HAARLEM'S DAGBLAD. gsitenlandsci! Overzicht Het Vergaan van de „Lady Jennyn." Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Uit de omstreken Binnenland tein, 5 Euxopeesche officieren ea 88 inlanders. 't Derde onheilsbericht komt ook uit Amerika, Haiti en San Domingo zijn door CYCLONEN EN OVERSTROO MINGEN geteisterd. Op Haiti heeft bovendien nog een aardbeving gewoed, waar door de steden Posrt-de-Paix, Gonai- ves, Cap Haitien en nog andere in puin liggen. Alleen te Port-de-Paix zijn al 19 lijken onder de puinhoo- pen gevonden, maar gevreesd wordt, dat 't aantal slachtoffers veel en veel grooter is. NOG MEER ONGELUKKEN zijn er te melden, gelukkig niet -zoo ernstig. Te Messina heeft een treinbotsing plaats gehad, waarbij 20 personen gekwetst werden. Te Berlijn heeft 't zoo gestormd, dat door diverse kleine onheilen een 30 personen gekwetst zijn. Voor heden is er weinig politiek nieuws. In DE HONGAARSCHE KAMER heeft de verkiezing van een nieuwe president plaats gehad. Als zoodanig werd aangewezen Alexandre Gaal van de Kossuth-partij. Aan deze ver kiezing zou men zeggen, dat de Ka- mer meer gevoelt voor de Kossuth-, dan voor de Justh-partij, maar dit enkele feit Ls natuurlijk nog niet be slissend voor den geheelen politieken strijd. Zonder nieuwe verkiezingen, zal men er in Hongarije wel niet af komen. Ook kan men zeggen, dat Europa niet zonder moeilijkheden van de KRETENSER QUAESTIE zal afkomen. Nu heeft de Frasnche minister van buiten landsche zaken weer gezegd, dat hij den tijd niet ge komen acht, thans de Kretenser-zaak aan de orde te stellen. En in de TURKSCHE TROONREDE, Zondag gehouden, wordt de quaestie ook wijselijk geheel... vergeten! Wel werd in 't stuk beweerd, dat de be trekking met de andere mogendheden van vriendschappeiijken aard is, maar het had zeker meer effect ge maakt, wanneer Griekenland met name genoemd was. Bovendien is in de volgende passage der troonrede een addertje onder 't gras te zoeken: „Al de mogendheden trachten den algemeenen vrede te bewaren, ver volgde de troonrede, en wij sluiten ons bij dit edele doel aan, vol zorg onverj aarbare rechten en onze wetti ge belangen te handhaven. De regee ring stelt er evenwel prijs op, een wezenlijk element van orde en vrede te zijn." Die „onverjaarde rechten", daar is de Kretenser-quaestie uit te proeven! Ook in DEN STRIJD IN HET HOOGER- EN LAGERHUIS in Engeland korrit nog weinig schot, 't Strijd-materiaal komt bij kleine beetjes los. Nu heeft minister Chur chill te Bristol weer een rede gehou den, waarin hij zei, dat wanneer bij de aanstaande verkiezingen, de libe ralen als overwinnaars uit het strijd perk traden, zij dan stappen moesten doen om te beletten, dat de lords in 't vervolg niet zouden doen wat zij hu voornemens zijn. Zij moesten niet toestaan dat de lords zich bemoeien met liet budget. Churchill ontkende hun recht, oin de ontbinding te for- ceeren. Wanneer we melding van een rede voering van een Engelsch minister, dan komt daar natuurlijk weer een bericht bij over een BRUTALE SUFFRAGETTE. Nu was 't er een, die minister Chur chill met een... zweep heeft aange vallen. Na eenige oogenJblikken worstelens maakte Churchill zich van de zweep meester en overhandigde die, bij wij ze van zegeteeken, aan zijn vrouw. De juffrouw van de zweep werd ge arresteerd. De regeering van Engelsch-IndiS heeft op haar beurt woer last van bomaanslagen. Nu heeft er op den onderkoning weer EEN BOMAANSLAG plaats gehad. Toen de onderkoning Zaterdagmiddag met een dame een rijtoer door de stad van Ahmidahad deed ontplofte er plotseling een bom. Men vond een man op den grond, met afgeslagen hand en een niet ontplofte bom naast hem. Het is waarschijnlijk dat, toen het rijtuig naderde, de Hin doe de bom heeft weggeworpen. De bommen bevatten picrinezuur. Een dichte menigte verdrong zich om het rijtuig. Een onderofficier van de dragonders, die voorbij reed kwam het eerst met getrokken zwaard, tus- schenbeiden. Een tweede bom trof een Lniandscheu officier,, die een zon nescherm boven de dame hield. Hij viel evenwel ongedeerd op den grond. De man, die bij de ontploffing ge troffen werd, was een voorbijganger, die de bom opnam. Van de Residentie en haar bewoners. XXX. Wat bij de jongste raadsverkiezing een Hagenaar overkwam, die een paar dagen voor de stemming bemerkte dat hij geen ki es vereen i- ging achter zich had en gecandideerd was door een troepje politieke beun hazen, welke in het ijveren voor hun man vermoedelijk een zoet winstje zagen, herinnert me aan een derge lijk voorval, dat een jaar of 10 gele den voorviel. Een oud-landsadvocaat uit Indië kreeg eens bezoek het liep tegen de periodieke verkiezingen van een keurig gekleed heer, welke hem kwam vragen of hij soms genegen was een candidatuur voor den Raad te aanvaarden. Reeds lang hadden, volgens diens zeggen, velen het oog op hem doen vallen daarom besloten een zekere „wij" pogingen in 't werk te stellen een zetel voor hem te be machtigen. Aan de begrijpelijke nieuwsgierig heid van den candicaat-in spe om te weten, uit welke personen die vrien delijke „wij" bestonden, werd maar zeer ten deele voldaan. De agent in raadsleden hield een schoone speech, waarin hij hoog op gaf van de eer de burgerij te mogen vertegenwoordigen, de groote waar schijnlijkheid van gekozen te wor den, Liet even doorschemeren, dat een paar kiesvereenigingen steun hadden toegezegd, maar noemde geen namen. Onze advocaat hield zich van den domme, deed of hij op het voorstel inging en daarop kwam de bezoeker aan een, naar hij zei, hoogst onaan gename kwestie. Er waren altijd voorbereidende kosten, er diende een fonds te zijn omdat men met reclame maken be gon, de kiesvereenigingen waren slecht bij kas en of mijnheer daar om geen 1000 wou geven. Had hij er bezwaren tegen dit zelf te doen, dan zou hij wel iemand weten, die het geld wilde verstrekken. Wat in het hierop volgende oogen- blik gesproken is, weet ik niet, wel dat de makelaar in politiek binnen de 30 seconden op de keien stond Jarenlang schijnen deze vrijbuiters hun manoeuvres niet te hebben uit gevoerd, totdat zij in den bovenbe doelde een slachtoffer vonden, dat nog juist bijtijds bemerkte, door wie hij zich had laten aanbevelen en daarom op den vooravond van den stemdag verzocht geen stemmen op hem uit te brengen. De brutaliteit, waarmee deze heeren optreden, doet echter vermoeden, dat hun pogen werkelijk wel eens succes gehad heeft en er raadsleden geweest zijn, die hun zetel aan dergelijke inen- schen verschuldigd waren. Politiek, dat is een schoone zaak En geeft het menschdom veeJ ver maak. zouden meester Pennewips school kinderen dichten, als hij ze thans nog opstellen op rijm kon opgeven. Er ia een wonder gebeurd, een groot wonder. De raad heeft de begrooting aangenomen I Niet dat er kans be stond, dat hij haar zou verwerpen, o neen, maar de debatten er over na men zulk een bedenkelijke lengte aan dat het niet anders scheen of de serie zittingen zou tot in lengte van dagen worden voortgezet. Van Woensdag 27 October tot Zater dag 6 November, 's avonds om 6 uur, zijn onze vroede vaderen er over aan het praten geweest De eerLijkbeid ge biedt te melden, dat op twee dagen rust gehouden werd, wat echter op de stroomen van welsprekendheid niet den minsten invloed ten goede had. En hoe is er geredeneerd Over po litiek, over geschonden rechten van één werkman, over oude koeien, reeds jaren lang verdronken in de slooten, waar ze toch nog uitgehaald werden, over subsidies aan vereenigingen, die daar ganschelijk niet in aanmerking voor komen. Ja, over wat niet al, behalve over gemeentebelang en zaken, welke de geheele burgerij aangaan. Persoon lijkheden, hatelijkheden waren sche ring en inslag dat een der leden zoo beleefd was, een wethouder Ln de re de te vallen met den uitroep „dat is cnwaar", vond niet eens algem.eeue afkeuring. Het einde was wel het schoonst een wethouder en een lid met gebalde vuisten tegenover el kaar. En toch zijn er nog menschen, wel ke niet willen toegeven, dat het peil van den raad hard verbetering noodig heeft. Wannéér het waar is, wat een Sche- venlngsch blad onlangs beweerde, dan worden er pogingen in 't werk gesteld om tegenover het Vredespaleis, aan de andere zijde van den Schevening- schen weg een reusacnug hotel op te richten, waarin een speeigeiegenheid niet zou ontbreken. De plannen gaan u>t van den beer Marquet, den bekenden speeihuisko- ning uit Ostende, en een deel van den benoodigden grond moet hij reeds in handen hebben. Er is echter iets, wat den bouw kan tegenhouden. Voor de rechterzijde van den Bcheveningschen weg is het bouwplan indertijd vastgesteld door den raad, zonder diens goedvinden mag er niets aan veranderd worden en dat er een meerderheid zal gevon den worden voor het ontsieren van de oude laan, door een uitra-nieuwer- wetsch hotel, dat al bij voorbaat geen goeden naam heeft, is niet te eelooven. Het denkbeeld van den heer Mar- quet is anders wel aardigden scheidsrechters in arbitragekwesties een comfortabel tehuis en tevens ge paste vermakelijkheid bezorgen. Wan neer we het goed "beschouwen, is het je reinste filantropie I Sedert een paar weken is op het Kerkplein, een van de drukste pun ten van de stad, een publieke vermar kelijkheid in werking, waarvan het jongere deel van de voorbijgangers genoegen beleeft, terwijl de last er van op de meer bezadigden neerkomt. Er zijn namelijk drie postzegel automaten opgesteld, die één eigen schap gemeen hebben, welke hun be staan tot een denkbeeldig nut maakt ze werken bijna nooit van zelf. De jeugdige knapen en ook wel meis- kens, die langs de straten dartelen, vonden die toestellen „vreemd" en ieder Hollander weet helaas, wat het zeggen wil als een straatjongen iets vreemd vindt. De gleuven voor de centen worden volgestopt met metalen plaatjes, stuk jes lucifer, enz., aan de knoppen ge draaid, aan de moeren gepeuterd, met het gqvolg, dat een paar malen in een uur de zaalwachter van het kantoor geroepen werd, omdat iemand, die er geld in stopte, geen zegels ear voor in de plaats kreeg. Voor het gebruik maliën van de automaten behoort moed. Eerst dient een troep kwajongens op zij geduwd, die er den geheelen dag voor staat, en dan beginnen pogingen om „waar voor zijn geld te krijgen". Aan opmer kingen, raadgevingen geen gebrek en de „vermakelijkheid" is op zijn hoogst als de man, korzelig geworden door al dat geleuter en door de fanatieke koppigheid van den automaat om te weigeren, aan het toestel gaat ruk ken. Dan schatert de troep en aan het eind laat dan de moedige man zijn geld maar zitten en maakt dat hij wegkomt. Het plaatsen van een agent of een wachter naast de automaten schijnt het eenige middel om het nut er van niet geheel illusoir te maken. De „Geschiedene Frau" heeft hier vrijwel haar biezen gepakt. Ze komt nog eens in een Hollandscbe kleedij en verdwijnt dan, waarschijnlijk Eindelijk is er een voorloopig einde aan de ZAAK STEINHEIL' gekomen. Zaterdagmiddag was de verdedi ger aan 't woord, die een gloedvol .pleidooi hield. Allereerst constateer de hij, dat de instructie op niets was uitgeloopen, alleen is een beschuldi ging van medeplichtigheid overge bleven. Maar ook deze wordt door den verdediger ontkend. Hij gai een breede schildering van 't leven der beklaagde, zelfs brieven aan haar eersten verloofde kwamen op de prop- penl Haar huwelijksleven beschrij vende, noemde de verdediger haar „een voorbeeldige, wakkere, goede, voor ledereen bereidwillige huis vrouw." De afdwalingen van T pad der deugd, en huwelijkstrouw kon de verdediger natuurlijk niet onweer sproken laten. Voor deze ongeregeld heden was z. i. de echtgenoot verant woordelijk, want, die deed niets an ders tegenover de vrienden van ma dame dan... voor goed geld hun por tret maken 1 Gij hebt zoo zei de pleiter ten Slotte uw proces en beschuldigin gen uit holle woorden en veronder stellingen opgebouwd en de openba re aanklager Is er niet in geslaagd, om de beschuldiging te bewijzen. Daar NIETS BEWEZEN IS eisch ik op alle punten der aanklacht vrijspraak. Terwijl Mr. Aubin zoo sprak, zat do beklaagde meermalen hartstochte lijk te snikken, of verborg haar ge laat tusschen henr handen. Hierna was 't aam de jury om uit spraak te doen. Ze trok zich in raad kanier terug en liet eenige keeren den voorzitter van t hof van Assises en den verdediger roepen, om eenige na dere inlichtingen te geven. Vam half elf 's avonds tot na mid dernacht bleef de jury beraadslagen, daarna kwam de beslissing. Op alle punten der beschuldiging luidde haar antwoord ontkennend, zoodat DE JURY MEVROUW STEINHEIL VRIJGESPROKEN HEEFT, 't Gerucht gaat, dat de vrijspraak met algemeene stemmen is gegeven. De beslissing der jury werd in de rechtszaal met een daverend applaus begroet. Vermoedelijk heeft de Steinheilzaak wel de meeste belangstelling in de buitenlandsche zaken. Toch zijn er eenige berichten over ernstige onge lukken, die helaas van meer belang zijn. Allereerst over een VREESELIJKE MIJNRAMP IN NOORD-AMERIKA. Tengevolge van een brand in een bos hooi had een ontploffing plaats in een steenkolenmijn in Cherry (Staat Illinois). De beambten schatten 't aantal d-oo- den op ongeveer 400. Dadelijk na de ontploffing werden pogingen tot red ding aangewend, maar 5 uur later waren nog slechts 12 lijken naar bo ven gebracht. De hoofdopzichter van de mijn ver klaarde, dat het bijna onmogelijk was, dat de in de mijn bedolven man nen nog in leven waren. Wijl 't niet doenlijk was de mijn onder water te zetten, besloten de autoriteiten de opening van de mijnschacht to slui ten, in de hoop daardoor de vlammen, die tot de oppervlakte doordrongen, te blusschen. De meerderheid der omgekomen mijnarbeiders zijn Oostenrijkers en Italianen. 't Tweede bericht betreft. EEN NOODLOTTIGE AANVARING bij Singapore. Zondagochtend is daar 't Russische stoomschip „Onda" in botsing gekomen met de mailboot „Lascyne". Deze laatste zonk binnen enkele minuten. Wel konden door de „Onda" nog 61 menschen gered wor den, maai' een nog grooter aantal vond den dood in de golven, n.l. 7 Europeesche passagiers, waaronder baron en baronnes Beniczky.de kapi- !HtiUiLL!bS'Ul\ door E. W. H o r n u n g. Den langen, langen middag, die nu volgde, zal ik nooit vergeten. Het slaapmiddel bezorgde mij hoofdpijn, maar had verder geen uitwerking en ik verlangde om tot den avond te slapen met een verlangen, zooals ik vóór of na dien tijd nooit meer ge kend heb. Alles scheen daarvan af te hangen Ik zou weer een man zijn, als ik maar eerst enkele uren gesla pen had. Maar neen mijn zorgen verlieten mij geen enkel oogenblik en nu moet ik mij houden alsof ik wel sliep I Want het andere slaapmid del was voor den avond, en ais zij nu maar dachten, dat liet eerste goed geholpen had, dan zouden zij zich des te minder het hoofd over mij bre ken, als zij meenden, dat ik het twee de ook had leeggedronken. O, maar het was wreed Ik lag daar ®n schreide van zwakheid, en uit ge brek aan slaap ik wist, dat ik zoo doende in den laten avond ongeschikt1 zou zijn, als mijn verstand het ten minste nog zoolang uithield. Daar hulpeloos neer te liggen, terwijl Eva mij verwachtte, dat zou mijn dood steek zijn. Ik zou opstaan als een krankzinnige wanneer ik ooit weer opstond. Waar schijnlijker zou ik een van de vijf groote kogels in mijn eigen barstend hoofd jagen het was geen geringe verleiding zooals ik daar neerlag in doodsangst, met het geladen wapen naast mij. Maar zoo nu en dan dacht ik, dat de slaap kwam en even voelde ik mij als gewiegd in mijn hoenderkorf, dam was ik weer klaar wakker. En ik zweer, dat mijn lichamelijke en gees telijke kwellingen, hier in mijn bed, veel grooter zouden zijn geweest dan alles, wat ik op zee had uitgestaan, had die eens gezegende en zoete ge dachte mij geen moed ingesproken'. Zij leefde Zij leefdeEn het wonder, dat mij in bescherming had genomen, mij, een onbeduidend mensch, zou ook haar zeker bevrijden uit de handen van moordenaars en dieven. Maar niet door mij ik lag hier zwak en hulpeloos en mijn tranen stroom den maar aldoor en ik voelde mij ieder uur zwakker worden. Ik herinner mij, wat een prachtige, heldere dag het was, het groote, open veld lag daar glimlachend onder een helderen, bouden hemel, toen Ik voor zichtig even onstond en uit het raam keek. Een scherpe wind floot om het huisje heen ik voelde hem aan mijn voeten, terwijl ik daar 3tond maar nooit heb ik ©en helder der en pittiger herfstdag doorleefd En daar moest ik terneder liggen, ter wij] alle kracht mij verliet, de man nelijke kracht, die ik dien nacht zoo noodig zou hebben 1 Ik kroop weer in bed, vast van plan om nu toch te gaan slapen. En daar lag ik weer, luisterend zoo nu en dan naar de voetstappen van de vrouw beneden naar geheimzinnig gefluister, dat mij onverschillig Liet dan weer naar mijn horloge, dat naast mij lag te tikken, naar het lclop- pen van mijn hart In mijn lichaam, uren en uren achtereen. Ik schreide zooals ik nooit geschreid had. Ik be schimpte en verwenschte het noodlot niet met mijn lippen, omdat de vrouw moest denken, dat lk sliep, maar hartgrondig in mijn binnenste. Plotseling werd iiet donker. Niet langzamerhand ik zag zelfs geen schemering. Het ééne oogenblik zag ik de zon door de gordijnen schij nen het volgend o, gelukkig, ge lukkig Geen licht scheen er meer door de gordijnen heen alleen een heel zwakke schemering was op zij te zien en in plaats van goudgeel, was het nu zilverkleurig. Het was de maan. Ik had uren Lang geslapen zonder te droomen. De vreugde over die ontdekking 1 De overgang om zoo opgefrischt te ont waken Het kwam mij -voor als een groot wonder Ik zal het nooit, nooit vergeten, evenmin als de huivering van vrees, die zoo wreed dadelijk op dat oogenblik van vreugde volgde. Het was doodstil in het huisie. Als ik eens te lang geslapen had I Met bevende hand vond ik mijn horloge. Gelukkig had ik het in den vroegen morgen opgewonden. Ik ging er nu mee naar het venster, trok het gordijn weg en hield het in 't maan licht in de hoogte. Het was nog geen tien uur. En toch was het zoo stil zoo doodstil in het huisje. Ik sloop naar de deur, deed haar heel voorzichtig open en zag de weer kaatsing van een licht beneden. Toch hoorde ik niets behalve mijn haastige ademhaling en het wilde kloppen van mijn eigen hart. Ik was nu overtuigd, dat de Brailhwaites uit waren en kleedde mij haastig aan, zoo weinig mogelijk ge rucht makend, en nog steeds niets beneden hoorend. Toen, ofschoon ik mij na mijn slaapje een ander mensch voelde, kreeg ik een gewaarwording van honger, gelukkig herinnerde ik mij een pakje dunne boterhammetjes, dat ik had meegenomen en niet ge opend op mijn reis aar het Noorden. Deze bi-acht ik van mijn reistasch (waar zij vergeten gelegen hadden) over naar mijn zak. voordat ik het gordijn weer had laten zakken- en nu voor goed, want noemenswaard suc ces heeft ze hier niet gehad- Wei waren bij de eerste voorstellin gen de zalen tjokvol bezoek aan een „Wiener" operette staat wel ge kleed maar het publiek bleef meest al ijskoud. Zelfs de meer dan ge waagdheden, die in het stuk voorko men, schijnen het geen toeloop meer te bezorgen en dat zegt hier heel wat SINTRAM. Ned. Herv. Kerk. In de classis van Haarlem is eene zending8Commlssle ingesteld, welke de bevordering van de belangstelling in de zaak der zending beoogt De com missie bestaat uit de heerenDs. P. E. Barbas en A. J. Winkler, beiden te HaarlemDs. W. Bax en Ds. A. van Wijk, beiden te Zaandam, en Ds. A. Bnethlage, te Heemskerk. Ex. V r ij e- en O r d e-o e f e n i ng. Haarlem, 13 Nov. Geëxamineerd 12 vrouwelijke candldaten. Geslaagd de dames J W. Wijten en B. Adainavan Scheltema te Amsterdam, E. M. van 't Wel te Haarlem, J. C. van der Plas te Zoeterwoude en C. M. C. G. Hetler- schy. Alberts frères. De film-serie is deze week al bij zonder mooi. 'n Waar kunstwerk mag „Etea-nelle folie" genoemd worden, dat den toeschouwer van 't begin tot 't einde in één spanning houdt. Het handgeklap klonk eerst 'n paar secon den na *t verdwijnen van dit boeien de kleurenbeeld, 'n bewijs dat de ge schiedenis diepe ontroering gewekt had. Navertellen Is niet wel doenlijk; men moet 't zien om Iets van deze geweldige levensgebeurtenissen te ge voelen. Heel mooi was ook 'n tocht van twee Itallaansche fluitspelers, die de wijde wereld inging om hun kostje op te halen. Interessant vooral waren de kiekjes uit Midden-Afrika; 'l pluk ken der vruchten van den broodboom en 't rondtrekken der karavanen werd met groote belangstelling ge volgd. Ook 't komische element was rijk vertegenwoordigd. Daar was vooreerst de geschiedenis van 'n pro fessor, die 'n poeder uitgevonden had, dat voorwerpen, die er mee be spoten werden, tot stof deed weerkee- ren. Ten slotte moest de uitvinder er zelf aan gelooven. Een andere prof. was er, die op 'n cobra capella ('n getemde) naar huis reed, en daar even genoeglijk op zat, als h ander mensch op een fiets. Dan draaide er.., ja eigenlijk te veel om op te noemen. Wie er meer van weten wil, brenge zelf een bezoek aan de Kroon. Men zal zich zijn gang niet beklagen! liaabounsurdeu hebben liet vuorreuh vragen op rersoliiiieud gebluf mite voor beantwoording vatbaar, in te aeadeii b(] de Redaotle vnn Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 68 Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor eootosI mogelijk ia, den dag na de inzending Aanvragen, die niet volledig naam en woonplaats van den iusender vermelden, wordt geen auudauutgeaouoi.keu. VRAAG: Ik ben iemand f 2 schul dig, maar ben nog niet ln staat ge weest hem te betalen. Zou ik nu ge rechtelijk vervolgd kunnen worden? Of kan ik in twee termijnen betalen? ANTWOORD: Men kan natuurlijk stoeds een gerechtelijke vervolging tegen u instellen. Waar het hier een klein bedrag betreft, zal men hiertoe evenwel niet zoo spoedig overgaan. U doet het beste, uw schuldeischer voor te stellen de 2.50 iu termijnen af te betalen. VRAAG: Waar is de Haarlemsche afdeeling of agent gevestigd van de Nederlandsche Begrafenis-Mij.? ANTYY OORD: Secretaris van de afd. Haarlem van het Algemeen Ne- derlandscb Begrafenisfonds is de heer Joh. S Holster, Roosveldstraat 6, al hier. VRAAG: Waar kan men hier ter stede gewichten laten ijken? ANTWOORD: Hier ter stede is geen ijkkantoor. Het dichtstbijzijnde Is ge vestigd te Amsterdam; chef aldaar is de heer J. H. Scholten. ging ik, op mijn teenen loopend, de kamer uit en deed de deur heel zacht achter mij dicht. Ook op de trap liep ik zoo voorzichtig mogelijk, met mijn linkerhand den muur betastend (mijn rechter was vol), voor het geval, dat ik mij vergissen mocht La de veron derstelling, dat ijj alleen in huis was. In weerwil van al mijn voorzichtig heid kraakten de treden bij lederen stap. En tot mijn plotselingen groo- ten schrik hoorde ik een stoel ver schuiven in de keuken beneden. Mijn hart en ik stonden samen stil. Maar mijn rechterhand klemde zich vast om stevig hout, mijn rechter voorvinger beefde tegen dun staal. Het geluid werd niet herhaald. En eindelijk vervolgde lk mijn weg naar beneden, met opeengeklemde tanden, een verontschuldiging op mijn lippen, maar vastbesloten tot in iedere zenuw van mijn Lichaam. Een schaduw lag over den keuken vloer het was die van den doof stomme. terwijl hij op een stoel stond voor het vuur, zich met een mageren arm steunend tegen den schoorsteen rand, terwijl hij met den ander boven zijn hoofd iets scheen te willen grij pen. Ik stond er een oogenblik naar te kijken, gelukkig in de gedachte, dat hij mij niet kon hooren het volgend oogenblik zag ik wat het was, waar naar hii zijn hond had uitgestoken *- VRAAG. Vader en moeder waren ln gemeenschap van goederen getrouwd. Moeder ls eenigen tijd geleden gestor. ven. Moet nu bij den inventaris ook de waarde der zaak gerekend wor den ANTWCORD. Neen, alleen do goe deren, welke de gemeenschap uit maken, worden jeTnventariseerd en getaxeerdmaar een zaak is geen goed of geen recht en heeft op zich zelf geen waarde, wel te verstaan geen waarde, die men in geld kan uitdruk ken of omzetten. VRAAG. Kan vader de zaak verkoo- pen en de opbrengst voor zich zelf houden, zonder dit in do nalatenschap te verantwoorden ANTWOORD. Dat kan hij doen n a de boedelscheiding, als hem eerst da inventaris der zaak ls toebedeeld. Zonder dien inventaris heeft de zaak immers geen waarde VRAAG. Een meisje moet op advies van haar dokter 3 weken vóór Nov. haar dienst opzeggen tegen Nov. Heeft mevrouw nu 't recht de kermis- fooi af te houden, en is zij verplicht het meisje loon, kostgeld enz. te beta len ANTWOORD. Er is hier een wettige reden om den dienst te verlaten. Daarom mag mevrouw in dit geval naar onze meening ook geen fooi in houden maar zij behoeft ook alleea het loon te betalen tot den dag van vertrek, zonder meer. VRAAG. Wij zijn geld te goed van mijn overleden moeder, die al ruim 40 jaar dood ismaar de bewijzen heeft mijn vader, die nu erfgenaam is geworden van de nalatenschap van mijn eigen broeder, ls hier nu nog recht op te krijgen? ANTWOORD. Zeker, er zal dan een eisch tot boedelscheiding moeten wor den gedaan, als ten nunste uw vader niet vrijwillig wil medewerken. U zult u te dien einde moeten vervoegen bij een aovocaat-procureur. VRAAG. Als men met 1 Dec. een perceel huurt voor drie maanden, met 3 maanden opzeggen, voor hoe lang is men dan op zijn minst aan de huur verbonden Kan de eerste maand do opzegging reeds geschieden ANTWOORD. Wij zouden niet we ten waarom niet. Als eenvoudig be dongen is, <Lrie maanden vooraf op zeggen, zonder meer en onze huur vangt aan 1 December .dan kunnen wij 1 Jan. opzeggen, om 1 April te vertrekken. SANTPOORT. De examens voor krankzinnigen verpleging in 't gesticht Meerenberg gehouden hadden tot resultaat: Eerste gedeelte A: Meerenberg, 40 candldaten, afgewezen 17, geslaagd de zusters J. C. van Bairneveld, A. v„ d. Brug, E. M. C. van Delft, M. L. C, van der Drift, F. C. van Dijk, E. Ha zenberg, C. Hengaveld, J. W. de Jongh, G. J. Klinken tij i, J. van Lt>- huijzen, P. Meurs, A. G. Peterse, N- Roos, H. C. Verheul, M. Vierstra, ML, M. Waage, C. G. WiLdbret, P. F. de Winter en R. van der Zee en de broe ders F. Corneiisse, J. Hartevelt, G. Hogenberg en A. Kalf. Tweede gedeelte A: Meerenberg, 20 candidaten, afgewezen 11, geslaagd de zusters M. E. van Cittert, H. F. A. H. Furs ter. R. Heeroma, T. M. Keirn, J. H. Kleijbeuker, J. H. van der Laan, H. J. H. Leonhard en D. E. Ligtvoet en broeder J. Romeijn. Derde gedeelte A: Meerenberg, 15 candidaten, afgewezen 4, geslaagd de zusters M. G. H. Bos, C. F. Bronstee- de, A. Dekker, L. W. Ezenga, J. A. Ph. van Gelder, H G. Hamera. IL J. Kleijbeuker, G, J. Langerak en J. H. Leonhard en de broeders P. Swarts en P. Treffers. Examen B: Meerenberg. De eenige candidaat is geslaagd nl. zuster S. M. C. Gnirrep. De brieven van Hatbilde Westmeyer. HOE Mr. P. TIDEMAN DE VEEL BESPROKEN BRIEVEN IN ZIJN BEZIT KREEG. Onder bovenstaanden titel schrijft mej. Mathilda Westmeyer in het weekblad „De Amsterdammer" het volgende een geweer met f linken loop en meteen wist ik wat een bedr.eger hij was. Als je het aanraakt, zei lk, ben je er onmiddellijk geweest. Hij deed alsof hij mij niet hoorde, maar hij hoorde wel het kakken van de krachtige veer in mijn revolver, en hij zou onmogelijk sneller van den stoel af hebben kunnen komen, dan hij nu deed. Kom voor clen dag er mee. zei ik, wat voor den drommel heb je er mee voor, om je doof en «torn te houden Ik heb nooit geze-gd, dat ik dat was, stotterde hij, huiverend achter een stoel kruipend. Maar je hield Je zoo en lk heb grootan zin om je dood te schieten t (Bedenk, dat ik zoo zwak was, dat ik dacht mijn arm te zullen breken, als ik hem gebruikte anders zou het mij moeite kosten te vertellen, hoe ik dat ongelukkige mannetje bedreigde). Misschien sou ik je vrij laten gaan, als je mij eenige vragen beantwoordt. Waar is jo vrouw Wel, zij zal dadelijk terug zijn 1 zei Braithwalte omzichtig maar zijn blik was je veelzeggend, om mij niet te waarschuwen. Ik heb nog een kogel voor haaf over, zei lk drelgiecnd, welnu,' waar is zij (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5