Binnenland STUKKEN VAN DEN RAADk VERKOOP GEMEENTEGROND* De NaamL Vennootschap Mij. tot Expl. van onroerende goederen „Ar- J>eld Adelt," alhier verzoekt om haar in koop af te staan eenige gedeel ten grond ten westen dex Van Ka ttenstraat om daarop twee dubbele Villa's te bouwen. B. en W. stellen voor 88 vlerk. M. te verkoopen tegen 13 per vlerk. M. en 702 vierk. M. voor 15 per vierk. M.; en 830 vlerk. M. tegen den prijs van 15 per vierk. M. B. en VV. stellen voor de maatr schappij te ontslaan van den aan koop van twee stukken grond, be doeld bij Raadsbesluit van 14 Juü LL B. en W. stellen voorts voor, om aan Dr. G. E. A. Broese van Groenou aan de westzijde der Van Eeden- etraat te verkoopen een gedeelte grond, groot 576 vlerk. M. voor 15 per vlerk. M., om daarop te bouwen een enkele villa. ONVOORZIENE UITGAVEN* B. en W. bieden ter vaststelling aan een staat tot beschikking op den post „Onvoorziene Uitgaven," dienst 1909, ten bedrage van 2451.80. Gev. Voorwerpen: Een witte geit, Schotersingel 163. Een bruine jachthond, W. C. van Meeuwen, villa Eikenhout, Wagen weg, Heemstede. Een gele herdershond, Essenstraat 10 rood. Een bruine jas, waarin een sigaren koker en een donkerblauwe jas, Ou- deweg 1 B, Haarlemmerliede c.a. Aangifte is gedaan van het verlie zen van een gouden medaillon, waar in twee portretten. Carmen. Men schrijft ons: Deze week wordt het Haarlemsche publiek een waar kunstgenot aange boden. Het operagezelschap van het Rembrandt-Theater komt dan ln den Schouwburg met de Opera Carmen, van Bizet. Het is dan weer de oude bezetting uit den glorierijken tijd van de Ned. Opera onder C. v. d Linden. De dames Irma Lozin en Engelen- Sewing en de heeren Pauwels en Oerelio zingen dan de hoofdrollen. Het groot orkest sta&t onder lei ding van den heer Martin S. Heuc- keuroth. Hinderwet. B. en W. doen weten, dat bij hun ne beschikking van 11 November, voar den tijd van hoogstens 4 weken is verdaagd hunne beschikking op het verzoek van A. Vasen Hz., om vergunning tot uitbreiding van de kieerenwasscherij en drogerij, dtoor; het plaatsen van eenen staanden' Stoomketel van 18 vlerk. M. verwar mend oppervlak, ter vervanging van den bestaanden stoomketel van 7 M2. verwarmend oppervlak, ln eenen te maken uitbouw (ketelhuis), van het perceel aan het Zuider Buitenspaair- ne No. 118 rood. DE NIEUWE SPOORTARIEVEN. Omtrent de invoering der nieuwe epoor tarieven aldus meldt men ons namens „Reizen en Trekken", 't orgaan dar Nederlandsche Reisveree- nigmg werd dezer dagen Ln som mige bladen gemeld, dat ze waar schijnlijk met Mei a.s. in werking zullen treden. Onze inlichtingen echter lulden, Van de Leestafel Van Zwarten en Blonden, door Sar muel Goudsnni. (v. Holkema en Wa- rendorf, Amsterdam). De opvoeding van Lord Loveland, door L. N. en A. M. Williamson. Up het Amstelveld, door Prof. Co- cadorus. (v. Holkema en VV arend orf, Amsterdam). Up Reis en Thuis, door Justus van Maurik. (v. Holkema en Warendorf, Amsterdam). Kleine Tirannen, door W. NL Eb- bïuk. (D. Buys Dz., Amsterdam). Arbeiden en niet Vertwijfelen, door Thomas Carlyle. (Dalmeyer, Amster dam). Uit de Stilte, verzen door Jules èchurinann. (L. J. C. Boucher, Den Haag). Voedingsleer, door F. A. Sieensma. Deel i. (F. van Rossen, Amsterdam). Esiella Schönberg's Practisch Huis houdboek. (W. L. en J. Brusse, Rot terdam.) Van Zwarten en Blonden door Samuel Goudsmit. Deze li tel deed mij denken aan een zeer wijsgeerig artikel, dat de supe rioriteit \an de zwarten boven de blonden behandelde. Er schijnt na- mei ijk eenmaal, 't spijt me voor de blonden, zekerheid te wezen, dat de zwarten geestelijk de meerderen zijn. Natuurlijk in 't algemeen, over de massa genomen. Blonden die zich daarmee niet kunnen vereenigen, hebben het recht zich als uitzonderin gen te beschouwen. Zoo is er ook, wil ik maar zeggen, een groot verschil in de Zwarten en Blonden van Samuel Goudsmit. Wat een moeite, die toch niet beloond wordt, om ons te doen gelooven aan de malligheid van de toestanden in de schets Het Verraad en wat een beeldende kracht in Eereza- k e n. Het mag dan waar wezen, dat het onderwerp zonder kunst het 'm alleen niet doet, maar van kunst tonder redelijk onderwerp komt toch ook niet veel terecht. Zoo is Eerezaken de beste, zijn Zomeravond wande ling en Jehoediem zeer fraaie •ehetseu, als beeldhouwwerk, dat dat deze tarieven, die thann bfj d® Regeering ln onderzoek zijn, met Mei nog wel niet ln toepassing zullen ge bracht warden, omdat het Regee- ringsonderzoek wel niet zoo spoedig zal zijn afgeloopen, dat alle voorbe reidende maatregelen vóór den zo merdienst van 1910 nog kunnen wor den genomen. In dat geval zullen ongetwijfeld de vaoantiekaarten in 1910 ook blijven. Benoemd. Tot onderwijzer aan de school van de Vereeniging Nederlandsche School- vereeniging, Sarphatistraat 2 te Am sterdam, is benoemd de heer J, C. Evers, te Haarlem. Rubriek voor Vragen Geabonneerde» hebben het voorraoh vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, ill te Kenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 68 Alle antwoorder, worden geheel koalaloos gegeven an, voor sooreel mogelijk ia den daj na de tnsending Aanvragen, die niet volledig naast en woonplaats van den inaeuder vermelden, wordt geen aandacht^eaaho^ken. VRAAG: Hoeveel bost een abonne ment op het sportblad? Wie geeft het uit? ANTWOORD: 8 per jaar. Men kan zich den eersten van iedere maand abonnee ren; het abonnement is voor een jaar verbindend. Redacteur is de heetr C. J. Groothoff, Ceintuurbaan 298, Amsterdam, administrateur de heer G. Schroder, p. a. redactie )rDe Telegraaf", Amsterdam. VRAAG: Wanneer is de voetbal competitie begonnen? ANTWOORD: Einde September; de laatste Zondag in die maand was de eerste competitie-dag. VRAAG: Waar verschijnt de Revue der Sporten en wat is de prijs er van? ANTWOORD: De abonnementsprijs is 5.50 per jaar, franco per post 6 en ze wordt uitgegeven ln Amster dam, Bureau NicoLaes Maesstraat 48. VRAAG. Mijn jonge duif van pl.m. tien dagen heeft het zeer be nauwd en den snavel bijna steeds vol schuim. Wat de oude duiven haar voeren, schijnt zij met te kunnen ver teren. Is hieraan ieis te doen ANTWOORD. Niel veel, omdat de vogel hug te jong is en mets ge bruikt dan door lusschenkomst van de ouders. Wanneer u geduid hebt, komt het vanzelf wei in orde. VRAAG. Waarom zouden onze jonge kippen 's avonds steeds op den grond en nooit op su>k gaan Zitten ANTWuOKD. De siaarien zui len, toen ze nog jong waren, te veel uitgeplukt zijn. Zei de kippen afzon derlijk in een hokje en geef ze daar hun ochtendvoer, wat beendermeel. Zitten er nog stoppels in den staart, dan moet u die eerst uittrekken. Uit öe onuitttüsö HEEMSTEDE. Bij de gisteren alhier gehouden twee de stemming voor nog een gemachtig de in het kiescollege der Ned. Herv, gemeente is gekozen de heer L. H. de Haan. SCHOTEN. NeeL Herv. Kerk. De kerkeraad dor Hervormde Ge meente van Spaarndaxu heeft den beer J. N. Seuliju, caudidaat te Aiuider- berg, benoemd tot hulpprediker in het Schoterkwartier. je tasten kunt. Goudsmit boetseert het zekerst, wanneer hij over de Jo den schrijft. De Opvoeding van Lord Lo veland, door C. N. en A. M Wil liamson, is heel wat anders. Deze Eu- gelsche schrijversfirma heeft gTuot succes aan den overkant van 't Ka naal en dat is geen wonder. De ma nier, waarop ze samen de opvoeding van den trotschen Engeischen lord beschrijven, die met voor zijn doen weinig geld in den zak naar Ameri ka gaat, om daar een rijke erfdochter te trouwen, is allergezelligst. Boeien de stijl, losse dialoog, nu en dan gees tige taal wat kan een romanlezer meer verlangen? Maar aan de natuurlijkheid wordt wel eens geweld aangedaan. Dat een Engelsche lord trotsch kan wezen, begrijpen we ook op 't vasteland, maar dat hij zoo trotsch zou wezen, dat hij niet eens zou willen vragen, waarom zijn Amerikaanscbe kennis sen hem negeeren, waarom zijn reis- wissel niet wordt uitbetaald, kortom: waarom al die tegenspoed hem over komt, is toch wat veel gevergd! Maar voor Lord Lovelands opvoeding is de ze matolooze trots heel nuttig: hij leert ear door, wat de wereld is, wat armoede beduidt en die twee hebben hem samen al heel aardig klein ge kregen, wanneer de schrijvers hem het Amerikaansche meisje laten ont moeten, dat ze al vooraf voor hem bestemd hadden. En dat natuurlijk geld heeft, want dè&rvoor was hij immers naar Ame rika gegaan! Op het Amstelveld door Prof. Kokadorus. Jan Feith leidde het boekje in met een interview van Ko kadorus en Kris Kras Kzn., gaf er teekeningen bij'. En zoo wordt bij el kaar de verschijning een heele ge beurtenis. Er is wel een groot verschil tus- schen het tienjarige jochie, dat met doosjes lucifers de Kalverstraat in trok om wat te verdienen en den Ko kadorus van tegenwoordig, die in AUDIËNTIES. De minister van Financiën zal Don derdag 18 November geen audiëntie verleenen. De ministers van Marine en Kolo niën verleen en Vrijdag 19 November geen audiëntie. DB TWEEDE KAMER heeft tegen de verwachtingen la de behandeling der Indische Begrooting niet beëindigd. Allerlei zoxen werden besproken die lang ophielden, maar die niet tot eenig positief antwoord van den Mi nister aanleiding gaven. Wij kunnen dus volstaan met te ccrn stat Geren dat de Minister, den beer Jannink heeft verzekerd dat proeven met Katoen aanplant zullen genomen worden ln hel Oostelijk deel van den Archipel en den heer Van Idsinga heeft toegezegd overweging van het denkbeeld om den heer Lo- vink, die geheel onpartijdig tegenover de zaak staat, een onderzoek te laten instellen naar en een rapport te la ten uitbrengen over de suikerindus trie. Op breedvoerige beschouwingen van de heeren Thomson en Bogaardt over de havenplannen voor Soeraba- ja, weigerde de Minister in te gaan, hangende het onderzoek van de hee ren Krans en De Jongh, die, naar Z. Exc. verzekerde, met adviezen van den handed zeker rekening zullen houden. De groote traagheid waarmede ge handeld wordt ten opzichte van de In voering der draadlooze telegrafie in Indlë werd doort den hoer Hubrecht scherp gecritiseerd, ten onrechte vol gens den heer Bogaardt, omdat aan die Invoering technische en financi eels bezwaren verbonden zijn, maar de Minister gaf de geruststellende verklaring dat reoe Commissie die dit vraagstuk rod*rzx.ht bijna met haar arbeid gereec was en spoe dig zou worden overgegaan tot op stelling van drie proefinstailatiea Met den heer Bogaardt kon de Mi nister niet tot een vergelijk komen over de reorganisatie van het pust- en tolegraaf wezen. De afgevaardigde van Breda gaf een geheel nieuw sche ma van eene organisatie in overwe ging en lokte, door een amendement, daarover zelfs een uitspraak der Ka mer uit. Maar slechts drie leden gin gen met hem mede. Het verschil liep in hoofdzaak over de bevordering der commiezen, waarbij de heer Bogaardt geschiktheid als maatstaf noodig achtte, de Minister daarentegen een afzonderlijk examen. Als steeds werd ook ditmaal weder over de oorlogsaangelegenheden ge debatteerd, minder echier over het leger dan wel over het materiaal. Al leen de heer Ter Laan sprak over de stijgende legend t ga ven en de heer Van Vlijmen bepleitte de instelling van een Javaansche legerreserve als hulpmiddel bij de verdediging van Java door een buitenlandschen vij and, een denkbeeld dat instemming vond bij den heer Thomson en den Minister. Het debat gaf verder de Mi nisters van Koloniën en Marine de ge legenheid de courantenberichten over de afkeuring van groote partijen rook vrij buskruit tegen te spreken. Ii den laten middag kwam nog de Indische Marine ter sprake, waarbij de heer Thomson positieverbetering sociëteiten, en op ijsclubs op treedt als., conférencier. Hoe hij heti zoover gebracht heeft, kan dit boekje ons loeren. De grauwe wolken han gen zoo laag over triestig Hol- land, het druipt zoo vaak langs hui zen en hoornen van eindelooze regen buien, dat een grappenmaker als Ko kadorus, een moppenmachine die maar doorloopt, als je hem opwindt met honorarium of kans op mas se 1 e wel succes hebben moet. Is zijn geestigheid van de soort, die je kunt laten drukken? Misschien wel, maar dan toch alleen onder voorwaarde, dat wie ze lezen, hem zelf wel eens gehoord hebben. Dan herinneren ze zich het strakke ge zicht, de droog-komiekigheid, waar mee hij zijn stroom van woordspelin gen en aardigheden over de hoofden van de toehoorders laat gaan en vul len zoo aan, wat het boek onmogelijk geven kan. Wie hem niet gehoord hebben, zul len. vrees Ik. niet altijd kunnen be grijpen waarom er van Kokadorus zooveel ophef gemaakt wordt. Hij Is vóór alles spreker. Op Reis en Thuis door Justus van Maurik. De firma Van Holkema Warendorf komt maar telkens met nieuwe bundeltjes van Van Maurik en telkens ls er nog een het allerlaat ste. De beste uit dit bundeltje zijn ze ker wel de Indische schetsen, de ver halen aan boord van de^Amalia, op reis naar de Oost. Het eigenaardige van Van Mauriks schetsen ls zeker wel dit, dat hij er zelf zooveel plezier in gehad heeft. Wat een pret de klei ne wederwaardigheden aan boord van de Am al la hem bezorgd hebben, kun je duidelijk gewaar worden. Daarom kan ieder, die uitspan- ningslectuur zoekt, ze met genoegen lezen. Maar T aardigst moet toch wel geweest zijn, wanneer hij. onder het rooken van een van zijn eigen si garen, die ervaringen vertelde. Daar bij kwam 't best uit. met hoeveel goe dige gemoedelijkheid hij allerlei dwaasheden had opgemerkt en hoe goed hij de personen wist n» te boot- voo* en aanvulling van het aantal machinisten bij de Gouvernements marine vroeg. Aan het slot der zitting eindelijk een debatje over een adres van den kolonel Roest van Limburg, sedert hoofd van het wapen der Infanterie geworden, die zich beklaagde over een resolutie van het Hoog Militair Gerechtshof, waarbij hem misbruik van gezag was ten laste gelegd De Commissie voor de Verzoekschriften wilde het adres eenvoudig nederleg- gen ter griffie, maar de heer Thom son die er op wees, dat de vorige Mi nister van Oorlog adressant tegen over het Hoog Militair Gerechtshof In het gelijk had gesteld, waardoor de kolonel nu de vrijmoedigheid had zich over het hoogste militaire rechts college bij de Kamer te beklagen, vond dit niet voldoende. En inderdaad werd toen, op voor stel van den heer Van Idsinga, be sloten, den Minister van Oorlog te verzoeken, overlegging van de reso lutie van het Hoog Militair Ge rechtshof. ONZE FINANCT6N. De Rijksmiddelen hebben In Octo ber 16 331.843 opgebracht of ƒ2.668.515 meer dan het twaalfde deel van de raming voor het geheele jaar. Daardoor ls het tekort beneden de ra ming voor de eerste tien maanden van het jaar tot 2.067.000 gedaald. In aanmerking nemende, dat No vember in Jod regel de hoogste op- orengst van eenige maand van het jaar brengt en dat December meestal boven het gemiddelde is, kan met vrij froote zekerheid worden aangenomen at de opbrengst van het geheele jaar de raming met een paar millioen zal overschrijden. DE RIDDERORDEN-ZAAK. Naar Het Hsg. zegt uit Den Haag uit betrouwbare bron te vernemen, zal dr. Kuyper een dezer dagen gele genheid vinden, in de Tweede Kamer een verklaring betreffende de veel besproken zaak af te leggen en zal na hem door mr. Loeft als voorzitter der katholieke, en mr. Lohman, als voorzitter der christelijk-historische Kamerclub het woord worden ge voerd. GRAFMONUMENT C. S. JARING. Onder groote belangstelling werd op de begraafplaats Ui Huisduinen het monument onthuld, gewijd aan de nagedachtenis van wijlen den heer C. S. Jaring, door de vereeniging „Holder's Belang" en vele vrienden en vereerders van den overledene op diens graf gesticht. ONGELUKKEN. Maandagnamiddag is te Leek veav dronken het zevenjarig dochtertje van den landbouwer A. Versloot ln het ziekenhuis te Rotterdam zijn overleden de expeditie werk er A. Rulo, die Zaterdagmiddag in do loods van de firma Wambersie en Zoon door de omstortende stapels van 500 balen koffie met zeven andere werklieden getroffen werd, en G. Neut, die bij het sloepen der voormalige Bad- en Zweminrichting aan de Baan door het instorten van een muur ernstig getroffen werd. Aan boord van het stoomschip „Jo hanna", van gebr. Wolf, liggende aan de Nassaukade te Rotterdam, sprong in de machinekamer een flens, waar door een groote hoeveelheid stoom ontsnapte, iu de kajuit sliepen de machinist, stoker en dekknecüt, die de kajuit niet anders konden verlaten dan door een deur, uitkomende in de macliiaeKalüèr, daar het luik naar liet dek gesloten was. De dekknecht opende de deux en slaagde ex in, sen, met wie hij had omgegaan. Kleine Tirannen, schets uit het. tegenwoordige soldatenleven, door W. M. Ebbink. 'litel en ondertitel duiden al vol doende aan, wat we van den inhoud mogen verwachten. Die is een be schrijving van het optreden van offi cieren tegenover minderen, in dit ge val onderofficieren. Is het wat nieuws, dat de verhou dingen in 't leger meermalen lang niet zijn, zooals ze moesten wezen? Volstrekt niet. Of de>ze schets van den heer Ebbink wel veel indruk zal maken, nadat hij zelf gezegd heeft, dat enkele personen ontstaan zijn in zijn fantasie Ik betwijfel het. Na tuurlijk neemt dit niet weg, dat een boekje als dit nut kan doen, wanneer maar alle officieren, die het lezen, zich voornemen hunne ondergeschik ten niet... men houde mij de -uitdruk king ten goede, maar 't ls het woord... te donderen. Arbeiden en niet vertwij- f e I e n, ontleend aan CarlyLee wer ken. Niets dan aanhalingen. Een ern stig boek dus. Geen amusant boek. Tenminste niet voor wie plezierig bezig gehouden wil worden, zonder zich in te spannen. Als we lezen „een krachtig mensch zal altijd ar beid vinden, d. w. z_ moeilijkheden, smarten, naar de volle mate zijner sterkte", dan is het noodig daarover eens door te denken. „Arbeid en moeite zijn de verbre king van de rust en het gemak, die de mensch dwaselijk als zijn geluk be schouwt en toch zou er zonder arbeid geen rust en geen gemak denkbaar zijn." „Een arbeidende wereld kan, even min als een strijdende wereld, aange voerd worden zonder een edele rid derlijkheid der daad, zonder daarmee overeenstemmende wetten en regels." Ziedaar drie korte uitspraken, het boek geeft er 171 bladzijden vol van. Geen boek dus, om achter elkaar uit te lezen, maar een om open te slaan ln moedelooze oogenbllkken en er uit te putten van wat de nobele, gods dienstige geest van Caxlyle ar heeft ingelegd. door den stoom het dek te bereiken en het luik voor de anderen te openen. Hij bekwam ernstige brandwonden en ward naar het verbandlokaal ge bracht en door dr. Danzig verbonden. Daarna werd hij per brancard .aar zijne woning overgebracht Een ongehuwde mijnwerker ls in een mijnschacht der Domaniale mijn te Eerkrade gevallen. De man was on middellijk dood. BRANDEN. Te Lets, gemeeuie Bellingwolde, is afgebrand de behuizing van Albert Huizinga, die afwezig was. Het vee is gered, de inboedel verbrandde. Alles was verzekerd. Door het omvallen der petroleum lamp is brand ontstaan in deu schoen winkel van den heer Costeilijn, Gra venstraat te Middelburg. Huis en in boedel zijn geheel verbrand. Verzeke ring dekt de schade. Belendende en tegenoverstaande huizen kregen wa terschade en weinig belangrijke brandschade TUSSCHEN TWEE SCHEPEN BEKNELD. In de Oude Houthaven te Amster dam heeft Dinsdag een ontzettend on geluk plaats gehad Een 14-tal gxaan- werkers begaven zich met een vlet naar hun werk op het stoomschip „lsle of Lewis", uit Taganrog, met een lading gerst. Juist kwam een sleepboot met vijf vaartuigen van de Zaanstreek de haven in. De vlet met de graanwerkers be vond zich juist tusschen de dekschuit en een tjalk, die langszij van het stoomschip lag. Uit vrees voor een aanvaring gingen twee mannen inde vlet overeind staan dat was hun ongeluk Want het volgende oogen- blik raakte een van de twee met zijn hoofd bekneld tusschen de dekschuit en de tjalk. De ongelukkige was ter stond een lijk. De andere man, die eveneens opgestaan was, werd zwaar gewond aan hoofd en linkerschouder. Hij werd per automobieiziekenwagen naar het W-ilhel m i n agas thuis ver voerd- De overige graanwerkers, die wa ren blijven zitten, bleven ongedeerd en ook de vlet werd niet beschadigd, doordat er ter hoogte van de waterop pervlakte nog genoeg ruimte tusschen beide schuiten was overgebleven. De omgekomen graan werker is de 37-jarige Frederik Herfst, de zwaarge wonde de 53-jarige Nicolaas Roelof. BEGRAFENIS BARON MACKAY. Bij het overbrengen van het stoffe lijk overschot van baron Mackay naar het station zal de Prins der Nederlan den zich doen vertegenwoordigen door zijn adjudant, luitenant ter zee 2e klasse Biil de Vroe. De Koningin zal bij het vervoer van het stoffelijk overschot naar het sta tion, vertegenwoordigd worden door den adjudant in buitengewonen dienst baron van Wassenacr van Rosande. De Koningin-Moeder door jhr. mr. Schimmelpenninck, kamerheer. SLIJMHOEST. Men meldt uit Ooltgensplaat: Te dezer plaatse heerscht onder de jon gere kinderen in ernstige mate de ge vreesde slijmhoest. Reeds zijn eenige gevallen met doodelijken afloop voor gekomen. WEES TOCH VOORZICHTIG MET PETROLEUM 1 Bij een landbouwer te Berghuizen bij Oldenzaal had een zeer ernstig on geluk plaats. Terwijl de man in een brandende lantaarn petroleum wilde bijvoegen, sloeg eensklaps de vlam naar binnen. Er ontstond een ontplof fing en de kleeren van een 6-jarig jon getje, dat bij zijn vader stond, ge raakten in brand. Met groote moeite w'st men de brandende kleertjes van 't ventje te blusschen, doch niet dan nadat het vreeseiijke brandwonden aan gezicht, armen en bovenlichaam Uit de Stilte, verzen, door Ju les Schürmann. Hoewel wij tot dusver van dezen heer Schürmann wel vernomen had den, dat hij tenorzanger, maar niet dat hij d;chter is, laat. de verschijning van dit boek ook aan de waarheid van het laatste feit geen twijfel over. Het is al van niet geringe beteeke- nis, dat Willem Kloos, de grootmees ter der tachtigers, hem bij het pu bliek introduceert. Eenvoudige taal, vol gevoel schrijft Schürmann. We zouden verschillende van zijn verzen willen overdrukken, maar moeten ons beperken tot één, min of meer op goed geluk af De regen valt, de lucht is grijs, 't Straatorgel speelt een oude wijs, De regen valt. Mijn hart is vol melancholie, Is 't door die droeve melodie Mijn hart is voL... Waarom, waarom weer *t oud ver driet Gewekt wordt, door dat kleine lied, Waarom Waarom Negen regels, niet meer. maar wat een stemming ligt daarin 1 Bij wijze van zeldzaamheid is de bundel versierd met zes lithografieën van Willem E. Roelofs Jr. Is 't onze schuld, dat afbeeldingen bij gedich ten ons altijd wat nuchter lijken Voedingsleer, door F. A. Steensma, arts, lector aan de Rijks universiteit te Utrecht, deel L Een aardig boek, gevolg van een reeks voordrachten, die de schrijver gehouden heeft aan de nieuwe huis houdschool te Amsterdam. Het doel is, allen die zich voor de voeding van den mensch interesseeren, op eenvou dige wijze de grondbeginselen van de physioiogie der voeding en stofwisse ling te doen kennen. Populair geschreven dus. En dat met succes, want de schrijver heeft geleerdheid vermeden en we maken ons sterk, dat leeken interessante din gen, die hun niet of niet goed bekend waren, zullen vinden op iedere blad zijde van het boek. In deel II zullen de voedingsmidde len zelf en het vraagstuk der massa- voeding worden behandeld. Bij de uitgevers W. L. en J. Brusse, te Rotterdam, la yereohenen „Estella had bekomen. Bij het blusschingswerk kreeor ook de vader hevige brandwon den aan de handen. Vader en zoontje moesten beiden onder geneeskundige behandeling, Ook een begin van brand, aan het huis kon nog tijdig gebluscht worden* BLINDEN» Men schrijft ons: De woldadigheidsuitvoering, die 2^ October te 's-Gravenhage in het Ge« bouw van Kunsten en Wetenschappen werd gegeven ten bate van het te stichten Tehuis voor alleenstaande blinden zonder onderscheid, te Wolf- hezen, hracht netto op 2083.78 1/2* Met den bouw zal in 1910 een begi^ gemaakt worden. DE STORM. Nog valt te vermeh'en, dat de dui nen aan de Noordkust van Terschel ling over de geheele lengte sterk zijn afgenomen. Vooral bij kilometerpaal 14 hebben ze erg geleden. Daar staan de strandduinen ter hoogte van 10 A 12 meter loodrecht op het strand de ge heel e duinvoet ls weggeslagen. Aan de zuidzijde stond het zeewater bijna tot de kruin van den dijk. Te Londen werd binnengesleept heti Nederlanuseh zeilschip „Petronella"* Naar werd medegedeeld, was de ge zagvoerder in een storm overboord geslagen en verdronken. NIEUW MISSIEHUIS. Door Fransche kloosterlingen is on der de gemeente Roosendaal een ter rein aangekocht, waarop spoedig een huis zal verrijzen ter opleiding van missionarissen. DE EERSTE R. K. KINDER- VACANT1EKOLONIE. De ZeerEerw. heer A. Suidgeesfc, pastoor te Egmond aan Zee, is thans door aankoop in het bezit gekomen van een koloniebuis te Egmond aan den Hoef, waar de eerste R. K. Kin- der-vacautiekolonie wordt onderge bracht. Het bestuur der kolonie beschikt voor het jaar 1910 over 154 plaatsen* EEN DRUKKERIJ IN EEN GEVANGENIS, In zake de inrichting eener drukjbe- rij in de strafgevangenis te Scheve- ningen, ter opleiding van gevangenen zijn de voorzitter en secretaris van de afdeeling Den Haag van den Christe- lijken Typografenbond op audiëntie geweest bij den Minister van Justitie. Door den Minister werd hun gezegd dat het zijn bedoeling was, menschen die met ten minste 3 jaren gestraft w aren, op te leiden in het typografen- vak, opdat zij, weer ln dé gemeen schap teruggekeerd, in staat zullen zijn op eerlijke manier in hun onder houd to kunnen voorzien. Ook gaf de Minister de stellige veov zekering, dat winstbejag daarbij ten eenenmale uitgesloten is en nooit werk voor particulieren zal worden verricht. Ook werd aangedrongen op het aan stellen van goede en degelijke vaklui tot het geven van onderricht, waarop de secretaris-generaal van het Depar tement van Justitie mededeelde, dat een aantal sollicitanten een examen moesten afleggen, waaruit de best® elf een vergelij kend -examen deden en No. 1 daarvan benoemd werd. De di recteur der vakschool te Utrecht waa aangewezen voor het afnemen der examens. ANTI-RE VOLUTIONNAIRE PARTIJDAG. Vrijdag 27 November zal te Gronin gen de zesde anti-revolutionnaire pai> tijdag gehouden worden. Als spre kers zullen optreden prof. mr. P. A* Diepenhorst, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, met het onder werp „Calvijn's beteekenis voor het sociale en politieke leven", en ds. H. A. van Andel, predikant der GereL Kerk te Baarn, met het onderwerp „Onze coalitie". Schönberg's Practisch Huishoudboek* met toelichtingen, raadgevingen en begrootings-systeera voor 52 weken. Iedere vrouw, die het groote nut en voordeel erkent van een zuiver over- zich over haar vele dagelij ksche uit gaven, zal in dit boek een uitsteken den leiddraad vinden. Voor iederen dag van elke week kunnen onder 24 hoofden de dagelijksche uitgaven op geschreven worden. Verder bevat het boek een begroe ting voor een jaarlijksch inkomen van ƒ1500, ƒ2500 en 5000, zoodat huis vrouwen met zeer verschillende beura er goeden raad in kunnen vinden. Alleen zullen ze het misschien met de verdeeling van het inkomen over de verschillende posten niet altijd eens zijn. Ook is er ruimte opengelaten vooz een adreslijst van leveranciers, lijst van ingekomen rekeningen, kaskleed- geld, overzicht der uilgaven voor het toilet, toiletbestellingen, reservekas sen terwijl het boek heel practisch besluit met de wet op het arbeids contract en post- en telegraaftarieven. Verschenen In het Klassiek Letterk. Pantheon. Overzichtelijke bloem lezing uit Vondel, uitgegeven en toe gelicht door G. II. Weustink, drie deeltjes A f 0.30. Warendorf's GeilL Familiekalender, met keur van vreemde woorden en gezegden, door J. A. H. J. de ge boorteklok door C. J. Gitnpel en een portefeuille-almanak, 0.40. Dr. L. Reinhardt, de Mensch in den ijstijd in Europa en de ontwikkeling zijner beschaving tot aan het einde van den steentijd, bewerkt door Dr. H. van Cappelle. Compl. in 15 afL van 2 a 3 vel, A 40 ct. per afl. (W. J. Thieme Cie., Zutfen). Cholera-Veneria door Hygiënicua, bevattende een betoog, dat de ge slachtsziekten veel gevaarlijker zijn, dan de cholera. (Ploegsma Co., Zwolle), ƒ0.15. Nijhoffs Index op de Nederlandsch® periodieken van algemeenen Inhoud, verschijnt maandelijks. Per ia&r 1. (Martinus Nijhoff, Den Haag). B. Leefson, de meest voorkomende en nieuw ontworpen dansen, met in leidende opmerkingen over de dans kunst en gebruik- en beleefdheidsvor men, bij dansfeestelijkheden. (J. F* van de Ven, Baaxn). 0.85.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6