Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. •tjes- Uit de Omstreken 37 a Jaargang. No. 8090 MAANDAG 8 NOVEMBEB 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNBMENTEH PBR DRIB MAAKDBNJ Voor Haarlem l 2 3 ï-2® Voor de dorpen fa den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1*30 Franco per post door Nederland 1-65 Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem031H n -5e omstreken en franco per post 0.45 der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. PEEREBÖ05L ADVERTENTIÊNj Van 1—8 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels hv, elke regel meer ƒ0.2& Reclames 30 Cent per regd. Abonnement aanzienlijk rabat Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie ea Administratie! Groote Houtstraat fetoKommanaal Telefoonnummer der Redactie 600 ea der Administratie 724 Drukkerij; Zolder Buitenspaarne 6. telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentien en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem tn dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertenile-Bureau D. Y. ALTA. Warmoesstraat 78—78, Amaterdam. Telephoon tnterc, 6229. Het aantal voor Vraag en Aanbod dat wij plaatsen, bedraagt vele duizenden en stijgt nog altijd. Het Is Uw belang, om bij gelegenheid van deze rubriek gebruik te maken. Ze la goedkoop en levert veel succes op. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. "agenda DINSDAG 9 NOVEMBER. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 12 uur. Soc. Vereeniging: Bachconcert. Schouwburg: Holl. Toon eel gezel schap: „De blauwe muis", 8 uuir. Café de Korenbeurs: Lezing) door den heer Spaargaren, 8 uur. St. Bavo: Cursus in de Katholieke geloofs- en zedenleer. Onderwerp: Over het begrip en bestaan der over levering. Stadsnieuws HET T00NEEL MARIA STUART DOOR DE „KONINKLIJKE." 't Dient erkend te worden: Schil ler's vorstendrama „Maria Stuart" blijft lang het répertoire houden. Soms hoort men er eenige jaren niet meer van, blijft 't een of twee seizoe nen onder het stof van een regls- eeurs-bib'iotheek rusten, maar dan wordt het plotseling voor den dag gehaald en opnieuw gemonteerd. Dit telkens weder opleven van dit Stuk 'heeft men, meenen we! aan een bijzondere omstandigheid toe te achrijven. Niet aan het publiek. „Maria Stu art" voldoet niet meer aan wat een groot deel van het schouwburgpu bliek heden ten dage op het toon eel verlangt te zien. Het vraagt er dian ook niet om. Maar dit stuk wordt af en toe door een bekende tooneelspeelster w eens aan de menschen voorgezet. Het geeft aan een bekwaam actrice gele genheid om met haar gaven te schit teren, een succes te behalen. Eigen lijk heeft Schiller er twee paraderol- len in georëeerd, want naast de Ma ria Stuart is ook de rol van Koning- In Elisabeth een begeerlijke partij van een tooneelspeelster van talent. Zijn dus aan een tooneelgezelschap twee actrices van naam, in staat in deze rollen een succes te behalen, dan ia het niet te verwonderen, dat Schiller's drama van tijd tot tijd nog eens voor het voetlicht komt, omdat 't de begeerlijkheid van onze tooneel- eterren opwekt. Zoo krijgen wij het dan telkens terug. De Rotterdammers hebben twee van die talenten in mevr. Tartaud- Klein en mevr. Van Eijsden-Vink. En voor 't laatst zagen we dit stuk dan ook met mevr. Tartaud als Maria Stuart en mevr. Van Eijsden in de rol van Koningin Elisabeth. Ma«r Amsterdam bezit twee zulke actrices in mevr. Manu—Bouwmees ter en mevr. Holtrop-Van Gelder. En dat is dan ook zeker wel de re den, dat de Koninklijke vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" hier Zaterdag weer eens met dit oude stuk is aangekomen. Nu moe-ten we eerlijk bekennen, dat we te weinig historisch zijn aan gelegd om veel voor geschiedkundige drama'* te voelen. Het weeklagen van vorston over het verlies van tro nen is iets dat voor ons zoo buiten de dingen van onzen eigen levens sfeer gaat en is ons zoo totaal vreemd dat 't ons heusch niet bijzonder in teresseert Het teekenen van een doodvonnis, waarmee de eene vorstin aan de andere het leven beneemt, laat ons erg koud; we hooren en zien 't, geheel onbewogen; 't blijft voor ons een historisch feit maar geen levensding; 't laat ons, Wanneer we bet op het tooneel zien, even koud als toen we 't indertijd op school door den 1 eeraar hoorden ver tellen; 't zijn en blijven zaken en tooneelgevoelens, die zoover buiten Ons eigen leven en ons aller dagelij k- sche gevoelens staan, dat we er nooit „bij" kunnen. Als we op het tooneel de menschen elkander met „mylord" of „edele Lord" hooren aanspreken, dan voelen we ons in presentie van boekenmenschen, die nooit de snaren van ons eigen men- scheiijk gevoel kunnen doen trillen. De omgeving en de tegenwoordig heid van Koninginnen, graven, lords, baronnen en de geheeJe hofomgeving is zoo iets buitennissigs en vreemd aan wat we gewoon zijn tegenwoor dig in het leven te zien en te ont moeten, dat we er ons ook niet thuis in gevoelen. En in ons geval verkeeren alle menschen, die met ons in 1909 in een schouwburg zitten; en laat men ons dus niet wijsmaken, dat de gewone schouwburgbezoekers die zaken an ders voelen dan wij. Maar zulke historische gebeurtenis sen als 't elkander van den troon stooten door vorsten of vorstinnen en doodvonnissen teekenen in 't jaar zooveel, zijn mooie gelegenheden voor dichters om prachtige tirades aan vorsten en edelen in den mond te geven en om „mooie scènes" te be denken. Wat Schiller dan ook in zijn „Maria Stuart" gedaan heeft. Zijn zinnen wapperen als vaantjes in de lucht; zij zijn zwierig en edel en „vorstelijk". En een mevr. Mann— Bouwmeester is dan ook de juiste ac trice om met haar geschoolde stem en haar manier van spreken vol luid trucjes en vol kunstjes de Thea ter-fraai igh eden van Schiller's ro mantische tooneelzwierigheid dramatische planken-vorstelijkheid tot zijn recht te doen komen. Zij t een goede theater-koningin, een Ma ria Stuart zooals het volk het wil een echte tooneelvorstin. Aan me vrouw Holtrop lukte dat minder goed als Koningin Elisabeth. Deze was meer nijdig en snibbig dan hooghartig en verontwaardigd, lijk men dat op het tooneel van een Koningin verlangt; in de scène als de edele heeren voor Maria Stuart pleiten, stoof zij zelfs op als een nij dige dame op een lastige dienstbode. Nu hebben we in werkelijkheid nooit een Koningin zien opstuiven, maar we kunnen toch wel begrijpen, dat men 't op het tooneel zoo liever niet ziet, Ko van Dijk was een goede Marti- nes en Marcel Myin een niet kwade Amyas Paulet. Maar wat een rare dingen hebben we gezien en gehoord! De Fransche edelen komen aan het hof van Koningin Elisabeth afscheid nemen met b 1 o o t e handen! Nu kan 't zijn, dat de régisseur De Leur be ter op de hoogte is van hofmanieren dan wij, maar ons kwam het toch wel een beetje vreemd voor. Was dit echter de usance aan het Engelsche hof ten tijde van Maria Stuart de heer De Leur kan 't weten r—dan maken we onze excuses. Koningin Elisabeth zat op een lap- pentroon, bestaande uit een soort van tafelkleed op een stoel en een paai' raamgordijnen. Waren we in een Duitsche „Shhmiene" of bij een voorstelling van een „Koninklijke" vereeniging? Er werd gesproken van Maria „Stuuwaard" (in plaats van „Stjioe- ward") en van een graaf van Ley- ces-ter! O! O! Zou 't den heer Van Nouhuijs, die in den Raad van Beheer der „Ko ninklijke" gekozen is, gelukken aan al zulke dingen een einde te maken, de slordige sleur dezer vereeniging te breken en er eens wat beschaving in te brengen? We hopen 't. FRANS NETSCHER. Benoemd. Tot onderwijzer als hoofd der R-- Kath. school te Den Burg is benoemd de heer W. H. Willemsen, Yan Haar- leiru Harmonie. De muzlekvereeniging Harmonie, directeur de heer H. W, Hofmeester, gaf Zaterdagavond een concert in de Vereeniging. Met de bekende marsch Fur's Vo ter land, van Millöcker, die flink en irisoh werd gespeeld, opende deze schare uitstekende dilettanten het zeer belangrijke programma, waar van alle nummers een eerste uit voering ondergingen. Do moeilijkheden die het muziek maken met een harmoniekapel van dilettanten medebrengt, zijn niet ring. De aan- en opmerkingen en dit zijn er gelukkig weinigen die wij dus begrijpelijkerwijs moeten maken op de uitgevoerde nummers, want volmaakt komt onder diletr tamtenkorpsen niet voor moet de Harmonie dus ook niet als verwij tingen onzerzijds opvatten, doch als ernstig gemeende raadgevingen in haar eigen bslang. Eén van die weinige aanmerkin gen is, dat in de fantaisie-Ouverture van Coauelet de stemming nog al wat te wenschen overliet, b..v de le bugle was te hoog en de le trombone wat te laag; evenwel is het ons hoogst aangenaam deze heeren, voor al den trombonist, te complimentee ren over hun goeden toon en tech nische vaardigheid. Wat mede in dit nummer te roe men viel was de voordracht van den fluitist en het uitstekende spel van den es-clarinettist. De solo-pistonnist is mede zijn plaats waardig, doch wenne zich het z.g. duwen wat af. De noten f en a boven zijn iets te hoog; f met 1 en 3 stemt over t algemeen beter. Ook trok onze aandacht de contra-- basist (strijk-bas), die zeer goed at taqueert en zijn passages met gemak kelijkheid uitvoert. Met zulke krachten is het dus te verwachten, dat men goed werk hoort; de Harmonie mag zich dan ook, behoudens bovengenoemde aan merking, gelukwenschen met de le uitvoering van deze moeilijke com positie. Na dit nummer werd de voorzitter van Harmonie, de heer A. A. Moser voor 't voetlicht geroepen en door den directeur gelukgewenscht met zijn 12-jarig bestuurslidmaatschap. De heer Hofmeester bood hem, na mens mevr. Visser van Hazerswou- de, een fraai gouden horloge aan. Een hulde die de heer Moser zeer op prijs stelde, te kennen gevende nog jaren zijn krachten aan de Harmonie te zullen wijden. Nu als de heer Moser zijn bestuurs functie zoo opvat als die van pauke- nist etc., dan doet hij dat zeer accu raat. Na bovengenoemde twee nummers hoorden wij de Holl. Soubrette mej. Marie van Brinkom, die haar pro gramma opende met het reeds zee, geliefde mooie lied „De Heilige Stad' met het refrein „Jerusalem" etc., dat zij met mooi geluid zong, en waar mede zij veel succes had. Achtereenvolgens voerde die Har monie daarna uit de bekende, al zeei oude, Gavotte Stéphanie van Czibul- ka, die wij met stilzwijgen zullen voorbijgaan en een Fantasie op de Hérodiade van Massenet, die wij wel wat zwaar vonden voor haar. Voor al in de middensatz waar klarinet ten, saxophones etc. unisono blazen, had veel meer expressie kunnen zijn. Beter bevielen ons na de pauze de fantasie l'Atrlcaine von Meyer beer, en minder de Wals van Strauss om het geagiteerde tempo, doch bo venal de Fantaisie-romantique van Montague, een waar succes-nummer, waarin de bouten blaasinstrumenten rein stemden. Eind goed alles goed! Dit nummer was een waar succes voor de Harmonie en niet minder voor haar leider, den heer Hofmees ter»- Het duo Wesselius mocht zich, evenals Harmonie, verheugen in een welgemeend handgeklap. Het was een aangename avond die met een bal besloten werd, K, WEDSTRIJD VOOR SOLOZANG. Zondagavond had de tweede so listenavond in het Brongebouw plaats, onder dezelfde groote belang stelling van 't publiek als den eer sten keer. Tien mededingers waren ingeschre ven, maar evenals op den eersten avond bleven twee heeren wegens ongesteldheid weg. Blijkbaar zijn In de zangwereld de mannen het zwak ke geslacht Het heeft natuurlijk geen zin, de voordrachten te bespreken, omdat er nog vier groepen zullen optreden en het ten slotte de jury is, d i e het weet Wij benijden haar de taak niet, om te moeten beslissen in een wedstrijd, verdeeld over zes uitvoeringen, in den loop van twee maanden, met zoo ui tee nloop end e voordrachten. De een zingt een lied, dat thuis behoort in een kerk en begeleiding van or gel noodig heeft, de ander draagt een opera-aria voor, waarbij Vol orkest zou passen, een derde neuriet een huiselijk liedje, zooals we die, min of meer allemaal, in kunstgevoelige oo- genblikken, thuis bij de piano plegen aan te heffen.Wat is de maatstaf waar de toetssteen? Gelukkig dat niet wij, maar de juryleden het moeten we ten. Alleen kunnen we niet nalaten te zeggen, dat tot dusver de mededin gers uit Haarlem en omstreken lang geen slecht figuur hebben gemaakt. Toch kregen zij niet het meeste ap plaus: dat werd bestemd voor wie in hun optreden al te zeer te kort scho ten. Het publiek, moeten* we zeggen, was beide keeren zeer onbarmhartig: den eersten keer werd een zanger, ditmaal een zangeres, die ver bene den het middelmatige bleven, door de daverende toejuichingen, verlokt om nog eens en nog eens terug te komen. De ironie van het applaus drong niet tot de stakkers door. Maar 't publiek moet niet vergeten, dat het liefheb bers zijn, die bovendien in hun krin getje door den overdreven lof van fa milie en vrienden de zelfkennis ver leerd hebben. Buiten hun schuld. Als de toehoorders dat bedachten, zouden zij deze menschen, die in hun uil een valk zien, niet met daverend handgeklap bespotten. Overigens kwam de vaderlandsche Toonkunst er gisteren weer slecht af. Zes Nederlandsche (waaronder twee Vlaamsche) compositiën van de twin tig de oogst was pover! En door 't wegblijven van den baszanger kre gen we de twee liederen van Hulle- broeck niet eens te hooren. Yan andere zijde meldt men ons Dezen keer deden zioh hooren twee tenoren, de heeren Ph. Carstens, van Deventer, en M. Stigter, van Utrechtdrie sopranen, de dames J. A .den Ouden, van Haar lem, mevr. L. Kloosterman, van Rijs wijk, en Hélène Pohi, van 's-Graven- hage één alt, mej. Joh. A. W. Beef- jjn.it, van Dieren twee baritons, de heeren Aug. van Hove, van Nijmegen, en J. H. Krul, van Overveen. Eén bariton had zich wegens ziekte moeten terugtrekken en de eenige bas voor dezen avond bleek afwezig. Het gemiddeld peil der voordrachten stond zeker niet lager dan den eersten avond en het laat zich nu reeds aan zien, dat de jury allerminst met de beschikbare prijzen zal verlegen zit ten. Aardig is het, de houding van het publiek tegenover de verschillende prestaties te bestudeeren. Daaruit spreekt, zouden wij zoo zeggen, tus- schem allerlei andere hebbelijk- en onhebbelijkheden door, toch ook een vrij gezond ontwikkeld begrip van kunst. Opvoedingsgesticht Ned. Herv. Gem. Onder het zestal, opgemaakt ter vervulling van de betrekking van di recteur van bovengenoemd gesticht is de heer J. Rijnenberg, godsdienst onderwijzer bij de Doopsgezinde Ge meente te Haarlem. Mevrouw Al Noordewie r Reddingius. Het programma voor den liederen- avond, te geven door mevr. A. Noor- dewier—-Reddingius en mej. M. Jan nette Walen, bevat liederen van Bach, Handel, Rob. Franz en Röntgen, en klavienstukken yan Badh, Scarlatti en Ch/ODin.: PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLAND. Gedeputeerde Staten stellen voor, de volgende subsidies te verleenen Aan de Noord-Hollaudsche varkens- fokvereeniging te Hoorn voor 1910, een subsidie van 500. AanKet genootschap „Architectura et Amicitia" te Amsterdam voor haar afdeeling voortgezet- en hooger-bouw- kunstonderricht, voor 1910 een sub sidie van ƒ1000. Ten behoeve van den handelscursus der Schager handeldrijvende en in dustrieele middenstands-vereeniging voor 1910 en 1911 een subsidie van f 75 per jaar. Aan de gemeente Zaandam voor haar handelsavondcursus over 1910, 1911 en 1912 elk jaar 510. B. en W. van Zaandam hebben nu, ingevolge den wensch der Prov. Staten in de zomerzitting uitgesproken, de begroo ting overgelegd. Voorgesteld wordt de volgende sub sidie-aanvragen af te wijzen van de „Hanze" te Krommenie, om dat de gemeente een subsidie aan den handelscursus geweigerd heeft. Van de besturen der St. Josephs Joh- gelingsvereeuigingen en de Patro naatscommissie van de O. L. V. On bevlekte Ontvangenis te Hilversum, omdat het rijk en de gemeente geen subsidie aan dezq vakteekenschool ge ven. Van den Nederlandschen drogisten- bond om te Amsterdam een vakschool te stichten. Ook dit jaar bestaat er voor dezen bond geen uitzicht op een gemeentelijk subsidie. Van de vereeniging, Tehuizen voor schoolgaande kinderen te Amsterdam. Ged. Staten meenen, dat steun van een philantropische vereeniging niet op den weg der provincie ligt. Ged. Staten stellen voor, artikel 8 van het reglement omtrent liet ver leenen van pensioen aan de ambtena ren van den provincialen waterstaats dienst en hun weduwen en weezen in dien zin te wijzigen, dat het maximum van het pensioen in plaats van 600 op 690 bepaald wordt. Uit den oproepingsbrief voor de vergadering der Staten blijkt nog, dat voorstellen van Ged. Staten te ver wachten zijn over Een voorstel om het verzoek om subsidie ten behoeve van den handels- cursus der R. K. vereeniging voor den middenstand te Amsterdam, voor alsnog niet in overweging te nemen. Een voorstel tot verhooging der sub sidie ten behoeve van de kweekschool voor machinisten te Amsterdam. Een voorstel tot het verleenen van een toelage aan de weduwe van den vroegeren provincialen archivaris. Een voorstel tot het verleenen van subsidie ten behoeve van de natio nale bloemententoonstelling te Haar lem. Een voorstel, om een subsidie te ge ven voor de restauratie van 't Waag gebouw te Enkhuizen. Een voorstel omtrent het weder in orde brengen van het ontruimde ge sticht Zwanenburgwal te Amster dam. Een voorstel tot wijziging van de inrichting van den provincialen wa terstaatsdienst. Ingekomen is ook een adres van het Nederl. Verbond van vakvereenigin- gen, betreffende het opnemen van be palingen, in het belang van de wer ken door de provincie uit te voeren. De eerste vergadering der Staten zal plaats hebben op Dinsdag 7 December. J u b i 1 é-D e Cock. Heden was het 12 1/2 jaar geleden, dat de hear C. de Cock in dienst trad bij 't Gereformeerde Weeshuis aan de Olieslagerslaan, alhier. De eerste twee jaar was de jubila ris adjunct-binnenvader; van 1 Mei 1899 af bekleedde hij de functie van directeur. De feestdag werd in intiemen kring herdacht Militaire zaken. Den 15den November a.s. vangt bij het 10e regiment Infanterie de oplei ding aan voor hoogere onderofficiers rangen. Aan die opleiding wordt door 56 leerlingen deelgenomen. Met de directie dezer kaderschool is belast de kapitein F. W. J. de Witt Huberts. EEN VLIEGTOESTELLETJE Men schrijft ons: Gisterenmorgen waren twee jon gens, C. Lamrners en J. H. van Ho ve bezig in de duinen een klein vlieg toestel op te laten. Zij hadden in het toestelletje een uurwerk geplaatst, dat 4 wieken in beweging bracht. Het toestel bleef 10 minuten in de lucht zweven en daal de toen van een hoogte van 25 Meter geruischloos neer, een en ander tot groot vermaak der toeschouwers. Mevr. Alida Lornan. Aan den 2den liederenavond van den heer Gerard Zalsman zal mevr. Alida Loman hare medewerking ver leenen. De heer Willem Andrieseen heeft wederom de begeleiding. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). OVERVEEN. Een flinke en hoogst noodige ver betering is aangebracht door den in den Bloemend, weg uitkomendett Tetterodeweg wat te verbreeden en af te ronden; daarvoor zijn een vier tal boomen aan den Bloemendaai- schenweg geveld. Het was hier juist de plaats waar zooveel ongelukken met rijtuigen en fietsen voorvielen* De hellende weg van het station, tl® niet afgeronde weg en het nog altijd staande huisje van de waterleiding gaven daartoe aanleiding. Te gelij kertijd is nu het trottoir juist daar, waar de overgang van het spoor veel drukte veroorzaakt, wat breeder ge worden. SCHOTEN. DE PAPENDllECHTSCHE STRAF ZAAK. Onder de getuigen, die in deze zaak gedagvaard zijn, is o. a. de heer J. Zanen, vuurwerker te Schoten. Zaterdagavond gaf do tooneelveree- fiiging „Vriendschap zij ons Doel" eene uitvoering in de zaal van Van Dijk op het Pretoriaplein. De zaal was geheel gevuld. Een drietaJ stuk jes werden opgevoerd, die vlot van stapel liepen, een gezellig bal hield velen tot in den morgen bij elkaar. Aan 't eind van de uitvoering her innerde de voorzitter aan de kleine contributie, waarvoor men verzekerd is, een paar gezellige avonden in het seizoen te hebben. Het was een wel geslaagde avond, waarop de vereeni ging met trots mag terug zien. HEEMSTEDE. Diefstal. Ten nadeele van A. van der Mee*1 aan de Glip is een partij ingekuilde aardappelen ontvreemd. HAARLEMMERMEER. Er is thans in Haarlemmermeer ge brek aan landwerkers. De vreemde lingen zijn meerendeels door den nood gedwongen geworden huis waarts te keeren. Er werd koude, ar moede en gebrek geleden. En nauwe lijks is nog de helft der honderden hectaren suikerbieten vervoerd. Men vraagt thans tegen hoog loon rooiers, zoodat er op 't laatst nog goed geld is te verdienen. VELSEN. ZIEKTEVERLOF AMBTENAREN. In verband met opmerkingen van de heeren Vermeulen en Schuiten maker bij de behandeling van de concept-verordening op de regeling van ziekteverlof aan ambtenaren enz. stellen B. en W. voor te bepa len: Verlof wegens ziekte of ongeval, met behoud van jaarwedde of beloo nlng, wordt niet verleend wanneer de ziekte of het ongeval is veroor zaakt door opzet of onzedelijkheid van den betrokkene. Daar in de verordeningen tot rege ling van het ziekteverlof aan onder wijzend personeel bij 4. en m. o, al leen wordt gesproken van verlof bij ziekte, en niet bij ongeval, stellen B. en W. voor de verordeningen te wij zigen dat gelijke voorschriften voor taan zullen gelden voor allen. B. en W. stellen voor om ln de drie genoemde verordeningen op te nemen de volgende bepaling: Aan tijdelijk personeel kan verlof wegens ziekte of ongeval worden toe gestaan voor ten hoogste zes maan den. Van tijdelijk personeel langer dan een jaar onafgebroken in dienst der gemeente, wordt gedurende den ver loftijd de halve jaarwedde of beloo ning ingehouden. Van tijdelijk personeel, korter dan een jaar onafgebroken in dienst der gemeente, wordt gedurende den ver loftijd de geheele Jaarwedde of beloo- ning ingehouden. J. Dijkman, landman te Velser- oord, verzoekt vergunning voor het bouwen van twee woningen aan een weg die reeds jaren bestaan heeft op

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1