Kerk en School Gemengd Nieuws Pers-Overzicht Sport eo Wedstrijdeo Uit de Arbeiderswereld Koloniën Letteren en Knnst Burgerlijke Stand stoomvaar ütericflten vangenisopsluitmg vindt hij zeer ge-1 moedeJijk; hij is onverschillig voor alles en van die onverschilligheid »ou hij nog wel eens laten blijken. WIJZIGING DER ARMENWET. Bij de begrootingsdebalten in de Tweede Kamer deelde de Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Th. Heemskerk, mede, dat hij. met het oog op een voorgenomen wijziging van de armenwet een advies had ge vraagd aan de Ned. Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid. Men zal zich herinneren, dat de kwestie van de staatstaak in dezen reeds «n het congres, hetwelk deze Vereeniging den 8en en 9en September J.l. te Rotterdam gehouden heeft, een ernstig onderwerp van bespreking uitmaakte. Over de vraag„Welke is de taak der overheid In zake de armenzorg", werden toen twee prae-adviezen uit- f©bracht, één door mr, J. G. L. Nolst 'rénitó en één door mr. D. A. P. N. Kooien. Beide prae-adviezen kwamen tot de conclusie, dat de overheid helpend zou kunnen optreden le. Door het doen opmaken van een lijst van instellingen, die zich In het algemeen met de bestrijding van ar moede bezig houden -2el door het instellen van een colle ge in de steden van zekere grootte, waarin armeninsteliingen zich kun- jien laten vertegenwoordigen -3e. door het doen opmaken Yan een «entraal-armenregister. VERBOD AAN POLITIE BEAMBTEN. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de burgemeesters in de verschillende gemeenten verzocht «ooveel noodig aan de politiebeamb ten te verbieden herbergen te bezoe ken en zoo gestreng mogelijk op de naleving van dit verbod toe te zien. De minister meent, dat herbergbe zoek door politiebeambten niet be hoort plaats te hebben en dat bet op den weg der burgemeesters ligt daar tegen zoo streng mogelijk te waken. Het verzoek is een gevolg van de klacht, die de Commissie van Rappor teurs uit de Tweede Kamer, nopens Hoofdstuk V der Staatsbegrooting .voor 1910 heeft gedaan, dat politie beambten in de herbergen sterken drank gebruiken. ARBEIDSWET. Het dagelijksch bestuur van den Natlonalen Vrouwenraad van Neder land, welke ie samengesteld uit 82 -vereenigingen, heeft een adres ge richt aan de leden van de Tweede Ka mer der Staten-Goneraal, waarin aan gedrongen wordt, om de wijziging .van de Arbeidswet inzake den nacht arbeid van vrouwen, waarvan iif de Troonrede werd gewaagd, alleen van toepassing te verklaren op vrouwen beneden 21 jaay, aangezien door be schermende voorschriften de waaide dor vrouw ais arbeidskracht vermin dert. Mannen, en als zoodanig wor den reeds gerekend nog zeer jeugdige ipersonen, mogen verrichten ai wat zij ^?:©lf als arbeiders geschikt voor zich (achten, binnen de grenzen der voor schriften van Veiligheids- en Arbeids wet. Het grieft de volwassen vrouw, door de Arbeidswet voortdurend op één lijn met kinderen te worden ge- Bteld. TECHNISCH ONDERWIJS. In een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken spreekt de Bond van Technici er zijn leedwezen lover uit, dat uit de Staatsbegrooting 1910 wel blijkt, dat het middelbaar technisch onderwijs zich in de sym pathie van den minister mag verheu gen, maar dat het voornemen tot op richting van eene Rijksschool, bij de vorige begrooting in liet vooruitzicht gesteld, nog niet tot begin van uitvoe- 'ring is gekomen. Adressant hoopt, dat het niet In 's Ministers voornemen zal liggen, •voor de regeling van het middelbaar technisch onderwijs uitsluitend op het particulier initiatief te rekenen, daar dit initiatief uit den aard der eaak in de eerste plaats groeps- en locale belangen zal behartigen en de algemeene belangen daardoor minder iot hun recht zullen komen. VOLKSTELLING. Maar men mededeelt, is ln den Mi nisterraad besloten, dat geen rijks ambtenaren aan de werkzaamheden der a. s. 10-jaarlijksche volkstelling zuilen mogen deelnemen. HONDERD JAREN OUD. De wed. A. Domnlsse, geb. J. Boa- schaart, te Souburg, meer bekend on der den naam van „oude Janna", ihoopt den len December haar lOOen geboortedag te herdenken. Hot oude vrouwtje is voor haar leef tijd nog zeer kras. KAMERVERKIEZING IN GULPEN. In de Zondagavond gehouden verga dering van de Centrale R. K. Klesver- ieeniging m het district Gulpen, geves tigd te Valkenburg, (een creatie der .poeren Thomas en Caselli), werd bij Reclamatie de volgende resolutie aan genomen „De Centrale R. K. Kiesvereeniging ïn het district Gulpen, gevestigd te .iValkenburg, in hare algemeene verga dering op 21 November 1909; overwegende, dat omtrent de door hare leden Thomas en Caselli, aange geven feiten van corruptie en pressie bij de laatst gehouden Tweede Kamer verkiezing, geen justitieel onderzoek is ingesteld, wat toch i. c. de eenige luiste weg was om achter de waar heid te komen en aldus deze officieel niet is bewezen kunnen worden overwegende, dat dus de tijd nog niet blijkt gekomen te zijn, waarin feiten van machtsoverschrijding en pressie door de justitie vervolgbaar •geacht worden; overwegende, dat in deze omstan digheden het aanbinden van een ver kiezingsstrijd tegen een van hooger hand, met alle bruikbare middelen <gesteunden en ondersteunden Candi da at onvruchtbaar is; onthoudt zich bij de aanstaande iVerkiezingr van liet stellen van eon csudidoat tegenover den heer lhr. mr. Ruya de Beerenbrouck". DE NIEUWE TURKSCHE GEZANT. De correspondent te Konstantinopel van de „N. R. Ct." schrijft d-d. 18 dezer De Keizerlijke Iradé is verschenen, waarbij Gregori Aristarchis boi tot buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister dor Verheven Porto bij het Koninklijke Nederlandsche Hof wordt benoemd, ter vervanging van Missak Effendi, die op pensioen is gesteld. De nieuwe Turksche «rezant behoort tot de zeer aanzienlijke, oude Fana- ristischo familie Aristarchis, welke van de verovering van Byzantium door de Turken af, tal van hoog© amb tenaren en hoogwaardigheidsbcklee- ders heeft opgeleverd. Ook Gregori Aristarchis bei was van jongs af uan in stualsdienst en wel voornamelijk in de diplomatie. In de moeste hoofdsteden van Europa was hij als secretaris of raad van legatie of ambassade werkzaam, en eindelijk als gezant gedurende eenige jaren te Washington. De nieuwe gezant is wel diep in de zestig, maar nog immer vol levens lust en opgewektheid. Hij is onge huwd en een volmaakt man voor do wereld. In tegenstelling met ziin voor ganger, die bijna nooit op zijn stand plaats vertoefde, zal Aristarchis bei zich metterwoon in Den Haag vesti gen en daar, met onderbreking slechts van een jaarlijksch verlof, verblijven. ONGELUKKEN. Tijdens de afwezigheid van de moe der dronk het tweejarig kind van H. G. B., te Lonneker, uit een ketel ko kend water. Gisteren Is de kleine aan de volgen overleden. BRANDEN. Te Wageningen is een daghuur dersplaatsje afgebrand, toebehooren- de aan J. Janse en bewoond door de wed. Vermeer. Er werd zoo goed als niets gered. Heel wat kippen kwa men ln de vlammen om. Alles was verzekerd. Te Maurik ontstond een zware brand op het erf van den landbouwer W. van Lutterveld. Twee schuren met een hooiberg werden een prooi der vlammen, terwijl mede 4 koeien omkwamen. Het woonhuis werd groo tendeels gespaard. De oorzaak Is on bekend. Verzekering dekt de schade. APOTHEKERS EXAMEN. In Amsterdam, Leiden, Utrecht en Groningen worden ln December, en zoo noodig in Januari, de practische examens voor apotheker afgenomen. Zij, die wenshcen deel te nemen wor den verzocht zich vóór 1 December schriftelijk op te geven bij den voor zitter der examen-commissie, en wel voor Amsterdam bij den buitengewoon hoogleeraar P. v. de Wielen, aldaar, voor Leiden bij den hoogleeraar dr. L. van Itallie, aldaar, en voor Utrecht bij den hoogleeraar dr. N. Schoorl, al daar. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer A. B. Bom- mezijn, geboren te Geerüruidenberg, op proefschrift: „Het onderzoek naar het Vaderschap." Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten de heer C. M. Henny. De heer D. Klinkert, die promoveer de, verkreeg den graad cum laude. GEREF. KERK. De classis Koevorden der gerefor meerde kerken heeft gisteren peremp toir geëxamineerd en toegelaten tot het predikambt in do gereformeerde kerken ln Nederland den heer G. A. Langhout. candidaat aan de Vrije Universiteit. EEN LUCHTVAART-MAAT SCHAPPIJ. De Engelsche couranten bespreken met sarcasme t plan van New-York- sche millionnairs om een luchtvaart maatschappij op te richten. Zij noe men de maatschappij een „Hemel- trust" en verwijten de Wrights, dat ze zich het uitspansel willen toeëige- nen. Betreffende de nieuwe maatschap pij kan nog worden gemeld, dat ze te New-York een groot bureau zal ope nen, waar modellen van vliegmachi nes zullen worden tentoongesteld en bestellingen worden opgenomen. Vliegvelden zullen te Florida ln den winter en verder noordelijk in den zomer worden opengesteld, waar de koopers van machines ln het vlie gen onderwijs zullen ontvangen. Te Dayton, ln den staat Ohio, de ge boorteplaats van de gebroeders Wright, zal een groote fabriek wor den gesticht. De maatschappij ver klaart, ln staat te zijn een aeroplan voor twintig passagiers te bou wen. Ook koestert ze het plan, de post met behulp van vliegmachines naar moeilijk te bereiken streken in het „Wilde Westen" over te brengen. Voor dit doel worden machines ge bouwd, die 700 mijl kunnen afleggen zonder tusschentijds te landen. De advocaat der maatschappij, die de processen tegen nabootsing van de Wirightmachines voert, verklaarde dat hij hoopt, op een uitspraak, waar door in Amerika alleen met Wright- machines zou kunnen worden gevlo gen. EEN' PROCES. Koningin Natalie, de moeder van den vermoorden koning Alexander van Servië, heeft een klacht inge diend tegen de erfgenamen van gene raal Petrowits, die indertijd adjudant generaal van koning Alexander was en die van de verwarring na den m«y>rd heeft gebruik gemaakt om zich vijf tnillioen dinar van de civiele lijst toe te eigenen. Het geding is reeds begonnen en er zijn buitenge wone politie-maatregelen genomen, terwijl troepen het gerechtsgebouw bewaken. DE MILLIOENENDIEFSTAL IN MOSKOU. Het rapport van senator Garin heeft uiteengezet, dat de ambtenaren der intendance in Moskou jaarlijks 10 millioen Roebels gestolen hebben, doch in het oorlogsjaar 25 millioen Het ministerie van financiën heeft in verband daarmede een statistiek deen opmaken, door den bekenden profes sor Oserof, waarin wordt aangetoond, dat door de bedriegerijen der inten dance ambtenaren Rusland jaarlijks een verlies lijdt van 100 millioen Roe bels. De Moskovische intendance stond in die bedriegerijen bovenaan. Van alle geleverde artikelen werd 10 percent gelieven, van slechte zelfs 30 percent, die de aannemers en leveran ciers op de prijzen moesten leggen Een rijke oogst leverde de jongste oorlog, waarin een groot aantal quitanties werden opgemaakt en be taald voor leveringen, die nooit had den plaats gevonden. De opbrengst van deze bedriegerij werd .verdeeld tu&schen de ambtenaren en de le veranciers. Op grond van het uitvoerige rapport van senator Garin werden aanklach ten ingediend tegen de kolonels Polja- kof, araischa, Giers, Jerassimof, Le- kof, Karaischa, Giers, Jerassimof, Le- heel 66het geheele aantal aange klaagde ambtenaren van de Moskou- sche intendance bedraagt 130. EEN VERWOEDE WORSTELING. Op de locomotief van een trein op den Mobile en Ohiospoorweg bij Me ridian is een verwoede worsteling uitgevochten tusschen den machinist en den stoker, een mulat, die plotse ling gek was geworden. De trein was uit Meridian vertrok ken en de stoker had juist kolen op het vuur gedaan, toen hij plotseling zijn schop liet vallen en den machi nist te lijf ging, schreeuwende dat hij hem in het vuur van den oven zou stoppen. Twee keer kreeg de neger den machinist tegen den grond en trek hem naar de open deur van den oven, maar eindelijk, op een oogen- bllk, dat hij al zijne karchten verza melde, slaagde de machinist er in den mulat van de locomotief te wer pen. Toen haalde hij de rem over en liet den trein stilhouden. Beambten van den trein liepen terug naar de plaats, waar de stoker neergekomen was en vonden zijn lijk. Bij den val had hij den nek gebroken. DE VERGIFTIGINGSZAAK. Nu de namen van alle officieren van het Oostenrijksche leger, die brieven met giftige pillen hebben ontvangen, bekend zijn, blijkt dat men vermoe delijk op een dwaalspoor was, toen men veronderstelde, dat de brieven waren gezonden door een officier, die niet bevorderd was en zich op die wij ze op zijn gelukkiger kameraden had willen wreken. Immers, ook officie ren, die bij de laatste promotie ge passeerd waren, hebben de gevaarlij ke brieven ontvangen. Men zoekt nog altijd vergeefs naar den dader, maar meent toch een spoor van hem te hebben ontdekt Ongeveer half November kwam nl. In een apotheek van het 9de district een jonge man, die zich blijkens de vra gen, die hij aan den apotheker stel de, bijzonder interesseerde voor de wijze, waarop men poeders tot pillen kon verwerken. Het signalement van dezen man komt overeen met de be schrijving, die ook een andere apo theker heeft gegeven van een jongen man, die hem eenige vragen stelde en van de postadsistente, die de brie ven aan het postkantoor in ont- ontvangst had genomen. De bevolking van Weenen laat zich niet afbrengen van de meening, dat men hier te doen heeft met een aan slag van Serviërs. Er is dan ook reeds een huiszoeking gedaan bij een Servisch student, zonder dat echter iets verdachts werd ontdekt. COOK'S AANTEEKENINGEN. De „N.-Y. Tribune" deelt mede, dat dr. Cook gereed is gekomen met het wetenschappelijk verslag van zijn poolreis. Het werk zal door vier per sonen naar Kopenhagen worden over gebracht, waar het door de Universi teit zal worden onderzocht. WIJK BIJ DUURSTEDE. Mr. De Ridder is nauwelijks over leden of de strijd over de nalaten schap van Wijk bij Duurstede begint &L „Het Huisgezin" schrijft: dat de anürevolutionnairen, die In Wijk nog zwakker zijn dan ln Breukelen tegen de katholieken nog sterker, een mooie gelegenheid hebben om een bewijs van goeden staatkundigen zin en van waardeering der katholieke onbaat zuchtigheid te geven. Indien ln één district, door een an- tl-revolutlonnair bezet, de katholie ken sterk zijn, dan ls het in Wijk. En „De Residentiebode", die geen herhaling wil van den clericalen wed loop van Breukelen betoogt de nood zakelijkheid van een accoord tus schen de drie rechtsche partijen. Br is nog wel een zetel waarop de Ka tholieken billijke aanspraken kunnen doen gelden. Dr. KüYPERS VERWEER. „Het Huisgezin" oordeelt: De an ti-Kuypen-campagne blijft met ongemeen© felheid in de pars van linies woeden. Men zou haast zeggen, dat w nog feller geworden Ia Waarom toch? Heeft men niet wij «rkennén het, wat laat de voldoening erlangd, waarop men, wil men liever, het land recht had? De erkenning en belijdenis van dr Kuyper, dat hij heeft gefaald. Insluitende de verklaring, dat. In dien hij moest herbeginnen, dr. Kuy- pea- het afgekeurde pad niet opnieuw zou betreden. Waarbij nog de zekerheid komt, dat ln de toekomst geen enkel minister zich aan het door allen openlijk of zwijgend veroordeelde beleid zal schuldig maken. Wat wil men. Indien enkel het landsbelang richtsnoer is, nog meer? Wie zooals „Het Volk" ronduit doet elschen, dat Kuyper uit het openbare leven zal terugtreden, laten zich door persoonlijken haat leiden. Dr. Kuyper is onvoorzichtig, kort zichtig, wil men ijdel geweest, hij Is ln ieder geval geen schelm, die ver dient uit den kring van fatsoenlijke menschen gestooten te worden. En dit mogen de bittere en onver zoenlijke vijanden van dr. Kuyper wel bedenken, dat zij door hun ve nijnig aanhouden een omkeer bij de openbare meening ook ln hun krin gen ten gunste van den veelvervolg- den man zullen bewerken. De volksmenigte moge wispelturig en wuft ziin, zij kan het niet zetten, dat men een groot man, die schuld beleed, met speldenprikken het" leven blijft vergallen. Het ls nu wél geweest. H. V. V. NAAR BRUSSEL. Naar vernomen wordt, trekt de H. V. V. met Paschen naar Brussel, om daar op het terrein der Leopold F. C. mede te dingen naar de bekende Brusselsche coupe. SPARTA NAAR BELGIë. Naar vernomen wordt, heeft de Antwerp F. C. het besluit genomen, haar elftal tegen onze kampioenen op eersten Kerstdag te versterken, om Sparta beter partij te geven. Daartoe heeft zij een uitnoodiging gericht aan enkele bekende spelers, leden van de Beerschot F. C., om dien dag voor Antwerp F. C. uit te ko men. Dezen zijn Kevorkian, Lewis, Boxtaele, allen voorhoedespelers, en Clayton, middenspeler. BERGEN. Deze voorlaatste draversrneeting kenmerkte zich evenals ln den laat- sten tijd alle course'n te Bergen door groote deelneming. In één num mer dongen niet minder dan achttien paarden mede, een aantal, dat met het oog op de breedte der baan o. i. te groot is. In het geheel werden de vijf eerste prijzen door 59 paarden be twist. De Stal Koster was niet ongelukkig, daar Lord en Miss Refero uitmuntend door Koster Jr. ter overwinning wer den geneden. Dat Lord winner wor den zou, was wel door velen verwacht, maar het winnen van Miss Refero was althans wat het publiek be treft geheel buiten verwachting. De heer Joh. van den Bergh, eige naar van Miss Refero. zal dan ook hooest tevreden ziin over deze pracht- verrichting van het paard. Van Schönrock kan nu juist niet gezegd worden, dat h'i ditmaal ge lukkig was. Rheingold presteerde niets, Arak werd gedismialifioeerd, Agnita was geen oogenblik ln de course en in het laatste nummer ging Fleurette er van door, op een manier zooals maar zelden een draver er van door gaat. Met sulkoy en al over hek ken, greppels, struiken en over stoe len en tafels. Voor de tribune, waar veel publiek stond, bracht hij veel ontreddering te weeg. Een sportsman trachtte hem te grij pen, doch ontving een gelukkig onbe- duidenden trap tegen de knie. Van do sulkey was niets meer dan stukjes en brokjes over. „Paul"' is echter niet zoo gauw bang, en direct maar weer voor een ander sulkey. Wel presteerde Fleuret te niet veel, maar de schrik was nu weer vergeten. Mariëtte won den Advocaat-prijs gemakkelijk, alleen Emma B. maakte het de merrie wat lastig. Warda, wederom toevertrouwd aan den leerling-pikeur v. d. Bogaert, wist gemakkelijk voor Kwikstaart het eerst over de streep te gaan in de ver koopsdraverij. Baron Alrune liep tweemaal mede, den eersten keer blijkbaar uit gek heid, doch den tweeden keer uit mee- nens. Waarom of Baron Alruna de eerste course ingehouden werd, ver namen wij niet. De Ava-prijs, waarin 18 paarden startten, bleek een zeer gemakkelijk kostje te zijn. Baron Alruna, van Clerimond en Alruna, is een pracht van een draver. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt Aida-prijs. Prijzen draverij voor Ne- derlandlsche paarden. Afstand 22ÜU meter. 1 Lord (2300), Koster Jr., In 4.07 vier vijfde sec. 2 Robert H. (2230), B. J. Alkemade, in 4.08 twee vijfde sec. 3 Edelweiss (2250) J. Easing, In 4.09. Advocaat-prijs. Recorddraverij voor Nederlandsche paarden. Basis afstand 2100 meter. 1 Mariëtte (2000 M.), G. Easing, ln 3.56 twee vijfde sec. 2 Emma B. (2075 M.), Llevensen, in 3.57 een vijfde sec. 3 Kwarteltje (2205 M.), A. Witteveen lu 3.59. Annie-prijs. Record draverij voor Nederlandsche paarden, te koop ge steld voor 1400. Afstand 2-100 Meter. 1 Warda (2360), v. d. Bogaert, ln 4.22 een vijfde sec. 2 Kwikstaart (2340), G. Ensing, ln 4.23 vier vijfde sec. 3 Kozyr (2480). S. Witteveen, ln 4.25 een vijfde sec. 'Arak gedisquallflceerd voor onzui ver draven. Op den winner werd geen bod gedaan. Ava-prijs. Handicap voor Nederl. paarden. Minimum snelheid 2 minuten. Afstand 2000 Meter. 1 Baron Alruna (2000), Hr. Bult man, in 4.00 twee vijfde sec. 2 Harol (2070), R. Monsieur, in 4.03 vier vijfde sec. 3 Nutwood (2150), Eigenaar, in 4.05. Admiraal-prijs. Handicap draverij. Minimum snelheid 1.41. Minimum afstand 2400 meter. 1 Miss Refero (2480), Koster, ln 4.15. 2 Foottit (2440), Th. Monsieur, in 4.15 drie vijfde sec. 3 Varra (2420), Snoek, in 4.16 drie vijfde sec. GYMNASTIEK. Door de Vereeniging van Gymnas- tiekonderwijzers in Nederland en do uit haar midden gekozen reorganisa tie-commissie is besloten té komen tot oprichting van ééne organisatie van gymnastiekonderwijzers in ons land. Zondag a. s. zal te Utrecht een ver gadering gehouden worden, waartoe afgevaardigden der verschillende gymnastiekonderwijzers - vereenigin gen in ons land uitgenoodigd zijn. VLIEGEN IN DEN HAAG. De „N. Ct." meldt, dat er in Den Haag weer zal gevlogen woi\,en. Jan Olieslagers, de bekende Belgische motor-wielrenner, ook in Schevenin- gen geen onbekende, heeft eon van de eerste Blériots gekocht en hoewel zijn eerste vlucht (te Issy-les-MouIincaux) nauwelijks vijf weken oud is, heeft hij reeds veel pleizier van zijn nieuwe sport gehad, en o. a. te Antwerpen een reeks van succesvolle vluchten gedaan. Olieslagers heeft beslag gelegd op het terrein aan den Kranenburger- weg, waar Lefebvre ook eerst gevlo gen zou hebben, en Is voornemens daar gedurende ruim twee weken zijn tenten op te 3laan. Hij hoopt reeds in het midden der volgende week met zijn monoplane Blériot te nrriveeren, en zoo mogelijk Zaterdag a.s. zijn eerste opstijging te beproeven. Men zal du3 in de gelegenheid zijn, nu ook eens een van de beste één dekkers, een van de eerste Blériots, type CalaisDover, te zien vliegen. EEN HOLLANDSCHE AVIATEUR. De jonge Hollandscha Ingenieur Kiiller heeft in het kamp van CM- lons eenige korte, maar welgelukte vluchten mét zijn „Antoinette" ge daan. DAMMEN. MATCH UTRECHT-AMSTERDAM. Utrecht. L H. Hoogland Jr. 0 2. C. H. Sch/röder 2 3. H. Hoogland Sr 1 4 B. A. Blits 0 5. F. Carlebur 0 6. M. Hoogland 2 7. A. J. Spierenburg 0 8. W. I. v. d. Burg 1 9. F W. Anten 0 10. H. J. Klein 2 Totaal 8 Amsterdam. J. Swart 2 L. J. Content 0 C. H. Broekkamp 1 M. Snijders 2 H. Simons 2 S. S. v. Baaien 0 S. Abram 2 A. D. Quérido 1 A. Turkenburg 2 C. de Goey 0 Totaal 12 In de eerste ontmoeting verloor Utrecht met 9 tegen 11, en dezen keer met 12 tegen 8, zoodat de daraveree- niging „Amsterdam" de geheele match won met 21 tegen 19. ANARCHISTEN-ORGANISATIE. Een nationaal anarchistisch-socia- listisch congres zal gedurende de Kerstdagen te Amsterdam worden ge houden, en is in hoofdzaak bAcloeld als stichting eener federatieve samen werking tusschen de verschillende vrij-socialisten vereenigingen of groe pen DE GRENSREGELING 'OP NIEUW- GUINEA. In de Duitsche rijksbegrooting voor 1910, wordt een krediet gevraagd voor de kosten van vaststelling der Duit- sche-Nederlandscho grens van Kai ser Wilhelms-Land. De regeering is van plan de expeditie, tot welke reeds 6edert geruimen tijd was besloten, in 1910 te doen doorgaan. De expeditie zal eerst naar het Duitsch-Nederland- sche grensgebied worden gezonden, ten einde daar mede te werken aan het wetenschappelijk-geologisch on derzoek, daar de kunstmatige, rechte grenslijn, zoo mogelijk, za! vervan gen moeten worden door een natuur lijke scheidingslijn. CHOLERA IN INDlö. Den 29en October waren ln het stadsverband te Batavia 2 choleralij- ders overleden en bleven 13 in behan deling. In het hospitaal te Weitevre den overleed eene dame, terwijl 11 lij ders in behandeling bleven. HET REQUEST VAN HET 'ALG. NED. VERBOND. De Indische bladen bevatten den tekst van het request, dat het groeps bestuur van het Algemeen Ned. Ver bond aan H. M. de Koningin indien de, betreffende het bericht van een voorgenomen bezoek van prins Hen- drink aan Indië. De tekst luidt als volgt Geeft met diepen eerbied te kennen het bestuur der Groep Nederlandsch- Indië van het Algemeen Neder- landsch Verbond, gevestigd te Bata via, flat het bestuur, vernomen hebben- de, dat Uwer Majesteits Doorluchtig» Gemaal" sedert geruimen tijd in over weging heeft genomen, deze gewesten to bezoeken, gemeend heeft een op wekking te mogen richten tot de Inge zetenen van Nederlandsch Indië, om zich tot Uwe Majesteit te wenden met het eerbiedige verzoek het daarheen te willen leiden, dat binnen niet al te langen tijd uitvoering aan dat plan worde gegeven dat bliikens de aangeboden lijsten ruim 60.000 (zestig duizend) van Uw onderdanen in Azië aan die roepstem hebben gehoor gegeven dat het bestuur voornoemd zich thans tot hun tolk maakt en hun wensch kenbaar maakt, dat het Uwe Majesteit moge behagen Zijne Ko ninklijke Hoogheid Prins Hendrik dor Nederlanden, Hertog van Mecklen burg, te willen uitnoodigen namens Haar, een bezoek te brengen aan Ne derlandsch Indië Hetwelk doende, van Uwe Majesteit de getrouwe onderdanen. ZANGWEDSTRIJD. De Koninklijke zangvereeniging NiJ- meeg's Mannenkoor te Nijmegen noo- digt do zangvereenigingen in Neder land uit tot deelneming aan den wed strijd voor mannenzangvereenigingen en gemengde koren, dien zij wenscht te organiseeren op Zaterdag en Zon dag 2829 Mei en 45 Juni, ter vie ring van haar gouden jubelfeest. De wedstrijd zal bestaan uit vijf afdeelin- gen voor mannenkoren (nationaal), drie afdeelingen gemengde koren (na tionaal), benevens één internationale afdeeling. Programma's zendt de secretaris van bet regelings-comité, de heer II. C. Dupont.> gaarne op aan vrage. QUERIDO. „Toil of men", Querido's ,„Men- schenwee", wordt in de Engelsche bladen zeer vleiend beoordeeld. In „Justice" vindt men o. a. een bespre king, waarin het werk van onzen landgenoot vergeleken wordt met de beste verhalen van Maxim Gorki, en met Zola's „La Terre". De karaKter- teekening, zegt de beoordeelaar, ge schiedt rnet de hand van een mees ter. IJSBRAND. Vau Eeden's IJsbrand is nu ook door het Hoftheater te Dresden ter opvoering aangenomen. AUTEURSRECHT. Nu weldra een ontwerp zal worden ingediend om de toetreding tot de Berner Conventie mogelijk te maken, ztil de Regeering aldus verzekert de Minister van Justitie er op bedacht zijn de regeling van het auteursrecht in het algemeen in overeenstemming te brengen met de door Nederland aanvaarde intern, bepalingen. Aan do voorbereiding daarvan wordt sedert ecnigen tijd aan het Departement van Justitie gewerkt. Het auteursrecht op werken van beeldende kunst is daarin begrepen. LOUIS BOUWMEESTER NAAR AMERIKA. Het Hbld. van Antwerpen brengt het bericht, dat Louis Bouwmeester van plan zou zijn één jaar ongeveer in de Hollandsche bezittingen te ver toeven en dan alleen naar Amerika te reizen, om er met een Engelsch gezelschap eene rondreis te doen. EEN VAKBLAD VOOR BOEK BINDERS. Het bestuur van den Ned. Bond van Boekbinderspatroons besloot tot het oprichten en doen uitgeven van een vakblad, tevens Bondsorgaan. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. „De Auto" geeft deze week weer veel actueelsDe Olympia Show te Londen. Uit de practijk van den automobilist. De wedstrijd voor in dustrieel© voertuigen te Versailles. De industrieele maatschappij Trom penburg te Amsterdam. Eenige nieuwe toepassingen van de automo biel. Particuliere correspondentie uit Amerika. Alleenspraak op den weg. Motorwielrijden. Lucht scheepvaart en voorts de gewone ru brieken. HAARLEMMERLTEDE C. A. Ondertrouwd Th. Sala en J. P. L.- Koene. Overleden A. v. d. HelmVerlagen 53 j., S. Hartendorp, z., 3 m. HEEMSTEDE. Getrouwd J. Smit en M. v. d. Hulst, S. de Haas en C. Gerritsen, P. J. Schoo en W. J. Weijers, C. J. Pijper en G. C. Siootemaaker, B. J. Roozen en W. E. Meeuwenoori BevallenA. M. van den Berg— Dobbe van Bergen, <L, M. J. Diepen- daal—Bakker, z., N. Rot—Verweij, z.- Overleden J. H. Bastings, 37 j. Het si Prins Willem I arriveerde 15 Nov. van Amsterdam te Paramaribo. Het st. Prins Willem III vertrok 18 Nov. van Paramaribo naar Amsterd. Het st. Nooxdam, van New-York m Rotterdam, passeerde 25 Nov. des voormiddags 8 uur 50 min., Prawle- point. Het st. Rembrandt, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 25 Nov. van Genua. Het st. Flores, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 25 Nov. Kaap Roca. Het st. Lombok arriveerde 25 Nov.- van Amsterdam te Hamburg. Het st. Andijk vertrok 25 Nov. van Rotterdam naar Baltimore. Het st. Goeben, van Rotterdam n. Japan, arriveerde 25 Nov. te Penang. Het st. Frisia, van Buenos Ayres n.- Amsterdam, vertrok 25 Nov. van Bou logne. Het st. Rijnland, van Amsterdam n. Buenos Ayres, vertrok 25 Nov. van Boulogne. Het sL Delfland, van Amsterdam n,- Buenos Ayres, arriveerde 25 Nor. tf Leixoes.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 10