VENO'S H0ESTGENEZIN8 Neemt U Stooinvaartberfeiiteo Iets meenemen, doen tie vertegen woordigsters van rubriek II nooit. Een enkele maal mag de bediende een pakje op de kussens van het rijtuig vlijen, of wordt de palfrenier met de zorg voor de keus van zijn meesteres belast, maar dat is uitzondering. Een paar uur blijft de stad dan over geleverd aan de schooljeugd, men schen die van en weer naar hun kantoren gaan, en werklieden, welke thuis gaan schaften. Tegen half 3 verschijnen weer an dere koopdamesde vrouwen van ambtenaren, gepensionneerden, offi cieren, windmakers, in één woord ver tegenwoordigsters van die groote Koep menschen, welke we hier met t nare woordje „mèn" aanduiden, stevenen naar de asfaltstraten. Ze komen er minder om te zien, dan wel om gezien te worden, Liggen allen onder haar beste tuig, met hoe den van Je wekte. Koopen doen ze weinig, daarvoor gaan ze ook niet naar de stad. Wel treden ze hier en daar eens binnen om e«r 'n toon aan te slaan, omgekeerd evenredig met het Inkomen van mijnheer den echtgenoot maar ze vinden nooit iets van haar gading. Op minachtenden toon wordt alles afgekeurd, en ten slotte verdwijnt mevrouw, omdat „hier absoluut geen soadearing is"... met het model van ten snoezig kinderjurkje, of van een nieuwe blouse goed in het hoofd ge went, Deze dagen is de stad tusschen 2 en 4 vol met dit soort dames, die ko men winkelen, maar In de winkels is het betrekkelijk leeg. Die slechte sor teeringen ook; dat is In Parijs veel beter! Tegen het donker worden, weer een bedrijf, dan schieten heele troep jes H .B. S.-meiskens door de drukte; wat verlegen, en wat angstig, omdat het van thuis niet mag, maar zich veilig voelend door het gezamenlijk stout-zijn. Met de neuzen haast tegen de glazen gedrukt, staan ze voor de modewinkels en banketbakkerijen te genieten, 't Is heerlijkheid alom! Met stralende kijkers en steeds luidruchtiger loopen ze éven de „stad" rond, frischheid verspreidend In het langzaam aan onfrisch wor den bewegen. 't Zijn net komeetjes; ze komen plotseling te voorschijn, schitteren even op in dolle jeugd en verdwijnen, bang om gesnapt te worden. Is er een goed bij kas, dan leggen in een tweede rangs taartjeswin kel aan, buiten het centrum gelegen, en daar lachen ze uit in dolle scha- lerbuien... om niets. Eiken dag kan men datzelfde spel yan komen en gaan aanschouwen, jïteeds drukker tot den dag van den goeden Sint, welke hier op 4 Decem ber gesteld is.Winkeliers mogen daar over klagen en er nadeel van onder binden, onverstandig kan ik de keuze niet vinden. Zaterdagavond kunnen nu alle kin deren opblijven, hun maag bederven met snoepgoed, zonder dat ze er veel nadeel van ondervinden. Zondag slapen ze uit, hebben dan een boe len dag om met al de nieuwe schat ten te spelen en voor spijsverteringen in disharmonie is tijd om weer op gang te komen. Evenals te Amsterdam hebben ook hier de onderwijzers, die een feestje nan arme kinderen willen bereiden, pas een bitter beetje geld ontvangen. Er wordt nu echter druk gezameld en zoo bestaat nog kans, dat het j aar lij ksche festijntje ook nu plaats kan hebben. Onze raad heeft Maandag met ge sloten deureu twee ui-en lang over een treurige zaak gepraat. Een onderwij zer, vader van een talrijk gezin, good yoor zijn werk en bij superieuren in de gunst, had onzedelijke handelin gen gepleegd met leerlingen en was .ueswege geschorst. We hebben hier met een van die plotselinge afdwalin gen te doen, welke soms in een leven Voorkomen, dat eerst geheel regelma tig schijnt te zullen verloopen en Waarvan de oorzaak voor ons steeds Verborgen blijft. De ongelukkige, Men dit treft, ls te beklagen, evenals Onze Leeitafei. Klrchner, Het geheim v. d. Amerl- kaansche energie. Uitgevers- venn. Kuituur, Amst. Falkland, Joepa wonderlijke Avon turen. H. J. W. Hecht, Amster dam. Carry v. Bruggen, 'n Badreisje in de tropen. Uitgever als voren. Reyneke v. Stuwe, Vrije kracht, 2 din. L. J. Veen, Amsterdam. Davies, Autobiographic van een aartslandlooper. Mij. Insulinde, Haarlem. Simons, Sesam open U. Maats, van goede en goedkoope lectuur, Amsterdam. N. v. Hichtum, Sprookjes van Grimm. 3 doeltjes. Uitgever als voren. B. van Hasselt, Een deeltje kunst voor jong Holland. Erven J. J. Tijl, Zwolle. Dr. Rafaël Kirchner heeft in d%n Jtlein boekje, dat wel wat duur is Jf 1.25 voor vier vel druks) een hand- eiding gegeven tot het verkrijgen van frischheid van lichaam en geest, benevens een artikel over liet ten volle genieten van het leven. In het kort gezegd bevat het boekje allerlei raad gevingen over leefwijs, gymnastiek, voeding enz., die wei niet nieuw zijn, maar den lezer stellig wel tienmaal f 1.25 waard zullen wezen, zoodra hij die.... eenmaal zal hebben toegepast Maar dat is 't juist dia toepas- Wilg, och arme Joeps wonderlijke Avonturen is het fantastisch verhaal van een blinde, die door oen geleerden uitvinder' voor zijn gezin, door zijn moreelen val naar de ellende gevoerd, maar dat mag toch geen reden worden hem in dienst te laten. Twee uren werd over deze quaestie beraadslaagd, en dat duidt aan. dat gewikt en gewogen is ter dege, de ba lans sloeg diep door naar de zijde van de schuld. Met algemeene stemmen, op 2 na, besloot de raad tot oneervol ontslag. In dezelfde vergadering, waarin dit besluit genomen werd, bleek weer eens, hoe sommige leden elke gele genheid aangrijpen, om propaganda te maken, al weten ze heel goed, dat hun beweren geen steek houdt. Een gemeen te-werkman was ontsla gen en een vereenlging verzocht pen sioen voor hem. Eén arbeider scheen benadeeld daar zat propaganda voor zekere richting In, dat was nu weer een geval, waarin een kapitalistische gemeente zich van een loonslaaf ontdoet, nadat ze hem uitgeknepen had Geweldig trok een van de leden van leer en dat nog wel op een Tïrten achtermiddag. Het kwam niet te pas iemand aan den dijk te zetten, die zoolang tijde lijk in d'enst geweest was, enz., enz., enz. Alle argumenten, welke alleen op een politieke vergadering nog inslaan, werden te berde gebracht. En wat antwoordde de wethouder Dat de betrokken werkman pensioen zou krijgen, omdat hij daar recht op had, krachtens artikel zooveel, van de Pensioenverordeniug. Ons raadslid, dat beter dan de an dere 44 in pensioenverordeningen en reglementen thuis is, was zeker plot seling kort van memorie geworden.... of had zijn treurige figuur over voor de schoone propaganda, die ongepast gemaakt werd. De stemming in de stad Is op het oogenblik flauw, ondanks Kamer- en raadsvergaderingen. Het spreken van Kuyper bracht even een schokje in het residentieele vegeteeren in fut loosheid, maar nawerking was er niet. Kan het ook anders? De Hagenaar beschouwt zich zelve als as van de wereld en wanneer de eigen ikheid nu roerloos blijft, verandert er op de aarde immers niets? Zonder onvoorziene omstandighe den blijft deez' goede stad in rust tot de nieuwe zomermode bekend is. SINTRAM. Stadsnieuws MET TOONEEL „DE OESTER", DOOR DB „HAGESPELERS". Er zullen er gisteren zijn geweest, die zich bij 't ten schouwburg gaan met een soort van nieuwsgierigheid hebben afgevraagd, wat toch die ti tel „De Oester" eigenlijk beteekenen moest en zich mogelijk in gissingen hebben verdiept. Daarom zullen we het geheim maar dadelijk opheffen. Dit uit het Engelsch vertaald stuk va nH. ÉI. Davies is „De Oester" ge- heeten, omdat de schrijver sommig soort van menschen met dit weekdier wil vergelijken. Een oester toch is een heest, dat zich aan 't een of ander, een rots of zoo, vasthecht, den vloed en de stroomingen over en langs zich heen laat gaan, zich haast niet beweegt, uit het voorbijstroomende water zijn voedsel haalt, maar zich niet ver plaatst, niet zelf ageerend optreedt Nu. zulk een soort van menschen, zulk soort van oesterachtige wezens heb je ook. En Davies beschrijft er een in Mrs. Baxter. In haar is een type van een weeke egoïste geteekend, die alleen maar aan zich zelf denkt., met een aangebo ren gemakzucht, die zij bijna tot een ziekte heeft opgekweekt, zonder eeni- ge energie of activiteit, die zich door haar omgeving bedienen laat, en die zulk een volleerde comediante is, dat zij met behulp van allerlei malle truc jes de menschen laat gelooven, dat zij werkelijk lijdend en te beklagen is. En ondertusschen zet zij alles naar haar hand, laat zich ontzien en vertroete len, wordt het voorwerp van' medelij den, dat door iedereen ontzien wordt, kwijnend op een divan ligt, terwijl al len voor haar vhegen en toch kernge zond is, allerlei hoofdpijnen en ziek- tetjes voorwendt, terwijl haar niets scheelt, alleen maar om door de ande ren verzorgd te worden. Zij is een moderne „malade imagi naire", een geval van een pathologi- schen zenuwtoestand, van onmacht zien wordt van de oogen van allerlei dienen, waarmee hij maar in an dere afmetingen en verhoudingen zien kan. Waarschijnlijk is er geen schrijver zoo veelvuldig gecritiseerd als juist Falkland-Heijermans, on dat wel, naar echit Hollandschen trant, om de eigenschappen, die hij niet bezit, wat even logisch is als een sprinkhaan te verwijten, dat hij geen schildpad is, of omgekeerd. Aan groote lijnen ontbreekt het hem. wordt beweerd, aan grootsche manier van- ontwerpen, 't Is kleine kunst. Maar dan toch kleine kunst van een zeer bijzondere kracht. Heijermans is een menscheukenner. Vooral de kleine burgerij ziet en be schrijft hij als niemand anders en bovendien bezit hij de groote verdien ste, da.t hij nooit vervelend is, wat men niet zeggen kan van andere Ne derlandsche schrijvers, die misschien langs grooter lijnen gaan. Deze avonturen van Joep zijn dan ook vóór alles boeiend. De aandacht wordt vastgehouden, de stout gefan taseerde situatie aannemelijk ge maakt en er is menig tooneelcje, dat tot nadenken stemt. Zoo is bijvoor beeld de schets van het sterven van het kind van den tuinman sterk van echt menschel ij k gevoel. 'n Badreisje in de tropen is van andere soort. Kleine schetsen, behalve de grootste, die den naam aan 'tboek gaf, vijf kleinenUit het gevaar. Scheiding en scheidsgerecht, Uiter sten, In het oerwoud en Bij 't heen gaan. Wanneer deze lectuur behagen zal, moet ze vóór alles levendig en onderhoudend wezen. Dat zijn deze schetsen zeker en lokale ldeur bezitten ze tn hoogo mate. De velen, die graag van Indië lozen, zullen dit aardige boek waarlijk niet. onbevredigd uit de hand leggen tot handelen, ran een met zorg ge kweekt egoïsme uit behoefte van ge makzucht. Maar de Engelschman Davies heeft dit geval niet behandeld als een Ib sen of een Suderman 't misschien ge. <|ian zouden hebben, die 't hoogst ernstig of quasi-wetenschappelijk zou den hebben ingeweven in het stuk. Neen, Davies bekijkt het geval van den humoristischen kant; hij maakt er een grap, een blijspel van. Evenals Ibsen gedaan zou hebben, spreekt ook de Engelschman van „herediteit" van deze ziekte, want ook Mrs. Baxter's moeder was zoo'n „oester" en haar broer heeft ook oesterachtige neigin gen gehud, maar Davies doet 't alleen om ons nog wat meer over deze „ma- lade imaginaire" te laten lachen, We moeten zeggen, dat 't dezen En- gelschman aardig gelukt is met la chenden spot zuLk een ziekte te heke len, soms tot een satire te naderen en dan weer in het blijspel te vervallen. Het stuk amuseert en houdt bezig. Leuk is 't oin te volgen, hoe de oester- achtige mevrouw Baxter haar geheele omgeving naar haar hand zet, haar man al gedresseerd heeft tot haar werktuig, en de lieve gouvernante, miss Roberts, met haar grillen en nukken 't leven zuur en haar zelf tot een soort van kamenier van haar maakt. Alleen haar broer is haar de baas. Dié is naar Amerika geweest, en heeft daar zijn geld moeten verdie nen. En door de noodzakelijkheid om wat te doen, energie te moeten ont wikkelen, is hij de oesterachtige ziek te te boven gekomen. En hij is 't, die zijn zuster weet te genezen, tot hande len te dwingen, door op haar jaloezie als echtgenoote te werken. Hiertoe moet de knappe gouvernante dienen. Heeft Davies er voor gezorgd er bij de behandeling van het pathologische zenuwgeval en van de herediteit niet Ln het Ibslaansche te vervallen, als blijspelschrijver heeft hij het Duitsche genre van „Huzarenkoorts" verme den. De „Oester" is luchtig, vluchtig en aardig geschreven. Met eenvoudige, niet overdreven middelen heeft hij zijn doel bereikt. En het stuk sloeg dan ook in. De „Hagenspelers" speelden 't goed. Ver kade zelf deed niet mee. Maar dat belette niet, dat we wat aardigs zien kregen. Pine Beider als de malle, overdreven „malade Imaginaire", als Mrs. Baxter, was heel goed, en ging' met haar aanstellerij niet over de grens van het blijspel heen. Hans Brtining als haar man en Rienk Brou wer ais haar broer, voldeden ook zeer goed. Maar vooral viel te prijzen mej. Amalia de Groot als de gouvernante, een jong actricetje, dat we nog niet in een rol van eenige beteekenis gezien hadden, maar dat heel lief en juist van toon speelde zij heeft een hoogst sympathieke stem, maar is nog niet zeker en vast genoeg van gebaar. Het eigen décor der „Hagenspelers' deed 't wel aardig, ofschoon de con structie van de kamer met die trap achter een raam wat onnatuurlijk leek. FRANS NETSCHER. ONDERZOEK naar de geoefendheid van lotelingen en adspirant-vrijwilligers voor het re servekader. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van belanghebben den, dat eene door den Inspecteur der Infanterie vastgestelde „Algemeene Regeling", a. van liet onderzoek naar de ge oefendheid van lotelingen, die dingen naar bet b e w ij s, hetzij voor mili taire bekwaamheid, hetzij voor licha melijke geoefendheid, dan wel voor belde (art. 104 der Militiewet 1901) b. van het onderzoek naar de ge oefendheid van jongelieden, die din gen naar het getuigschrift, vereischt tot het aangaan eener verbintenis bij het Reservekader, -het zij der Infanterie of der Vesting-artil lerie, dan wel der Genie, voor een ieder ter Inzage is neder- gelegd op de Secretarie dezer gemeen te (2e afdeeling) en dat daarin o. a. het volgende is bepaald 1-Iet onderzoek, bedoeld sub a en b, wordt gehouden in het tijdvak van 4 tot en niet 15 Januari 1910 en loopt voor eiken deelnemer in één dag af. Het- onderzoek wordt gehouden voor lotelingen en jongelieden, woonachtig en verblijf houdende in deze gemeen te te Haarlem, en bij nadere algemee ne bekendmaking zal worden medege deeld de datum en het uur, waarop, zoomede de localiteit waar belangheb benden voor het onderzoek aanwezig moeten zijn. Vrije kracht van Jeanne Reyneke van .Stuwe. Wat dé&rvan te zeggen 't Is het vijfde deel van een reeks, die eJk afzonderlijk een geheel vormen, dus geen vervolgen op elkaar zijn, maar waarin toch dezelfde personen voorkomen. Van „Achter de Wereld", het vier de, hebben wij destijds niet veel goeds kunnen zeggen en „Vrije kracht" heeft het helaas niet beter gemaakt. Op deze manier doorschrijvende, kan de schrijfster de serie wel tot een paar dozijn uitbreiden, maar of de letter kunde daarmee vooruitgaat, is een andere vraag. Vrije kracht is het vlakke, niet interessante verhaal van een vrouwelijke student, die wel van plan is, in eigen „vrije klacht" te werken, maar toch ten slotte wijselijk zich in de huwelijksfuik laat vangen. Het gegeven is niet nieuw, niet tref fend bewerkt, er wordt in het boek wel schrikkelijk veel gepraat., maar diepte zit er niet in. En toch, en toch er zijn af en toe van die momenten, waarin blijkt, dat de schrijfster het beter kan. Waarom dus niet, liever dan al die boekdeelen te produceeren, getracht om er één te schrijven, dat waarlijk vol is van gecondenseerd leven Wie soms naar de vrijheid van den landlooper, buiten de gebondenheid der geregelde maatschappij, verlan gen mocht, zal genezen worden als hij dit boekje gelezen heeft. Wat een el lende en een gebrek heeft de held van het verhaal mee te maken, wat een jagende ontevredenheid met zich zelf hoe is hij toch eigenlijk veel vaster gebonden, namelijk aan de misère van zijn bestaan, dan wij anderen aan onze vaste, dagelijksche plich ten 1 'k Geloof niet, dat de schrijver de bedoeling had ons met de maatschap Tot het onderzoek worden uitslui tend toegelaten a. zij, die hebben deelgenomen aan de loting voor de lichting 1910 b. de lotelingen der lichting 1909, die, ingevolge het bepaalde bij de tweede zinsnede van artikel 99 der Mi litiewet 1901, in 1910 worden inge lijfd c. de reeds ingelijfde lotelingen, in het genot van uitstel van eerste oefe ning die. om in aanmerking te kun nen komen voor verlenging van uit stel, in verband met de bepaling van het op twee na laatste lid van artikel 92 van het koninklijk besluit van 2 December 1901 (Staatsblad no. 230), hun bewijs van voorgeoefendheid wenschen te vernieuwen d. jongelieden, adspiranten-vrijwil- l'ger voor het reservekader der In fanterie, Vesting-Artillerie of Genie; en zich vóór den lOen December a. s. ter Secretarie van de gemeente, waar zij woonachtig zijn of verblijf- houden. tot deelneming aan het on derzoek hebben aangemeld. Zij, die bij de schietoefeningen tot; verhooging van 's lands weerkracht een „schietbewijs" hebben verkregen, leggen dit bij de aanmelding over. Voorts wordt in herinnering ge bracht, dat op verzoeken tot toela ting, n a 9 December a. s. of geduren de het onderzoek ingediend, geen acht meer zal worden geslagen, daar zulks te bezwarend en storend Inwerkt op den geregelden gang van zaken, en dat belanghebbenden het alzoo aan zich zelf zullen hebben te wijten, in dien zij, door verzuim hunnerzijds terzake, tot het onderzoek niet meer worden toegelaten. Industri e-B ank. Bij de opening van de gisteren ten kantore der vennootschap gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in de naamlooze vennootschap „Industrie-Bank" al hier, bleek het aantal der vertegen woordigde aandeelen niet voldoende, om bedoelde vergadering wettig en bevoegd te doen zijn tot het nemen van besluiten omtrent het op de agen da voorkomend te behandelen punt. In verband hiermede en ingevolge art. 82 der statuten weid hierop de vergadering verdaagd tot over vier weken en had onmiddellijke uitschrij ving dier vergadering plaats. Militaire Zaken. Bij Koninklijk besluit van 27 No vember 1909 is benoemd, bij het wa len der cavalerie, bij het 1ste depot ïuzaren, tot eerste-luitenant, de tweede-luitenant J. Knel, van dat depot. Dinsdag zijn met groot verlof naar hun haardsteden gezonden de mili ciens der voorjaarsploeg 1909, niet be.hoorende tot het blijvend gedeelte. Zij, die voor rekening van het Rijk huiswaarts gaan, vertrekken mor gen. Bij beslissing van den Minister van Oorlog is het onderscheid ingsteeken voor langdurigen Nederlandschen dienst als officier toegekend aan den le-luitenant H. Wde Quartel, van het 10e regiment infanterie, alhier in garnizoen, te rekenen op 6 Decem ber a.s. Overgeplaatst. Met ingang van 1 December is de commies der posterijen en telegraf'e 4de klasse, de heer G. Walstra, van het postkantoor te Amsterdam in ge lijke betrekking naai' dat van Haar lem overgeplaatst. Prijsvraag Kol. Museum. Het Koloniaal Museum heeft uitge geven het verslag aangaande de ant woorden, ingekomen op de prijsvraag voor het jaar 1908. De prijsvraag gold de beste bijdrage te leveren tot de kennis van de sagopalmen in Neder- landsch Oost-lndie, bepaaldelijk wat betreft het nuttig gebruik hunner voortbrengselen, in de eerste plaats het voor een groot deel van den Ma- leischen archipel zoo belangrijke voe dingsmiddel sago. Vijf antwoorden zijn op deze prijs vraag ingekomen. Nadat drie der antwoorden, die in de Maleische taal geschreven waren, waren vertaald, werden ze in handen gesteld van een commissie van beoordeeling, bestaan de uit de heeren Prof. dr. H. Wefers Bettink, G. W. W. C. baron van Hoë- vell en E. van Assen. Na indiening van praeadvies dezer jury zijn de antwoorden ook door de commissie van het Koloniaal Museum onderzocht. Besloten werd ten slotte de gouden pij en haar eischen te verzoenen, maar dat resultaat heeft zijn verhaal toch; dat bovendien aardig verteld ls en hier en daar aardige kijkjes geeft in het gemoed van bedelaars en an dere ruwe lieden, als veeknechts en dergelijke. Sesam open U van Simons is een aantrekkelijk en een onbevredigend boek. 't Eerste omdat het fragmenten bevat uit al de in vier jaren in de Wereld-bibliotheek en Nederlandsche bibliotheek verschenen. Maar ook onbevredigend, omdat die fragmenten, zoodira ze deh lezeir aeid hebben, uit zijn. Dat is nu juist het doel van t boek. t Is als het ware een reiziger, die aan de men schen wat vertelt, juist op een belang wekkend oogenblik er uitscheidt en zegt; „de rest moet je zelf in het boek maar lezen 1" Hopen we, dat de aldus uitgezonden propagandist zij'n werk naar beboeren zal vellichten, want de Wereldbiblio theek heeft heel veel moois gegeven voor weinig geld, dat waard is alge meen bekend te wezen. Zoo bijvoorbeeld de aardige spirook- jesboekjes van Grimm, drie gecarton- rieerde en geïllustreerde deeltjes, tot den haast ongeloof el ijken prijs van twintig cents per st.uk. Een aardig uitgaafje voor onze kin deren, die er wel in zal gaan, vooral ook omdat ze met een goede, duidelij ke letter gedrukt is. Maar o wee, wie heeft er die afschuwelijke titelpagina verzonnen? Elf regels, die bijna alle I medaille toe te kennen aan den heer I L. A. T. J. F. van Oyen, te 's-Gra- venhagede zilveren medaille aan I den heer J. Fortgens, zendeling te I Djailolo (residentie Ternate) en de bronzen medaille aan den heer j. Tu- pamahu, te Trouw, residentie Am- bon. Aan de beide laatsten is daaren boven nog een belooning van f 25 toe gekend. Kerstfeestviering. Donderdag 23 December zullen de kinderen, die de Zondagsschool van Dr. J. Weener bezoeken, hun Kerst feest vieren in de Nieuwe Kerk. Als gewoonlijk zijn ook de ouders genoo- digd. Alcoholbestrijdlng. Op de Maandag gehouden huishoude lijke vergadering der afdeeling Haar lem van de Nederlandsche Vereeni- ging tot afsch. van Alc. Dranken, nam de afdeeling met een hartelijk woord van dank afscheid van haren voorzitter, den heer Veenstra. Tot voorzitter werd gekozen de heer L. v. d. Have en tot afgevaardigde in het centraal comité van drankbestrij- dende vereenigingen de heer A. Hille- biand. Na afhandeling der huishoudelijke zaken hield de heer Dr. L. C. Kers- bergen een leerrijk betoog over het toedienen van alcohol als geneesmid del INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A SO Cts. per regel. Bliksemsnelle Het zuiverste en zekerste geneesmiddel tegen VERKOUDHEDEN HOE3TEN BRONCHITIS ASTHMA INFLUENZA KINKHOEST NEU8CATARRH ZWAKKE LONGEN zulvor» l/«unddeelea oa uitstekend goneesralddel tegen bronchitis, asthma en nlle longaandoeningen." Prys 55 ets., 75 ots. en FL 1,80 per fleseb. Ver- jygbaar by Te Haarlem: J. VAN GULIK, Zijl straat 98; Wed. W. PLAATZER v. d. HULL, Jansstr. 28; J. CITTERT Pzn., Jansweg 23, J. J. GöPPINGER, Groote Houtstraat 147a. H. SANT, te IJ muiden. Bij de voornaamste Dro gisten in Nederland; waar niet ver krijgbaar direct per post van de Veno Drug Co., N .V. Voorburgwal 230, Amsterdam, na ontvangst van post wissel met 10 cents verhooging. dagelijks een likeurglaasje Dr. HOMMEL'» Haemato- gen onmiddellijk voor den hoofdmaaltijd 1 Uw eetlust wordt flinker, uw zenuw stelsel versterkt, de loom heid verdwijnt en heel spoedig zult gij U lichame lijk prettig gevoelen. Waar schuwing 1 Men verlange uitdrukkelijk den naam Or. HOMMEL. Uit de Omstreken BLOEMEKDAAL. Men schrijft aan de „Ned." De uitspraak der Commissie van Beroep, waarbij het aan den heer G. van den Berg alhier gegeven ontslag als hoofd der Christelijke school ver nietigd wordt, is bij de meesteoi der genen, die de toestanden van het Christelijk onderwijs alhier kennen, met sympathie ontvangen. Niet zoo zeer omdat men den heer Van den Berg bijzonder genegen is, dan wel omdat men gelooft, dat inderdaad de Kerkeraad, die de school bestuurde, onder verkeerde leiding te ver ge gaan is. Deze komt nu In moeilijke omstan digheden, daar reeds een ander schoolhoofd is benoemd, en hij nu ook den heer Van den Berg moet be houden. Toch za.l dit laatste misschien niet geschieden. Naar ik verneem heeft de kerkeraad, waarvan Ds. Van Leeuwen de drijfkracht is, zich om rechtskundig advies tot een adv» caat gewend, ten einde buiten de Be roeps-commissie om den heer Van den Berg te ontslaan om andere redenen dan de eerst genoemde „opheffing" der school. Hoe zonderling de toestanden hier zijn, kan blijken uit deze feiten le. dat ds. Van Leeuwen ook bestuurslid is eener niet-Christelijke bijzondere school 2e. dat door den kerkeraad voor de nieuwe school een hoofd en een onderwijzer benoemd zijn, die in jaren geen klasse-onderwijs hebben gegeven. Er zal heel wat veranderen moeten wil het goed worden I HAARLEMMERMEER. Landbouwboekhouden. De cursus in het landbouwboekhou den, die vanwege de afdeeling Haar- lemmevmeer van de Holland scha Maatschappij >an Landbouw zal wor den gehouden, staat onder leid'ng van den heer Veltman, l oofd van school 7 alhier. Het aantal lesuren bedraagt 20. Politie. Onder de gemeentepolitie in deze ge meente zullen de navolgende veran deringen plaats hebben. Den gemeen te-veldwachter K. Frugte van Nieuw. Vennep, is als standplaats aangewe zen HoofddorpP. v. Boven van Ab- benes al3 standplaats „de Lijnden" en A .Lenstra van „de Lijnden" als standplaats Nieuw-Vennep. Den nieuw te benoemen veldwachter in de bestaande vacature, zal Abbenes ala standplaats worden aangewezen. .tui,!* CHRISTELIJKE VAC ANTIE KOLONIE. Zaterdag had te Amsterdam eene vergadering plaats van een aantal dames en heeren ter bespreking van de oprichting van ©en Christelijke Vacantié- en Herstellingskolonie voor Kinderen in Nederland. In beginsel werd besloten tot de op richting van eene vereeniging, zoo mogelijk met afdeelingen in alle plaatsen, welke den naam zal dragen van „Vereeniging tot de stichting en instandhouding van een Christelijke Vacantié- en Herstellingskolonie voor Kinderen in Nederland". Binnenkort zal een meer uitgebrei de vergadering worden géhouden. Ter vuigadering werd door een- ver mogend belangstellende een aanzien lijk bedrag beschikbaar gesteld voor de oprichting van een bescheiden kolonie-tehuis in de Gcldersche bos- schen. BEKRACHTIGING VAN CONVENTIëN. De Europeesche en overzeesche sta ten, namens welke hunne te 's-Gra- venhage geaccrediteerde gezanten Za terdag de acten houdende bekrachti ging van een aantal Convention, <iie ter 2e Vredesconferentie zijn ondertee kend, hebben neergelegd, zijn Neder land, Duitschland, De Vereenigde Stoe ten van Noord-Amerika, Oostenrijk- Hongarije, China, Denemarken, Groot-Bi'itannië, Mexico, Rusland en Zweden. uit een veel te grooté letter zijn ge zet, precies een strooibiljet. Wil de heer Simons daar niet eens op letten? Een deeltje Kunst voor Jong Hol land ls wel de merkwaardigste uit gaaf, waarover we dezen keer heb ben te spreken. De heer Van Hasselt heeft namelijk willen geven een over zicht van de redenen, waarom een schilderij mooi ls, afgescheiden dus van de aantrekkelijkheid van het on derwerp. En op die manier gaat hij de bijzonderheden na van verschillen de beroemde schilderijen, die er in zwarte afbeelding op uitslaande plak ten, bijgevoegd worden. In dit deeltje vinden we niets an ders, dan oud-Hollandsche kunst. Jan Steen, van der Neer, van Goyen, Frans Hals etc. Er valt te twisten' over de vraag, of het niet beter ge weest was te beginnen met moderne schilderkunst dus met afbeeldingen, die dichter bij onze tegenwoordige samenleving staan en pas naderhand tot oude kunst te komen. Maar overi gens achten wij het denkbeeld, dot de heer Van Hasselt hier heeft uitge werkt, om namelijk de schilderijen te beredeneeren van groot belang. 't Bundeltje ziet er keurig uit. We zonden wel willen vragen of alleen jong Holland deze voorlichting noo- dig heeft. Zou ook niet het „oude Holland'" wel wat hulp in 't kijken naar schilderijen kunnen gebruiken? Wij ontvangen nog: Bechts Scheurkalender Van Dag Het stoomschip Kawi, van Rotter dam naar Java, passeerde 27 Nov. Pe- rim. Het stoomschip Besoeki, van Rot terdam naar Java, arriveerde 29 No vember te Antwerpen. Het stoomschip Goentoer, va nJa/- va naar Rotterdam, vertrok Nov. van Padang. Het stoomschip Gorontalo, van Ja va naar Rotterdam, vertrok 28 Nov. van Marseille. Het stoomschip Menado arriveerde i Nov. van Java te Rotterdam. Het stoomschip Ternate arriveerde November van Singapore te Vi- zagapatam. Het stoomschip Djocja vertrok 29 Nov. van Batavia naai' Rotterdam. Het stoomschip Oranje, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 28 Nov. Perim. Het stoomschip Koning Willem I, van Amsterdam naar Batavia, airrl veerde 28 Nov. te Southampton. Het stoomschip Prins der Neder landen, van Amsterdam naar Para maribo, passeerde 27 Nov. Beachy Head. tot Dag voor 1910, met keurig schildje. Internationale Scheurkalender, (W. J. Thieme en Cle) uitwendig al zeer eenvoudig, maar die gewoonlijk wel met talent is samengesteld. Almanak de Lietde Sticht, de Al manak voor drankbestrijding de Goe de Raadgever en de Nederlandsche Almanak van de firma Tjeenk Wil link en Zoon, met zijn vele gegevens van algemeen nut en een geïllus treerd overzicht van het nu bijna af- geloopen jaar. H. N. de Fremery, bewijzen van 'd menschen voortleven na den stoffelij- ken dood (C. A. J. van Dishoeck, Bus- sum). Weg met de Scheidsmuren, ant woord van eene Theosofe op een toe spraak van Dr. A. H. de Hartog, met een wederwoord van dezen. (P. Dz. Veen, Amersfoort). Jo. de Vries, Twaalf Pree ken, een reeks nieuwe opstellen van den be gaafden prediker. (H. D. Tjeenk Wil link en Zn., Haarlem). Dr. Maurits Sa.bbe, Het pro* in de Vlaamsche letterkunde. (C. A. J. van Dishoeck, Bussum). C. Wallerv. Marken, lioe votrV den ouders opgevoed? een vrij 3*-ar het Engelsch van Mrs. Craik bemerkt betoog over den grooten Invloed van kinderen op ouders en hunne betee kenis op de karaktervorming der laatsten. Een alleraardigst boekje, dat ouders vootral moeten lezen en... overdenken.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 10