NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Uit de Omstreken 27e Jaargang. No. 8097 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 16 NOVEMBEB 1909 ABONNEMENTEN ADVERT EN TlÊNi pbr DR!B «iaandbni Van 1—5 regels 50 Cis.; iedere regel inter 10 Cis. Bulten he» AnondlsstMnJ vooe Haarlem i-as <r.7 Haarlem van 1—5 regels elite regel meer /0.*C [reclames 39 Cent pet rerd. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der *r? Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente).. J-g J Advert jnti&i van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts, per plaatsing! Franco per post door Nederland1.65 Cf/jT Apa BWTV «l 50 Cis. voor 3 plaatsingen A contant Afzonderlijke nummers0.02)4 *0^ it a ut s_i_ at Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 )4 Rcoactiö en AamiDistratie; Groote Bootstwaï n b omstreken en franco per post 0.45 tetsrcommisnaaS Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratis 724 Pltgave der Vennootschap Lourens Coster, Directear X C. PEERED if OSS. Drukkerij: Zuider Baitcnspaarne 5. TeSsfoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau^».^Y7^ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 17 NOVEMBER. Schouwburg: Frederic Achard: Le Roi. 8 uur. Brongebouw: Ned. Tooneelvereen.: Hofgunst, 8 uur. Stoofsteeg 6: Evangelische samen komst, 8 uur. OM ONS HEEN No. 1034. Stuur om den Dokter! Dit is geen medisch betoog, hoewel het in de pen wordt gegeven door een medische herinnering Ik herinner me namelijk, dat een patiëüt een beetje knorrig tot zijn dokter zei„ik kan me maar niet begrijpen, waar voor al die visites van een dokter moe ten dienen. Als jelui dokters een boek schreeft, met een duidelijk overzicht van de verschillende ziekten er in en de manier om ze te genezen er achter, dan waren we klaar. De patiënt hoef de het boek dan maar op te slaan en na te kijken, welke ziekte hij had. Eén boodschap naar den apotheker om 't geneesmiddel klaar te maken en 't was in orde. Maar 't boek zou héél eenvoudig en duidelijk moeten wezen, begrijp je, niet met al die vreemde woorden er in of potjeslatijn „Jawel", zei de dokter gelaten, en lachte zoo eens even, „ik vat het heei goed. Je wilt een vraag- en antwoor- denspelletj©a aderspatten, genees middel elastieken kousen, b bof, ge neesmiddel in bed blijven en zoo voorts tot aan 't eind van 't alphabet toe z zeuren, geen kruid voor gewas sen. Maar in de meeste gevallen zou den we achter de kwaal als genees middel moeten zetten„stuur om den dokter I" Want er bestaat zooiets, wat wij diagnose noemen, vrindje, dat wil zeggen het onderscheiden van ziekten, ■wat een groote kunst is, die alleen ge loerd kan worden door studie en er varing. Begrepen We zullen dus dat boek vooreerst nog maar niet schrij ven. En komt het er ooit toe, dan zal ik zorgen, dat er inkomtm moppe ren, geneesmiddelstel vertrouwen in je dokter. Gegroet En daarmee ging hij heen. Ik heb evenwel gezegd, dat dit geen medisch betoog is. Het zal handelen over gasverlichting. Toen ik dezer dagen nadacht over verschillende gasklachten, die in den laatsten tijd zoo al aangeheven worden, kwam bo venstaand doktersverhaal me voor den geest. Zoo ingewikkeld als het menschelijk lichaam is de vervaardi ging en de verbranding van gas zeker niet, maar toch komen er tal van bij zonderheden in voor, die niet iedereen kan kennen, wanneer hij daarvan geen studie heeft gemaakt. De hulp middelen in het moderne leven zijn zoovele en zoo velerlei, dat het heel bezwaarlik is, die bij te houden. Neem maar alleen de verlichting duor electricitcitik heb een deskundige hooren zeggen, dat een centrale te genwoordig b'nnen veertien dagen al weer verouderd is. Wanneer nu de techniek zoo snel gaat als hij hiermee zeggen wou, is het dan wonder, dat leeken niet op de hoogte zijn van voortdurend wisselende zaken, van nieuwe systemen, zooals in de laatste jaren voortdurend in de gastechniek zijn voorgekomen. Als ik maar alleen noem de woorden cokesgas en gloeikous, dan kan iedereen we ten wat ik bedoel en behoef ik niet eens van brandereigenschap pen en mengselverandertng te ge wagen. Laat ik nu maar dadelijk zeggen, ilat de talrijke klachten over slecht licht in deze dagen een zeer natuur lijke oorzaak hebben. Wanneer het mildere weer van den nazomer plot seling in de koudere watertempera tuur overgaat, dan ontstaat in de bui zen door oorzaken, die ik hier niet wil nagaan om de zaak niet noodeloos ingewikkeld toot te stellen, droogte, die tengevolge heeft, dat er roest in de buizen losraakt, naar beneden valt en den toevoer verstopt. Derhalve moe ten die buizen dan even doorgeblazen worden. Dit in 't algemeen. Maar nu de bij zondere redenen, waarom een gas licht slecht branden kan. Met andere woordende diagnose, of het onder scheiden van de ziekte. „Stuur om den dokter 1" raadde de medicus, over wien ik hierboven schreef. Scheelt er iets aan 't gas, dan raad ik„stuur om den fitter 1" Er is maar een hand jevol menschen op de hoogte van d i t feit, dat wanneer een gasverbruiker over zijn licht ontevreden is en daar van aan de fabriek kennis geeft, deze hem een fitter stuurt of een ander, een deskundige in elk geval, die de fout kosteloos komt nazien en verbe teren. Kosteloos, ik herhaal het. En ik herinner me goed, dat ik den heer Blom in wanhoop, of neen niet in wanhoop, want daartoe komt hij niet gauw, maar dan toch in moedeloos heid, heb hooren uitroepen „Ik zeg altijd aan de menschen mankeert er wat aan je licht, stuur me dan een boodschap en ik zal je gratis helpen maar ze doen het niet Me dunktdat overtreft nog de be reidwilligheid van den medicus. Hij zei wel„stuur om den dokter", maar voegde er niet bij, dat die kos teloos komt. En zooiets is dan ook niet van een geneesheer te verwachten. Waarom wèl van de lichtfabrieken Ik zal trachten ,het duidelijk te ma ken, omdat de menschen daarmee al licht hun nut zullen kunnen doen. De ingezetenen beschouwen de lichtfabrieken te veel als een ambte naars-instelling. Ze durven zich niet goed rechtstreeks tot de directie wen den. „Kan dat maar zoo? Mag dat wel?" denken ze en overwegen daar bij „wat zou dat wel kosten?" Laat ik een voorbeeld noemen. Even weinig als een gewoon burger er aan denken zou, onzen gemeentesecretaris op te schellen om te vragen, of hij een re quest aan B. en W. al dan niet op ze gel moet schrijven, evenmin durft een gasverbruiker de directie van de lichtfabrieken telefoneeren, met het verzoek om zijn gaslichten eens te la ten nazien. Toch is dat laatste verkeerd. Want de directeur van onze lichtfabrieken, hoewel hij natuurlijk ambtenaar is, voelt zich daarnevens ook koopman, beschouwt de lichtverbruikers als klanten, die hij moet gerieven niet alleen om hen te.behouden, maar om hen er toe te animeeren, nog meer van zijn waar gebruik te maken. De gaslevering in Haarlem is nog lang niet aan een eind. Hoe weinig gaska chels zijn er tot dusver in gebruik, hoe zeldzaam wordt er nog op gas ge kookt 1 En al is het van den heer Blom geen eigen zaak, hij behandelt die alsof ze het inderdaad wel was. Uitbreiding van omzet is zijn ideaal met haar gevolgvergrooting van de winst voor de gemeente. En nu zeg ik niet, dat men hem al tijd persoonlijk moet opbellen of schrijven, maar wel dat een klacht gericht tot de directie ten gevolge heeft, dat er een deskundige komt, die de fout kosteloos in orde brengt. Ik denk daarbij onwillekeurig weer aan den dokter, die onder de kwalen der menschen wou zetten m. moppe ren, geneesmiddelheb vertrouwen in den dokter. Het is wonderlijk en koddig, dat een groot aantal gasv ei-brui kers een beetje wantrouwend doen ten opzichte van den leverancier. Dat was zoo tij dens delmperialen dat is nu nog zoo gebleven. „Ze doen er wat mee 1" meenen de gasverhruikers wantrouwend. Een van onze lezers schrijft me, dat wij er wel dit en dat van gezegd heb ben, maar dat hij toch wel eens we ten wil, waarom het gas bij het aan steken van een komfoor, zoo'n zwa vellucht verspreidt. Hij vindt die zaak blijkbaar verdacht. Ja, geachte heer, ik weet het niet, maar wend u tot de directie en ik durf voorspellen, dat zij binnen twee uur een deskundige naar uw huis zendt, die niets kost. Dat wantrouwen berust op niets. Den ganschen dag is de scheikundige bezig, het gas te onderzoeken, opdat het toch zoo constant, zoo gelijkmatig mogelijk wezen zal. De directie, als goede koopman, tracht haar klanten zooveel mogelijk te voldoen. Zelfs vóórdat ze klanten zijn geworden. Niet iedereen weet, ik denk zelfs, dat 't vrijwel onbekend is, dat wanneer er een nieuw huis wondt gebouwd, de directie van de lichtfabrieken gaarne, kosteloos, op de teekening aangeeft, waar het best de gasleiding gelegd kan worden, hoe wijd, in verband met de wenschen en behoeften van den be woner, de buisleiding moet zijn en hoe groot de meter. Denkt daaraan, belanghebbenden I Ik herhaal dus hebt ge klachten, wendt u tot. de directie, die u koste loos helpt 1 En houdt vooral in 't oog, dat voor z zeuren geen kruid is ge wassen. Aan die kwaal laboreeren namelijk gasverhruikers zonder tal. J. C. P. Stadsreraws Schandalen in de Groote Houtstraat Eem.-c weken geleden is ach en wee geklaagd over de schandalen, die avond-aan-avond in onze drukke win kelstraten, plaats hadden en die 't rustig loopen en winkelen bemoeilijk ten. Dat deze klachten niet ongegrond waren, is wel gebleken, o. a. uit mijn verslag van een wandeling in de hoofdstraten, die gelegenheid gaf, oin van verschillende ongerechtig heden te verhalen. ,,'t Kan verkeerenheeft Bredoro- de gezegd. In de laatste dagen hoort men met eenige schuchterheid de veronderstel ling fluisteren, dat er een verbetering ten goede gekomen is. 't Luid zeggen, durft men nog niet. In zoo'n critiek geval is 't beste een vergelijking te maken. Daarom heb ik gisteravond weer een wandeling in de Groote Houtstraat, Barteljorisstraat, Kruisstraat, Kruisweg en Anegang gemaakt. 't Is me aangenaam dadelijk te con- stateeren, dat ik niets ergerliiks ge zien heb. 't Was nu ook een drukke week-avond, 't was ook mooi weer, en er waren ook veel wandelaars zoo dat een eerlijke vergelijking met den vorigen keer mogelijk was. Wel wa ren er ook nu opgeschoten jongens, d;e onaangenaam-luid praatten, te luid lachende meisjes, en eenige schreeuwende straatjongens, maar.... die zullen er wel altijd blijvenVan eenig schand aal was nu evenwel geen sprake. Ook zag ik op geen en kel punt jongens saamgegroept, om zoodoende den toegang tot de winkels te versperren. Met genoegen heb ik gemerkt, dat de bewaking der hoofdstraten aan een 5- of 6-tai (.door de aflossing aan hel bureau was 't tellen wat moeilijk) agenten en een rechercheur was toe vertrouwd. Deze handhavers der orde bleven nu niet op één punt als stand beelden stuan, maar liepen geregeld heen en weer. Op de Groote Markt was 't vol van de honderden toeschouwers, die naar de reclame-bioscoop sionden te kij ken. Enkele politie-agenten bleven in den omtrek, zoodat ook hier geen or deverstoringen voorkwamen. Wan neer 'i eiken avond bij deze bioscoop vertoning zóó druk is, zou 't politie toezicht in de stad zeker verzwaard worden, want een of twee agenten wa ren zeker noodig, om daar de orde te handhaven en voor vrijhouding der rijwegen te zorgen. Maar, 't is nog een nieuwtje Over eenige dagen zullen de belangstellen den van honderdtallen wel tot tiental len slinken. Aizoo een gelukkige verbetering 1 Maar.... één zwaluw maakt nog geen leute. Daarom gelooven we ook nog dat de straatschandalen voor goed tot 't verleden behooren wel dat we op den goeden weg zijn om ze kwijt te raken..Het flinke optreden van do justitie heeft al veel goeds ge daan. Als nu maar niet de politie denkt, dat de zaak voorgoed gewonnen is. Het versterkt toezicht in onze winkel straten moet er blijven 1 KEES. De winter! 't Weerbericht voor heden voorspelt sneeuwbuien. Nu zal de winter zich wel niet lang meer laten wach ten Vannacht heeft 't wat gevroren. Benoemd. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Christelijke school voor m. u. 1. o. te Bloemendaal Is met ingang van 1 Ja nuari benoemd mej. C. A. Knetemann alhier. EEN GOED WERK Het Centraal genootschap voor kin- derherstellings- en vacantiekolonies bezit wel een eigen huis te Egmond, maar kan daarin lang niet alle kinde ren borgen en heeft dit jaar b.v. te Noord wijk twee villa's moeten huren. Vandaar dat het genootschap een nieuw huis wil stichten en daarvoor oen bouwfonds heeft aangelegd. Voor dat fonds is nu in Haarlem een comité gevormd, bestaande uit mevrouw W J. S. Badon Ghïjben Huisinga. mevrouw A. C. Lenderink— Van der Vliet, Mejuffrouw A. de Clercq van Weel, en de heeren W. A. van Vloten, Vincent Loosjes en J. Schreuders. Een aantal jonge dames heeft zich bereid veiaiaaid, voor dit goede doel familien te bezoeken. Wij vragen slechts aan onze lezers: wanneer zij zich bij u aanmelden, steunt dan naar uwe krachten dit no bele werk I CURSUS R. K. GELOOFS- EN ZEDELEER. Hedenavond zal in de St. Bavo aan de Leidsche vaart door kapelaan Wil- lenbai'g gesproken warden over: Het wezen van God. Vergunning. In de Staatscourant staat vermeld, dat door B. en W. van Haarlem ver gunning is verleend aan Jacob Dal- meijer, voor den verkoop van sterken drank in 't klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop is de gelagkamer van perceel no. 35 aan de Smede- straat. Hierbij is in overweging ge nomen, dat door J. Dalmeijer zijn overgelegd geworden schriftelijk on- derteekende verklaringen, waarbij afstand wordt gedaan van verleende vergunningen door V. D. E Vogel sang, weduwe van F. Prinsen, Sme- desuraat 35 en H. W. de Waal, we duwe van W. P. Paulen, Jansweg 15, welke vergunningen zijn ingetrokken. 2o LIEDERENAVOND GER. ZALSMAN. Het programma voor dezen liede- renavund, die Donderdag gegeven aal worden, bevat: Liederen van Brahms, Reger, Ilaydn, St. Saëns, Dupont en Arne, te zingen door Mevrouw Alida •Loman, verder liederen van Schu bert, Löwe en Schumann (Dicbterlie- be) te zingen door den heer Zalsman. De heer W illem Audriessen heeft de begeleiding, en zal buitendien nog klavierstukken van Chopin en Go- dard ten gehocve brengen. DR. J. VLAANDEREN. Hier ter stede is in S3-jarigen ouder dom overleden dr. J. Vlaanderen Czn., oud-ilofarls van de Koningin. De overledene was ridder in de orde van den Nederl. Leeuw en officier in de orde van de Eikenkroon. De begrafenis heeft Vrijdagmiddag te Apeldoorn plaats. 'n G e v a a r 1 ij k p 1 a a t s je. Gistermiddag omstreeks 5 uur lag een man in beschonken toestand op de rails van de electrische tram in de Jansstraat. Door omstanders werd hij op een handwagen naar zijn woning overgebracht. ORGELBESPELING in de Groote- of St.-Bavo-kerk te Haarlem op Donderdag 18 November des namiddags van 2 tot 3 uur, door den heer W. Ezerman. Programma 1. Prélude en Fuga, E. Mobach. 2. Adagio, M. Brosig. 3. Sonate No. 2, G. Merkel.- a. Maestoso. b. Adagio. i c. Allegro assai. 4. Cantiiène Pastorale, B. ten Cate. 5. Abendlied, R. Schumann. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). HEEMSTEDE. De onder-afdeeling „Kennemerlond" van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond hield in Café „Landzicht" aan den Koedieftol haar ledenverga dering, die tamelijk goed bezocht was. Tot bestuursleden in twee ontstane vacatures werden gekozen G. Bou- man, te Heemstede, en A. Heertjes, te Schoten, waarvan eerstgenoemde als penningmeester. Wegens het bedanken als voorzitter door K. Frugte, te Haarlemmermeer, werd als tijdelijk voorzitter gekozen J. Dingshof, te Schoten. Tot leden van de Schietcommissie voor 1910 werden gekozen F. van Zeelt, en R. Pronk, te Heemstede J. Bakker en A. Kokkelkoren, te Bloe mendaal, en T. Bosch, te Benne- broek. Na het afdoen van verschillende huishoudelijke werkzaamheden werd de vergadering gesloten. BENNEBROEK. Maandagavond zijn de heeren II. v. d. Eist, G. Stam en D. W'illemse her kozen als gemachtigden in het kies college der Ned. Herv. kerk. HAARLEMMERMEER. De directeur van het post- en tele graafkantoor alhier, de heer v. Riel, heeft zitting genomen in de commis sie, belast met liet afnemen van het examen voor klerk der posterijen. Met het beheer van het postkantoor alhier, gedurende dien tijd, is belast de commies der posterijen, de heer Arnout, van Amsterdam. HALFWEG. Trekt de suikerfabriek „Holland" alhier, tijdens de'campagne steeds veel bezoek, de laatste jaren dikwijls scholieren uit Amsterdam en Haar lem, zulk voornaam bezoek als giste ren was nog nimmer geweest: het was de laatste dagen in de fabriek te merken en vooral Maandagmorgen op het buitenterrein, dat er iets bij zonders op til was; alles kreeg oen extra beurt want... de Commissaris der Koningin zou komen! Alzoo was het hooge bezoek slechts enkelen bekend, tot Maandagmiddag te 12 uur de vlaggen verschenen op fabriek, Raadhuis en burgemeesters woning, weldra gevolgd door enkele particulieren en op vele der schepen aan de fabriek liggende. Zooals wij reeds meldden kwam do auto met den Prins, diens adjudant Jhr. Suchtelen van de Haaire, den heer P.. van Tienhoven en diens a.s. echtgenoote Mej. C. Marggraaf, te '12 3/4 uur de fabriekspoort binnenrijden tot voor de woning van den heer C. M. F. van Rossuni, alwaar de heeren Commissaris der Koningin, Mr. G. v. Tienhoven, de burgemeester Jhr. mr. E. H. E. Teding van Berkhout, de directeur der fabriek de heer A. van Rossum en de heer Spakler, presi dent-commissaris, de gasten ontvin gen. Na het lunchen werd de fabriek en het buitenterrein bezichtigd, dat ruim IJ uur duurde en waarbij de Prins met belangstelling kennis van een en ander nam, dat werd toegelicht door den'directeur; dit was de eerste Nederlandsche Suikerfabriek die Z. K. H. bezichtigde. Te ruim 3 uur ging men te voet naar het huis van den burgemeester alwaar in gezelschap der dames de thee werd gebruikt, waarna Z. K. H. vergezeld van zijn adjudant te 3 3/4 uur per auto via Amsterdam weder vertrok, korten tijd later ging ook de Commissaris per electrische spoor weder naar Haarlem. Biaaeaktió De brieven van Matbilde Westmeyer. VERKLARING VAN Mr. TIDE MAN. De Telegraaf schrijft: Wij hadden met mr. P. T idem an een onderhoud over het bekende schrijven van Maihilde Westmeijer in het weekblad „De Amsterdam mer". Tegenover de lezing, daarin gege ven omtrent de wijze, waarop hij veelbesproken brieven in zijn bezit kreeg, verklaarde de heer Tideman ons, dat mejuffrouw Westmeijer ze hem na zijn bedreiging met een ver volging wegens oplichting had toe gezonden, vergezeld van een schrij ven, dat hij ons ter inzage gaf en dat wij hier woordelijk laten volgen: „Wel Edelen gestrengen Heer, „Hierbij ontvangt U de brieven „en 't overzicht 'k heb van uw ge- „zegde dat het met potlood ook „goed was gebruik gemaakt 'k „Hoop het zoo goed is Gisteren avond schelde ik 't huis van E. „L. Overtoom even op, om te vra- „gen of hij reeds t'huis was, doch „nog niet. Indien het kan spreekt „U dan zoo spoedig mogelijk met „Lehmann, dan komt er een einde, „aan deze spannende toestand. „Hoogachtend, „MATHILDE WESTMEIJER." Mr. Tideman merkte op, dat men in dit schrijven vergeefs iets zal zoe ken, wat zweemt naar hetgeen me juffrouw Westmeijer heeft beweerd. Verder herhaalde hij nogmaals, dat zijn cliënt, de heer Van Dieren Bijvoet, hem gemachtigd had, van da brieven gebruik te maken en wel in een schriftelijke verklaring, welke hij ons eveneens ter inzage gaf cn wel ke als volgt luidt: „Ondergeteekende verklaart, dat „hij geen bezwaar heeft tegen pu blicatie, wanneer mr. P. Tide» „man, advocaat te Haarlem, dit ..nuttig of noodig acht, van het- „geen deze vernomen of gezien „heeft Inzake handelingen of cor» „respondentie van personen, be srokken bij het verleenen van een „•ridderorde aan den heer R. Leb- „mann, te Amsterdam, pogingen „tot het doen verleenen van een „ridderorde aan den heer A. E. „Lehmann te Amsterdam, tijdens „het ministerie-Kuyper, waarbij „betrokken is geweest mej. M. West „meijer, te Amsterdam. „Haarlem, 14 December 1908. „W. VAN DIEREN BIJVOET." MEVROUW STEIN1IEIL IN DEN HAAG De Huagsche correspondent van het „Hbld." schrijft Heeft de plotseling uit Parijs ver dwenen vrijgesprokene uit het sensa- tieproces de wijk genomen in onze st-ad Een ingezetene van Den Haag verzekert ons, dat hij Zondag in de» Parijschen trein hierheen is gereisd met een dame (in gezelschap van drie heeren) die hij, naar de portretten le oordeelen, meende te herkennen als mevrouw Steinlieil. Zij droeg de we- duwenkap, waarmedo zij steeds wordt afgebeeld en scheen zeer vermoeid. Hare reisgenooton spraken druk over liet proces, maai- zij nam geen deel aan liet gesprek. Vóór Den Haag ver klaarde zij, zóó „énervée" te zijn, dat zij verder reizen niet meer uit kon houden cu aan het eerstvolgende sta tion wilde uitstappen. Hetgeen ge schiedde. Daar mevrouw Steinheil, indien zo hierheen gevlucht is, om overlast van vragers te ontwijken, wel onder een anderen naam zal reizen, zal het ze ker niet gemakkelijk zijn, uit te ma ken, of zij Werkelijk hier vertoeft. Ons althans ontbreekt daarvoor de tijd cn, eerlijk gezegd, ook de lust. DE STORM. Men meldt uit Vlieland Twee lijken van de verongelukte schepelingen van de „Wiima", zijn aungespoold. Ze zijn herkend als de tweede stuurman en iLe kok. Wrak stukken, van het dek geslagen, ziin aan strand aangespoeld. Door den jongsten storm is het wa ter in de rivier de Eern zoo opge stuwd, dat de polders tusschen Baurn on Amersfoort onder water zijn ge- loopcn. In ontredderden staat kwam te Hoek van Holland het Zweedsche stoom schip „Malmlatid" binnenin den jongsten storm sloeg door een stort zee do eerste stuurman over boord on verdronk, De tweede stuurman werd tegen liet dek geworpen cn bruk con been. üe schoorsteen en alle sloepen giugen verloren, terwijl het sloepen- dek geheel vernield werd. Het schip, hetwelk geladen was met ijzererts, was van Narvik naar Rot terdam bestemd. DIEFSTAL MET BEDREIGING. Op de Heerlesche heide to Wouw, nabij Roosendaal, heeft op don mid dag een brutale inbraak plaats ge had bij de oude lieden F. Moeus. Een drietal personen drongen do woning binnen en bonden de oudo luitjes, waarop zij ben onder bedreiging dron gen hun geld aan te wijzen, hetwelk zich in een kast bevond en waaruit de boosdoeners een bedrag van 1 35 ontvreemdden, de gehoele bezitting der oudjes. Van de daders nog geeu spoor. BRANDEN. In den nacht is afgebrand de boer derij van Schoonderwoerd te Wad- dinxveen. Verbrand zijn ook 20 koei en en 2 paarden. Te Warmenhuizen (N.-H.) 16 geheel verbrand de boerderij bewoond door den heer J. Zwemmer. BEGRAFENIS BARON E. MACKAY. De begrafenis van baron Mackay. heeft Donderdag plaats in den fami lie-grafkelder te Ubbergen bij Nij megen. De stoet wordt te 2 uur op het kerk hof verwacht. Het stoffelijk overschot wordt 's morgens te 9 uur in een rouw- waggon der Staatsspoorweg-maat schappij van Den Haag naar Nijme gen vervoerd.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1