NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Buitenlandse}) Overzicht zre Jaargang. no. awi verschijnt cfgflenjks, frehatve op £on« en Feestdagen. ZATERDAG 27 NOVEMBER 1909 ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDEN, Voor Haarlem 1 f 128 Voor de dorpen In den om tie* waar een Agenl gevestigd is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02a Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H .Ie omstreken en franco per post 0.45 OHgave der Vennootschap tonrens Custer. Birectear J. C. PEEREBOOftt. ADVERTBNTüCNi Van 5 regeis SO Cts.: tedere regel meer 10 Cts. Bulten hef Arrondissement Haarlem van 1—5 regeis relke regel meer a tii «eclames 30 Cer.t per regel, Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertartien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts per plaatsing, 50 Cts, voor 5 plaatsingen <t contant Redactie en Administratie: Groots Kontsfraai Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 es der Administratie 724. Drukkerijs Zolder Duilcnspaarns 6. Teietoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiên en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Teiephoon lnterc. 6229. VIJFDE BLAD. Gelukkig zijn de leden van het En- gelsche HOOGER- EN LAGERHUIS niet in alle zaken stijfhoofdig tegen over elkaar. De Lords hadden dezer dagen de Iersche landwet verworpen, omdat daar enkele artikelen in ston den, die hun goedkeuring niet konden wegdragen. Nu is er evenwel na wat loven en af dingen een overeenkomst tusschen 't Hooger. en Lage.-huis tot stand geko men. De re^eering deed enkele concessies en de Lords gaven toe op de niet gere gelde punten, zoodat deze wet thans aan den Koning kan voorgelegd en -onder bezwaar goedgekeurd worden. Dat 't ook zoo met de begrooting zal g.i'. i, is niet te verwachten Dinsdag gaat 't Hoogerhuis stemmen over de kende motie van Lansdowne en dan (althans bij aanneming) zullen de NIEUWE VERKIEZINGEN wel spoedig komentenzij 't liberale ministerie nog een ander middel weet, om de Lords tot toegeven ie dwingen. In de pers loopen daarom trent geruchten, maar wat bedoeld wordt is blijkbaar nog een geheim. Over geheimen gesproken. In 't land onzer Oosterburen is men nu vele maanden nieuwsgierig naar de plannen van den nieuwen rijkskanse lier. Men wil weten wat hij met de BINNENLANDSCHE POLITIEK IN DUITSCHLAND voor heeft. Iloe wil hij zich een re- gceringsmecixlerheid vormen zal 't oude Von Biilow-blok in eere her steld worden, óf 't in de dagen der jongste crisis geboren conservatief- katholieke blok behouden blijven, óf... wil hij heelemaal geen vast blok heb ben en meer op hoop van zegen regee- ven Aan dal ongeduld kan nu spoedig een einde komen. Binnen enkele da gen komt de Rijksdag hijeen, die ge legenheid hebben zal bij de bespreking de troonrede de vragen te stellen, door geneel het Duitsche volk nu al gedurende een half jaar geformu leerd. Wellicht brengt de troonrede reeds Jicht, maar.... troonreden zijn den regel niet bijzonder duidelijk 1 Nog enkele dagen geduld dus Zeer zeker zal de nieuwe rijkskan selier een moeilijke taak hebben. De nieuwe belastingen onder Von Biilow aangenomen, hebben veel minder op gebracht, dan geraamd was. 't Ge volg is, dat de Rijksdag weer voor EEN FINANCIEELE MISèRE zal komen te staan, die ook weer opge- ost moet worden. En hoe Zuilen de landjonkers nu toch nog aan de suc cessie-belastingen moeten gaan ge- looven. Dat zou voor hen wel een te- gcuvallertje zijn Ook iu den Bruisischen landdag zal Von Bcthmunn Hoilweg al spoedig voor moeilijkheden komen te staan. De liberalen dringen met kraent aan op een KIESRECHT-HERVORMING IN PRUISEN. en wijzen op de belofte, die verleden jaar in de troonrede is gedaan. Als de rijkskanselier aan dezen roep gehoor geeft, is dadelijk een verzet der andere partijen te verwachten. En een regeling vinden, die óók voor niet-liberalen aannemelijk is, zal niet gemakkelijk gaan. Reeds wordt ge meld, dat alle voorloopige werkzaam heden, die aan het opmaken van voorstellen altoos vooraf moeten gaan In de Pruisische departementen zijn gestaakt, en dat er van het bewerken van voorstellen geen sprake is. Nog moeilijker zijn de REGEER1NGSZORGEN IN OOSTENRIJK. De Kamer heeft gisteren de behan- ieling der vijf spoedeischende mo ties, betrekking hebbende op nationa le quaesties, ten einde gebracht en achtereenvolgens aangenomen het tusschen de groote partijen getroffen vergelijk, alsmede het voorstel om een commissie te kiezen, belast met de behandeling van alle reeds bestaance voorstellen en wetsontwerpen en waaraau in de toekomst alle voorstel len betreffende de nationale aangele genheden zouden worden onderwor pen. ~)e Tsjechen en radicalen kwamen •krachtig tegen dit voorstel op, en (wanneer zij zich bij deze regeling neerleggen, beteekent de overeen komst al bitter weinirr. Dit blijkt nu ook weer in de quaestie betreffende de SCHEIDING VAN KERK EN STAAT IN FRANKRIJK. De Fransche Kamer behandelde gisteren de begrooting van eere- dienst. Abbé Gayraud hield bij de al- gemeene beschouwingen een lange re devoering. Hij zei te hopen, dat de haat tegen de Katholieken zal ver dwijnen en dat zekere congregaties er kend zullen worden, wanneer ze daar om vragen. Ook betoogde hij, dat de Katholieken de scheidingswet niet konden aannemen, omdat ze een or ganisatie voorschreef, die naar het oordeel van den Paus aan de kerk on waardig is. Minister Briand antwoordde „Hetgeen de Katholieken belet de scheidingswet te aanvaarden, is, zegt ge, dat de Paus er niet toe zal mede werken noch zijn toestemming er voor geeft." De minister zei ook, dat de wet is toe te passen met eerbiedi ging van de hiërarchie der kerk, de ondervinding bewijst het zijns in ziens. De tegenwerpingen der katho lieken hebben, naar hij oordeelt, een politieke reden. IN DEN BALKAN is 't nog niet volkomen tot rust geko men. Nu heeft de Tsaar van Bulgarije een bezoek gebracht aan den Koning van Servië en is de groote pers er da delijk hij, om van nieuwe moeilijkhe den en geheime overeenkomsten te spreken. In kringen te Belgrado, die met de regeering in verbinding staan, is men nl. van meening, dat de ontmoe ting tusschen de beide vorsten de eerste stap is Ln de richting van een Scrvisch-Bulgaarsclie entente, ja, er wordt, zelfs te Belgrado gemompeld, dat in het paleis te Belgrado reeds een traktaat over een tolunie is ge- teekend. Dan is er ook nog altijd DE KRETENSER-QUAESTIE om op te lossen. De officieuze correspondent der Kölnische Zeitung te Berlijn meirkt op, dat men zich in Turkije bezotrgd maakt, da tde beschermende mogend heden mogelijk een regeling van het Kretenser vraagstuk overwegen die met de rechten van Turkije in strijd is. De correspondent acht dit zeer twijfelachtig, maar mocht inderdaad tot inlijving van Kreta bij Grieken land besloten worden, welnu dan zouden Duitschland en Oostenrijk- Hongarije ook 'n woordje mee willen spreken. De Kretenser kwestie toch zou in dit geval een algemeene strek king krijgen en dan zou voor beide genoemde mogendheden de reden, om zich buiten dat vraagstuk te houden, komen te vervallen. Nieuwe moeilijkheden in 't ver schiet! EEN GRONDWET IN CHINA. Er is een regeer in gsbes 1 ui t ver schenen, waarin den provincialen en stedelijken autoriteiten wordt aange zegd, tijdig alle maatregelen te ne men om de invoering van de grond wet mogelijk te maken. De Regent heeft met de uitvaardi ging van dit besluit aan het volk het bewij6 willen leveren, dat hij bereid is, de beloften, door den vorigen Kei zer gedaan, na te komen. Wekelijksch Benrsoverzicht van Merens Tieleman WEEKBERICHT tot 27 November 1909 Geld is ruimer geworden en de en gagementen zijn merkbaar vermin derd. Ook in Amerika is het geld ruimer geworden en er is gedurende de laatst9 tijden veel kapitaal vrij gekomen. Indien het vonnis tegen de Standard Oil onlangs niet ware be kend geworden, dan zouden wij on getwijfeld aan het begin eener groote opwaartsche beweging in Amerikaan- sche waarden gestaan hebben. On der de gegeven omstandigheden moest de indruk, dien dit bericht- op het beangstigde publiek gemaakt had, eerst worden vergeten, alvorens meer dere levendigheid in de markt te verwachten is. Het uitgesproken von nis ziet er op het eerste gezicht on gunstiger uit dan de werkelijkheid zijn zal; ook is de Standard Oil voor dit vonnis in hooger beroep gegaan en een nadere uitspiraak dus voor- loopisr voor minstens 12 maanden van de baan; mocht de einduitslag on gunstig zijn voor de Standard Oti Trust, dan zal de Heer Rockefeller er wel iets op weten om dit reuzen- lichaam te reconstrueeren. Of 't in de bedoeling der Regeering ligt om ook tegen de andere Trust een dus danige houding aan te nemen en te trachten de onwettigheid dier Maat schappij te bewerken en daarmede den geheelen handel en de markt zwaar te verontrusten, is nauwelijks te verwachten. Het congres te Was hington komt 2 December bijeen, daar zal nu blijken, welke de stem ming is bij de overheidspersonen ten opzichte van de Trusts. Men is noch tans van meening, dat de kopercom binatie tot stand zal komen; mijnen, die te zamen meer dan de helft der geheele wereldproductie vertegen woordigen, reeds toegetreden zijn tot de gemeenschap van belangen. In de laatste dagen moesten de aandeelen der Amalgamated Copper Co. onder voortdurende realisaties, eenige per centen prijsgeven; dit tengevolge van onbevestigde berichten, dat de vor ming van een kopercombinatie voor langen tijd verdaagd was, naar aan leiding van bovengenoemde uit spraak tegen de wettigheid van de Standard Oil Trust. De ontwikkeling op handelsgebied in de Vereenigde Staten is zeer gun stig, en wij gekioven, dat wanneer nu geld goedkooper begint te worden, en zoodra de uitspraak tegen de Stan dard Oil Trust weder vergeten is, eene groote haussebeweging niet zal kunnen uitblijven. Het aantal dei' le- digstaande wagens heeft plaats ge maakt voor een tekort en dit lijkt ons het beste bewijs, dat het spoorweg bedrijf in de Unie werkelijk goede zaken maakt. De Southern Pacific zal in de eer ste plaats profiteeren van het besluit der Wells Fargo Co., om haai- sur plus in den vorm van 300 pet. in nieuwe aandeelen onder de oude aan deelhouders te verdeelen. Deze maat schappij heeft in 't bijzonder goede zaken gemaakt, want de oogst van sinaasappelen en citroenen in Zuid- Californië bedroeg dit jaar 38071 wag gons tegen 29500 in 1908. In de eerste plaats worden ons uit New-York Unions en Southern Pacific als goed koop aanbevolen; ook worden Tope- cashares van goede zijde gekocht- De American Sugar Hefiniug Co., die al vaker vervolgd is, zal zich op nieuw wegens knoeierijen bij de aan gifte van suiker hebben te verant woorden, waardoor de preferente aandeelen dezer maatschappij ruim 7 daalden. AandSelen Denver Rio Grande slo ten een weinig lager, niettegenstaan de het bericht, dat op 1 November de laatst espijker, was geslagen van de Western Pacific, den nieuwen spoorweg van Salt-Lake-City naar Oakland, zoodat deze lijn thans spoedig in gebruik kan worden geno men. In de koersen van Nederland- sche Staatsfondsen hadden geen ver anderingen plaats, doch Russische gingen een weinig vooruit, niettegen staande het steeds toenemend verzet in Frankrijk tegen het opnemen van nieuwe Russische leeningen en het onrechtvaardig optreden der Russi sche regeering in Finland. Voor Por- tugeesche waarden bestond een be tere stemming op het beircht, dat de Partugeescheregeering er in ge slaagd was, de per 20 November ver vallen tijdelijke leening voor een jaar te verlengen, terwijl tevens een vermindering van 1 in de rente was toegestaan. Zuid-Amerikaansche waarden ble ven zonder uitzondering vast, ge stemd. Van de locale waarden bleven de aandeelen der verschillende Indi sche Cultuur-ondernemingen de aan dacht trekken door een bijna alge meene rijzing; toch was de stem ming minder geanimeerd dan eeni- gen tijd geleden. Rubberaandeelen blijven groote publieke belangstel ling genieten. Vooral was de uitgif te der aandeelen Nederlandsche Rubber Maatschappij een succes; de aandeelen werden ter beurze reeds 10/20 boven den koers van uitgifte (welke Vrijdag zal plaats hebben) verhandeld. Voor Preanger Rubberaandeelen worden belangrijk hoogero koersen verwacht; deze maatschappij heeft te beschikken over zeer groote onderne mingen met enorme aanplant van produceerende Rubberboomen; waar van de beste resultaten reeds binnen afzienbaren tijd verwacht worden; op huidige koersen is dit aandeel nog aantrekkelijk. Oliewaarden bewogen zich voor al le soorten, met Koninklijke aan het hoofd, op lager koersen. Geld noteerde heden 2 7/8 Uitiotlngen wekelljkache aankondiging Gemeente Apeldoorn, betaalbaar 1 April 1910. Gemeente arlingen, 1 Jan. 1910. Gemeente 's-Hertogenbosch 1 Jan. 1910. Gemeente Ilarlingen, 1 Jan. 1910. Geneeskundig Gesticht voor krank zinnigen, 3 Jan. 1910. Nederlandsche Mij. van Zekerheid stelling van Ambtenaren enz., 1 Jan. 1910. Stoomvaart Maatschappij Triton, 1 Mei 1910. Dordtsche Petr. Industrie-Mij., 3 Jan 1910. Gemeente Christiania, 1 Febr. 1910. Loten Antwerpen 1887, 1 Juli 1910. Loten Brussel 1905, 2 Jan. 1910. Loten Luik 1905, Jun. 1910. 3 Loten Oesterreichischen Bo dencredit-Anstalt 1880, 1 Juni 1910. Loten Hongarije 1870, 15 Mei 1910. 4 Loten Hongaursche Hypotheek bank, 15 Febr. 1910. „Jó-sziv" loten. Loten Lyön 1880. Loten Parijs 1876, 25 Nov. 1909. Loten Parijs 1875, 25 Nov. 1909. 6 Ghiiieesche Goudleening 1895, 31 Dec. 1909. Coupons en Dividenden wekelijkscho aankondiging. Vennootschap Lodaja, Slotdividend, per aandeel 500. Landbouw Maatschappij Manang, per aandeel 160. Cert. Deli-Batavia Maatschappij no. 33, per aandeel 11.88. Maatsch. tot Expl. van Rijstlanden op Java, per aandeel 30. Landbouw Maatsch. Temoeloes, no. 20, per aandeel 80. Pref. Sears, Roebuck Co., no. 12 per tien aandeelen 42.90. 30/9 Cert. Chesapeake Ohio Spoor weg no. 10, per aandeel 24.47. Landbouw Maatsch. „Ngoepit" (a) No. 40, per aandeel 160. 1/12 Nederlandsche Buurtspoorweg- Maatschappij No. 27, 20. Cert. Northern Pacific Spwg. maat schappij no. 41, f 42.85. 1/12 4 Russische Goudl. '89'90, Rb Met. 125. f 2.39. Spokane Meelmolens, per aandeel van 1000 gld. 100. Cert. pref. Missouri Kansas Texas RR. Co., No. 8, per 100 dollar f 4.92. Mpij. tot Expl. v. h. Land „lndra- mayoe-West", No. 6, per 250 gulden ƒ10 Cert. Reading Company No. 12, 48.98. Smgkep Tin Maatschappij No. 11, per aandeel f 7.50. United Fruit Company No. 6, per 10 aandeelen 354.11. DE AANDEELEN DER NEDERL.- RUMEENSCHE PETROLEUM- MAATSCHAPPIJ zullen worden teruggebracht tot op f 250 per aandeel. (a) Hiervan tevens verkrijgbaar nieuwe dividendbladen en talon op vertoon van de aandeelen, waarop de afgifte wordt afgestempeld. Ter verkrijging van nieuwe coupon- bladen kunnen worden ingewisseld: de Mantels van: 4 Ung-ar. Bo- dencredit Institut Pandbrieven. De Talons van 4 Orel Griasi Sp.- weg Mij. 1889, Serie B. De Talons van 4 Kursk-Char- kow-Azow Spoorweg Mij. 18S9, Se rie B. De Tal óns van 3 Russische Staats leening 1S59. De Talons van 3 Riaschsk-Wias- ma. De Talons van 3 Morschansk Sysran. De Talons van 4 Moskau-Win- dau-Rybinsk 1S99. De Talons van 4 Pandbr. Ung. Hypotheken Bank. De Talons van Aand. Oesterr. Un- garische Bank. Recepissen van de volgende stukken zijn te verwisselen tegen definitieve Oblig. Republiek Nicaragua 1909. Aand. Tulsa Petroleum. Aandeelen Nederlandsch-Rumeen- sche Petroleum-Maatschappij. Aandeelen Banjoewangi Suiker- Cultuur Maatschappij. Voor inlichtingen wende men zich tot de firma Merens en Tieleman, Kassiers en Comm. in Effecten, Dam straat 23, alhier, Teleph. 1240. Stadsnieuw Baden. In het douche-badhuis aan den Kou- denhorn zijn in de afgeloopen week 650 en in dat op het Leidscheplein 950 baden genomen. Rubriek voor Vragen Geabonueerden hebben het voorrech vragen op verschillend gebied, mits voor beantweorping vatbaar, in te seoden. b|) de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53 Alle antwoorden worden jeheei kosteJuos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending Aanvragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden, wordt geen aundacMgesehonken. VRAAG. Ben,ik gerechtigd om den godspenning van het loon van mijn dienstbode, die na twee maanden dienen haar dienst opzegt, af te hou den Ik heb haar met één maand op zeggen gehuurd. ANTWOORD. Wanneer de dienst bode bij haar vertrek niet langer dan drie maanden in dienst is geweest, mag de godspenning van het loon worden afgehouden. VRAAG. Wat bedragen do kosten om een huurder van een huis door tusschenkomst van een deurwaarder de huur op te zeggen, dagvaarding en verdere kosten, doch niet op straat zetten. Beslaat daar tarief van ANTWOORD. Ja, de deurwaarder rekent volgens tarief, maar de kosten hangen af van den aard en den om vang der te verrichten formaliteiten. Deel daarom het geval in bijzonder heden aan den deurwaarder mede en vraag hem opgaaf van kosten, dan zijt u ln eens goed op de hoogte. VRAAG. Wanneer een meisje op veel verval gehuurd is en in drie maanden nog geen cent ontvangen heeft en nu een rekening van 20.76 moest betalen, heeft mijnheer nu het recht om dat geld van haar tc vergen ANTWOORD. Meent u de fooi Wel neen, als een dienstbode een rekening betaalt en een fooi krijgt, dan is die voor haar. VRAAG. Tegen welken koers worden effecten berekend bij het verdoelen eener nalatenschap op 1 Dec. a. s. Zij staan nu op 853/16. Heeft een notaris het recht den koers te berekenen op 98 op grond dat dit de waarde was toen ze enkele jaren geleden gekocht werden. ANTWOORD. Dat zal geen enkele notaris doen en bovendien zou geen enkel erfgenaam ze tegen d>en koers iu zijn deei willen nemen. De notaris volgt den koers, vermeld op de offi- cieeie pi ïjscoui aut, die kort vóór do verdeeling is uitgegeven. VRAAG. Is de notaris, die met de regeling der nalatenschap belast is, verpücnt aan ieder der erfgenamen afzonderlijk uitbetaling te doen, of mag hij aan een der erfgenamen die taaa o\erdragon ANi VVOURD. De uitbetaling ge. scibedt. gewoonlijk hij het passeeren der akte van boedelscheiding, door den notaris maar of nu de notaris of een der erfgenamen het doet, maakt geen verscmi, daar locii ieder ont vangt wat hem in zijn deel wordt aangewezen. VRAAG. Maar is fraude niet zeer gemakkelijk, vooral waaneer de be doelde effecten bij onderling goed\ in den door een der erfgenamen worden overgenomen ANTWOORD. Wij gelooven het niet. De koers wordt toch in de akte vermeld en die akte wordt voorgek-zon terwijl ieder er afschrift of uittreksel uit kan bekomen. Dat de notaris tot fraude zal medewerken, kan ook be zwaarlijk verondersteld worden. Biiaieaiiusii TWEEDE KAMER. De replieken, waarmede gisteren het politieke debat werd voortgezet, waren vaji de soort, waarin men nog eens zegt, wat men reeds herhaald heeft en zouden vervelend zijn ge weest zonder de saus van een enkel pittig gezegde, een incidentje of een kibbelpartij. De heeren Tydeman en Lohman hadden inderdaad geen nieuwe ge zichtspunten te openen, en de heer Van Doorn had maar enkele dingen recht te zetten, speciaal den indruk weg te nemen, alsof hij persoonlijk had willen zijn. En de heer Lohman verzekerde hem. op zijn beurt, dat hij niet opzettelijk tijdens 's heeren Van Doorns rede de zaal had verlaten. De beide eerstgenoemde hoeren schermutselden nog een wijle met den heer Troelstra, en hadden het, op nieuw, over de Christelijke rechtsbe ginselen. De heer Tydeman evenwel sprak nog over de financieele plannen en ried belastingverhooging, thans, beslist af. De heer Loliman, die er tegen op kwam, dat men de rechterzijde ver antwoordelijk stelde voor de lintjes- quaestie en die blijk gaf 's Minis ters opvatting van de eedsquaestie niet te deelen sloot zich bij den heer Drucker aan in diens protest te gen het aanvaarden van vrij bil jetten op de spoorwegen door de Ministers. Dat was het aanvaarden van een fooi van menschen, die men te controlee ren had Het woord fooi ontlokte den Minis ter van Bmnenlandsche Zaken eene protesteerende beweging en van de socialistische zijde hot geroep „Dat is nu eerbied voor het gezag 1" Maar de heer Troelstra hield zoowaar, bij wijze van tusschenroep, eene kleine redevoering. Hij noemde het van den heer Loh man ongehoord, om deze zaak op te blazen tot iets ongeoorloofds. liet was het recht der Regeering, om ge bruik te maken van een middel van vervoer, dut, helaas, nog ln handen van particulieren was. De lieer Lohman gaf niet toe. Een vrijhiljet stelde vrij van betaling, liet was dus een geschenk, geen daad van courtoisie. Eveneens voreenigde spre ker zich met den heer Drucker in diens afkeuring van de den hoer Staalman (spreker noemde den naatn niet) verleende opdracht. De lieer Loliman over de üuyper-zaak. Dc hoer De Savornih Loman merkte op, dat men logon de rechterzijde thans 'u nieuw anathema heeft uitge vonden de lintjesquaestie. Voor de rechterzijde wordt een diepe kuil ge graven en daarin moet do rechterzijde bij dc verkiezingen verzinken. Men zal aautoonen, dat aan de linkerzijde nooit geschiedt, wat hier aan een lid der rechterzijde wordt ten lasto ge legd. En daartegenover zul men stel len de snoodheid der rechterzijde. Er is in dat verschrikkelijke kabinet- lvuyper toch één man geweest, die den moed heeft gehad zich te stellen te genover den heer Kuyper door te wei geren A. G. Lehinann te decoreeren., De moed van dien Minister zal wor den geprezen. Na eenige andere zaken besproken te hebben, vervolgde de heer Loman De voorstelling van den heer Troel stra omtrent de positie, waarin de zaak thans verkeert, is niet juist. Do aanklacht van den heer Troelstra heeft zich beperkt tot de feiten, door dr. Kuyper erkend en aan die feiten heeft spr. zich ook gehouden. En in dut stadium over de zaait sprekend, was voor spr. in de verklaring van dr. Kuyper meer dan één punt opge helderd. Spr. heeft natuurlijk moeten vertrouwen op do juistheid van wat in dat verslag stond. Spr. meent dan ook nog, dat verbond tusschen hel ontvangen van geld en de decoratie niet is aangetoond. Aanwijzingen kunnen alleen leiden tot het aanne men van de mogelijkheid, niet van do werkelijkheid. Aan dr. Kuyper blijve het voorbe houden op te helderen wat nog duis ter is, indien hij dit wenscht, maar tot het instellen van een enquête wil spr. niet medewerken. Iets anders ware het, wanneer wij stonden tegen over een zittend minister. Wujr dit niet het eeval is, kan een enquêto geen gevolgen hebben. Zij kan im mers nooit tot een strafvervolging leiden. Meent men dat dit anders is, dan kan men een voorstel tot enquête doen, maar spr. meent, dat in hetgeen hekend is, niet ligt een strafwaardig feit. Dr. Kuyper zelf kan verder licht verschaffen, desnoods buiten do Ka mer, voor een commissie, die het vertrouwen heeft van het geheele volk. Maar de Kamer is geen recht bank. Spr. blijft bij zijn conclusie, dat corruptie niet bewezen is en hij is mot overtuigd, dat dr. Kuyper» geld hoeft aangenomen voor een decoratie. Het "eld mag daarvoor gegeven zijn, het is niet als zoodanig aanvaard. De heer Vliegen herhaalde zijn aandrang naar verbetering van den financieelen toestand der gemeenten en bleef de verhooging Van den drankaccijns bestrijden, als zwaarder drukkend op het volk dan op de ver- mogenden. Eveneens hield de heer J Paiijn zijn financieele beschouwingen vol en kreeg de heer RoodhuyZen ge legenheid om zijn protest te voegen bij dat van den heer Troelstra ter zake van hetgeen de heer Lohman over de vrijbiljetten-quaestie had go zegd. I Hiertusschen in had de heer Bor- gesius een geestige repliek geleverd, ten betooge o. m., dat van kiesrecht- I hervorming in do eerste acht iaren

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 17