Binnenland Rechtszaken gemoeds vraagt men zien at wat tocnl het einde zal zijn. De vruchtbaarheid der zee vermindert gestaag en met J moeite is de zware concurrentie te- i aaar ae navenwerKen in oogen- schouw te nemen. De burgemeester van Rotterdam bedoelt met deze reis, door eigen gen de stoomvisscherij vol te houden. schouwing zich er van te overtuigen, En hoe bang zijn tegenwoordig de in hoeverre de Rotterdamsche haven lange winters! Hoe het gezin te ver- bij den havenaanleg daar achter- zorgen? Wat moet er niet omgaan staat. in het gemoed van den stoeren zee- man, te willen werken nacht en dag HET EINDE VAN EEN ZWERVER. en toch telkens de haven binnen te Eonige landbouwers te Boekelo, ge- komen met eene -verdienste, gansch P«6I1'= Sfi "J." hals over prikkeldraad hangende, een ontoereikend voor een menschwaar- maa_ die 1)loek overlsden te zijn. Het dig bestaan? j was het lijk van den zwerver J. N Hoe demoraliseerend moet dit wer-[die vermoedelijk in oververinoeiden ben! Het leven toch behoudt zijn ei-: toestand is gevallen en gestikt. Aon scbeul Bedelen? Schulden inoken met den !'ols vertoonden zich eenige ver- schoone beloften van afbetaling, be loften, die echter niet vervuld kunnen worden? En onder dit alles lijdt de1 geheele bevolking, de winkelstand,1 elk ambacht, daar de visscherij de eenige bron van bestaan is. Boven dien werkt de geïsoleerde ligging el ke poging om elders werk te vinden tegen. Werkverschaffing is dringend noodig. Maar in welken vorm? Proeven zijn reeds genomen met nettenboeten en houtsnij-industrie. Tevergeefs! Het eerste kon onmogelijk concurreeren tegen de machinale breierij en het laatste vereischt genie, wat uiteraard Slechts enkelen bezitten. Mede op ad vies van Z. Excellentie den Commis saris der Koningin, in onze provincie, besloot men eindelijk tot de oprich ting eener manden- en stoclenmake- rlj. Na betrouwbare gegevens te heb ben verzameld en inzonderheid, wijl men in den heer C. Hubach een waar dig en bekwaam directeur aantrof, werd besloten tot uitvoering. De lig ging van Urk werkt hiervoor gunstig en ook de maatschappelijke toestan den kunnen de zaak bevorderlijk zijn. De aanvoer der grondstoffen gaat ge makkelijk; de loonstandaard doet ui terst goedkoop werken; deze nijver heid staat geheel los van de vissche rij; jongelieden met rappe handen on een ernstigen wil kunnen zich een toekomst verzekeiren; ouden van da-' De brand werd tot de fabriek beperkt. wondingen. ONDEUGEND. Deze advertentie kwam voor In het N. v. d. D. van een dezer dagen „Burgemeesters-Costuum ter over name aangeboden, zoo goed als nieuw bestaande uit Rok, Steek en Sabel. Prijs Honderd Gulden." Amsterdam, zouden al uw pogingen dan toch vruchteloos zijn STEENKOLENBORINGEN. De derde steenkoollaag bij Winters wijk is thans' aangeboord. NIET ZOO BEDOELD! Een predikant te Culemborg viert zijn jubileum, en het plaatselijk blad wijdt hem een artikel ter eere, waarin deze zin „Het volle vertrouwen genietende van zijn iedeninaten, enz...." ONDERWIJZERSJAAR WEDDEN Als vertegenwoordigers van het Co mité, dat gevormd is uit de onderwij zersvereengingen bij het openbaar en bijzonder onderwijs tot het voeren van een gemeenschappelijke salaris actie voor herziening der salarisrege- ling zijn de heeren H. J. Bmous, M. L. van Gemert en Th. Lancee door den Minister van BinnenJandsche Zaken in gehoor ontvangen, teneinde de wenschen van genoemd Comité mon deling toe te lichten. BRANDEN. Te Oss brak brand uit in de borstel- fabriek der firma gebrs. Zwanenburg. gen en vrouwen verdienen iets met het 60krteeren en schillen van twij gen; in den langen winter kan ook de yisscberman zelf thuis zich er mee bezig houden en niet het minst zal moreel de bevolking er op vooruit gaan. Zich beroepende op den Spreuken- vpchrijver: „De hand des vlijtigen zal tieerechen, maar do luiaard zal onder fcijna komen," wees de spreker op het onderscheid tusschen don financieel onafhankelij ken en vrijen man en hem, die of bedelen of borgen moet. Heft de eerste vrijmoedig zijne oogen jop, oefent hij invloed uit, gaat er {kracht van hem uit in zijn gezin en {evenzoo op elk terrein des levens, 'geheel anders is het geschapen met don financieel afhankelijke. Nooit ge- ivoolt bij zich op zijn gemak, steeds houdt hij ich buiten de openbare actie, hij verliest alle zelfrespect, ja, boet in één woord zijn mensch-zijn in. Daarom werkverschaffing om de armoede te keer te gaan; den luiaard elk onedel wapeu uit de hand te Jelaan; er zal een ongekende opvoe dende kracht van uitgaan op maat schappelijk en geestelijk gebied. Evenwel onze kracht is klein. We staan pas aan het begin. Zal het Btekje een boom worden, die zijn tak ken wijd uitslaat en zijn schaduw "verkwikkend doet vallen op de bewo- ïieara van ons kleine eiland, dan is er groots steun noodig, welke ons niet zal ontgaan van elk weldenkend, me delijdend en rijk gezegend burger. Dat we het op Urk onder Hooger tegen zoover mogen sturen, dat de mandenmakerij, door zich een afzet gebied te verzekeren, in rich zelf bracht genoeg verk/rijge om zonder steun van buiten te groeien, te bloei en en zegen te verspreiden onder eene bevolking, die, hoe ook vaak gemin acht, nochtans een eigenaardig type .vertoont, dat op den duur niet af stoot, maar veeleer aantrekt Esperanto. XXIX. IN DEN WINKEL. EN MAGAZENO. 'A. Sigarenwinkel. Cigarvendejo. U wenscht, mijnheer? VI deziras, sinjoro Ik zou wel Russische sigaretten tvll- <en hebben. Mi deziras rusajn cigaredojn.- Het spijt mij zeer, die hebben wij t'sxiet Mi tre bedauraa. ni ne havas ilin. Geef dan maar Egyptische sigaret ten. Ti&m, donu egiptajn cigaredojn. Ik kan u deze soort van twee cent Aanbevelen. Ml povas rekomendl al vi ci tiun Vpecon po du cendoj. Goed, ik zal er een pakje van ne men, mits deze sigaretten mij niet te «waar zijn. Bone, mi prenos paketon, kondlce be cl tiuj cigaredoi ne*estu tro fortai por mi. Zij zijn zeer licht,"ik verkoop daar veel van. lli es tas tre malfortajml Yendas muite da ili. Hoeveel kost hol Kiom g\ kostas? 48 cent. Kvardek ok cendoj. Dauk u, tot weerzien. DankonI Gis revido. DE BURGEMEESTER VAN ROTTERDAM. De burgemeester van Rotterdam, mr. A. R. Zimmerman, is op reis naar! dank zij den gunstigen wind en de krachtige hulp der eigen brandweer van de exportslachterijen, welke een oogenblik gevaar liepen, mede door het vuur te worden aangetast. Oor zaak van den brand onbekend. Verze kering dekt de schade. TERECHT. De beide vermiste kinderen Yan den heer A. Haring, te Koegras (N.-H.) zijn weder terecht. Een inwoner van 't Zand had ze voor den nacht, zonder de ouders te waarschuwen, hij zich gehouden. STAKING Men meldt uit Harlingen aam de Tel. Het stoomschip „Waterland", ge reed liggende voor vertrek naar East Hartlepool, heeft lekkage. De equipage weigert de reis te aan vaarden. IIOOG WATER, Men meldt uit Weesp Door den N. W. wind zijn de oevers van de Vecht, bij Weesp, onder water geloopen. KERKDIEVEN. Te Woensdrecht bij Bei-gen op Zóom is inbraak gepleegd in de Roomsch-Katholieke kerk. De dieven hebben de offerblokken opengebro ken en van enkele voorwerpen op het altaar het zilverwerk afgerukt. GEEN RECHTERLIJKE DWALING. Men schrijft aan Het Volk „Het. is nooit uitgekomen wie de schuldige van den moord te Ouden- schoot was en er is dus ook nooit iemand voor veroordeeld. Mocht de persoon in het ziekenhuis dus bekend hebben, dan zou de sluier opgelicht zijn, doch van een gerechtelijke dwa ling is gelukkig geen sprake". KIEZERS. Volgens de kiezerslijsten voor 1909 waren er in ons land 843550 kiezers en daarvan slechts 72235 aangifte-kie zers. De overgroote meerderheid d<*r kie zers wordt dus ambtshalve op delijs- ten geplaatst. Het aantal belasting-kiezers dat zich niet heeft aan te geven,—, be droeg 750449. De census speelt dus bij de kies- rechtrbedeeliug nog steeds de overwe gende rol. METHUSALEM. De drukfoutenduivel heeft het Han delsblad te pakken. Volgens dit blad toch is te Rotterdam iemand overle den van 622 jaar I VREEMDE LUCHTSCHIPPERS IN NEDERLAND. Een te Düsseldorf wonend Neder lander vestigt de aandacht op een artikel in de Düsseldorf or General Anzeiger van den volgenden inhoud. Dr. Kempken-Wickrath ondernam den 7en November met drie mederei zigers een luchtreis met den ballon Abercorn. Vlot werd geland op een welland bij Roermond. Door te wei nig wind liep de ballon niet geheel leeg, doch in de vouwen bleef nog gas zitten. Een talrijk publiek stroom de samen, dat zich zeer passief hield. Aan het dringend verzoek toch niet te irooken werd niet voldaan en één uit den hoop antwoordde zelfs brutaal, dat dit den luchtschippers niet aan ging. Met veel moeite slaagde de lucht schipper er In, de noodige hulptroe pen te werven en een wagen te hu ren. Plotseling volgden twee hevLge ont ploffingen en do ballon geraakte in brand. In den ballon bevonden zich nog rechts en links een gasbel, van de grootte van een mensch. De lucht schipper snelde toe om de vlammen er uit te slaan en uit te trappen en met behulp van een zak zand te blus- stOK ook maar een vinger uit, hoe wel bijna om hulp werd gesmeekt. Nadat nog eens de vlammen ter hoog te van een huis waren uitgeslagen, erbarmden zich eenige toeschouwers en haalden uit een sloot in de nabij heid water, zoodat het gelukte den brand te blussehen. Zelfs daarna rookten de lieden nog ondanks de hernieuwde verzoeken kalmpjes door. Een politiebeambte stond schild vertoont eenige herauten en {vrijwel verwacht kon worden. Haar- draperieën; de kleuren, wit, oranje, tem ten slotte wist met 1—0 over de groen en zwart, doen vroolijk, doch 2,wafte Hagenaars te zegevieren, voor tevens stemmig aan. EEN GEVAARLIJKE SCHUTTER. De rechtbank te Middelburg deed uitspraak in de zaak van den 27-jari- mJ metj gen mosselvisscher te Philippine, die de handen in de zakken en deed niets, terecht stond wegens het met het oo"- ondanks het verzoek om hulp van de j merk om te dooden lossen van revoJ- luchtreizigers. Gelukkig is alles zon der verdere ongelukken afgeloopen. Het inpakken ondervond weder groo- te moeilijkheden. Als de luchtreizi gers links het net van den ballon trokken, trok het publiek er rechts 't not weder over. Daarbij werden ze met aarde, met appelen en met an dere voorwerpen geworpen, en ver droegen dit zoo kalm mogelijk, uit vrees er anders nog veel slechter af te komen. De omstanders schimpten op de Duitschers en zongen verschil lende spotliedjes. Met het materiaal haalden ze allerlei baldadigheden uit» ranselden elkaar met de natte zand zakken en speelden er vangbalietje mede. Onder deze omstandigheden ge-1 schiedde de verpakking zeor gebrek- de derde maal achtereenvolgens wis ten ze nu twee puntjes te boeken. Het gaat goed voor do rood-broeken En nu de wedstrijden voor a.s. Zondag. H. F. C- ontvangt de groote Haag- sche volgens menschelijke bereke ning zal de „Good old" voor de gas ten wel de vlag moeten strijken, maar H. V. V. is een der clubs, waar tegen de blauw-witte Haarlemmers nogal eens succes hebben en daarom kan men nooit weten, hoe de bal rol len zal. Haarlem gaat naar Utrecht, om Hercules te bestrijden en zal daar naar alle waarschijnlijkheid wel win nen. Als „Hercules" maar niet de eerste goal maakt, want is dat zoo, dan geef ik voor een roodbroeken- zege geen duit meer. AjaxQuick en H. B. S.—Sparta zijn ook nauwelijks twijfelachtig. In beide gevallen zal de zege wel aan den kant der bezoekers zijn. Vrouwen zoowel als mannen zijn 1 Yf'°cïtas—D. F. C. is al een heel blaaskwalen iT?. S'.LCÏÏ.?® spel zou verschoten op twee vrouwen, van wie hij er éen de kaak trof. De rechtbank veroordeelde hem tot twee jaar gevangenisstraf, met af trek der voorloopige hechtenis. INGEZONDEN MKDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel. Vrouwen zoowel als Mannen hebben nier- en blaasaandoeningen. m. i. de juiste uitslag zijn, tenzij een 'jjgfi natuurlijk beneden onderhevig aan uier- en blaaskwalen hun vrouwelijke plichten vorderen 1 der partijen vaak zooveel van hun gestel, dat hun kracht speelt, gezondheid ten slotte geheel onder- rnijiKi wordt. j Tot m'in verwondering heb ik onder Gewouohjk z„Ue„ de nicen hot eeiil aaugelast worden, omdat deze dekt. Waarom heelt dc commissie liet zwaarste work te doen hebben hein niot behouden Een beter kig. De luchtreizigers trachtten, ookzij vei-liezen gaandeweg hun geschikt- plaatsvervanger laat zicJi toch moei- vooral omdat twee dames de reis beid om de gevaarlijke vergiften uit Ï'JK vinden. hadden medegemaakt, zoo vlug mo-! het bloed te filtreeren. U term ark wordt evenwel onder de gelijk een goed heenkomen te zoeken.Gij wordt humeurig, prikkelbaar 1,^ dat^'ê'IÏ^Hg ö°n Toen het gezelschap vertrok hieven en terneergeslagen. Des morgens bij doelman tusschen de internationale de omstanders nog eens een hoonend hot ontwaken hebt gij een ellendig palen zien. Ook eenige Oostelijke spe- gebrul aan, en de vreemdelingen wer-gevoel in uw rug. Uw urine is be- lers z'Jn voorloopig gecandideerd; dat den op weg naar het station nogwolkt, met bezinksel en brandend.1 er Y.^n. *n komen, ik waag bet voortdurend lastig gevallen, op deUw oogen zijn misschien opgeblazenbetwijfelen 1 hielen getrapt, gestompt en gebom-j en dof, en uw ledematen opgezwol-' len. Bij vochtig weer zijn uw leden sbrani en rheumatisch, en kunt gij u drukkelijk niet de minste aanleiding nauwelijks bewegen zonder dat uw te hebben gegeven. Niet kinderen opgeschoten jongens waren de breu- helden dezer historie, doch vol wassen kerels. De vreemdelingen rug u pijn doet. Alleen eeu nierengeneesmiddel kan Ieder spoor van nier- en blaaskwalen doen verdwijnen, en zoolang gij het Sport en Wedsirij-ies^ haalden weder vrijer adem, toen ze geringste kenteeken van de verschrik- het station naderden en in een meerj kelijke ziekte kunt opmerken, zijt gij beschaafde omgeving kwamen. Enj niet veilig voor een plotselinge on- dit geval staat niet alleen, ze verkla-i dor gang der nieren. Foster's Rugpijn ■ren dat ze steeds bij elke landing inNieren Pillen zijn een geneesmiddel Nederland treurige ervaringen op-j speciaal en uitsluitend voor de nie- Emden en Hamburg, rnet het doel. I schen. Geen van de toeschouwera deden. Van den ballon zijn bijna 2 vierk. M. stof verbrand. Tot zoover het verhaal der reizi gers. Het Duitsche blad spreekt in een l>ezadigd slotwoord de hoop uit, dat de Nederlandsche pers in dit voorval aanleiding zal vinden, lieden die vreedzame luchtschippers aldus be jegenden, eens flink de les zal lezen. DE ZAAK-VAN HEECKEREN. De Haagsche corresp. van het Hbld. schrijft o. a. Inderdaad is deze toedracht van de zaak ons bevestigd van een zijde en op een wijze die twijfel aan de juist heid der voorstelling ten eenenmale uitsluit. Wij voegen dit laatste er bij omdat wij elders zagen beweerd, dat de „hooge bemiddeling" zou zijn ver leend bij het overbrengen van een klacht van het Zweedsche hof hier heen. Dat is niet juist. De aandacht op de handelingen van den gezant is, door die hooge bemiddeling, geves tigd bij het Zweedsche hof, niet bij het onze of bij onze Regeering. Nu is de gezant ten slotte er wel in geslaagd om de Zweedsche Regeering orvan te overtuigen, dal hij het slacht offer was van een noodlottige dwaling en heeft onze Regeering eindelijk wel verzekerd, dat hij geheel had gehan deld overeenkomstig zijne instructies, maar de zaak schijnt toen reeds te ver te zijn gekomen voor volledig her stel van de vroegere verhouding. In elk geval achtte de gezant zijn positie te zeer geschokt om haar nog langer te kunnen blijven behouden. De vraag rijst natuurlijk, van welke zijde men er toe is kunnen komen om den lieer Van Hoeckeren die, zooals men uit de Skandinavische bladen heeft kunnen vernemen, bij al de drie hoven „persona grata" was, in zulk een ongunstig licht te doen stellen. Het is uiterst moeilijk om een af doend antwoord op die vraag te krij gen. Wij hebben ons tot den heer Van Heeckeren zelf gewend, die nu juist hier is voor de Eerste Kamer-zitting, doch kregen ten antwoord dat hem, als nog in disponibilitcit zijnde, elk interview was ontzegd. Anderzijds wordt op het departe ment van Buitenlandsche Zaken vol gehouden, dat alléén gezondheidsrede nen hebben geleid tot het aftreden van den gezant. Ten slotte herinnert de corresp. nog eau de quaestie van 1906 en dringt evenals de Nieuwe Courant deed, op een officieel onderzoek aan. ONGELUKKEN. De 16-jarige slagersknecht J. L. be zocht voor zijn baas de klanten to Oosterhout ^N.-B.). Hij had het onge luk zóódanig te vallen, dat hij met ge broken ruggegraat werd opgenomen. Een 8-jarig dochtertje van P. Vlaan deren, te Nes, is in de wegsloot bij de ouderlijke woning verdronken. Letteren en Kunst LOUIS BOUWMEESTER. Maandag 15 dezer geeft Louis Bouw meester zijn afscheidsvoorstellüig te Amsterdam den volgenden dag ver trekt bij naar Rotterdam, waai' hij nog twee voorstellingen geven zal. Den 18en verlaat zijn boot, de Derfflin- ger van den „Norddcutschen Lloyd", de haven. Van een driodaagsch opont houd te Antwerpen zal de heer Bouw meester partij trekken om nog af scheid te nemen van zijn Belgische bewonderaars. KALENDER 1910 VAN CHR. LEBEAU. Bij den uitgever D. Coene te Am sterdam is verschenen een kalender 1910, waarvan schild en cijfer-blaad- jes ontworpen zijn door onzen beken den stadgenoot Chr. Lebeau. Het ren en blaas. Zij bereiken de werke lijke oorzaak der ziekte. Dit is de re den, dat zij blijvend genezen. Zij voeren de nieren zachtjes tot gezond heid terug, herstellen hun kracht om het bloed te filtreeren en verzekeren een natuurlijke werking der blaas. Maar hoe langer de nierziekte ver waarloosd wordt, des te dieper wor telt zij zich in. Zij heeft misschien reeds een hoogeren graad bereikt dan gij vermoedt en kunt gij dus niet oplettend genoeg zijn om de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen te krijgen, dragende de handteeke- ning van James Foster. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a, en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Dr. Hommel's Haeraalogen WAARSCHUWING I Men vrage uitdrukkelijk den naam Dr. HOMMEL. Verreweg het beste Laxeermiddel. Heerljjk van smaak. ïerkrijgbaar In Priji 1.25 per flacon. Sportpraatje De uitslagen van de wedstrijden, die onze eerste-klassers den vorigen Zondag gespeeld hebben, zijn vrijwel naar evenredigheid van hun krachts verhouding geweest. In de residentie had de geweldige strijd plaats tusschen „den Leeuw van Wassenaar" en de „Hanenbur- gers", of, meer officieel uitgedrukt, tusschen H. V. V. en Quick, 't Was voornamelijk een worsteling tusschen de blauw-witte voorhoede en de geel zwarte achterhoede. In de laatste was De Groot, II. V. V.'s doelwachter, de ster, neen, de zon van 't elftal. Zonder hem waren de residentie- kleuren zeker naar do maan ge gaan. Daarom heeft het mij ©enigs zins verwonderd, dat de Nederlandsch Elftal-commissie hem zelfs niet voor loopig candidaat voor het vertegen woordigend team gesteld beeft. De uitslag van de HerculesAjax- ontmoeting was nogal onverwacht. 'n Sprekende 3—0 in het voordeel der Leidenaars zou zeker niemand voor speld hebben. Hercules schijnt, na z'n plotseling ontwaken tegen Quick, weer diep ingeslapen te zijn. De cadetten konden bet in Rotter dam ook niet tegen de Spartanen bol werken, en keerden met een 40 ne derlaag huiswaarts. Door dezen pracht-zcge is Sparta weer een ern stig, een hoogst-erastig candidaat voor het kampioenschap geworden. Vijf matches gespeeld, nul verloren, is dan cok een schitterend competitie- begin. Zou de eereplaats voor de tweede maal in successie door Rotter dam worden ingenomen We zullen afwachten. H. F. C. sneuvelde met 3—0 ln het *rriize Dordleen resultaat dat ook BEROEPSSPELER-WERKMAN. Het Engelsche bof van appèl heeft het vonnis van de rechtbank beves tigd, waarbij een beroeps-voetbaLspe- ler gestempeld werd tot een werkman naar de omschrijving van de onge vallenwet. 202 K.M. IN ééN UUR TUFFEN I Hemery heeft in het autodroom te Brooklands met een Benz-rijtuig van 90 P.K. den kilometer (vliegend ver- trekj gereden met eene snelheid van 202 K.M. in het uur. SCHAATSENRIJDEN. In de vergadering van de IJsveree- niging „Groningen" werd bekend ge maakt, dat de heer Löhrdahl van Chrlstiania zal worden uitgenoodigd instructie te komen geven in kunst rijden. Getracht zal worden Schaulau fen te doen houden, dat wil zeggen een vertooning van de elementaire figuren en de meer ingewikkelde fi guren. Pers-Üverzïcht DE REGEERING EN DE ZENDING. ,,'t Huisgezin" schrijft o.a.: Is het niet teekenend, dat zelfs een christelijk minister het bevreemden de woord schreef: „de zending te steunen en te bevorderen om hare werkzaamheid als zoodanig ligt niet op den weg der regeering." Om het verhevenste werk der zen ding: kerstening van een in liet hei dendom verzonken bevolking, mag zij niet worden gesteund. „Slechte" indien en in zoover zij naast haar hoofdtaak ook maat schappelijk werk ter hand neemt, kan zij op een tegemoetkoming aan spraak maken. Men zal wellicht zeggen: de zen ding krijgt dan ten slotte toch een tegemoetkoming, is het niet voor het een, dan toch voor het ander, naar onze meening mag niet worden toe gelaten, dat het eigenlijke karakter der zending aldus wordt genegeerd. Bevreemdend is het gewraakte woord vooral in den mond van een man als minister De Waal Malefijt, die nog het vorig jaar als Kamerlid naast de „civilisatie" vooral aan dacht vroeg voor de „christianisatie" Een christelijk land als Nederland nog is en een christelijk minister in een christelijk kabinet kunnen het, dunkt ons, gerust uitspreken, dat de zending om de zending, om haar geestelijke veroveringen voor het Christendom, steun verdient. EEN GELUKKIG DEBUUT. Onder dit opschrift schrijft „Land en Volk" Diegenen, als mr. Van Deventer en dr. Bos, die niet hebben meegezon gen in het koor, dat den nieuwen mi nister van Koloniën als absoluut on bekwaam voor zijn ambt bij voorbaat uitkreet, zijn door de eerste rede van den minister aanvankelijk in het ge lijk gesteld. Deze rede vestigde den indruk, dat de portefeuille van Koloniën is toe vertrouwd aan een man van ernst, van eerlijkheid en van een sterk ge voel van verantwoordelijkheid voor de behartiging der gewichtige belan gen, aan hem toevertrouwd. De minister heeft afdoende aange toond, dat voor het verwijt, als zou hij in zake de zending afwijken van het beiead zijns voorgangers niet de min ste grond bestaat. En de beieedigende onderstelling van „De Standaard", als zo ude minister zijn naam maar hebben geschreven onder de schrift uur van een liberaal ambtenaar, wees hij met verachting van de hand. Gemengd Nieuws DE MOORD TE SINT-ANNA. Het parket van Dendermonde ia, meldt het „Kbl. v. Antw.", vergezeld van twee geneesheeren, andermaal naar het huis der misdaad gegaan, voor de lijkschouwing van het slacht offer, vrouw Ceulemans. Hun gevolg trekkingen waren de kardoezen, die tegelijkertijd waren afgeschoten, heb ben den schedel afgerukt De .vrouw lag op hare linkerzij in net. bed, zoo dat ze aan het achterhoofd werd ge troffen. Wat den verdachte betreft, deze blijft volhouden, dat hij gehandeld heeft in een aanval van slaapwande ling. Hij beweert, dat, hij deze aanval len nog meer gehad heeft, hetgeen door de familieleden wordt tegenge sproken. Niettegenstaande de drin- gondste vragen, blijft hij volhouden, dat hij eerst een hali uur later is wak ker geworden. Zooals reeds gemeld, komt deze be wering zeer onwaarschijnlijk voor: do o ïxl at hij na het, lossen van het schot met zijn vader heeft gesproken, het gevecht met zijn vader enz. Ook schijnt tie jongen geen buitengewone smart te ondervinden door dit vreese- liik drama en verhaalt hij de minste bijzonderheden met een ongehoorde juistheid, iets wat door do genees heeren niet verbazing wordt gehuurd, want bij slaapwandelaars heeft men altijd waargenomen, dat zij zich niets meer of heel weinig weten te herinne- ren, wat er bij hun slaapwandelen is geschied. EEN BRUTALE DIEFSTAL. Onlangs hebben dieven te Londen in een winkel van damesmodes hun slag geslagen en een heele bundel japonnen geroofd, nu is in New Bondstreet een bontwinkel geplun derd. Voor een waarde van 24.000 haalden zij er weg; o.a. 45 bontjak jes, 300 boa's en moffen. Tot hun buit behoorde het kostbare bont van mar ters, zilvervossen, hermelijn en veel meer. Men vraagt zich af hue de die ven ongemerkt zoo een menigte goe deren hebben kunnen meenemen. ZICH ZELF GEVONNIST. Het geval van den Ierschen kon stabel, die verdacht werd te Innis- crone zijn vrouw iu zee geworpen te hebben, is met den zelfmoord van den man geëindigd. Hij was uit de hechtenis ontvlucht, hield zich ©eni gen tijd schuil, maar zag zich ontdekt en maakte &r toen een einde aan. Wat er tusschen hem en zijn vrouw, met wie hij een jaar geleden in stilte was getrouwd, is gebeurd, bleek op de zitting van den Coroner niet. Men was daar juist bezig de oorzaak van den dood der vrouw vast te stellen, toen het bericht kwam van den zelf moord van den man. OPHELDERING GEVRAAGD. Vijf en dertig leden der Russische Doema hebben het voorstel gedaan dat men den minister van financiën om opheldering zal verzoeken over don verkoop van een aanzienlijk ge deelte van de do Kroon toebenoi i eu- cLe aandeelen van den Wladi awkns- spoorweg. Het voorstel is in nan"' gesteld der financieel© comms -> 150 MILLIOEN ROEBEL GESTOLEN? Een Zweedsch blad verneemt uit St. Petersburg, dat er uit het pensioen fonds der Russisch© officieren, dat bestuurd word door den voor ©enigen tijd overleden grootvorst Wladimir, 150 millioen roebel ontbreken. Men heeft het geheim trachten te houden, maar hot is uitgelekt hij de pogingen om het tekort aan te vullen. DE UITSLUITING IN ZWEDEN. Alle kans op een schikking in do uitsluiting in Zweden leek dezer da gen verkeken. De patroons staan er op, dat die arbeiders die weer in dienst willen komen uit hun vakver- eeniging treden. Van alle kanten acht men dien eisch in strijd met ge troffen overeenkomsten, maar de patroons zoggen, dat de arbeiders begonnen zijn met schending van overeenkomsten, en achten zich daar om niet meer gebonden. DE DUITSCHE LUCHT- MANOEUVRES. Bij de manoeuvres van de Duitscho luchtvloot bereikte de Gross eene hoogte van ruim 1300 M., de Zeppelin II ruim 1250 en de Parseval 1100 M. Deze resultaten zijn daarom van groot belang, omdat ze aantoonen de moge lijkheid, dat ballons zich aan het be reik van vijandelijke kanonnen ont trekken. Ook voor verkenningen bleek de Duitsche luchtvloot ten volle voor haar taak berekend. ZIONISTENCONGRES. Het 9de Zionisten-congres wordt van 26 tot 31 December te Hamburg gehouden. Burgerlijke Stand HILLEGOM. GETROUWD: A. H. van Kesteren en A. ICoppertf L. Minck en C. J. van Berkel. BEVALLEN: C. M. Koopdo Mooij z. A. M. de Groot-van Rooden z. G. Veen—de Haas z. J. Warmerdam—Veen d. h M. Loerakker—van Honschoten d. A. M. van Berkel—Spreeuw d. OVERLEDEN: J. B. Faa» 70 Jaar; J. Veen 1 dag. WIJK AAN ZEE EN DUIN. GETROUWD: F. Berkhout en E. van der Meij^ BEVALLEN: J. C. Hoogland—Diemeer d. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Tiel. J. Zwijnenbexg, koopman, te Geldermalsen. Rechter-commissarls: jhr. nv. J. A. van der Does; curatort mr. J. E. Stolk, te Geldermalsen. Opgeheven: S. P. Geertsma, veehandelaar ffl oaféhouder te Koudekerk c», d. Rijn,

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6