Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en feestdagen NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Uit de Omstreken 27e Jaargang. Ho. 8100 VRIJDAG 19 NOVEMBER 1909 A ABONNEMENTEN ADVERT ENT INi Itrn, Hwk. PBR D8IE BAANDBN| Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cis. Entten het Arrocdlsseü-ent y.°°; v™,""', u'„ •|JJV - 4Xa Haarlem van 1—5 regels/l.-,elke regel meer f0.tb Reclames30Cent per icieh Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat ,J H2 filKpn^V^ AdvertoifKn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatstaal Franco per post door NederlandUS «T V-, 3^ï *3 60 Cis. voor 3 plaatsingen 4 contant Afzonderlijke nummers0.02H Hrr 'H tuil fp I _u Ceülustreerd Zondagsblad, voor Haariem0.37 K JW y, «j Redactie en Administratie! Groote Houtstraat 3c omstreken en franco per post ,0.45 IstercomronnaaïTeleioontmmmef der Redactie 600 en der Administratis 724, Gitgaye der Vennootschap locrena Coster. Elrectcnr J. 0. PEERE8Ü0M.Drukkerij: Zolder Bultenspaarae 6. Teieloononmmer 122. Tot de plaatsing van advertentiên en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Teleplioon lnterc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 20 NOVEMBER. De Eroon: Bioscoopvoorstelling. Soc. Vereeniging: Algern. Vergade ring IJsclub voor H. en O., 8 1/2 uur. Feestconcert Muziekvereen. „Lau rens Jansz. Coster", 8 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Ouderwelsche dingen", in de rubriek Om Ons Heen. DE SINT-NIKOLAASVIERING. We staan dit jaar voor 't lastige geval, dat St. Nikolaas op Zondag valt. Die dag is voor een deel van het publiek ongeschikt. Ook voor de win keliers is de Zondag geen aangena me dag. Daarom is de vraag, wanneer moet het feest van den goeden Heilige nu gevierd worden Op Maandag Op Zaterdag We zijn er eens op uitgegaan, om bij eeni- ge winkeliers in den omtrek van ons bureau te vragen, welke verlangens zij in dezen koesterden. Bij de keuze onzer informators hebben we er zoo maar hier en daar een genomen. Uit- teraard ontbreken er velen en mis schien wel, die gaarne inlichtingen hadden gegeven. Maar om een syste matisch onderzoek in te stellen, daar voor ontbrak ons de tijd. YVien we geen inlichtingen vroegen, beschou- we zich daarom niet veronachtzaamd. Hieronder laten we onze aanteeko-" ningen volgen. De heeren H. en J. Lamp meen den, dat de tijd nu reeds te ver gevor derd was, om thans nog den datum vast te slellen. Reeds in 't eind van October komen er velen om St. Niko- laasgeschenken uit te zoeken. Deze worden dan in een daartoe ingericht vertrek weggezet met venhelding van adres en dag van verzending. Voor die klanten is 't dus al te laat. Overigens meenden de firmanten, dat de Zaterdag wel te verkiezen was boven de andere dagen. Sommigen meenen, dat de verkoop gjooter is, wanneer er nog een paar dagen bij komen maar hun oordeel was, dat de verkoop over het geheel genomen toch dezelfde zou blijven. Jammer is 't, dat er geen unanieme regeling is getroffen voor 't geheele land, ten mmste voor die sleden, waarmee Haarlem in relatie staat. Den llaag viert nu des Zaterdags 't feest en Amsterdam 's Maandags. Fa milieleden van Haarlemsche ingezete nen daar woonachtig, sturen nu hun pakjes uit Amsterdam Maandag en Den Haag op Zaterdag. Dat déconcen- treert de feestdrukte. Voor het perso neel en voor zichzelf geven de heeren Lamp eveneens de voorkeur aan Za terdag. De geheele voorafgaande week is het ontzaglijk druk. Als des avonds om 11 uur de winkel gesloten wordt, moet alles ingepakt worden. Het wordt dan de geheele week 4 of 5 uur in den morgen vóór men naar bed kan gaan. Hoe eerder men er dus van af is, hoe liever. De heer D. W. A. Wieme r van do firma Karthaus bleek het niet met de ze beschouwing eens. Hij achtte den Maandag te verkiezen. Zijn ondervin. ding was, dat de verkoop dan grooter was, vooral aan menschen, die van huiten kwamen. Maandag is liet marktdag, dan wordt er door lieden uit den omtrek nog heel wat gekocht. Trouwens, het publiek verlangt toch, dat men Zondag z'n winkel ge opend houdt. Voor het personeel heeft de viering op Maandag dit voordeel, dat do drukte voor het personeel over meerdere dagen wordt verdeeld. Ook bet inpakken en verzenden gaat op die wijze geleidelijker. De heer H. J. V i sser hield het met den Zaterdag. Men voorkomt dan de onaangename drukte op den Zondag. Dit een zeker oogpunt zou de heer Visser den Zondag kiezen; maar dat gaat niet, nu de posterijen den post- pakketdi >nsi niet openstellen. Verder was de heer Visser tegen den Zondag, omdat'daardoor de Zondagsrust zou lijden. De Zaterdag noemde hij ook daarom geschikt, nu niet zoozeer voor z'n eigen zaak als wel voor anderen, dat de werklieden des Zaterdaes hun weekloon on'vangen en dus Zaterdag avond 't best kunnen koopen. Z'n over-buurman, de heer F. Hel lingman, vond 't voor z'n zaak in koek en banket ook het wenschelijkste den Zaterdag te kiezen. Des Zater dagsmiddags hebben de kinderen vrij, hun ouders hebben dus dan gelegen heid, om Dog eens met de kleinen rond te gaan. En, de Zondag is uitmuntend féschikt voor zoekochtend. Viert men et feest op een anderen dag, dan wordt do Zondag een echte slavondag. Daarbij heb je jast met de eitra-rond- brengers van gekochte lekkernijen, daar sommigen hunner niet op Zon dag willen komen. Uit vroeger tijd herinnerde de heer Hellingman zich ook dergelijke geval len, dat het St. Nikolaasfeest niet op denzelfden dag was gevierd. Dat was toen een langdradige drukte geweest. De heer J. M. Stap deelde mee, dat 't voot hem geen verschil maakt, op welken dag het feest gevierd wordt. In zijn boekhandel gaat ook op zoo'n Zondag weinig om. Wordt de Maan dag gekozen, dap is de Zondag toch stil, als de Zondag wordt genomen, is het dien dag eveneens niet druk. Men zorgt toch, dat men 's Zaterdags alles heeft om des Zondags te kunnen in pakken. Wordt de Maandag genomen, dan gebeurt het wel veel, dat de hee ren nog inkoopen komen doen. Die wachten veelal tot 't laatst. Maar hoe 't ook loopen zou, de heer Stap had besloten zijn winkel des Zondags te sluiten. IJS VEREENIGING „HAARLEM EN OMSTREKEN.", Donderdagavond hield bovenge noemde vereeniging haar jaarverga dering in café Brinkmaan, onder pre sidium van den heer J. Schreuders. Uit 't jaarverslag van den secreta ris, den heer E. J. A. Rovers bleek, dat de vereeniging zich in een leden tal van 345 verheugen mocht. Twee malen was 't in den afgeloopen win ter noodig banen te maken, zoodat de vereeniging met voldoening op het verloopen koude jaargetijde mag te rug zien. Aan verschillende buitenge meenten werd subsidie verleend- De heer J. Wentholt, als penning meester in plaats van den afgetreden heer II. Cremer, rekening en verant woording doend, verblijdde de aan wezige leden met de mededeeling, dat 't batig saldo dit jaar 426.45 be draagt. De ontvangsten beliepen een som van 1862.88 '1/2, de uitgaven een van f 1436.43 1/2. Het jaar werd geopend met een voordeelig saldo van 861.75. Van 't gemeentebestuur werd een subsidie ontvangen van 500; aan baanvegers- Ioonen werd 't belangrijke bedrag van f 832.70 uitbetaald. Hierna kwam de quaestle aangaan de 't exploiteeren van stadsbanen ter sprake. De heer Schreuders stelde de vraag, of 't bij de oplichting alleen 't doel der vereeniging geweest den bewoners der omstreken goede toegangswegen naar Haarlem te ver zekeren, of om ook stadsbanen te ex ploiteeren. Was dit laatste het geval, dan zou de heer Schreuders als voor zitter bedanken, daar de betrekking hem dan te veel tijd kostte. De heer W. D. Haitsma Muiier meende, dat wanneer de stadsbanen niet meer geëxploiteerd werden, de vereeniging ook de hooge subsidie van 't stadsbestuur niet meer genie ten zou. Ook zouden velen als lid bedanken, wanneer de vereeniging hen niet meer in staat stelde op de Singels te 'rijden. De heer Mr. J. Lieftinck zeide, dat 't inderdaad in de bedoeling der op richters gelegen heeft, de wateren binnen de stadsgrenzen te exploitee ren. De heer C. L. F. Sarlet meende, dat, de eenige oplossing zijn zou, dat deze vereeniging zich uitsluitend met de buitenwateren bezig hield, en nieuwe werd opgericht voor de stads- wateren. De heer Haitsma Muiier zou bij wijze van proef willen voorstellen, de stadsbanen voor dit Jaar eens te la ten loopen. Ging het niet, dan kon men later nog altijd zien, wat te doen vieL Dit voorstel wetrd bij acclamatie aangenomen. De heer Wentholt werd als pen ningmeester herbenoemd; voor de plaats van den secretaris, den heer E. J. A. Rovers, die wegens drukke werkzaamheden bedanken moet, in te nemen, zal de heer K. Diemer Kool aangezocht worden. De heer Rovers werd uit hoofde van zijn veis verdiensten jegens de vereeniging, op voorstel van den voorzitter, tot commissaris benoemd. Examens M. O. Fransch, 's-Gravenhage. Geslaagd; mej. A. Duinker te Haarlem. Schoonschrijven^ 's-Gravenhage. Geslaagd 'de heer Th. W- VU Baarlem- TWEEDE LIEDERAVOND— ZALSMAN. De tweede Zalsman-avond was nog drukker bezocht dan de eerste. De „Kroon"-zaal was vol iets wat voor alle aanwezigen, niet het minst voor de concertgevers zeiven al dade lijk een prettige stemming mee brengt. Voor deze séance had de heer Zalsman de medewerking van mevr. Alida Loman verkregen, waardoor natuurlijk het programma rijker af wisseling kon bieden. Aan de piano zagen wij weer als begeleider en solist den heer Willem Andries- sen. Reden genoeg dus voor ons, toe hoorders, om een genotrijken avond te verwachten. En het mag gerust ge zegd warden: we hebben inderdaad heel veel genoten. Mevr. Loman opende den avond met de prachtige ,,vogelen"-aria uit „Die Schöpfung". Ik mag niet beweren, dat ik deze aria, als onderdeel der geheele Schöp- fung-partij waarvan mevr. Loman in de laatste jaren een van onze al lerbeste vertolksters is geweest niets eens door haar met fijner stem buiging en vooral met volmaakter adembeheersching heb hooren voor dragen; maar toch ging er ook nu van haair zingen genoeg bekoring uit, om de aandacht der toehoorders tot het einde toe gespannen te houden. Vorder gaf zij een tiental liederen, waaronder wel als pareltjes van voor dracht mogen genoemd worden: Brahms' „Vergebliches Stfindchen", de mooie liedekens van Reger voor al „Wenn die Linde blüht" en „Mein Sch&tzelein" en de beide oude En- gelsche liederen „The Maiden's com plaint" en „Where the bee sucks' van den 18e-eeuwschen componist Arne den schepper der Rule Britannia- melodie. Gerard Zalsman heeft ons dezen avond weêx zeer geïmponeerd en wel voornamelijk door zijn weldoor dachte, en sterk doorvoelde wederga ve van den Dichterliebe-cyclus. Met bewonderenswaardige frischheid zong hij lied na lied, totdat het zestiental voltooid was en telkens had hij zijn toehoorders onmiddellijk weten te doen meeleven in elke nieuwe of ge wijzigde gemoedsstemming. Het heel was een meesterstuk van zang en voordrachtkust, maar als ik en kele der hoogste lichtpunten wilde aanwijzen, dan zouden het zijn de nummers 4, 5, 10. 11, 12 en 13. Juist die stukjes van bijzonder teere uit drukking werden door Zalsman ver rukkelijk gezongen. Later trad hij op met twee liederen van Schubert „Wo- hin" en „Eifersucht und Stolz" dat laatste vooral frappant van karak- terl en tot slot Löwes geweldige ballade „Archibald Douglas" waar de zanger nogmaals gelegenheid had zijn machtig orgaan in volle breedte te ontvouwen en te woekeren met zijn rijkdom aan kleuren en tinten. Over Willem Andriessen's aandeel in deze uitvoering zal ik nu maar kort zijn. Onder de dingen waarover zangers en zangeressen het onderling eens zijn behoort zeker dit: dat het een voorrecht is begeleid te worden zooals Andriessen dat doet. Zijn so- lospel bepaalde zich dezen keer tot twee kleine nummers; de Berceuse in Des van Chopin en een Etude van Godard. Chopin speelde hij met fijn attouchement en zooveel klankpoëzie als waartoe zich de door hem ge bruikte wel wat nuchtere Kna- be-vleugel maar wilde leenen. Van de „Etude" kon op dit Instrument niet veel meer gemaakt worden dan een mooi stukje techniek. PHILIP LOOTS. ZANG EN VRIENDSCHAP. Men schrijft ons: Het le concert der Kon. Lied. Zang en Vriendschap valt In de volgende week, dus al zeer vroeg, daar men hoopt op 20 Febr., wanneer de Lie dertafel haar 80-jarig jubileum her denkt, het 2e concert te geven. Daar na toch in Maart en April zal de uit geschreven zangwedstrijd gehouden worden. Bij dit le concert zal de Liederta fel voor het eerst doen hooren „Dies Irae" van Vetrhey, een mooi maar moeilijk toonwerk, een paar andere groote koorwerken, het geestige „Pe- pita" en een paar eenvoudige, maar zeer fraaie, kleine nummers. Wat de solisten aangaat, mej. Jan na Brandsma, sopraan, uit Amster dam, deed zich hier onlangs met suo- ces hooren op een Weldadïgheidscon- cart (voor Hellendocxrn) en de heer Li- dus Klein (viool), trad in 1907 voor ons op als veelbelovend jongeling. Te Wageningen geboren, leerling van Bram Eldering eerst te Amster dam, daarna te Keulen, later van Sevcik te Praag en eindelijk van Cairl Flesch te Berlijn, heeft hij een uitnemende school doorloopen en zich thans gevestigd in de residentie. In de kleine zaal van het Concert gebouw en deze week in Diligentia in Den Haag, trad hij met buitenge woon succes op. Alles to zamen genomen, verwach ten we een mooien concertavond. Susan Metcalfe. Men schrijft ons: Met Susan Metcalfe en Louis Schnitzler aan 't klavier, 'n uur door te hrengen, dat is iets voor de muzi kale fijnproevers," zoo vangt de ver slaggever van het Handelsblad zijn verslag aan over het laatste concert te Amsterdam, en verder: „het optre den van de zangeres Susan Metcalfe moet als wezenlijke weldaad worden begroet." Zou er nog meer noodig zijn om deze beroemde Amerikaansche zan geres bij het Haarlemsche publiek in te leiden? Wij mogen aannemen van niet, en hopen alleen dat de muziek liefhebbers te Haarlem In gtrooten getale van haar heerlijke kunst zul len gaan genieten. Onder Ons. Einde November geeft het mannen koor „Onder Ons" zijn eerste uitvoe ring van dit vereenigingsjaar. Uitge. voerd woixlen o. a. „Zondagswijding" van Fr. Abt, en „Mijn land is een land der zee" van G. A. Hednze. Het koor heeft zich de medewerking weten te verzekeren van het Haar- leinsch Mandoline-ensemble „Con amore", en den Nederlandschen dich- ter-humorist Johan Schmier te Am sterdam. „Con Amore" brengt o. in. de Faust- fantaisie ten gehoore. H. A. S. Op de gistejen gehouden ledenver gadering van het Haarlemsch Arbei ders-secretariaat ter candidaatstel- ling van bestuurders der arbeidsbeurs zijn gecandideerd de werklieden Jac. v. d. Gevel, W. Kus en T. J. Tork. De werkgevers J. L. E. I. Kleynenbergen A. Rinkema zullen worden aanbevo len. Bovengenoemde candidaten zijn door alle organisaties ondersteund, uitgenomen den Typografenbond, die reeds eigen candidaten gesteld had, waaronder ook den heer T. J. Tork. Pr ij zen van antiqui teiten. Men schrijft ons: Bij de te Dieren gehouden verkoo- ping der nalatenschap van wijlen Mr. Manger Cats, werd door den ma kelaar George L. Smit, Bakenesser- gracht, alhier, voor een blauw servies /1680 en voor 6 zilveren kandelaars 3480 betaald. Steno grafie. Bij het op 17 November LI. alhier door den Nederlandschen Stenogra- fenbond «tfiouden examen (systeem- Pitmann) slaagde o. m. voor diploma B. (min. snelheid 80 woorden per mi nuut in de Ned. taal) mej. T. J. van Lohuizen te Haarlem. Doopsgezind Zangkoor. Men schrijft ons: De heer P. W. Peereboom, ter vori ge vergadering der werkende Jeden tot voorzitter benoemd van Doopsge zind Zangkoor, was gisteravond voor het eerst aanwezig op de gewone we- kelijksche repetitie. Nadat de nieuwgekozen voorzitter was binnengeleid door het bestuur, werd hem op recht hartelijke wijze het welkom toegeroepen door den vioe- voorzitter, den heer AnL G. Maas, die in zijne toespraak er op wees, dat het de wensch der leden was dokter Pee- reboom de leiding der vereeniging op te dragen en hem dank toebracht voor zijne welwillendheid, om naast zijn drukke ambtsbezigheden ook nog het voorzitterschap der vereeniging te willen aanvaarden. De heer Peereboom antwoordde in goedgekozen bewoordingen op deze toespraak en achtte het eene eer, het presidium van Doopsgezind Zangkoor op zich te nemen, beval zich in de vriendschap en medewerking van di recteur, leden en bestuur ten zeerste aan en sprak den wensch uit, dat bij er toe mocht medewerken de harmo nie in de vereeniging te bevorderen. Beide toespraken lokten de hartelij ke instemming der leden »Jt Algemeenbelang. Gisterenavond had in café Pretoria in de Kleine Houtstraat de gewone halfjaarliiksche ledenvergadering van het Haarlemsch Onderling Ondersteu ningsfonds „Algemeen Belang" plaats De vereeniging verkeert in gunstige omstandigheden In plaats van den heer A. Groeneveld, die als voorzitter bedankt had, werd gekozen de heer P. van Oeveren. De heeren W. San- berg, F. D. Joustra en J. Lingeman werden herkozen. Als commissaris werd herkozen de heer J. Smit. Pandrecht. Proc-gen. bij den Hoogen Raad, rar, Noyon, concludeerde tot verwerping van het cassatieberoep, ingesteld te gen het arrest van het Hof te Amster dam, waarbij was afgewezen de vorde ring van een geldleener der gefail leerde firma Laane en Van Bemmel, om in dit faillissement te worden verifieerd ais preferent op de op brengst van eeii door die firma in pand gegeven hypotheek, welke paudgeving nog niet aan den hypo- thecairen schuldenaar was beteekend ten dage dat het faillissement werd uitgesproken. Mr. Noyon was met het Hof van oordeel, dat waar het pand recht eerst ontstaat door de kennis geving, dit recht niet meer kan ont staan, wanneer door het faillisse ment de boedel onder een algemeen faillissementsbeslag wordt getroffen. Uitspraak 31 Dec. Typografen. Door de Commissie voor Maat schappelijk Werk, afd. Haarlem Alg. Ned. Typ. Bond zal een vergadering worden gehouden, waar de heer J. Joosten zal spreken over: „Sociaal democratie en Vakbeweging." TEYLERS PHYSISCH KABINET. Naar ons uit goede bron wordt me degedeeld hopen Directeuren van Teyler's Stichting er in te slagen Prof. dr. II. A. Lorentz uit Leiden aan die stichting te verbinden onder den titel van Curator van Teylers Labo ratorium. Z.H.Gel. zou dan op zich nemen de hoofdleiding van de natuurkundige onderzoekingen, welke ruimer nog dan tot dusverre, vooral op het ge bied van electriciteit en optica aan het laboratorium dier stichting zou den worden gedaan en in het alge meen zijn steun verleenen om dezen tak der stichting tot meerderen bloei te brengen. Ook zou nog een conservator war den benoemd. Waarschijnlijk zullen wij vrij spoe dig in staat zijn met zekerheid hier omtrent meer mede te deelen. J u b 11 Heden herdacht de heer J. Hofsté den dag, waarop hij voor 30 jaren in dienst trad bij de firma G. Honing en Zoon, brandstoffenhandelaars alhier. De jubilaris werd druk gecomplimen teerd. Alberts frères. De koningen der bioscoop hebben weer 'n nieuwe attractie-film n.l kiek jes uit 't vermaard proces-Steinheil, waarvoor een der. heeren Alberts verleden week naai* de ville lumière getrokken is. De opname moet uit muntend geslaagd zijn. Deze week zal de film waarschijnlijk nog draaien. Morgen komen we hierop nader terug. BEGRAFENIS-DR. VLAANDEREN. Heden werd te Apeldoorn ter aarde besteld het stoffelijk hulsel van wijlen Dr. J. Vlaanderen, oud-Hofarts van de Koningin. H. M. deed zich verte genwoordigen door den heer J. A. van Steyn, Intendant van het Koninklijk Paleis en Domein Het Loo. De Koningin-Moeder had den heer Groeneveldt, Intendant van Soestdïjk, opgedragen, bij het overbrengen van het stoffelijk overschot van Haarlem naar Apeldoorn, namens Hare Majes teit aan het station Baarn een krans te leggen op de lijkbaar. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). SCHOTEN. R. K. Kiesvereeniging. Het Bestuur der R. K. Kiesvereni ging zendt ons een schrijven, waarin werd medegedeeld, dat ons bericht, als zou deze kiesvereeniging de libe rale officieus gepolst hebben over de mogelijkheid om bij de a.s. verkiezin- zingen voor den gemeenteraad een accoord aan te gaan, onjuist was. Bij onzen correspondent op nadere Informatie uitgaand, deelde deze ons mede, dat hij dit bericht uit zijns in ziens vertrouwbare bron vernomen had. Na de besliste tegenspraak van het bestuur der R. K. Kiesvereeniging berust dan toch blijkbaar zijn mede deeling op een misverstand. AERDENHOUT. De politie heeft, naar aanleiding van de desbetreffende besprekingen van Mr. Tideman in de voorlaatste raadsvergadering, onderzocht welke porceelen zijn afgerasterd en voor zien van prikkeldraad, in strijd met de algemeene politieverordening der gemeente Bloemendaal. HEEMSTEDE. Men schrijft ons Gisterenavond werd in het café van de wed. Steenvoorden de jaar]ijksche algemeene vergadering gehouden dor Heemsteedsche IJsvereenigin.tr. Uit het jaarverslag bleek, dat het leden tal reeds tot 154 gestegen is een goed teeken, daar do vereeniging pas het tweede seizoen ingaat. Bij de re kening en verantwoording bleek de kas te bevatten ƒ263. Besloten werd, aan te vragen de koninklijke goedkeuring, de daartoe ontworpen statuten worden door do vergadering goedgekeurd. Nadat <te voorzitter eenige mededee. lingen had verstrekt aangaande den Usbond, werd de vergadering geslo ten. HILLEGOM. Raadsvergadering. In de dezer dagen gehouden raads vergadering was aan de orde een vooistel van B. en YV., dat in dc vo rige vergadering aangehouden was, betreffende de rooilijn in de Weere- steinstraat aan de Westzijde, tus- schen het woonhuis van A. Hermans en de Treslongstraat. B. en YV. stelden voor deze rooilijn op 8 M. uit liet hart van den weg te bepalen. Na eenige discussie ging de Raad hiermede accoord drie heeren stemden tegen, namelijk de heeren P. II. van Waveren Hzu., Sluis en Guldomond. Uitgeloot werden de aaudeelen 13 en 26 in de geldleening ten laste der gemeente. Aan de onderwijzeres J. G. Venne- kool werd met ingang van 1 Decern, ber e. k. eene periodieke verhooging barer jaarwedde ten bedrage van f 50 toegestaan. Ter tafel kwam een adres van het bestuur der vereeniging Middenstand alhier, houdende verzoek om geduren de twee achtereenvolgende uren per week een.van d© lokalen der openbare lagere school ten haren gebmike af te staan, om hierin een cursus in liet boekhouden te geven. Afgestaan werd een lokaal van het oude raadhuis, tegen een vergoeding van f 12.50 voor vuur en licht per jaar. .Het verzoek tot aanschaffing eene» raderbaar, gedaan door de beide ver- eenigïngen van Ziekenverpleging, wat de gemeente f 175 zal kosten, went met algemeene stemmen ingewilligd. De heer F. Engel, hoofd der open bare lagere school, acht een elfde leerkracht aan zijn school zeer noo dig. B. en W. stelden voor, dezen wensch in te willigen, welk voorstel met alge meene stemmen werd aangenomen. Tot leden der oommissie, die zit ting zal nemen om de tot stand k-.i- mingvan een electrischo tramverbin ding in de bloembollenstreek te bevor deren, werden benoemd de heeren R. H van der Schoot en P. H. van Wa veren Hzn. Hierop werd in behandeling ge bracht. de verordening van straat- en rioolgeld. Deze verordening werd aangenomen, met de stemmen van do heeren Topper en Guldemond togen. Hierop kwam de geinoentebegrooi ting van 1910 in behandeling. Bij de algemeene beschouwingen wees de lieer Guldemond or op, dat, hoewel de uitgaven -steeds stijgen, ook de uitkomsten omhoog gaan, zoo dat de gemeente niet zoo bezorgd be hoeft te zijn. Vele klachten zijn dit jaar gehoord in zake den hoofde'U- ken omslag. Spreker stelde daarom voor, mede namens den heer Balvers, om den aftrek voor levensonderhoud op 459 en kinderen-aftrek op 40 vast te stellen. Besloten werd, deze voorstellen u u iet in behandeling te nemen. De heer Balvers drong aan op het voorloopig oprichten van een arbeids beurs. Bij den post jaarwedden-veldwach- ters werd voorgesteld, drie der vier veldwachters te bezoldigen met 550 en den andere met /500. De heer H. A. van YVaveren vond dit onbillijk eu stelde voor, ook don vierden veldwachter /550 talaris te geven.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1