HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Het Vergaan van de „Lady Jerniyu." WOENSDAG 17 NOVEMBER 190» De Porders. "k West zeker, dat ik schrijf voor een gemengd publiek. Onder mijn lezers zijn er, dieNeen 1 ik wil mijn hersens niet pijnigen, om een eerie tegenstellingen op te sommen alleen deze eeneer zullen zijn yroeg-opstaandersen lang slapers. Lezer I lezeres l deel u zelf in ik zal me er wel voor wach ten, zoo in 't openhaar mijn plaatsje aan te wijzen Als ge tot de langslapers behoort, dan zal misschien een enkelen keer de vraag op uw lippen gekomen zijn „hoe msuscn de menschen het toch, die om 4, 5, of 6 uu/ moeten opstaan, om hun dagtaak te beginnen Ik heb om 7 of 8 uur nog moeite, om mijn bed vaarwel en tol weerzien» te zeg gen" Over dat raadsel wil ik wat ver tellen. Vele vroegopstaanders lijden, even als de meeste langslapers (do uitzon- dertngen gelden natuurlijk alleen voor de abonné's van Haarlem's Dag blad aan de kwaal, dat ze moc-ilijk van het wollen hoven- en veeren- onderstel kunnen scheiden en dus docr anderen, aan hun plichten her innerd moeten worden. Ze dienen dus uit hun slaap te worden gewekt. Daarvoor zijn tegenwoordig ver schillende middelen. Tegenwoordig, want vroeger niet I Toen moest men zich op het ku-kle-ku-geschreeuw van den haan verlaten, of den porder te hulp roepen. Ook nu is de porder nog bii sommigen in eere. In de volksbuurten hangt zijn bordje Water, vuur, turf en hout. Hier gaat men uit porren. Dat is een man, die zich verdienste lijk maakt om 's morgens heel vroeg op te staan, om daarna zijne mede burgers op de door hen aangegeven uren te gaan wekken. Na veel strijd met Morpheus ben Ik een ochtend heel vroeg opgestaan, om het werken van zulke porders te be- etudeeren. Een interessante bezigheid J 't Eerst zag ik een ouwe baas. Hij riep, met een klein houten hamertje gewapend, langs de huizen, om voor enkele deuren halt te houden, en daar t9 gaan kloppen. Allemaal tegenstel lingen Voor het eene huis moest hij lang en hard kloppen en voor het an dere slechts kort en minder-geweld- dadig al naar de slapers beliefden op te staan 1 Want de porder houdt niet eerder op met kloppen, of de menschen moe ten binnen een toeken gegeven heb ben, dat ze wakker zijn. 1-Iad de ouwe baas dit resultaat bereikt, dan liet hij een goedkeurend gebrom hooren, waarvan, bij veel gratie-betoon, een „goeden-morgen" te maken was. bij één deur moest de man wel zes ol zeven keer kloppen, voor er teelle nen van leven kwamen, 'k Dacht „aanstonds zal het deur-paneel 't nog begevenmaai' gelukkig, zoo'n vaart heeft het niet geloopeu I behalve den ouwen baas zug ik nog eenige vakgenooten van hem, waar onder ook.... een vrouwelijke I Ja, de emancipatie óók al onder de por ders I Met den ouwen baas heb ik een pi aatje gemaakt. Hij nam ine mee naar zijn woning, dus kreeg ik ook de gelegenheid, kennis te maken met bet inwendige van een water- en vuurnering. De voormalige keuken was voor dit bedrijf eenigszins ver bouwd. Waai' eertijds oen moeder-de- vrouw op het fornuis de aaidappels kookte, was nu een grooten haard ge plaatst, waarboven twee reuzen-wa terketels van eenige heotoliters in- hou'i. Een aardig gezicht, die gezellig-aan- geglommen turven, met kleine spe lende vlammetjes, terugkaatsend in de blank-geschuurde ketels Het water en 't vuur anders twee vijanden geven hier een dubbele verdienste. De turven, die eerst bet wateï aan de kook gebracht hebben, worden als kooltjes vuur verkocht en het gekookte water wordt ook in klin kende munt omgezet. Althans, wan neer men.... centen en halve centen zooveel klank wil toekennen Duur is de water-en-vuur-baas niet. Een halve glimmende turf kost een halve cent. een heele 1 cent. Daarvoor kan zelfs geen arbeiders-vrouw zich behelpen. Wanneer ze de kachel moet aanmaken, is het natuurlijk veel ge makkelijker, om met een kool te be ginnen, dan met petroleum of vuur makers. Een „halfie" vuur in een stoof en 't is ook een probaat middel voor koude en natte voeten I Voor het water bestaan verschillen de prijzen. Een beetje in een koffie- of theepotje wordt met een halven cent betaald, maar voor een emmer wasch water wordt twee of drie cen ten gerekend. Goen nering is er, die meer reke ning moet houden met de waarheid van het spreekwoord „vele klein tjes maken een groote", dan die van den water-en-vuur-baas. Daarom ver koopt hij ook voor een hal ven of één cent gedoofde kolen, voor één cent vuurmakers, voor twee centen hout, voor twee-en-een-halven cent turf, voor vijf cent steenkolen, enz. Eu dan de por-verdienste. Die is voor den man een zoet winstje, want het is zuivere verdienste. De meeste klanten zijn bij hem.... geabonneerd. Zes ochtenden in de week porren kost 6 cent, dus voor eiken keer 1 cent. Mijn ouwe baas had een 30 por-klan- ten, die hem dus 1.80.In de week op brachten. Men moet er niet te licht over den ken, te moeten zorgen, dat eiken morgen 30 huisgezinnen op tijd aan hun dagelijksoho plichten herinnerd worden, 's Zomers moeten er al men- scben om half vier gepord worden, en 's winters wordt het niet veel meer dan een half of een heel uurtje later. In de zaak hangt een leitje, waarop geschreven staat, hoe laat de klanten gewekt wensclien te worden. De een 4 uur, een ander 4 1/4 uur, een derde 4 1/2 uur, enz. Nadat de porder is opgestaan, heeft hij, behalve eenige tusschenpoozen voor rust, geregeld werk. Hij moet evenwel vóór alles zorgen, dat hij het vuur' aanmaakt en gekookt water krijgt. Reeds vroeg komen de klan ten om hun inkoopen te doen. En bo vendien, vele vrouwen brengen des avonds hun thee-stoof met potje, waarin al koffie of thee gedaan is. 's Morgens moet de water-en-vuur- man kokend water in het potje doen, een kooltje in de stoof leggen, en als hij do mensohen gaat porren, meteen dat alles overgeven. Dan krijgt vader of zoon, vóór hij naar zijn werk gaat, eerst een warm kopje troost 1 Kan het den menschen nog aange namer en gemakkelijker gemaakt worden En toch zal 'het niet lang meer du ren, of onze stad zal geen water-eu- vuur-bazen en dus ook geen porders meer hebben Dat komt door de con currentie. Mijn ouwe baas vertelde Die gas fabriek, die heeft het voor ons slecht gemaakt Nu hebben de meeste men schen muntgas en kunnen dus op hun kookstel haast even gauw hun water koken, als het bij mij balen. En dan, het eten koken gaat ook al op het gas, zoodat ex geen kooltjes meer noodig zijn om de kachel aan te ma ken. Men neeint ons het brood uit den mond En het porren dan zoo vroeg ik. Het porren, dat is ook al minder geworden. De meeste mensohen heb ben al zoo'n wekker. Die dingen had den ze niet moeten uitvinden.... 't Zijn ook prullen, want ais je vast slaapt, hoor je ze niet. Nee, dan is ons por ren toch veel secuurder 1 Eén vraag deed ik nog hoe wordt u zelf altijd zoo vroeg wakker Het antwoord was ja, dat is nou het geheim van ons vak, maar ik wil het u wel in het vertrouwen zeggen die bakker, daar om den hoek, is des nachts aan het weak. Hij komt me ook porren. Een porder dus, die gepord wordt I Ik lachte en de ouwe baas ook. „Maar, 't is nu half zes, ik moet die en die gaan porren" Dat maakte een eind aan het inter view. Hij ging weer porren.... Eu ik Van half zes tot half acht zijn twee uurNog wel de moeite waard om.Zou 'k me schamen Zou ik het zeggen Vooruit dan maar die twee uur ben ik weer onder do wol gekropen. KEES. .rrteniaadsds Overzicht Het uur van den reeds Lang ver wachten strijd in de Engelsche poli tiek, de BOTSING TUSSCHEN HOOGER- EN LAGERHUIS, nadert De oorlogsverklaring is er al. Lord Lansdowne, de leider bij uit- nemendheïd onder de Lords, heeft medegedeeld, dat hij bij de tweede le zing van de wet op de middelen de volgende motie zou voorstellen „Het Hoogerhuis acht zich niet ge rechtigd hare goedkeuring te hechten aan deze wet, voordat zij aan het oordeel van het land zal zijn onder worpen." Deze zwaai-wichtige mededeeling werd slechts ten aonhoore van weinig Lords gedaan. Hij werd dan ook slechts kalmpjes toegejuicht. Op 22 November beginnen de de batten in het Huis. Dan zal het wel voller loopen, en wanneer over de motie gestemd moet wanden, zal wel geen Lord op het appèl ontbreken. Het Lagerhuis moet de zaakjes nu voorloopig lijdelijk aanzien. Toch worden evenwel al plannen gemaakt 1 Er 's reden om aan te nemen, dat de eerste minister Asquith, na de stem ming van het Hoogerhuis over een eventueel tegen de begrooting stem men, een motie zal voorstellen, waar in de houding van het Hoogerhuis aan de kaak zal worden gesteld, en verklaard, dat alleen het Lagerhuis het recht heeft, over belastingen te be slissen en dat de Lords IN STRIJD MET DE GRONDWET handelen door de ontbinding van het Lagerhuis af te dwingen. Daarna zullen de zittingen vermoe delijk voor een week worden ver daagd en conferenties van partij leiders worden gehouden, om te be raadslagen, wat dan gedaan moet worden. Terwijl Engeland in de binnenland- sche politiek op ruzie en verdeeldheid aanstuurt, wordt alles gedaan om DE BUITENLANDSCHE VRIEND SCHAP uit te breiden en te versterken ge tuige weer het bezoek van Portugal's koning. Manuel is op Windsor recht hartelijk ontvangen en met veel plech tigheden door Koning Edward tot RIDDER IN DE ORDE VAN DEN KOUSENBAND geslagen. Natuurlijk staan er ook of- licieeJe pracht-maaltij d en op 't pro gramma, waarbij de vorsten weder zijds hebben gedronken en geklonken op bet welzijn der landen en de vriendschap van beide volkeren, die reeds voor zes eeuwen getoond heb ben elkaar te begrijpen. De ministers hebben ook zaken af gedaan. Gisteren wisselden de minis ter van buitenlandsche zaken van En geland en zijn Portugeescben collega nota's, waarbij 't ENGELSCH-PORTUGEESCH ARBI TRAGE-VERDRAG weer voor den tijd van 5 jaar ver lengd wordt. Verlenging is in vele gevallen ge- wenscht, maar een verlenging der MINISTERIEELE CRISIS IN HONGARIJE Is zeker onraadzaam. Gisteren kwam de mededeeling, dat spoedig eene op lossing te verwachten was. De demis- sionnaire minister-president had kei zer Frans Jozef gezegd, dat de samen werkende partijen, die de meerder heid in het Huis van Afgevaardigden vormen, de leiding der zaken willen overnemen, waarop de keizer te ken nen gaf, met de leiders der drie par tijen zelf te willen onderhandelen. Dientengevolge zouden graaf An- drassy en Frans Kossuth door den keizer ontvangen worden. Het voor naamste punt op het programma der nieuwe partijgroepeering is het tot- standbrengen van de KIESRECHTHERVORMING in Hongarije en de verlenging van het privilege der gemeenschappelijk U os te ilt ij ksch-ii ong a a rscl ie Bank. Wekerle wenscht zijn ambt neer te leggen en stelt graaf Andrassy, het hoofd der eonstitutionneele partij, als zijn opvolger voor. Alles hoopvol I Maar.... nu komt de tijding, dat de audiënties niet de ge- wenschte oplossing hebben gebracht. Dus weer mis Hoe zal dan een oplossing mogelijk zijn Onmogelijk is evenwel niets. Men ziet het nu weer aan Perzie, waar het tot voor enkele maanden de grootst- mogelijke warboel was. Nu is de toe stand zoover verbeterd, dat het PERZISCHE PARLEMENT geopend is. De jeugdige Sjah woonde de plechtigheid bij, en ook de prinsen en leden van het diplomatieke korps waren aanwezig. De troonrede werd voorgelezen door den Sipador, die de hoop uitsprak, dat de afgevaardigden en de regee ring het land goede tijden zullen schenken. Er was In de stad een groote menig te op de been ook werd een 6terke troepenmacht in gereedheid gehou den. De orde werd echter geen oogen- blik verstoord. Ook aan de steden in de provincie was last gegeven feest te vieren. Let wel last gegeven om feest te vieren. Dat is wel een beetje zonder ling I Vreemd Is ook het bericht vla We enen gekomen dat de Dultsclie rijkskanselier Van BethmannHoll- weg weer spoedig zal aftreden. Pos OPGETREDEN EN DAN WEER AFTREDEN I Er wordt beweerd, dat de kanselier zich niet opgewassen gevoelt tegen den politieken strijd. Hij is geen strijdbare natuur en is te weinig di plomaat, om het met de verschillende partijen te kunnen schipperen. Waar schijnlijk zal de hervorming van het Pruisische kiesrecht hem de ge- wenschte aanleiding geven om ont slag te nemen, want nu reeds is hij overtuigd, dat zijn ontwerp niet aan genomen zal worden. In geval de wet verworpen wordt, zal hij de gevolgen aanvaarden, en zijn ontslag indienen. Het is opmer kelijk, dat nu al als zijn waarschijn- lijken opvolger baron Von Marschall, de Duitsche gezant te Konstantinopel, genoemd wordt. Bijzonder geloofwaardig zijn deze geruchten nog niet, ook al is het een reit, dat het Pruisische kiesrecht moeilijk zal zijn op te lossen. Ook het NIEUWE PROCES STEINHEIL zal veel moeilijkheden geven. Rémy Couillard namelijk, de bediende, op wien mevrouw Steinhei] de verden king wilde laten vallen, zal een aan klacht tot schadevergoeding tegen haar indienen en heeft reeds aan een advocaat opgedragen de noodlge stap pen te doen. Madame Steinheil is nog altijd zoek. Is ze in Parijs In Den Haag De tooneeldirecteuren maken al jacht op haar, om haar aan hun ge zelschap te verbinden. 't Is fraai I Te Lima in Peru heeft één Jong Itaiiaansch anarchist EEN BOM GEWORPEN In het rijtuig van den bisschop van Cuzco. Deze werd op slag gedood zijn secretaris moesten beide beenen worden afgezet. De moordenaar trachlto zelfmoord te plegen, maar dat mislukte. Men had groote moeite hem uit de handen van de menigte te bevrijden. Tengevolge van de ontdekking van EEN FINANCIEEL SCHANDAAL te Bern, zijn zes bankiers uit Bern en ZüricJa, benevens de echtgenoote van een hunner, in hechtenis genomen. Er moeten ongeveer twaalf financiers in deze zaak betrokken zijn. Stadsnieuws ticl TOOWLËL „DE HUIZEN VAN DEN WEDUW NAAR", DOOR HET GEZEL SCHAP VAN ROIJ AARDS. Bernard Shaw, de Engelschman, begint op ons tooneel een plaats van beteekenis in te nemen. Willem Roijaards en Eduard Verkade en de Rotterdammers hebben hem ons leo- ren kennen. Verkade met diens „Can dida" en Roijaards met diens „Me vrouw Warren's bedrijf". En nu is Roijaards dit seizoen ge komen met zijn „Huizen van den Weduwnaar", dat vroeger al bij de Rotterdammers is gegaan. In de inleiding tot zijn „Plays unpleasant" schreef Shaw „Tooneel is bijeenbrengeai van verbeelde perso nen op verbeelde plaatsen en vinden van voorwendsels voor scènes tus- schen hen." In „Widowers Houses" heeft hij nu personen op verbeelde plaatsen bij eengebracht, om een satire te kunnen 'leveren op de wijze van geld verdie nen in zekere maatschappelijke klin gen, een zelfde onderwerp als in „Mevrouw Warren's bedrijf" bespro ken werd. In het eerstgenoemdo stuk stelt hij de praktijken der huisjes melkers in het licht, in het laatstge noemde zijn 't ergerlijke praktijken, waarop Shaw zijn vernuft en satire botviert Maar „Widowers Houses" is, zoo als we zeiden, vroeger al eens door de Rotterdammers gespeeld het v vertaald onder den naam „Als de eene hand de andere wascht" en we hebben er toen ons oordeel over uit gesproken. We kunnen nu dus volstaan met een woord over het spel. En dan moeten we verklaren, dat het gezelschap van Roijaards met dit stuk niet tegen de Rotterdammers op kan liet beeft T dan ook leelijk afge legd Roijaards beschikt niet over de krachten, om dit stuk aan bescheiden eischen te laten voldoen. Het begon alweer met een echt Ro ij aards-achtige verrassing. Op het programma stonden voor de rol van Sartorius niet minder dantwee personen vermeld Roijaards zelf en Musch. De heeren hebben er zeker 's middags om opgegooid of om den langsten lucifer getrokken, wie gaan zou, en toen heeft het lot Musch aan gewezen. Prettig voor de menschen, die voor Roijaards gekomen waren Want om Musch ais Sartorius te zien, zal men toch niet naar den schouw burg loopen. Musch, die goed is om op het tweede of derde plan een klein rolletje te vervullen, moest nu het geheele stuk dragen. Nu, nul Van den rij kon Londenschen huizen-eigenaax had hij een Hollandschen procureurs klerk gemaakt, met een abominabele tooneeipruik tot diep in zijn hals en een kuifje I En wat zaten den man de kleeren aan het lijf, die rok, die pan talon Maar welk een volksvoorstel ling-spel, die man, met de lorgnet in de hand, en die kraakstem Hoe durft Roijaards zoo iemand voor zulk een rol te zenden Dan had men Nico de Jong van de Rotterdammers eens in die rol moeten zien. Daar kon die arme Musch een puntje aan zuigen. Men zal dus goed doen, om, wan neer men weer eens naai- den schouw burg gaat om Roijaards te zien, eerst te Informeeren of hij wel heusch mee speelt, voordat men zijn plaats be taalt. Ook mej. Carelsen als Blanche, de vrouwelijke hoofdrol, was niet tegen haar taak opgewassen. In plaats van een beschaafd Engelsch meisje, drif tig, grillig, vol temperament, zooals mej. Duijmaer Van Twist van de Rot terdammers ze te zien gaf, was zij een burger kind, snibbig, schreeuwe rig, lawaaiend, dat ze je moe maakte, leelijk van gang en die met haar han den geen weg wist. Was dit nu een voorstelling van Roijaards, die zijn eischen aan de kunst zoo hoog stelt 't Zou wat 1 Ook met het décor werden vve bedot. Op het programma stond vermeld, dat er eigen décors zouden zijn, speciaal gemaakt op de eigen ateliers van Roijaards. Maar hij had ze thuis ge laten, had ons gefopt, en we kregen de spulletjes van den Jansweg I De schouwburg was bijna leeg. Nu, zulk een opvoering verdiende niet veel anders. FRANS NETSCHER. VROUWENKIESRECHT. Voor een goed gevulde zaal hield mej. Henrielte Goudsmit gisteren een lezing over profetieën en fantasieën over vrouwenkiesrecht. Deze lezing geschiedde op uitnoo- diging van de atdeeling Haarlem van de Vereenigmg voor Vrouwenkies recht, die gemeend had, dit jaar geen buitenlandsche spreekster te moeten laten komen, maar een Nederland- sche, op de hoogte van de toestanden hier te lande. Mej. Goudsmit gaf geen overzicht van 'tgeen in boeken en brochures vóór of tegen 't vrouwenkiesrecht ge vonden wordt, maar besprak de toe komst, zooals die op grond van erva ring en nadenken, na veel arbeid waarschijnlijk komen zak Opgemerkt werd, dat er vele woor den bestaan, die hun beteekenis ont- leenen aan de gezindheid van den ge bruiker. Zoo hebben de anarchist, de Leger des HeUs-man, de ontwerper van een politiek programma, enz., ieder een verschillend recept tot ver betering van de maatschappij. Velen meenen, dat de menschheid werke lijk moreel en intellectueel is voor uitgegaan, doch wanneer men na gaat, hoe groot de toeloop is die slan gen bezwerende Aziaten in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam hebben, en het succes van stierengevechten en terechtstellingen iu de bioscoop, dan komt men tot de conclusie, dat welde vormen der barboarschheïd verdwe nen, doch het wezen gebleven is. Een middel tot essenlieele vooruit gang achtte spreekster rasbetering, waarnaar gestreefd moet worden in de eerste plaats door verbeetring en verheffing der vrouw. Zeden en gebruiken hebben de vrouw veronachtzaamd en verdrukt, en daardoor heeft zij weinig zelfres pect. En juist zelfrespect heeft zij noodig, dat leiden moet tot moreele zelfverheffing. Kweekt zelfrespect aas zeide spr., en verlang gelijkstelling met den mande vrouw moet staat kundig k'esrecht hebben, waardoor ze direct haar invloed kan aanwenden op staat en maatschappij. Er wordt beweerd, dat de vrouw psychologisch ongeschikt is, om in da maatschappij daadwerkelijk op te treden, maar wat doen de mannen? Iets meer dan de helft der kiesge rechtigden verschijnt ter stembus, hoe kan men dan zeggen, dat de vrouwen niet beter har© kiesrechtplichlen zou den vervullen. En bezoekt men de kie zersvergaderingen, dan krijgt men, afgaande op de onnoozele vragen, die daar dikwijls gesteld worden, geen hoogen dunk van de meerderheid van den man-kiezer. Wat nu het vrouwen kiesrecht aangaat, de meening werd uitgesproken, dat de zaak hopeloos zou zijn, Indien het niet een quaestie was van partijbelang, en nu geloofde spreekster, dat het vrouwenkiesrecht zou komen van de zwarte en de roode partijen in dc politiek. De sociaal-de mocraten hebben voor hun actie don steun noodig der vrouwen. In de toe komst ziet spr. net woord „manlijk" schrappen in de kieswet. Kr bestaan vijf groepen van manlijke kiezers en nu zal waarschijnlijk, lettende op den aard der Hollanders, een beperkt vrouwenkiesrecht ontstaan, bij wijze van overgang. Een verbeterende wet geving zou h'ervan het gevolg zijn, een frisch windje zou waarlen door de politieke atmosfeer, waar de vrou wen nog niet verslaafd waren aan partij tucht De traditioneele volksver tegenwoordiging zou een werkelijke volksvertegenwoordiging worden. Spr. wekte op tot aansluiting, aan gezien niet-aansluitmg aanleiding gaf tot de gedachte, dat de vrouw het kiesrecht niet begeert. Een der aanwezigen vroeg de per soonlijke opinie der spreekster over al ge mee n vrouwenkiesrecht. Waar mej. Goudsmit optrad namens de Ver- eeniging voor Vrouwenkiesrecht wenschte de spreekster haar edgen meening niet uit te spreken. Mej. Hoevenaar dankte de spreek ster voor haar verre van droge voóft dracht. JACOB VAN LENNEP, Dinsdagavond waren leden en lij- vité's van de Haarlemsche tooneeir vereeniging „Jacob van Lennep" Jjft de tooneelzaal van de Kroon bijeenge komen, om dien avond in gezellig samenzijn, met spel op 't tooneel en, gedans in de zaal, op genoeglijke wijze door te brengen. En als steeds^ is „Jacob van Lennep" daair uitne mend in geslaagd. Het programma was dan ook al dadelijk een groota aantrekkelijkheid, en tijdens de uit voering ex van, was er iu de zaaJ, waar stoelen en tafeltjes, teir wille van ongedwongen dansen, bij-zij ge rangschikt waren, een stijgende span ning van vroolijkheid merkbaar. Dan was daar vooreerst do heer Phi Libert Maxuën, een bekend klucht zanger in België, die, zooals het pro gramma leerde, reeds verscheidene malen opgetreden was, voor H. K. II. de Gravin van Vlaanderen en de Prins en Prinses ALbrecht van Bel gië. Wat hier dan ook van mag waar zijn, zeker is, dat hij allen met zijn boertige Vlaamsche liederen uitste kend geamuseerd heeft. Vooral zijn heerlijk-aanstekelijk lachen deed de zaal meermalen schateren. Een waar dig pendant van dezen kluchtzanger was de heer B. Elfering, een bekend Hollandsch humorist, dien we al eens meer 't genoegen hadden te hooren. Maar hij is veel vooruitgegaan en vooral zijn voordracht „ln 't jaar 2000 en zooveel" en „Variatiën op een oud thema' vielen zeer in den smaak. Het bekende Haarlemsche mandor line-ensemble „Con Amore" had ook zijn medewerking toegezegd. De lof van dit gezelschap behoeft zeker niet meer gezongen te worden, Alleen zij opgemerkt, dat ook nu weer de sa menklank der instrumenten niets te wenschen overliet en dat de nummers die zij ten beste gaven, met girooto muzikaliteit ten gchoore werden go- bracht. Ook in de zaal was het gezel lig. Daar had, onder leiding van een der heeren Martin, een gezellig bal plaats, dat niet weinig de feestelijke stemming verhoogde. Het was een mooie Momus-ayoncL FBUlLLBTON door E. W. Hornung. 80) -0- Ik vond den achtergevel van het ge bouw in volslagen duisternis gehuld maar de stijgende maan viel zoo vol op den tuinmiur, dat het was of ik met een lantaarn werd bijgelicht, tor- wijl ik er onderlangs kroop. Toen ik er voorbijging, bedacht ik, dat ik de poort toch wel ©ens kon probeeren maar Eva had gelijk zij was geslo ten, en daardoor was 'k half geneigd mijn oogen to wantrouwen ten op zicht© van de twee ruiters, want waar zouden zij vandaan gekomen zijn, ais het niet van dit huis wa3? In elk ge val ivas ik goed en wel van hen af. Ik volgde den muur nu een eind- .weegs, en toen liep ik achteruit om ©r pverheen te kijken ©n te zien of Ik al pij de beek was; en daar brandde {duidelijk de kaars van mijn lieveling mak tegen de ruiten van haai* klein, jgewelfd venster I Dadelijk kreeg Ik weer tranen in mijn dwaze, koortsachtige oogen. Maar voor gevoelsuitingen was or geen tijd, en iedere andere emotie was onbeduidend en voorbarig. Daarom stak ik mijzelf een riem onder het hart, bracht mijn zenuwen tot beda ren, en staalde mijn zwakke spieren voor de taak, die mij te wachten stond. Ik had ©en tuinmuur over te klim men. bijna tweemaal zoo boog als ik zelf was en zonder kram of ander uit steeksel in bet oude, solide bouw werk Ik stond er op mijn teenen te genaan, ©n ik raakte hem zoo hoog mogelijk met mijn vingertoppen aan. Zij bloven bijna vier voet onder den bovenrand. Ik weet niet of ik ai ge zegd heb, dat bet huis niet omringd was door vier muren, maar zelf een opening vulde in een van do vier, waardoor hij aan lederen kant werd afgesneden. Do achteringang was gemakkelijk genoeg to bereiken, maar gesloten of bewaakt, daar kon ik zeker van zijn. De gevaarlijkste punten worden altijd het zorgvuldigst bewaakt, en bet be viel mij wel, dat de moeilijkste weg ook do veiligste moest zijn, als de moeilijkheid ten minste overkomelijk was. Maar hoe, dat was de vraag. Ik volgde den muur tot bij het punt, waar hij op den toren stootte, waarin mijn lieveling zat te wachtende hoogte bleef overal gelijk j ook konden mijn handen of oogen nergens een steunpunt voor mijn voet of een holte ontdekken, waarlangs ik den top kon bereiken. Toch was mijn warm hoofd vol denkbeeldenen ik verloor eenige mi nuten door te probeeren een stevige ijzeren poori, die mijn zwakko ar men nauwelijks konden bewegen, uit haar hengsels te lichten. Nog meer tijd ging verloren door aan takken te trekken van de eikeboomen boven de beek, daar waar zij vlak langs den door de maan verlichten muur liep. Ik had een onmogelijken inval om mij aan een stevigen tak vastgeklemd over den muur te slingeren. Maar liet onuitvoerbare van dit plan werd zelfs mij eindelijk duidelijk. En daar stond ik werkeloos, terwijl veel tijd en kracht nutteloos verspild waren de kaars voor niets opbrandde in het kleine boogvenster en het stroomen- de water achter mij wol geruisch een weg zocht langs de steenen. Dit was het eenige geluidde wind was gaan liggen het door de maan verlichte dal lag daar even stil als het angstwekkende oude huis er mid den »n. Het was mij of het stroomen van het water luider werd, terwijl ik zwijgend in mijn hulpeloosheid stond rond te kjj'ken. Plotseling was het de stem der Natuur, die mij den weg wees, of louter gezond verstand, dat ter elfder ure terugkeerde Ik snelde terug naar den oever van het water en zou hebben kunnen schreeuwen van vreugde. Groote steenen lagen in overvloed op de bedding en langs de oevers. Ik tilde een der zwaarste in beide handen op en wankelde er mee naar den muur. Toen kwam ik weer terug om een anderen te halen onge veer twintig minuten lang was ik zoo druk bezig en mijn belooning be stond uit een praebtigen hoop groote steenen vlak tegen den muur gelegd. Toen begon ik te bouwen en klom er boven op, terwijl ik mij met mijn han den tegen den muur in balans hield. Mijn vingers waren nog eenige dui men van den bovenrand af. Ik sprong er af en gebruikte nog tien minuten voor het voiynoeiende werk, om nog meer steenen van het water naar den muur te dragen. Toen mauKte ik mijn steunvlak zoo breed mogelijk, zoodai ik stevig kon staan alvorens op den bovensten steen te springen, waarmee ik mijn bouw werk voltooide. Ik wist wel, dat deze steen onder mij om zou vallen, zoodra ik er even lunger dan een oogenblik op bleef ruston. En dat deed hij ook eindelijk; maar mijn vingers hadden zich nog juis* intijds om den boven rand geslagentoen de onveilige py- ramide omsloeg en ik met mijn ban den aan den bovenrand van den muur hing. Dadelijk al de mij overgebleven spie ren inspannend, gelukte het mij, mij op te trekken tqt mijn kin op gelijke hoogte was van mijn handen, toen sloeg ik er een arm overheen en greep den binnenrand. De andere arm volg de toen een been en eindelijk zat ik blazend en bijgeml en nauwelijks in staat om rnijn e'gen oogen te gelooven schrijlings boven op den muur. Eén groote moeilijkheid was mijn reus achtige revolver geweest. Ik was heel bang geweest, dat hij af zou gaan. en had eindelijk mijn das gebruikt om hem achter op mijn nek vast te bin den. Hij was een beetje verschoven en ik was bozig hem weer op zijn plaats terug te brengen, toen ik zag hoe het licht plotseling uit het venster in den toren werd weggenomen, en hoe er oven een zakdoek daarvoor in plaats werd heen en weer gewuifd. Dus, zij had ai die uren lang op mij gewacht Ik liet mij üi den tuin neervallen vol verdriet en blijdschap, dat het zoo lang geduurd had eer ik eindelijk bij mijn meisje kwam, maar dat ik toch eindelijk kwam. Eu ik deed alle moge lijk© mueite om een vlaag van vrees to verjagen, dat het mij ten slotte niet zou gelukaen haar uit deze afschuwe lijke plaats te verlossen. Dubbel eenzaam en verlaten zag het er hier uit in de heldere stralen van deze schitterende October-maan. Ge bukt staande iu de schaduw van den muur, die mij zoo lang een hinderpaal was geweest, zag Hk niets dan een chaos van slecht onderhouden rom mel om mij heen. De lange, rechte pil den waren overdekt met onkruid; do dichte, mooi© heggen, eens keurig net jes en vol dorens, hadden allen vorm verloren en op het fluweelen grasta pijt van vroeger zou men tot het nikt de] in verrot hooi kunnen waden. Naar het eind van den tuin gingdt-i ze woestenij over in een nog erger wildernis van rhododendrons, hooger dan ik ze ooit gezien heb. Op dit alles keek de witte maan glimlachend neer, en het sombere huis scheen dieu blik norscli te beantwoorden. Een lange poos stond ik daar, waar ik mij naar beneden had laten vallen; maar eindelijk hoorde ik die groote met ijzer beslagen deur kraken en op haar oude hengsels knarsen en il$ hoorde stemmen in een Portugeescben tongval. Het was de arme Eva, die be. zig was dien zwarten schurk José om te koopen. Ik zag haar in den verlich ten ingang staanden neger zag ik ook, zijn schouders ophalend en op dezelfde wijze gest'culeereud als zijn verwenschte meestermaar toch toe. gevend daarvan was ik zeker, of schoon ik geen enkel woord, dat mijt bewikto, kon verstaan. (Wordt vervolgd.")

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5