noodlg acht. De kosten «ouden be dragen 95 ct. per. mille, wat voor beide gashouders zou zijn pl.m. f 50. Hot college van B. en W. Is voor niet- v or zekering, lettende op het advies van den deskundige, doch de burge meester meent, dat het wijze politiek is, de waarde van pl.m. 50.000 der gashouders tegen dien gering en prijs to verzekeren. De heer v. d. Borg verklaart zich, na lezing van het advies voor niet- verzekering. De heer Honig heeft nagegaan, of hij zich zou verzekeren indien het een zaak van hem betrof en zegt, dat hij voor f 50 rust en zekerheid zou willen hebben* De heer v. Meeuwen steunt den heer Honig. Gestemd wordt voor "of tegen verze kering. De heeren v. d. Eyken, Droog, Hoe ker, v. d. Berg, v. Houten en v. d. Weiden stemmen tegen de verzeke ring, zoodat deze niet zal plaats heb ben. Vervolgens wordt behandeld de con cept-verordening op de heffing der tolgelden aan de Leidschevaart, die ongewijzigd vastgesteld wordt, even als de verordening op de Invordering der tolgelden. Daarna is aan de orde de vaststel ling van de verordening op het hef fen van rechten voor het In gebruik hebben van openbaren gemeentegrond of gemeente-water. De heer v. d. Berg vraagt, hoe of het gaat met de openbare losplaats, de steenen, enz. die daaT liggen, moet daarvoor betaald worden? De Voorzitter zegt van ja, de stee nen enz., zullen dan spoedig van den openharen weg verdwijnen. De heer v. d. Berg betuigt dan zijn groote Instemming, aangezien die ftteenhoopen, enz. hem allang een doorn in 't oog waren. De concept-verordening wordt on gewijzigd vastgesteld, evenals de ver ordening op de Invordering dootr den gemeente-ontvanger. Aan de arde is de instructie voor den gemeente-opzichter. Deze kan den heer v. d. Berg niet geheel vol doen, aangezien ex niet In staat, dat de opzichter het toezicht heeft over de werklieden. De Voorzitter zegt, dat er een ar tikel in voorkomt, zeggende, dat de opzichter het toezicht heeft over dei werken en eigendommen der gemeen te, en de werken staan toch in ver hand met de werklieden.. De heer v. d. Berg begrijpt hieruit dat de opzichter vroeg in de kousen eal moeten zijn, en wanneer de voor zitter dit beaamt, neemt de heer v. d. Berg er genoegen mee. De heer v. Meeuwen zou graag ter verduidelijking de werklieden in de instructie opgenomen zien. Dit voorstel wordt in stemming ge bracht en aangenomen met de stem men van de heeren Honig, v. Hou-; ten en v. d. Weiden tegen. De ooncept-instruotie wordt verder ongewijzigd goedgekeurd. Vervolgens wordt behandeld de be noeming van den heer Et mans tot gemeente-architect, wat met alge- meene stemmen geschiedt. Van B. en W. van Lisse ls ingeko men een schrijven, met verzoek om twee leden te benoemen uit de ge meente Heemstede, om met leden uit andere plaatsen In de Bloembollen streek een commissie te vormen, wel ke zal ijveren voor de tot stand ko ming van een electrische tram in de Bollenstreek. B. en W. stellen voor twee leden uit den Raad te bonoemen, die, zoo noodig, reis- en verblijfkosten kunnen declareeren. Dit laatste naar aanleiding van de vroag van den heer Van den Berg. De heer Droog zou gaarne zien, dat de commissie ook zou ijveren voor een telefoonnet door de heele bollen streek. De heer Van Meeuwen juicht het voorstel Yan de electrische tram zeer toe. Gekozen wordt tot lid der com missie bij eerste stemming de heer Prey de, met 7 stemmen bij nieuwe vrije stemming, gevolgd door eene herstemming tusschen de heeren Van Meeuwen en Droog wordt de laatste gekozen. Beiden aanvaarden de be noeming. Tot gemeente-artsen worden herbe noemd de heeren Golenbrander en Droog, terwijl ook raej. Dekker in haar functie gehandhaafd blijft. Tot leden van de gascommissie worden gekozen de heeren Cromme- lin en Van Meeuwen. De heer P. Eldering vraagt oru vergunning om een verandering aan •te brengen in zijn wagenloods aan den Rijksweg, waartoe overtreding van art. 10 der bouwverordening noo dig is. De meerderheid van B. en W. wenscht geen afwijking van de bouwverordening, één lid meent, dat er termen daartoe bestaan. De heer Van den Berg steunt het voorstel van B. en W.. aangezien het anders aanvragen om afwijking sou regenen. De heer Van Meeuwen zegt, dat het gebouw alleen wordt vergroot in de hoogte de oppervlakte blijft hetzelf de, en daarom is hij voor toestaan der afwijking. De heer Honig is het volkomen met den heer Van Meeuwen eens. De ver andering is een verfraaiing. De Voorzitter zegt, dat wel is waar den heer Kersten afwijking van do verordening is verleend naar aan leiding van een opmerking maar wanneer de tweede afwijking plaats heeft, is het eind niet te zien. Boven dien betrof dat eenigszins een ander geval, daar werd een geheel nieuw gebouw gezet, terwijl dat van den neer Eldering ouder is. De heer Van Houten zou wel eens willen weten, welke schade de heer Eldering zou lijden, wanneer hü een geheel nieuwe schuur verder van den weg zou moeten zetten. Hiervan zal zijn stem afhangen. De heer Preyde geeft een overzicht van de schade. Acht van de tien leden verklaren zich vervolgens voor de Inwilliging. Tegen waren de heeren Van den Berg en Van Houten. Een voorstel van B. en W., houden de aanvulling van de wagens van den reinigingsdienst, wordt aange nomen. Voorgesteld wordt aan den rijks veldwachter Van Zeelt een gratificar tie van f 30 te verleenen, wegens aan de gemeente bewezen diensten. Aangenomen. Van Gedeputeerde Staten Is Inge komen de goedkeuring van een stra tenaanleg der coöperatieve bouwver- eeniging „Verbetering zij ons Doel". De heer Van der Weiden vraagt bij de Rondvraag, of geen termen gevon den kunnen worden om het venten 's Zondags te verbieden, waar de win keliers overeen zijn gekomen, om des Zondags niet te verkoopen. De Voorzitter zegt, dat het ge meentebestuur hier weinig aan deen kan. De Raad gaat over in geheime zit ting.. VELSEN. VERGADERING VAN DEN GEMEEN TERAAD. De Raadsvergadering ving aan met een debat tusschen de heeren Net- scher, Vermeulen, den Voorzitter en den heer Schuitenmaker omtrent het verslag van de rekening der Armbe sturen over 1908. De heer NET- SCHER achtte het informeel, dat de Commissie tot onderzoek der reke ning de rekening aan het Armbestuur had teruggezonden, omdat er schrijf- en telfouten in voorkwamen. Het Arm,bestuur had toen de reke ning verbeterd teruggezonden. Deze ondershandsche handeling achtte de heer NETSCHER niet in orde. Was de rekening niet in orde, dan had de Commissie daarvan mededeeling moeten doen aan den Raad. Voorts sprak spr. de wensoh uit, dat nu ein delijk eens de kwestie der Armbestu ren zou opgelost warden en voor de beide besturen een administratieve eenheid zou gemaakt worden. De heer SCHUITENMAKER, lid der Commis sie was 't met dit laatste eens, niet met de zienswijze van den heer Net- scher in zake de wijziging in de re kening. Ook de heer VERMEULEN en de VOORZITTER waren 't niet met den heer Netscher eens. De heer VER MEULEN wilde 't hier eens verkla ren, dat de geheele commissie er voor was, dat de Armbesturen een admi nistratieve eenheid zouden vormen. De heer NETSCHER meende, dat een stukje land ondershands ver huurd is. Dat is in strijd met de Ar menwet, tenzij dat Armbestuur machtiging van Ged. Staten heeft. De heer NETSCHER maakte ver der bezwaar tegen de behandeling van dit punt, daar pas gister de stukken aan de Raadsleden zijn toe gezonden. Na een poosje heen en weer praten, werd de vergadering geschorst om stukken na te zien. Na de schorsing werd meegedeeld, dat Ged. Staten in dertijd de machtiging gaven. De heer NETSCHER wilde na die meedeeling niet stemmen tegen de re kening, ofschoon hij meende, dat een afschrift dier machtiging bij de stuk ken behoorde te zijn en hij zich een onderzoek naar die machtiging voor behield. Het voorstel tot goedkeuring der rekening werd thans met algemeene stemmen aangenomen. Ingevolge het voorstel van B. en W. werd de onbewoonbaarverklaring van 't perceel van den heer J. H. Baa ien opgeheven. De Begrooting van de Kamer van Koophandel werd vastgesteld, even wel met die wijziging, dat de vergoe ding aan den secretaris werd terug gebracht van f 200 op f 150. Een voor stel om die som te stellen op f 200 werd verworpen met de stemmen van de heeren Vermeulen en Schuiten maker tegen. Goedgekeurd werd een overgangs bepaling In de verordening betreffen de de Drankwet Langdurige besprekingen werden gehouden over de wijziging van de concessie-voorwaarden van de Kenne- mer Eleotriciteitsmaatschappij. In ons nummer van Maandag werd meedeeling gedaan van de voorstel len van B. en W. en van de K. E. M. De heer VAN TUIJLL pleitte voor inwilliging van de voorstellen der K. E. M. In later termijn ging spreker met de heeren VERMEULEN en NET SCHER mee, die voortzetting van de onderhandeling wenschte. Daarom werd besloten tot aanhou ding. Het ziekteverlof der ambtenaren werd thans in een verordening vast gesteld. Aan den heer .T. H. Apetz, onder wijzer aan school B, werd wegens zijn benoeming te Ridderkerk, met 1 Februari eervol ontslag verleend. De VOORZITTER beantwoordde hierop eenige technische vragen de vorige vergadering gedaan Inzake 't voorstel tot aanschaffing van brand- bluschmiddelen voor Wijkeroog en Velseroord. De kosten voor elke spuit met toc- behooren bedragen ongeveer f 2200. Do brandspuiten worden gehuurd en de andere bluschmiddelen gekocht. Besloten werd tot de aanschaffing van de voorgestelde bluschmiddelen. B. en W. zullen nog eens nagaan of den heer Dijkman, wiens woning is afgebrand en nu niet mag herbou wen, omdat het terrein niet is ge legen aan don openbaren weg op e«n of andere wije vergunning tot bouwen kan worden verleend. Aan den heer B. Lavoo werd een gratificatie van f 100 toegekend, in plaats van f 50, gelijk B. en W. voor stelden. Daaraan ging een discussie tusschen de heeren .Vermeulen en Netscher vooraf. Tot directeur-loeraar aan de Bur geravondschool werd benoemd de beer G. te Napel te Velsen, tot onder wijzeres aan schooi C te IJmuiden Mej. Van Thlel te Haarlem. Verder hadden nog een aantal Commissie- benoemingen plaats. Bianci&urf TWEEDE KAMER. TWEEDE KAMER. Nadat de algemeens beraadslaging over Buitenlandsche Zaken ten ein de was gebracht, is de Kamer nage noeg den ganschen dag bezig geweest met een onderwerp, dat aan het Ne- derlandsche Volk niet belangrijk ge noeg zal voorkomen om zoo- veel verspilling van ujd te recht vaardigen: de vraag n.1. of den ge zant te Peking een toelage zou wor den verleend van J 11000, dan wel een persoonlijke toelage van f 10.000 (boven zijn f 15000 salaris) en f 4000 vergoeding voor de aanschaffing van een escorte. Nadat er heel wat spraakwater ge vloeid had ging het er ten slotte in laatstgemelden vorm door. De consul-generaal te Pretoria moest toen het loodje leggen. Hij had f 600 meer gevraagd voor de viering van den jaardag der Koningin, maar de Kamer meende dat dit bedrag wel afkon van zijn 12D00 representatie kosten. En de consul-generaal kreeg zijn zes honderd pop niet. De titel van den landbouw-attaché te Londen werd door dien van agent vervangen; anders had men dien ambtenaar van BuitenL Zaken naar Landbouw willen doen verhuizen. De begrooting goedgekeurd zijnde, leidde de heer Snoeck Henkemans 't debat over Justitie in met een be schouwing over de noodzakelijkheid van verscherping der Kinderwetten tegenover nalatige ouders. Heden 10 1/4 voortzetting. f MARINE. Aan de memorie van antwoord van den Minister van Marine over dat i hoofdstuk der staatsbegrooting wordt het volgende ontleend Stijginguit"-aven. De stijging van het eindcijfer moet nagenoeg uitsluitend worden toege schreven aan maatregelen tot lotsver betering van het personeel. Er be hoeft evenwel geen vrees gekoesterd, dat wij ons zouden begeven in eene te grooto uitzetting der militaire uitga ven. In de rustelooTe werkzaamheid der ons omringende mogendheden ligt evenwel een waarschuwing om onze weermiddelen in goeden staat en 'op de hoogte van den tijd te houden, lu- tusschen streeft de Minister bij voort- during ernstig naar bezuiniging, maar tegenover uitgaven.vermeerdering voor het personeel mag z. L niet staan be zuiniging op nieuwen aanbouw en op do noodzakelijke herstelling der sche pen. „Koningin Wilhelm in a dor N eder landen". Het voornemen is, het voorstel te doen het pantserdekschip „Koningin Wilheimina der Nederlanden", dat in het voorjaar van 1910 uit Iudië terug verwacht wordt, uit de sterkte der zee macht af te voeren, en voor verkoop in aanmerking te brengen. Steeds wordt het oude en verouderde mate rieel opgeruimd. Luchtscheepvaart. Met het oog op de vele nooden die allereerst vervulling eischen, kan de Minister vooralsnog geen geldelijken steun toezeggen aan vereenigingen of personen, die de luchtscheepvaart be oefenen. LANDBOUW, NIJVERHEID EN HANDEL. Arbeidersverzekering. De voorbereiding der toegezegde voorstellen omtrent de arbeidersver zekering is met de beschikbare krach ten doorgezet met al den ernst die liet dringend karakter dier voorstellen e'scht. D i r e c t e u r-g e n e r a al voor Landbouw. De Minister zegt, dat hij instemt met de hulde, aan den heer Lovink gebracht. Had het in zijn macht gele gen de omstandigheden zoo te veran deren, dat de heer Lovink ware ge bleven, hij zou hebben gedaan wat hij kon. Nu moest hij berusten. De vraag naar de reden van het heengaan van den heer Lovink, zou, uit den aard dei- zaak, alleen door den heer Lovink zel ve kunnen worden beantwoord. Het geen door eenige leden werd opge merkt inzake een verschil van mee ning omtrent de landbouw-ongeval- lenverzekering, is minder juist. De Minister meent, dat een nieuwe direc teur-generaal zoo spoedig mogelijk moet worden benoemd. Nijverheidsconsulenten. De instelling van nijverheidsconsu lenten heeft ten doel, ook de voor lichting van de nijverheid, welke met name gericht is op de reeds practisch werkzame Leiders van de kleine be drijven, ter ontwikkeling van de pro ductieve kracht die in de natie aan wezig if. Huisindustrie. Erkennende de groot© misstanden in de huisindustrie en van meening, dat zonder tusschenkomst van den wetgever afdoende verbetering niet is te verkrijgen, wil de min., alvorens stappen in dezen te doen, de voltooi ing afwachten van de enquête naar de toestanden in de huisindustrie. Tienurendag. Met het oog op de nog korte wer kuur van de reorganisatie der ar beidsinspectie, kan de Min. nog geen regeeringsvoorstellen betreffende den tienurigen arbeidsdag In uitzicht stel len, ofschoon het streven naar beper king van den arbeidsduur van volwas sen arbeiders zijn volle instemming heeft. Over Invoering van den tien urigen werkdag op door het rijk aan te besteden werken zal de Min. met zijn ambtgenooten in overleg treden. Ongevallenverzekering. De herziening der Ongevallenwet behoort, naar 's Ministers meening, vooraf te gaan aan uitbreiding der Ongevallenverzekering. Opneming van alle bedrijven in de Ongevallen wet zal geleidelijk moeten geschie den. Verzekering togen ongevallen van dienstboden en van alle andere personen acht de Min. in beginsel wenschelijk. De J acht wet. De Staatscommissie voor de herzie ning dei- Jachtwet hoopt in het begin van het volgende jaar met hare werk zaamheden gereed te komen en rap port aan H. M. de Koningin uit te brengen. Bloembollen c utuu)r. Omtrent de plaatsing van een tuln- bouw-wmterschooi voor bloembollen cultuur kan nog geen beslissing wor den genomen. Accountantswezen. i De Minister deelt mede, dat hij na ontvangst van het desbetreffende rap port, de wenacheiij kheid eeuer wette lijke regeling van het accountantswe zen zal overwegen, De Boterwot. De herziene Boterwet zal,-volgens verwachting van den minister met 1 Januari a. s. in werking kunnen tre den. EERSTE KAMER. De leden der Eerste Kamer, die he denavond bijeenkomen, zullen in de volgende dagen uizer week in de af- deeimgen vergaderen tot onderzoek der Indische begrooting. Na afdoening van eenige nog aan hangige ontwerpen zal de Kamer na Kerstmis terugkomen voor de openba re behandeling van de koloniale be grooting. NEDERLAND EN VENEZUELA. De groote omzichtigheid, waarmee de Venezolaianscho vertegenwoordi ger de heer Grisanti zelfs het enkel vermelden van de punten van zijn met de Nederlandsche negeering te houden besprekingen wilde vermeden hebben, heeft den Parijschcn bericht gever van do N. Rott. Ct. er toe ge bracht te intormeereu of men van Venezolaansche zijde nog moeilijkhe den zag omtrent het resultaat der be sprekingen. Van betrouwbare zijde is hem ge zegd: „Het feit, dat de heer Grisanti de speciale punten in de pers onge noemd en onbesproken wilde laten, ligt geenszins hieraan, dat hij twijfel koestert aan den bevredigenden uit weg zijner zending in Nederland. Het kan hieruit verklaard worden, dat er ten eerste op enkele kleine punten nog verschil van gevoelen bij de beide regeeringen kan bestaan, ten tweede dat er voor Nederland op het punt der afschaffing van de 30 pet. actditi- oneele rechten voor het oogenblik waarschijnlijk niets te verwachten is." OVERTREDING ARBEIDSWET OP HET TOONEEL. Een inspecteur van politie te 's- Gravenhago heeft proces-verbaal op gemaakt tegen de directie van den Koninklijken Franschen Schouwburg, wegens het in het Japansche tooneel- stuk Mevrouw Butterfly ten tooneele laten optreden van een kind (jonge tje) beneden den door de Arbeids wet verboden leeftijd. STEENKOOLBORING. Men meldt uit Winterswijk: De vijfde steenkoollaag, ter dikte van 43 c.M. is thans aangeboord. KUSTVERDEDIGING. De Minister van Marine heeft te kennen gegeven, dat de indiening van het wetsvoorstel tot instelling van een fonds, in zake kustverdedi ging, zooveel mogelijk bespoedigd zal worden. NED. R. K. TYPOGRAFENBOND. Door het bestuur van den Neder- landseflen R.-K. Typografenbond is een adres gericht aan den minister van Justitie, waarin dringend ver zocht wordt, zoodanige maatregelen te treffen, dat voor de werkzaamhe den op typografisch of aanverwant gebied, voor rekening van particulie ren verricht in 's rijks gevangenis sen, dezelfde prijsberekening worde toegepast, als ter plaatse in particu liere kringeu gebruikelijk is. BLOEDVERGIFTIGING. De gaarder van de nBloemendaal- schen tol te Gouda, de 67-jarge A. de Bruin, verwondde zich enkele dagen geleden aan een spijker aan de hand. Er werd geen acht op geslagen, doch na korten tijd zwollen de hand en de arm op en werd geneeskundige hul pingeroepen, die bloedvergifti ging constateerdie, en directe over brenging naar het gasthuis noodza kelijk achtte, hetgeen j.l. Vrijdag geschiedde. De infectie was evenwel reeds te ver gevorderd. De man is na ernstig lijden aan bloedvergiftiging overleden. WERELDTENTOONSTELLING BI3 INWIJDING VREDESPALEIS. Naar aanleiding van het bericht van het Haagsche Correspondentïebu- reau aangaande een in Den Haag bij gelegenheid der inwijding van het Vredespaleis te houden wereldten toonstelling, kan het Vod. nader me- dedeelen, dat bij de ten varigen jar© opgerichte Kcxn. Nederlandsche Land- bouwvereeniglng, waarvan Z. H. de Prins der Nederlanden oprichter en voorzitter is, het voornemen be staat, in het jaar der opening van het Vredespaleis een groote interna tionale landbouwtentoonstelling te houden, en wel op het onbebouwde terrein, dat zich uitstrekt tusschen de Witte Brug en het circus Schu mann, VRIJBILJETTEN.. Men schrijft aan Het Vad.t Het aanbieden van vrijbiljetten voor het spoor aan de ministers kwam reeds voor in Jun.1 1868, toen •men poogde die beleefdheid te bewij zen aan de ministers Van Bosse en Fock. Zij zonden echter de vxijbiljet- ten terug, omdat zij begrepen, dat men niet elk bewij3 van hoffelijkheid mag aannemen. JEUGDIGE AVONTURIERS. Door de politie te Utrecht zijn aan gehouden 3 minderjarige jongens, die het ouderlijk huis te Amsterdam, waren ontloopen. Ze zijn naar hun respectieve ouders teruggezonden. DE DUELZAAK. Het verzoek om gratie, door kolonel baron Van der Capollen aan de Ko ningin gedaan, is naar de „Haagsche Ct." meldt, afgewezen. ONGELUKKEN. De 60-jarige kleermaker Janssen, uit Elden, wilde per Betuwsche tram naar huis gaan, en aangezien de tram niet voor zijn woning stil hield, stapte hij aan den Arend uit de in beweging zijnde tram. De man kwam te vallen en geraakte onder den wa gen. Hij is aan de verwondingen overleden, (Te Leiden is do rijtuigpoetser Mie- remet, die langs de rails liep, door een trein van de Staatsspoor nabij het station aangegrepen en ernstig aan het hoofd verwond. Hij is bewusteloos naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd, CONQRES S. D A. P. Naar het Friesch Volksblad met ze- kerheid meldt, zal het Paaschcon- gres der S. D. A. P. te Leeuwarden worden gehouden. TEGEN EEDSDWANG. Door den Nederlandschen Protes tantenbond is aan H. M. de Koningin een adres gezonden, waarin er op gewezen wordt dat, bij den bestaan- den eedsd wang, het afnemen van den eed er maar al te dikwijls toe leidt, dat het aanroepen van den naam van God wordt verlaagd tot eene ijdele vertooning, dat de waar heidszin beleed igd en de gewetens vrijheid gekrenkt wordt, en dat mits dien de eedodwang in strijd is met 't belang van den Christelij ken gods dienst. Den-halve verzoekt de Ned. Protes tantenbond, gelijk hij reeds in 1881 en 1883 aan de Hooge Regeering ver zocht, maatregelen te willen nemen tot wegneming van den eedsdwang. Een afdruk van dit adres is ge zonden aan de Staten-GeneraaL DE 30PCT. OP DE INVOERRECHTEN. De Kamer van Koophandel te Am sterdam heeft eenstemmig het adres aangenomen, waarvan het concept reeds gedeeltelijk door ons is opgeno men siechts bracht zij er een paar wijzigingen in. Die wijzigingen be doelden niet anders dan reeds nu stel ling te nemen tegen tariefverliooging in het algemeen „Daargelaten nu, dat elke verhooging van het tarief bij ons bestrijding ontmoet als een stap in de verkeerde richtingwerd er in gevoegd, en iets verder werd de waarschijnlijkheid dat een herziening van het tarief zoowel verhoogingen als verlagingen.zal brengen, er uitge licht de Amslerdamsche Kamer van Koophandel wil in het algemeen van geen tariefverhooging weten. BRANDEN Te Barneveld is een schuur van den heer E. van Bruggen geheel afge brand. Met veel moeite is de ruim 86- jarige bewoner, die het fornuis stook te, nog gered. Zijn gelaat en baard waren reeds geschroeid. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is te Woolde bij Hengelo gedeel telijk uitgebrand een dubbel woon huisboerderij, eigenaar de heer Schol ten, en bewoond door de gezinnen En- sink en Lucas. De inboedels werden grootendeeis gered. Verzekering dekt de schade. DE PAPENDRECHTSCHE STRAF ZAAK. t Iïbld. ontving het volgende schrij ven: „There is someting rotten." Uit het verslag dor zitting van het Gerechtshof te Arnhem van de Nieu we Rotterdamsche Courant, Han delsblad, Telegraaf enz. van Zaterdag 20 November vernam ik tot mijne groote ergernis, dat de heer Van Tricht, Officier van Justitie te Dord recht, sprekende over ondergeteeken- de, zich de uitdrukking heeft veroor loofd, dat hij door beantwoording van de vragen der verdediging niet den schijn zou willen hebben, alsof hij met vuil zou werpen. Een der verdedigers, mr. Van Ha mel, heeft daarop geantwoord dat hij a.1 met vuil gegooid had. De Telegraaf zegt verder: De verde diger heeft verschillende getuigschrif ten van doctoren, die dr. Brandts een goed geneesheer en volkomen toere kenbaar verklaren. De Officier antwoordt: Ik kan hierop niets meer zeggen, anders zou ik van die verklaring een dementi moeten geven. Zeoaïs het daar staat, kan dit niet anders opgevat worden dan als eene verdachtmaking, en ik was eerst voo» nemens te protesteeren als het offich eel verslag verschenen was, maar hel duurt mij wat lang, en er is een? Fransch spreekwoord dat ongoveek zegt: Laster maar raak er blijft aM tijd wat van hangen, en niet iedês weet, dat men zch niet beroepen mai op courantenverslagen. De uitingen echter, zooals zij das? staan, doen denken aan die van dem Amsterdamschen negotieman, die it$ een twistgesprek tot zijn tegenstandeo| zegt: „Je zou wel willen, dat ik zei) dat je een smeerlap bent." Het is haast niet aan te nomert dat werkelijk aldus do getuigenis afgelegd, rnaar in ieder geval, ma ik mijnerzijds dit courantenberich niet zonder protest laten voorbij* gaan. Dat men overigens mijn handel en wandel aan een scherp onderzoek on^ derwerpt, blijkt wel uit het feit, dat (1e marechaussee Marcus te Papen- drecht er onderzoek naar heeft ge^ daan, of ik niet zeven jaar geleden! eene afdrijving zou bewerkstelligd hebben. Dit onderzoek, even voor de behan deling van de zaak Garsthagen te Arn hem, heeft op mij den indruk ge maakt; dat er naar vuil is gezocht, dat niet gevonden kon worden. Zou den misschien de geruchten hierom trent ook weer hebben moeten dienst doen, om weer een of andere ver dachtmaking ten mijnen nadeele in het leven te roepen? Ik heb recht om deze vraag te stellen omdat wij gezien •hebben( dat geruchten zich omzetten in ambtsl>ericbten. Natuurlijk zal het Hof te Arnhem zulke berichten als zij er zijn, wel ter zijde leggen. In ieder geval moet het bericht, zooals het in de courantenverslagen voorkomt tegengesproken worden. Ik sta daartegenover op het oogen blik machteloos, nu wel gezegd is, dat een dementi zou kunnen gegeven worden, maar dit niet gegeven is. Het is dus mijn vaste voornemen, mij tot den minister van justitie te wenden, rnet verzoek een onderzoek in te stellen in deze zaak. Dr. E. BRANDTS. Papendreeht, 29 November 1909. GETUIGENGELD. Bij de behandeling van de Papen- drechtsche strafzaak voor het ge rechtshof te Arnhem is daar, naar de Tijd meldt, f 1264 aan getuigeai uitbetaald. NEDERL. VEREEN. VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Deze verceniging hield te Amster dam haar algeineene vergadering, een voortzetting van de jongste bijeen komst, die te 's-Hertogenbosch plaats had. De voorzitter, de heer J. Oudegeest, constateerde, „dat.de organisaties uit- het spoorwegpersoneel „Recht en Plicht" en de Bond van Orde van he) H. IJ. S. M.-personeel de eenige spoor wegorganisatits zijn, die de belangen van het personeel aan hun laars lap pen. Die organisaties groeien dan ook als een koeienstaartde. Bond van Orde zag zijn ledental van 1200 tot 900 dalen, terwijl van „Recht en Plicht" tegenwoordig zoo wat niets meer wordt gehoord." Vertegenwoordigd waren 31 afdee- lingen. De begrooting voor 1910 werd na zeer uitvoerige discussie goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 13,586. Na de pauze werd de verkiezing van het hoofdbestuur aan de orde gesteld. Eenige afgevaardigden maakten be zwaar, den heer De Bunje als lid van het hoofdbestuur te herkiezen, op grond, dat hij als voorzitter eener groepsvertegen woordïging onder liet spoorwegpersoneel tegenpropagunda zou hebben gemaakt, en op grond van zijn houding in de staking van 1903. De heer Bunje bestreed de eerste aanmerking. De laatste werd o. a. door den voorzitter als ongemotiveerd gebrandmerkt. Door den heer Van den Tempel werd er op gewezen, dat de heer De Bunje indertijd door het Comité van Verweer, hetwelk zijn zaak onder zocht, volkomen is gerehabiliteerd. AFGEKEURD SUIKERGOED. Do keurmeesters van den gemeen telijken keuringsdienst te 's-Graven- hage hebben, naar de N. Ct. meldt, een goeden slag geslagen. In den loop van reeds vroeger genomen en onder zochte monsters, in verschillende winkels en winkeltjes, zijn niet min der dan 150 kilo's suikergoed afge keurd, zegge honderd vijf tig kilo's schadelijk snoepsel, een voorraad, die zonder dit optreden van den keurings dienst, ongetwijfeld voor het grootste deel in kindermagen zou zijn terecht gekomen. HET VERGAAN VAN „HANDEL EN NIJVERHEID." H. M. de Koningin heeft den burge meester der gemeente Sneek telegra fisch verzocht, aan de nagelaten be trekkingen van de zoo noodlottig om gekomen opvarenden der stoomboot „Handel en Nijverheid", deelneming in het door haar geleden verlies te betuigen. De burgemeester heeft aan dit amb- schrijven voldaan. Gemengd Nienws Het stuk speelt te Petersburg. Tooneel De kazerne van het regi ment Astrakan, dat bekend is door zijn trouw en toewijding en dat deor de regeering in den revolutietijd: dan ook herhaaldelijk belast is met straf expedities. Personen oen generaal en een aan tal soldaten van het regiment Astra kan. VoorgeschiedenisDe generaal ont moette ou straat een soldaat van het

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6