Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Uit da Omstreken Binnenland 27 a Jaargang. No. 809i VEIJDAG 12 NOVEMBER 1909 _/v HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERT ENT Ni drib uinobni Van 1—5 regels 50 Cts.; Iedere regel meer 10 Cis. Edten het Arfondtejfitetij vooi Haarlem Haarlem van 1—5 regels ft—, elke regel meer ƒ0. ïii Reclames 30 Cent per ree eg Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bl Abonnement aanzleniqk rabat gemeente).. J-j® Advertenttën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing r franco per post door Nederland 1-65 ff iC tiN"' S& 60 Cts. voor 3 plaatsingen 4 contant P Afzonderlijke nummers0.02X Prya Byfej.jfcaa itfTa Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 X JjZRedactie ee Administratie: Groote Honfstraaj <Sc omstreken en franco per post 0.45 latercommucaai Teleioounuinmer der Redactie 600 en der Aiimiulstrstia 724. Citgave dar Vennootschap tonrens Cosier. Directeur J. C. PBBREBOOB.Dmkfeerlj: Zolder Bnitenspaarns 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van edvertentlën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad ls uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D."V. ALTA, Warmoesstraat T6—78, Amsterdam. Telephoon Uitere. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. ZATERDAG 13 NOVEMBER. Schouwburg: Rott, Tooneelgezel- fcchap: „Geuren", 7 1/2 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstelling, 8 Stadsnieuws O ra Ons He en. In bet Tweede Blad van dit num mer vindon onze lezers een artikel „Boksen en boksers", in de rubriek Om Ons Heen. DIE LUSTIGE WITTWE. Door Director Edmund's Wiener Operette-Ensemble werd gisteravond in den Schouwburg nog eens een Lustige Wittwe-opvoeiring gegeven. Niet de beste van die wij hier eens van dit werk beleefden, maar toch een die er wezen mocht. Wat wij aan vocale kunst te kort kwamen het voornaamste wat in dit opzicht zou vallen te releveeren kwam van den tenor, den heer Curt Weber (Rossillon) en mej. Siserl Lin den (Valencienne) werd veel ver goed door het instrumentale gedeelte, dat door ons Haarlemsch orkest on der leiding van Kapelmeister Hans Wiedey zeer werd behartigd. Wat den heer Carl Theusmann, die toch over een niet te versmaden tenorstem be- echikt, bewoog om van zijn Danilo- partij één groot parlando te maken is mij niet recht duidelijk. Gelukkig dat hij als acteur zooveel vergoedde van wat hij dezen avond als zanger te wenschen liet. Trouwens in de actie lag wel over 't geheel de kracht van deze opvoering. Elk der medewerken den bleek in zooverre uitstekend voor zijn rol berekend. De dames Berg mans en Linden o.a. gaven in dit op- zich veel goeds en de Njegus van den heer Alfred Felden was in liooge ma te amusant. Ook aan de mise-en-scè- ne was veel zorg besteed en wat de aantrekkelijkheid van de voorstelling niet weinig verhoogde was de ver scheidenheid en de goede smaak die in de costumes viel op te merken. .Voeg bij dit alles nog eenige sierlijk uitgevoerde dansen en men zal moeten toestemmen dat deze operette- avond een zeer onderhoudende ge weest is. Zoo schenen dan ook de aanwezi gen er over te denken, want ze heb ben door levendig applaus herhaal delijk hun voldoening te kennen ge geven. PHILIP LOOTS. Doopsgezind Zangkoor. Tot voorzitter van het Doopsgezind Zangkoor is Donderdagavond be noemd de heer P. W. Peereboom, arts alhier, die deze benoeming heeft aangenomen. Fees t-C oneer t. Tea* gelegenheid van het 10-jarig be staan der Muziekveireoniging Lau rens Jansz. Coster, wordt een feest- concert gegeven in de Soc. Vereeni- ging, waaraan meewerken het duo Voget en de heer Vrugt. St. Nikolaas. De heer R. Faber, eigenaar van het schoen- en laarzenmagazijn „Het Gouden Anker", Kleine Houtstraat 47, geeft aan zijn klanten St. Niko- laasgeschenken. Men zie daarvoor de advertentierubriek eens na. Benoemd. De heer F. Voet is benoemd tot lid Van een bijzondere commissie tot het bijeenbrengen van Nederlandsche in zendingen voor de internationale ten toonstelling te Brussel. De Zweminrichting aan de Raaks. Gelijk men weet was door den heer D. W. A. Q. Graichen, te Bloemen- daal, aanvankelijk een terrein ten Zuiden der M. U. L. O.sschool aan de Raaks aangevraagd, voor een over dekte zwem- en badinrichting. Deze grond is echter te duur om daarop een dergelijke inrichting te bcuwen. Thans heeft de heer Graichen een ter rein gevraagd ten noorden van de school. Bij verschillende sport- en gymnas- tiekvereenigingen gaat een adres rond om bij den Raad adhaesio te be tuigen met de ingediende plannen. P. v. d. M e e r.- In „de Prins" komt een zeer waar- deerend artikel voor over onzen stad- iioot, den violist P. v. d. Meer, waar aan wij het volgende ontleenen: De heer v. d. Meer, oud-leerling van Carl Flesch, werd langen tijd zeer bemoeilijkt in zijn kunstenaarsloop baan, doordat hij uiterst zwak van gezicht is. Doch thans heeft hij het pleit gewonnen, zijn groot talent wordt algemeen erkend, en overal waar hij zich laat hooren vindt zijn gloedvol en hoogst-muzikaal spel veel belangstelling en warme waardee ring. Wanneer wij een greep doen uit vele recensies uit binnen- en bui tenland, dan spreekt men van den temperamentvollen violist, die zijn talrijke hoorders van het begin tot 't einde zeer wist te boeien door zijn diepgevoeld spel. Ex. Vr ij e- en Or d e-o ef eni ngen Haarlem, 11 Nov. Geëxamineerd 11 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de dames W. A. M. Mensing, J. M. C. Kuyt en M. J. van Ouwel te Amster dam, C. Bakker en M. C. Boerlage te Bergen en M. A. Boon te Leiden. Statutenwijziging. In de Donderdagavond gehouden vergadering der Goöp. Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „Vooruit gang", werden de statuten, ontwor pen door eene commissie en ingediend door het Bestuur, behoudens enkele wijzigingen, aangenomen. LEZING DR. T. HOEKSTRA. Donderdagavond trad Dr. T. Hoek stra, predikant te 's-Hertogenbosch, in het Brongèbouw op met het onder werp „Geest en Stof", op uitnoodi- ging van de Geref. Jongelingsvereeni- ging „Nathanaël. Achtereenvolgens behandelde spreker de verschillende standpunten, die ten opzichte van de grond-elementen dezer wereld werden ingenomen. Duidelijk verklaarde spre ker het streven van materialisme, spiritualisme en pantheïsme. Dr. Hoekstra betoogde, dat geen dezer richtingen den Gereformeerden Chris ten bevredigen kan, rust kan alleen het Christendom hem schenken I De boeiende rede werd door een aandachtig gehoor, dat de tooneelzaal van de Bron vrijwel vulde, met be langstelling gevolgd. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik ge maakt. DAMMEN. De reeds algemeen bekende jeug dige damspeler, de 18-jarige H. Hoog land, te Utrecht, maakt thans een reisje door ons land, om hier en daar blijken van zijn kunst in het simul- taan-spelen te geven. De Haarlem mers liebben hem gisteravond kunnen bewonderen. Dit dankte men aan de damclub „Haarlem", die hem uitgenoodigd had. Het Neuf-zaaltje met een dammen de menigte leverde een gezelligen aanblik 25 spelers waaronder ook enkele sterke club-spelers en voorts genoodigden hadden de schijven hagen Hoogland opgezet. Reeds spoe dig ontwikkelden zich interessante partijen. Hoogland bleek een vast positie-spel te kunnen spelen en over de bekwaamheid te beschikken, van de kleinste foutjes der tegenpartij voordeel te trekken. Ook zijn combi natie-zetten aan eenige borden waren zeer interessant. Algemeen hoorde men uitdrukkingen van bewondering; één zei eigenaardig 't is een kleine Weiss, oen aanstaande kampioen. Veel hadden de meeste spelers niet tegen den simultaan-speler in te brengen. In de meeste partijen had hij spoedig de leiding van heit spel en moest de tegenstander zich voorna melijk tot verdedigen bepalen. En als Hoogland eenmaal de vrije hand had om aan te vallen, dan..„ Om kwart voor acht werd de séance begonnen en tegen 10 uur vielen al de eerste slachtoffers. Om klokslag 12 uur was de laatste partij geëindigd. De voorzitter, de heer P. Kalbfleisch, deelde toen den uitslag mee. De heer Hoogland speelde 25 par tijen, won 19 partijen, verloor tegen de heeren C. F. Visse te Overveen, en J. Boogaard te Haarlem, en speelde remise tegen de heeren II. Lantinga en W. van Daalen te Haarlem, J. Mulder te Schoten, en J. Heek,, te Zandvoort. Een mooi resultaat voor den eimul- taan-speler. Een woord van geluk- wensch en een applausje der aanwe zigen was dan ook wèl verdiend. Trouwens in alle steden heeft Hoog land nog succes gehad. Hij heeft zoo we ons niet vergissen op zijn tournee nu 131 partijen gespeeld en daarvan 8 verloren en eenige remise. Voor de Nederlandsche damwereld belooft de heer Hoogland dan ook veel. 1 LUCHTVLUCHT. 't Is niet Jaap Eden zelf, die gaat vliegen, maar de heer Küller, de Haagsche ingenieur, over wien we gisteren het een en ander aan de „Haagsche Courant" ontleenden. Het vliegveld is gelegen in de Haarlemmermeer en heeft een lengte van 1000 M. Het aandeel van Jaap Eden ls al leen dit, dat hij de onderhandelingen met Baron Van Ittersum gevoerd heeft. Op het terrein van diens nieuw gekochte hoeve in de Meer zullen de vliegproeven namelijk plaats hebben. Jhr. Jan Feith deed hetzelfde met den eigenaar van een terrein bij La ren, doch dat veld bleek te klein. Het is nog niet uitgemaakt, of de vliegproeven voor het publiek toegan kelijk zullen zijn. De hangar is al gereed. Deze loods staat thans te Oosterbeek. Het terrein is niet doorsneden door slooten, hetgeen een groot voordeel is. Voornamelijk door de aanwezig heid van slooten bleek bet vliegveld op Oud-Roozenburgh, eenige maan den geleden ongeschikt voor vlieg proeven. To o n e e 1-u i t v o e r i n g. Door de Arbeiders-Tooneelvetreeni- ging „Vooruitgang", zal opgevoerd worden „Koningsmacht." V a st e p o s t. Voor de verdachte huizen in de Lange Wijngaardstraat is thans een agent van politie als vaste post ge plaatst van des middags te 5 uur tot des nachts 1 uur, om de heden die deze woningen willen binnengaan te waarschuwen.: Alberts frèies. Het programma voor de zesde serie films, ziet er weer aantrekkelijk uit. Als kunstwerk gaat „Eternelle folie", gespeeld door bekende Parijsche ac teurs. Verder sport-, natuur- en dra matische beelden. Voor meerdere bij zonderheden zie men achterstaande advertentie» (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). BLOEMENDAAL. Door den Minister van Justitie is een commissie van onbezoldigd rijks veldwachter uitgereikt aan L. P. Bak ker, zoon van den welbekenden jacht opziener J. Bakker, in dienst bij me vrouw de wed. Van der Vliet Borski. Nauwelijks was Bakker aangesteld of hij mocht het genoegen smaken drie beruchte stroopers in het jachtveld aan te houden, namelijk T. J., H. V. beiden uit Haarlem, en J. H., uit Velsen. HEEMSTEDE,- Teeken des tijds. Men schrijft ons Donderdagavond zou plaats heb ben de aangekondigde lezing van den heer Smal, voor de Cliristelijke Jonge- lingsvereeniging alhier. Mocht de Jongelfngsvereeniging zich eenige jaren geleden nog verheu gen in een druk bezoek bij dergelijke vergaderingen, thans waren vier, „ge vier personen, en nog wel van het vrouwelijk geslacht, opgeko men. Kwartier over acht kwam de vice- voorzitter op het podium, maar in- plaats van zijn weldoordachte speech uit te spreken, noodigde hij het pu bliek beleefd uit, maar heen te gaan. Twee daarvan bleven nog zitten, de menschen waren oud en doof, en hadden liet niet verstaan, doch toen de lichten wei-den gebluscht, gingen ook zij Voortgedragen op den wind kwa men de tonen van den openings- marsch van de muziekvereeniging „Harmonie", welke dien avond eene uitvoering gaf in een naastbijzijnde zaal, en nog steeds liep het publiek er aan 1 ..Tempora-mutantur et nos mutan- tur in illis". HALFWEG. Beroepen bij de Ned. LLerv. gemeen te te Vlissingen ds. B. Baljon^ predi kant alhier. VELSEN. De heer Uifcendaal, wethouder van Velsen heeft het. voornemen te ken nen gegeven af te treden als wethou der. De heer Uitendaal ls reeds 80 jaren oud, IJMUIDEN. GEMEENTSPLITSING, Onze correspondent te IJinuiden schrijft De wensch yan burgemeester J,: C. A. Weerts, om niet In aanmerking te komen voor een herbenoeming in de gemeente Velsen, heeft te IJmuiden en thans met nog meer aandrang, de vraag naar voren gebracht, of het niet in vele opzichten gewenscht 's, thans de splitsing der gemeente aan te vragen in een stadsgedeelte en een plattelandsgedeelte. Fen zekere piëteit tegenover burge meester Weerts, wien allen om zijn nobel karakter, zijn humaniteit en zijn groote en goede menschelijke eigenschappen zeer genegen waren, heeft er wellicht toe bijgedragen, dit vraagstuk niet zoo serieus aan te vat ten als het toch inderdaad ver diende. De jongste ernstige gebeurtenissen hebben opnieuw aangetoond, dat het gemis van een plaatselijke overheid te IJmuiden tot moeilijke verwikke lingen aanleiding kan geven. De over heid der groote gemeente Velsen is steeds uit een oogpunt van schijnbare billijkheid gevestigd gebleven, zooge naamd in de kom der gemeente, maar in werkelijkheid in het plattelands- gedeelte Velsen, terwijl in de stad IJmuiden, met zijn handel, zijn scheepvaart, zijn visscherij, zijn fa brieken, zijn vreemde consulaten, zijn bezoeken van oorlogs- en handels schepen van alle natiën, zijn dicht- opeengepakte bevolking, de hoogste autoriteit in handen is van een in specteur van politie en bij diens ont stentenis van een politieagent. De burgemeester van Velsen en IJ muiden woont te Santpoort; de oudste wethouder ergens op een boerderijtje, ook in Santpoort, de tweede wethou der woont ook te Santpoort-, en te IJmuiden, waai* op één dag meer om gaat op het gebied van handel, in dustrie, verkeer enz., dan in Velsen in een reeks van jaren, zijn ze ver stoken van alle behoorlijk gemeente- gozag. Nu burgemeester We>arts, wien on danks zijn goeden wil, zijn kracht en energie, het snel ontwikkeld IJmuiden boven het hoofd gegroeid is, vrijwil lig heengaat, komt het ons voor, dat het oogenbhk is gekomen, dat ge meente, provincie en regeering ern stig moeten overwegen, of een derge- lijken toestand moet worden besten digd. We brengen daarbij in herinnering, dat reeds in 1907 door een commissie van IJmuider ingezetenen een uitvoe rig rapport is gezonden aan Gedepu teerde Staten van Noord-Holland, met het verzoek, deze aangelegenheid aanhangig te maken. Dat verzoek, in handen van B. en W. gesteld om ad vies, werd niet openbaar beantwoord en op een herhaald verzoek dit voor jaar aan Gedeputeerde Staten gezon den, werd ook tot heden geen ant woord bekomen. Naar we vernemen bestaat nu het voornemen, opnieuw een commissie van invloedrijke ingezetenen samen te stellen, om thans verdere stappen in die richting te doen. ZANDVOORT. Gisterenavond werd door ds. Gerth van Wijk, predikant te Bennehroek in Ons Huis een lezing gehouden over Nederland na de Unie van Utrecht. Spreker schetste in een boei ende rede den benarden toestand, waarin ons vaderland toen verkeerde en den strijd van Willem I voor on ze onafhankelijkheid. Zaterdag nam. 2 uur zal in school a aan den Hoogeweg gelegenheid ge geven worden tot kostelooze koepok inenting. Door Z. E. den Minister van Justi tie zijn de commissiën als onbezol digd Rijksveldwachters van de jacht opzichters H. den Otter en J. van den Beirg, ingetrokken. EERSTE KAMER. Men seint ons uit Den Haag Bij de voortgezette behandeling van het wetsontwerp op het Onderzoek naar het Vaderschap, bestreed de heer Kist het ontwerp, dat echter door de heeren Belinck, Van Velsen en Van der Feltz verdédigd werd. De Minister verdedigde hef wets ontwerp uitvoerig op sociale, moreele en juridische gronden. EEN ENGELSCH SCHIP IN NOOD. Men meldt uit Hoek van Holland, dat op den Banjerd bij Brouwersha ven een Engelsch zeilschip, een zoo genaamde barge, in nood verkeert. De reddingboot van Hoek van Holland is gistermiddag omstreeks 4 uur ver trokken, om hulp te verleenen. DE FRAUDE AAN DE RIJKSPOST SPAARBANK TE AMSTERDAM. M. Hbld. schrijft: Naar wij vernemen is het onderzoek vanwege de directe der Rijkspost spaarbank, ingesteld naar aanleiding van de fraude, gepleegd door een in middels ontslagen ambtenaar der bank, thans afgeloopen. Dat dit eerst nu het geval is, vindt zijn oorzaak hierin, dat het onderzoek zeer om vangrijk was. Zoo moesten duizenden staten, voornamelijk van do postkan toren te Amsterdam, worden nagezien teneinde de hoegrootheid van het ge malverseerde bedrag te kunnen vast stellen. Gebleken is, dat dit bedrag belang rijk hooger was dan men aanvanke lijk op grond van de eigen bekentenis van den ambtenaar aannam. Intus- schen lijdt de Rijkspostspaarbank geen schade, daar het. bedrag reeds gedeeltelijk door de familie van den ontrouwen ambtenaar is terugbe taald en bet ovei*ige eveneens door de familie zal worden aangezuiverd. De zaak is thans ter verder onder zoek iii handen der justitie. Deze heeft' nog geen termen gevonden om den ambtenaar in voorloopige bewa ring te nemen. 400 GESTOLEN. Te Renooi (gem. Beesd) is in het veld, op klaarlichten dag, bij afwe zigheid der bewoners, ingebroken en f 400 ontvreemd. Dader onbekend. ONAANGENAME KENNISMAKING. Dat verandering niet steeds verbe tering is, ondervond zekere D., welke Maandag j.l. te Nijmegen van woon plaats veranderd was. In zijn nieuwe woning in de Korte Brauwerstraat kwam hij Dinsdagochtend tot de grie zelige en treurige ontdekking, dat ratten de woning waren binnenge drongen en den vinger, alsmede een gedeelte van den pols van het kindje van 9 maanden hadden afgeknaagd. UIT DE WATERSTAATS- BEGROOTING. Afdelingsverslag. Gevraagd werd is de Minister be reid eene commissie van onpartijdige personen te benoemen om verslag uit te brengen over de werking van het pontveer in het Noordzee-kanaal Eenige leden vroegen of het niet wenschelijk is terug te komen op de wijzigingen in het reglement voor den verkoop van visch in de haven van IJmuiden. Naar men meende blijft de ontevredenheid over de nieu we regeling voortduren en ziet men daarin, een vermomde wijze van hef fing van havengeld. Ook werd gesproken over de behan deling van het personeel van de Elec- trische Spoorweg Mij. te Haarlem. BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN NOORD-HOLLAND. Op de vergadering van dezen Bond werd de heer Jh. Zuurbier te Roem ster tot bestuurslid gekozen in plaats van den af tredend en heer P. Stapel. Om zuivel-vakonderwijs ln 't leven te roepen, werd een commissie samen gesteld, bestaande uit de heeren J. Best Nz., voorzitter, G. Nobel, secreta ris, D. de Boer Dz., W. F. Jongejan en Dr. Schey, leden. Wanneer alles goed gaat en bijdra gen van Rijk eu provincie zijn verkre gen, hoopt men in het najaar van 1910 aan te vangen. Uit het toenemen van het ledental bleek de bloei van den Bond. BARON VAN HEECKEREN VAN KELL. Naar aanleiding van de tegen spraak, door tusschenkomst van het Zweedsche Telegraafagentschap gege ven op het bericht, dat do Zweedsche regeering zich bij de Nederlandsche regeering had beklaagd over baron Van Heeckeren van Keil, destijds ge- zont aan het Zweedsche hof, dringt de „Nieuwe Courant" er nogmaals op aan, dat de regeoring aan de Staten- Generaal inlichtingen zal verschaf fen. Evenals in de Zweedsche en Noor- sche bladen, zijn thans ook in de Deensche couranten vele sympathieke artikelen te vinden over den afgetre den Hollandschen gezant, baron Van Heekeren van Keil. EEN MISDAAD? Men meldt aan het „Vad." uit Ze venhuizen Woensdagochtend is het lijk van een arbeider in de sloot aan den Bree- den weg gevonden. De man is nog Zondag gezien. Den lieelen zomer Ls hij werkzaam geweest onder Wad- dinxveen en had Zondag het voorne men te kennen gegeven, naar Zoeter- meer te gaan. De 60-jarige man was gehuwd en te Rotterdam woonachtig. DE BURGEMEESTER VAN AMSTERDAM. Het Haagsche Correspondentiebu reau meldt Op het Loo was niets bekend van een audiëntie door H. M. de Koningin aan den burgemeester van Amster dam, den heer Van Leeuwen, te ver leenen. Voorts kan worden bericht, dat de ontslagaanvrage yan den heer .Van Leeuwen, sedert deze haar heeft in gediend, tot dusver den gewonen loop van zaken heeft gevolgd en zijn ver zoek nog in behandeling is. ONGELUKKEN. De opperman Willem Edelenbosch is bij het dragen van steenen in de goot van het Marine-Hospitaal te Nieuwediep, mis gestapt en te pletter gevallen. Hij was onmiddellijk dood Twee kinderen van den lieer A. Ha ring te Koegras (N.-H.) zijn sedert Maandag niet van de school tc 't Zand teruggekeerd. Al het zoeken was vergeefs. Men vreest, dat ze al spe lende in het Noord-Hollandsch Ka naal gevallen en verdronken zijn. GOUVERNEUR-GENERAAL IDENBURG. De nieuwbenoemde gouverneur-ge- neraal, de heer Idenburg, heeft thans Zwitserland verlaten en zich begeven naar do Italiaansche Riviera. DAT WAS GESTOLEN Bij een landbouwer te St. Kruis (Zeeland) was versch gebakken brood gestolen. Van de dieven kon de poli tie geen spoor ontdekken. Later wer den de vermiste brooden gevonden.... in den oven, waaruit men ze had ver geten weg te nemen. TJALKSCHIP GEZONKEN. Onder do gemeente Baarland is het tjalkschip de „Drie Gebroeders", be varen door de gebroeders Kamp-Bon- dowel van Hoofdplaat (Zeeland) dooi onbekende oorzaak plotseling gezon ken, Het schip was beladen met steen, komende van Boon. Do schipper en knecht wisten zich te reddon in de sioep en kwamen behouden te Hoofd plaat aan. Verzekering dekt do scha de gedeeltelijk. GROOTSCIIE PLANNEN Men leest in de „Scher. Crt." Een grootsch plan is in wording, zoo niet zijn verwezenlijking nabij. Een bekend promotor, die in Schcve- ningen reeds meer belangrijke onder nemingen met afwisselend geluk heeft gegrondvest, heeft er den stoot toe ge geven. Het beoogt niet meer of minder dan de vestiging van een groot hotel te genover het Vredespaleis, een eta blissement, dat geheel zal worden in gericht op den voet van het weelderi ge Palace-Hölel te Brussel,- dat een onderneming is van den Ostende- schen speelmagnaat Marquet, Op het terrein, dat voor het. hotel bestemd schijnt, staan de villa's van het oude tolhek af tot aan de Anna Paulownastraat. Reeds een drietal villa's zouden zich in handen bevin den van de combinatie, welke zich te dezer zake heeft gevormd en tot wel ke voor het belangrijkst aandeel zou behooren voornoemde heer Marquet. Omtrent een paar nog tot dit villa complex behoorende gebouwen, is men 't nog niet eens over den prijs. Zijn deze bezwaren uit den weg ge ruimd, dan ligt het in het voornemen met allen spoed aan 't plan. uitvoering te geven. ONGELUK OF MISDAAD? Omtrent het geheimzinnige geval aan den Kweekerijweg, onder Den Haag, waar Vrijdagavond der vorige week de grondwerker v. d. N. uit Scheveningen doodelijk gewond door een schot in de borst werd aangetrof fen, meldt het Vad. nog de volgende bijzonderheden v. d. N., volgens het zeggen zijner verwanten en bekenden, een zeer op passend huisvader, zou op den bewus- ten avond met een vriend gaan zien naar eenige „klemmen", welk© zij daags te voren in de omgeving van den Kweekerijweg hadden uitgezet. „Stroopers" in de volle en vrij on gunstige beteekenis van het woord, waren v. d. N. en zijn vriend niet, daar zoo vertelde men bijna alle grondwerkers, die in de aan de duinen grenzende buitenwijken werkzaam zijn, af en toe een kansje wagen om voor „moeder de vrouw" een konijn te verschalken. Toen v. <L N.'s kameraad op de van te voren afgesproken plaats van sa menkomst kwam, vond hij er v.,d. N. niet. In de meening verkeerende, dat laatstgenoemde van zijn voornemen had afgezien om naar de klemmen te gaan kijken, begaf hij zich huiswaarts waar hij naar bed ging. Inderdaad had v. d. N. zich wat verlaat en mefi vermoedt nu, dat hfj, denkende zijn kameraad wel bij do klemmen te vinden, den Kweekerij weg opgegaan Is. Hier vond men des avonds den verslagene liggen. Hij was nog in staat te zeggen„Ze hebben mij geschoten" en „Ben jij hét, Do- rus?", zoo heette zijn kameraad, maar weldra verloor hij het bewusv zijn. Het feit, dat de verslagene gedeelte lijk nat was, schijnt als volgt ver klaard te moeten worden. Langs den Kweekerijweg loopt een kleine sloot en vlak bii de plaats.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1