Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. OM ONS HEEN 27e Jaargang. No. 8110 WOENSDAG I DECEMBER 1909 J} ABONNEMENTEN PBR DRUB MAANDENl Voor Haarlem l i Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) Franco per post door Nederland l® Afzonderlijke nummers 0.0214 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 V» rjt omstreken en franco per post ,0.45 Uitgave der Vennootschap toareos Coster. Directecr I. C. PEEREBöOM#^ AD VER TEN7 Ni Van 1—5 regels 50 Ctsj Iedere regel meer 10 Cis. Botten het Arromfssemast Haarlem van 1—5 regels i—elke regel mee? /0. iU Reclames 20 Cent per legci. Bij Abonnement aanzienlijk rabat AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing] 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat ïiterconmnnaal Telefoonnummer der Redactie 60G en d6r Administratis724 Drukkerijs Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem bi dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. No. 1044. Eoe de armen aan geld komen Er is wel niemand, of hij heeft nu en dan gebrek aan contant geld. Het is natuurlijk geheel onjuist, zich rijke menschen voor te stellen in het bezit van veel bankpapier of gouden en zil veren munt. En zelfs voor den millio- nair kan er een oogenblik wezen, waarop hjj gebrek heeft aan gangba re munt en dus genoodzaakt is, een gedeelte van zijn bezittingen te gelde te maken. Daarover bekommert bij zich wei nig. Immers bij bezit effecten, schuld bekentenissen feitelijk van anderen, die in de officieele prijscourant van de Beurs genoteerd staan en dus een zekeren koers hebben, een bekende waarde vertegenwoordigen, die ge woonlijk (behalve bij zoogenaamde speculatieve fondsen) weinig verande ring ondergaat. Wanneer hij deze waardepapieren nu bij een bankier of kassier brengt, geeft men hem er gaarne geld op, daar hij natuurlijk rer.tei moet betalen. Zelfs is hij vol strekt niet genoodzaakt, bij een be paalde firma te gaan. Vergt deze een naar zijn meening te hooge rente, dan kan hij de leening sluiten bij een an der, die 't licht goedkooper doet. Hij heeft dus de keus. Men staat voor hem klaar. En heeft hij ,na vier weken of vier maanden of hoelang dan ook, weer voldoende contanten liggen,dan lost hij het. beleende effect, betaalt de verschuldigde rente en de zaak is af- geloopen. Menschen uit den burgerstand heb ben niet altijd effecten om te beleenen. Krijgen zij behoefte aan een vrij be langrijk bedrag, dan gaan ze er dik wijls toe over, hun huis te verpanden, vooral wanneer ze met het geld, dat zij daarvoor ontvangen, meer winst kunnen maken, dan rente en aflossing van de hypotheek bedragen. Ook heb ben zij dikwijls onder hun familiele den of vrienden bemiddelde personen, die borg voor hen willen blijven bij een bankinstelling. Weliswaar kan dc7- soort van leening door de dik wijls hooge rente en aflossing druk kend wezen, maar de belanghebbende is er dan toch meermalen uit rrooten nood door geholpen. En mocht het ergste gebeuren, zou hij in de onmo gelijkheid komen om tijdelijk of zelfs voor langen tijd rente en aflossing te voldoen, dan kunnen de borgen, al trekken ze ook een zuur gezicht om dat ze aangesproken worden tot beta len, er meestal niet toe komen, al de strengheid van hun rechten op den schuldenaar toe te passen. Naarmate we lager afdalen op den maatschappelijken ladder blijkt het verkrijgen van geld grooter moeilijk heden op te leveren. De arbeider, die over het algemeen niet zooveel ver dient, dat hij een bedrag van beteeke- nis sparen kan, heeft op het oogen blik dat hij geld noodig heeft noch effecten, noch onroerend goed om aan zijn schuldeischer in pand te geven, terwijl hij bovendien onder vrienden of familieleden maar zelden personen kan vinden van zoodanige financieele kracht, dat een geldschieter, die zich met een matige rente tevreden stelt, met hen als borgen genoegen neemt. Zonder zoodanige borgen kunnen ze evenwel bij de hulpbanken, zeer nut tig© stichtingen overigens van philan- tropischen aard, al niet meer terecht. Hebben ze evenwel een flinke ver dienste in een vaste betrekking, zijn zo menschen van een geregeld leven, dan kunnen ze wel terecht bij de eene of andere voorschotbank, waar de persoon van den borg veelal maar een formaliteit is, zoodat de borg wel ar mer nog kan zijn dan de leener zelf, maar wie op deze manier geld gaat kenen, moet meermalen een rente betalen, die ik met een zacht woord maar onmatig noemen zaL sluiten, waaruit de maatschappij, in dien hij vóór de terugbetaling mocht komen te overlijden, zichzelf scha deloos stellen kan. Aangezien bij iemand die f100 leent de betaling van de premie van de levensverzekering ietwat onveilig lijkt, houdt men hem die voor een halfjaar van de honderd gulden af. Maar er wordt bovendien nóg een en ander afgetrokken. Ik schrijf de becijfering maar nuch- terweg over van het stuk dat voor mij ligt: Bedrag van het voorschot 100. Af: Rente 3 m. 25 dg. 5% f 1.60 Administratiekosten 1. Contract- en zegeikosten 4. 1/2 jaar premie 14.06 Polis 1-75 Een voorbeeld van een zoodanige leening ligt voor mij. Een werkman met een flink, vast weekloon leent honderd gulden Hij moet daarvoor een levensverzekering Totaal 1 22.41 Zoodat de man inplaats van hon derd gulden maar 77.59 in handen krijgt. De reoite van vijf procent schijnt niet hoog. Maar de manier, waarop de terugbetaling wordt geregeld, is toch laat ik het maar weer heel zacht zeggen verre van voordeeüg. De geldschietende Bank namelijk laat hem wissels teekenen, die van maand tot maand vervallen, te zamen vijftien in getal, tot een bedrag van 130.09. Alzoo moet de man voor een som van ruim zeven en zeventig gulden een bedrag van ruim honderd en dertig gulden, terugbetalen. Het klinkt wel ongelooflijk. Ik kan j me voorstellen, dat sommige men- j schen die dit lezen, de schouders zul- len ophalen en zeggen„maar dat j moet een vergissing wezen, dat kan toch zoo niet zijn Precies datzelfde zei ik ook, vóór ik j de stukken had gezien. Maar die lig gen voor me en de cijfers, die ik u noem, staan er zóó en niet anders. Iedereen begrijpt, dat deze werkman véél duurder geld leent, dan de rijke man, die een paar van zijn effecten beleende. E/n nu weet ik wel, dat het risico van den geldschieter ook niet gelijk staat. De commissionair' in ef fecten heeft van den heer een onder pand gekregen, dat de waarde der leening ten volle dekt, gewoonlijk meer dan dekt, de voorschotbank moet maar hopen, dat de man zijn betrek king houdt en dus voor de terugbeta ling kan zorgen. Raakt hij buiten werk, dan kan de bank zijn veelal armzalig boeltje verkoopen. Om die reden zal dan ook het ver schil tusschen wat hij ontvangt en wat hij terugbetalen moet, zoo groot moeten ziin. De goeden betalen voor de kwaden. Maar het blijft dan toch maar waar, dat een man van dit slag, die om hon derd gulden verlegen zit, het geld wel peperduur betalen moetl Ik zeg niet, dat alle voorschotban ken er zulke tarieven op nahouden, maar 't blijkt, dat er zoo zijn. Nog wel erger dingen bestaan er op dit ge bied. De nood van arme menschen heeft slimme lui op het denkbeeld ge bracht, zich voor geldschieters uit te geven, zonder ooit een cent voor te schieten. Ze maken reclame, adver- teeren, eischen van de liefhebbers die er op afkomen, vóóraf ettelijke gul dens voor kosten van onderzoek en doen dan aan de reflectanten weten, dat hun aanvraag is afgewezen. De voorloopige kosten zijn verdiend, want informeeren doen ze natuurlijk niet I Op deze manier staan de armen, die minder dan ieder ander schade kun nen lijden, het meest aan schade bloot. En toch is deze werkman, aan wien men geld leent op zijn vaste betrek king, nog niet het slechtst af. Hij heeft althans nog iets, waarop hij zij het dan ook in ongunstigen vorm crediet kan krijgen. Dat voorrecht moeten tal van andere arbeiders mis sen, omdat zij geen vaste betrekking bezitten en in langdurige perioden van werkloosheid, zelfs wanneer zij zich daartegen verzekerd hebben, behoefte krijgen aan een beetje geld. Het eenige bezit, waarop ze geld kunnen lee.nem is hun inboedel. En kele kostbaarheden, zoo ze er zijn, een naaimachine, een fiets misschien, komen het eerst voor verpanding In aanmerkingdaarna eeu meubeltje, dat niet strikt noodig is, lijfgoed, als 't heel erg nijpt het beddegoed.... Bij ieder stuk, dat de deur uitgaat, moeten do man en de vrouw wel den ken „zullen we het ooit weer kun nen inlossen of, wanneer ze het verkoopen„zal 't ooit gelukken, om er een ander voor terug te krijgen Deze menschen staan dus, wanneer ze geld moeten leenen, het zwakst van allen, omdat zij daartoe onmiddellijk afstand moeten doen van de voorwer pen uit hun onmiddellijke omgeving, die zij feitelijk niet kunnen missen. Het zou dus voor de hand liggen, dat zij het meest worden beschermd en voortgeholpen door de eenige, die hen helpen kan, de gemeenschap. Dat daaxvan op dit oogenblik in Haarlem evenwel geen sprake is, zal ik in een tweede artikel aantoonen. J. C. P. gsaïtenlandsch OverzïcM De kogel is door de kerk 1 De motie van lord Lansdowne, om de begroo ting eerst aan het oordeel der kiezers te onderwerpen, is DOOR HET HOOGERHUIS AAN GENOMEN, en wel met 350 tegen 75 stemmen. Bij j de stemming' hebben zich dus geen verrassingen voorgedaan, want zoo'n verhouding van stemmen was reeds lang te voren aangekondigd, 't Aan- t,al tegenstemmers is eer kleiner dan j, grooter, dun verwacht was. Voor het gisteren op deze beslissen de stemming aankwam, is er eerst neg wat gedebatteerd. De aartsbisschop van York deelde mede, dat hij tegen de motie zou stemmen. Hij had geen argumenten j gehoord, uit welke was gebleken, dat de begrooting zóó slecht was, dat zij een maatregel, zooals tot dusverre j nog nooit was toegepast, wettigde. De j bisschop ontkende, dat de begrooting iets ongrondwettigs of revolutionnairs bevatte. Ook drukte hij de peers op lt hart de gevolgen van hun daad be hoorlijk te overwegen. Lord Curzon daarentegen verdedig de de motie van zijn collega Lans downe en verklaarde, dat wanneer het Hoogerhuis de begrooting zoude hebben aangenomen, het land de Lords beschuldigd zou h ben van een poging om zich zelf uit het ge drang te redden en hen zou hebben veroordeeld wegens hunne lafhartig heid. De Lords raakten uitgepraat. Toen dus zichtbaar het einde naderde, werd hel in de vergaderzaal hoe langer hoe voller, zoodat de laatstgekomen peers moesten blijven staan. Ook op de galerijen was het stampvol. Het slot van het debat was hoogst indrukwekkend. Met een flinke rode beëindigde Lord Cawdor bet debat voor zoover de oppusitie betrofbij verklaarde daarin, dat wanneer de Lords overtuigd waren hun plicht te hebben gedaan het hun onverschillig was, wat daarvan de gevolgen zou den zijn. De leden van 'T HOOGER- EN LAGERHUIS HEB BEN ELKAAR DUS DEN STRIJD HANDSCHOEN TOEGEWORPEN. Zooals reeds eerder van regeerings- zijde hekend geworden is, zal heden het Lagerhuis vergaderen, om op voorstel van het ministerie een pro- test^motie aan te nemen. Dan zal den koning geadviseerd worden, om 'T LAGERHUIS TE ONTBINDEN, en kunnen wellicht in het midden van Januari de algemeene verkiezingen een aanvang nemen. Reeds weken van te voren is men begonnen de kiezers te bewerken. De groote strijd kan evenwel pas begin nen, wanneer de liberale partij over enkele dagen haar strijdprogram heeft bekend gemaakt. De oppositie, niet Lord Balfour aan het hoofd, heeft als strijdleuze ge steld voor of tegen protec- t i e. Zal de regeeringspartij deze STRIJDLEUZE aanvaarden Misschien wordt daar wel een tweede punt aan toegevoegd, namelijk voor of tegen 't Hoo gerhuis. De liberale regeering is op de Lords verstoord en wanneer deze ministers door een votum der kiezers versterkt worden, is misschien wel een voorstel te verwachten, om de bevoegdheden van het Hoogerhuis heel nauwkeurig te omschrijven, op dat een herhaling van hetgeen nu gebeurde, uïet mrer zal kunnen voor- kamen. Voor de Duitsche politiek was het gisteren ook een belangrijke dag. De keizer heeft gisteren den Rijksdag ge opend, natuurlijk met de gebruikelij ke plechtigheden en statievertoon. DE DUITSCHE TROONREDE kondigt een eindregeling der rijks- verzekering aan, waardoor de ziekte verzekering uitgebreid wordt tot een verzekering voor de achtergeblevenen; vorder een wet op huisarbeid en rege ling der strafprocedure en toezicht op verhuurkantoren. Over de financiën luidt het Nadat de belastingwetgeving In uw laatste zitting aangenomen, het rijk nieuwe bronnen van inkomsten heeft ontsloten, moet er volhardend naar gestreefd worden, de financieele posi tie van het rijk met die middelen te bevestigen. De begrooting voor 1910, bij u ingediend, beantwoordt aan die taak. Een aanvullingsbegrooting voor het loopende jaar vat de tekorten uit de jaren 1906 tot 1909 samen, welke het. rijk krachtens de financieele wet van 15 Juni 1909 moet overnemen. De troonrede wijst voorts op de goede ontwikkeling der overzeesche bezittingen en over do BUITENLANDSCHE POLITIEK wordt gezegd Om het Duitsche volk een kalme en krachtige ontwikkeling te waarbor gen, doet mijn regeering haai' best, vreedzame en vriendschappelijke be trekkingen met de andere mogendlio- den te onderhouden en ze te bevesti gen. Met bevrediging zie ik, dat de met de Fransche regeering getroffen overeenkomst over Marokko in een geest uitgevoerd wordt, die aan het duel, de wederzijdsche belangen met elkaar te verzoenen, volkomen beant woordt. In het Duitsche rijk is gelijk in de Oostemijksch-Hongaarsche mo narchie dankbaar de tijd herdacht, toen een menschengeslacht geleden de later door het toé tred en van Italië tot een drievoudig verbond uitgebreid bondgenootschap der twee mogend heden ontstond. Ik heb het vertrou wen, dat het samenhouden vau de drie rijken ook.verder zijn kracht voor de welvaart van hun volken on de handhaving van den vrede zal toö- nen. En nu, geeerde heeren, zoo waaien de laatste woorden wensch ik uw werk tot heil van het rijk goe de uitkomsten toe. Eigenaardig en opvallend is, dat in de troonrede gezwegen wordt over DE BINNENLANDSCHE POLITIEK. Men weet dus nog niet, wat de plan nen van den nieuwen rijkskanselier zijn. Wellicht, dat bij het debat over de troonrede wel nadere mcdedeelin- gen gedaan zullen worden. De onzekerheid heeft nu trouwens lang genoeg geduurd. De Rijksdagvoorzitter bracht op het oogenblik, dat de keizer, gevolgd door de prinsen, binnentrad een driewerf herhaald „Hoch" uit. Daarop dekte de keizer zich met zijn helm en las de troonrede met luide stem voor. Bij de passage, welke gewag maakt van den Driebond, werd bravo geroe pen. Het onderzoek van DE BEDRIEGERIJEN VAN ALBERTI den gewezen Deenschen minister, is nagenoeg afgeloopen, maar het zal 1910 worden voor men het geheel kan afsluiten. Het is nu gebleken, dat Alberti tot 8 September 1908, toen hij zich bij de politie aangaf, de som van 15.304.135 kronen heeft verduisterd. Het passief bedraagt ul. 15.448.9b5 kr. en het actief 184.830 kr. Het actief wordt voornamelijk ge vormd door 140.000 kr. aan goudmijn- aandeelen. Het passief wordt o. a. ge vormd door 71/2 milüoen kr. aan aandeelen van de Zeelandsche Boe- renspaarbank, die Alberti heeft ver kocht dan heeft hij 3.440.000 kr. ver duisterd, die de Vereeniging voor Bo- ieruitvoer van de Spaarbank had ge leend voorts 3.378.000 kr. gefingeerde inkomsten van de Spaarbank, die hij geboekt had. Een groot gedeelte van het geld heeft Alberti met speculeeren in goud- mijnaandeeien verloren. Ook andere menschen weten to ste len. B.v. de ÖIEFLUSTIGE RUSSISCHE AMBTENAREN. Senator Garin heeft dezer dagen het rapport over de verduisteringen bij de Russische militaire intendance ten einde gebracht. Een journalist was in de gelegenheid het interessan te stuk in te zien en deelt het vol gende mede Er heerschte onder de ambtenaren een tot in bijzonderheden uitgewerkt roofstelsel en de rooverijen werden zelfs van hoogerhand bevorderd. De ambtenaren kochten elkander onder ling om en werden allen weder door de leveranciers omgekocht. Er bestond te'Petersburg een bij zondere organisatie, die ten doel had de lastige dwarskijkers (eerlijke amb tenaren) te verwijderen. Dat de dieven zich niet met kleine sommen tevreden stelden, kan blijken uit het feit, dat ambtenaren met een maandelijksch salaris van 100 Roebel binnen twee of drie jaren huiseigena ren of kapitalisten werden. Bij Nar- wa is een geheel villapark ontstaan, waar uitsluitend ambtenaren van de intendance wonen. De diefstallen be reikten hun hoogtepunt tijdens den laatsten oorlog. En toen de vrede ge- teekend was, waren de ambtenaren woedend en verontwaardigd, want nu was het gedaan met de verduisterin gen in het groot en moesten zij zich bepalen tot meer bescheiden dieve rijen. EEN AFGEDWONGEN LOONS- VERHOOGING. Geruimen tijd reeds hadden de electrïcïens van de Parijsche Opera op loonsverhooging aangedrongen, maar steeds waren zij met een kluitje in het riet gestuurd. De boodschap was nu afwachten, tot zich een gun stige gelegenheid zou voordoen om de salarisverrneerdering af te dwingen. En die gelegenheid bood zich thans aan koning Manuel van Portugal zou een voorstelling van „Faust" bij wonen. Directie en regie hadden alles in de puntjes geregeld, één factor slechts was buiten besclwuwing géla- ten, namelijk het vernuft van den ar- beidersleider Pataud. Deze evenwel j was op zijn qui vive geweest, had I zijn plan de campagne gereed en zijn i mannetjes behoorlijk voorbereid. I De kermisscène was afgespeeld. De electricicns gingen toen heen, met uitzondering van twee hunner, die I verzochten den hoofd-administrateur j te mogen spreken. Deze, ontdaan over de plotselinge storing, ontving hen onmiddellijk en kreeg toen tot zijn schrik een document te zien, waarin den electriciens door het bestuur van hunne vereeniging werd bevolen, het werk te staken, wanneer de gevraag de salarisverhooging niet onmi d- de 1 lij k werden toegestaan. De directeuren werden geroepen, maar dezen maakten bezwaar om da delijk 1e besluiten, later zou men de zaak bespreken. Maar daar wilden de arbeiders niet van hooren. Pataud moest maar met de directie uitmaken, hoe het gaan zou. De koning der clectriciteitsarbeiders verliet oven later het bureau der di recteuren, triomfantelijk eeu vooraf opgemaakt contract zwaaiend, dat de directeuren hadden geteekend. De electriciens hadden hun loonsverhoo ging gekregen en de voorstelling ter eere van koning Manuel kon toen ongestoord voortgang hebben. Stadsnieuws half twee, in het Paleis van Justitie aan de Jansstraat. VRAAG. Heeft mevrouw het recht haar dienstbode, die zij voor dag en nacht gehuurd heeft en met haar toestemming een uur later thuis komt, buiten de deur te sluiten tot den volgenden morgen ANTWOORD. Neen, dat is na tuurlijk onbehoorlijk. Maar had mevrouw wel vast en zeker haar toe stemming gegeven We ontvangen bericht, dat de boe kerij van den Nederlandschen Pro testantenbond naar de Ged. Oude Gracht 148 verplaatst iswaar de boeken op dezelfde uren en dagen verkrijgbaar zijn. Verscheidene lezers lichtten ons eveneens in omtrent de mannenzang- vereeniging „Door Zang Vriend schap". Deze vereeniging, waarvan de heer R. Radsina, Palmstraat 8, voor zitter is, houdt haar repetities Vrij dagavonds te half negen bij den heer Van der Molen, Kleine Houtstraat 2. Directeur is de lieer J. Frenzel. Uit de Omstreken Rubriek voor Vragen Geabonneerde:! neooeu nel voorreek vragen op vereonihend gebied, mits vooi beantwoording vatbaar, li. te zouden b(j de Beüaoiie van Haarlem'» Dagblad, Groote Houtstraat 68 Alle antwoorden worden ^ebael kosteloou gegeven en, voor zooveol mogelijk is, den dag na de inzending Aanvragen, uie niet yolledig naam en woonplaats van den inzender vermelden, wordt geen aandacnigesoüouken. VRAAG. Als iemand zijn zuster tegenover allerlei menschen belastert en hiermede, niettegenstaande alle pogingen, Diet wil ophouden, wat is hieraan dan nog te doen ANTWOORD. Men kan een rechts vervolging wegens laster laten instel len. VRAAG. Ik heb gelezen, dat de 4de druk verschenen is van H. Blok's esperantosleutel. Kunt u mij ook zeg gen, waar dit boekje te krijgen is ANTWOORD. Dit werkje is ver krijgbaar in de „Ilolanda Esperanta Oficejo", Van Baerlestraat 18, te Am sterdam. VRAAG. Heeft de verloting van de internationale tentoonstelling „Stad Tilburg" reeds plaats gehad en waar- zijn de trekkingslijsten dan verkrijgbaar ANTWOORD. Deze verloting had reeds den 26sten October plaats een lijst is wel ter inzage verkrijgbaar hij den depöthouder, bij wien u uw lot gekocht heeft. VRAAG. Wanneer had de moord op mevrouw v. d. Kouwen en haar dienstbode plaats ANTWOORD. In 1883. VRAAG. Waar bevindt zich het consultatiebureau en wanneer kan ik mij daar vervoegen ANTWOORD. Het Bureau van consultatie vergadert den eersten en derden Vrijdag van iedere maand, te HEEMSTEDE. RAADSVEHGADERING. Gisteren vergaderde de Raad, onder presidium vun den burgemeester, Mr. D. E. v. Lonnep. Do heer v. Wickevoort Crommelin ia afwezig. Voorgelezen wordt de benoeming en de beëediging van Mr. D. E. van Len- nep tot burgemeester van Heemstede. De heer v. d. Weiden zegt, dat bet den Raad en der gemeente hoogst aangenaam is, dat het H: M. d© Ko ningin behaagd heeft, Mr. D. E. van Lennep opnieuw tot burgemeester te benoemen, en spreekt de hoop uit, dat hij nog lang waarlijk de burgervader moge blijven der gemeente. (Applaus). De Voorzitter dankt voor do zeer hartelijke woorden, die hem, vooral uit den mond van den heer v. d. Wei den, goed doen, aangezien deze do eenige is, die nog over is uit het Col lege zooals dat was, toen de burge meester voor 't eerst werd geïnstal leerd. Dat hij iets voor de gemeente heeft kunnen doen, is voor een groot deel te danken aan de waardee- ring, ondervonden van Rand en gen meente, wat hem het werken gemak kelijk en prettig heeft gemaakt. Aan de orde is het voorstel van B. en VV. tot verdieping en verbreeding van de Wippervaart en de Zandvaart, en het maken van een haventje, en een walmuur bij de gasfabriek. Do Voorzitter licht dit voorstel na der toe, en zegt, dat de onkosten van een en ander worden geraamd op on geveer f 5500, waarvan de grootsto helft op rekening komt der gasfabriek. De heer v. d. Berg vindt de los plaats hij de IJzeren brug niet op do goede plaats en acht do onkosten, o. a. voor den walmuur 1500) buitenge woon hoog en gewoonweg luxe. De heer v. Meeuwen vindt de prij zen ook zeer hoog de gasfabriek trekt er echter profijt van, doordat de aan voer zooveel gemakkelijker gaat. De heer Honig is ook geschrokken van de hooge prijzen, en hij vraagt zich af of de voordeelen en nadeelen niet te becijferen zijn. Daarna kan hij een besluit nomen. De Voorzitter zegt, dat het waar is, dat het moeilijk is van de losplaats naar den weg te komen, doch er >s toch nog een voordeel, n.m. dat heter rustig is. Wanneer de losplaats op do Kerkiaan was, zooals de heer v. <L Berg wenscht, dan zou het niet zoo rustig zijn. Hij geeft toe, dat de kos ten van den walmuur hoog zijn, maar een stevige walmuur is hier een ver- eischte, omdat verschuiving van grond moet worden voorkomen. Wat den heer Honig aangaat, de uitgaaf per jaar zou bedragen voor de gemeente pl. min. f220, voor de gasfabriek pl. min. f 270, en nu zou het den voorzitter zeer verwonderen, wanneer dit bedrag niet overtroffen zou worden door het voordeel van ge makkelijker vervoer, door grooter vaartuigen. De heer Ilonig zou zeer gaarne een taxat<e zien van de voordeelen. De Voorzitter zegt, dat dit den Raad te veel tijd zou kosten, aangezien de goede cijfers niet aanwezig zijn, en bieilt aan, dit punt te verschuiven. De heer v. d. Berg is niet tegen een verdieping, maar hij heeft verschil lende bezwaren tegen het voorstel van B. en W. De Voorzitter licht zijn voorstel nog nader toe. zegt dat het in de bedoeling ligt, om de schuiten vlak tegen deii walmuur te doen aanleggen, en daar voor is een steencn walmuur nbodig. Groote re schuiten zullen in de vaart worden gebracht, en de geheele ge meente zul er vim profiteeren. Ten slotte wordt dit punt aangehou den. Do Voorzitter zegt, wat betreft do verzekering dor gashouders, dat do deskundige dit niet zoozeeor

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5