f SCOTT'S Uit de Omstreken EMULSION dood en stervend, de hand en hét oog" 'gericht naar het dierbaar kleinood, dat de vijand niet zou kunnen be machtigen vttór de laatste verdediger was gevallen. Een woord van hulde aan den ser geant v. d. Leyke, onder wiens lei ding dit nummer tot stand kwam. is hier zeer zeker op zijn plaats. Daarna vertoonden de parodisten Willy and Willy hun komische toe ren. Vooral een hunner ging daarbij op zoo'n allerleukste manier te werk, dat wij in de pauze gingen in- farmeeren, en toen vernamen we, dat do leukert Plaswijk heette, van be roep artist was, met zijn vrouw Eu ropa rondreisde, doch door de mïli- iiewet thans gewoon milicien is bij het 10de regiment. Op Plaswijk na, waren al de medewerk errs aan de verschillende nummers leden van ■Mars. Onder leiding van den sergeant Spronck werden een vijftal standen, die zeer veel bijval vonden, uitge voerd door 12 personen. Na de pauze gaf het orkest een Fantatsie Sur l'Oper Traviata, van Verdl. Voor dit nummer had do voorzitter van te varen aller at tentie verzocht, en werkelijk, het vrij zware stuk werd zeer verdienstelijk ten gehoore gebracht en oogstte den lof, dien het verdiende. Als slotnummer ging een Ameri- kaaasche pantomime, genaamd „Las tige Klantjes". Hieraan verleende weer de arlisLmilicien Plaswijk zijn medewerking, terwijl de overige 4 rollen verdienstelijk door onderoffi cieren werden vertolkt, Een bal vol animo besloot den succesvollen avond. De onderrofficiers- vereeniging Mars heeft weer voor de zooveelste maal getoond, dat zij het verstaat, feestelijke bijeenkomsten te organ isee ren! HET GEBEURDE MET DE „HVALEN". Uit het regeeringsantwoord op het afdelingsverslag over Buitenland- sche Zaken Aangaande het met de Zweedsche onderzeeboot „Hvalen" voorgevallene, dat in hoofdzaak uit de dagbladen be kend is, kan dc Minister mededeelen dat inderdaad door een deurwaarder die in het bezit was van een daartoe strekkende machtiging van den presi dent der Rechtbank te Haarlem, ge tracht is in de haven van IJmuiden op genoemd vaartuig beslag te leggen. Hij begaf zich daartoe met twee ge tuigen aan boord van het schip en weigerde aanvankelijk het te verla ten, niettegenstaande de sommatie van den commandant. Eerst nadat deze een stuk had overgelegi, waaruit het recht van het Zweedsche oorlogs schip bleek om binnen Nederiandsch territoir te verblijven^ hebben de deurwaarder, die trouwens eene ge heel lijdelijke rol speelde, en de ge tuigen, onder wie de procureur, mr. Tideman, die het request v^n beslag te mogen leggen had ingediend, zich verwijderd. Aan den commandant van liet vaar tuig is bij het bezoek, dat hij met den Z.weedschen lijdelijk zaakgelastigde aan Min. van Buitenlandsche Zaken bracht, een onderzoek toegezegd in afwachting daarvan reeds aanstonds leedwezen betuigd over het. voorgeval lene. Nadat bedoeld onderzoek was inge steld werd de uitslag daarvan aan de Zweedsche Regeering medegedeeld en deze het leedwezen uitgesproken van Harer MajesteUs Regeering over het betreurenswaardig incident. Tot het doen van andere meededee- lingen over deze aangelegenheid vindt do Minister voor h«t oogenblik geen vrijheid. Nat. Bloeinentento onstel- Jing. Voor bovenstaande in 1910 alhier te houden tentoonstelling, zijn door de Vereeniging tut Verfraaiing van Heemstede en Bennebroek en tot be vordering van het vreemdelingenver keer ui die gemeenten en den heer W. P. J. 1'. van Linden Tol te Heemste de gouden medailles beschikbaar ge steldeen verguld-zilveren medaille door de gemeente Uitgeest en dodr de zelfde een zilveren medaille. li e u o e in d. Do heer J. A. Huyskes alhier, is benoemd tot onderwijzer te Amster dam. Rubriek voor Vragen 'jcnuuuugoiiii.. .i«uu«u i.ei Voorreel) ▼ragen op TeracliilUnd gebiad, cutis voor beautvrvordiiig vatbaar, in la zuodeu b(j de lie.iucti. va.. Huariem'» Dagblad, Uroote Houtstraat OS Alle nuiwoordo. worden ;eiie«i xosteluo.- Segeveu en, vifur touvoel mogelijk s«, den a/ na de inzending Ann vragen, die uiM volledig naam e;. Wuonpiauis van den iazonder vermeiden, worth «een aandiu- i/eaououken. VRAAG. Kunt u mij ook enkele adressen van acheepvaart-muatschap- pijen opgeven, die jongens als leer ling-machinist aannemen ANTWOORD. Richt u met uwe be trok kingaan v rage te Amsterdam tot dc stoomvaart maatschappij „Neder land", Prins Hendrikkade 159/160, en te Rotterdam tot de firma W. Ruys en Zonen, directeuren der Rotterdam- sehe Lloyd. Een onzer abonné's geeft ons nog een adres op van een koopman, die zilverpapier tegen betaling in ont vangst neemt Het is dat van g<br. Jacobson, Burgwal 82—88, alhier. HALFWEG. Mej. A. Beuker van Amsterdam ls benoemd tot onderwijzeres aan de Christelijke school alhier. VELSEN. RIJKSWEG VELSEN—IJMUIDEN. Bij de Tweede Kamer Is ingediend een wetsontwerp tot intrekking van de wet van 25 Mei 1908 tot overbren ging van den Rijksweg van Velsen naar IJmuiden in beheer en onder houd bij de gemeente Velsen. Nu deze wet is tot stand gekomen maken burgemeester en wethouders van Velsen tegen onderteekenmg van het proces-verbaal betreffende de overdracht bezwaar, op grond van de daarin aan den Staat voorbehouden bevoegdheid tot het op gelijke hoogte kruisen of doen kruisen van den weg door een of meer spoorwegen. Dat beding werd gesteld omdat het met het oog op het aanzienlijk zand- vervoer, dat bij afgraving der duin- gTonden ten zuiden van den weg in de toekomst is te verwachten en in het spoorwegbelang wordt gevorderd. In dien burgemeester en wethouders de ze voorwaarde tijdens de onderhan delingen onaannemelijk hadden ver klaard (zij hadden verklaard met het ontwerp proces-verbaal zich geheel te kunnen vereenigen), ware van voort zetting van overleg afgezien, zegt do Minister van Waterstaat in de toe lichting tot het thans ingediende wets ontwerp tot intrekking van de wet. Hoewel het verkeer over den weg van dien aard is, dat in de meeste geval len eene kruising niveau niet hin derlijk zal wezen, terwijl door de nood'ge voorzorgsmaatregelen de ver keersveiligheid genoegzaam kan wor den verzekerd, zijn burgemeester en wethouders en eveneens de Raad, on danks de daartoe ingestelde pogingen, ongenegen gebleken hun bezwaar los te laten. Waar de gemeente, eerst de over dracht verzocht hebbende, thans wei gerachtig is den weg onder de gestel de voorwaarden over te nemen, zal de wet zijn in te trekken. IJMUIDEN. De Staatscourant bevat de konink lijk goedgekeurde statuten van de naamlooze vennootschap Scheepsex- ploitatie-maatschappij „Julie Streiff', te IJmuiden, gemeente Velsen. Zij heeft ten doel het exploiteeren van schepen, met dien verstande, dat de vennootschap nooit meer dan één schip m eigendom mag hebben. Het kapitaal der vennootschap be draagt f 31.000, verdeeld in 31 aandee- len, eik groot 1000. De heer J. H. Apetz alhier ls be noemd tot onderwijzer aan de open bare school te Ridderkerk. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 80 Cts. per regel. HUIDAANDOENINGEN meestal het gevolg van arm of slecht bloed, worden weldra tegengegaan en genezen door Scott's Emulsion, omdat Scott's het bloed volkomen zuivert. Door het onvergelykelyke Scott bereidingsproces worden de zuiverste grondstoffen byeengevoegd tot een smakelyk, lichtverteerbaar geheel, van een ryke, voedende kracht. Van alle emulsies heeft alléén Scott's die eigenschappen en om dan ook zeker te zyn van de uitwerking eische men de echte die uitsluitend bereid wordt door Scott Bowne Ltd., Londen, Engeland, wier naam en fabrieks merk (de Visscher met de Visch) als her- keuningsteeken op elke verpakking voorkomt. By alle Apothekers en Broglsten. Rechtszaken De Papendrechtsche Strafzaak Derde dag. Zaterdag zette het Gerechtshof te Arnhem de behandeling der zaak voort. Getuige W. J. Leg'rand, de gewezen volontair der gemeente-secretarie te Papendrecht werd het eerst voorge roepen. President: Gisteravond bent u naar Pays Bas gegaan, waair de verdedi gers logeeren. Hoe komt u daartoe? Getuige: Ik wilde uiteenzetten den toestand waarin ik verkeerde. President: U kunt toch alles hier verklaren. U behoeft niet elders ver klaringen af te leggen. Waarom niet naar het O. M. gegaan? Of naar mij? Maar u gaat naar de verdediging uit eigen beweging? Mr. Van Hamel: Ik zon gaarne één opmerking maken. Nimmer heeft ge tuige een verklaring, onder eede af gelegd, veranderd. Aan den heer Van de Pol heeft hij buiten eede tweeërlei verklaring afgelegd, waarvan de ééne beperkter was dan de andere. Adv.-gen. Wat moet ik van uw houding denken, nu u gisteren met de heer en advocaten uitgeweest is. Mr, Van Hamel: Tegen die uitdruk king moet ik protest eer erf. Ik ontken dat wij dezen getuige in verhoor hebben willen nemen. Hij verzocht zijn houding even te mogen toelichten. Nieuwe punten zijn niet aangeroerd. Getuige, De burgemeester heeft mij naar mijn stellige meening gezegd: ge moet er maar weinig over praten en doen net of gij er niets van weet. Raadsheer-rapporteur: Waarom g:ngt u gisteravond naar de verdedi ging-? Getuige: Om mijn toestand mede te deelen. Mr. Van Hamel: Ik kan mededee len waarom hij naar den verdediger gegaan is. Ik gaf getuige gisteren na afloop der zitting een hand en zei, dat mij zijn houding sympathiek voorkwam, en dat hij op mijn steun kon rekenen ais hij in het gedrang mocht komen. Hij ging naar de ver dediging omdat een advocaat een genaakbaarder mensch is dan een magistraat President: Ik blijf er hij dat u hom hadt moeten wegsturen. De heer N. Bonten, de burgemees ter, verklaarde, dat getuige Legrand tot hem relde: Ik ben ook al gehoord door den heer Van de Pol. Getuige heeft toen gevraagd wat heb je er mee te maken? Want hij leefde geheel in de veronderstelling dat Legrand niet op het kantoor was geweest. President: Hebt gij nooit pogingen aangewend om getuige te bewerken? Getuige: Absoluut niet. President: Hij heeft het zoo even gedaan. President tot getuige Legrand: Wanneer is het gesprek gevoerd? Getuige Legrand: In 1907, kort na het gebeurde. De getuige Bonten achtte vergis sing bij getuige Legrand niet uitge sloten, waar er zoo veel over de zaak gesproken wordt. Getuige Legrand hield vol dat het gesprek plaats had op de seoretarie In tegenwoordigheid van Van den Berg en De Mey. Getuige Bonten ontkende. De veldwachters De Mey en Van den Berg werden hierna voorgeroe pen en hun gevraagd of zij 5 of 6 we ken na het gebeurde het gesprek met Legrand hebben gehad, waarbij de burgemeester zou hebben gezegd, dat Legrand er maar niet over praten moest en doen of hij er niets van wist. De Mey: Ik herinner het mij niet. Van den Berg: Het ls een besliste leugen van Legrand. Volgende getuige was J. Visser Gzn. uit Papendrecht. Deze legde ver klaringen af omtrent den afstand van Wiggers' woning tot het ge meentehuis en omtrent het raadhuis. Acht u het mogelijk dat in het ca chot van het raadhuis gehoord wordt als er in de raadzaal geschreeuwd wordt? dus werd gevraagd Getuige: Onmogelijk acht ik het niet. Maar zeker weet u het niet? Omtrent Garsthagen en Wiggers gaf getuige uitstekende inlichtingen. Adv.-Generaal: Was het vroeger op' den Veerdam niet treurig gesteld? De Mey en Van dei' Esch waren niet in staat de benden te keeren. En komt aan de rijkspolitie de eer niet toe de orde hersteld te hebben? Getuige De Visser: Ik geloof dat er dikwerf uitgelokt Is. Nog onlangs werd een ingezetene, die op den Veer- dam kwam, 's avonds op het onver wachts door een rijksveldwachter on der de oogen gekeken. Dat zijn din gen die prikkelen. Mr. Van Hamel: Heeft de officier ook onderzocht of de beschuldiging waar was, dat getuige gelden stort te voor de verdediging in zake de Pa pendrechtsche zaak? Getuige: Ik ben er wel van beticht, maar nooit is mij er naar gevraagd. Volgende getuigen waren J. C. Reyziger, machinist, en Teunis Punt, ijzerwerker uit Papendrecht, die Garsthagen nuchter en zonder neue- wonden naar het gemeentehuis za gen gaan. Beide getuigen zagen Garsthagen later bloedend verwondend thuisko men. Vervolgens werd gehoord de ma chinedrijver Jacob Kwakernaat uit Papendrecht. Deze deelde reeds vroe ger mede, dat hij op Zondagavond 8 Sept. 1907, in beschonken toestand en in gezelschap van Garsthagen van Dordrecht te Papendrecht terugge keerd, komende langs de woning van den gemeenteveldwachter De Mey, aldaar een ruit heeft ingeslagen. Hij ging op de vlucht en begaf zich, thuis gekomen, te bed. Om elf uur werd er aan de deur zijner woning geklopt. Nadat hij was opgestaan en de klink er af gedaan had, werd de deur naar buiten opengerukt, waarop hij direct door de veldwachters De Mey en Bou- terse werd geboeid. Hem werd gewei gerd zich verder aan te kleeden. Zon der kousen en schoen, bovenbroek en hoofddeksel werd hij door genoemde veldwachters en den rijksveldwachter Van den Berg overgebracht naar het gemeentehuis, ongeveer 25 minuten van zijn woning. Onderweg werd hij door Van den Berg in het aangezicht geslagen. Op het gemeentehuis geko men, werd hij van de boeien ontdaan en in het arrestantenlokaal gebracht. Aldaar werd hij door de drie genoem de veldwachters geslagen, voorname lijk op het hoofd. Ook werd hij tot driemalen toe tegen de beenen gesla gen, zoodat hij in de krib kwam te vallen, waarin hij ten slotte versuft bleef liggen. Van de mishandeling heeft hij veel pijn ondervonden. Hij beklaagde zich niet bij den officier van justitie, doch ging naar den heer Van Elk, die een kort verslag van 't voorgevallene opstelde, hetwelk hij onderteekend en naar de „Dordtsche Courant" gebracht heeft. Getuige Kwakernaat bevestigde de ze vroeger gedane rnededeelingen. Hij, erkent dien avond een glaasje bier te veel gedronken te hebben. De ge meenteveldwachter Radema stond in de deur van het portaal van het raadhuis, toen getuige het cachot werd ingeduwd. Deze Radema moet het gezien en gehoord hebben dat ge tuige mishandeld werd. Get. Kwakernaat verklaarde verder de stem van Garsthagen te hebben herkend. President: En Je was onder den In vloed van sterken drank? Getuige: Toen niet. Dat waa den anderen dag. Getuige deelde ook nog mede, dat de ruit in het gemeentehuis, die hij gebroken had, gemaakt was op het oogenhlik dat de geluidproef werd ge nomen. Evenals De Mey en Van den Berg ontkende ook veldwachter Bouterse Kwakernaat te hebben geslagen. Hij weriï ongekleed weggevoerd. Hem Ia ecliter gelegenheid gegeven zich te kleeden, doch op den dijk, want het ls wel gebeurd dat als er binnenshuis gelegenheid toe verschaft werd, dat er een vechtpartij ontstond met de overige huisgenooten als de veldwach ters binnen waren. Kwakernaat ech ter weigerde. Mr. Van Hamel: Gebeurde het wel meer, dat Iemand op die manier uit huis werd gehaald? Bouterse: Ja, ln het geval van Van Zon (een moord). Mr. Van Hamel: Een klein verschil! Na de pauze nam mr. Van Hamel het woord tot het afleggen der vol gende verklaring: Mijnheer de Voorzitter! Met uw verlof zou ik gaarne een korte verklaring afleggen. Hedenmor gen Is door u een bemerking opge maakt dat de getuige Legrand Jr., teen hij zich gisteravond bij mr. Dic- ke heeft aangemeld, door dezen in een onderhoud is ontvangen waarbij later ook mr. Van Hamel, thuisko mende, is tegenwoordig geweest. Ten einde misverstand to voorkomen ver oorloof ik mij met uw toestemming te herhalen hetgeen ik zooeven van u mocht vernemen, namelijk dat het geenszins uw bedoeling was de ver denking uit te spreken dat de verde diging zou gepoogd hebben den get. te beïnvloeden, een meening waar voor naar uw oordeel^ te minder grond was, waar de verdediging u hedenmorgen reeds vroeg vóór de zit ting met een en ander in kennis ge steld heeft. Waar dienaangaande mis verstand mocht kunnen zijn ontstaan, acht ik deze verklaring noodig, om dat het ons anders bezwaarlijk zou zijn de verdediging te blijven voeren. Na deze verklaring van den verde diger verscheen de oude heer Bon ten van Dordrecht, vader van den Pa- pend'rechtschen burgemeester. Tot December 1904 is de heer Bonten Se nior, burgemeester geweest van Pa pendrecht en zulks sedert 34 jaar. In zijn tijd was er voornamelijk Zon dagsavonds veel herrie op den Veer dam, doordien het oostelijk en wes telijk gedeelte als vijanden tegenover elkander staan. Pogingen om die veeten te doen eindigen, zijn altijd op niets uitgedraaid. De Rijkspolitie is pas later gekomen en sedert zijn volgens deze get. de toestanden wel verbeterd. Klachten over De Mey of over de Rijkspolitie heeft hij nimmer ontvangen, nooit een enkele klacht. Hoe het komt dat er nu zooveel klach ten zijn, kan get. niet verklaren. Met Van Elk heeft hij vroeger twist ge had om een pachtvergunning. Eigenlijk betrof die quaestie meer getmge's zuster dan getuige. Thans verscheen Ph. Vetli, melk boer te Papendrecht. Deze heeft de arrestatie van Kwakernaat op dien Zondagavond gezien. Van mishande ling heeft hij niets gezien. Hij is nog even bij Kwakernaat thuis geweest en zag dat Bouterse op de fiets zijn kleuren kwam halen. Hij heeft niet zien slaan, hooren vloeken, maar we hooren dreigen: „We zullen jou mor gen wel anders krijgen." Meer weet hij er niet van. H. Radema is gemeenteveldwachter te Papendrecht en heeft uitsluitend nachtdienst. Hij heeft dien Zondag avond Kwakernaat geboeid op den dijk gezien en heeft hem toen mee overgebracht naar het cachot. Hij verzette zich niet, maar werd ook niet mishandeld. Bij het veer naar Oud-Alblas heeft hij hem overge nomen. In het cachot heeft hij Kwa kemaat niet gezien en kan dus niev zeggen wat daar is geschied. Bij het verhoor bleef Kwakernaat ontkennen In getuige's tegenwoordigheid is Kwakernaat ook volstrekt niet onbe hoorlijk behandeld. Hij huilde ook niet en droeg geenerlel teekenen van letsel. Van invloed van sterken drank bij Kwakernaat heeft get. niets be merkt. Hardhandig optreden van de Rijks- politieeheeft hij nimmer gezien, wel er van gehoord, maar het was wel eens noodig als er menschen dron ken waren. Mt. Van Hamel: Heeft get- niet eens gezegd dat hij doffe slagen heeft gehoord als van een ploertendooder? De get. denke aan het gewicht van zijn eed. Getuige: Neen. Nader door de verdediging go- hooTd geeft hij toe Kwakernaat te hebben hooren roepen: schei uit, schei uit! En een andere stem: Ga liggen! Hij dacht niet dat er mis handeld werd, maar dat Kwakernaat, vermoeid door ondervraging, ver zocht met het verhoor uit te scheiden. Mr. Van Hamel constateerde, dat deze getuige nimmer te voren deze rnededeelingen heeft gedaan en ook nu nog aan den voorzitter van dit Hof deze verklaring niet gaf voor de verdediging hem daartoe noopte. Mr. Van Hamel: Heeft getuige Rar dema getuige Legrand niet dien Maandagmiddag op de secret arie ge sproken? en wat zeide Legrand? Getuige: Legrand zeide: die vent liep met zijn neus tegen de deur aan. Ik zeg: welke vent? Garsthagen, luid- do het antwoord. En: hij had een bloedneus. Raadsheer mr. Van de KoppelU hebt hooren zeggen „Jongens, schei toch uit 1" En u verklaart dit zoo, dat men het verhoor nu wel vond, en dat de politie het vernoor diende te be ëindigen. Dan komt het mij vreemd voor, dat jnen later nog eens met het verhoor begon. Volgende getuige was de ijzerwer ker Arie Markesteyn uit Papendrecht. Deze verklaarde dat Kwakernaat's féziclit heelemaal verminkt was lauwe plekken op het hoofd, builen, enz. De 56-jarige J. D. van der Esch werd vervolgens gehoord. Hij zeide 17 jaren nachtwaker te Papendrecht te zijn geweest. VoorzitterDus u weet van de po- litietoestanden heel wat Hebt u wel eens gemerkt van onbe hoorlijk optreden door de politie Getuige Dat gaat nogal. De getui ge deed hierop rnededeelingen om trent het geval van een 20-jarigen jon gen, die nu eens Van Bouterse en dan eens van Maarsman klappen ontving. Dit was de eenige maal. Geen nachtwaker meer zijnde, ont ving getuige een bezoek van Bouterse, die hem zeide „Je mag wel oppassen. Je bent nou politie af. Dan ga jij er tusschen en wij komen vrij". Verder verhaalde getuige van een onaange name bejegening, die hij van de veld wachters ondervond, toen zij hem in de maling namen en in zijn zakken niet te noemen voorwerpen staken. Raadsheer mr. Hesse: Het zijn geen vrienden van u. De heer M. Rombouts, brievengaar der te Papendrecht, deed rnededeelin gen omtrent de politie te Papen drecht. De toestand te Papendrecht was veel erger dan vroeger. De laat ste twee a drie jaar vechtpartij op vechtpartij. Maar naarmate de pölitie versterkt werd, verbeterde de toe stand. Daarna werd gehoord de heer mr. G. J. W. van Tricht, officier van jus titie te Dordrecht. Hij deelde evenals in Den Bosch mede. dat het noodig was, dat er te Papendrecht meer po litietoezicht kwam. Want er hadden op den Veerdam te Papendrecht vechtpartijen op vechtpartijen plaats. PresidentKwamen er wel eens klachten over mishandeling door de politie bij u in Getuige In October 1902 werd Van den Berg aangeklaagd door Van Ko men en in September 1905 kwam er een klacht in tegen Bouterse door Van der Linden. President Staan de politiebeamb ten goed bij u bekend Getuige Heel goed. President Heeft getuige Van Elk u het ingezonden stuk ter lezing aan geboden Getuige Ja, maar ik heb gewei gerd. Advocaat-Generaal Wat was de reden dat u hetfstuK van Van Elk niet wilde lezen Getuige Mijn gedachten gang was, dat als ik het stuk las, daaruit gedis tilleerd zou worden de officier vindt het goed. Bij een latere vervolging zou men zich er op beroepen, terwijl, keurde ik het stuk af, verwacht zou zijn geworden een vervolging en ver- oordeeling van de veldwachters. Mr. Van HamelWanneer de offi cier een woord gesproken had, dan zou de zaak-Garstbagen nooit voor zooveel rechtscolleges gekomen zijn. Advocaat-Generaal Maar dan zou den al die mishandelingen te Papen drecht nog steeds zijn doorgegaan. Mr. Van Hamel bracht eten brief van Mr. Van Tricht aan den procu reur-generaal te 's-Hage ter sprake. Mr. Van TrichtIk lichtte den pro cureur-generaal naar mijn beste we ten in. De burgemeester en drie veld wachters hadden het te Dordrecht be- eedigd en getuige kon niet aannemen, dat er vier meineedigen waren. Op het oogenblik, dat ik schreef, gaf ik, zegt hij, den procureur-generaal een exposé van mijn gevoelen. Mr. Van Hamel Hoe wist mr. Van Tricht, wie het geld voor de verdedi ging verschafte Mr. Van Tricht: Daarnaar stelde ik geen bepaald onderzoek in. Ik ver nam dat de heer Van Elk zich uitge laten had in dezen geestDe brand kast van Walbeek staat voor mij open. Mi\ Van Hamel Dus de mededee- ling betreffende het betalen der kos ten der verdediging berustte op eene onjuistheid. ITet O..M. wierp een smet op de verdediging.'Dat vind ik licht zinnig. Mr. Van Hamel: Was er een oom- plot? Mr. Van Tricht weet het niet. Mr. Van Hamel: Het bestaan van het complot kan niet worden aange toond. Een belangrijk punt voor de verdediging. Mr. Van Hamel: Waarom werd de meineed-klacht van Van Komen niet vervolgd? Mr. Van Tricht: Er was geen be wijs. Mr. Van Hamel: Heeft mr. Van Tricht niet drie of vier weken gelo den aan A. Visser, aannemer te Dordt, gevraagd, of hij niets wist van een feit met dr. Brandts, nu 10 h 12 jaar geleden. Mr. Van Tricht: Als ik daar ant woord op moet geven, zou ik dingen moeten mededeelen niet voor openba re zitting bestemd en zou het den schijn hebben alsof ik met vuil wierp. Mr. Van Hamel: In den Brief van mr. Van Tricht wordt inderdaad met; een dosis vuil geworpen. De president: De een noemt het vuiL, de ander waarheid. Hierna werd mr. Royer, vroeger substituut-officier te Dordt, thans of ficier van justitie te Zwolle, gehoord. Hij ontving nooit klachten over het te hardhandig optreden der politie. Ten slotte deed Raadsheer mr. Van de Koppel aan De Mey de vraag, waaraan hij toeschrijft de beschuldi ging te zijnen aanzien? De Mey: Aan de buitengewone om standigheid om den burgemeester te treffen. Ik heb altijd tegen de Garst- hagens moeten ageerem Heden voortzetting. Sport ea Wedstrijden VOETBAL. QUICK—H. F. C., 2—0. De blauwgebroekte Spanjaarden to gen gisteren naar de Hofstad, om slag te leveren aan de Hanenburgers met witte dito's. Aangezien de laat- sten in den laalsten tijd een beetje raar doen en het tegen de twee zwak ste competitie-zusters. Hercules en Ajax, hebben afgelegd, werd de loop van dezen wedstrijd met eenige nieuwsgierigheid tegemoet gezien. Waar Quick de vriendelijkheid had gehad, do twee ondersten van 't rang. lijstjo een paar puntjes te bezorgen» was de mogelijkheid immers niet uit»' gesloten, dat zij deze aardigheid ook: tot no. 3 zou uitstrekken. De belang, stelling voor den wedstrijd werd ech ter sterk getemperd door de weersge steldheid. Regen- en hagelbuien wa ren verscholen in jagende wolkge vaarten, en de wind was hevig en scherp. Ook het spel leed er door. Bij Quick was Snethlage present, echter ontbrak Welcker, ook wel het „ren nend paard der voetbalvelden" ge naamd verder de linksbuiten Viseer, die alleen voor zeer belangrijke wed strijden uit Duitschland overkomt, terwijl Klicks een ongeval aan zijn voet kreeg, waardoor hij na half-tim* het veld ruimde voor Treur. Bij de II. F. C. had Schalkwijk d« blauwe broek en witte shirt van Ka ter aangetrokken. Omstreeks twee uur stelden zich de volgende elftallen tegen elkander op Quick: Boudier, Klicks, Otten, Crock, Stempels, Bosscharf, Danidls, Snethlage, Dagevos, Gros kamp, v. d. Scliaaff. H. F. C. Clifford, Francken, Ten Cate, v. d. Loeff, Seignette, Le Sueur, v. Gogh, Kimmijser, La Bastide, Schalkwijk. Mooy. Van Gogh had den toss gewonnen, en verkoos met het zoo nu en dan verraderlijk doorkomend zonnetje achter te spelen en meende een tikje van den wind, die bijna dwars op het veld stond, mee te hebben. Maar de wind deed raar, en het tikje was tegen in plaats van mee. Als scheidsrechter C. Bakker fluit, blijkt het spel in den aanvang voor do Hagenaars te wezen. Dit is echter maar van korten duur, en spoedig blijken de tegenstanders tegen elkan der opgewassen, en beweegt zich het gewillige leder over de geheele lengte van het strijdperk. Tot doelpunten komt het ecliter voorloopig niet. Edu, de stoere en sympathieke Edu, werkt als een paard, maar Le Sueur maakt het hem zeer lastig en ontneemt hem dikwijls ffaai den baL De spelers hebben veel last van den wind, die zuiver plaatsen en schieten zeer bemoeilijkt en den bal dikwijls meevoert over de grenslijn. Het spel ls arm aan belangrijke, spannende momenten, en de doelverdedigers krij gen weinig te doen. Na 20 minuten spelens weet Groskamp met een on verwacht, ver schot, waardoor de bal tusschen den paal en Mooy, die er een meteor van af staat, doorvliegt, aan zijn vereeniging de leiding te bezor gen. De H. F. C. tracht wel door een flinken aanval de zaak weer ln het reine te brengen, en Kimmijser werkt zeer verdienstelijk, maar Crock, Klicks en Otten blijken betrouwbare verdedigero. En spoedig daarop is het weer het Haarlemscne doel, dat in gevaar verkeert, doch er aan ont komt, doordat een van het Haagsclie quintet net langs den paal schiet. Dan verlaat Klicks het terrein, na een voor hem «enigszins noodlottige botsing, en spelen de gastheeren een poosje, met 10 man. Daarna zet Francken mooi voor, Clifford zet 'ui er in, en de gelijkma ker zou er geweest zijn, ware het niet, dat de scheidsrechter even van te voren had gefloten, doordat een andere speler van Quick zich op liet veld had uitgestrekt. Als het ongeval verholpen is, moet Mooy handelend optreden, doeli de bal keert weder, Mooy vangt, laat vallen, Snethlage rent toe, 't gevaar is groot, maar op het allerlaatste moment werkt Mooy weg. Dan is het spoedig half-time. Na rust is de H. F. C. een poosje de sterkste, en Seignette neemt een corner, die echter op niets uitloopt. Het spel blijft op de Quick-helft, als plots een doorbraak plaats heeft, de wing v. d. Schaaf f—Groskamp ver plaatst het spel met groote snelheid, de H. F. C.-achterhoede wordt gepas seerd, Mooy loopt uit, en... Groskamp doorboort voor de 2dé maal de ruim te tusschen de palen. Een hagelstorm is dan de oorzaak, dat het spel gestaakt wordt. Daarna begint Quick op te zetten, en houdt het spel tot het einde min of meer in handen. Groskamp schiet eens naast, en een corner van Van der Schaaff loopt op niets uit. Wel wordt Seignette een oogenblik later, door het verdienstelijk werken van Kimmijser in staat gesteld te schie ten, maar dat gebeurt te zacht, en Boudier heeft er weinig moeite mee. Het terrein is door de hagel- en regen buien glad geworden, wat niet ten voordeele van de spelqualiteit is. Snethlage lost een hard, laag schot, doch Mooy is op zijn post. Crock laat mooi spel zien, terwijl van de Haar lemmers La Bastide uitblinkt. Spoe dig daarop krijgt Van Gogh een on geval aan de knie, en verwisselt met La Bastide van plaats. Langen tijd zwerven de Hanenburgers dan in de nabijheid van Mooy's domein, doch een zeer fraai, ver schot van Van der Schaaff slaat Mooy even fraai met de vuist weg. Dan komt er weer zoo'n geweldige regen-hagelbui, die weer een wapenstilstand veroorzaakt. De strijd wordt door H. F. C. met tien man voortgezet, daar Van Gogh niet meer meespeelt. Quick is nu voortdu rend sterker, doch tot doelpunten komt het niet meer, en als tijd geflo ten wordt, heeft Quick met 2—0 ge wonnen. Deze cijfers drukken de verhouding vrij juist uitmisschien had de II. F. C. voor rust een puntje verdiend. Het was een vrij saaie wedstrijd. De bal ging door den wind tallooze malen over de grenslijn. Quick viel over het algemeen tegen. Crock, Snethlage en Van der Schaaff waren de besten. Ook de Haarlemmers waren niet erg op dreef. Bij hen blonken uit Kimmijser, La Bastide en Le Sueur. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg ls afgelegd het candidaats-examen in de Nederlandsche ïett .-ren door den heer G, R. Bax.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6