binnenland Kerk en School Leger en Vloot ANTWOORD. U kunt eenvoudig sclirijveu Aan den heer directeur der gemeentereiniging te Amsterdam. Een nader adres is niet noodig. VRAAG. Tot wien moet ik mij Wenden om op eon boot geplaatst te worden ais tremmer ANTWOORD. Wend u tot de di rectie van een der stoomvaartmaat schappijen. In Amsterdam b.v. Stoouiv. Mij. „Nederland". Prins Hendrikkade 159—160 in Rotterdam: l)e HollaudAroerika-lijn. VRAAG. Kunt u mij ook naam en adres zegden van den Nederiandschen consul te Brazilië? ANTWOORD. Consul-generaal voor Ne<ierland aldaar is de heer A. v. d. Pol, Rio de jane'ro. H. M DE KONINGIN-MOEDER. H. M de Koningin-Moeder vertrekt 19 dezer te 11.35 's avonds van Buzel, komt te Arnhem aan op 20 dezer te 12.56 n.m. eu reist van Arnhem on middellijk per extra-trein door naar Het Loo. PRINS HENDRIK EN T DOOLHOF OP HET LOO. Het Hbld. vertelt: Op den eersion Zondag van elke maand hebben de employó's aan het Kon. Paleis en Staldepartement ver- lol, om met hun gezin in het Kon. Park te gaan wandelen. Geen wonder, dat met liet prachtige najaarsweer van J.l. Zondag velen van dit voorrecht gebruik maakten. 't Was ongeveer 5 uur in den mid- dug, toen een tweetal koetsiers, de ecu van zijn echtgenoote vergezeld, al vorens hel Park te verlaten, nog even een bezoek aan den „Doolhof" bracht. Er in te gaan. ging gemakkelijk ge noeg, doch er weer uit te komen bleek met geen praatje gedaan. Inmiddels begon het te schemeren en reeds maakte men zich ongerust, toen, tot aller verademing, een wielrijder na- derda De redding was nabij 1 Dichterbij gekomen, bleek het Z. K. H. de Prins te zijn, die zich niet wei nig verkneukelde in de verlegenheid, Waarin zien hel drietal bevond. De Prius, die den Doolhof op een prikje kent, wees zeer goedmoedig een richting, die men kon inslaan. „Maar, Koninklijke Hoogheid was het antwourd, „dien kant zijn we ai Vijfmaal uil geweest I" „U, dat is nog lang geen tienmaal", was '8 Prinsen wederwoord „hebben de heeren nog dienst vanavond „Ja, K. H., om 7 uur is het paai den voeuer en." „Nu, dan heb jullie nog wel ander- huil uur tod te wandelen", antwoord de de Prins, en verwijderde zich la chende. Een eindje verder ontmoette Z. K. H. een collega van de doolhofbezoe kers. De Prins guf dezen in overwe- Eing, zijn. vrienden uit den uood te elpen. Gaarne had de Prins zeker ge zien, dal de laatst aangesprokene ook in den val was geloopen deze was echter zoo verstandig den buitenkant te houden. Na lang zoeken eu scharrelen en met behulp vun hun collega, gelukte liet den dolenden eindelijk een uitweg te .vinden. DE TWEEDE KAMER Do lust om by de Indische Begroo- tiug aigemt>eue beschouwingen te voeren, bleek gisteren met groot- Het gemis aan Indische specialiteiten deed zich gevoelen en bijna alle spre kers, want ten slotte zijn er nog zes gekomen hebben op die leemte duu ook liet licht laten vallen. De heeren Bos en iroelsira, de een schor per dan de ander, hebben de benoeming van den heer idenburg tot Gouverneur-Generaal en van den heer De W aai Malefijt, tot Minister algekeurd. Zag de heer Bos daarin een gevaarlijk precedent het aan wijzen van een lid van het Ministerie tol dit verantwoordelijke ambt de lieer Troelstra was dit met hem eens, maar achtte bovendien den heer De W aal Malefijt noch bekwaam, noch krachtig genoeg om groote hervor- niinspiannen door te zetten. De heer Bos had daarop ook reeds gezin speeld en de noodzakelijkheid van krachtig bewind aangetoond door te wijzen op den geringen spoed die in menig opzicht en op velerlei ge bied wordt betracht. Zoo was men in Indië zijns inziens te kort geschoten op het gebied der irrigatie, bij de onderwijshervor ming en bij het verzekeren van eene rechtspositie aan de Inlandsche Christenen en aan de vreemde Oos terlingen. Financieels bezwaren te gen een krachtiger doorvoeren van hervormingen waren er niet, want ten opzichte van den financieelen toe stand van Indië, was er geen reden tot pessimisme. Inmiddels meende de heer Troel- Btra dat Juist de gelden voor groote hervormingen ontbraken. Maar afge zien daarvan moesten hervormingen mislukken, vooreerst omdat het in landsche volk dat onder elk regee- ringssteisel is uitgebuit er niet toe gankelijk voolr is; in de tweede plaats omdat heel onze koloniale politiek berust op het nastreven van imperia- listisch-kapitalistische belangen. Aan deze oorzaken was het fiasco van de zoogenaamde ethische politiek te wij ten en ware hervormingen zou alleen de sociaal-democratische Koloniale politiek kunnen brengen, die met ter zijdestelling van kapitalistische be langen, zich uitsluitend richt op de belangen van Indië en de inlandsche bevolking. Iladdeu beide sprekers, aan de hand van het rapport van den heer Lief- rlnck de toestandon op Atjeh als weinig bemoedigend voorgesteld later op den dag vond ook de heer De Visser dat er reden tot bezorgdheid en voorzichtigheid was de hoer Thomson, die zich bij hen aansloot. betoogde tn hoofdzaak dat "t rappori- Liefrinck de juistheid van de vroeger door de Kamer geleverde critiek had bevestigd. Natuurlijk kwam ook het standpunt van den Minister ten aanzien van de zending ter sprake. Dat standpunt werd door de heeren Bos en Troelstra die van ge 1 oo fa propaganda van de zijde der Regeering niets weten wil den, gebillijkt. De heer Troelstra knoopte er do opmerking vast, dat heel de critiek van de rechterzij de In 't bijzonder van de „Standaard" er op gericht was den Minister in banen te brengen die men zelf nooit had durven te betreden; en dit al leen om bij het Christenvolk de schijn te redden. Maar de heeren De Visser, Bo- gaardt en Van de Velde, die ook ove rigens de bestuurswisseling goed keurden en vertrouwen hadden in den Minister en in Gouverneur-Gene raal Idenburg. konden het standpunt van den Minister ook zeer wel goed keuren, getoetst aan de Christelijke beginselen. Zij betoogde dat de houding der Regeering ten opzichte van de zen ding door de omstandigheden moet worden bepaald: de heer v. d. Velde stelde bovendien in het licht dat de houding de ranti-revolutionnalre par tij zich in 20 jaren niet gewijzigd had em dat er niet de minste aanleiding was tot de veronderstelling dat de heeren Do Waal Malefiit en Iden burg wè! van meening waren veran derd. Had de heer Troelstra voorname lijk gevraagd zich, met Inperking van ons gezag allereerst bij her vormingen tot Java te bepalen en had. de heer De Visser aangemaand geen al te groote overhaasting op onderwijsgebied te betrachten; de heer Bogaardt meende dat wij wel verre van imperialistische politiek te hebben gedreven, rust en orde had den gebracht in streken die vielen binnen ons eigen gebied. Hij huldigde met warmte Van Heutsz die in 5 jaar tijds zijn actie in de Buitenbezittingen had doorge voerd. En deze afgevaardigde wensch- te met de hervormingen op de buiten bezittingen krachtig voort te gaan, en de middelen daarvoor te vinden door leening. Anderszijds meende hij dat naar bezuiniging, vooral naar matiging in het opvoeren van de ambtenaarstractementen moest wor den gestreefd. En ten slotte bepleit te hij, wijzende op de mis lukking van de decentralisatie,1 een verbetering van de bestuurs organisatie, waardoor eenexzijds door aanstelling van eenLuitenant-Gouver- neur-Generaal, om den G. G. van veel werk te ontlasten, anderzijds door aan de inlanders plaats te ver zekeren ln de vertegenwoordigende lichamen, goede resultaten zouden worden verkregen. Heden Is de Minister van Koloniën aan het woord. In do zitting van gisteren heeft de heer Monté Ver Loren, na beëedi- glng, zitting genomen. Hij is daar door Ln de gelegenheid geweest met aandacht naar alle redevoeringen te luisteren. Daarbij zal hem niet zijn ontgaan, dat de heer Bos, die in den heer Lovink, den nieuwbenoemden Directeur van het Indisch Landbouvv- Departement, groot vertrouwen bleek te bezitten, heeft gepleit voor het be houd van het uatuur-wetenschappe- lijk karakter van 's Lands planten tuin te Buitenzorg. De Tweede Kamer zal tot 24 Decem ber, den dag \óör Kerstmis, aan de begrootingeii blijven doorwerken. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer behandelt Vrijdag a.s. de Indische onderwerpen, onder anderen het ontwerp betreffende Sa- bang. EEN RECHTERLIJKE DWALING? In een der plaatselijke bladen komt het volgende bericht uit Sneek voor: Sedert een paar dagen gaat hier 't gerucht, dat in het ziekenhuis is over leden een verpleegde, die op zijn sterfbed bekend heeft de dader te zijn geweest van den voor 18 jaar op Pinkster Maandag te Oudeschoot ge- pleegden moord, waarvan een boe renvrouw het slachtoffer was. Als 't gerucht waar blijkt te zijn, heeft de man van de vermoorde vrouw ten on rechte 11 jaren gevangenisstraf on dergaan. TWIST BIJ EEN VERKIEZING. Men meldt uit Roosendaal aan de Tel.: Nog Yóór dezen morgen de strijd aan de stembus ontbrand was, werd er reeds, naar aanleiding van een beleedigend strooibiljet, slag gele verd tusschen apothekers en 't be faamde raadslid E. v. W., alhier. La ter op den dag werd de twist op een der stembureaus, waar E. v. W. zit ting had, voortgezet en moest de po litie tusschenbeide komen. VECHTENDE FERRER VRIENDEN In een te Enschedé gehouden Fer- rerbij eenkomst kwam het tusschen socialisten en anarchisten tot een al- gemeene vechtpartij, doordat Len- sink, de leider de»r laatsten, telkens de sprekers in de rede viel en hij op verzoek van den voorzitter door de politie zou worden verwijderd. De po litie maakte toen van de sabel ge bruik bij het ontruimen der zaal. De anarchist Horstman werd gewond. (Hbld. ült da Haagsebe en Amsterdamsebe Brieven aan de verschillends bladen De Haagsche briefschrijver van da Prov. Gron. CL weet iets mea te dee- ten over hat debat, dat in de Tweeda Kamer verwacht wordt over de d r. Kuyper-xaak. Maar bovendien laat het zich aan zien, dat het algemeen begrootingsde- bat dit Jaar nog al van langen adem zal zijn en dat de bekende lintjes-his torie daarbij een niet onbelangrijke plaats xai innemen, behoeft na het Voorloopig Verslag niet te verwonde ren. De eenige vraag Is, wie d« kat de bellen zal aanbinden Natuurlijk zijn de socialisten er voor gereed en men zegt, dai de heer Duys voor deze ge legenheid zijn maidenspeech heeft voorbereidmaar voor de zaak- zelf is het gewenscht, dat er geen partij-quaestie van gemaakt worde en dat vertegenwoordiger» van alle poli tieke groepen zich er over uitspreken. Er schijnt dan ook sprake te zijn van overleg tusschen de leider» van de onderscheidene partijen, om, als vo rige jaren den tijd, de rollen en bij het Kuvperdebat tevens de spreek beurten onderling vast te stellen. Dan schrijft hij over de in span nende Kamerperiode, die we tesemoet gaan Zoo zelfs, dat. on danks de nieuwe werkwijze die reeds nu geacht wordt op den duur der de batten niet van gunsttgen invloed te zullen blijken, het getal avondzittiu- gen en de duur van de d&gvergaderm- gen zeker niet minder zai zijn dan in de laatste paar jaren, ouder de gedul dige en onvermoeide leiding van jnr. Rc-eil. Maar graaf Van Bylandt, de nieuwe voorzitter, zal, reeds om der wille van zijn gezondheid, Ln dit op zicht niet trachten met zijn voorgan ger te wedijveren door alle vergade ringen, dag- en avondzittmgen zelf te presideer en. Mij ia verzekerd, dat de voorzitter zich er toe bepalen zal de dagzimngen te leiden, aan den vice- voorzitter, den heer Van Nispen de eer latende om de altijd nog wat meer geagiteerde avondbijeenkomsten te leiden. Men behoeft dan op een enke le avondzitting meer of minder niet te zien en het plan moet dan ook zijn om reeds van oen aanvang der behande ling van de suiaisuegrooUng met Maanuagsche, Zateruagsche, ver vroegde dagzuiuigen, tot 5 uur min stens gerest, ie beginnen en met ten minste twee avonuveigaderingen, zoo niet drie, per week. isxeusez du peul Iniusschen, hoe men hel ook aanlegt, de Kamer zul voor de Indi- sene en btaatsbegi ootnig en alles wat vóór Januari zijn beslag moet krijgen, niet meer dan zeven weken bescüik- baar hebben en dat is waarlijk met te veel, zoodat er inderdaad nu ais vroe ger groote krachtsinspanning en zelf beperking tevens noodig zullen zijn om het werk naar ernst af te doen. De Amsterdammer van dit blad heeft 't over de behandeling der ge- meentebegrooting. Er is een nieuwig heid, waarmee hij wei accoord gaaL Dat is de instelling van schoolart sen. Ik heb er vroeger wel eens om gela chen en beweerd, dat de kinderen niet op school kwamen om geneeskundig geïnspecteerd te worden, doch toen ik hoorde, dat de drie schoolartsen, die thans in functie zijn, in één jaar ge constateerd hebben, dat 18U kinderen geestelijk minderwaardig, dus niet geschikt voor de gewone lagere school waren, dat 3 k 400 leden aan keel- en neusgezwellen, die men adenoïde ve getaties noemt, dat 900 bij- of ver ziend waren, 200 huidaandoeningen vertoonden en 2Ou dreigen scheef te groeien, ben ik bekeerd. Men moet niet vergeten, dat de kleine man, al Ls hij in een bus, zooais hier ter stede meestal het geval is, niet gauw voor dergelijke verschijnselen naar den dokter stuurt, or veelal trouwens geen weet aan heeft. Wat weet toch eeu burgervrouw van adenoïde vege taties, wat merkt een timmerman, die op zijn best gelegenheid heeft, om met zijn kinderen een praatje te maken, van bij- of ver-ziendheid, hoe is het thuis te ontdekken, dat de kinderen op school niet gued mee kunnen of suiicci zitten als zij hun schrift voor zich hebben? liet onvoldoende huise lijke leven doet zoo iets mei waarne men en als meester het misschien per briefje aan de ouders laat welen, don Wordt bij allicht voor een betweter uitgemaakt, die zich bemoeit met za ken, welke hem niet aauggan. Maar nu laat de geneesheer zijn autoriteit klinken, wijst met het gezag van zijn titel eu zijn posilie op bet onverunt- woordelijke om aun liet kwaad, dut hij geconstateerd heeft, niets te doen, en als hij dan de gelegenheid lieeit om zijn bevindingen ter kennis van den busdokter te brengen, geloof ik, dat we een heel eind op den goeden weg zijn om het aankomend geslacht al weer een beetje krachtiger en flinker eu dus beter toegerust voor den le vensstrijd te maken. Er komt nu een heel stel schoolartsen, wier taak uit sluitend zal wezen te letten op den ge zondheidstoestand van de schoolgaan de jeugd met groote belangstelling zie ik hun eerste jaarverslag tege moet. De Kiekjesman van „Het Nieuws blad van 't Noorden" vertelt over de zaaa K u y p e rS wears; Over de benandeüng van de gemeen- tebegrooting, waarmede de raad nu al dagen lang bezig is, zai ik weinig zeggen. De debatten zijn heel lang, maar de inhoud heeft niets om hei lijf. De socialisten houden er hun be kende propagandaspeechen en de „po litieke koppen" van den anderen kant gaan daartegen iu. Vandaar allerlei publieke discussies, die niets met ge meentelijke hebben uit te staan. Alleen aan den burgemeester ga ven zij een welkome aanleiding om even te doen uitkomen, hoe hij zich zeker in verband met de bekende zaak Kuyper-Sweers de positie van een burgemeester dacht ten opzichte van den poiitieken partijstrijd. Als burger meende hij vrij te zijn <riftente doen toekomen aan de partij, welke hem het naast stond, maar ais burge meester wilde hij neutraal blijven bij gemeenteraadsverkiezingen. M. i. is hier niets tegen in te bren gen. Van een „neutrale burgemees ter" 1s dit 't juiste standpunt al blijft het te betreuren, dat de heer Sweexs teen kleur bekende, toen hij van poli tieke Inzichten veranderde. Dit kan zeer goed samengaan met zijn neutraliteit ten opzichte van ót partijkas bij gemeenteraadsverkiezin gen. De raad ia er gelukkig niet ver der op ingegaan. Jammer echter, dat onze burgemeester dit alle» niet eenige maanden vroeger verklaard heeft Het zou hem veel onaangenaam heid beep aard hebben en de geheel e Kuyper—Sweers-affaire ware dadelijk afgeloopen geweest STEKNKOLENLAAG BIJ WINTERS WIJK. Op de Rijksboring „Plan ten gaarde' te Winterswijk ie wed or een nieuwe steenkolenlaag begonnen. Ditmaal is het een flinke en zeer zeker ontgin- bare laag. Er zijn du» nu twee la gen, van 30 en 84 c.M., die geeeheK den zijn door een bankje leisteen van ongeveer 80 c-M. De diepte is wel aanzienlijk maar de dikte van de laag en de goede quaiilelt van de kool vergoeden veeL BRANDEN. Door onbekende oorzaak brandde het boerderijtje van H. W. de Bie, te Ophemert, af Alle» was verzekerd, Hel vee La gered. Te Eersel (N.-B.) L» de sigarenfa briek der firma Matthijssen Ca afgebrand. De schade wordt door ver zekering gedekt. AANVARING OP ZEE. Het stoomschip Oranje, van 'Am sterdam naar Batavia, kwam Woens dagochtend te Genua met schade, na "bij den ingang der haven in aan va- ring te zijn geweest met het ItaL stoomschip Sicilia. De Oranje, moet aldaair in het droogdok geplaatst worden om te repareeren, welke re paratie ongeveer 10 dagen zal vorde ren. BARON VAN HEECKEREN VAN KELL, afgetreden gezant ln de Scandinavi- scherijken, is in Den Haag aangeko men. JE FAMILIE! Een bewoner in de Van der Werf- stiraat te Leiden heeft bij de politie aangifte gedaan van een diefstal te zijnen nadeele van 1800 aan con tanten benevens eenige gouden en zilveren voorwerpen De verdenking rust op een familielid. ONGELUKKEN. Dinsdagnamiddag geraakte een wagen, bespannen met twee paarden, van den heer R. Pol Lz. te Ruiner- wold op hol. De 50-jarige arbeider W. v. d. Berg, die met een broer van den heer P. op den wagen zat, sprong er af en greep een der paarden bij den teugel. De paarden draaiden toen bij, waardoor de man tegen een paal sloeg en bewusteloos bleef liggen. Hoewel onmiddellijk geneeskundige hulp werd verleend, kwam hij niet tot bewustzijn en overleed een uur daarna. Te Bergen Ls de 79-jarige P. Mul der te water geraakt en verdronken. Op de Noordzee is overboord ge raakt en verdronken de 24-jarige vis- scliersknecht Klaas Schilder, van Vo- lendam. 1-let lijk is niet opgehaald. De ongelukkige was bezig zeil te min deren, gleed uit en verdween in do diepte. De bijna 70-jarige landbouwer R. Hulst te Staphorst bevond zich met paard en wagen, waarop een vracht lijnkoeken, op de terugreis. Even buiten Meppel werd over een brug gereden, waarvan de wagen afgleed, en naai' dien het paard bezijden den weg een verkeerde richting nam, werd de man tusschen den wagen en een boom gedrukt. Niettegenstaande directe hulp, waardoor hij uit zijn benarden toestand werd verlost, overleed hij na enkele oogeublikken. EEN BERUCHT UITBREKER. Destijds meldden we, (zoo schrijft de Tijd), dat de 30-jarige rijwielhan delaar J., te Blitteirswijk, die te Roer mond in het huis van bewaring was opgesloten wegens bedrieglijke bank breuk, ontvlucht was uit de gevan genis en de wijk had genomen naar Duilschland. Na eenigen tijd werd J. te Straelen aangehouden, wegens verduistering. Hij ontvluchtte ook daar uit de gevangenis. Opnieuw aangehouden, werd hij overgebracht naar de gevangenis te Geldern. Ook daar wist hij te ontkomen, doch hij werd opnieuw gearresteerd en naar de gevangenis te Roermond overge bracht Thans heeft hij weer gepoogd uit te breken. Hij werd na hevig ver zet gearresteerd, en opnieuw in de gevangenis ondergebracht STAATSCOMMISSIE. WERKLOOSHEID. Door de Staatscommissie over de werkloosheid zijn zeven sub-commis sies gevormd, die de volgende bedrij ven omvatten, en waarin de na te noemen leden zitting hebben 1. Bouwvakkende heeren J. N. Hendrix, dr. C. Lely, P. A. J. Mulder, H. J. Nederhorst Sr. en H. L van IJsselsteijn (onder-voorzitter). 2. Handel en verkeer de heeren W. A. Engelbrecht, mr. dr. D. Hudig Jr., A. Plate (onder-voorzitter), C. Posthuma, J. Quispel en C. A„- den Tex. 3. Kantoor- en winkelbedienden de heeren rar. P. J. M, Aalberse, dr. A. Klap, dr. J. Th. de Visser (onder voorzitter) en C. D. Wesseling. 4. Landnouw, enz. de heeren F. B. Löhnia (onder-voorzitter). H. Reln- ders, mr. J. Schokking, J. Smid en mr. C. J. van Tuyll van Serooskerken. 5. Seizoenbedrijvende heeren dr. F. van Gheel Glldemeester, E. W. Klij- berg Peraol, mr. H. W. Methorst (on der-voorzitter), L. J. J. M. Poell en P. van Vliet Jr. 6. Een deel der groot-industrie, met name voor glas- en aardewerk, pa pier, chemische producten, textiel, ijzer en scheepsbouwde heeren W. F. Dekker», B. J. H. Hal tink, J. B. van Heek, H. G. M. Herman» (onder voorzitter), A. van Muyden en H. Ver veld. 7. Verdere industrieën (niet onder de commissies 1 tot 6 begrepen), in het bijzonder diamantindustrie, drukke rij-bedrijven, meelfabrieken, brouwe rijen, branderijen, tabaksindustrie, oliefabricage, enz. de heeren J. Dou- mes, mr. G. Jannink (onder-voorzit ter), L G. Keesing, mr. P. J. Troelstra en H. de Wilde. KIEZERSSTATISTIEK. Verschenen ls de kiezersstatistlek over 1909. Daaruit blijkt, dat er vol gens de kiezerslijsten van 1909 ln ons land waren 843,550 kiezers voor de Tweede Kamer, 839,921 kiezers voor de Provinciale Staten en 760.300 kiezers voor de gemeenteraden, terwijl 29 821 kiezers hun kiesrecht in 1909 verloren doordat zij het verschuldigde ter zake van aanslag, omschreven bij art 10 der kieswet, niet op den len Maart hadden voldaan. Het aantal mannen van 25 Jaar en ouder is volgens de verschillende volkstellingen gemiddeld 47 der ge- heele mannelijke bevolking. Van dit aantal ziin in 1909 62 06 61.79 en 55.94 kiezers onderscheidenlijk voor do Tweede Kamer., de Provinciale Staten en de Gemeenteraden. INDïë OP DE BRUSSELSCHE TENTOONSTELLING. Benoemd zijn tot leden van de com missie van de Brusselsche tentoon stelling in 1910, de heeren H. S. de Roode, tijd. chef van het bouwdeparte ment, en H. J. Bosch, vertegenwoor diger v. d. Comp. des mins d'or. NED. HERVORMDE KERK. Drietallen te Utrecht. Vacature-Couvée: ds. A. J. Montijn, te Haarlem; dr. G. P. Marang, te Midlum en ds. Martens van Seven- hoven, te Eerbeek. Vacature Gewin: ds. G. W. C. Vun- derink, te Amersfoort; S. van Dorp, te Zegveld en H. Kwint, te Gorin- chem. Bedankt voor het beroep te Nieuwe Pekela door ds. H. Rolloos, te Ter Apel. Beroepen te Hauwert (N.-H.) ds. H. G van Wijngaarden te Abbenbroek. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Uithuizermeeden (Gr.) ds. C. J. van den Boom, te Hantum. EVANG. LUTH. KERK. Bedankt voor het beroep te Win schotenSappemeer (toez.) door ds. G. de Leeuw, herv. predikant te Bar- chem. DOOPSGEZ. GEMEENTEN. Aangenomen het beroep te Monni kendam door ds. F.. F. Milatz ta Den Horn (Gr.). NEDERLANDSCHE OORLOGS SCHEPEN IN JAPAN. Reuter meldt uit Tokio dat, aange zien het al vijftien jaar geleden is, dat Nederlanüsche oorlogsschepen in een Japanscbe haven binnenvielen, bet bezoek van de Nederlandsche pantserscbepen „De Ruyter", „Ko ningin Regentes", en „Maarten Har- pertsz. Tromp" een feit van groot be lang was en aan de Japansche autori teiten eene gelegenheid schonk, om blijk te "•even van haar goeden wil, ten opzichte van het Nederlandsche volk. De officieren waren de gasten van den admiraal der Japansche marine, van den minister van buitenlandsche zaken en andere voorname J apanners. Ook onze gezant gaf eenige feesten. KAPITEIN CHRISTOFFEL. Na de plechtige uitreiking van de eeresabel, die a. s. Zaterdag plaats heeft, zal door de hoofdofficieren van het garnizoen te Amsterdam aan ka pitein Chri8toffel in het Doelenhotel een diner worden aangeboden, waar aan ongeveer 60 personen zullen deel nemen. Gemengd Nieuws EEN PARTIJTJE WORSTELEN. De Londensche correspondent der Tel. schrijft: Te middernacht renden hier gis teravond honderden courantenver- koopers door de schouwhurgbuurt van het West-end, met „extra late edi ties'", die volgens hun vervaarlijk ge schreeuw, het result of the flght be- heisden. Namelijk den uitslag van een fa meus handschoengevecht om het kampioenschap voor Engeland van licht gewicht boksen. De kampioenen waren twee jonge mannen van 23 jaar: Fred Welsh, de kampioen van Wales, die al ettelijke boksers van zijn kaliber in den „ring'" versloeg en deze nzomer Amsterdam bezocht, en J. Summers, de Londensche held, die in Wonderland menigeen van de sokken sloeg. De strijd werd, als gewoonlijk, ln het groote lokaal der Nationale Sport club gehouden, dat met twee duizend toeschouwers gevuld was, doch met een tienmaal gr oo tere ruimte even eens stampvol zou zijn geloopen. Want maanden te voren al, begon dit gevecht ln Engelsche sportkrin gen de aandacht te trekken, wijl de belde jonge kerels aan elkander ge waagd werden geacht. Millloenen zijn er omtrent het resultaat verwed geworden. En lk hoorde, dat er zit plaatsen voor f 120 tot 1 180 uit de tweede hand verkocht werden. De prijs was ook niet voor de poes. De overwinnaar toreeg een som van J 26.400, benevens een riem mof diamanten bezet, door den bekenden sportsman lord Lonsdale aangeboj den, en een waarde van zes of zeveaj duizend guldens vertegen woord igeni de. De verliezer kreeg een troostvew goeding van 3600. Naar zich denken laat, werd er verwoed om den prijs gevochten. l>e populaire Jonge Welshman verwierf hem nogal gemakkelijk. Wat niet wegneemt, dat hij ontzaglijke mop. peu in ontvangst had te nemen en zijn beide handen zeer sloeg, meest* al op het gezicht van zijn tegenslou* dar. Van kwart voor tien tot kwart voor twaalven word er gestreden, mei kleine pauzen tusschen de twintig ronden. De kerels schenen van ijzer en staal. Als mokerslagen vielen de klappen op hun gezicht en schouder* en lichaam. Soms wankelde er een, of duizelde van een vervaarüjken slag. Het werd hun groen en geel voor de oogen. Doch zij gaven elkan der geen kamp, bleven steeds ter been en konden, tot aller genoegen, de twintig ronden uitstrijden. Het zweet parelde beiden van gfe- zicht en lichaam, die vuurrood wa ren geslagen. Summers kreeg de moeste op zijn gezicht Maar nu en dan gaf hij Welsh een geweldigen mep terug, eenmaal vlak onder het hart, waarop deze „fighting madM werd en als een razende met beide handen op zijn tegenstander los sloeg. Soms ging hij te ver en werd hij do or den referee gewaarschuwd door de aanhangers van Summers toegejuicht Toen ze mekaar, aan het einde der twintigste partij, half lam hadden geslagen, zoodat ze dagen noodig zullen hebben, om weer op hun van* haal te komen, ging het opgewonden publiek heen met de verklaring, dat het mooi was geweest! AUTOMOBIELONGELUK. In de buurt van Chicago heeft een vreeselijk automobielongeluk plaats gehad, waarbij vijf personen jammer lijk om het leven zijn gekomen, en dat to wijten is aan de ongehoorde roekeloosheid van de slachtoffers zei ven. De auto behoorde aan den million- nair W. K. Scheszlys, van Chicago, Deze reed, in gezelschap van drie nog niet teruggevonden of geïdentificeerde kennissen, door de stad. Ondanks de bijna ondoordringbare duisternis, ver oorzaakt door een dikken mist, raasde de auto met buitengewone snelheid door de buitenwijken der stad. Dien tengevolge bemerkte de chauffeur pas toen het te laat was, dat de ophaal* brug over de Chicago-rivier was op* gehaald. Hij rukte liet stuurwiel weliswn" onmiddellijk om en remde met aire inspanning van zijn krachten, maar de auto vloog recht op de rivier aan, sloeg over den kop en bedolf alle in zittenden, zoodat geen hunner zich kon redden. Ofschoon de rivier dadelijk werd afgedregd, heeft men tot. dusver na slechts bet lijk van den eigenaar, Scheszlys, te voorschijn kunnen bren« gen. EEN VORSTELIJKE VERLOVING- Hertog Johann Albrecht van Meck- lenburg-Schwerin, regent van Bruns- wijk, heeft zich verloofd met prinses Elisabeth von Stolberg-Rossla, op het kasteel Wernigerode. Hertog Johann Albrecht, de halva broeder van den prins der Nederlan den, was in 1886 gehuwd met prin ses Elisabeth van Saksen-Weimauv Eisenach, die 10 JuLi 1908 overleed- Het huwelijk bleef kinderloos. Her tog Johann Albrecht, die op 8 Decem ber a.s. 52 jaar oud wordt, heeft zich nu opnieuw verloofd; zijn bruid, prin ses Elisabeth von Stolberg-Rossla, is geboren op 23 Juni 1885, en dus 24 jaar oud. Zij is de zuster van den re geerenden vorst van Stolberg-Rossla, Jost Christian. Reeds voor eenige maanden werd gemeld, dat hertog Johann Albrecht voornemens was een nieuw huwelijk aan te gaan, vooral daar ook het hu welijk van zijn neef, groothertog Friedrich Franz IV met prinses Alex andra van Cumberland kinderloos bleef. Johann Albrecht zou, bij over lijden van den regeerenden groother tog, tijdens wiens minderjarigheid hij reeds regent in Mecklenburg was, de naaste tot de troon zijn. De volgende broeder van hertog Johann Albrecht, hertog Adolf Friedrich, ls ongehuwd; de derde broeder, hertog Hendrik, heeft bij zijn huwelijk met onze Ko ningin afstand gedaan van zijn op volgingsrechten in Mecklenburg. Het huwelijk van hertog Johann Albrecht zal op 15 December te Bruna wijk worden gesloten. EEN MOEDERMOORD- Deze vreeselijke misdaad is in St Anna in België gepleegd door den 16-jarigen Albert Ceulemans. Het Hbld. van Antwerpen schrijft er over am.: Verleden Zondag waren vader Ceu- 1 emails en zijne vrouw Dellina Maes, uit geweest en, 's avonds thuiskomen de, bemerkten ze niets buitenge woons aan hunnen oudsten zoon Al- bert dia thuis was gebleven. Deze had nochtans eene ferme vermaning gekregen van zijnen vader, omdat hij verleden Zaterdag te laat was thuis gekomen. Hij was met andere jon* gens van zijnen ouderdom uit ge weest en had duchtig gedronken. Van dit oogenblik zegde hij niets meer en; scheen te droomen; aan niemand sprak hij nog een woord, hij sloot zie hop en wilde niet meer uitgaan. In den nacht, rond 1 uur, werd va« der Ceulemans opgeschrikt door het dubbele schot in zijne kamer gelost

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6