Suchard Leger en Vloot Uit de ArbelderswereM Koloniën Spori ea Weoslrijilsa Rechtszaken Kerk ea School Letteren eo Kunst Hlar- tn blaaszwakte bij kicderen. Fijnste Cacao. Gveral verkriigbaar. Pers-GverzkM Stoomvaartberichten regiment, die hem niet het voorge- Bchrcven eerbewijs bracht. De soldaat werd aangehouden en gedwon -en zijn naam te noemen, inet opdracht, zich naai* de kazerne te begeven en het ge val te melden aan zijn chef. De sol daat noemde een soort naam. die on geveer klonk als ..Epstein". De gene raal begaf zich den volgenden dag oveneens naar de kazerne, om te on derzoeken, of de man, aun de op dracht om zich te melden had vol daan. liet bleek, dat er bij het regiment van de geschiedenis geen melding was gemaakt. Wat nu Do regimentscom mandant gaf last alle soldaten, wier naam op „....stein" eindigde, op de binnenplaats te doen aantreden. Het bleek, dat een paar dozijn soldaten dien ongelukkigen uitgang achter hun naam droegen. Zij werden op een ge lid opgesteld, en de generaal wandel de langs dat gelid, om den schuldige te vinden. Maar wat wil nu het gevalHoe nauwkeurig de generaal ook de man schappen monsterthij kan den delin quent niet terugvinden. En daar hij den schuldige niet on gestraft wilde laten uitgaan, gaf de generaal last alle Epsteins, Ruben- steins, Blumsteins en andere.... steins een maand arrest op te leggen. Hetgeen geschiedde. De werkelijke dader echter, die wél had kunnen worden opgespoord als de generaal het geheelo regiment had doen aantreden, liep vrij. Want die heette geen „„stein, maar had eenvou dig een soort naam opgegeven, dat hem het eerst inviel, om de straf voor zijn daad te ontloopen. En omdat de- zo man een generaal niet behoorlijk had gegroet en zijn naam had ver- valscht, zitten nu alle Epsteins en an dere ....steins een maand lang in ar rest. EEN RIJK HONORARIUM. Dat voor de pionniers op het gebied van de vliegtechniek goud uit de lucht is te grijpen bewijst ook weder de overeenkomst tusschen den be kenden aviateur Paulhan en den eveneens bekenden couranten-mag naat Hearst betreffende een vlieg- campagne in Amerika. Heast zond een zaakgelastigde naar Parijs om met Paulhan te onderbandelen. Het resultaat is geweest, dat Paulhan voor een vliegcampagne van 20 we ken in Amerika, behalve vergoeding van reiskosten en kosten van vervoer voor machines en personeel, recht krijgt op een som van f 300.000. Van deze som wordt bij het onderteeke nen van het contract dadelijk 60.000 uitbetaald. DE AANSLAG BIJ VERGISSING. Meer en meer blijkt, dat generaal Voraud het slachtoffer is geworden van zijn gelijkenis met den Franschen minister van oorlog, op wien de bloeddorstige Algerijn een hem aan- fedane ©n onrechtvaardig geachte ehandeling wilde wreken. Waarschijnlijk lijdt d© man aan vervolgingswaanzin. Hij vertelde aan den rechter van instructie, dat hij het op alle ministers gemunt had. daar deze handlangers op hem hadden af gezonden om hem onschadelijk te ma ken en in do Marne te verdrinken. De toestand van den getroffene is ernstig, hoewel geen onmiddellijk le vensgevaar aanwezig is. DE PROMOTIE-PILLEN. Luitenant Hofrichter is naar Wee- nen overgebracht en daar voorloopig opgeborgen, in afwachting, dat hij voor den krijgsraad zal terecht staan. Hij blijft echter volhouden, onschul dig te zijn aan het geheele geval, en •het slachtoffer te zijn van een onbe- gr ij pel ij ken samenloop van omstan digheden. Zijn vertrouwen en zijn standvastigheid verlieten hem geen oogenblik gedurende het vooronder zoek. Slechts toen de divisie-comman dant aan het einde daarvan zijne ar restatie gelastte, en hem zijn sabel deed afnemen, zonk Hofrichter ver nietigd in een stoel. Een aantal ka an eradon van den beschuldigde blij ven volhouden, dat hij, hoe ernstig de aanwijzingen ook mogen zijn, niet schuldig wezen kan. De Weener bladen spreken van een combinatie, die in staat zou zijn het raadsel op te lossen en de houding van Hofrichter te verklaren. Hofrich ter zou den dader kennen, doch dien niet kunnen verraden. In criminalis- (ische kringen wordt een sensation- neele wending in die richting niet mogelijk geacht. EEN CYCLOON. Telegrammen, te Lissabon ontvan gen, maken melding van een gewel dige cycloon, welke de Azorische eilanden geteisterd heeft. Gedurende het noodweer werd een groote vis- bchersschoener op de rotsen van het eiland Pico geworpen. De geheele équipage, twintig man sterk, kwam in de golven om. Men vreest, dat de storm nog an dere onheilen heeft aangericht. EEN VERMAKELIJK INCIDENT. De Duitsche bladen verhalen een Vermakelijk incident bij de plechtige lunch in het keizerlijk paleis ter gele genheid van de aannemiDg van prin ses Victoria Louise. Er was bevel gegeven, dat bij het vertrek van eiken gezant het volkslied van diens land door de militaire kapel gespeeld zou worden en wel zoo lang, tot de gezant uit het gezicht was. Aldus geschiedde. Toen nu de Engelsche gezant in zijn equipage gestegen was om het slot te verlaten, hief de militaire kapel het Engelsche volkslied aan. Het Engel sche hof-ceremonieel echter bepaalt, dat de gezant zijn volkslied staande en niet ongedekten hoofde tot het ein de moet aanhooren. Nauwelijks klonk dan ook de melodie van het „God; save the king", of de gezant stapte uit zijn rijtuig en bleef aan het por tier met den steek in de hand staan. Als het lied afgespeeld is, klimt de gezant weer iu het rijtuig en rijdt weg. Daar hij echter nog niet uit het gezicht is, begint, getrouw aan het Eegeven hevel, de muziek weer met et „God save the king". Weer staat de equipage stil, weer stapt de gezant Hit en weer blijft hij wiet ongedekten hoofde staan, totdat het lied uit is. Tot vijfmaal toe herhaalt zich dit too- neeL Intusscben staan de andere ge zanten ongeduldig en mopperend te wachten. Eindelijk verschijnt de kei zer als helper in den nood hij laai de muziejt ophouden en de Engelsche gezant kan rustig doorrijden. ONZE OORLOGSSCHEPEN. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht ls Hr. Ms. pantserdekschip Friesland, onder bevel van den kapitein ter zee E. de Haan, den 24sten dezer te Fun- chal aangekomen Hr. Ms. pantserschip Hertog Hen- drink, onder bevel van den kapitein ter zee H. T. Hoven, den 28sten dezer Sagres gepasseerd, en Hr. Ms. pantserdekschip Holland, onder bevel van den kapitein ter zee E. E. Dullemond, op gelijken datum te Malta aangekomen. TYPOGRAFENBEWEGING. In een door ongeveer 150 personen bezochte openbare vergadering van de afdeeling Groningen van den Neder- landsohen Typografenbond is met al gemeen© stemmen een motie aangeno men, waarbij aan het afdelingsbe stuur opgedragen wordt, om, indien de patroons niet vóór 8 December in trekken hun weigering om de door genoemden bond voorgestelde loonre geling in te voeren, zoodanige maat regelen te nemen, die zullen leiden tot invoering van de door den bond gestelde looncischen. Blijven de pa troons weigeren, dan is een werksta king zeer waarschijnlijk. (..Tel.") DE CHOLERA IN INDIë. Omtrent de cholera te Batavia mel den de Indische bladen, dat de toe stand bij het vertrek van de mail gunstig mocht warden geheeten. Te Meester Cornelis deden zich e enige gevallen voor o.a. in de gevan genis. Hier werden elf lieden door de ziekte aangetast, die echter door onmiddellijke toediening van den gewonen buikdrank en het doen hou den van een melkdieet zoo werden behandeld, dat zij buiten gevaar ver keerden. MILITAIR VOETBAL. De bekende Beerschot-doelveirded.i- ger Thornton heeft ter gelegenheid van zijn huwelijk aan de Beerschot- club een fraaien beker geschonken. Deze beker is door die club beschik baar gesteld voor een jaariijkschen wedstrijd tusschen een Hollandsoh en een Belgisch militair elftal, te spe len op het terrein dar Beerschot-club te Antwerpen. VOETBAL-RELLETJE TE ARNHEM. Men meldt uit Arnhem aan de Tel.: Indertijd na een wedstrijd door de Arahemsche Voetbalclub Vitesse, te Enschedé tegen P. W. gespeeld, zijn de Arnhemmers door het Enschede- sche publiek op eenige stompen en vuistslagen onthaald. Wellicht is dit de reden, dat het Arahemsche publiek Zondag, toen P. W. bij Vitesse op bezoek was, wraak heeft genomen. Na afloop van den wedstrijd door P. W. met 21 gewon nen, begon het publiek op te dringen tegen de P .W.'ers, die zich naar Ho tel Klarenbeek begaven. Verschillen de slagen werden toegebracht, zelfs ward een der Enschedéëra met een wandelstok op onzachte wijze be werkt. De P. W.'ers lieten zich niet onbetuigd, zoodat het een heel relle tje werd en de politie de vechtenden met de blanke sabel uit elkaar joeg. Toen eenige Enschedéërs later per rijtuig naar het station reden, werd de ruit van het rijtuig door oen steen verbrijzeld. WIELRIJDEN. De Europeesche deelnemers aan den Zesdaagschen wedstrijd te Ma- disonsquaire arriveerden Zondag te New-York na een stormachtigen overtocht. Onder hen bevond zich on ze landgenoot Stol, die sterk favoriet is voor dezen wedstrijd. DRIJVENDE ROLSCHAATSEN- BAAN. Een eigenaardig denkbeeld is te Londen geopperd, namelijk om banen te construeeren, die op het water drij ven. Van zweminrichtingen zou op deze wijze zeer goed in den winter gebruik kunnen worden gemaakt voor de rolschaatsensport, Men verwacht, dat het water ouder de inrichting het hinderlijke lawaai van het rijden op rolschaatsen zal dempen. SCHAATSENRIJDEN. De bekende hardrijder A. Poepjes ligt met zijn vaartuig een zooge naamde woonark geheel nieuwge bouwd en zeer practisch ingericht tusschen Lemmer en Kuinre waar hij zich dagelijks met de vischvangst in de Zuiderzee bezighoudt. Maar hij doet meer. Met het oog op den a.s. winter gaat hij zich geregeld trainen door loopen en fietsen, wat hij beide extra snel kan doen. In de nabijheid van zijn vaartuig heeft hij in het land een rekstok doen plaatsen, waar aan hij dagelijks werkt Levertraan en droog spek gebruikt hij veel, al coholhoudende dranken nooit Hij is vol hoop op de a.s. wintercampagne, want hij meent in bijzonder goede conditie te zijn.. (N. v. d. D.) VOOR EN TEGEN VAN NEDER- LANDSCH IN DE SPORT. Wij hebben melding gemaakt van een circulaire van den Ned. Voetbal bond aan ae pers, met verzoen te wa len bevorderen, in sport- en in de eerste plaats in voetbal berichten, zouveel mogelijk het gebruik van En gelsche technische termen te vermij den en die te vervangen door Neder- iandsche woorden. Een reden tot aanbeveling van het voorstel zou kunnen zijn, zegt de N. R. Ct., dat te veel Nederlandsche sportlui te weinig Engelsch kennen om Engelsche termen te bezigen zon- dor zich belachelijk te maken. In Neerlandia laat do heer M. de Boer, secretaris der protest-commis sie van den N. V. B. een grappige briefkaart afdrukken, die hij ont ving naar aanleiding van het feit, dat in een wedstrijd was geprotesteerd tegen een doelpunt, aan de tegen partij toegekend, omdat de protes teer ende vereeniging beweerde, dat de speler, die het doelpunt maakte, buiten spel stond. Dit protest werd ingetrokken in de volgende bewoor ding (de namen zijn weggelaten): „M. H.! Het protesteeren over een oufside 1) goal-wedstrijd A—B, gemaakt door B wenschen we niet te doen door gaan, daar onze spelers in de mee ning verkeerden, dat de reflie 2) het niet gezien had, doch iater beweerde, gezien te hebben, dat het niet oufside 1) was. Hoogachtend, Ter voorkoming van zulke dwaas heden zou 't gebruik van Hollandsoh zeker wel goed doen. De N. R. Ct. is echter van oordeel, dat er ook wel iets tegen het voorstel is: „Het aantal ontmoetingen tusschen Nederlandsche sportlui en buiten- landsche neemt elk jaar geregeld toe 't lijkt ons niet mogelijk dat over oen jaar of tien een geregelde internatio nale voetbal-competitie ingericht zal zijn. Ook zwemmers, ahtleten, auto mobilisten, wielrenners en nog tal van andere sportbeoefenaars uit ver schillende landen ontmoeten elkaar geregeld. Verdient 't gebruik van een sport taal niet eenige aanbeveling? We vragen ons af: indien men slaagt en de Engelsche tonnen voor goed verbant, zoodat een nieuw ge slacht ze niet meer kent, hoe moet 't dan gaan bij den voetbalwedstrijd in, iaat ons zeggen, 1930, te houden, tusschen een vertegenwoordigend En gelsch en een dito Duitsch elftal, waarbij ter wille van de onzijdigheid een Franschman als scheidsrechter optreedt, terwijl een Hollander en een Zweed de grensr echtcrsv lag zwaaien? Zou men elkaar daar wel begrij pen?" 1) Bedoeld wondt off-side buiten spel. 2) Bedoeld wordt referee scheids rechter. HOOGE RAAD. Voor den Hoogen Raad werd ge pleit door mr. J. Plantenga. advocaat te 's-Gravenhage, in de zaak van een bakkersknecht te Apeldoorn, door de Rechtbank te Zutphen veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf, door het Ge rechtshof te Arnhem tot 20 jaar, we gens het misdrijf van moord op zijn baas, dien hij met een groot slagers mes zou hebben doodgestoken, terwijl deze 's nachts in de bedstede bij zijn Yrouw lag te slapen. Aanleiding tot dit misdrijf zou zijn geweest haat van beklaagde tegen zijn baas, die hem op vrijpostigheid tegenover zijn vrouw had betrapt en hein deswege ontslag had aangezegd uit zijn dienst. Pleiter ontwikkelde een cassatie- middel, volgens hetwelk recht zou zijn gedaan op aanwijzingen, welke weder door aanwijzingen bewezen waren verklaard. Conclusie O. M. 13 December. DOOD DOOR SCHULD. De Haagsche Rechtbank veroor deelde den man, die op den Gen Sep tember j.l. op den Trekweg te 's-Gra venhage een vrouw met zijn honden kar overreed of aanreed, tengevolge waarvan die vrouw overleed tot één maand hechtenis. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Amsterdam (vac. Deel man) ds. G. W. C. Vunderink te Amersfoort. Aangenomen het beroep te Leeuwar den door ds. W. Pothoven te Laren (Geld.) te Hauwert door ds. H. G. van Wijngaarden te Abbenbroek, die voor het beroep te Oostvoorae heeft bedankt. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Franeker ds. J. Gispen te Barneveld. Bedankt voor het beroep te Olde- kerk door ds. J. H. Beuinee te Ure terp. Aangenomen het beroep te Uithui- zermeeden door ds. C. J. van der Boom te Hantum. Leiden. Geslaagd voor liet candi- daats-exaimen in de rechten mejulfr. W. J. Leyds. Utrecht. Bevorderd tot doctor in da klassieke letteren op proefschrift „De conone atheniensi", de hoer A. Hengeveld, .geb. te Papendrecht. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN: „Eigen Haard" biodt deze week weer veel afwisseling. Het bevat o.a.: Vaste klanten. W. P. J. M. v. d. Heuvel. Nog eens de Hudson-Ful- tonfeeetet», Moeilijke dagen, In- dlsch-militalre schets door J. Swiers Gouverneur Mr. Th. J. A. Nuyens aanvaardt 't bestuur over de kolonie Curasao, door C. K. Kesler. Mari- us van der Maarol, door Aty Brunt. Van mutsen, kornetten en hoofcl- ijzers door H. J. C. H. Kinderfeest- vieringen in Groningen. Klein ge kregen door Kadee. Verscheiden heid. De „Revue der Sporten" bovat dit maal Wat is het boksen eigenlijk j JachtsporL De Parforce-jacht. De hondententoonstelling te Utrecht. Nieuwtjes van hier en daar. Voetbal in Engeland. Hockey. Voorts de gewone rubrieken. Het Tijdschrift voor Wijsbegeerte bevat: Zedelijk bewustzijn, schoon heidszin, Religie, en hun samenhang door Dr. J. D. Bierens de Haan. Moderne orthodoxie en zuivere rede, door Dr. G. A. v. d. Bergh van Eys- singa. De geesteshypothese en „Das Anlike Mysterienwesen" van Dr. K. H. E. de Jong. Boekbespreking. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Een der dikwijls verkeerd-begrepen verschijnselen van zwakte der nie ren bij kinderen is bed wateren. Vele ouders zijn geneigd om deze onaange name kwaal toe te schrijven aan een kwade gewoonte. Niets is echter min der waai'; nierzwakte komt veel voor bij kinderen en is dikwijls overerfe lijk, zoodat ouders, die aau de nieren lijden, niet genoeg acht kunnen slaan op hun kleinen. Kinderen, die met nier- of blaas zwakte aangedaan zijn, verschillen in vele opzichten van gezonde kinde ren. Zij zijn niet opgewekt, niet sterk of levenslustig en vrooiijk, maar prikkelbaar en knorrig. Het spelen vermoeit hen spoedig, op school zijn ze dikwijls niet in staat om de les sen behoorlijk te volgen, en voortdu-1 rend hebben zij lost met de urine, die zij niet op kunnen houden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen kun nen volkomen veilig door kinderen gebruikt worden. De n. ren worden spoedig geregeld en versterkt, en de zwakte der blaas verdwijnt, waardoor een einde wordt gemaakt aan hun onaangename kwaal. Hoe langer gij echter dergelijke kenteekenen verwaarloost-, des te meer zal de ziekte zich uitbreiden en gij kunt dus niet spoedig genoeg be ginnen met het gebruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die alom ten zeerste geprezen worden. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster dient voor te komen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de hee- ren J. .T. Göppinger, Groote Houtstr. 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. CACAO SOLUBLE. 1/2 K.G. f 1.70, 1/4 K.G. f 0.85, 1/8 K.G. f 0.45. DE TARIEFVERHOOGING. Omtrent de M. v. T. op het ontwerp van minister Kolkman tot voarloopige vorhoogiug van het tarief, merkt de Arnh. Ct. op: Het moge oneerbiedig schijnen, maar is hier de vraag n;et gewettigd of Minister Kolkman een loopje neemt met de Kamer. De eenige grond waar op het ontwerp rust wordt in de Me- mor ie van Toelichting niet genoemd, maar daarvoor wordt verwezen naar de Miilioenexmota, waarin als eenige handleiding tot het Indienen van dit ontwerp wordt aangegeven, dat de Minister voor 1910 nog geld noodig lieeft en dat hij de vereischte som kan vinden uit een voorloop.ge verhooging der invoerrechten met 30 Dat dit plannetje voor het vinden van het vereischte bedrag „het best in aan merking komt," wordt door den Mi nister wel gezegd, maar met geen enkel argument aangetoond; er zijn wel bezwaren legen, erkent de Minis ter, maar welke die zijn en waarom daarover heengestapt moet worden, "t blijft *8 Ministers geheim en even zeer waarom deze lichter te tellen zijn dan de bezwaren, welke natuur lijk evenzeer gelden tegen alle andere wijzen van tijdelijke belastingheffing waaruit de Minister zijn keuze der „voorloopige" tarief verhooging deed. Dit tijdelijk dekkingsmiddel keurt de Minister het beet, en de Stalen-Gene raal hebben zich maar daarbij neer te leggen, 't Is fraai! De regeeringsmeerderheid is in de Kamer buitengewoon groot, 60 tegen 40 stemmen, maar ook zóó volgzaam dat de Minister 't maar voor 't zeg gen heeft om haar aan de natie zelfs de schadelijkste belasting te doen op- leggen? De Minister Kolkman zelf kan dit toch waarlijk niet verwachten. Het „Algemeen Handelsblad" oon- cludeert in een artikel Voorloopig hebben wij de 30 pet., waartegen de handel zijne bezwaren uiteenzette. Zal de minister ze hand haven Men weet, dat partijgenoo- ten en vrienden van den minister be twijfeld hebben, ook in de Kamer, of deze verhooging aanbeveling verdien de men weet ook, dat de minister zelf heeft te kennen gegeven, dat er wel bezwaren tegen zijn, cn tevens, dat hij haar heeft voorgesteld onder den indruk van ongunstige cijfers van de opbrengst van andere belastin gen, die sedert door gunstiger zijn gevolgd. Nu heeft de minister zijne verhooging van den drankaccijns ge kregen. Zal hij zelf de 30 pet. op de Invoer rechten intrekken Onbegrijpelijk noemt de „Nieuwe Rotterdanische Courant" het denk beeld van mr. dr. Kooien, dat met de 30 pet. verhooging van de invoerrech ten desnoods gewacht zou kunnen worden, totdat een ongunstig uitge vallen staat der middelen de in wer king treding dier verhooging noodza kelijk rnaakt. Het blad zegt daarvan Wij verkeerden tot nu toe In de gedachte, dat men toch waarlijk niet in Rotterdam behoefde te wonen, om iets meer begrip van den handel te hebben, dan de heer Kooien blijkt te bezitten. Zóó als het ontwerp tot voorloopige verhooging van het tarief thans luidt, staat ten minste vast, wanneer de verhooging in werking zal treden. Het ontwerp is een onding, maar het geeft althans in dit opzicht aan den handel een basis. Het schenkt geen zekerheid, omdat men niet weet. of het aangenomen zal worden, maar het geeft toch zooveel vastheid als m o g e 1 ij k is. Hier te Rotterdam zal er ten minste wel niemand zijn, die niet in de verwachting leeft, dat over het ontwerp vóór 1 Januari zal zijn beslist, en dat dus de onze kerheid, die helaas tijdelijk bij welk ontwerp tot tariefswijziging ook, dat ingediend wordt, wel moet ontstaan, zoo kori mogelijk zijn zal. Maar wat moet er nu toch van me- nigen tak van handel, van menig bedrijf ook, dat hulpstoffen uit bet buitenland betrekt, worden als men de belasting-verhooging „wat" uit stellen gaat, om eerst nog eens eenige middetenstaten te kunnen bestudee- ren Zij worden loterij. Alle overeen komsten tot levering op een laf eren termijn worden onmogelijk óf loterij, weddenschappen omtrent de uitkom sten van nnddelenstaten, speculation op het optimisme of pessimisme van Kamermeerderheid en minister van Financiën. Maar ouk voor het land, voor de schatkist, om wier welvarend heid liet den minister juist te doen is, en voor de financien van andere open bare lichamen kan de onzekerheid slechts schade opleveren. Of moeten wij er nog opmerkzaam op maken, dat ook op de aanbestedingen, die van rijkswege, en door de provinciën of de gemeenten, in dezen tijd worden' ge houden, het aanhanginge ontwerp in dien zin van invloed moet zijn, dat de aanbestedingsprijzen worden ver hoogd? De inschrijvers, toch, zul len niet veel anders kunnen doen, dan de 30 pet. verhooging van invoer rechten in hunne berekeningen opne men. Dit nadeel zal, zelfs door onmid dellijke intrekking van het ontwerp, niet meer te keeren zijn. Die schade blijft. Inderdaad eene reden te moer, om de beslissing over het ontwerp niet op bloot speculatieve overwegin gen nog uit te stellen, gelijk de heer Kooien verlangt. Waarlijk, luchthartiger over de ta- riefsverhoogingen te spreken, dan de katholieke financieeie specialiteit in de Tweede Kamer deed, is nauwelijks denkbaar 1 PARTIJDIGE BENOEMINGEN. De „Nederlander" schrijft „Dat die theorie haar verkeerde tendenzen oefent, valt gemakkelijk in te zien. „Trouwens, „De Standaard" zelf geeft er een voorbeeld vau. Nauwe lijks is het stoffelijk overschot van wijlen Baron Mackay aan den schoot der aarde toevertrouwd, of reeds eischt inen, ter wille van de onpartij digheid, de in den Raad van State opengevallen plaats weer op voor een man van de eigen richting. AJsof het niet eerste eisch ware, dat in zulk een college, dat geen politieke beteekenis heeft, mannen zitting ver krijgen, die kennis liebben van het raderwerk des Landsbestuur, van den détail-arbeid, die in de wetgeving, en vooral in de voorbereiding der wet geving, noodzakelijk is." „De Tijd" oordeelt „Men kan dus volkomen toegeven, dat in andere omstandigheden voor het lidmaatschap van den Raad van State de aangewezen man zou zijn geweesi de heer jhr. mr. Roëll, oud voorzitter der Kamer en oud-premier, in beide qualiteiten oud-collega van den man, wiens overlijden de plaats vacant maakte en toch meen en, dat do wenschelijkheid, om uit het ooilege van den Raad van State een niet- eenzijdïg liberaal advies te ontvan gen, ditmaal de keuze dient te vallen op een geestverwant van den over ledene. Meent men, en niet zonder reden, dat de heer Kuyper thans voor die benoeming niet in aunmerking moet komen, dan zou in liet college zeker uitmuntend op zijn plaaLs zijn de voormalige minister van Water staat, de heer De Marez Ovens, die aan een hardhoorigheid lijdt, welke hem voor het Kamerlidmaatschap of voor Commissaris der Koningin niet geschikt maakt. „Hoewel zijn ambities in een an dere richting gaan, zou het mij niet verwonderen, indien ook den hoer baron Sweerts, het wachten moede, oen© benoeming tot lid van den Raad van State niet ongevallig zou zijn." DE VERDEDIGING VAN Dr. KUYPER. Alg. Handelsblad schrijft: Heel Dr. Kuyper e optreden in de bekende zaak wemelt van... laat ons zeggen min juiste kous van woorden tot verklaring van de waarheid en van min juiste keus van lijd om te spreken of te zwijgen. Eerst uitte Dr. Kuyper (In „De Standaaird") dingen die hij later niet alle meer vol kon houden. Toen zweeg hij... te lang. Toen «pratf'hij (in de Kamer)... din gen, die kort daarna niet alle ver klaarbaar bleken. Toen sprak hij (we* darom in de Kamer) op een tijd waar-.' op hij nog had behoor on te zwijgen over algemeen© politiek. End daar is nu van hem oen „nadere veiy klaring" verschonen die óók weer on tijdig is en óók weer een troebeler voorstelling bevat. De titel is roedn misleidend. Wie „nadere" ver-klaring leest denkt dat hij de opheldering;' zal te lezen krijgen die na de „voor-' klaring in de Kamer nog boog noo-j dig bleef. Maar het „nadere" bleek' in betrekking te staan tot het Inge-! zonden stuk in „De Standaard'' dat' als eerste verklaring wordt opgeval Erger is hot echter dat dit druk werkje don lezer een scheeve voorstel ling geeft van wat in de Kamer is ge beurd. Het bevat namelijk meer dan Dr. Knypers verklaring, maar... niet genoeg. Het geeft ook en blijkens een inleidend woord is dit een gevolg van een verzoek van Dr. Kuyper de verklaringen van de heeren Lob man, Van de Velde en Van Nispen- Dat wil dus zeggen: alléén de voor Dr. Kuyper gunstige uitingen. Niet die van Mr. Troelstra, noch die van Mr. Van Doorn, noch ook die van Prof. Drucker, noch ook het woord van in stemming dat de heer Tydeman voeg de bij 's heeren Druckers critiek. Van de linkerzijde dus niets, hoewel Dr- Kuyper zelf, aan het slot van zijn verklaring, te kennen had gegeven dat ook het oordeel van die zijde hem niet onverschillig zou laten. Maar bovendien is de valsche voor stelling die den lezer hier wordt go- geven, nog verergerd doordien dit drukwerkje even voorbarig is versche nen als Dr. Kuyper (voor de tweede maal) heeft gesproken, namelijk vóór den afloop van het Kamerdebat. Dien tengevolge is het „oordeel van den heer De Savornin Lobman", dat hioi wordt aangehaald, onvolledig en dus onjuist weergegeven. De belangrijke aanvulling en wijziging van dat oor deel, die Vrijdag door den afgevaar digde van Goes gegeven is, ontbreekt. Zoo wordt dus niet alleen elk oordeel van de linkerzijde verzwegen, maar wordt ook dat van den voornaamsten leider van rechts verminkt Het is de oude tactiek van „De Standaard'-polemiek, die hier wordt toegepast Meer slim dan mooi. In „De Tijdwelks redactie znl blijven zwijgen tot na afloop van do debatten over deze aangelegenheid in de Tweede Kamer, wijdt thans de Haagsche briefschrijver weer eenige beschouwingen aan de Kuyper-zaak- Hij meent, dat niet ontkend kan wor den, dat de vermoedelijke onjuisthe den in de nadere verklaring van dr. Kuyper een ongunstigen Indruk heb ben gemaakt en vervolgt Men had recht tc eischen, dat de be wust© verklaring, na maanden gege ven, wat de feiten betreft, onaantast baar zou zijn. Het maakt een vorbijs- terenden indruk uit den mond van dr. Kuyper te hooren, hoe men van diplomatieke en regceringsgobruiken in 't geheel niet op de hoogte moet zijn otn In de wijze, waarop de deco ratie aan R. Lehmann is verleend, een onregelmatigheid te zien en dan later te vernemen, dat het gebruik, waarop hij zich beroept, onder zijn ministerie werd in het lev©,, geroe pen. Het staat niet veel beter met ds voorstelling, dat de natiOLiIe daden, die tot de decoratie leidden, „ter ken nis" van dr. Kuyper worden gebracht- De waarde van de verklaring win door dat alles zeker niet in waarde. Het was ook een fout van dr. Kuy per, dat hij, zouder dat zijne zaak was afgehandeld, ingreep in het poii tiek debat, alsof hij daarmee wilde zeggen ik heb gezegd de zaak is uit en dus is zij uit. De houding van de leden der linkerzij, dio de vergader zaal verlieten toen hij het woord nam, was zeker ongopast en niet te verde digen, doch zijn eigen houding was, althans uit tactisch oogpunt roods, evenmin goed te praten. Toch meent de brief schrijver, dat het debat in de Kamer alle grenzen overschrijdt, daar dr. Kuyper geen regeeringspersoon moor is. Daarom gaat ook do vergelijking met de Wil- son-zaak niet op. Het stoomschip Statendam, van Rotterdam naar New-York, passeer de 28 Nov. 's voorraiddags te 10 uur 10 utin. Lizard. Ilct stoomschip Sommclsdijk (Nep tune lijn) arriveerde 28 Nov. nam. van Rotterdam te Baltimore. Het stoomschip Koning Willem II, van Batavia naar Amsterdam, ver trok 28 Nov. van Genua. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Amsterdam. Firma Ge bra H art loo- per, in tabak, te Amsterdam. Rechter commissaris uur. W. F. Bijleveld cu ratoren mr. H. A. E. Modderman en mr. J. KooL Pli. Hurtiooper. lid der firma Gebroeders liortiooper, te Amster dam. Rechter-coinmissaris en curato ren als voren. H. Edens, bierhandelaar, te Am sterdam. 11 echter-commissaris mr. J. Kruseman. Curator mr. A. B. Gom- parts. M. Sluijter, diamantwerker, te Amsterdam. Rechter-commissaris mr- F. C. van Geercurator mr. M. La» venbach. Zwolle. M. Bergman, van tafel oö bed gescheiden echtgenoot© van H- Keyl Kizu., te Hat torn. Rcchter-con> missaris mr. A. F. C. Hupkens van der Eistcurator mr. E. LandskTOon Schouten, te Hattem. Vernietigd A. L. Drost, Noord-Amerlka. Geëindigd Th. van Wissen. v J. C. Kok, koopman te Nieuwe Pö kela. Th. A. J. Geradts, winkelier in 1*0* den en petten te Utrecht.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 7