Burgerlijke Stans Weerbericht R1EDEDEEL1NGEN VAN HET X0N1NKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 13 November 1909. Hoogste barometerstand 764.5 m.M. te Seydisfjord laagse 730.3 m.M. te Neufahrwasser (Oostzeekust Duitsch- land). Verwachting tot den avond van 14 November Wind afnemende tot matigen Noord-WesteJijken wind. Gesteldheid van de luchtgedeelte lijk bewolkt, waarschijnlijk nog re genbuien. Temperatuur kouder. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 759 m.M. OPGAVE VAN: JOH. M. SCHMIDT - Opticien 86 ZIJLSTRAAT HAARLEM. Tbermometerstand U Haarlem. Zaterdag 18 November Hoogste gisteren fi uur F. 89 Laagste hedennaoht F. 45 Hoogste heden tot 19 uur F. 48 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 80 Cts. pea* regel. KEIJSER'S Scboenenmagaiyn, 82 Lang* Voorstraat Kwajongens. Bij den winkelier H. in de Leid- schestraat, hadden een paar jongens de brutaliteit, na zich vergewist te hebben, dat er niemand in den winkel was, de deur open te duwen en een kistje met sigaren van de toonbank weg te nemen. De winkelier, die slecht ter been is, kon do boefjes niet achterhalen, maar heeft van het ge val aangifte gedaan bij de politie. DE STORM. De Zuidwester van gisteravond is Vannacht aangewakkerd tot een he- vlgen storm en nu vandaag blaast het nog stevig uit 't Zuidwesten. Van ongelukken in de stad merk ten we niet veel. Een schutting in de Kamperstraat ging evenwel omver en een reclame-bord aan het perceel van de firma Bak in de Groote Hout straat begon zoo scheef te hangen, dat men het ter voorkoming van on gelukken wegnam. Nadat een deir knechts van de Ilaarlemsche Brood- en Meelfabriek 'aan de Bakenessergracht hedenoch tend te 7 ure de paarden van een der broodwagens uitgespannen had, en even naar binnen gegaan was, stak een hevige windvlaag op, die de kar achteruit de Bakenessergracht deed inrijden. Met behulp van knechts van Kaarselade Veer aan 't Spaarne en eenige stevige takels, gelukte het de drenkeling weder op liet droge te brengen. In den wagen bevond zich geen brood meer. De telefoon ondervond eenige stoor-: nis door *t breken van draden. De boomen hadden niet bijster veel last van den wind, nu ze, ontdaan van het bladz den storm weinig vat boden. Hedenmorgen, ongeveer 5 uur, woei een zinken kap van een schoorsteen van 't volkslogement „Volksbelang", aan den Jansweg, met zulk een ge raas door de ruiten van het achterge bouw, dat de bewoners hevig ver schrikt ontwaakten. Voor het perceel van den winkelier Mina art, eveneens aan den Jansweg, hing hedenmorgen een afgewaaide zinken schoorsteenpijp aan de tele foondraad. Een tweetal agenten ver schaften zich toegang tot het huis en na op het dak geklommen te zijn, ver wijderden zij de pijp van haar ge vaarlijke plaats. GEEN BERICHT. In deKerkbode worden we at tent gemaakt op een vergissing be treffende den dienst van de Vrijzin nig Hervormden alhier. Wij hebben n.l. gemeld, dat er den 7den Nov. geen dienst zou zijn, terwijl toch Ds. A. J. Werner op dien dag als voor ganger is opgetreden. De zaak is, dat ons na 31 Oct. geen bericht meer is gezonden in zoo danig geval melden wij, dat er geen dienst is. Ook vandaag kwam geen opgaaf in. De redactie van de Kerkbode ziet dus, dat de fout niet bij ons ligt. Chrysanthen. Op de nationale Clirysanthernum- teutoonstelling, die gisteren te Rot terdam geopend werd, verwierf onze stadgenoot, de heer C. van Blanken- steyn, tuinbaas bij mevrouw J. G. Buiige, huize „Spaarnhout", den eer sten prijs, bestaande uit een gouden medaille en 25, op no. 1 van het programma. De prachtige planten en groote bloemen waren een sieraad der ten toonstelling en trokken ieders aan dacht. In de jury zaten o. a. de hoe ren J. G. Groenewegen te Santpoort, en Mr. J. F. Bolderdijk, alhier. 1 Museum van Kunstnijver heid. In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid is op het oogenblik tentoongesteld eene verzameling re- productiën van muurschilderingen uit verschillende tijdperken en landen, betrekking hebbende op de kerkelijke kunst. Indien wij deze reproductiën in oogenschouw nemen, valt het ons eerst recht op, hoezeer in onzen tijd de zin en het gevoel voor deze kunst uiting is achteruitgegaan, daar wij in deze tentoonstelling kunnen waar nemen, hoe zij in vroegere tijden tot in de kleinste dorpen werd toegepast en vaak van hoogen kunstzin getuig de. Het tentoongestelde brengt ons drie tijdperken in herinnering allereerst het Romaansche met muurschilder werk uit de kerk van St. Sabin, een gebouw, dat in Frankrijk op een afge legen plaats in een diepe vallei gele gen is waarin wij het eenvoudige, naive en kinderlijke karakter weer vinden, dat dit tijdperk kenmerkt. Vervolgens de muurschilderingen uit verschillende godshuizen, gelegen aan de Rijnoevers, die een later tijd perk vertegenwoordigen, en ten slotte een heele reeks reproductiën van muurschilderingen, die voor een groot deel in ons land onder de witkalk la gen en onlangs weer aan het daglicht werden gebracht. Wat de Nederlandsche kunst aan gaat, vinden wij er specimen uit Am sterdam, Breda, Utrecht, Zaltbommel, enz. Zondag is de toegang kosteloos. Zang en Vriendschap's wedstrijd. Voor den zangwedstrijd zijn, behal ve de gouden medaille van den bur gemeester, nog toegezegd een groote zilveren medaille Yan de Koningin, een zelfde medaille van Prins Hen drik, een groote en een kleine zilve ren medaille van de Koningin-Moeder en een verguld zilveren medaille van den Hotelhoudershond. Reclara e-m iddelea De heer J. A. L. Kesseler, eigenaar van de Noord-Brabantsche Schoenen compagnie, Bareljorisstraat 16, geeft aan de kinderen zijner klanten aar dige sprookjesboekjes ten geschenke. De boekjes bevatten een paar plaat jes. Ze zijn in 25 soorten voorhanden. Een ander reclame-middel bedacht de firma R. en J. Dick, Zijlstraat no. 87 A. Die heeft een laars voor 't raam staan, gevuld met water. Of 'schoen werk ook waterdicht is. Eereprijzen en Medail les. liet hoofdbestuur van Bloembollen cultuur bericht, dat nog de volgende medailles zijn beschikbaar gesteld voor de tentoonstelling Zilveren medailles door de afdee- ling Westelijk Schouwen der Vereeni- ging, door den heer Jhr. P. Quarles van Ufford, te Haarlem, en door den heer Dr. W. E. Merens, te Haarlem. Gev. Voorwerpen. Een damesparapluie, Anegang 7. Een tricot kinderhandschoen, Leid- schestraat 63. Een zwartharig hondje. Brouwers vaart 66. Een trekveer van een paardentuig, Olieslagerslaan 11. Een glacé handschoen, Gen. Botha- straat 33. Aangifte is gedaan van het verlie zen van een bruin lederen sigaren koker. KEGELEN. Tijdens liet kegelconcours, in het Stationskoffiehuis te Amsterdam ge houden, behaalde bij den vrije-baan- wedstrijd de heer L. Weger if Jr., uit Haarlem ,den Uden prijs. OPVOEDING VAN HET KIND IN HET HUISGEZIN. Het 3e internationaal congres voor de opvoeding van het kind in het huisgezin, zal in Augustus 1910 te Brussel worden gehouden. Het Nederlandsch Comité is er in geslaagd een 25-tal rapporteurs uit geneeskundige, opvoedkundige en andere kringen te krijgen, die de verschillende stelsels van lichamelij ke en verstandelijke opvoeding ten onzent zullen behandelen. Daaronder zijn de volgende Haarlemmers: Dr. G. Ootrnar, Dr. Th. H. v. d. Velde, Dr. E. S. Franck en Dr. D Kersber gen. TEYLER'S STICHTING. Op d.e veiling „Dozy", Mr. Ch. M., werden voor Teyler's kunstverzame ling aangekocht de volgende 19 gra vures no. 18. H. Bary. Anne Marie de Koker, schilder, 16251670, „Dichter te Monnikendam"no. 35. P. van den Berge leefde midden 17e eeuw ,.De Somee"no. 158. W. Jz. Delff 1580—1630 „Casper van Baerle, med. doctor te Leidei»" no. 197. idem, „Felix A Sambix, cailigraaf te Delft" no. 218. idem, „El Pateanus, historio graaf" no. 226. idem, „Henrietta de Lorraine, Prinses van Phalsburg" no. 261. J. de Gheyn 15651615 „Abr. Gorlaes, numismaat"no. 269 idem., „De Heilire Maagd" no. 277. I. Gole 1660—1730 „Zelfportret"; no. 320. H. Goltzius 1558—1617 „Joseph Scalyer, Prof. te Leiden" no. 324. idem.. „Jan van Zuren, boekdruk ker en burgemeester v. Haerlem, le. staat" no. 325. idem., „dito, dito, 2e staat"no. 400. „Rom. de Hooghe 1646—1708— „Grafmonument ter na gedachtenis aan Theodoor Graswin kel, adv.-fisc. van Holland, opgericht in de Groote Kerk te 's-Gravenhage" uo. 556. P. Nolpe 16011670 „De doorbraak van den St. Antoniesdijk bij Amsterdam, in 1651"no. 556, id., „Gezicht op den dijk en omgeving na de doorbraak"no. 821. D. Teniers 1610—1690 „Kegelen, boerenver- inaak"no. 1031. R. Nooms, genaamd Zeeman 1612— „Drie stuks Zeegezichten". Nog werden voor de verzameling aangekocht van den heer A. J. Groo- tens, kunstschilder alhier, vier etsen, waarvan éen in kleuren gedrukt. „De beer Grootens is een serieus kunstenaar, wiens fraaie étsmanier en uitstekende teekening bij kunst vrienden waardeerende aandacht, trekt. De oude Wilgen, in al hun ka rakteristieke grilligheid, zoo juist weergegeven, geven de aangekochte afdrukken een eigenaardige intieme bekoorlijkheid". G t in de straat. Hedenmorgen ontstond in de Groote Houtstraat, vóór ons bureau, een gat in de straat, door het verzakken van een rioolbuis. Een agent werd er geposteerd, om op dit drukke punt voetgangers en bestuurders van voertuigen te waar schuwen. Uit de Omstreken SCHOTEN. UITBREIDING VAN HET RAADS LEDENAANTAL. In 1910 of in 1911 moet de Gemeen teraad van Schoten met 6 tot 8 leden uitgebreid worden. Daar het zeer moeilijk is daarvoor geschikte personen te vinden en we gens de kosten, door zulk een groote verkiezing veroorzaakt, is vanwege de R. IC. kiesvereeniging, naar we al thans vernamen, officieus de libera le kiesvereeniging gepolst over de mogelijkheid om bij deze verkiezing een accoord aan te gaan. HET LAATSTE RAADSDEBAT. We vernemen, dat in de dezer da gen gehouden vergadering van de R. IC. kiesvereeniging te Schoten de houding van den heer De Graaff in de laatste Raadszitting is ter sprake gebracht. In een motie werd uitdrukking ge geven aan de ontevredenheid over de houding van genoemd Raadslid in zake het Werkliedenreglement. Bij de Ingezetenen circuleert eene lijst om gelden te verzamelen, om de familleVan G., die dit voorjaar naar Brazilië vertrok, weder naar Holland te laten overkomen. Genoem de familie schijnt met tal van tegen spoeden in het nieuwe vaderland te kampen te hebben. HEEMSTEDE. „Verbetering zij ons Doel". De Staatscourant bevat de Ko ninklijk goedgekeurde statuten van de Coöperatieve Bouwvereeniging „Verbetering zij ons Doel", te Heem stede. Het doel der vereeniging is, aan hare leden eigen woonhuizen té ver schaffen. HILLEGOM. De heer J. Boomsma, van Rotter dam, is aangesteld als onderwijzer aan de Christelijke school alhier. HOOFDDORP. De heer I. A. Catsman van Ouder- Amstel is aangesteld als onderwijzer der openbare school alhier. SANTPOORT. Door den heer C. G. Dekker, hoofd der openbare school alhier. Is eer wintercur8us over bemestingsleer ge opend, welke door 37 volwassen per sonen wordt bijgewoond. HAARLEMMERMEER. Openbare vergadering van den Raad van Haarlemmermeer, op Don derdag 11 November j.l., des voonuid- dags te 11 uur. legenWHjorcüg 16 leden, afwezig de heer Eveiein. VoorzitterMr. A. Slob, Burge meester. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. 1. De notulen van de vergaderingen van 7 en 3D September j.l., worden goedgekeurd. 2. Wordt benoemd tot onderwijzer aan schooi N-o. 11 de heer H. F. du Pon, te Leiden. 3. De Voorzitter brengt ter tafel a. een adres van de lloll. Residu- gas Maatschappij tot het ver krijgen van concessie voor de exploitatie van een gasfabriek. Burgemeester on wethouders zul len hierover later praeadvies uithren- gen. b .een voorstel tot vaststelling van bet bestek voor de Levering van schoolbehoeften en hand werkbenoo- digdheden voor het jaar 1910. Wordt vastgesteld. c. een verzoek van de Gedeputeerde Staten, tot het kenbaar maken van het gevoelen van den Raad, betref fende een adres van den burgemeester dezer gemeente, om tot 1 November 1910 in de gemeente Heemstede te mogen blijven wonen. Wordt goedgevonden. d. een voorstel tot regularisatie op de loopende begrooting van een be drag van 4000 voor aanleg van een centrale verwarming en den bouw van een nieuw arrestantenlokaal. Aldus wordt besloten. e. een voorstel tot het toestaan van een bedrag van 250, ten behoeve van den eervol ontslagen veldwachter J. H. Meijer. Wordt besloten dat bedrag toe te kennen. f. de adressen der afdeelingen Slo ten en Halfweg inzake Het Witte Kruis, worden nog niet behandeld, in verband met de afwezigheid van den heer Eveiein. g. een adres van A. A. Doeswijk, te Nieuw Vennep, houdende bezwaar te gen het genomen besluit betreffende de opcenten op de hoofdsom der per- soneele belasting. Hierop wordt nieit ingegaan en het adres voor kennisgeving aangeno men. h. een adre3 van de Vereeniging van Hoofden van gemeentescholen, houdende verzoek tot verhooging van de bij instructie geregelde vergoeding voor schoonhouden en verwarming. Na eenige besprekingen wordt hot voorstel van B. en W. tot verhooging aangenomen. i. wordt vastgesteld de begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur over 1910 tot een bedrag van 16.177.96 1/2. j. wordt goedgekeurd een ont~ werp-besluit tot het toekennen van een subsidie aan het Burgerlijk Arm bestuur voor het jaar 1910, tot een bedrag van 16060. k. wordt vastgesteld de gem een te- begrooting voor 1910 in ontvanaat en in uitgaaf tot een bedrag van 123.682.54 1/2. Daar de leden de reclames inzake den Hoofdei ij ken Omslag in een vol gende vergadering wenschen te be handelen, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. BENNEBROEK. Vrijdagavond trad in de Ned. Herv. Kerk voor de Christelijke Jongeiings- vereeniging „Het Mosterdzaad" op Ds. P. Veen, uit Zutfen. Nadat door Ds. J. A. Gerth van Wijk de aanwezigen een hartelijk welkom was toegeroepen en in korte bewoordingen het 24-jarig bestaan van de Christelijke Jongelingsvereeni- ging herdacht werd, en door den secretaris en den penningmeester de jaarverslagen waren voorgelezen, ver kreeg Ds. Veen het woord, om uit een te zetten het ontstaan en het werk van den Wereldbond van Chris telijke Jongelingsvereenigingen. De boeiende rede werd door de aanwezigen met aandacht gevolgd. Nadat Ds. J. A. Gerth van Wijk Ds. Veen voor zijn rede en den Kerkmees ter voor het afslaan der kerk had be dankt, gingen allen zeer voldaan naar huis. De storm van den afgeloopen nacht heeft alhier ook nogal eenige schade berokkend. In de villa van den heer Mr. B. J. D Zubli zijn door het open- waaien van de serredeuren een paar groote ruiten gebroken. Bij mejuffr. Horst—Varenkamp is de geheele tuinmuur omgewaaid. Verder hebben verschillende dakpannen en schoor- steenen het moeten ontgelden. In het laatst dezer maand zal in het lokaal Rehobóth voor de Christe lijke Jongelingsvereeniging „Het Mos terdzaad" een bioscope-voorstelling worden gegeven, en wel des middags voor de kinderen en des avonds voor de grooten. O. a. worden vertoond goedgeslaagde opnemingen van de doopplechtigheid van Prinses Juliana. Binnenland Ds zaak Dr. Ksyper la de Tweede Kamer In de memorie vau antwoord op het voorloopig verslag over hoofdstuk I (Binnenlandsche Zaken) worden de in dit verslag gemaakte opmerkingen, aangaande deze kwestie aldus beant woord De regeering zou de paragraaf in het voorloopig verslag, welke aangele genheden betreft, waarbij, gelijk in dat verslag is erkend, hare verant woordelijkheid niet betrokken is, met stilzwijgen voorbijgaan, ware het niet dat aan haar vragen zijn gesteld. Bij de beantwoording daarvan moe ten, naar de regeering meent, de vol gende overwegingen haar leiden. De vragen zijn gesteld, naar aanlei ding vau grieven, aangevoerd tegen een afgetreden minister, die deswege Is ter verantwoording geroepen. In hoever de leden der Kamer zich daar toe gedrongen kunnen achten, staat uitsluitend aan hen ter beoordeeling, maar het is duidelijk, dat de minis ters de verantwoording niet voor hun ambtsvoorganger kunnen voeren. In zoover als zij door het beant woorden van de gestelde vragen, zich op dien weg zou begeven, acht de re- geering zich daartoe, niet slechts niet geroepen, maar ook niet gerechtigd. Het zoude ook eene afwijking zijn van de goede constitutioneele prac- tijk, welke hier te lande nagenoeg zonder uitzondering is gevolgd. In hoeverre voor de afwijkingen van den steeds gevolgden regel in 1868 en 1894, op welke in het verslag een be roep wordt gedaan, goede redenen bestonden, en of daarmede een goed voorbeeld is gegeven, wenscht de re geering niet te beoordeeien. Het oor deel daarover komt toe niet aan de regeering, maar aan den geschied schrijver. Voorts kan het niet op den weg der regeering liggen, om op de gestelde vragen in to gaan, in zoover als zij inpliclte of uitdrukkelijk een oordeel inhouden of bedoelen een oordeel der regeering uit te lokken over den aard. zelfs van niet-ambtelijke handelingen welke de afgetreden minister zou heb ben verricht, of van niet-ambtelijke correspondentie, welke hij zou hebben gevoerd. Eindelijk moet da regeering zich onthouden van het geven van inlich tingen omtrent het bestaan en den in houd van adviezen en voorbereidende aanteekeningen of lijsten, welke alle een vertrouwelijk karakter dragen en moeten blijven dragen, zal de regee ring, ook in de toekomst, ongestoord kunnen overwegen, welke maatrege len zij heeft te nemen en het noodige kunnen doen ter voorbereiding van hetgeen zij straks als regeeringsdaden zal hebben te verantwoorden. Met inachtneming van het boven staande, kan de regeering dus slechts Inlichtingen geven buiten verband met de aangelegenheid, welke In deze paragraaf is besproken, en moet zij zich tot het volgende bepalen le. Er bestaan geen vaste regelen, die plegen gevolgd te worden bij het verleenen van decoraties aan ingeze tenen. In vele gevallen worden advie zen of informatiën gevraagd aan auto riteiten onder wie de te decoreeren personen ressorteeren. Ook worden niet zeiden adviezen gevraagd van den Commissarissen der Koningin in wier provincie of van de burgemeesters, in wier gemeente zij wonen. Als de re geering genoegzaam is ingelicht, wor den geen adviezen gevraagd en dat gebeurt meermalen .De regeering wenscht zich daaromtrent volle vrij heid voor te behouden, en zal tegen het overleggen van adviezen, die een vertrouwelijk karakter moeten dra gen, bezwaar maken. 2e. Ook hieromtrent gelden geen vaste regelen, en moet de regeering zich hare vrijheid voorbehouden. On der dat voorbehoud kan worden ge zegd, dat meestal de voordracht ge schiedt door den minister onder wiens ressort het gebied valt, waarop de to decoreeren persoon zich verdienstelijk heeft gemaakt. Voorts wordt herinnerd, dat inge volge artikel 1 f van het reglement van orde van den raad van ministers (medegedeeld in de gedrukte stukken der Tweede Kamer, zitting 19051906) de goedkeuring van den m'nisterraad vereischt wordt voor iedere aan Hare Majesteit te vragen machtiging om de voordracht tot eene decoratie te doen. 3e. De inkleeding van deze vraag maakt, dat een antwoord implicite een beoordeeling van de handelingen van een ambtsvoorganger zou inhouden, in zoover als door de woorden: „Komt het meer voor", waarmede de vraag aanvangt, te kennen wordt gegeven, dat door hem de weg is aangewezen, door liet volgen waarvan iemand aan spraak zal kunnen maken op eene ridderorde, 't Is duidelijk, dat die be oordeeling niet op den weg der regee ring ligt en derhalve is de vraag niet voor beantwoording vatbaar. 4e. Hier wordt niet eenvoudig ge vraagd, of iemand, die minister is, een som gelds met eene bepaalde bestem ming, die hem toevertrouwd wordt, mag aannemen en die aan het aange wezen adres mag doen toekomen, maar er wordt van de regeering eene beoordeeling gevraagd van niet-ambe telijke handelingen en corresponden tie van een ambtsvoorganger. Het is duidelijk, dat dit niet op haar weg ligt. 5e. Op de hierboven aangegeven gronden meent de regeering geen me- dedeelingen te kunnen doen omtrent eene voorloopige lijst. Hedenmorgen omstreeks zeven uur werden aan de Jacob van Len- nepkade bij de Baarsjes te Amster dam twee werklieden bij hun arbeid op balken letterlijk in het water ge blazen, met het noodlottig gevolg, dat één hunner onder de balken schoot en verdronk. De ander kon nog tijdig worden gered. NATIONALE HUISVLIJT-TEN- TOONSTELLING V. D. VOLKS BOND. Op het programma der Nationale Huisvlijt-tentooustelling v. d. Volks bond komt een punt voor, dat niet al leen zeer interessant is, doch tevens ten volle doet zien hoe zeer het ernst is met den wensch om deze tentoon stelling een uitgangspunt te doen vor men voor een nieuwe ontwikkeling der huisvlijt. De tweede afdeoling toch is geheel gewijd aan het denkbeeld der moder ne huisvlijtschool met openbare les en de nieuwste hulpmiddelen. In deze afdeeling zullen de jonge huisvlijters onder leiding van hun leerares of 1 eeraar een aanschouwe lijk beeld trachten te geven van wat de huisvlijtschool kan en wil, met werkbanken, met instrumenten, met modellen. Cursussen van verschillenden aard zullen elkander daarbij afwisselen en te voren worden aangekondigd. Men zal er schrijnwerk en houtsnijwerk zien, cartonage en klei-arbeid, vlecht- arbeid en versieringskunst met waar- delooze grondstof, rustiekvverk, kant werk en kunstna aid werk ais takken van hoogere kunstja, zelfs het ba tikken en de uit Zweden hier heen ge>- brachte weefarbeid zal er een plaats innemen. Tot voorbereiding dezer afdeeling is een bijzondere commissie ingesteld, bestaande uit den heer H. de Wilde, wethouder van 's-Graveuhage en lid van het tentoonstellingsbstuurde dames mej. M. Pekelharing te Utrecht", M. Posthuma, leerares han denarbeid te 's-Gravenhage, mevr. A. Wegeriff-Gravestein, directrice Batik- ateliers te Apeldoorn, en mej. Louise Wildt, leerares Zweedsche handweef- kunst te Amersfoort; en de heeren H. A. J. Baanders, architect te Am sterdam, G. J. Blees Kzn., secretaris van de regelings-commiasie der ten toonstelling, te Zaandam, H. German, leeraar handenarbeid te Gouda, II. van der Mandere, alg. secretaris ten toonstellingsbestuur te 's-Gravenhage, A. J. Schreuder, directeur Med. Pae- dag. Instituut Klein Warnsborn te Arnhem, L. P. Walburgh Schmidt, arts, lid hoofdbest. Volksbond, te Has selt (O.), J. Stam, hoofd o. 1. school te Amsterdam, KI. de Vries, hoofdonder wijzer en lid van den Gemeenteraad te Amsterdam, en A. van Waart, se cretaris der Vereeniging tot bev. v. d. handenarbeid te Rotterdam. Leeraressen of leerarer, die bereid zouden zijn zich voor een dergelijken cursus voor een of meer dagen be schikbaar te stellen, worden verzocht zich te wenden tot den alg. secretaris van het bestuur der tentoonstelling te 's-Gravenhage (Jan v. Nassaustr. 93). AmstsrdamscliB Beurs. Openingskoersen van 13 Nov. 1909, LABOULHEKE O YENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. TeL No. 577. STAATSFONDS ENMARKT: 2 1/2 Certific. N.W.S. 70 1/2; Rus sen 1909: 93; Russen 1906 97 1/4. TABAKSAANDEELEN: Bindjey 101 1/8, Deii Mij. 453, Me- dan 248/253, Nieuwe Asahan 77 1/2, Rotterdam Deli 355/352, Senembah 424/420. PE TROLEUM-AANDEELEN. Koninklijke Petr. 467 1/2469, Moea- ra Enim 192, Sumatra Palembang 70 1/2. M1JNAANDEELEN. Ketahoens 265. De AMERIKAANSCHE MARKT opende vast. Denver 46 1/8, Erie 32 1/2, 5/8, Kansas 43 1/2, Missouri 46 3/4, 7/8, Rock Island 39 1/16, Southern Rails 31 3/8, Union Pacific 200 1/2, Wabash 201/2, Steel 891/2, Carren 74 7/8, C. Marine's 7 3/4, 24 1/4, 71 1/2. Correspondentie. Den heer v. B. Uw vraag is in dezen vorm niet voor beantwoording vat baar Wend u schriftelijk tot het be stuur, dan zal de zaak zeker onder zocht worden. HAARLEM. BEVALLEN: 13 Nov.: C. GlasHeijmans z. 12 F. Roeper—Klaver <L 11 M. P. Roekena- van Maas z. 13 D. NaëijeHagendijk z. B. HamansLode z. 11 S. van He rn ertGemser z. OVERLEDEN: 12 Nov. E. G. Doerk". 59 J., Leid- schevaart. BLOEMENDAAL. Getrouwd M. Behrens en A. C. We zenaar. Bevallen M. A. PrinsVan Tonge ren, z., M. v. d. Brink—Polman, d., E. VeltmanNienhuijs, z., J. W. Heu- permanPeters van Nljenhof, x. Overleden T. C. F. Schrik, 39 C. G. Friedrich, 58 j., J. W. FOratner, 57 j. SCHOTEN. OndertrouwdH. Verheul en BL Klootwijk. Bevallen: C. M. Spanjoart—Blom, zoon. Overleden J. Th. Koskamp, wed. G. Arends, 71 J. telegrammen HET IIOEMEENSCHE KABINET. BOEKAREST, 12 Nov. (Reuter). Het gewijzigd Kabinet Bratïano is ala volgt samengesteld: President en mi nister van binnenlandsche zaken: Bratiano, minister van onderwijs: Haret, vanfinanciën: Emile Costines- co, van buitenlandsche zaken: Dju- vara, van justitie: Stelian, van open bare werken: Mortzau, van oorlog: generaal Cromioeano, van landbouw: Alex Costlnesco, van nijverheid: MI- chiel Orleona, VERKIEZINGEN IN NOORWEGEN. CHR1STIANIA, 12 November. (Reu ter). Bij de verkiezingen voor den Noorweegschen Storthing, die van hot begin van October tot nu werden gehouden, zijn gekozen 63 leden der rechterzijde en liberalen, die bij de verkiezingen samengingen, 47 leden der linkerzijde, tot nog toe regeerings partij, 11 sociaal-democraten, en 2 wilden. De vorige Storthing bestond uit 59 leden der linkerzijde, 54 der rechter zijde en liberalen, 10 sociaal-demo craten. De minister-president Knudson ver klaarde, dat het kabinet na de bij eenkomst ran den nieuwen Storthing in Januari zal aftreden. GENERAAL ASINARI ONTSLAGEN. ROME, 12 November. (Reuter). Ge- neraal Asinaria di Bernoccio, die bij het overhandigen van den standaard aan het nieuwe regiment cavalerie te Brescia een redevoering hield van irrendcntistische strekking waar van de telegraphische mededeeling werd achtergehouden is op pensi oen gesteld. Tittoni deelde dit den Oostenrijkscheu gezant mede. Marktnïeüws BEVERWIJK. Groenten markt. Aangevoerd en verkocht te Bever wijk op 12 November 1909 Andijvie, 100 str. 2. Raapstelen, 100 bos 2.50. Koolrapen, per 100 4. Wortelen, 100 bos 7. Bieten, per 100 1.25. Ramenas, per 100 5. Schorseneere>n, per bos 10 ct. Aardap. klei, p. Hoct. 2.50. Id. zand, 4.50. Roode kool, per 100 6. Witte kool, per 100 8. Savoije kool, per 100 6. Bloemkool, per 100 15—/18. Uien, per Heet. 12-/ 20. Prei, per bos 10—12 ct. Sla, per 100 krop 75 ct. Pieterselie, per bos 5 ct. Selderie, per bos 5 ct. Appelen, p. Heet. 6—/ 7.50. Peren, p. Heet. /4. Druiven, per kilo 70 ct. Land en Tuinbouw VERZORGING VAN DEN WIJN STOK. Die verzorging laat nog veel te wenschen over, nog meer dan die der ooftboomen, van appel en peer. Gewoonlijk bestaat de heele verzor ging in eenig bijsnoeien, dat in vele gevallen nog door een niet bevoegde hand geschiedt; ware het niet, dat anders de boom zou verwilderen en de muur er al te slordig zou gaan uitzien, dan bleef het snoeien wellicht ook nog achterwege. Onder deze omstandigheden be hoeft het niet te verwonderen, dat menige druivenwingerd weinig op levert; dat andere, ook al zijn ze van een goede soort en hebben ze een goede standplaats, onvoldragen, <L w. z. half-rijpe, harde, te kleine en zure of wrange druiven geven; dat tal van stokken jaar op jaar door meeldauw (het „wit") zijn aange tast. Deze ziekte kan vaak met succes worden bestreden door zwavelen: fijn zwavelpoeder wordt met een blaasbalg of zwavelkwast gelijkmatig over de trossen en bladeren ver deeld- t Is wenschelijk dit minstens driemaal te doen: even vóór den bloei, kort na den bloei, en In Augustus. En dan niet in de morgenuren, als vaak' wordt aangeraden, omdat de blade ren dan nog nat van den dauw zijn, welke de zwavel beter zou vasthou den; de ondervinding leerde n.l., dat bij lage temperaturen, als men des morgens heeft, de uitslag onzeker wordt. Aan bemesting, als hoofdfactor dar verzorging, wordt dikwijls niet eens gedacht, nog minder gedaan. Men mag dan ook gerust aannemen, dat deze verwaarloozing de hoofdoorzaak is van de bovenvermelde teleurstel lingen: kwaliteit en kwantiteit der druiven zouden beter zijn cn ziekten zouden minder voorkomen, ais de wijnstok goed en doelmatig gevoed werd. 't Is al verscheidene jaren geleden, dat wij voor 't eerst zagen, wat be mesting in deze ook bij de druif ver mag. Eenige jaren achtereen waren we er getuige van geweest, hoe een wijnstok tegen één dor woningen in onze buurt wel droeg, maar kleine, smakelooze vruchten, welke eindelijk

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2