Versc&Qnt dagelijks, bahahro op Zo» ea Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland 276 Jaargang. No. 8108 HAANDAG 28 NOVEMBER 1909 HURLEM S DAGBLAD ABOKHBMENTEH PBR DRIB MAANDEN» n Voor Haarlem I.I I l f \2Ü Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland e 1.65 Afzonderlijke nummers 9 0.02 "4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 H <Se omstreken en franco per post 045 Ültgava der Veonootsc&ap Loorens Coster. Directeur J.J8» PEEREB00HL AD VERTBNTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.; Iedere regel metr 10 Cts. Buiten hei Arrondissement Haarlem van 1—5 regels Lr—, elke regel me» ƒ0.20 Reclames Sö Cent per regcj, Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentifin van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratief Groote Houtstraat Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij s Zolder Boitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentlën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Burean D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon inters. 622£L DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. DINSDAG 30 NOVEMBER. Gr. Kerk: Orgelbespeling, lr2 uur. Schouwburg: J. J. Cremer: Silvia Silombra. 8 uur. Brongebouw: Opening rolschaat* ,*nbaan, 8 uur. KI. Vereeniging: St. Nicolaasfeest, 5 1/2 uur. Soc. Vereeniging: Buitengew. Alg. .Verg. der IJsclub v. H. en Omst-, 4 1/2 uur. Heemstede: Raadsvergadering, 7 1/2 ttur. Velsen: Raadsvergadering, 1 uur. St. Bavo: Cursus in de Katholieke Geloofs- en Zedenleer. Onderwerp: De eigenschappen van God. Nutsgebouw: Theosofische Vereeni ging: Lezing door den heer J. P. H. ie Haan, 8 uur. Gebouw N. Gracht 3: Ned. Luth. Genootschap: Bijbellezing, 8 uur.: L. SCHLEGEL'S LEERLINGEN. Het bovenzaaltje van „De Kroon" gaf Zaterdagavond een gezelligen, 1eestelij kon aanblik, toen de leerlin gen van L. Schiegel's „Inrichting voor onderwijs in de beoefening van. Mu ziek" daar hun „Muzikale Bijeen komst" hielden. Al dat jonge goedje, voor de gelegenheid in frissche, kleu rige pakjes gestoken 't was een liefhebberij om te zienEn een lief hebberij om te hooren was het, met hoeveel succes eenige van die jonge meisjes beurtelings aan den vleugel op het kleine podium hare proeven af legden van do schoon© kunst, waarin zij het voorrecht hebben, zich onder leiding of toezicht van onzen hoog- en veelzijdig begaafden toonkunstenaar L. Schlegel te mogen bekwamen. Aan de instrumentale uitvoering werd door een 16-tal leerlingen deelgeno men. De jongeren, deden zien hooren in stukken voor twee en vier handen van Vogel, Killer, Burgmem, Schle- fel, Schumacher, Armand, Tschai- owsky, Blumenthal, Beethoven, Grieg, Saffe, Raff en Brambach. Door eenigen der ouderen boorden wij, na de pauze, óp muzikale en technisch welverzorgde wijze, een „Pastorale variée" van MozartGauhert de Cour bon, gedeelten uit Grieg's Holberg- Suite, een Intermezzo van Brahms en een Prélude van Bach voordragen. Deze op zich-zelf vervelende opsom ming toont duidelijk genoeg aan, dat de heer Schlegel bij de keuze van door zijn leerlingen te spelen muziek niet exclusief te werk gaat. En als nu ten slotte nog wordt vermeld, dat het pro gramma van dezen avond werd ge completeerd door de koorklasse ,die o. m. zeer verdienstelijk Schumann's „Jager Wohlgemuth" en „Nun steh'n die Rosen in Biüthe" van Brahms ten gehoore bracht, dan is daarmede te gelijk gezegd, dat de vele belangstel lende toehoorders bij deze muzikale bijeenkomst niet te klagen hadden over gebrek aan aangename afwisse ling. Natuurlijk werd elk nummer van het programma met de bij deze gele genheden gebruikelijke onbedwongen |eestdrift begroet. Dat hoort er zoo PHILIP LOOTS. WEDSTRIJD VOOR SOLOZANG. De vierde avond voor solozang in het Brongebouw was Zondagavond vooral aan den mannenzang gewijd. Twee tenoren, drie baritons, een ba», twee sopranen en een alt waren aan gekondigd, maar een van de sopranen was niet verschenen. Laat ons er bij- Voegen, dat de heeren de dames niet alleen in hoeveelheid, maar ook in hoedanigheid de baas waren. Er wa ren een zeer goede tenor en drie ver dienstelijke baritons. In 't algemeen is bij dezen wedstrijd het onderscheid tusschen sopranen en alten wel eens wat denkbeeldig. Mis schien door de schuld van koordirec- teuren, die dan toch de altpartij moe ien laten vervullen, schijnt menige mezzo sopraan, die een paar lage to nen (maar niet eens krachtig) weet voort te brengen, zich voor een alt te houden. Een soortgelijke wazige grens schijnt ook wel tusschen baritons en bassen te worden getrokken. Als nieuwigheid kregen we dezen keer den zanger, die zichzelf accom pagneert het was de heer Julius Su- 4an, die deze combinatie aandurfde en zich zelfs met zijn tweede num mer, een lied van Schmier, gewijd aan Prinses Juliana, als componist deed kennen. Hetzij wegens Inhoud en voordracht, mogelijk ook wel om de Oranjelievende woorden, was het pu bliek zóo enthousiast, dat de heer Su- san zich al tot bisseeren gereed maak te, toen er van 't balkon een stem weerklonk „Er wordt toch niet gebis seerd, mijnheer Van Gasteren, dat mag in geen geval gebeuren 1" Het was de heer Philip Loots, die namens de jury, volkomen terecht, het veto over de voorgenomen herhaling uit sprak, die dan ook achterwege bleef. De plaats van den heer Zalsman ln de jury was dezen keer door den heer Willem Andriessen ingenomen. Het publiek was zeer talrijkde directie van het Brongebouw heeft voor dezen wedstrijd de sympathie van zijn le den wel gewonnen. De corrector van het tekstboekje beeft toegelaten, dat Lohèngrin een afgezant van het graf (vom Grab) in- plaats van de Graal (vom Gral) werd genoemd. Vom Grab ward ich zu Euch daher gesandt. Ook in de aria uit Figaro's Hochzeit heeft de zetter te veel vrijheid genoten. Een volgenden keer zeker wei beter I D. L N. D. U. A. In de concertzaal der Soc. Veree niging gaf het gemengde koor D. I. N. D. U. A. een concert met medewer king van het Duhbel Gemengd Kwar tet de Dami aatjes en het Mannen- kwartet Orpheus. De directeur, de heer Henri Berg huis, had een keurig afwisselend pro gramma saamgestetd, waaronder niet minder dan 7 nummers, waarmede door D. I. N. D. U. A. en de boven genoemde kwartetten in de onlangs gehouden wedstrijden prijzen werden behaald. Geen wonder dus, dat op dit con cert, wanneer men meer op zijn ge mak is dan op een concurs dacht ons, deze nummers uitstekend uitgevoerd werden, daar ze er wat men noemt „in" zaten. Dat in Haarlem dan ook met suc ces de zang wordt beoefend is reeds genoegzaam bekend, doch er wordt wel eens vergeten, dat het succes groot endeels te danken is aan hem die de schare zangeressen en zangers leidt. Daarom meenen wij, dat een woord van hulde ten opzichte van den bescheiden directeur, den heer Berg huis, hier op zijn plaats is, te meer ook daar wij wederom met veel ge noegen een mooi nummertje, n.l. het Ecce Panis, uitgevoerd door het Gem. dubbelkwartet, van hem hoorden. De heer Berghuis ga zoo voort en volge het voetspoor van zijn genialen meester 1 Wat ons altijd in het gemengd koor D. L N. D. U. A. treft is, dat het man nenkoor aanmerkelijk mooier is dan het vrouwenkoor. Vooral de sopranen kunnen ons niet bekoren, de stem men klinken over t algemeen wat vlak en dit was bij hooge passages, zooals in het Super Flumina Babylo- nis van Gounod nog al hinderlijk. Over de uitvoering van dit nummer, zoowel als over de andere kleinere werkjes door het koor uitgevoerd, kunnen wij niet anders dan met lof spreken. De nuanceering is zeer goed, terwijl de opvatting van den heer Berghuis het hare er toe bijdraagt om het geheel te volmaken. Met recht kan hier dan ook gesproken worden van een zeer goed geslaagde uitvoe ring. Wij twijfelen niet of D. L N. D. U. A. zal zich op het door haar inge nomen standpunt, bij ernstige studie, zeker blijven handhaven. De beide kwartetten werden ge noopt tot een toegiftje, een bewijs dus voor het succes 't welk zij behaal den. Er moet evenwel nog veel gestu deerd worden. De stemmen van bel de kwartetten komen goed bij elkaar, doch de intonatie was niet altijd on berispelijk. Iedere stem op zich zelf genomen was heel mood, doch kwartet zingen is geen solo zingen. Gaairna hadden wij b.v. den tenor van Orpheus eens wat fermer hooren zingen, al dat ge kweel werd na lang hooren wat zoe telijk. De le bas domineerde wel eens wat, doch als de heeren deze opmer kingen ter harte nemen rullen zij ze ker nog meer lauweren bij de reeds behaalde voegen. Een eersten prijs hebben zij dan ook niet voor niets gehad. K. DOOPSGEZIND ZANGKOOR. Binnenkort geeft Doopsgezind Zangkoor zijn eerste uitvoering in dit seizoen met medewerking van den heer Jac. Ph. Cara bariton te Utrecht en van Haarlem's Kinderkoor, dat ook den heer J. de Nobel als direc teur heeft. De begeleiding is opgedra gen aan onzen stadgenoot den heer Henk van Breemen. Het hoofdnummer van het program ma is de Oranje-Nassau-feestcantate van M. H. van 't Kruys, eon omvang rijk werk voor gemengd koor, kinder koor en bariton. Het is hierin, dat een 150-tal kinderen van Haarlem's Kin derkoor eenige koortjes zuilen uitvoe ren. Vóór de pauze zingen ze dan nog een 4-tal echt-Hollandsche nummers. Bovengenoemde feestcantate zal het volgend jaar bij de komst van het Vorstelijk Huis in Amsterdam door eene combinatie van eenige duizenden zangers en zangeressen worden uitge voerd, waaraan dan ook Doopsgezind Zangkoor zal medewerken. TWEE JONGE KUNSTENAARS. Men schrijft cms over de solisten op het laatste concert van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" Mej. Janna Brandsma, die dien avond met hare heerlijke stem en prachtige voordracht eerst in de Aria uit „Judas Maccabaus" van Handel en later in hare liederen het publiek in verruking bracht, heeft hare opleiding ontvangen aan het conservatorium te Amsterdam, de heer Van Oordt was voornamelijk haar leermeester en na haar diploma als solo-zangonderwijzeres van de Maatschappij ter bevordering der Toonkunst te Utrecht met een bij zonder woord van lof verworven te hebben, heeft zij zich als zoodanig te Amsterdam en ook hier gevestigd. Wat den anderen solist aangaat, den heer Lidus Klein, die door zuiver en superieur vioolspel de aanwezigen van het begin tot het eind wist te boeien, deze jeugdige violist is geba ren te Wageningen. Van een vriend van zijn vader. Dr. E. Giltay (beiden waren leeraar aan de H. Landbouwschool te Wagenin- gen), die zich veel voor hem interes seerde en een echt muziekliefhebber was, kreeg hij een viool ten geschen ke en zijn beschermer zette zich aan stonds aan den arbeid, om hem de beginselen van het vioolspel te loe ren. Met veel geduld heeft deze alzoo den grondslag gelegd voor zijn ver dere studie aan hem heeft Lidus al les te danken. Op zijn 17de jaar kwam de jonge Klein bij Bram Eldering te Amster dam na een jaar bij hem gestudeerd te hebben, ging hij met hem mede naar Keulen, om van diens lessen aan het Keulsch Conservatorium te profi- teeren. Daarna trok hij naar den Boheem- schen meester Sevcik te Praag, en later naar Amsterdam, om de lessen van den grooten, Flesch te volgen. In dien tijd heeft onze jeugdige violist zich eens in Haarlem op een onzer concerten doen hooren. Toen Flesch naar Berlijn ging, is lidus met hem meegetrokken. Aan dezen degel ij ken leeraar heeft hij zeer veel te danken. Carl Flesch heeft zijn techniek ontwikkeld en zijn muzikale opvattingen op steviger grondslagen gelegd. En thans heeft ook hij zich in Den Haag gevestigd als vioolleeraar. Gaarne roepen wij beiden solisten veel succes toe op hun verdere loop baan en een tot weerziens. Geslaagd. Bij het vanwege de Vereeniging van leerareen irr het boekhouden te Amsterdam gehouden examen, slaag de voor boekhouden onze stadgenoot de heer Corneille Dankelinan, werk zaam aan de E. S. M. J u b i Ié. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat mr. W. Jager Gerlings benoemd werd tot bestuurslid der afdeeling Haarlem van de Maatschappij tot be vordering van toonkunst. Sedert 3 Maart 1889 is mr. Jager Gerlings te vens voorzitter. Om dien gedenk- waardiigen dag te vieren boden zijn mede-bestuursleden hem in hotel de l'Europo te Amsterdam een diner aan. Des middags had de Kon. Lie dertafel „Zang en Vriendschap", waarvan de heer Gerlings eerelid is, den jubilaris een prachtig bloemstuk met begeleidenden gelukwensch aan geboden, terwijl Dr. G. E. A. Broèse van Groenou in een hartelijke toe spraak de verdiensten van den heer Gerlings in 't licht stelde, waarop deze antwoordde. De heer F. W. J. do Witt Huberts, die toevallig verhinderd was het di ner bij te wonen, had een geluk wensch op rijm gezonden. Ook was nog een felicitatie-telegram van de familie Zalsman ontvangen. Tot zeer laat bleef men in gezellig samenzijn bijeen.: Rolschaatsenba an. Wij herinneren er nog eens aan, dat Dinsdagavond de rolschaatsen ba an in bet Brongebouw geopend wordt. Vele bekende sportlui, zoo meldt men ons, hebben in de afgeloopen week reeds in de Bron gereden en de directie heeft van verschillende zij den bemerkt, dat er zeer veel animo bestaat om deze aardige sport te gaan beoefenen, zoodat wij kunnen veron derstellen, dat bet Dinsdagavond aan belangstelling niet zal ontbreken. DE ELECTRISCHE SPOOR HAAR LEM—LEIDEN, ENZ. De electriciteit, benoodigd voor de spoorlijn, die de H. IJ. S. M. aan gaat leggen van Haarlem naar Leiden, met zijlijnen van Leiden uit naar Bode graven, Katwijk en Noordwijk, zal worden geleverd, voor zoover de lijnen naar Bodegraven, Katwijk en Noord- wijk betreft, geheel en voor zoover die naar Haarlem aangaat tot Hillegom of Lisse door de Leidsche Centrale. B. en W. van Leiden geven den Raad in overweging om te besluiten goed te keuren de overdracht der con cessie van de Rijnl. Stoomtram-maat schappij en van de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij aan de Noord- Zuid-Holl. Tramweg-Mij. en over te gaan tot de vaststelling van de con cessie-voorwaarden aan de laatstge noemde maatschappij, waarbij deze vergunning wordt verleend tot het hebben en exploiteeren van een elec- trische tramverbinding door en om Leiden zooals boven is omschreven. De gemeente Leiden zal electrischen stroom leveren voor een jaarlijksche som van 38.500. De Restauratie der Halsen. Onze lezers herinneren zich, hoe in net voorjaar geschil ontstond tusschen do Commissie van toezicht op het Stedelijk Museum en den heer Frans Vos, restaurateur o. a. van de Halsen, tengevolge waarvan aan een ander die restauratie werd opgedragen. Naar wij vernemen heeft de heer Vos thans Ier verdediging van zijn standpunt een brochure gereed met bijlagen en een afbeelding, die binnen kort in druk verschijnen zal. Aanbesteding. Door de commissie ter spijtuitdee- ling aan behoeftigen alhier is aanbe steed: De levering van gort, haverde- gort, spek en steenkolen. Ingeschreven werd als volgt: J. B. Dijkmans, steenkolen f 10.75, nusskoLen J 11.85 per 1000 KG., Van Breemen en Ca, grove vlam- of ma chinekolen 11.50, F. Perquin grove steenkolen, J 11.50. D. v. Hemert en Zn., heele gort 8.15 en f 8.53 per 80 KG., haverde- gort 17.20 per 100 KG., Wed. J. Leu- pen en Zn., heele gort f 8.40, 8.90, en f 9, haverdogort 19. L. Kuijk, spek 0.74, H. Th. Höls- ker, spek 0.75, J. P. Stol, spek 0.76 per KG. Alle inschrijvers wonen alhier. Francisco Ferrer. Zaterdagavond werd door t Am- sterdamsch tooneelensemble het dra ma „Francisco Ferrer" in De Kroon ten tooneele gebracht, 't Publiek, dat niet zeer talrijk opgekomen was, klap te danig en juichte vooral mej. Greta Beekman, die voor Ferrer's dochter Trinidad speelde, zeer toe. De regis seur, de heer IL Franken, had met de weinige hulpmiddelen, waarover hij beschikte, gedaan wat hij kon. Inbraak. Tusschen Zaterdagnamiddag 5 1/2 en hedon Maandagmorgen 8 1/4 uutr is, tijdens afwezigheid der bewoners, ingebroken ten huize van mej. W. Snijders, directrice van de bewaar school deir Ned. Herv. Gemeente aan den Burgwal no. 69. Met een valschen sleutel heeft men de voordeur geopend. Uit een linnen kast staande in een voorkamer van de 3e verdieping, welke kast ook met een valschen sleutel is geopend, is uit verschillende houten bakjes ruim veertig gulden ontvreemd, waaronder een bankbiljet van tien gulden. Ver der wordt niets vermist, ofschoon in dezelfde kast gouden en zilveren voorwerpen aanwezig waren, die on aangeroerd zijn gebleven. Do buren hebben Zondagavond de voordeur hooren dicht doen, waar om vermoed wordt dat de diefstal op dat uur heeft plaats gehad. Vechtpartij. Zondagavond omstreeks 10 uur heeft op den Burgwal een hevige vechtpartij plaats gehad tusschen ee nige Haarlemmers en Beverwijkers. Een dezer laatsten is met een stuk ijzer op het hoofd geslagen, waardoor verwonding en hevige bloedstorting in ontstaan. De twist kwam aan in het bierhuis van M. H., aldaar, over eene portemonnaie met geld, die ver mist werd. De verwonde is naar het politiebureau overgebracht en daar verbonden. Tegen den dader, zekeren S., aan den Burgwal woonachtig, is proces-verbaal opgemaakt. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). SANTPOORT. Door de vele aanvragen tot plaat sing op de avond-naaischool van me vrouw Wüste, is met Ingang van 1 Ja nuari als tweede onderwijzeres aan gesteld mej. M. Remmers, alhier, ge diplomeerd in de nuttige handwer ken. HEEMSTEDE. DE ZONDAGSRUST. Door het comité tot bevordering van Zondagsrust in de gemeente Heemste de is een nieuw vlugschrift verspreid, waarin de voordeelen van een weke. lijkschen rustdag in 't licht gesteld worden. Na 'n opwekking ln 't alge meen worden verschillende beroepen besproken. Met voldoening moet ge constateerd, dat de melkverkoopers van 28 November af na des morgens half 10 geen melk meer zullen ver- koopen. \Jan de enkele opposanten, die in deze categorie nog waren, heeft er nu ook al een besloten, toch met de overige melkverkoopers mee te gaan. Een verzoek wordt ook gericht tot de Heemstedenaren voor den dienst voor de postbeambten zoo licht mogelijk to maken door de pakjes reeds Donder dags ol Vrijdags of 's Maandags te verzenden, en 't zelfde met de JNLeuw- jaarskaartjos op den eersten dag van 1910, die toevallig ook op een Zondag valt, te doen. Den rookers wordt aan bevolen, de sigaren voor den Zondag, reeds Zaterdagsavonds in te slaan. Bij de besturen der plaatselijke voet balverenigingen zal er op aangedron gen worden de wedstrijden niet meer onder kerktijd te doen plaats vinden. Ten slotte worden alle Heemsteed- scke winkeliers opgewekt, de boslis- sende vergadering, die Woensdag a. s. gehouden zal worden, te bezoeken. B. en W. stellen den Raad voor een verordening aan te nemen op de hef fing van rechten voor het innemen of op eenigerlei wijze aan het verkeer onttrekken van den openbar gemeen tegrond per vierk. M. en wel: voor elke week of gedeelte daar van f 0.10; voor elke maand of gedeel te daarvan 0.30, voor elk jaar of ge deelte daarvan f 2. Voor het afslui ten van den openbaren weg voor voer tuigen, per etmaal 2.50; voor het hebben van spoorrails, met uitzonde ring van die voor openbare middelen van vervoer, per strekkendo meter f 0.20, voor een over den open bar n weg open draaiende deur 0.60 per jaar of gedeelte daarvan. Voor hot innemen van openbaar gomeentewater per vierk M.: voor el ke week of gedeelto daarvan f 0.05, voor elke maand of gedeelte daarvan 0.15, voor elk jaar of gedeelte daar van I 1. Voor 't stremmen der scheep vaart per etmaal f 2.50. Bovendien: voor hot herstellen van een opgebroken straat per vierk. M. 0.72 en van een puin of grintweg 1 0.36 B. en W. stellen voor, een uitge breide instructie voor den gemeente- opzichteo* vast te stellen. Deze staat onder do bevelen van B. en W. met dien verstande, dat de gemeente-ar chitect zijn onmiddellijken chef is. Hij moet in de gemeente wonen. BENNEBROEK. De tooneelvereeniging Nut en Ge noegen zal met de a. s. Kerstdagen een uitvoering geven in het Vereeni- gingsgebouw. Opgevoerd zullen wor den de stukken „Oudejaarsavond" en „Flik en Flok". Door drukke werkzaamheden heeft de heer J. A. Vernooij bedankt als le- 8ecretaris van de afdeeling Berme broek en omstreken van den 11. K. Volksbond en is in dións plaats be noemd de heer P. J. v. Bakel, 2e-se- cretaris. De heer Vernooij zal tot Ja nuari de functie van 2en secretaris blijven vervullen. HAARLEMMERMEER. De alhier bestaande afdeeling van den Geheelonthoudersbond, zal, zoo mogelijk in vereeniging met de af deeling Amsterdam, te Sloten lichtbeeldenavond i VELSEN. Raadsstukken. B. en W. stellen de begrootlng vaa de Kamer van Koophandel in ont vangst en uitgaaf f 266.67 zóó to verlagen, dat de jaarwedde van den secretaris worde berekend op 100 in plaats 200. De Kamer meent, dat voor dat be drag geen geschikte secretaris kan worden gevonden, De K. E. M. levert te IJmulden den electrischen stroom goed koop er dan in de andere deel en der gemeente Velsen. Zij wil den prijs te IJmuiden geheven, voor geheel Velsen heffen, wanneer de concessie gewijzigd wordt In verband daarmee stellen B. en W. voor de concessie te doen eindi gen op 31 December 1937 Afwijzend willen zij beschikken Of het verzoek om te bepalen, dat d« openbare straatverlichting niet voor 1 Juli 1920 mag veranderd worden* Die datum is thans 1 Juli 1910. B. en W. hebben evenwel geen voornemen de straatverlichting voor eerst te wijzigen. B. en W. willen mede niet Ingaan op een verzoek om wijziging van de bepaling, dat de K. E. M. de vernieu wing van de straatlampen moet be kostigen, al stelt de K. E. M. daarte genover een verlaging van stroom- prijs. B. en W, stellen voor den ouderwij zer B. Lavoo, die de werkzaamheden van het hoofd der o. 1. school D te Velseroord waarnam, tijdens do va cature, f 50 als gratificatie toe te kennen. AVegens gebleken bezwaren stellen B. en W. voor het directeurschap van de Burger-Avondschool at te scheiden van het leeraarschap in het lijn- en vakteekenen en te verbinden aan een. leeraarschap, dat vervuld wordt door iemand die in de gemeente woont, waarvoor deze dan een vergoeding van f 50 per jaar zal genieten. In verband hiermee stellen B. en W* voorts voor een leeraar in het lijn- en vakteekenen te benoemen tegen een vergoeding van 1.50 per cursus-les uur. Op d evoordracht voor Directeur plaatsten B. en W. den heer G. ten Napel, leeraar in het' handteekeneu, en den heer M. Vader, leeraar in de natuur- en werktuigkunde. ZANDVOORT. Door den heer W. van Dort alhiei was bij de politie aangifte gedaan, dat uit de keuken van een onbewoonde villa in eigendom aan hem toebehoo- rende, door verbreking van een glas ruit was ingebroken en daaruit turf enz. was ontvreemd. Uit een inge steld onderzoek is gebleken, dat do daders waren R. K., Jb. K. en J. A. S., resp. 12, 11 en 13 jaren. Zij hebben bekend cokes, turf, briquetteu en vuurmakers te hebben ontvreemd Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Zondagavond werd in de kerk der Ned. Herv, Gemeente alhier door do Christelijke zangvereeniging „Imma- nuel", met medewerking van het man nen-kwartet „Onder Ons" uit Haar lem, bestaande uit de heeren G. Mes, N. Kerkhoven, H. C. van Dijk en J. E., v d". Meuten, eene uitvoering gegeven. Er werd goed. gezongen en het kerkge bouw was geheel gevuld met aan dachtige toehoorders. De pauze word aangevuld door een toespraak van den eerevoorzitter, den woleerw. heer Ds. G. Posthumus Meijjes, alhier. DE PAPENDRECHTSCIIE STRAFZAAK. De Telegraaf schrijft: Men heeft ons de opmerking ge maakt, dat de verdediging niet hfid moeten aandringen op het hooren van meerderegetuigen, waardoor de be schikking is uitgelokt. Dan was GarsU hagen wel vrijgesproken, betoogde men, omdat de onjuistheid van zijn stuk niet meer vaststond, en deze twij fel in het voordeel komen moest van den beklaagde Doch wie zóó spreken, vereeten, dat het niet ging voor de verdediging om de vrijspraak van Garsthagen alléén, niet ging om eigen succes of gewin, maar om de waarheid. De waarheid, die komen m o e 11

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1