<333BI& N.van Thijn Zonen Magazijn JE GOUDEN 10EQ Spiegels, Schilderijen, Eisen, Gravures. St. Nïcolaas 1909. n®®eëe@©eseéss©¥i®ö Vraagt WIELDERS' Prima Boterspeculaas Reclame-Speculaas en dikke Brokken ANTON DE ROOM Ontvangen: Talrijke Nouveaoié's. 34 Kleine Houtstraat 34. J. NOORDELOOS, Banketbakker, Groote Houtstraat 10. Anegarsg 29. G. BRAAKHUIS, Kleine Houtstraat 113. Zij leert der wereld thans, die eeuwig oorlog voerde, Wat vrede Is, en heil'ge menschen- min. De „Hoop", *t symbool der scharen vre de-strijders, Is steeds hun krachteen heil'ge talisman pun werk draagt rijke vruchtver broedering der volk'ren, Wat „Esperanto" slechts der wereld brengen kan 1 t Verschil in spraak hield Land van land gescheiden, Verdeelde H volk door alle eeuwen heen Ben taal, die elk verstaat, schenkt onderling waard eer en, En liefde rukt den scheidsmuur ras uitéén. Onzijdige taal, dat zal de waarborg wezen Voor wereldvreê, het hechtste fun dament De volk'ren zullen dan elkaar in 't harte lezen, Een wereldbond, die zich één volk erkent 1 Geen tegenspoed ontmoedigt onze strijders Wij blijven sterk het werk van den vrede wacht I Tot 's werelds schoonsten droom, tot eeuwig heil der volk'reu, Eén wereldtaal aan t mensch- dom ia gebracht V r Ij vertaald. VIERDE ESPERANTO-CURSUS. De Haarlemsche Esperantlstengroep heeft besloten bij genoegzame deel neming tot het oprichten van een Vierden cursus voor jongens en meis jes van pl.m. 14 tot 16 jaar. Het on derwijs wordt gratis gegeven. Aanmelding vóór 1 December e.k. bij ondergeteekende, Kinderhuissingel No. 30. J. H. W. HABERMEHL. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cta. per regel. Vernietiging der nieren Ls misschien naderbij dan gij denkt. Een nierkwaal ia de meest verra derlijke van alle ziekten, omdat zij dikwijls bijna ongemerkt opkomt, en het uit de verschijnselen zoo lastig op te maken valt welke hoogte de ziekte bereikt heeft. Een man, die niets andera schijnt to mankeeren dan dat hij last heeft van zwakte, zwaarmoedigheid en voort durende vermoeidheid, is misschien even erg door de verschrikkelijke ziekte aangetast, als hij, die lederen morgen een ellendig gevoel ln zijn rug heeft, of aan lendenjicht, rheu- luatiek, graveel of ernstige urine- etoornissen lijdt. Bij een vrouw, die aan een doffe pijn hoog in de lendenen lijdt, wier oogen en gelaat opgeblazen zijn, en die dikwijls aanvallen van duizelig heid heeft, kunnen de nieren even plotseling vernietigd, worden aJ.3 bij iemand, die totaal hulpeloos is door rheumatiek en waterzucht. Gij kunt nooit van tevoren uitmaken hoe i nierkwaal u zal aantasten dit hangt geheel van uw gestel af. Maar zoo lang gij ook maar het geringste kenteeken van een nier- of blaaskwaal hebt, zijt gij nooit veilig voor plotselinge vernietiging der nie ren en blaas, en is uitstel zóó gevaar lijk, dat gij niet spoedig genoeg be ginnen kunt met het gebruik der ech te Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die overal evenzeer geroemd worden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen die nen- uitsluitend voor die nieren blaas. Zij werken ln overeenstem ming met de natuur, zij zuiveren de urinewegen en geven aan de nieren en blaas hun kracht terug. Zij gene zen duurzaam, omdat zij den werke- lijken oorsprong der ziekte genezen. Overtuigt u, dat gij de echte Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen krijgt. Elke echte doo3 voert op het etiket ons handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 3f Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel A 1.75 voor één, of 10.voor zes dooz9n. verkrijgt men met „Califig". Dit r ach te laxeermiddel heeft eenen aangenamen smaak, dat zoowel kinderen als volwassenen het gaarne innemen. „Califig" wekt den eetlust op, regelt da spijsvertering door zuivering der spijs verteringsorganen en is alzoo een waar borg voor het behoud der gezondheid. De bereiding geschiedt steeds op dezelfde wijze en met groote zorgvuldigheid, hetgeen niet falen kan ecne steeds gelijk matige uitwerking te weeg te brengen, „Califig" bestaat uit sap van rijpe Call- forni8che vijgen en extract van ver schillende planten van bekende heilzame werking. Verkrijgbaar in Apotheken, Prijs 1.25 per flacon. BSnacckni EEN GEVAARLIJK ZONDERLING. Donderdag ln den vooravond wan delden een drietal dames langs de Krees tiraat te Leiden, toen een barer, de 19-jarige dochter van prof. Car- .'pentier Alting, plotseling door een man werd aangegrepen en ©enige eneden kris en kras op den rug wer den aangebracht. De kleeren werden jtot aan het lijf toe door gesneden, '$och wonden werden baar niet toe gebracht De dader koos blijkbaar Sylvester evengoed kunnen doodschie- spoedig het hazenpad, althans toen ten ais wonden." de dames van den eersten schrik be komen waren en naar hem zochten, zagen ze niemand. DE AFPERSING TE LEEUWARDEN De daders en medeplichtigen in de afpersingszaak te Leeuwarden heb ben bekend. MOORD IN LIMBURG. Omtrent den moord te Vlodrop wordt nader gemeld, dat do mis daad geschied is bij gelegenheid der kermis aldaar. Moors, een oppassend jongeling van 20 jaar, werd des morgens aan de rivier de Roer, In de nabijheid van eenige café's, met een steekwon de Ln de borstgevonden. Het lijk vertoonde ook schrammen in het ge zicht. Jeurissen, die eveneens een ernsti ge steekwonde had gekregen, is ter verpleging naar de kliniek te Roer- mond overgebracht. Door de justitie, die een onderzoek in loco instelde, en door dr. Stijns de sectie op het lijk van den versla- gene liet verrichten, werden acht personen in streng verhoor genomen. Geboeid la door de marechaussee naar de gevangenis te Roermond ge- Wacht J., landbouwer te Vlodrop, verdacht van het toebrengen van een levensgevaarlijken messteek Ln de rechterzijde aan Jeurissen. Omtrent den dader van den moord op Moors is nog niets bekend. De verwondingen zijn toegebracht in vechtpartijen, welke Ln den nacht van Dinsdag op Woensdag plaats hadden. UITDIEPING RIVIER TE ROTTERDAM. De gemeenteraad van Rotterdam heeft een voo/stei aangenomen, tot het toestaan van 401.000 voor uit dieping der rivier, nabij den mond der Waalhaven te Rotterdam, en voor het maken van werken op en langs de Boven Heyplaat. ERGERLIJK, Men meldt uit Enschedé Twee lafhartige „nietsdoeners" had den in een volksbuurt alhier de val- sche aardigheid om met een 51-jarige oude vrouw eens „op hun manier" een grap te hebben. Zij pakten het oudje beet, smeerden haar op verschillende plaatsen van haar lichaam in met teer, gooiden haar toen op den grond en sleurden haar naar een in de nabijheid staan de pomp en gooiden haar alzoo met het koude water heelemaaL nat. Het is te begrijpen, dat de oude stakkerd met dit gure weder sidderde van de koude doordat de lafaards haar over den grond hadden gesleept, had zij bovendien nog een wond aan haar hoofd bekomen. Tegen de hardvochtige belhamels ls door de politie proces-verbaal opge maakt. BUREAUCRATIE. Gedurende zeven jaren werden door het gemeentebestuur van Maastricht met het departement van oorlotr on derhandelingen gevoerd over de ver vreemding van rijks-eigendommen, (vestingterreinen). Thans is aan dat bestuur eindelijk medegedeeld, dat de minister van financiën en niet de mi nister van oorlog te onderhandelen en voorstellen te doen had over ver vreemdingvan nj kseigendommen. Het is te hopen, dat de pogingen van dat bestuur, dat zich thans tot den minis ter van financiën gewend heeft, met gunstigen uitslag moge bekroond worden. DE ROTTERDAMSCHR KADEMUREN. Er rijn teelcenen van verzakking van den kaaimuur aan de 1st® Katen- drechtsche haven Westzijde. Met den meest mogelijken spoed zijn maatre gelen genomen om de gevolgen van een mogelijke instorting van dezen kaaimuur te beperken. Door het weg graven van grond achter den muur wordt de gronddruk verminderd, waardoor de muur wordt ontlast Verder zijn de electrische kranen en kabels zoo ver verplaatst, dat deze geen gevaar kunnen loopen. Letteren en Konst GEUREN, heeft in Den Haag veel succes ge had. Het publiek heeft om Emants geroepen, die de komedie al had ver laten. Leger en Vioot REISROUTE HERTOG HENDRIK. Het vertrek van het pantserschip Hertog Hendrik van Nieuwediep naar Oost-Indië blijft bepaald op Dinsdag 23 Nov. a.a De reisroute is als volgt: van 30 Nov. tot 4 Dec. te Algiers, van 10 tot 11 Dec. te Port-Said, van 17 tot 18 Dec. te Perim, van 26 tot 80 Dec. te Colombo, waarna de reis naar Batavia wordt voortgezet. Gemengd Nieuws EEN VRBESELIJK DUEL. De Amerikaansche bladen verhalen van een vreeselijk duel, dat dezer da gen in de Vereend gde Staten heeft plaats gehad. Twee broeders, Sylves ter en Albert Owen, hadden den rij ken planter Compton uitgedaagd om dat hij beleedigende woorden gespro ken had over hun zuster. Het duel zou een zoogenaamd driehoek-duel zijn. Tegenover Compton, die ln elke hand een automatisch-pistool had, stonden de broers op 20 voet afstand, ieder met een pistool gewapend en op ouderlingen afstand van 5 voet. Bij de eerste schoten, die gewisseld wer den, viel Sylvester licht gewond neer. Compton loste daarna een schot in de lucht en vroeg„Hebben jullie, kinderen, nu genoeg gehad? Ik had De broeders echter eischten dat het gevecht voortgezet zou worden. „Dan zal ik beter mikken en ra ken", riop Compton. Sylvester ver bond zijn arm en het gevecht begon weer. De broeders begonnen nu te snelvuren op den ouden man. Op het geluid der schoten kwam mevrouw Compton met haar dochtertje naar buiten loopen om tusschenbeiden te komen. Zij vielen Compton om den hals en smeekten hem op te houden. In het volgende oogenblik zakten zij doodelijk getroffen ineen en Compton. getroffen door een aantal kogels, viel dood neer op de lijken van vrouw en kind. De broers zijn in hechtenis genomen en verklaarden dat de vrouw en de dochter zoo snel in de gevaarlijke zo ne waren gekomen, dat zij geen tijd hadden op te houden met vuren. Pers-Overzicht DE VERKLARING VAN Dr. KUYPEB IN DE TWEEDE KAMER. n. De „Nieuwe Courant" schrijft Op de vraag Is hiermede de zaak dus uit de wereld en herneemt dr. Kuyper zijn hooge plaats in ons poli tieke leven? antwoordt de „Nieuwe Courant" Allerminst. Want voor veden, waar onder wij, is het onbewijsbaar ver band nooit het hoofdpunt van aan klacht geweest. Wat de geruchtma kende onthullingen van mr. Tideman in het volle licht hebben gesteld, dal is in de eerste plaats, dat dr. Kuy per als minister meer dan drie jaar lang de man is gebleven, die gelden ontving en geldinzamelingen bevor derde ten behoeve van een partij, geld waaromtrent niet werd gevraagd waar bet vandaan kwam in de twee de plaats, dat hij met een persoon als Mathilde Westmeyer zonder „de noo- dige voorzichtigheid" betrekkingen onderhield van zeer delicaten aard in de derde plaats, dat „ordelieven de" hoeren gelijk het broederpaar Lehmann minstgenomen van hem den weg konden vernemen, waar langs zij zich '8 ministers voorspraak ter verwerving van de vurig begeerde koninklijke onderscheiding konden verzekeren. Al deze grieven zijn te ernstiger tegen een man, die In ge schrift en woord de hoogste eischen van zedelijkheid placht te stellen aan het openbare leven en aan zijn politie ke tegenstanders, en ze blijven na de verklaring van dezen middag. Het „Utrechtsch Dagblad" zegt Dr. Kuyper's verweer kan reeds daarom geen verweer heeten, omdat het In zijn sterkst verweerend gedeel te volkomen naast de beschuldiging staat en met deze niet correspondeert. Doch is er meer. Ziet, eene verklaring van dr. Kuy per „Ik heb gefaald door onvoor zichtigheid" had indruk kunnen ma ken Juli, na de eerste openbare beschuldiging. Was zij toen gekomen, de zaak-Kuyper zou onmiddellijk haar scherpen kant hebben verloren. Maar thans is dat niet meer boo. Thans kan die erkentenis niet de kwestie buiten verder debat stellen. Thans mist za de kloekheid, thans mist ze de moreele waarde, nu er eerst is gepoogd met allerlei oirbare en niet oirbare middelen de kwestie te vertroebelen en te verminken. Nu Is ze niet de gulle schuldverkla- ring van een onvoorzichtig staats man, die zich feilbaar gevoelt en ver klaart. Nu ls ze letterlijk afge dwongen met het mee op de keel. En 't ware te veel gevergd, aan een dergelijke afgedwongen erkentenis zedelijke waarde toe te kennen. De Kuyper-zaak is met deze Kuy- per-vexkiaring niet uit. Ook niet omdat de gegeven inlichtingen om trent de beraamde decoratie van A. E. Lehmann, aan wien de minister een rechtstreekschen weg immers wees om zich „verdienstelijk" te ma ken, een niet minder bedenkelijk feit dan de decoratie van R. Lehmann openbaren. „Het Vaderland" schrijfti Hij heeft zijn moment weien te kie zen: een meesterstuk van tactiek. Eerst had de Kamer haar belustheid op dit onderwerp de clou der be grooting een weinig bevredigd aan mr. Troelstra'e vlammende tirades, eerst was een uurlang de hitte in haar collectieve ziel gestegen tot een begin van politieke hartstocht, toen klonk die koele, zuivere stem, die kunstvol gestyleerde taal, die met wonder vernuft gebouwde verklaring en werkte als een caimans der gees ten. Met tal van bijzonderheden wer den de wagen, waarop de Regeering geweigerd had in te gaan, beant woord, men begon te weten, met- schrander gekozen argumenten een deel van den aanval afgeslagen, men meende te begrijpen, en aan het slot der rede leek het „peccavi", de er kentenis van onvoorzichtigheid, een loutering van wat onlouter nog mocht schijnen: men eindigde te excusee- •ren. „De Tijd" oordeelt f Nu blijft er nog slechts over, dat bij den heer I>ebmann, die tuk bleek te zijn op ridderlint, toch wel innerlijk de geheime bedoeling kan hebben voorgezeten, om zich een Nederland- sche orde te bemachtigen, en dat de slimme intrigante, juffrouw West meyer, die bedoeling kan hebben aan geblazen, alsmede bet vreemde, dat dr. Kuyper, minister-president, zich begaf in eene omgeving, als waarin deze twee menschen gewend waren te Leven, maar dan kan daaruit eenvou dig slechts een verwijt van onvoor zichtigheid gedistilleerd worden. Dr. Kuyper erkende dit zelf, toen hij „gul weg erkende, dat hij gewikkeld werd in de draden van een weefsel, dat hij niet bijtijds doorzag", en nog sterker, toen hij rouwmoedig beleed „dat hei eisch van goed beleid ware geweest, betere informaties In te winnen om trent de personen, met wie hij zelf en zijn dochter omgang hadden." Hij stond daar dus, hij, de groote geleerde, de machtig» politiek» leider. het genie, rouwmoedig de boetepij om rich heen halend. Wat moet het hem, den gevierde, moeite gekost heb ben, deze zelfbeschuldiging van on voorzichtigheid te slaken, maar ook, wanneer heeft ooit het vrijwillig aan getrokken boetekleed den man ont sierd „Ik ben onvoorzichtig geweest", maar ,,'k heb nooit in strijd met mijn geweten gehandeld." Wat zal, mocht het onverwoikte gebeuren, de onpartijdige getuigen van hen, die nu nog weigeren zullen, htm „alles is vergeven en vergeten" royaal uit te brengen 'l Kuyper triumfeerde I Dies zijn wij verblijd I „De Standaard" spreekt alleen ln haar Kameroverzicht over de verkla ring van Dr. Kuyper. Vóór dr. Kuyper sprak, bleek reeds, dat de stemming bij Rechts hem gun stig was. Hij werd met groote stilte ook door Links aangehoord. Slechts nu en dan werd een begin van een poging tot hoongelach bemerkt. Toen de spreker geëindigd had, weerkionken aan de Rechterzijde lui de bravo s. Tal van leden in den anti- revolutionnairen hoek begaven zich naar dr. Kuyper om hem hartelijk do hand te drukken. Schoon het, voor dezen tijd, nog betrekkelijk vroeg in den namiddag was, werd de vergadering, daar nie mand het woord verlangde, onmid dellijk verdaagd. Het a.-r. „Atrnh. Dagblad" teekent bij zijn Kamerverslag het volgende1 aan: De veelbesproken ridderorde-quaes- tie kan, dunkt ons, thans als geëin- j digd beschouwd worden. Zal de liberalistische en socialisti sche pers haai- campagne tegen den antirevolutionnairen leider staken? j Het ls, gezien het Kameroverzicht der N. R. Ct. van hedenmorgen, niet waarschijnlijk. j Maar het deert ons niet. De op rechte verklaring van dr. Kuyper zal ongetwijfeld op leder, die niet door politieke hartstochten verblind la,1 een uitmuntenden Indruk maken. 1 Ons vertrouwen Ls niet beschaamd. Naar zijn opvatting komt dir. Kuy per moreel niet geblameerd uit de campagne te voorschijn. Het Centrum" verwacht, dat de verklaring van dr. Kuyper in bree- den kring een ontspanning zal bren gen, die noodig was en niet langer op zich kon laten wachten. Maar of thans de aanvallen op dr. Kuyper's' persoon zullen ophouden? vraagt hei R. K. orgaan en het antwoordt zelf: Een groot vraagteeken ls hier zeker niet misplaatst, en ln de ochtendbla-' den vindt men treeda het antwoord in... ontkennenden zin. Wanneer er n o g een fout moet worden gesignaleerd, dan is het ze-| ker wel deze, dat dr. Kuyper bij zijn i optreden als minister niet onmiddel-l lijk als president van het Centraal- Comité aftrad. Een minister kan nu eenmaal geen partijleider zijn In den engeren zin S3 woor da. Dr. Kuyper heeft dit blijkbaar zelf ook zeer goed gevoeld: maar „tegen zijn zin" bleef hij voorzitter van het C.C. en hieruit ontstond een onge wilde vermenging van functies die aanleiding gaf tot de beschuldigin gen, later tegen den heer Kuyper als minister uitgebracht. Na dr. Kuyper's verklaring, meent Het Centrum heeft men niet het recht die beschuldigingen vol te hou den, „Het Volk" merkt, na lezing der Ochtendbladen op., dat de groote ko- medievertooning, door dr. Kuyper ln de Kamer opgevoerd volstrekt niet den Indruk heeft gemaakt, dien hij zich er allicht van had voorgesteld. Wij voor ons, vervolgt het blad, moeten den letterlijken tekst van dr. Kuyper's voorgelezen en met de ui terste zorgvuldigheid In elkaar ge paste verdedigingsrede afwachten, afwachten, alvorens haar nader te toetsen. Na de eerste onthullingen in „Het Volk" antwoordt dr. Kuyper d.d. 28 Juni 1909 in ,,De Standaard" in zake E. A. Lehmann: „Dat de andere heer, van wien in het interview gerept wordt, niet op de lijst (van decoraties) kon geplaatst zijn, daar het kabinet dat aftrad, uiteraard geen lijst gear resteerd heeft." En thans moet dr. Kuyper in de Kamer erkennen dat op zijn eigen verzoek ET A. Lehmann's naam wel degelijk op de voorloopige lijst van decoraties gezet La, op de „voorloopi ge," niet op de „ge arresteer de" t d. i. definitieve. Na die erkenning staat vast, dat de listig gekozen uitdrukkingen in dir. Kuyper's schrijven van 28 Juni 1909 geen ander doel konden hebben, dan opzettelijk den lezer omtrent de ware toedracht der feiten te misleiden. Waarom, tenzij om iets onoirbaara te verbergen? En hoe kon een ochtendblad wees er reeds op mej. Westmeijer den heer Tideman van die plaatsing van E. A. Lehmann „als Amsterdamsch koopman" op de voorloopige decora- tlelijst mededeeling doen? Hoe wist zij dat? Ook hier ia weer de „enve loppe" het eenig denkbaar verband. Dit is genoeg, schrijft „Het Vol'k", om te doen zien, dat dir. K. er niet al leen niet in geslaagd is, zich „volko men te zuiveren,' maar dat hij zich weer verder heeft vastgewerkt „in de draden van een weefsel",, dat hij feU gesponnen heeft* 8 en 10 ets. per ons, en het welbekende 6 cents per ons. HONIG TAAi-TAAl 18 cents per 5 ons. BANKETLETTERS 65 ct. p. 5 ons. STOKJES 12 ct. p. ons MOSCOVISCHE HARTEN van 15 ct. af per stuk. Herat ProefI kwaliteit grondstoffen vervaardigd. ISSBRlt PfOöf i Aanbevelend, %f. ^^8 IEL. O IE Ft Spaarnwoudersfraat 53 P.S. Niemand verzuime proef te nemen. Artegang 14 Telefoon 560 GROOTE SORTEERING: Kantoor- en Bureau-Artikelen. Luxe Post papieren, Houtwaren, Kalenders, Led» rwaren, Gezelschapspelen, Kleur- Teektn- en Prenten boeken, Albums voor Briefkaarten, Photo's, Postzegels, Portretten, enz. enz. School» en Teekenbehoeften, Vulpenhouders, Portret» en Familielijsten, enz enz. Vraagt tot Gids mijn geïllustreerde Prijscourant en Zak-agenda. Waar Is oen goed adres voor ST. NICOLAAS-CADEAUX?? ff WJE3JL.Ü in het Goedkoopste voor Muis» houdelijke en Luxe Artikelen i§Q Aanbevelend, CORN. HUMMELING. Zie de Etalage. Jan Nieuwanhufjzenstraat 26, huek Klarenbeekstraat bij de Leidschestraat bericht, dat de St. Nlcolaastafel gereed is en noodigtzijn geachte clientèle beleefd tot een bezoek uit. Den kinderen zal een aardig sprookjesprentenboekje worden aangeboden. Uiterst smakelijk Speculaas a 30,40 en 50 ct per pond. Boterlet ters A 70 en stukjes a 60 ct. p. pond. Fijn gedecoreerde Rammen, Harten en Zalm, Staarten, Marsepein, Borstplaat en Chocolade werk. Prima kwaliteit. Hoogachtend oni aanbevelend. Uw. Dw. dienaar, *0. NOORDELOOS. Groot, sorteering In HOEDE», PETTEN, HEEREN TRICOT-ONDERGOEDEREN, HEEREN HANDSCHOENEN, U - CACHENEZ en BOORDBESGHERMERS, - GEKLEURDE en WITTE PIQÜÉ OVERHEMDEN, BOORDEN, MANCHETTEN, FRONTS, DASSEN, DAMES- en HEERENPABAPLDIES, WANDELSTOKKEN, enz. enz. Zeer geschikt voor ®tS;. USrioola.a.s-Gadea.'va.x. VOOR DE SINT-NICOLAAS. Ffjne Banketletters, Beullngs en Letterbanket a 70 ct. p. 5 ons Best Speculaas 40 en 50 ct. per 5 ons. Extra fijne Borstplaat ln 10 smaken A 12 ets. per ons.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6