Het middel, dat, ter voorkoming vau dit euvel, gaarne door lï.H. Medici wordt voorgeschreven ia „Califig", Dit uitstekend laxeermiddel smaakt aan genaam, werkt eacht en toch teker, regelt de spijsvertering en voorkomt daardoor menige ziekte. „Califig", het welk uit sap van zoete Californische Vygen en extract van verschillende planten van bekende heilzame werking bereid wordt, is zoowel voor kinderen als voor volwassenen geschikt. Verkrijg baar in Apotheken. Prijs 1.25 per flacon. Installatie. In eene plechtige openbare zitting dar arr and issemen ts-rc c h tb a n k te Zle- rikzee werd mr. J. de Vries van Does- burgh als offioletr van Justitie geïn stalleerd. Vóór hiertoe wetrd overge gaan, werden door den voorzitter, mr. JP. Can, de afgotreden heerren mr. D. Engelberts (vertrokken naar Assen) en mr.W. P. R. Bonman (naai- Rotterdam), in hartelijke bewoordin gen herdacht en de nieuw benoemde welkom gehoeten. Vereen igingsgebouw. Men schrijft ons: Nu het gebouw van den Protestan tenbond in andere handen is overge gaan, omdat het niet meer voldeed aan de eischen des lijds, wordt door de leden zeer sterk de behoefte ge voeld aan een nieuw middelpunt, van waaruit de werkzaamheid van den Bond zich knn ontwikkelen. Voor godsdienstige bijeenkomsten, wijkver pleging, lezingen, Zondagsschool, ver gaderingen, enz., moeten lokalen be schikbaar zijn, en het is natuurlijk, dat de wensch naar een eigen nieuw thuis sterk op den voorgrond treedt. Allen, die belang stellen in het vrij zinnig godsdienstig leven in Haarlem en oinstrekeu worden verwezen naar de advertentie, die in dit blad voor komt, waarbij door eenige vrouwen uit den Protestantenbond een beroep gedaan wordt op hare geestverwanten om door samenwerking zoo mogelijk de stichting van een nieuw vereni gingsgebouw te bevorderen. VLIEGEN RONDOM HAARLEM. Ook te Bloemendaa! Iaat een uit vinder een vliegmachine bouwen, waarmede hij hoopt op te stijgen zon der motorische hulp. Wij vreezen, zegt De Fiets, waaraan we dit bericht ontleenen. dat 't een „luchtkasteel" zal blijven, dat aan den grond ge hecht is. Maar wij hopen het beste voor den Bloemend a 1 e r en wen- schen hem toe, dat hij een s t ij g e r blijke. Jaap Eden zal, zoo meldt De Fiets, misschien dqzc week en anders toch heel spoedig, vliegproeven onderne men op een groot terrein bij Heemste de. Hij is nu al „in de wolken" over zijn nieuwe sport. Militaire Zaken. Bij de gehouden wielerwedstrijden door de wielrijders van het 10e regi ment infanterie, zijn de prijzen be haald als volgt le prijs sergeant Evenaar. 2e prijs korporaal Veerman. 3e prijs sergeant De Gee. 4e prijs korporaal Gomes. 5e prijs korporaal Groen. 6e prijs milicien Leeman. 7e prijs milicien Nassenstein. Se prijs milicien Winter. 0e prijs milicien Van Berkiun. 10e prijs milicien Klees. HET VERTREK VAN DEN HEER LOV1NK. Vrijdagochtend te 9.14 heeft de lieer Lovink mot de zijnen per Staatsspoor Den Haag verlaten, om. na een ver blijf in het buitenland, zijn nieuwe be stemming in Indië te volgen. Het was te verwachten, dat zeer velen de gelegenheid zouden aangrij pen om den in deze dagen zoo ailor- wege gehuldigden ex-directeur-gene- raai van den Landbouw nog een af scheidsgroet te kunnen brengen Ln het Staatsspoorstation. De wachtkamer le kl. van dat sta tion was dan ook de plaats van bijeen komst van een schare, zóó talrijk als slechts zelden aanschouwd werd bij het verlaten, der stad zijner inwoning, van oen man, die daar een aanzien lijke functie heeft bekleed. In de eerste plaats werd den heer Lovink en gezin een afscheidsgroet ge bracht door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, den heer Talma. Van allen in het bijzonder nam de familie Lovink afscheid en allen, die zich in de wachtkamer bevonden, ver gezelden de vertrek kenden tot aan den trein, hen nog lang nawuivende toen de trein het station uitstoomde. HET ORANJEKRUIS. Heden vergaderde te Amsterdam „Het Oranjekruis", onder voorzitter schap von Z ,K. H. den Prins dar Nederlanden. Prins Hendrik arriveerde te onge veer 10 uur ten Paleize. KINDERVERLAMMING. Te Schaaxsbergen is een geval van kinderverlamming geconstateerd. DOOR GAS GESTIKT. Donderdagnacht is te Utrecht, jonk- vrouwe C. M. H. van Ewijck, wonen de in een perceel in de Heerenstraat aldaar, door gasverstikking om het leven gekomen. De huishoudster van de ongelukkige werd in bewusteloo- zen toestand gevonden. Omtrent de oorzaken van het onge val verkeert men nog in het duister. Vermoedelijk is het te wijten aan het feit, dat de z.g. „natte" gaslamp, die in de kamer deir freule hing, niet voldoende van water voorzien was, waardoor het gas vrijelijk bon ont snappen. In freule Van Ewijck is iemand heengegaan, algemeen bekend en be mind door haar voortreffelijke eigen schappen; want zij was rijk, zij deed zeer veel goed op allerlei gebied en de armen verliezen ln haar 'n trouwo beschermster. DOOR DEN DRANK. De nauwelijks 18-jarige boeren knecht W. N.p te Midwolde (Oldambt) heeft op aandringen van eenige arbei ders, in den tijd van eenige minuten een flesoh jenever, van 8 d.L. inhoud, leeggedronken. Tengevolge daarvan heeft de jongeman van 9 uur tot des nachts 12 in bewusteloozen toestand doorgebracht. De geneesheer achtte den toestand zeer zorgwekkend, maar door inspuitingen en massage is N. in het leven behouden. Zijn toestand is nu vrij wel. DIRECTIE VAN DEN LANDBOUW. Naar do „N. Crt." verneemt, is de Regecring voornemens na liet vertrek van den heer Lovink hot ambt van directeur-generaal van den landbouw niet te bezetten. Aan de drie inspecteurs, de heeren Löhnis. Van Iloek en Swaving, zal. gaan ac bestaande piannon door, met uitbreiding van hun werkingssfeer een meer zelfstandige positie gegeven worden, waarbij zij rechtstreeks on der den Minister zullen staan en rnet dezen conferaeren. Aan liet hoofd van de afdeeling Landbouw van het Departement zal dan komen te staan de odministrar tour, mr. dr. C. Roest EEN KIND VERBRAND. Te Wouw bij Rozendaal had een 2-jarig kindje van den spoorwegwach ter L. v. d. Vliet liet ongeluk een petroleumlampje om te trekken, ten gevolge waarvan zijn kleertjes in brand vlogen. Op zijn hulpgeschrei kwam de moeder uit de schuur geloo- pen en snelde met het in vlammen gehulde kind naar buiten, waar zij het vuur wist to dooven, daarin bij gestaan door den machinist van een rangeereude machine, die het geval had gezien en nu met in olie gedrenkt poetskatoen de brandwonden van de kleine bette. Het kindje was echter zóó ernstig verbrand, dat het aan de gevolgen is overleden. Ook de moeder had nog verschillende brandwonden bekomen. DE STEENKOOLBORINGF.N TE WINTERSWIJK. Op een diepte van 1048.43 M. is een tweede steenkolcnlaag aangeboord. BRANDEN. Te V'UtYion ontstond brand in den grooten stoom- en windkorenmolen van Jac. De Roos. De molen en de ma chinekamer zijn tot den grond afge brand. Verzekering dekt de schade. Oorzaak onbekend. TYPHUS. Naar aanleidinc van het heerschen der typhus aan den Langediik hield de Gezondheidscommissie le Schagen een buitengewono vergadering, die bijgewoond weid <loor den hoofdin specteur van de volksgezondheid. Ge noemde heer stolde tevens in de ver schillende scholen oen onderzoek in naar de verlichting, do luchtverver- sching, urinoirs en privaten. NOODLOTTIG SCHOT, Donderdag had te Goedere>ede de 31-jarige landbouwer L. W. II. V. zich met een geweer naar den tuin bege ven tot het verdrijven van schadelijk gevogelte. Toen hij lang uitbleef, ging men zoeken en vond den man dood in den tuin ten gevolge van een nood lottig schot. ONGELUKKEN. Gistermorgen had een anderhalf- jarig kind te Zwijndrecht het ongeluk een klein balletje in te slikken. Onge lukkig bleef het in de keel vastzitten, en, ofschoon men zich met do kleine onmiddellijk naar den geneesheer be gaf, bleek het, toen men daar aan kwam, reeds gestikt. TREURIG. De milicien G. van het achtste, die bij het schijfschieten, door eigen on voorzichtigheid te Arnhem een schot in liet hoofd kreeg, is overleden. BRANDSTICHTING? Tegen den borstelmaker te Gouda, ten wiens huize in Maa/rt j.l. brand uitbrak, is pröces-verbaal opgemaakt wegens het aansporen tot brandstich ting. Hij wordt verdacht zijn knechts geschenken te hebben beloofd, indien zijn boedel verbrandde. De verdachte is naar Rotterdam overgebracht. (Hbld.) DE BURGEMEESTER VAN AMSTERDAM. De onder voorzitterschap van den heer W. F. Bijvoet Jr. gehouden ver gadering van de Vereeniging „Am sterdamsche Belangen" besloot tot het op touw zetten van eene hulde- betooging aan burgemeester Van Leeuwen, bestaande in de aanbieding van een adres, van zooveel mogelijk handteekeningeu van ingezetenen der hoofdstad voorzien. Het „Hbld." schrijft Wie weet of mr. Van Leeuwen, on- der den mvloed van dit door duizen den burgers gesteund verzoek, niet terugkomt op zijn algemeen betreurd besluit om zijn ontslag aan te vra gen. Het ontslag is nog geen voldongen feit. De „Tel." schrijft daarentegen Naar wij uit dé beste bron verne men, is burgemeester Van Leeuwen onder geen enkele omstandigheid be-, reid, op zijn ontslag-aanvrage terug te komen. We kunnen hieraan toevoegen, dat mr. Van Leeuwen er evenniin aan ilenkt, de stad metterwoon te verla ten. GEDWONGEN WINKELNERING. Door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is opgedragen aan den heer A. P. Staalman, oud-lid der Tweede Kamer der Stnten-Gene- raal, onder de bevelen van den direc teur-generaal van den Arbeid, het in stellen eener enquête naar de gedwon gen winkelnering in Nederland en naar den invloed daarop geoefend door art. 1637 s Burg. Wetb. STEMBUSVARIA. Bij de Woensdag gehouden Raads verkiezingen te 's-Gravenhage kwa men uit de stembus-Schelpk'vde 3 bil jetten te voorschijn, waarop niet m>n- der dan 3 candidatén waren zwart ge maakt. (Er waren slechts 2 vacatu res). Aan een ander stembureau ontving de voorzitter twee briefjes, waarin be leefd medegedeeld werd, dat de schrij ver verhinderd was te komen stem men. In een van beide werd de presi dent uitgenoodigd, of hij maar voor den schrijver op den heer Dolk wilde stemmen. (De heer D. was bij de jong ste Kamerverkiezing in dit district candiidaat). Een stembriefje vermeldde aan de achterzijde de woorden „Geen van allen goed", terwijl weer een ander kiezer met veel moeite zijn stembrief je van ziin handteekening voorzien had, opdat, men weten zou, dat hij „goed" gestemd had. Aan een oer stembureaux is proces verbaal opgemaakt tegen een man, die met een bord voor liet stemlokaal

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6