Pers Overzicht Gemengd Nieuws Burgerlijke Stand PREDIKBEURTEN niets Komen zou. Hl] noemde het tot twee malen toe brutaal (en wijzigde, op verzoek van den voorzitter en on der veel hilariteit, dit woord in „ver metel") van den Minister, dat hij het had voorgesteld, alsof nu juist deze Regeering een voorbereiding zou leve ren voor de oplossing van de kies- Xiecht-quaestie. Toen Minister Heemskerk dit bij in terruptie volhield, zeide de afgevaar digde van Rotterdam I„LI kunt straks het woord krijgen 1" wat een homerisch gelach verwekte. Maandag 1 1/2 uur voorzetting van het debat. De Kamer vergadert dan ook des avonds (evenals den daarop- yolgonden Woensdag). STAATSBEGROOTING 1910. Decoratiën. De heeren Duijs, Troelstra, Schar per, Helsdingen, Hugenholtz, Ter Laan en Vliegen hebben een amende ment voorgesteld om art. 26 van hoofdstuk I (aankoop en herstellin gen van decoratiën enz.) te verminde ren met f 4000 en dientengevolge te brengen op f 4000. DE GEZONKEN STOOMBOOT. Wij deelden in een ander nummer reeds mede, dat visschers het wrak van de gezonken Sneeker stoomboot ontdekten in het vaarwater benoor den Enkhuizen. De „Leeuw. Ct." schrijft nog het volgende Het wrak werd ontdekt in de vaar- geul StavorenEnkhuizen, op 1000 meter ten zuiden van Hofsteden, een ondiepte ten noorden van Enkhuizen. Boven den waterspiegel was niets te zien, doch ai peilende stieten de visschers op het dek der stoomboot, veertien voet onder water. De plaats, waar de stoomboot ge zonken is, ligt op een derde gedeelte afstand, gaande van Enkhuizen naar Stavoren. Een passagier van de veerboot, die van Enkhuizen naar Stavoren over stak, deelde het blad mede, dat op ruim 20 minuten stoomens van Enk huizen, de kapitein gepraaid werd door twee visschers, die in een bootje ten anker lagen. De kapitein der veerboot liet on middellijk stoppen en vernam van de visschers, dat zij geankerd waren aan het wrak der vermiste „Handel en Nijverheid". Boven water was van de stoomboot niets te bespeuren, doch met een stokhaak stiet de kapitein op het dek van het gezonken vaartuig. Daar de plaats, waar het onheil plaats vond, in het vaarwater Enk huizen— Stavoren groot gevaar ople vert voor de veer- en andere boomn, waarschuwde ue kapitein de van Sta voren komende veerboot en blijven de Stavorensche visschers aldaar gean kerd, totdat maatregelen worden ge nomen om het wrak op te ruimen. liet uioet uls een gelukkig toeval worden beschouwd, dat sedert Zondag .in deze drukke vaargeul geen enkele boot op de gezonken „Handel en Nij verheid" gestooten is. DOOR EEN SCHEUTJE PETROLEUM. Gisternamiddag >s een dienstbode nnn het Engelbrecht van Nassauplein te Breda bij het aanmaken der ka chel in brand geraakt. Het was weer de oude geschiedenis; de dienstbode wilde de kachel gauw met een scheutje petroleum aanma ken de vlam spoot onder uit de ka chel, greep de rokken der dienstbode en zette haar iu brand. De familie was afwezig, niemand kon de ongelukkige dienstbode hulp bieden. Zoo vloog ze gillend de straat op, terwijl al haar kleeren in brand -stonden. Keu werkman, die er bezig was, gooide de ongelukkige een jas over het lichaam verscheidene andereu schoten toe en rukten haar de bran dende kleeren van het lijf. Zelfs het -korset moest weggerukt worden, dat stond voor een deel reeds in brand. Men begrijpt hoe deerlijk de ongeluk kige is gewond. De ergste brandwonden heeft de ongelukkige gekregen aan beenen en hals. DE TUINSTAD. Ingevolge den oproep, die in 't Juli- laummer van Buitenleven" van de heeren K. Siderius en Groenewegen Co. is uitgegaan, meldden zich ach tereenvolgens een vijftigtal personen b.j hen aan, deels om tot de stichting «•an een tuinstad-comité hunne mede werking aan te bieden, anderdeels oiu nader te worden ingelicht omtrent ^e economische denkbeelden, die aan de tuinstad-stichting ten grondslag liggen. lu de maand Augustus kon op ©ene fearneukomst, die te Amsterdam ge houden is, tot de vorming - van een comité ten dienste van de tuinstad- propaganda worden overgegaan. Naast de regelingen van voorberei denden aard, werd reeds eenig prac tised werk ondernomen. In het cen trum des lands zag men uit naar een groot grondbezit, waaraan de iinau- cuelq uitvoerbaarheid van een tuin- ktad-inrichting gedemonstreerd zou Kunnen worden. Hoog eischeu, zoowel wat betreft ligging ais samenstelling (Van den bodem, verbinding te water fcn te land, natuurscnoon en omge ving, moesten daarbij worden gesteld. Toch slaagde men er in een grondbe- Kit van omstreeks 456 bunder te vin den, in éène hand, dat aan het doel dienstbaar kan worden. Aan verschillende autoriteiten zal de uitnoodiging worden gericht, vol gens de voorwaarden, aan welker vaststelling thans door het Comité wordt gewerkt, voor dit terrein een ontwerp van een tuinstad samen te stellen. De leiding berust voorloopig bij de heeren P. J. W. J. v. d. Burgh, te Renkum W, ten Bosch, Tiel D. de Clercq, Bloemendaalrnr. M. P. de Clercq, Haarlem Enno van Gelder, SoestJ. Groenewegen Hz., Sant poort J. H. W. Leliman, Amster dam dr. J. YV. de Lindt van Wijn gaarden, Putten Theo Ructor, Bia- ricum K. Siderius, Eerbeek. FAMILIE-HAAT. Men schrijft aan „De Tijd" Gelderland is de provincie van den ouden adel. En die bekend is met do historie onzes vaderlands, weet te vens, dat misschien nergens de fami lietwisten tusschen de edelen zoo'n groote rol hebben gespeeld als juist daar. Dat echter die eeslachtenhnat in onzen tijd nog zoo ver gaat, dat men zelfs in zijn testament daaraan nog uiting meent te moeten geven, dat is toch een feit, dat tot sombere gedach ten aanleiding geeft. Dezer dagen vernamen wij daar van een teekenend staaltje. Onlangs is gestorven mevrouw de Baronesse Mollerus geb. Straten us, weduwe van den vroegeren Commissaris der Ko ningin in Gelderland. Deze dame, die als zeer vroom bekend stond, ver maakte bij haar dood talrijke legaten aan godsdienstige en liefdadige in stellingen. Maar in haar testament werd 6ub No. 62 ook een gcsclienk gelegateerd aan de provincie Gelderland. De be trokken passus luidt aldus en spreeikt voor zich zelf „62 aan de Provincie Gelderland, ten gebruike van den tijdelijken Com missaris dier provincie, met-uitzonde ring van Jhr. mr. H. W. van Asc-h van Wijck of van hare Provinciale Staten, bij een eventueel bezoek van H. M. de Koningin ten provinciehuize do drie groote zilveren schotels, de twee ronde dito schotels, het dito milieu en de twee dito aspergebed-den, die mijn echtgenoot en ik bij meerge meld ambtsjubileum in 1905 ten ge schenke mochten ontvangen." Do haat van de familie Mollerus togen die van Van Asch van Wijck gaat dus zoover, dat aan een lid van deze laatste familie de hoon moest worden aangedaan, dat hij, mocht hij eens ooit tot het Commissarisschap geroepen worden, bij feestelijke gele genheden niet eens het zilverwerk der familie Mollerus zou mogen gebrui ken. Zou liet waar zijn Iets dergelïiks lijkt ons eenvoudig onbestaanbaar. Wij staan echter voor het feit in, dat trouwens iu Gelderland begrijpelij kerwijze veel verontwaardiging heeft gewekt en druk besproken wordt. Men is daar algemeen van gevoe len, dat het niet getuigt van groote deferentie tegenover de persoon van II. M. de Koningin, omdat wanneer li. M. eventueel genoemden persoon tot Commissaris benoemd had, liet hoogst onbehoorlijk is, H. M. voor die daad te straffen, door te verbieden van het servies gebruik te maken bij ecu eventueel officieel bezoek te Arn hem. EEN PREMIE. Van Vlieland wordt gemeld Voor liet vinden van het nog ver miste lijk van den kapitein van het gezonken stoomschip „Wilma" s een premie van 500 mark uitgeloofd. CONGRES GEMEENTE-BEDRIJVEN De Vereeniging voor handel, nij verheid en gemeentebelangen zul ter herdenking van haar 35-jarig be staan in 1910, te Scheveningen een nationaal congres ter bespreking van de gemeen te-bedrijven en een op die bedrijven betrekking hebbende tentoonstelling houden. Er hebben zich ©enige commissiën gevormd, welke lator üog zullen wor den aangevuld. Op het congres zullen behandeld worden de vragen: lo. door welke beginselen behoort het uitoefenen der bedrijven door de gemeente te worden beheerscht? 2o. welke behoort de verhouding te zijn tusschen de financiën der bedrij ven en die der gemeente en op welke wijze behoort zich deze verhouding in de gemeenterekening af te spiege len? De volgende heeren hebben zich be reid verklaard prae-advies uit te brengen: Op vraag 1: mr. P. J. M. Aalberse, lid der Tweede Kamer, oud-wethou der der gemeente Leiden; mr. J A. N. Putijn, oud-chef der afd. Bedrij ven ter gemeente-secretarie te 's-Gra- venhage, en W. H. Vliegen, lid der Tweede Kamer, lid der Prov. Staten van Noord Holland en lid van den gemeenteraad van Amsterdam; op vraag 2: een commissie, bestaan de uit de heeren mr. S. J. Blaupot ten Cate, mede-directeur van het Bureau voor Staats- en Administratief-rech telijke Adviezen te 's-Gravenhage; mr. J. L. C. van Essen, secretaris der ge meente Arnhem; A. de Vulder van Noorden, lid van het bestuur der Ned. Vereeniging voor Gemeente-be langen. Vele gemeentebesturen hebben be wijzen van adhaesie geschonken aan congres en tentoonstelling en zich bereid verklaard daaraan deel te ne men. De tentoonstelling zal omvatten: teekeningen, plannen, modellen, ge schriften, hieronder ook to verstaan geschriften betreffende de boekhou ding en administratie en verder dat gene wat kan strekken om een juist beeld te geven van eenig gemeente bedrijf. HET WEER IN OCTOBER. Bet verslag van het Meteorologisch Instituut vertelt over het weer in October j.l. het volgende De afgeloopen maand vertoont, over hei geheel genomen, voornamelijk af wijkingen wal betreft temperatuur en windrichting de gemiddelde inaand- tempcratuur was 1 a 2 gr. boven de normale, terwijl de Z.- en Z.-W.-lijke winden iu sterke mate de overhand hadden 66 tegen 43 normaal. In de eerste dekade trokken ver scheidene depressies over N.W.-lijk Europa, die hier te lande tot den 9dcn meest regenachtig weer veroorzaak ten. De ontwikkeling van een gebied van hooge drukking boven de Azo- ren, dat aldaar van den 14den af tot in November stand hield, bracht hier tot den 17den buiig, daarna vrij kalm weer, totdat een diepe depressie, die den 24sten over do Noordzee trok. den wind sterk deed toenemen, waarna liet weer onder den invloed van vol gende depressies regenachtig bleef. Van den 13<Jen tot den 23sten was daarbij de temperatuur aanmerkelijk boven de normale, meest 3 4, de wind nagenoeg uilsluitend Z. of Z.W. Overigens waren de bewolking en de hoeveelheid neerslag algemeen een weinig boven de normale. DE VEREENIGING VOOR LUCHT VAART. Jhr. I. L. van den Berch van Heem stede bepleit in „De Luchtvaart" (of ficieel orgaan der Nederlnadsche ver eeniging voor Luchtvaart) een reor ganisatie dier vereeniging, welke hierop neerkomt: De hoofd vereeniging splitst zich in drie zelfstandige vakafdeelingen (ae- rostatiek, aviatiek, en meteorologie) wier leden tevens allen lid zijn der Nederlandsche vereeniging voor Luchtvaart. Mem kan ook lid zijn van 2 of van alle 3 af deelingen. Dit voorstel is gedaan om het be zwaar van velen to ondervangen, die niet als lid toetreden, omdat de ver eeniging, volgens hun oordeel, te veel de belangen der aerostatiek behar tigt en te weinig belangrijke onder- deelen der luchtvaart; de aviatiek en de meteorologie, tot hun recht doet komen. De redactie van De Luchtvaart be veelt overweging aan van het denk beeld van jhr. v. cL Berch van Heem stede. DE ZAAK-K UYPER. „Het Centrum" schrijft liet was te voorzien, dat de „zaak- Kuyper", zooals men de decoratie- quaestie wel noemt, met de verkla ring van den an ti -re vol u tion n air en staatsman voor de oppositie niet uit zou zijn. Anders zou het er misschien voor staan, wanneer niet juist de naam Kuyper aan deze quaestie verbonden ware. Maar wat er thans ook geschiede, de „zaak" zal, naar 't schijnt „warm* worden gehouden, zoolang dr. Kuy per zijn plaats in het politieke leven behoudt. Men mag dan ook ten zeerste be twijfelen, of een enquête, zooals die door den groot-aanklager Troelstra werd verlangd, de quaestie tot „op lossing" zou brengen. Veronderstellingen, gissingen, ver moedens zouden dan ongetwijfeld weer in menigte naar veren worden gebracht en een nieuwen stapel litera tuur te voorschijn brengen. Wanneer men in een zaak als deze dr. Kuyper niet gelooft op zijn eere woord,-wat zal men dan gelooven Voor minder welwillende veronder stellingen kan een geval als de deco- ratie-quaestie z:ch altijd 1 renen. Maar zoodanige feiten, die een on derzoek zouden wettigen, heeft ook mr. Troelstra in zijn heftig requisi toir niet aangevoerd en van eenig be wijs, waaruit het verwijt van corrup tie aan dr. Kuyper's adres zou kun nen voortvloeien, is allerminst spra ke. Waartoe kan een enquête in het te genwoordig stadium dan anders die nen, dan om de „zaak" gaande te houden en dr. Kuyper zoogenaamd in „staat van beschuldiging" te doen blijven „Het Volk", de laatste rede van mr. Troelstra besprekend, wat betreft diens opmerkingen in zake dr. Kuy per, merkt op Hier heeft de rechterzijde te kiezen of te deelen. Haar votum om niets te doen, zal niet anders kunnen be teekenen dan haar innerlijk© overtuiging, dat het beste wat den beklaagde gebeuren kan is.... dat men hem vergeet. DE HEER LOHMAN's REDE OVER Dr. KUYPER. De overzichtschrijver van 't Hbld. oordeelt o.a.: Dit is, voor den heer Kuyper, de beslissende dag geworden. Na de eer ste termijnen had hij althans de gan- sch-e rechterzijde achter zich. Elk der fractieleiders van die zijde had te kennen gegeven, dat men met dr. Kuypers verklaring moest genoegen nemen. Geen van hen had nadere in-i lichting noodig geacht Maar heden is de meest gezagheb bende leider van rechts, de heer De Savorni'n Lohman, komen zeggen, dat hij erkende dat er, na dr. Kuy pers verklaring, weer meer duisternis was ontstaan (vermoedelijk bedoelde hij door de nieuwe dubia die gisteren mr. Troelstra aangewezen heeft), llij meende dus nu te moeten afwachten of dr. Kuyper thans zelf nog licht zou brengen. Een parlementaire en quête vond hij alleen redelijk tegen over handelingen van- een nog zit tend minister (wij begrijpen deze on derscheiding niet) tenzij er een mis drijf zou gepleegd zijn. Doch dit laat ste zag de spreker vooralsnog niet. Do verdere behandeling meende hij dus te moeten overlaten aan den be klaagde in wiens belang bet was, meer licht te verschaffen, desnoods bijv. door een Commissie die hij zelf zou kunnen benoemen. Men ziet dus dat ook de heer Loh man dr. Kuypers verklaring niet meer voldoende acht. Natuurlijk blijft ook hij wel dr. Kuypers woord aanvaarden; maar hij acht, juist zoo als wij gisteren schreven, een nadere zakelijke opheldering noodig. En ook hij geeft dr. Kuyper den wenk om nog uit eigen beweging met de opheldering te komen. Ook heden is dr. Kuyper den gan- schen dag weggebleven. Do N .R. Ct. schrijft: De heer Lohman erkent dus de wenschelijkheid, dat er meer licht kome, „in het belang van dr. Kuy per" nog wel. Hij meent echter, dat het op zijn weg ligt, af te wachten, of dr. Kuyper zelf daartoe wenscht me de werken, en dat de indiening van een enquête-voorstel geen aanbeve ling verdient, wijl het als toch niet zullende leiden tot de ontdekking van een gepleegd misdrijf alle doel en gevolg zou missen. Wij laten ter zij de, of zóó het pro en contra van een enquête Juist gesteld is. Zeker is de conclusie voorbarig. Of er aanleiding zou zijn tot een strafvervolging zou toch in ieder geval eerst uit het re sultaat der enquête kunnen blijken. Wanneer de heer Lobman zegt: geen enquête want er zal toch geen straf vervolging op volgen, loopt hij juist op hetgeen de enquête misschien uit wijzen kon vooruit. Daarenboven, een enquête met negatief resultaat zou in dit geval ook zeer wel doel treffen. Daardoor zou dan duidelijk aan den dag komen, dat er geen misdrijf kan zijn gepleegd. Dit zou óók groote winst zijn, zeer zeke irvoor Dr. Kuy per maar ook voor het land, dat dan gerustgesteld zou zijn zelfs al zou daardoor dan ook niet alle op het ge beurde geoefende critiek als waarde loos zijn weggevaagd. Intusschen, de heer Lobman Wil het liever over een anderen boeg wer pen; hij zegt: „Wij moeten de verde re behandeling dezer zaak overlaten aan den beklaagde zelf, die bet zijne kan doen om bet noodige licht te verschaffen, b.v. ten overstaan eener desnoods door hemzelven aange wezen commissie, die bet vertrou wen van bet gansche volk bezit." Nu vragen wij echter: zou het opvolgen van een dergelijk advies ooit tot vol komen kennis der waarheid kunnen leiden? Al dadelijk is van het uitotk- ken der benoeming van een eerege recht door Dr. Kuyper zelf bet mooie af, nu deze eigener beweging daartoe niet sinds lang is overgegaan, ja behelzen de loopende geruchten waar beid dit denkbeeld zelfs van de hand heeft gewezen, hoewel vertrouw de partijgenooten het hem aanpre zen. Gaat dr. Kuyper nu nog daar toe over, dan doet hij dat gedwon gen, dan wordt hij meer geprest tot de verwezenlijking van dit denkbeeld, dan dat hij deze zelf uitlokt. En in dien dr. Kuyper, wiens optreden in deze zaak toch inderdaad weinig syra pathiek was, zelf de mannen aan wijst, die hij een plaats in het eere gerecht waardig acht., kan dan ooit voor een ieder duidelijk zijn, dat dit eeregerechtzóó onbevooroordeeld en vrij tegenover de zaak staat, als noo dig is? Bovendien, wat vermag zoo'n eeregerecht? Getuigen dagvaarden en onder eede hooren, zoo noodig door rechterlijke uitspraak weiger achtige getuigen in gijzeling doen stellen? Niets van dat alles; zoo'n par ticuliere commissie van onderzoek krijgt niet meer te hooren dan de be klaagde zelf goed vinden zal los te laten. Neen, ons dunkt., dat, bij de wending, die .de zaak nu heeft geno men, het middel, dat leiden kon tot een onvoorwaardelijke rehabilitatie van dr. Kuyper, de door mr. Troel stra in het vooruitzicht gestelde en quête is. Dit voorstel zal, gelijk uit artikel 1 der Enquêtewet blijkt, in geen geval -rauwelijks verworpen kunnen worden; in elk geval zal een afdeelingsonderzoek vooraf moeten gaan. De theatrale Kuyper-verkla- ring van Donderdag 18 November heeft dus allerminst, gelijk van zeke re zijde gehoopt werd, de zaak voor eens en altijd uit de wereld gehol pen. OUDERDOMSVERZORGING. Blijkens het verslag omtrent de wear, king van de ouderdomsverzorging in Nieuw-Zeeland blijkt, dat er 14.000 .lieden van de bepalingen der wet op de staatspensionneering genieten. Toen de wet werd ingevoerd bedroe gen de kosten 5 sh. 1 d. per hoofd der bevolking. Thans echter 6 sh. 11 d. De administratie kost 9000 p. st. met inbegrip van 4000 p. st. betaald ter vergoeding van de diensten van de posterij. De bevolking van Nieuw-Zee land telt thans ruim 900.000 zielen. EEN RUSSISCHE LUCHTVLOOT. In Rusland wordt met toestemming van den Tsaar een nationale inschrij ving geopend voor een luchtvloot. EEN WERKENDE VULKAAN. Volgens een ambtelijk bericht uit Teneriffa, werpt de krater nog altijd groote hoeveelheden lava uit. De op Santiago toeloopende stroom, die een breedte van 200 M. en een diepte van 10 M. heeft, is 500 M. opgescho ten. Twee op Tamana aanstroomen- de lava-armen hebben zich vereenigd en zich sedert 1200 M. uitgebreid. De ze stroom zou het gebied van Las Manchas bereiken, waar hij op een terrein komt, waar hij sneller kan voortvloeien. In Garachico hoort men onderaardsdh gerommel. De stroom, die naar die stad toevloeide, -is gestold. Vele gezinnen zijn zonder dak. Van Santa Cruz gaan voortdurend stoornbooten naar de Zuidwestkust van Teneriffa om nieuwsgierigen, on der wie vele vreemdelingen zijn, er been te brengen. Tot nog toe zijn er geene dood en. Wel zijn er vele men- schen van angst en zorg ziek gewor den. Met voortdurend geknal zoo meldt een correspondent worden vurige massa's 700 M. hoog geslin gerd en allengs zijn de velden In den omtrek met een grijswitte aschlaag bedekt. De asch vliegt tot naar Las Palmas toe. DE ONTDEKKING VAN EEN MOORSCH PALEIS in Ronda, heeft in Spanje veel be langstelling gevonden. De heer Pe rm, een Amerikaan, had een oud pa leis gekocht en bij het graven op de binnenplaats zijn ar onderaardscbe vertrekken, waarin verschillende kostbaarheden, blootgelegd. In op- dracJit der Spaansche regeering is er iemand naar Ronda gegaan om de archeologische waarde deir ontdek king vast te stellen. De kooper van het paleis beweert niets minder dan een tweede Alhambra ontdekt te heb ben. Duizend arbeiders zijn met uit graven bezig. Naar beweerd wordt, is er in het archief van Fez een plan van liet paleis aanwezig. Volgens de Daily Express zijn de onderaardscbe gewelven van zuiver Moorschen stijl en rijk versierd. Er is het klinkt als een sprookje een massa goud en zilver vaatwerk gevonden. Van de Romeinsche en Moorsche munten zijn er enkele aan koning Alfons aan geboden. ABDOEL IIAMID's VERMOGEN. Aan de Frankfurter Zeitung wordt uit Konstantinopel het volgende ge meld: Terwijl Abdoel Hamid zijn gel den uit de Fransche en de Duitsche banken heeft teruggenomen, stuit die transactie op groote bezwaren bij de Duitsche Rijksbank. De door den oud Sultan in laatstgenoemde bank be legde gelden bedragen ongeveer 16 millioen francs. Toen deze som in dertijd in de bank werd gebracht, stelde Abdoel Hamid de schriftelijke voorwaarde vast dat het geld alleen dan zou kunnen worden uitbetaald als bij zijn handteekening een merk van een bijzonder geconstrueerden stempel zou gevoegd zijn. De Rijks- bank had een duplicaat van dien stempel. Tijdens de gebeurtenissen van 13 tot 24 April is die stempel ver loren gegaan en in weerwil van alle moeite is men er niet in geslaagd den stempel te vinden. De Rijksbank moest daarom op het herhaalde ver zoek van Abdoel Hamid om terugga ve van hot geld afwijzend beschik ken, daar zij zich volgens de wet aan de door haar aangegane verplichtin gen heeft te houden. De afgezette Sultan zal thans een klacht indienen tegen de Rijksbank. De jongste reis van den Turkschen gezant te Berlijn, Osman Nizarni pasja, naar Konstan tinopel stond met die aangelegenheid in verband. De gewezen Sultan heeft met toestemming van de ambtelijke kringen alhier, volmacht gegeven aan een Berlijnschen advocaat om zijn belangen te behartigen in het thans hij de hiertoe bevoegde Berlijn- sche rechtbank aanhangig gemaakte geding. DE TSARITSA. Uit St. Petersburg wordt aan de Times gemeld, dat het vertrek van de keizerlijke familie uit Livadia we gens den slechten gezondhedstoestand van de Tsaritsa vertraagd is. Zij heeft weer een aanval van hare ze nuwaandoening gekregen. HILLEGOM. GetrouwdN. Berkhout en A. H. Rijnders. BevallenM. W. de Koekkoek Kool, z-, Th. BockensVan Heumen, z., N. J. Ras—Hartman, z., M. van Dreunen—Kietvit, d., A. GLesbergen— Weijers, z. Overleden J. Tibboel, 64 j„ G. Tel- kamp, 9 mud. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Bevallen M. Durye—Doesburg, t., A. Nieuwenhuizen—Beukman, d., J. Snijders VroegopStengewis, z. Overleden J. F. G. Stet, 4 mnd. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Zutphen. G. ilesselink, vroeger koop man te Brummen. Recb ter-commis saris jhr. mr. J. H. J. C. Martens van Se venhoven curator mr. J. B. Söl- ner. Zutphen. B. W. te Kamp, visch- en fruithandelaar en bierhuishouder te Winterswijk. Reckter-commissaris jhr. mr. J. H. J. C. Martens van Se- venhovencurator mr. G. P. ten Biaak. Amsterdam. J. J. J. Th. Donker, handelsreiziger in porselein, aldaar. Rechter-commissaris mr. F. C. van Geer. Curator inr. A. E. M. Povel. Arnhem. M. Th. Kusters, smid, laatstelijk te VVijchen, thans zonder bekende woonplaats. Rechter-commis- saris mr. H. J. van der Poel Hidding; curator mr. H. J. C. van Scherpen- berg. Opgeheven D. Weening en J. Smits, beiden te 's-Gravenhage. A. Kuys, mandenmaker te Schi.jn- del. Geëindigd S. R. SLolte, voorheen landbouwer, te Finkega. De nalatenschap van wijlen P. J. F. Cramer, overleden te Utrecht. Vernietigd J. N oo ij en, winkelier en metselaar, te Vlierden. H. Janssen, koopman te Roermond. Geëindigd A. Doornkamp, aannemer te Nfeu- wolde. J. K. Visser, vroeger timmerman, te Rien onder Lutkewierum. W. S. Bosch, notaris té Vlissingen. Th. van der Zeeuw, boekhandelaar te Leiden. Th. Kok, vroeger bakker, te LJ- muiden. B. de Geus, broodbakker, to Haar lemmermeer (Hoofddorp). D. Postma, te Velp (Geld.) T. J. Siero, schilder, te Hellen- doorn. NED. GEREF. KERK. ZONDAG 28 NOVEMBER. GROOTE KF.RK. Voarm. 10 ure, Ds. W. Bax Jr., van Santpoort. NIEUWE KERK. Geen dienst. JANSKF.RK. Voorm. 10 ure, Ds. Knottenbelt, 's Avonds 6 ure, Ds. Veen, WOENSDAG 1 DECEMBER, 's Avonds 7 ure, Ds. Weener., BAKEN ESSER-KERK. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Ds. Van Paosseni, EGLISE WALLONNE. 9 1/4 heures, Ecole du Dimanche, Volksbelang (Jansweg 40.). 10 1/2 heures, Mr. Martin Duponfy Baptême, GEREFORMEERDE KERK. (Ged. Oude Gracht). Voorm. 10 ure, Ds. Mulder, 's Avonds 5 1/2 ure, Ds. Mulderv EBEN-HAëZKR-KERK. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5 1/2 ure, Ds Tibben, WOENSDAG 1 DECEMBER 's Avonds 8 uure, Ds. Mulder. V'eieenigde Dienst' CHR. GEREF. CEMEEN'IE, (Zuiderstraat). Voorm. 10 ure. Godsdienstoefening, 's Avonds 5| ure, Godsdienstoefe» ning. DONDERDAG 2 DECEMBER, 's Avonds 7 1/2 ure, Ds. Schouten, pred .te Bussum. NOORDERKERK (Ridderstraat). Voorm. 10 uur, Ds. W. Ringnaid 's Avonds 6 uur, Dezelfde. LUl'HERSCllE KERK. Voorm. 10 ure, Ds. Drijver, Ev. Luth. pred. te Zaandam* (Beroepspreek). Nam. 1 ure, Zondagsschool (NassaT laan). 's Avonds 7 ure, Ds. van BakcL KERK DER VEREEN. DOOPS GEZINDEN. Voorm. 10 ure, Ds. Hylkema. 's Avonds 5 ure, Ds. Plantenga. REMONSTRAN1SCH- GEREFORMEERDEN, Voorm. 10 ure, Ds. Haentjens. Nam. 1 ure, Zondagsschool, in de kerk. JONGELIEDENKERK (10 jaar en daarboven, Gebouw Nut v./h. Algemeen, Zijlstraat. Gezongen wordt uit den Prof. bond bundel. Voorm. 10 lï2 uur: Mejuffrouw A. Zernike, Cand. Theol. te Amsterdam. KERK DER BROEDEKGEM El-.i\ t E. Voorm. 10 ure, Ds. Hellström. VEREEN, v. VH !JZ. HERVORMDEN. Lokaal: „Weten en Werken". (Gedempte Üude Gracht). Geen dienst. BAPTISTS GEMEENTE. (Lokaal: Stoofsteeg 6). Voorm. 10 uur, Openbare Samen komst. Namiddags 12 ure, Zondagsschool- 's Avonds 6 ure. Bediening van het H. Avondmaal. Maandagavond 7 1/2 ure. Meisjes Vereeniging. Dinsdagavond 7 1/4 ure. Kleine Meisjesvereeuiging. Woensdagavond 8 uur, Jongelings- vereeniging. Donderdagavond 8 ure, Jongedoch- ters-Vereeniging en Zang. EVANGELISA 1 IE „der Goddelijke Genezing". Drappen ierstraat 11 zwart. Voorm. 10 uur, Samenkomst. Nam. 3 1/2 uur,. Kinder- "komst Maandagavond 8 uur, de Heer C* R. van Leeuwen, van Amsterdam. Donderdagavond 8 uur, Bidstond. EVANGELISATIEGEBOUW. Jacobij nestraat 26. Voorm. 10 uur, J. Fijnvandraat uit Amsterdam. Nam. 12^ uur, Zondagsschool, 's Avonds 6 ure, J. Fijnvandraat. Maandagavond 6 en 8 uur, Naai- krans. Donderdagavond 8 1/2 ure, Bid stond. BENNEBROEK. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth v. Wijk. BEVERWIJK. Voorm. 10 ure, Ds. van Bemmei. DoopsbedienLng. DOOPSGEZINDE KER Voorm. 10 ure, Ds. van Calcar. EVAKG. LUTH. GEMEENDE. Voorm. 10 ure, Ds. M. van Kleef. BLOEMENDAAL. Voorm. 10 ure, Ds. Van Leeuwen, 's Avonds 6 1/2 ure, Ds. v. Leeuwen. HEEMSTEDE. Vocurm. 10 ure, Ds. de Hartog, 's Avonds 6 1/2 ure, Ds. de Hartog. HILLEGOM. Voorm. 10 ure, Ds. M. M. den Her tog, pred. te 's-Gravenhage. 's Avonds 6 ure, Ds. M. M. den Her tog. HOUTRIJK EN POLANFN. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Woensdagavond 7 uur, Bijbelle zing. SANTPOORT Voorm. 10 ure, Ds. Bax Sr., pred. te Zaandam* EVANGELISATIE. Voorm. 10 ure, Ds. Haksteen, Emer. pred. te Haarlem, SPAARNDAM. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon, VELSEN. Voorm. 10 ure, Ds. de Sopper. 'b Avonds 6 1/2 ure, Ds. de Sopper. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Voorm.-10 ure, Ds. Berkelbach vari der Sprenkel. IJMUIDEN. Voorm. 10 ure, Ds. Snethlage, pred. te Hoenderloo* 'b Avonds 5 ure, Ds. Creutzbetrg. ZANDVOORT. Voorm. 10 ure, Ds. Posthumui Meijjes. 's Avonds 7 ure, Uitvoering van de Christelijke Zangvereeniging „Imma* nuel.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 18