Advertentaên Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KONJNKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorra. 10.50 uur). De Bildt, 17 Nov. 1909. Hoogste barometerstand 769.6 m.M. te Aberdeen (Oostkust van Schot land) laagste 744.6 m.M. te Horta (Azoren). Verwachting tot den avond van 18 November Wind matige tot krachtigen Noord- Oostelijken tot Oostelijken wind. Gesteldheid van de-luchtgedeelte lijk bewolkt, weinig of geen neerslag. Temperatuurkouder. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te Yiur 762 m.M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 761 m.M.- OPGAVE VAN: JOH. M. SCHMIDT - Opticien 85 ZIJLSTRAAT - HAARLEM. Tbermometerstand te Haarlem. Woensdag 17 November Hoogste gisteren 9 uur F. 88 Laagste hedennacht F. 88 Hoogste heden tot 19 uur F. 40 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regeL P1UEN zijn reeds meer dan zestig jaren J het meest gebruikte huismid- J dal van de geheele wereld. KEIJSER'S Schoenenmagazijn, i'i 82 Lang* Vesrstraat rijne geheele houding in deze zaak, geen oogenblik getwijfeld. Evenwei liet geschrift, hetwelk hij ten bewij- Be der waarheid zijner beweringen u ter inzage verstrekte, kan toch moei lijk tot weerlegging mijner mededee- lingen dienen. Tegen mijne voorstel ling der zaak bewijst het niets; im mers na het onderhoud, hetwelk Ik met mir. TiderrVan had, en waardoor ik geheel gerustgesteld was, zond lk, vertrouwend op rar. Tideman's eere- Iwoord, hem met dat begeleidend schrijven de brieven toe. Had ik toen in dat schrijven expressclijk melding moeten maken van het voorafgegane onderhoud? Zoo iets ware misschien te verwach ten geweest, indien ik nir. Tideman niet vertrouwd had: na rar. Tide- man's beloften zou 't eenvoudig blijk gegeven hebben van wantrouwen. Wat echter die brief wèl bewijst, is, dat rair. Tideman's bewering, dat hij mij „door bedreiging met eene ver- Volging wegens oplichting' gedwon gen zou hebben, die brieven af te staan, onwaar is. Immers, schrijft aldus iemand, die i.onder bedreiging", stukken afgeeft? Geeft zoo iemand nog raadgevingen, gelijk ik in dien brief doe? Kom, *t is al te zot, om tegenspraak Ie behoeven; reeds oppervlakkige le ring toont aan, dat hier iets anders Is voorafgegaan, nl. een vriendschap pelijk onderhoud, waarbij de betrok ken personen besprekingen gehouden hebben, hoe zij de zaak tot een goede oplossing konden brengen. Maar ei- is meer: mr. Tideman ont kent niet de ontvangst van mr. Ko- kosky's brief, noch het feit der regis tratie, twee dagen later! Welnu, is t aannemelijk, dat ik, die dan volgens mr. Tideman zóó beangst voor hem was, dat ik hem de brieven afstond, de tusschenkomst van een advocaat zou inroepen om van hem (mr. Tide man) de brieven terug te vorderen? Immers, neen: alles pleit tegen rar. Tideman's voorstelling der zaak, wel ke dan ook in strijd is met.de waar heid. En wat nu die machtiging van zijn cliënt betreft, nog daargelaten dat ik gegronde redenen heb om argwaan te koestenen omtrreni de wijze, waar op mr. Tideman die machtiging ver kregen heeft, in ieder geval kon al leen ik als eigenares hem tot eenige publicatie machtigen. Met dank voor de opname dezer regelen, toeken ik, Hoogachtend, MATHILDE WESTMEIJER, Amsterdam, 16 Nov. 1909. STAATSCOMMISSIE NOORDZEE KANAAL. Do Staatscommissie in zake liet in stellen van een onderzoek omtrent de wenschelijkheid van het nemen van maatregelen om op den duur een geregelden toegang tot Nederland door het Noordzeekanaal te verzeke ren, mede rekening houdend met de tn de toekomst te verwachten groote- ae schepen, is Dinsdagmiddag door den Minister van Waterstaat, rar. Re- gout, in de Tróveszaal geïnstalleerd met een rede, waarin Z. Exc. o.e. zei: Ongetwijfeld ligt liet op den weg der regeering zorg te dragen dat de havens van Amsterdam eu Rotter dam met de zee verbonden blijven door waterwegen, welke aan de hoog ste eischen voldoen, te meer waar de Staten-Generaal nimmer hebben ge aarzeld hiertoe krachtig mede werken. Zoo is. toen te Amsterdam werd geklaagd over onvoldoende afmetin gen van het Noordzeekanaal en zij ne kunstwerken, bij de wet van 24 Juli 1899 tot eene reeks van uitbrei dingswerken besloten, waardoor het Noordzeekanaal is gebracht in een toestand, welke, naar de bedoeling, voor vele jaren aan de behoeften van de hedendaagsche groote zeescheep vaart zou voldoen. Dientengevolge Is Amsterdam dan ook steeds bereik baar voor zeeschepen van 220 M. lengte, 24 NL breedte en ongeveer 92 d.M. diepgang, door een ruim, des nachts verlicht kanaal, waarover slechts twee beweegbare hruggen met 55 M. doorvaartwijdte liggen. Sedert 1907 zijn *oceaan-stoomers in de vaart gebracht, welke door hunne lengte van 240 M. en hunne breedte van 26.80 M. Amsterdam niet meer kunnen bereiken, terwijl nog groo- tere vaartuigen in aanbouw of ont worpen rijn- Door een en ander (de verbreeding van 't Suezkanaal en de opening van 't Panamakanaal) worden geheel nieuwe gezichtspunten geopend voor den Nederlandschen handel en de Nedorlandsche scheepvaart ten aan zien van liet verkeer met den Indi- schen en den Stillen Oceaan. Het is dus van het grootste belang te onderzoeken, of het noodig zal zijn, en zoo ja door welke middelen, de haven van Amsterdam in staat te stellen, om, óók door deze toeganke lijk te maken voor de grootste be staande of ontworpen zeeschepen, haar gerecht aandeel te blijven be houden in het verkeer met den In- dischen en den Gruoten Oceaan. Dr. J. Kraus, voorzitter der Staats commissie, beantwoordde 's Minis ters toespraak. Hij zei o.m.: Nu getuigt zulks, wel is waar, voor den bloei van den Amsterdamschen handel, maar in het op zich zelf ver blijdende feit, dat wij hier memotree- ren, schuilt tegelijk een bron van be zorgdheid voor de toekomst, welke dan ook, zooals door U.E. is uiteen gezet, door Iiarer Majesteits Regee ring ernstig wordt gevoeld. Weinige ja/ren geleden toch kon de groote meerderheid der te IJmuiden binnen vallende schepen nog geschut wor den door de zoogenaamde kleine sluis die in 1876 voor het verkeer werd opengesteld, maar tegenwoordig neemt het aantal vaartuigen, dat we gens overmatige lengte, breedte of diepgang, daar niet meer door kan en dus uitsluitend op de groote sluis is aangewezen, op zoodanige wij: toe, dat de kleine sluis nauwelijks meer is te beschouwen als reserve voor de groote sluis, die in 1895 vol tooid werd, nadat tien jaren te voren daa/rvoor het eerste ontwerp was ge maakt. Doordrongen als wij zijn van het groot economisch belang, dat voor ons gansche land met deze aangele genheid gemoeid is, hebben wij die vereerende taak gaarne aanvaard, en ik meen ook namens mijne mede leden to mogen verzekeren, dat wij on9 zullen beijveren, haar na air bes te krachten te vervullen. KAMERVERKIEZING GULPEN. Naar uit goede bron aan de N. R. Ct. wordt meegedeeld, zal mr. Henri van Groenendael, vroeger te Maas tricht, thans griffier der Staten van Overijsel, candidaat gesteld worden voor de Tweede Kamer in het district Gulpen. CONGRES S. D. A. P. Daar te Utrecht, waar tijdens de Pauschdagen het congres der S. D. A. P. zou bijeenkomen, geen geschik te vergaderzaal te vinden is, zal dit congres in een gndere stad, en wel vermoedelijk te Leeuwarden, gehou den worden. OVERSTROOMINGEN. De indiening van een wetsvoorstel tot voorkoming en beperking van overstroomingen is in voorbereiding Insgelijks eene wettelijke regeling omtrent de wegen. BLOEDVERGIFTIGING. Vrijdag j.l., verwondde T. B., te Tiel, zich aan zijn been. Maandag morgen overleed hij tengevolge van bloedvergiftiging. KRUPP TE EINDHOVEN Men schrijft uit Eindhoven Voor eenige weken werd door be middeling van notaris J. J. Fens in het naburige Strijp een terrein aange kocht, ongeveer ter grootte van zes bunders. Naar verluid zou deze aan koop zijn geschied in opdracht van de firma Krupp te Essen. STATION VOOR MAALDERIJ EN BAKKERIJ. Het Slation voor Maalderij en Bak kerij te Wageningen zal op Maandag 22 dezer worden geopend door den Minister van Landbouw, Nijverheid en IlandeL EEN OPLICHTER. Dinsdagochtend stapte in het Hotel des Pays Bas te Utrecht af eon net gekleed heer, voorgevende met de mailboot uit Londen te zijn gekomen en voornemens te zijn enkele weken hier te vertoeven. Verder gaf hij voor, erwant te zijn aan enkele voorname families en liet zich in het vreemde- Iingenboek inschrijven als jhr. A. L. II. Leonhardt, Londen. Na de kamers bezichtigd te hebben, informeerde hij naar een stalhouder en verliet daarna het hotel, waarin hij ongeveer elf uur terugkeerde. Ongeveer half 12 werd er een be stelling juweelen oorknoppen be zorgd, welke de gast voor zijn vrouw op zicht had laten komen van de fir ma Van Kempen. Den bediende, die op antwoord wachtte, deelde hij me de twee paar juweelen oorknoppen ter waarde van 2400 even naar zijn vrouw te brengen, die nog op haar slaapkamer vertoefde. Toen do be diende wat lang moest wachten, in formeerde hij bij den directeur van het hotel, die een onderzoek instelde, waaruit bleek, dat de vogel gevlogen was, met medeneming dear oorknop pen. Later bleek, dat hij met den trein van 12.5 in de richting Amsterdam was vertrokken. ANTI-MILITARISTEN. In „Plancius" te Amsterdam had gisteravond het „agitatie-comité in zake de vervolging van J. W. Smit' een openbare vergadering belegd naar aanleiding van hét proces tegen den heer Smit. Als sprekers traden in vrij goed bezochte vergadering op de heer Smit zelf en de heeren Kamstra, van Blaricum en Domela Nieuwen- huis. De laatste deelde mee, dat een onderzoek wordt ingesteld naar den schrijver van het vliegende blaad je „Weg met den oorlog" en voegde er onder applaus bij, dat hij zelf de schrijver was. DE PAPENDRECHTSCHE STRAFZAAK. De Tel. publiceert den inhoud van een rapport van een rijksveldwachter te Papendrecht aan den officier van justitie te Dordrecht, handelende over een getuige a décharge, die bij ver rassing zou zijn omgepraat en over het Sliedrechtsche „complot". De aan wezigheid van dit stuk is volgens het blad, hoewel het in het dossier opge nomen was, eerst n a de behandeling der-Papendrecbtsche strafzaak aan de verdediging bekend geworden. LOUIS BOUWMEESTERS VERTREK NAAR INDIë. De vestibule van het Centraal Sta tion te Amsterdam was gistermiddag gestoffeerd met tooueelspeiers van diverse pluimage. Een half uur, vóór dat de sneltrein naar Rotterdum ver trok, wachtten ze reeds, de leerlin gen, de vrienden en de vereerder® van den acteur, die straks ten derden male do reis zou aanvaarden naar de tro pen. Dames en hoeren van het gezel schap-Bouwmeester, die meegaan naar de koloniën, kwamen met valies en clty-bag, namen afscheid vaD fa milieleden. En daar kwam ook Bouw meester al, een \wrrme duffdlsche jas oin de korte, krachtige gestalte. De witkielen, die meneer Bouwmeester zeker al meermalen hadden „wegge bracht", kregen allereerst een stevige poot. Toen werd het een algemeen vaarwel zeggen en boven, op het twee de perron, waar de portieren al wer den gesloten, zocht Leder z'n plaatsj Bouwmeester, in de geopende coupé deur, schudde handen, beloofde te schrijven, hoopte kwiek en levenslus tig terug te komen.... stoomde in de grauwe November-namiddagscheme- rmg weg naar den zeekant. TWEEDE KAMER. Men seint ons uit Den Haag De Kamer keurde een aantal kleine ontwerpen goed en behandelde daar na de wijziging der Landweerwet, waarbij een amendement-Ter Laan, dat de afschaffing der tweede herha lingsoefening bedoelde, werd ver worpen. Met de stemmen der sociaal-demo craten tegen werd het wetsontwerp aangenomen. DE POST-AUTOMAAT. Het „N. v. d. D." schrijft De automaat tegen een gevel van het Aiosterdainsche postkantoor heeft ook nog andere kuren dan de goed geefse hlieid waarvan wij reeds spra ken. Nu wenschte iemand een stads- briefkaart en wierp daartoe achter eenvolgens twee centen In de gleuf. Een briefkaart kwam niet, in de plaats daarvan één van de twee cen ten. Deze werd nogmaals in de gleuf geschoven, en toen.... kwam er heele maal niets. Blijkbaar is de automaat aan het inhalen van rijn vroegere buitenspo righeden. NEDERLANDSCHE INDUSTRIE. Op de tentoonstelling van muziek instrumenten, die dezen zomer te Rot terdam is gehouden, behaalde de piano-expositie van den heer Antoine Mes te Middelburg den eersten prijs. De heer C. Heemskerk alhier is daarvan agent. Laatste Berichten Jubilea. Heden herdacht de heer J. J. Wijk huizen, borstelmaker In dienst bij de firma D. Bijleveld, Groote Houtstraat alhietr den dag, waarop hij voor 25 jaren bij die firma in dienst trad. Met een landauer werd hij hedenmorgen van zijn woning aan de Fabricius- straat afgehaald, waarna den jubila ris, onder een hartelijke toespraak, door den firmant een* pendule met coupes en door de werklieden een rookstel werd aangeboden. Heden hadden alle knechts vrij. Ook de heer A. M. Nieuwland, sta tions-opzichter aan het goederensta tion aan de Leidschevaart, vierde he den zijn zilveren feest. Toen hij he denmorgen op zijn kantoor kwam, was dit smaakvol met bloemen en planten versierd. Van het personeel had de jubilaris een fraai buffet in ontvangst te nemen en de directie gaf het gebruikelijke geschenk. Velen kwamen den heer Nieuwland op de zen gedenkwaardigen dag compli menteeren, o.a. de heer Ph. J. Do denhuis, stationschef alhier. Heden avond wordt hem door de muziekver- eenlging „Crescendo" aan zijn wo ning in de Tetter odestraat een sere nade gebracht Militaire zaken. Op 18. 19, 22 en 23 November a.8. telkens te 9 1/2 uur voorm., zal door het College van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, ter Provinciale Griffie in de Jansstraat alhier zitting worden gehouden tot het doen van uitspraken de militie betreffende. HET SCHILDERIJEN MUSEUM. Gisteren vergaderde de Vereenlglng tot uitbreiding van de kunstsciiutten in het Stedelijk Schilderijenmuseum, ter bespreking van de hangende pro cedure voor den Hoogen Raad be treffende het legaal-Dru ij vestein. Op verzoek deelen wij hot resultaat der gehouden beraadslagingen voorals nog niet mede. De Commissie van Toezicht op het Schilderijenmuseum ontving van den heer Z. Middelkoop een schrijven, houdende mededeeling van het aan nemen der benoeming als lid der Commissie. Over de houding van de Commissie ten opzichte dezer benoe ming kon men ons nog niets mede- deelen. Van 't Kantongerecht PEREPLUKKERS. Een Haarlemsch jongeling, 18-ja.rlg voetballer, nam op een regenachtigen middag, toen de match niet doorgiug, met drie jongere sportbroeders het besluit een perebooni in den tuin van den heer v. d. Beek te gaan plunde ren. Over een schutting waren zij spoedig heen en alras was de pere boom nagenoeg ontdaan van zijn kos- telijken last. Toen werd onraad ge hoord, en de jongelieden gingen er van door. Eohter werd de oudste ach terhaald en aangehouden, dicht bij zijn woning. En wat bleek toen De mouwen van zijn overjas, die hij losjes over den arm droeg, waren dichtgebonden en gevuld met een der tig peren I De beklaagde bekende het feit. De ambtenaar van het O. M. vond het ernstig geval, want het gold hier ongelieden, die een goede opvoeding ïadden genoten. Geëischt werd tegen den oudste een boete von f 30, bij ge breke van betaling 12 dagen hechte nis. De beklaagde merkte op, dat door hem en zijn kameraden reeds 30 was afgedragen. De eigenaar weet hier van niets en had ook niets ontvan gen. Wel bleek, dat de tuinman en eenige anderen het geld verdeeld had den. De veldwachter Schotvanger had geweigerd het hem aangeboden aan deel in ontvangst te nemen. De drie jongere beklaagden waren nie>t aanwezig en zouden nader ge hooid worden. Pers-Overzicht DE REGEERING EN DB DR. A. KUYPER-ZAAK. De Nieuwe Rotterdamsche Courant schrijft Omtrent de netelige quaestie-Kuy- per-Lehmann-Westmeijer hult de re geering zich in nevelen. Ook hier geen licht hoegenaamd. Na de vurige homogeen-verklaring met het Kabi- net-Kuyper van verleden jaar doet dit pijnlijk aan. Verwacht mocht worden, dat de regeering uit den voorraad van officieole gegevens zooveel te voor schijn zou hebben gehaald, als noodig was, om den man, dien het Kabinet zich tot voorbeeld heeft gesteld, van aJle verdere verdenking ie verlossen. Maar dit doet zij niet. Uit de rijke bron, die haar ten dienste staat, wordt zelfs geen druppel geput om den aan gevallen leider te laven. De regeering neemt dit overeenkomstig „üo goeue coiisuiuuoneeie practijk". Wij heb ben, bij ons weten, nog nooit houren verueuigen, dat het met overeenkom stig goede constitutioneele gewoonten zoude zijn, zoo een minister voor een ambtsvoorganger in de bres kwam. Tegenover dr. Kuyper is deze fijnge voeligheid der regeering zeker ook te ver gedreven. „Niemand toch, die be wust is zich te kunnen verantwoor den, kan liet kwalijk nemen, wanneer zijne houding en handeling van alle zijden het volle licht ontvangt" al dus eene stelling van Thorbecke, die dr. Kuyper ongetwijfeld ook voor zijn rekening zal nomen. Maar de regee ring laat henx met „zijne houding en handeling" In het duister, aHóén. UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan B. N., te Heemskerk, overtreding Bouwverordening Haarlem, /10 boete of 3 dagen hecht., en vrij spraak van het meerdere. A. B. en P. C. te Haarlem, overtre ding Woningwet, no. 1/20 boete of 5 dagen hecht., no. 2 vrijgesproken. II. J. K., te Haarlem, overtreding Drankwet, 10 boete of 3 dagen hecht. A. J. en H. V., te Haarlem, overtre ding Jachtwet, beiden 7 dagen hecht. J. G. II. te Haarlem, overtreding Leerplichtwet, 1 boete of 1 dag h. C. v. B. te Heemstede en 28 anderen overtredingen IJkwet, 9 maal /0.50 boete, of 9 maal 1 <L h., 8 maal 0.50 boete of 8 maal 1 dag h., 5 maal /0.50 boete of 5 maal 1 dag hecht., 8 maal 0.50 boete of 3 maal 1 d. h., 2 maal 0.50 boete of 2 maal 1 d. h., 1 en 2 boete of 2 maal 1 dag h., en 1 boete of 1 dag hech. G. v. G. ie Haarlem, straatschende rij, 3 boete of 2 dagen hecht. J. K. te Haarlem, en 5 anderen, overtredingen poiitieverord. Haarlem, 5 boete of 2 dagen hecht., /3 boete of 3 dagen hecht., en /I boete of 1 dag hecht. G. S., J. B. en M. L. B., te Velsen, overtreding poiitieverord. Velsen, no. 1 en 2 ontslagen van rechtsvervolging, no. 3/2 boete of 1 dag hecht. J. v. R. P. te Spaarndam, overtre ding poiitieverord. Spaarndam, 2 boete of 2 dagen hecht. J. V., te Santpoort, overtreding po iitieverord. Bloemendaal, 3 boete of 2 dagen hecht. A. M. K., te Haarlem, overtreding poiitieverord. Zandvoort, 1 boete of 1 dag hecht. G. V. te Haarlem, en 5 anderen, overtreding Provinciaal Reglement, 3 maal /2 boote of 3 maal 2 d. h.. /2 boete of 2 d. h., en 1 boete of 1 d. h. C. v. d. B. te Haarlemmermeer, overtreding poiitieverord-- Haarlem- merliede en Spaarnwoude, 1 boete of 1 dag hecht. T. B., te IJmuiden, overtreding Re- lement Visschershaven, 1 boete of dag hecht H. F. v. D. te Bloemendaal en 3 an deren, overtreding Motor- en Rijwiel reglement, 1 boete of 1 dag hecht. Voorts werden er nog 5& personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot 21 dagon hecht, 7 dagen hecht., 3 dagen hecht., lü boete of 3 dagen hecht., 8 boete of 3 dagen h., /7 boete of 3 dagen h., 6 boete of 3 d. h., 5 boete of 3 d. h., /4 boete of 3 d. h., 3 boete of 3 d. h., 2 boete of 2 d. h., en 1 boete of 1 d. h. Troinvertraging. Trein no. 566 (UitgeestAmsterdam via Haarlem) kon het hedenmiddag maar tot Halfweg brengen en zulks met ^1/4 uur vertraging; de machine no. 711 was zoodanig defect ge raakt, dat niet kon worden doorge reden; de reizigers moesten te Half weg uitstappen en wachten op den volgenden trein (expres no. 52) die hen, voor zooverre zij ten minste niet per electrlsche tram waren gegaan I te ruim 1 uur (in plaats van 12.12) te Amsterdam bracht. G ev. Voorw. Een koperen broche, Rozenstr. 51. Een koneren medaljon met 2 por tretten, Gen. Cronjéstraat 127 rood. Een portenionnaie inh. geld, Oiie- slagerslaau 15. Een defecte broche, Gen. Botha- striat 63. Een zak inh. een portemonnale met eenige centen, N. Groenmarkt 3. Een geel koralen halsketting, a. h. politiebureau. Een defecte beurs inh. geld en een knoop, Schotersingel 7. Een horlogeketting, Spaarne 34. Een ijzeren ketting. Kinderhuis straat 3. Een R. K. kerkboekje, Oranjestr. 176 Een wollen kinderhandschoen, Lou- rens Costerstr. 22. Een gulden, N. Spaarn.wouder- 6traat 13. Een damesportemoimaie met inh. Olieslagerslaan 20. Een taschje inh. geld eu een kwitan tie van eene hypotheekbank, Saenxe- damstr. 9 rood. SLOTEN. Tot onderwijzeres aan de School met den Bijbel te Weesp werd be noemd mej. A. Beuker te Sloten. IJMUIDEN. Door den commandant van het de tachement pantserfortartiilerie alhier is aanbesteed De levering van rundvleesch en ve4 en gerookt- en pekelspek. Het laagst werd ingeschreven voor rundvleesch en vet door den heer H. G. Vriend, alhier, voor 0.64 1/2 per K.G.voor gerookt spek door den lieer S. G. Oortwijn, alhier, yoor 0.70 per K.G. en voor pekelspek tl-oor den heer A. Oort, alhier, voor 0.72 per K.G. Hot st. Rembrandt, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 16 Nov. van Southampton. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst o niet geplaatst, wordt de kopie den inzender aiet leruggegeve Voor den inhoud dezer rubriek steil de Uedactie zich niet aansprakelijk. AmsterdamschB Beurs. Openingskoersen van 17 Nov. LABOUCHEHE OYENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. TeL No. 577. STAATSFONDS ENMARKT. 2 1/2 Certific. N. W. S. 76 5/8. Z. AM ERIK. STAATSFONDSEN. C. Peru 91/8, Pref. Peru 353/4. TABAKS AANDEELEN. Bindjey 1021/4, Dell Mij. 450 1/2, Medan 253 1/2, Nieuwe Asahan 79, Rotterdam Deii 355, Senembah 424. PETROLEUM-AANDEELEN. Koninklijke Petr. 468 1/2, Sumatra Palornbang 171 1/2, Perlak 143 1/4. MIJNAANDEELEN. Great Cobar 127 1/2. Gow. Cult. 187, Resc. Handel 190 1/4, Amalg. Copper 93 1/8. De AMEK1K. MARKT opende vast: Denver 47 1/2, Erie 33 1/2, Kansas 43 1/4, 70 1/4, Missouri 48 3/8, Rock Island 39 1/2, Southern Rails 31 3/4, Union Pacific 201, Wabash 20 1/4, Steel 90 1/4, Carren 75 7/8, Marine's 7 3/4, 24 3/4, 71 11/16. Burgerlijke Stand HAARLEM. ONDERTROUWD: 17 Nov.: F. D. Joustra en E. Bos; D. Kiekens en C. S. v. d. Bosch, W. de Boo en W. A. Jasper, J. Dekkers en P. S. v. Veen, J. Jansen en C. W. Jansen. GETROUWD: 17 Nov.: C. Kooy en C. Lenaarts, J. Diermanse en J. Smits, H. de Graaf en J. C. Becker, M. van Mars bergen en J. van Marsbergen, H. Fortuin en J. M. v. d. Horst, W. Ver zij lenberg en C. C. van 't Nedexend, J. M. Wassenaar en N. Pels, F. J. M. Peeters en J. M. van Doorn.; BEVALLEN: 17 Nov. J. C. v. Raaphorst—Assel- man z. G. LampeGoemans d. OVERLEDEN: 16 Nov. C. J. Kriebel, 44 jaar, M. v. Heernskerkstr., 15 W. G. v. Eijkern, 59 j., Parklaan; 16 W. G. Duits, 16 jaar, Lange Poellaan. Marktnïeuws Haarlem, 17 Nov. 1909. Veemarkt. Koeien. Aangevoerd en verkocht 6 St., 230-/150. N. Kalveren. Aangevoerd en verk: 15 st., 14—7. Schapen. Aangevoerd en verkocht 37 st., 21—/12. Stoomvaartberichtea Hot st. Monado, van Java naar Rot terdam, passeerde 16 Nov. Kaap Del- Armi. Het st. Bil li ton, van Batavia naar An. sterdam, vertrok '15 Nov. yon Co lombo. Haarlem, den 17en Nov. 1909. DE CANDIDATUUR Dr. ADRIAN. Mijnheer de Redacteur, Nog een enkel kort woord verzoek ik u. „Men moet met den heer K. voorzichtig zijn," begint de heer Siin- genberg zijn betoog. Ik wil het gaar- onderschrijveu, mits hij er aan toevuegt, „indien men hem aanvalt als verdediger van hem tijdelijk toe vertrouwde belangen." Geheel ongevraagd, deelt de lieer S. mij Zaterdag mede, dat hij plan heeft, een „mijn" te graven, die het 1 belang door mij voorgestaan, dreigt te vernietigen. Daar de heer S. en mijn peirsoon tot dezelfde „gelukkige" familie be- hooren, als wij „Vrijzinnigheid" als „Moeder" beschouwen, is hel wellicht te begrijpen, dat hij zijne broederlij- ke gevoelens, (want hij is een uiterst loyaal man), zoo ver drijft, dat hij ia alle omstandigheden gerechtigd meent te zijn, de middelen, die hij ge bruikt om den man zijner keuze te doen verkiezen, aan mij bloot te leg gen. Een dergelijke familie-verwant schap is mij te drukkend. Wel heb ik als goed broeder na tuurlijk getracht den heer S. aan te toonen, dat eene verkiezing behoort om te gaan, buiten eenigen aanval de candidaten van de tegenpartij. Het verheugt mij zeer, dat de heer S. dat sedert Zondag inziet en daar van den geachten heer Middelkoop bericht deed toekomen, doch Zater dag zag hij dat niet in en bericht van zijn veranderde zienswijze ontving ik niet. In de stellige overtuiging, dal do heer S. zijn „mijn" aanlegde, deed ik een „contra-mijn" springen, met de openbare middelen, die mij daartoe ten dienste staan. Nog dit zeer duidelijk voorbeeld. Op hoogst vriendschappelijke wij ze toont de hoer S. mij in een. Iaat ons zeggen, particulier gesprek een knuppel, met de mededeeling, dat hij mij daarmede over een paar dagen hoopt dood te slaan. Nu noemt do heer S. mij een strijdbaar man. Als hij daarvan overtuigd is, gevoelt, hij thans tocli wel, dat ik mij niet zon der verzet laat neerslaan. Ik heb ge tracht, hem te bewegen, dien bewus- ten knuppel in een hoek te zetten. Toen hij daarvoor niets gevoelde, voor zoover ik kon merken, heb ik den knuppel zoo kalm mogelijk ver nield, opdat'hij mij niet moer kon doren. Wat de zaak betreft aan het slot van het schrijven van den heer S., daarop ga ik niet in. De heer Adrian aanvaardde de •candidatuur. Dat woord moet ook voor den heer S. vol doende zijn. De heer S. doet, naar ik meen, ook een beroep op mijne gevoelens be treffende den heer Bregonje. Welnu, daarop antwoord ik gaar ne. De heer Bregonje is naar mijn meening een degelijk, flink man, dl© de plichten, waarvoor hij staat, als huisvader, werknemer en maatschap pelijk persoon uitmuntend vervult. Dat ik voor mij niettemin doctor Adrian boven hem verkies, is oen zaak, die vermoedelijk wel begrepen wordt door Mr. Slingenberg en di© bulten debat kan blijven. Hiermede afscheid nemende van deze zaak. Hoogachtend, J. L. E. I. BREDA KLEUNENBERG, Heden overleed tot onze die pe droefheid, onze dierbare Echtgenoot en Vader Willem Gerard van tykern, in den ouderdom van 59 jaren. Allen die hem van nabij ge kend hebben zullen beseffen, hoe zwaar ons deze slag treft. Wed. W. G. VAN EYKERN- SOELLYART. W. H. N. VAN EYKEKN. Haairlem, 15 Nov. 1909, Parklaan 86. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Eenige en algemeene kennis geving. Heden overleed tot onze groo te droefheid, onze Broeder, Be- huwdbroeder en Oom, de Heer Willem Gerard van Eykern, in den ouderdom van 59 jaar.- Haarlem: H. W. VAN EYKERN. H. VAN EYKERN— MISSET on Kinderen. M. A. VAN EYKERN.- W. A. VAN EYKERN- Zaandam: Wed. G. N. VAN EYKERN on Kinderen. Haar>*>i, 15 Nov. 1909.. filfrAftWUIMMH.J.IlL J—I

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2