Premie voor onze Seabonneerden. BDOK's Humoristisch Scheurkalender Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Zestien cents BOON'S Humoristische!! Scheurkalender AGENDA Stadsnieuws 27e Jaargang. So. 8110 WOENSDAG I DECEMBER 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBSt DRIB MAANDEN, Voor Haarlem f 12S Vcor.de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1-30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02)4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037Vi Se omstreken en franco per post 0.45 Eitgaye der Veanootscnap Loarens Caster, Direct ear j. PEEREBööSL ADVERTENTïÊNi Van 1—5 regels 50 Cte-s Iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—, elke regel meerReclames 30 Cent per regd, B| Abonnement aanzienlijk rabat AdvertentUSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing) 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie es Administratie t Groote Bontstraat ïatercommnnaal Telefoonnummer der Redactie 600 ca der Administratis?^, Drukkerij: Zolder Bnltenspaarue 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentien en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. V. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon tnterc. 6229. Evenals vorige jaren, stellen wij ook nu weder ver krijgbaar, zoolang de voorraad strekt uitsluitend voor Geabonneerden op ons blad een zeer fraaien voor 1910, met keurig schild in kleuren, voor den prijs van mits afgehaald aan ons Bureau Groote Houtstraat 53. Onderstaande BON moet daarbij worden overgelegd. DE ADMINISTRATIE. voor een fraaien als Premie voor Geabonneerden op Haarlem's Dag blad tegen betaling van 16 cents. Uitsluitend af te halen aan ons Bureau. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. DONDERDAG 2 DECEMBER. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 2—3 uur. Schouwburg: Kon. Ver. „Het Ned- Toon eel: Domheidsmacht, 8 uur. Brongebouw: Rolschaatsenbaan ge- 'open d van 8—11 uur. KI. Vereeniging: Sint-Nicöktasfeest, 6 1/2 uur. Café de Karseboom: Concert Am sterdam's Trio, 7J uur. St Bavo: Cursus in de Katholieke geloofs- en zedenleer. Onderwerp: De Eigenschappen van God, 7 3/4 uur., OmOnsHeen. In het Tweede Blad van dit num- Jner vinden onze lezers een artikel •>(Hoe de armen aan geld komen", in de rubriek Om Ons Heen. OP ROLSCHAATSEN, Haarlem gaat op rolschaatsen. Ten- .tainst-a als 't zoo doorgaat, als gister avond bij de opening van de eerste ^rolschaatsenbaan in Nederland, zal Jon<v Haarlem,, en ook wel meer- ibedaagd-Haarlem de vierwielige •.pchaatsenkarretjes aanschieten en zoo pu en dan in het Brongebouw eens een jnirtje gaan rollen. 't Was er al spoedig een prettige .drukte. Rond de afgezette ruimte in ."t midden schaarde zich een talrijke jxnenigte kijkers en de rijders lieten '.niet op zich wachten. Een flink getal dames on hoeren bonden onder en wel- jdra was des hoeren Chabot's schaat- ïenvoorraad uitgeput. Menigeen, die wat later op den avond wilde gaan Eijden, moest zijns ondanks kijker lijven. Op de baan was er 't zelfde 'gezellig beweeg ais op een ijsvlakte. Hier als daar zag je dezelfde evolu ties .Op 't vroolijke muziekje van de mannen van 't Tiende reden de ge- Oefenden snelslags voort met die sier lijkheid van beweging, waarmede een goed rijder 't noodzakelijke zwaarte punt-verplaatsen weet te maskeeren, <hlsof hij louter om den schoonen vorm faie elegante rijhoudingen aannam. -,Er i3 wel eens betwijfeld of *t rol schaatsen wel zoo sierlijk zou zijn, als H echte wintervermaak. Wie daaraan twijfelt moet nu maar eens een oogenblikje gaan kijken in He Bron. Er waren er Dinsdagavond (wier mool-zuiveren slag en gracieuze 'jUchaamshouding door geen glij- schuatsen kan worden verbeterd, al is 't waar, dat ons oog, zoo gewend aan ('dat sierlijk geflits der de ijsvlakte .hauwrakende ijzers, nog moei wennen 'aan dat wat loggere gerol dier vier wielige voetwagentjes. Als je je voorts wat vertrouwd hebt gemaakt met de wat-vreemdheid van 'die eigenaardige schaarbewegingen Dp een bruin-houten vloer, inplaats op (doorschijnend. ijskristal en de om standigheid, dat de rijders hoedloos zijn, kan je wel de illusie krijgen op een Ijsbaan te zijn. Dezelfde jiycuiceerfng vSn^ïJJcUrgi- als daar. De kranen rijden er in kor te broek en balanceeren er in de meest-gewaagde iichaamsstanden op de scherpe kanten van de rollen van hun rij toestel, houdingen, die schijnen te spotten met de wetten van even wicht en zwaartekracht. Ze zwaaien in mathematisch-zuivere cirkels, snij den met 'n beentje-over-stappen door de bochten, ze scheren met kwiek- vlugge streek minder snel rollende broeders en zusters voorbij. Anderen heb je er weer, die met een kortaffen energieken schaatsenslag de Bronzaal in 't rond wielen, alsof ze t in hun hoofd gezet hebben een dauerfahrt, minstens een elf-steden-tocht te ma ken. Daar tusschen door zie je dames en beeren de gracelijke kruislings- rijdend een baantje maken of een Ook bier 't zelfde aspect als op bi krukken-ijsbaantje. krukken-ijsbaantje. Gescharrel langs de kanten, gemopper over die drom- melsche schaatsen, waarop je niet vooruit komen konhier in 't klein als 's winters in 't groot. 't Lijkt een aardig vermaak, en als de mode-van-'t-oogenblik niet al te grillig is, kan z'ch deze sport wel in burgeren, anders bergen we onze rol schaatsen op bij de diabolo's van 't vorig jaar. LIEDERTAFEL „HAARLEM's ZANGGENOT". Op het concert deze maand door Haarlem's Zanggenot te geven zullen de volgende solisten in het koorwerk De Stem aan Strand, van H. F. Ro bert Brandts Buijs hun medewerking verleenen: mevr. Wilhelmina Van den Hoeck, jeugdige dram. sopraan; August van den Hoeck, bariton, bei den van de Noord Ned. Opera, bui tendien zullen door hen eenige duet ten en solo's gezongen worden uit: Rigoletto, Lakmé en Hamlet, en als acoompagnatrice zal mej. Regina Oostenbroek haar medewerking ver leenen. IJSCLUB. In een buitengewone algemeene vergadering van de IJsclub Haarlem en Omstreken, onder voorzitterschap van den heer T. L. van Wagtendonk, werden in de plaats van de lieeren J. J. Rijk en Jhr. van Panhuys, d'e voor hunne benoeming bedankt hadden, benoemd tot bestuursleden de heeren Mr. W. P. Vis en L. C. Mooij, die de benoeming aannamen. In een daarop volgende bestuurs vergadering werden de functiën ver deeld. Het bestuur bestaat thans uit de heeren Van Wagtendonk, voorzit ter, J. C. Peereboom, ondervoorzitter, Mr. Dr. Vis, eerste secretaris, Mooij 2den secretaris, Oolaraardt, penning meester en de heeren Bos, Eldering, Bijvoet en Beccari, baancommiesaris- Museum van K unstnij vers heid. Het Museum van Kunstnijverheid werd gedurende de maand November bezoch| door 393 belangstellenden; uit de aan het Museum verbonden boeke rij werden .258 boek- en plaatwerken H. M. DE KONINGIN en PRINSES JULIÏNA, clubje Jongens, die in een lange sliert opleggen en natuurlijk in een bocht als een rij dominosteenen over el kaar tuimelen. Want vallen doe je hier ook in allerlei mogelijke en on mogelijke standen. Wanneer je de lijn tusschen zwaartepunt en Bteunvlak niet verticaal genoeg houdt, lig je voor je 't weet, op neus of rug, t -zeen je dan den omstanders doet hooren, door een meer of minder heftigen bons op den vloer. Vooral dat vallen viel zeer in den smaak bij niet-vallers en bij kijkers. Maar de buitelaars heschen zich tel ken» weer vluggelings op de beenen en wie daaraan behoefte had, kon van den schrik bekomen aan 't koek-en- zoopie, meer bekend onder den naam van buffet, waar ook andere dingen dan „heete melk en kou we Jan" lafe nis boden. En voelde je je niet zeker meer, om je ongewisse voeten op de groote-baan te zetten, dan sukkelde je maar terug naar de conversatie-zaal, au ingericht fcf-abbelbaantje. naar verschillende plaatsen van ons land In bruikleen verzonden. De aan het Museum verbonden School voor Kunstnijverheid werd ge durende de afgeloopen maand be zocht door 185 vrouwelijke en manne lijke leerlingen. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Aangeboden wordt een eerste sap- pletoire begrooting ven den provin cialen dienst over 1910, opgemaakt tot een bedrag van 559,783. Onder de inkomsten is f 81,000 als 't vermoedelijke saldo van 1908. de 12 opcenten op de hoofdsom der belas ting op de gebouwde eigendommen kunnen 1300 booger geraamd wor den, die op de ongebouwde eigendom men 700 hooger en de 11 opcenten op de personeele belast'ng 7.650 hooger. Onder de uitgaven ia met allo fi- nancieele vooretellen, subsidies enz., die voor deze vergadering zijn voorsre- «shöHéJeru Voorgesteld wordt, om Ged. Sta ten te machtigen, ten laste der pro vincie aan te gaan een geldleening van zoodanig nominaal bedrag als noodig zal blijken om een som rond ƒ117.000 te verkrijgen, ter voldoening van een voorschot aan het gesticht „Meerenberg" voor aanbouw van beambten woningen, aanschaffing van stoomketels en andere buitengewone werken, met bepaling, dat deze lee ning zal worden aangegaan tegen een rente van ten hoogste 4 en dat telken jare ten minste ƒ3900 zal wor den afgelost, aanvangende in het jaar volgende op dat waarin de leening ge sloten wordt. Volgens mededeeling van het be stuur der spoor(tram)weg-maatschap- pij Wie ringenSchagen, heeft de Mi nister van Waterstaat 't verlangen te kennen gegeven om in de overeen komst tot overneming der lijn door do H. IJ. S. M. te bepalen, dat de lijn geëxploiteerd moet worden ais een lo- caalspoorweg. De H. IJ. S. M. wenscht daarom, dat in hët exploitatie-con tract, door haar met de maatschappij WieringenSchagen te sluiten, eenige nadere nadere bepalingen op te ne men. De nieuw-benoemde hoofdin genieur bij den provincialen water staat heeft een rapport ingediend over de z. i. gewenschte wijzigingen in het beheer van den provincialen waterstaat. In verband daarmee heb ben Ged. Staten een nieuwe regeling ontworpen. Het ontwerp wijkt, wat de organi satie van het personeel betreft, slechts in zooverre af van de bestaande rege ling, dat in het vervolg de betrekking van hoofdopzichter zal vervallen en dat, in plaats van een, twee opzichters zullen worden aangesteld. Om den tegenwoordigen titularis hoofdopzichter te doen blijven is in art. 7 een overgangsbepaling opgeno men, waarbij tevens het behoud van de thans door den hoofdopzichter ge- nooten bezoldiging van ƒ2500 vast tractement en 300 persoonlijke toe lage verzekerd is. Ook in de regeling van de salaris sen van de overige ambtenaren is wij ziging gebracht. Naar het oordeel van den hoofdingenieur kunnen minimum en maximum jaarwedde van den in genieur, die thans respectievelijk 3000 en 4000 bedragen, worden ge steld op ƒ2200 en ƒ3500. Voor de beide opzichters in algemee- nen dienst zijn de grenzen van hun blijfkosten zal vastgesteld worden. Voorgesteld wordt dat, met uitzonde ring van den hoofdingenieur en den ingenieur, de ambtenaren niet meer voor een spoorreis in rekening mogen brengen dan de vracht voor een plaats in een 2e klasse rijtuig. Reizen naar eene gemeente of on derdeel daarvan op geen verderen af stand dan van 51/2 kilometer bu'ten de woonplaats, geven geen aanspraak op vergoeding wegens reiskosten, be halve wanneer op denzelfden dag twee of meer dergelijke plaatsen zijn be zocht en de werkelijke afstand, met inbegrip van de terugreis, meer dan 11 kilometer bedraagt. Door Gedeputeerde Staten worden op voorstel van den hoofdingenieur van den provincialen waterstaat de amb tenaren aangewezen, die gebruik zul len kunnen maken van hun rijwiel ten behoeve van den provincialen dienst. Aan de aangewezen ambtenaren wordt wegens gebruik van hun rij wiel ten behoeve van den provincia len dienst, met inachtneming van het in art. 4 bepaalde, eene vergoeding verleend, berekend tegen den een heidsprijs van ƒ0.03 per af gelegden ki lometer, met dien verstande, dat het maximum dier vergooding 100 per jaar zal bedragen. De opzichter, meer in het bijzonder belast met het dagelijksch toezicht op de werken van liet Amstel-Drechtka- naal, alsmede de duinopz'chters ge nieten voor reizen binnen de grenzen van hun ambtsgebied of van hun dis- trict geen vergoeding voor reis- en verblijfkosten. Met den datum van in werking tre ding dezer regeling zullen de hoofdop zichter en opzichter in algemecnen dienst een jaarlij kscbe toelage van 340 en 275 genieten, als vergoeding voor het verlies der bate, d>e bij de tot duBver bestaande regejing door hen genoten werd. De betaling der toelage zal kwar- taalsgewijze geschieden. De commissie in wier handen ge steld is het voorstel van Ged. Staten van 30 Juni betreffende de opheffing van den polder „de Buiksloterham", heeft nu een uitvoerig rapport inge diend. De commissie stelt voor, de voor dracht van Ged. Staten goed te keu ren, alleen wil ze de verplicht'ngen der gemeente Amsterdam in het be sluit duidelijker omschrijven. PRINSES JULIANA. salaris gesteld op 1500 en ƒ2400 te gen ƒ1400 en /2000, bij de bestaande regeling van den opzichter bepaald. Wat betreft den eersten bureel-amb ten aar, aan wien in t vervolg de titel van „chef de bureau" zal gegeven worden, acht de hoofdingenieur het noodig, dat hij zal kunnen beschik ken over een administratief ontwik, keld ambtenaar. Verder een ander ambtenaar, die op kleinigheden 1 ocg kan houden. In verband hiermede wordt voorge steld het minimum en maximum dar Ïiarwedde van dezen ambtenaar van 1200 en ƒ1600 op ƒ1600 en ƒ2000 te ren gen. Het minimum-ealari s van den tweeden ambtenaar ia van ƒ700 gebracht op ƒ850, terwijl t max'mum op 1200 bepaald ia gebleven. Tevens wordt in overweging gege ven de jaarwedde van den eersten bu reelambtenaar met 100 en die van den tweeden bureel ambtenaar met ƒ50 te varhoogen. Ook de vergoeding Y£o reis. en ver. Onderling G eno eg en. In December zal bovenstaande z&ng- vereeniging een concert geven met niedewark'ng van den heer A. M. Vrugt, Haarlemscb karakterkomiek. Uitgevoerd wordt o. a. een cantate „Sneeuwwitje". Dezelfde vereeniging zal begin dezer maand ook een tweede St. Nioolaas-ultvoering geven, met hoofdzakelijk hetzelfde programma. Baehconcert Dinsdag 7 December geeft de Haar. lemsche Bachvereenlging haar twee de concert In dit seizoen tn de con certzaal der Sociëteit „Vereeniging". Als solist treedt op de heer Efrem Zimbalist, violist, met stukken van A. Glazonnow en Chr. Binding. Het concertgebouw-orke9t, onder leiding van den heer Cornelia Dop per, 2de dirigent van het orkest, geeft, behalve de begeleiding, stukken van Dvorak, P.- TschaJkowsky (strijkor kest! en Wagner. HET TOONEEL „SILVIA SILOMBRA" BIJ „CREMER'. De vereeniging „Cremer" is op den goeden weg. We zeiden 't al meer. Niet alleen, dat zij zich onder lei ding van een beroepsregisseur heeft teld, maar zij gaat ook zelfs niet acteurs en actrices van beroep spe len. Dat kan niet anders dan nuttig en opvoedend zijn voor haar werkende leden, omdat zij zoo van zoo n régis seur en van zulke spelers zien en leer'en kan, wat nu eigenlijk „heu- schig" spelen is, wat bun nog ont breekt. en >vaar zij nog op te letten hebben. Zoo waren gisteren mevrouw Van Lier—Cuypers en de heer Louis da Vries de gasten van „Cremer" in .Silvia Silombra". Over dit stuk van Van Riemsdijk hebben wc vroeger ons oordeel al ge zegd en wo behoeven er dus nu niet op terug te komen, 't Zij dus voldoen de, te constateeren, dat ieder die het kent, er zich niet over zal verbazen, dat het op de „Cromer"-loden groot en indruk maakte en hen pakte. En dat dit vooral te danken is aan liet spet van mevrouw Van Lier en aan wat zij van de rol van Silvia Silombra maakt, spreekt haast van zelfhet stuk is om deze rol geschreven het staat of valt er mee van de vertolkster van die rol hangt alles af. Wo woonden indertijd de premiere bij en zagen de Silvia door mevrouw Van Lier creëeron; wc zagen haar la ter nog eens cn nu gisterenavond weer, na zooveel tijd. Maar inplaats dat zij zich oj) die rol had moe ge speeld, zoodat de frAicheur er nf was, hebben wij mevrouw Van Lier opnieuw oprecht bewonderd. Wat is haar spel als Silvia rijp, doorwerkt gewordeu mooier zagen we het nog niet van haar. 't Is zeker een harer beste speelroilen geworden. En ook Louis de Vries, deze steeds zoo sympathieke acteur, was zeer knap als Renó Raneck ook hein von den we beter op dreef dan wo hen» nog in deze rol zagen, niet zoo ruw als vroeger, uiet zoo rauw van ge luid en hoe-kig van gebaar, maar nu meer heer. een toontje zachter on be schaafder. Zoo was 't goed. De „Crenier'Vledeu encadreerden deze twee beroepsspeJers en deden hun best het tooneel zoo goed moge lijk op te vullen. Het eerste bedrijf met de roezemoezige cabotinago ten huize van Silvia, had ook hier, even als overal, met zijn komische toonoel- tjes weer veel succes. Het werd dan ook vlug, vroolijk en met het noodigt entrain gespeeld; alleen had men voor het tooneelwereldje rond Silvia wel wat al te jeugdige jongelui, te veel „jong goedje" genomen. Veel succes had ook de bekend» tante Cosima uit het stuk, die zoo goed door mevrouw Kloy werd ge speeld bij het gezelschap Van Lier., De dilettante, die er bij „Cremer" voor speelde, konden we een vormen keer meen en we al eens prijzen in de rol van Carolina in „George de Lalaing", en nu ook viel cr in hour spel te roemen. Alleen moet zij leeroti met haar honden om te gaan en die niet telkens beiden tegelijk naar vo- ren stoken, als moest zij een kindje op haar armen gaan dragen zij dient er ook op te letten, dat zij rustiger spreekt en daardoor beter articuleert, terwijl rij ook nog wel wat beters van ons mooie Hollandsch kan ma ken. Verder kregen we ecu aardig dienst meisje te zien, een bescheiden fat soenlijken dokter en een goed type van een theater-directeur de speler, die deze rol te vertolken had, scheen ons den kop van een in de impressa- rio's-wereld bekenden kop te hebben geïmiteerd en was op goeden voet met den souffleur. En daar hel ons niet te doen is om den dilettant on- aangename dingen te zeggen, zuilen we over de rol van den pastoor een rol, die eigenlijk met het stuk niets te maken heeft, en er best uitgelicht ka» worden, maar die Van Riemsdijk voor Bouwmeester had geschreven niet veel zeggen we verstonden er bovendien niet veel van en hebben, gelooven we. er ook niet veck aan ver loren zachter kunnen we 't niet uitdrukken. De „Cremer "-leden waren goed op. gekomen en luisterden met aandacht; zij hadden een moolen avond. Mevrouw Julia van Lier 'jammer dat zij naar België is gegaan, waar haar talent te midden van het grove, dik opgelegde Belgische werk geen baat of bevrediging zal vindon, on waar mevr. Kerkhoven -Jonkers het dan ook niet meer kon uithouden en naar Holland terugkeerde) en boni* de Vries kregen bloemstukken en een vriendelijk woord van Cramer's voor zitter. FRANS NETSCHEft. Maestro Mario Paci, In December a.s. zullen Maast re Marlo Paci, klavier-virtuoos uit Ro» me en Mme. Elisabeth Paci, zangeres, hier een concert geven.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1