Verschijnt dagelijks, behalve op Zoor en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland 87e Jaargang. Ho. 8088 •WOENBDAG 17 NOVEMBER 190» HAARLEM S DAGBLAD ""'"abonnementen AD VERTEN! iÊNi PBR drib ma&ndbni Van 1—5 regels 50 Cts.; Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Voor Haariem I ,*2® Haarlem van 1—5 regels ft,elke regel meer ƒ0.88 Reclames 30 Cent per receL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente) 1.30 Advcrtentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! Franco per post door Nederland 1.65 Fy 50 Cts. voor 3 plaatsingen A contant 3öÏÏuSd ZoSagsblad, 'voo, Wari'em i j t I l 037* Reactie en Administratie: Groot. Houtstraat 3c omstreken en franco per post 0.45 Iltercornmonaa! Tetetoonnnmmer der Redactie 600 eo der Administratie 72A Ditove der Vennootschap Loarens Coster. Directeur J. 6. PEEREBÖ0M. Drukkerij i Znider Buitenspaarae 0. Telefoonnummer 122. ,n*- -|,n,I I I". i I ll'lil' I' m—— i iim 1 1 l' I I I I II Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon tnterc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 18 NOVEMBER. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 2-3 uur. Soc. Vereeniging: 2e Liederen- Mvond Gerard Zalsman, 8 uur. St. Bavo: Cursus in de Katholieke geloofs- en zedenleer. Onderwerp: De «genschappen van het Goddelijk we zen. Café de Karseboom: Concert Am sterdam's Trio, 7 1/2 uur. OM ONS HEEN No. 1035. De Zending. Er is in den laatsten tijd weer zoo veel gesproken en geschreven over de zending, bovendien wordt op dit ,'oogenblik in de Militiezaal te Amster dam, een tentoonstelling op dat gebied, gehouden, waarover wij een uitvoe rig verslag gaven, kortom de zaak is actueeler dan ooit. Onder deze omstandigheden mag ik aannemen, dat de lezer belang zal «tellen in do moeilijkheden, waarmee een zendeling in verre streken te kam pen heeft. Het tijdschrift Onze Eeuw heeft daarover in de Septem- ber-aflevering van 1908 een artikel ge geven van Dr. N. Adriani, onder den titelde zending in Midden Celebes. De bezwaren, daarin verteld, zijn na tuurlijk voor de zendelingen van iede re kerk gelijk, zooals blijken zal uit het overzichtje, dat ik er van geven zal. E'genlijk gevaar, ik bedoel levens gevaar, schijnt Dr. Adriani onder de Toradja's op Midden Celebes niet te hebben geloopen. Bloeddorstig zijn ze niet. Wel waren de Mohammeda nen, die in de buurt woonden, den zendelingen vijandig gezind, omdat zij wel begrepen, wat het doel der zende lingen was, n.l. propaganda voor het Christendom. En, zooals Dr. Adriani elders opmerkt, de Mohammedaan tracht zijnerzijds zooveel mogelijk den Islam te bevorderen. De toovermiddelen, die zij tegen de zendelingen aanwendden, hebben de zen natuurlijk nooit gedeerd. Maar daarom ontbrak het toch niet aan moeilijkheden. Toen zij, om de taal te leeren, naar de namen vroegen van alle dingen, die zij onder de oogen kregen, meenden de Toradja's, dat al die dingen zelf nieuw voor hen wa ren. De zendelingen werden dus voor onwetend gehouden. Bovendien hecht de Tor ad ja bijzonder1 aan de familie en die hadden de Hollanders immers niet. Dr. Adriani deed dan ook de er varing op, dat de inlanders hem vol strekt niet met eerbied bejegenden en als hun meerdere beschouwden, om dat hij Europeaan was. Eerst toen de zerdelingen beter de taal leerden spre ken, land en zeden leerden kennen en zich toelegden op de kennis der in- landsche letterkunde, begonnen de Toradja's hen te achten en te eerbie digen. Toch kostte het in den aan vang groote raoeite hen te bewegen tot deelneming aan de bijeenkomsten, die de zendelingen op Zondag hielden. Wei zonden zij hun slaaf, blijkbaar denkende „de hoogst middelmatige wijze, waarop door dien Hollander de verhalen zijner voorouders worden voorgedragen, is toch eigenlijk meer Iets voor mijn minderen." De Tor ad ja namelijk vereert hoofd zakelijk de geesten der afgestorvenen, zet de familieband als 't ware na den doud voort en dacht dat natuurlijk ook van den Hollander. De zendelingen wendden zich dus ook tot de kinderen, door scholen te stichten, waar zij hen onderrichtten en dat met succes. En bovendien streefden zij naar het genezen van zieken. Maar ook hierbij deed zich een eigenaardigheid voor. Met uit wendige dingen kwamen ze wel, maar inwendige kwalen wilden zij door de zendelingen niet laten behandelen. Die hadden, meenden ze, daarvoor de ware methode niet. Do Toradja is, in zijn heidensclie opvattingen, yan oor deel, dat alleen de priesteressen de „zielestof", die hij tot herstel van zijn inwendige ziekten noodig meent te hebben, kunnen gaan halen om hem die over het hoofd uit te storten. Van geneesmiddelen uit flesschen of potjes voor andere dan oppervlakkige aan doeningen willen ze dus niet weten alleen de zielestof, meenden ze, was in staat datgene wat verloren ging weer te vervangen. Zelfs in den landbouw zijn bij deze menschen de begrippen over wat ze aan hun voorouders verplicht zijn, doorgedrongen, zoodat ze er bijvoor beeld niet toe waren te bewegen de rijstvelden te bebouwen op de betere manier, die de zendelingen bun aan wezen. Maar er was erger. De Toradja doodt nog wegens hekserij. Menschen die ei" wat zonderling uitzien, vooral vrouwen, meestal dan slavinnen, een zelvige lieden, die de levendige, gezel lige Toradja niet begrijpt, worden licht van hekserij beschuldigd en de berechting wordt dan aan de goden overgelaten. Hetzij door het in den grond steken van lansen (wie het diepst stak won het pleit) of wel door het om 't diepst duiken werd de zaak uitgemaakt. Het allermeest liet men den beklaagde den vinger in de kokende hars stekenwaren er dan na eenigen tijd blaren of wonden op, dan was het bewijs van schuld geleverd. En de veroordeelde werd aan een andere stam gegeven (de Toradja doodt zijn eigen familie niet) om ter dood te worden gebracht Daar weid het slachtoffer niet ge spaard. Elke deelnemer wilde hem graag een houw hebben gegeven, zoo dat langzaam doodmartelen er uit volgde. En het ergste was, dat men daaraan met opzet jonge knapen liet deelnemen, om hun den natuurlijken tegenzin tegen bloedvergieten te doen overwinnen en hen, zoo het heette, dapper te makeD. Natuurlijk trokken de zendelingen daartegen te velde, evenals tegen de slavernij en het koppensnellen. Dat laatste is ook al een hulde aan de voorouders en het bezit van schedels der verslagenen heet nieuwe levens kracht te geven aan de familie, die deze bezitten. Wat de slavernij aangaat, ze was wed niet hard, maar bleek toch een ernstig nadeel te wezen. Bij stammen die veel slaven hielden, werd zoowel door de meesters als door de slaven zelf in navolging, weinig uitgevoerd. Niemand spande zich daar in. In stammen die weinig of geen slaven hielden werd flink gearbeid, zoodat zich het eigenaardige feit voordeed, dat de slavenhoudende stammen altijd gebrek aan voedsel hadden en de an dere nooit. En toch, merkwaardig ge noeg, zagen die anderen dat voordeel niet in en benijdden de stammen met veel slaven, die hun voornamer toele- ken. Gaat het, zou Ik willen vragen, met de waardeering van den arbeid, in beschaafde landen ook wel eens niet zoo Toen nu in 1905 de toestand zóo ge worden was, dat de Toradja de zen delingen zoover was tegemoet ge komen als hem mogelijk was, trad de Nederlandsche Regeering op, naar aanleiding van onregelmatighe den in Sigi. Een expeditie werd uitge rust, maar door het optreden van de zendelingen zagen de meeste dorpen, op drie na. af van een vruchteloos verzet. Daarop werd een bestuursrege- ling getroffen. Verboden werden hek senprocessen, godsoordeel en, (zooals de harsproef) koppensnellen, oorlog voeren, het dragen van wapenen enz. De slavernij werd afgeschaft. Zeker niet ten onrechte zegt Dr. Adriani „de Regeering deed hier met een en kelen stoot, wat de zending al jaren lang had beproefd, maar door op het hart der menschen te werken, door te pogen hen te doen inzien, dat zij zich zelf ten ondergang doemden en door te trachten, hun de oogen te openen voor het heil, dat hun werd aangebo den." De zending had den weg bereid- Wij over zee weten dit alles zoo niet en denken er allicht meermalen anders over. De rol van de zending In al haar schakeeringen is veelzijdig naast den Godsdienst brengt zij de be schaving, de verzachting des gemoeds en de vertroosting in lijden. Men den- ke maar onder zoovele anderen aan pater Damien, die zijn leven door bracht te midden van de afschuwelijke melaatschen. Daarom stemt een verhaal als van Dr. Adriani, hoe eenvoudig ook mee gedeeld, tot nadenken en belangstel ling. J. C. P- Provinciale Staten van Noord-Holland. De R.-K. Middenstandsvereeniging te Amsterdam heeft voor haar han. delscursus een subsidie van f 304.20. Nu de burgemeester van Amsterdam in ongunstigen zin geadviseerd heeft en op de begrooting der gemeente ook geen gelden zijn uitgetrokken voor dezen cursus, kan volgens Gedepu teerde Staten deze aanvraag niet in overweging genomen worden. Voorgesteld wordt aan de kweek school voor machinisten te Amster dam, die belangrijk uitgebreid zal worden, voor 1910 een subsidie van f 6000 te verleenen. Voorgesteld wordt aan de Veree niging ter bevordering van het vak onderwijs in West-Frie6land voor 1910 een bijdrage te verleenen van f 1000. Jonge Vrijzinnigen Pro- pagandaclub. Men schrijft ons In de gisteravond gehouden alge meene vergadering van de Jonge Vrii- zinnigen Propagandaclub, werd In de plaats van den afgetreden voorzitter gekozen de heer A. Jonker Azn. In een bestuursvacature werd voor zien door de verkiezing van mejuffr. A. Timmer, zoodat het bestuur nu als volgt is samengesteld A. Jonker Azn., Haarlemmerhoutpark, voorzit ter H. W. de Graaff, Cronjéstraat 11, secretaris leden mej. A. Tim mer, rnej. J. M. Kerrebijn, A. H. Fik- kert, M. J. Salverda en F. J. C. Pigge. Voorts werd behandeld de Bonds- agenda voor de 21 November a.s. te houden buitengewone algemeene ver gadering van den Bond van Vrijzin nige Propaganda V ereenigingen in Nederland. Een ingrijpend voorstel, daarop voorkomende van de afdeeling Den Haag, om namelijk den Bond een „vooruitstrevend" vrijzinnig ka rakter te geven, lokte levendige be spreking uit. Het bestuur, hoewel zijn leden er persoonlijk allen voor wa ren, stelde voor de afgevaardigden blanco te doen stemmen. Door den beperkten tijd toch was de zaak te weinig voorbereid. Op een Dader toegelicht voorstel van een der leden werd nochtans met meerder he id van stemmen beslist de afgevaardigden vóór het voorstel van Den Haag te doen stemmen. Tot afgevaardigden werden be noemd de heeren Jonker en De Graaff. Bloembollencultuur. De 119e algemeene vergadering van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur zal op Maandag 13 December, in de Kroon alhier, ge houden worden. Op de agenda staat o. a. Verkiezing van twee leden van het hoofdbestuur, tea- vervulling van de vacaturen, die zullen onistaau door de aftreding op 31 December 1909 van de heeren E. H. Kruijff Lzn. en George van der Veld, die niet herkies baar zijn. Voorstel van het hoofdbestuur, om op den dienst van 1909 alsnog een be drag van I 500 beschikbaar te stellen, ten behoeve van de inzending der vereeniging op de internationale tuin bouwtentoonstelling, weike in April j.l. te Berlijn is gehouden. Voorstel van het hoofdbestuur om de begrooting voor 1910 in ontvangst en uitgaaf op 9447.50 vast te stellen. Na afloop der vergadering zal Dr. J. P. Lotsy, secretaris der Holland- sche Maatschappij van Wetenschap pen alhier, een voordracht houden over Het belang van wetenschappe lijk uitgevoerde kruisingsproeven voor den tuinbouw. Ex. Vrije- en Orde oefening. Haarlem, 16 Nov. Geëxamineerd 5 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de dames J. G. A. ter Veen te Amster dam en H. E. H. Meykamp te Leiden. De examens zijn geëindigd, KENNEMER ELECTRICITEITS- MAATSCHAPPIJ. In de gister te Bloemendaal gehou den buitengewone vergadering van aandeelhouders is een statutenwijzi ging goedgekeurd, die in verband staat met een binnenkort te verwach ten reorganisatie der maatschappij. LEZING LEO MEERT. Dr. Schepers zendt ons het volgen de stukje ter verduidelijking van het geen onze verslaggever schreef over des heeren Scheper's slotwoord na de lezing van den heer Meert. Onze verslaggever schreef: „Dr. Schepers, de vergadering met een kort woord sluitende, merkte op, dat de heer Meert de aanwezigen wat gefopt had, want hij zou over .de Brusselsche tentoonstelling spreken, en hij had t over de Vlaamsche be weging gedaan. Daarom wekte hij (Dr. Schepers) de toehoorders op, zich echt Nederlander en geen Franschman te toonen, wanneer ze die tentoonstelling bezochten." Dr. Schepers merkt hierover het volgende op: „Het eerste zinnetje zei ik schert send om tot de vergelijking te komen van den heer Meert met Multatuli. Deze noemde zijn eersteling: „Max Havelaar of de Koffieveilingen der Ned. Handelmaatschappij", terwijl er van deze laatste alleen aan het slot even sprake is. Verder vergeleek ik de geestdrift van Meert met die van Multatuli en beider werk in het belang van volken die hun dierbaar waren; en wekte ten slotte de aanwezigen op, om dat goede voorbeeld van Meert te volgen en ook het belang van de tegenwoor dige Vlaamsche beweging in te zien er aan mee te werken door van onze zijde het Nederlandsch te gebruiken in onze betrekkingen tot België. Wij .ook kunnen iets, wellicht veel doen voor hen ;etr veel winst zelfs bij be halen, ook geldelijk, maar dat moet dan ook gebeuren, wij moeten tot het juiste inzicht komen van onzen plicht. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Door de afdeeling „Haarlem" van het Algemeen Nederlandsch Werk lieden Verbond is een strooibiljet ver spreid ter aanbeveling van de condi- datuur-Bregonje. Nieuwe berooving. De vrouwen van slecht allooi schij nen niet erg bevreesd geworden te zijn door de gevangenneming van twee harer. Althans gisterenavond is een Lei den aar, die in een huis in de Ossen- hoof dsteeg terecht kwam, beroofd van 160. De politie heeft vrouw A. K. en haar gezel K. gevangen genomen. We merken met genoegen op, dat er thans op krachtige wijze wordt op- (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Dit den Bloeraendaalschen Raad. Gisteravond waren in de vergade ring van den Bloemendaalschen Raad afwezig de heeren Van Hooff, die we gens ziekte ontbrak, Teding van Berk hout en Van der Hulst. Waren er alzoo leege plekken in de Raadszaal, de ruimte voor het publiek was geheel gevuld. In verband met de zandtrein-kwestie, die behandeld zou worden, waren een aantal arbeiders, hierbij betrokken, ter zitting gekomen om den uitslag te hooren. Die was voor hen gunstig. Maar eerst zij mee gedeeld, wat aan dat punt voorafging. MR. TIDEMAN GEEN BESCHUL DIGER. Men kent de kwestie omtrent de be weerde vrijspreekomanie van den Haarlemschon kantonrechter. De heer Tideman deed wat water in den wijn door thans te verklaren, dat hij in de vorige zitting niet als beschuldiger van Mr. Van der Mersch was opgetre den, doch zich alleen tot tolk had ge maakt van de geruchten, die hierom trent in omloop waren. Der afdeeling Bloemendaal van den Bond van Lichamelijke Opvoeding werd toegestaan, gelijk in den winter van 1908/1909, den Duinendaalschen vijver in te richten als ijsbaan. Wegens vermeerderde werkzaamhe den, in verband met de uitbreiding der schooi werd het loon van de schoonmaakster van 200 op 400 ge bracht. Aan de vereeniging „Generaal Jou- bert" werd een subsidie van 25 ver leend. Gevraagd werd 100, maar men wilde niet zooveel geven, omdat deze vereeniging geen afdeeling van „Volksweerbaarheid" was, wat men gaarne scheen te zien. De Commissaris van de Koningin heeft een schrijven aan het Gemeente bestuur gericht, om de aandacht te vestigen op de klachten van den In specteur der Volksgezondheid over het ONVOLDOEND BOUWTOEZICHT in de gemeente. Hier en daar moet nog wat gewijzigd worden in bouw plannen. B. en W. stelden voor, om hier aan te voldoen. Aldus werd besloten. De inspecteur was mede van mee ning, dat het toezicht niet kon overge laten worden aan een buiten de ge meente wonend architect. De gemeen te moest hebben een eigen gemeente architect. een opzichter en een bu reau-ambtenaar. Mr. TIDEMAN meende, dat derge lijke onaangename brieven konden vermeden worden, als men maar alle bouwplannen aan de Gezondheidscom missie ter beoordeeling zond. Na de intrekking van een Raadsbe sluit inzake betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven, kwamen een aantal adressen aan de orde over het rijden met ZANÜTREINEN IN KWBEKDUIN. 't Was een ingewikkeld punt. Zoo als men zich herinnert, had de Ge meenteraad aan de Zandleverantie- Maatschappij te Amsterdam vergun ning verleend met zandtreinen door de gemeente te rijden. Die vergunning was later door B. en W. verlengd tot 1 April 1910. Nu adresseerden een aantal Kweek- duin-bewoners, om die vergunning niet te handhaven. Een deel hunner trok evenwel bij een later rekest dit verzoek in. Dan was er een adres van de Binn. Expl. Mij., voor wie het zandvervoer geschiedde, om de ver gunning wel te handhaven, en een adres van 40 werklieden, werkzaam bij de zandrijderij, eveneens om do vergunning tot 1 April te bekrachti gen, daar adressanten anders in den winter werkloos werden. De heer TIDEMAN meende, dat het adres van do Binn. Expl. Mij. niets met de zaak uitstaande kon hebben, daar de vergunning niet aan haar, doch aan de Amsterdamsche Maat schappij was verleend. De heer DE WAAL MALEFIJT was 't daarmee niet eens. 't Werk werd immers voor adressante uitgevoerd. Een voorstel-Tideman, om dit adres voor kennisgeving aan te nemen, werd aangenomen met de stem van den heer Malefijt tegen. Een voorstel-Bispinck, om nu ook de andere adressen voor kennisgeving aan te nemen en B. en W. op te dra gen de vergunning zóo te verleenen, dat met 1 Maart het rijden der zand treinen zou ophouden en met 1 April alles zou ziju opgeruimd, werd aange nomen met de stemmen van de hee ren Tideman en Van Tienboven tegen. Evenwel niet zonder uitvoerige be sprekingen geschiedde dat. MR. TIDEMAN OVER ONS REGEE- R1NGSBELE1D IN ATJEH. Den heer TIDEMAN lustte het, een vergelijking te maken, waarbij Atjeh werd te pas gebracht. Dat wekte eenig gelach. We zijn in Atjeh bezig het volk ten onder te brengen Een stemNeen, te beschaven. Mr. TIDEMAN: Goed 1 Eerst ten onder te brengen en dén te bescha ven Evenals nu de Atjehers hun vrou wen en kinderen voorop lieten gaan in 't gevecht, zoo schoof de belang hebbende nu ook de arbeiders voorop. Verlengde men de vergunning niet, dan werden die arbeiders broodeloos. De Raadsleden zouden dan de slechte lieden zijn. Maar dat was niet waar. want de Raad had de vergunning al eens verlengd. B. en W. waren echter buiten hun boekje gegaan door bul ten den Raad om een nog langer ter mijn toe te staan. Als de Raad nu zijn eigen gezag met voeten wilde tre den, moest hij maar de vergunning verlengen. Maar dan moest de Raad dat ook weten, dat hij voortaan ge heel aan B. en W. is overgeleverd. Hadden B. en W. nu nog voorstel len gedaan, om het ongerief voor do Kweekduin-bewoners te verminderen, door b.v. te bepalen, dat op kosten van de Maatschappij de door de rook aangeslagen gevels moesten worden opgeschilderd en het gedreun van de zandtreinen moest verzwakt worden, dan zou er nog over te praten zijn. De heer VAN TIENHOVEN begreep ook niet, dat men nu wilde toegeven, waar de Raad den vorigen keer "met algemeene stemmen beslist had, dat de vergunning niet werd verlengd. De heer BISPINCK verklaarde zijn veranderde houding. In een vorige ziiung had men B. en W. even willen laten voelen, dat dit college te ver ge gaan was. Nu was hij het met den heer KOOLHOVEN eens, die uiteen zette, dat de zandmassa's toch weg moesten. Het was ook in het belang van de Kweekduin-bewoners, wanneer dit zoo spuedig mogelijk geschiedde. Ver lengde men de concessie niet, dan zou het vervoer met paard en wagen ge schieden. Jaren lang zou dan het om gerief voortduren, dat nu in eenige maanden zou opgeheven zijn. De we gen zouden al dien tijd in deplorabe- len toestand verkeeren. Met die rodeneerinir was de heer BISPINCK het geheel eens. Voorta vond hij 't denkbeeld om de werklie den ni?t broodeloos te maken, zeer sympathiek. Mr. TIDEMAN knikt toestemmend. Als meegedeeld, verkregen B. en W. de machtiging als door den heer Bis- pinck bedoeld. Het college zal ook een schadevergoeding nog vragen van de Zandleverantie-Maatschappij. In het praeadvies van B. en W. was die som op 300 gesteld en tevens voorgesteld, om te vorderen, dat de locomotieven- loods werd verplaatst. Daarover is nu nog niets beslist. Besloten werd thans de leervakken op de lagere school te Bloemendaal uit te breiden met de Fransche taal. Er zullen twee nieuwe leerkrachten aangesteld worden. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en\V. inzake de in gebruikgeving van het gymnastieklokaal van de openbare lagere school te Bloemen daal. EEN GEVAARLIJKE HOEK OPGE RUIMD. De Raad besloot voor 3500 aan te koopen de ongeveer 50 vierk. meter grond op den hoek van de Kleverlaau en Korte Kleverlaan, waarde E. N. E. T. langs rijdt. Dit perceel behoort aan mevr. Van Eldik ThiemcSchuur man. De opstal zal afgebroken wor den, om dien gevaarlijken hoek daar weg te krijgen. Sommige leden vonden f 70 per vierk. meter wol wat prijzig, doch van de tafel van B. en W. werd gezegd, dat als daar ongelukken gebeurden, men spijt zou hebben niet op dit voor stel ingegaan te zijn. Het voorstel werd nu met algemeene stemmen aangenomen. Nadat de vergadering eonigen tijd in besloten vergadering was bijeen geweest, werd in openbare zitting met algemeene stemmen in beginsel be sloten over te gaan tot stichting van EEN EIGEN WATERLEIDING VOOR DE GEMEENTE BLOEMENDAAL. Aan B. en W. werd een crediet van /3000 toegestaan om voorbereidende maatregelen te kunnen nemen. BLOEMENDAAL, OVERVEEN en AERDEMiuUT krijgen dus waterlei ding. Vogelenzang Ligt te ver af. Bij de rondvraug verzocht de heex ROOZEN Jr., om verlichting van het Zandvaartpad. Dat zal geschieden. De heer BISPINCK klaagde on er het uitvallen van avondritten in den dienst der E. N. E. T. Of daaromtrent geen bepaling in de concessievoor waarden voorkwam 't Zal nagezien worden. AERDENHOUT. Voor rekening van Baron Van Tuyll van Serooskerken zal door de aan nemers Juriuns en Sluiter alhier een burgerwoning worden gebouwd, op het landgoed Varenbeek, gelegen aan den Koeduinsweg. BENNEBROEK. Door den burgemeester is vanwege den Alg. Ned. Politiebond dc bronzen medaille met diploma voor 10-jarigen politiedienst uitgereikt aau den ge meenteveldwachter T. Bosch. Door de politie is tegen een koop man uit Haarlem proces-verbaal op gemaakt wegens met onvoldoende ge ijkte gewichten zijne waren afwegen en deze afleveren. De gewichten zijn in beslag genomen. HAARLEMMERMEER. Ten raadhuize te Hoofddorp heeft men thans een proef genomen met de gemaakte centrale verwarming door het geheele gebouw, welke goed ge slaagd is. Dinsdag 23 November a.s. zal to I-Ioofddorp de nieuwe Christelijke school worden geopend. Bij die ope ning zullen verschillende autoriteiten tegenwoordig zijn. De voltooiing van school en woning doet den ontwerper alle eer aan. Het is geheel ingericht volgens de eischen des tijds. Zoo vindt men er een ruime, overdekte gang, waar de kinderen bij ongunstig weer zich met spelen kunnen verma ken. Db brieven van Mathilde Westmeyer. Mej. Westmeijer schrijft in de Tel.: In uw blad geeft u onder het op schrift „Het Lintje" het relaas van een onderhoud, hetwelk u naar aan leiding van mijn schrijven ln het weekblad „De Amsterdammer" met mx. Tideman hebt gehad. Veroorloof mij nu eenige korte op merkingen te maken crmörent mr. Ti- deman's verklaring. Dat mr. Tideman tegenover mijne, geheel overeenkomstig de waarheid zijnde uiteenzetting, de zijne zou volhouden, daaraan heb ik, gezien

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1